13 sposobów na lepsze prompty w ChatGPT 2024

13 sposobow na lepsze prompty w ChatGPT 2023
Spis treści

• Co to jest prompt?

• Sposób działania ChatGPT i wpływ promptów na generowane odpowiedzi

• Jak tworzyć lepsze prompty ChatGPT? 13 wskazówek

• Określ cel, jaki chcesz osiągnąć

• Twórz jasne i konkretne prompty ChatGPT

• Poproś o dane w formie tabeli

• Zadbaj o styl treści

• Dodaj limity długości dla uzyskiwanych odpowiedzi

• Poinformuj ChatGPT, kto jest Twoją grupą docelową

• Podaj kontekst, który chcesz uwzględnić w treści

• Korzystaj z treści dostępnych w internecie

• Uzupełnij prompt o niezbędne dane

• Rozważ odgrywanie ról przez ChatGPT

• Podawaj przykłady w prompotach ChatGPT

• Dodaj fakty i szczegóły do promptu

• Poinformuj, jakiego formatu treści potrzebujesz

• Przykłady złych promptów ChatGPT

• Podsumowanie

ChatGPT zrewolucjonizował marketing internetowy i tworzenie treści, jednak by z niego skutecznie korzystać, trzeba mieć wiedzę i umiejętności potrzebne do konstruowania dobrych komunikatów (promptów). Jak zatem pisać prompty ChatGPT, by uzyskać satysfakcjonujące wyniki? Odkryjmy sprawdzone i praktyczne strategie komunikacji z ChatGPT, które naprawdę działają i dają jak najlepsze efekty.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest prompt?

ChatGPT to narzędzie z obszaru sztucznej inteligencji, które jest w stanie komunikować się z użytkownikiem i odpowiadać na jego pytania dzięki rozumieniu języka naturalnego. Skuteczność tej komunikacji zależy jednak od właściwego przygotowania promptów. Czym jest prompt? To komunikat wpisywany przez użytkownika w narzędziu, na podstawie którego ChatGPT udziela odpowiedzi. Od jakości promptu (komunikatu) zależy jakość otrzymanej odpowiedzi. Prompt stanowi kontekst, na podstawie którego ChatGPT analizuje i generuje swoją odpowiedź. Ma formę tekstową, może przybierać postać polecenia lub instrukcji. Jako prompty można wykorzystywać:

 • pytania,
 • stwierdzenia, opowiadania, zadania,
 • temat
 • krótkie zdania,
 • rozbudowane polecenia, wskazujące istotę odpowiedzi, której oczekujemy.

Od tego, w jaki sposób nakierujemy ChatGPT, zależy jakość wypowiedzi i możliwość jej wykorzystania na stronie internetowej.

 

Czy narzędzie jest perfekcyjne i zawsze słucha wskazówek? Obecnie nie. Wielokrotnie zdarza się, że ChatGPT ignoruje różne polecenia o przygotowaniu treści na konkretną liczbę znaków. Czy można sobie z tym poradzić? Jak najbardziej - w następnym prompcie poproś Chat o skrócenie treści przygotowanej we wcześniejszym kroku.

odpowiedź samego Chata na pytanie, czy respektuje limity określane przez użytkownika


Sposób działania ChatGPT i wpływ promptów na generowane odpowiedzi

ChatGPT, oparty na zaawansowanej architekturze GPT-3.5, jest modelem językowym, który nauczył się generować tekst na podstawie ogromnej ilości danych treningowych. W przypadku ChatGPT prompt jest kluczowym elementem wpływającym na generowane odpowiedzi. Prompt stanowi wskazówkę dla modelu, który analizuje go, rozumie kontekst i próbuje wygenerować odpowiedź zgodną z danym promptem. Jakość i precyzyjność promptu mają bezpośredni wpływ na jakość generowanych odpowiedzi. Niejasne, nieprecyzyjne lub dwuznaczne prompty mogą prowadzić do odpowiedzi, które są niezadowalające lub nieodpowiednie.

Ważne jest, aby prompty były jasne, jednoznaczne i precyzyjne. Wskazówki zawarte w promptach powinny wprost określać oczekiwania i informacje potrzebne do uzyskania pożądanych odpowiedzi. Unikanie wieloznaczności, wyrażanie oczekiwań w sposób konkretny oraz dostarczanie niezbędnych szczegółów to kluczowe czynniki, które pomogą ChatGPT w generowaniu lepszych odpowiedzi.

Pamiętajmy, że ChatGPT jest modelem statystycznym i uczy się na podstawie dostępnych danych treningowych. Oznacza to, że odpowiedzi generowane przez ChatGPT są oparte na wzorcach i względnie prawdopodobnych sekwencjach, a nie na absolutnej wiedzy. Dlatego precyzyjne, zrozumiałe i dobrze sformułowane prompty są niezwykle istotne, aby maksymalnie wykorzystać potencjał ChatGPT i uzyskiwać jak najlepsze odpowiedzi.


Jak tworzyć lepsze prompty ChatGPT? 13 wskazówek

Jakich wskazówek warto się trzymać, by uzyskiwać satysfakcjonujące odpowiedzi w ChatGPT? Sprawdź naszą listę podpowiedzi.


1. Określ cel, jaki chcesz osiągnąć

Zanim zaczniesz komunikować się z Chatem i przygotujesz pierwszy prompt, zastanów się, jaki cel chcesz osiągnąć, jakiego wyniku się spodziewasz i czego dokładnie oczekujesz od narzędzia. Celem może być uzyskanie konkretnej odpowiedzi na pytanie, otrzymanie opisu, rozwiązanie problemu lub inne zdefiniowane rezultaty. Ważne jest, aby wyraźnie sformułować cel i swoje oczekiwania w promptach, aby ChatGPT wiedział, czego dokładnie od niego wymagany i mógł skoncentrować się na dostarczeniu odpowiednich informacji. Przykładem może być zadanie dotyczące przepisu kulinarnej potrawy. Zadanie to może być sformułowane jako "Podaj przepis na domowe ciasto czekoladowe". Cel monitu w tym przypadku jest jasny - chcemy uzyskać przepis na konkretną potrawę. Możemy być jednak jeszcze bardziej precyzyjni i poprosić o listę produktów do kupienia, informując narzędzie, jakie już mamy w domu.

Określenie zadania i celu w monitach pomaga ChatGPT w zrozumieniu kontekstu i generowaniu odpowiedzi, które są zgodne z naszymi zamiarami. Dlatego ważne jest, aby być precyzyjnym i jednoznacznym podczas określania zadania i celu, aby optymalnie wykorzystać potencjał ChatGPT.


2. Twórz jasne i konkretne prompty ChatGPT

Konkretne pytania - to klucz do równie konkretnych odpowiedzi w ChatGPT. Poinformuj narzędzie, jakiej odpowiedzi oczekujesz i daj dodatkowe wskazówki. Pisz jasnym i zrozumiałym językiem, unikaj żargonu i zwrotów typowo branżowych, które mogą być trudne do zrozumienia. Pamiętaj, że model jest tak dobry, jak dane, które otrzymuje, więc jeśli Twój prompt jest niejasny, taka też będzie odpowiedź. Na przykład lepszy będzie komunikat: „Napisz mi akapit bloga na {Temat} w stylu agencji widoczni, używając zwrotu na Ty do czytelnika”, niż „Napisz akapit bloga”.

Przykłady konkretnych zapytań do ChatGPT to:

Przykłady jasnych i konkretnych promptów, które wskazuje sam ChatGPT


3. Poproś o dane w formie tabeli

ChatGPT jest w stanie tworzyć komunikaty tekstowe, jednak możemy poprosić go o zaprezentowanie ich w formie tabeli. Jak to zrobić? Dodaj do promptu zdania: Zaprezentuj dane w formie tabeli.

Wynik komunikacji z ChatGPT w formie tabeli


4. Zadbaj o styl treści

Przy odrobinie starannej podpowiedzi możesz zmienić rzeczowy i nieco nudny styl oraz ton ChatGPT na coś znacznie bardziej interesującego - na przykład styl Twojego ulubionego autora książek czy bloga. Możesz wybrać na przykład prosty język i styl Ernesta Hemingwaya, Szekspira czy Małgorzaty Musierowicz. Efekty końcowe nie dorównują samym autorom, ale pozwalają na uzyskanie bardziej kreatywnych wyników.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


5. Dodaj limity długości dla uzyskiwanych odpowiedzi

Często zdarza się, że długość odpowiedzi ChatGPT nie zna granic, ale Ty akurat potrzebujesz krótkiego iz wartego akapitu na konkretny temat. Możesz poprosić Chat o przygotowanie odpowiedzi na określoną liczbę znaków. Jeśli prompt nie zadziała za pierwszym razem, poczekaj, aż narzędzie utworzy pierwotny tekst, a nastepnie każ mu wprowadzić zmiany, np, skrócić treść do pożądanej długości. W ten sam sposób” możesz uzyskać inne informacje, np. określoną liczbę wskazówek. Praktyczny komunikat do wykorzystania to na przykład:

 • Skróć przygotowany akapit / wstęp / zakończenie do 500-600 znaków ze spacjami.
 • Podaj 15 wskazówek, jak zwiększyć współczynnik konwersji na stronie.

Komunikat wskazujący narzędziu, że oczekujemy określonej liczby wskazówek


6. Poinformuj ChatGPT, kto jest Twoją grupą docelową

Jak pisać lepsze prompty ChatGPT? Jedną z zasad, którą warto stosować, jest poinformowanie narzędzia, kto jest Twoją grupą docelową i do kogo kierujesz swój przekaz. Ta informacja może wpływać na styl i język stosowany przez ChatGPT oraz poziom skomplikowania podawanych informacji. Mówisz do młodzieży i młodych dorosłych z pokolenia Z? A może tworzysz treść maila do przedsiębiorcy? Poinformuj o tym Chat i ciesz się z lepszych wyników. Sprawdź także:


7. Podaj kontekst, który chcesz uwzględnić w treści

Jak pisać prompty ChatGPT? Jedną ze wskazówek, które warto wziąć pod uwagę, jest podanie narzędziu kontekstu. Aby model wymyślił dobrą odpowiedź, musi wiedzieć, o co chodzi w pytaniu. Podaj modelowi wystarczającą ilość informacji ogólnych, aby pomóc mu zrozumieć prezentowany temat. Możesz dodać informację, jaką działalność prowadzisz, jakie cele realizujesz, jakich klientów obsługujesz, co jest w Twojej ofercie, jakie funkcje ma produkt, który chcesz opisać itp. Zobacz koniecznie, jak pisać lepsze opisy produktów z ChatGPT.


8. Korzystaj z treści dostępnych w internecie

Jak sprytnie korzystać z ChatGPT? Nie musisz za każdym razem tworzyć własnego tekstu. Z powodzeniem możesz skorzystać z treści dostępnych w internecie. Możesz na przykład wkleić tekst i:

 • poprosić o przetłumaczenie go na wybrany język,
 • poprosić o uproszczenie treści, tak by była ona bardziej zrozumiała dla przecięßnego użytkownika,
 • poprosić o zmianę stylu treści,
 • poprosić o podsumowanie treści i wypisanie najważniejszych informacji w punktach.

Pamiętaj, że nie wolno kopiować treści z innych stron, a odpowiedź ChatGPT możesz potraktować jako inspirację w celu tworzenia własnego tekstu.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


9. Uzupełnij prompt o niezbędne dane

Jak zwiększyć skuteczność promptów i odpowiedzi z ChatGPT? Możesz w treści prompta wyposażyć ChatGPT w ważne dla Ciebie dane, które chcesz uwzględnić w treści. Mogą to być na przykład:

 • specyfikacja produktu,
 • informacje o danej branży czy dziedzinie, które są dla Ciebie ważne,
 • informacje z profilu na LinkedIn, które prezentują dane na Twój temat,
 • Twoje CV (lub CV kandydata).

Zapytaliśmy ChatGPT, jakie informacje są ważne w konstruowaniu promptów. Oto odpowiedź:


10. Rozważ odgrywanie ról przez ChatGPT

Tak jak ChatGPT może naśladować czyjś styl pisania, tak samo może odgrywać różnorodne role. Jeśli prowadzisz firmę, możesz wskazać narzędziu, by zachowywało się i wypowiadało w sposób reprezentowany przez konkretną osobę. Może być to na przykład specjalista w jakiejś dziedzinie (specjalista SEO, agent nieruchomości, specjalista ds. fotowoltaiki itp.), sfrustrowany klient składający reklamację, zbuntowany nastolatek itp.


11. Podawaj przykłady w prompotach ChatGPT

Podanie przykładów w promcie może pomóc sztucznej inteligencji zrozumieć typ odpowiedzi, której szukasz (i nadać jej jeszcze szerszy kontekst).

Na przykład, jeśli chcesz, aby sztuczna inteligencja odpowiadała na pytanie użytkownika w formacie opartym na czacie, możesz dołączyć poprzednią przykładową konwersację między użytkownikiem a osobą obsługującą czat. Możesz to zrobić w następujący sposób:

Jesteś piekarzem ekspertem i odpowiadasz na pytania użytkowników.. Przykładowa rozmowa:
Użytkownik: Hej, możesz mi w czymś pomóc
Ekspert: Jasne! Z czym potrzebujesz pomocy?
Użytkownik: Chcę upiec ciasto, ale nie wiem, na jaką temperaturę ustawić piekarnik.
Ekspert: W przypadku większości ciast piekarnik należy rozgrzać do 180 stopni.

Na podstawie tej rozmowy odpowiedz na pytanie: W jakiej temperaturze należy piec babkę? W podobny sposób można zaprezentować narzędziu, jakich treści i wypowiedzi nie chcemy. Na przykład: Napisz wiadomość e-mail do klienta dla odbiorców nietechnicznych, aby dowiedzieć się, jak korzystać z interfejsu WordPress. Zadbaj o styl tekstu - nie powinien być nadmiernie formalny. To jest „zły” przykład treści, której powinieneś unikać: [Wstaw zły przykład].


12. Dodaj fakty i szczegóły do promptu

Aby napisać lepsze prompty w ChatGPT, istotne jest dostarczanie modelowi istotnych faktów i szczegółów dotyczących kontekstu. Oto kilka sposobów, jak to osiągnąć:

 • Poprzez określenie konkretnej tematyki: Jeśli masz określony temat lub zagadnienie, na którym chcesz skoncentrować się podczas interakcji z ChatGPT, ważne jest, aby jasno to zaznaczyć w promptach. Na przykład, zamiast ogólnego pytania: "Jakie są zalety żywienia roślinnego?", lepiej byłoby zapytać: "Jakie są naukowo udowodnione zdrowotne korzyści żywienia roślinnego?".
 • Poprzez dostarczenie kontekstu - model może lepiej zrozumieć intencję pytania, jeśli dostarczysz mu niezbędne informacje kontekstowe. Na przykład, zamiast zadać pytanie: "Czy powinienem inwestować w kryptowaluty?", lepiej byłoby podać więcej informacji, takich jak: "Jakie są główne czynniki, na które powinienem zwrócić uwagę, decydując się na inwestowanie w kryptowaluty?".
 • Poprzez ustalenie zakresu odpowiedzi - jeśli oczekujesz konkretnej kategorii odpowiedzi lub chcesz skupić się na określonym aspekcie, warto to wyraźnie zaznaczyć w promptach. Na przykład, zamiast ogólnego pytania: "Jakie są sposoby na poprawę zdrowia psychicznego?", lepiej byłoby zapytać: "Jakie proste codzienne nawyki mogą przyczynić się do poprawy zdrowia psychicznego?".
 • Użycie przykładów i ilustracji - wprowadzając konkretne przykłady lub ilustracje w swoje pytania, możesz pomóc modelowi lepiej zrozumieć pożądane odpowiedzi. Na przykład, zamiast zapytać ogólnie: "Jakie są najważniejsze cechy dobrego lidera?", lepiej byłoby podać przykład i zapytać: "Na podstawie przykładu Steve'a Jobsa, jakie cechy uważasz za najważniejsze u dobrego lidera?".


13. Poinformuj, jakiego formatu treści potrzebujesz

ChatGPT jest stworzony do tworzenia treści tekstowych, dlatego można go z powodzeniem wykorzystać do pozyskiwania kodóœ HTML i Python. Ważną wskazówką jest poinformowanie w prompcie o formacie odpowiedzi, której oczekujesz. Możesz na przykład wstawić treść transkrypcji wideo i poprosić narzędzie o jej przekształcenie na kod HTML.


Przykłady złych promptów ChatGPT

Jak nie konstruować promptów w ChatGPT? Poniżej znajdziesz kilka przykładów niewłaściwie zbudowanych promptów wraz z wyjaśnieniem, dlaczego te komunikaty nie są skuteczne.

 • Przykład 1: "Jakie są zalety zdrowego odżywiania?"
  Ten prompt jest zbyt ogólny i nieprecyzyjny. Nie podaje żadnych konkretnych informacji na temat kontekstu czy oczekiwań dotyczących odpowiedzi. Jest to pytanie otwarte, które może skutkować ogólnymi i niezbyt pomocnymi odpowiedzami. ChatGPT może być skłonny do podawania standardowych informacji na temat zdrowego odżywiania, zamiast skupić się na konkretnych aspektach, które mogą interesować autora pytania.
  Lepszy prompt: "Jakie naukowo udowodnione korzyści dla zdrowia wynikają z diet bogatych w warzywa i owoce?
 • Przykład 2: "Co myślisz o polityce międzynarodowej?"
  Ten prompt jest zbyt ogólny i nie precyzuje żadnych konkretów ani preferencji autora pytania. W przypadku tak szerokiego pytania, ChatGPT może zacząć generować szeroki zakres odpowiedzi, które mogą nie odzwierciedlać intencji autora. Ponadto, model może być ograniczony w dostarczaniu informacji, jeśli nie ma określonych kontekstów czy perspektyw do uwzględnienia.
  Lepszy prompt: "Jaka jest rola Organizacji Narodów Zjednoczonych w rozwiązywaniu konfliktów międzynarodowych i jak można ją usprawnić?"
 • Przykład 3: "Jak działa sztuczna inteligencja?"
  Ten prompt jest zbyt ogólny i szeroki tematycznie, nie wskazuje na żadne konkrety ani zakres pytania. Sztuczna inteligencja jest obszernym tematem, który obejmuje wiele aspektów i dziedzin. Jeśli nie dostarczymy dodatkowych informacji, ChatGPT może generować ogólne odpowiedzi, które nie spełniają oczekiwań autora pytania.
  Lepszy prompt: "Jakie są główne zastosowania sztucznej inteligencji w branży medycznej i jak wpłynie ona na poprawę diagnozowania chorób?"


13 sposobów na lepsze prompty w ChatGPT 2023. Podsumowanie

Sama dostępność ChatGPT wcale nie gwarantuje sukcesu w tworzeniu skutecznych treści na potrzeby biznesu online. By osiągnąć wymierne efekty, zwiększyć wydajność i kreatywność, musisz nauczyć się skutecznej komunikacji z narzędziem i poznać jego sposób myślenia oraz działania. Pamiętaj o tym, że jakość promptu wpływa znacząco na jakość odpowiedzi. Dlatego pisz krótko, konkretnie i zrozumiale, ale jednocześnie dodaj do komunikatu kontekst oraz ważne informacje, które mogą poprawić jakość odpowiedzi i uczynić ją bardziej przydatną.

Czy istnieje limit długości promptu?
Down arrow

Tak, istnieje limit długości promptu, który należy wziąć pod uwagę. ChatGPT ma ograniczenie na ilość znaków, które może przyjąć jako prompt. Dla większości zastosowań ograniczenie wynosi około 2048 znaków. Ważne jest, aby pamiętać o tym limicie i dostosować swoje prompty do tej długości, aby uniknąć odrzucenia części pytania.

Czy używanie konkretnych przykładów w promptach jest korzystne?
Down arrow

Tak, używanie konkretnych przykładów w promptach jest bardzo korzystne. Przykłady pomagają ChatGPT zrozumieć oczekiwania i kontekst, w jakim ma generować odpowiedzi. Podawanie konkretnych przykładów sprawia, że prompt staje się bardziej precyzyjny i skierowany na pożądane informacje. Dlatego warto uwzględnić przykłady w swoich promptach, aby uzyskać bardziej trafne i satysfakcjonujące odpowiedzi

Jakie są najważniejsze czynniki wpływające na skuteczność promptów?
Down arrow

Istnieje kilka kluczowych czynników, które wpływają na skuteczność promptów. Po pierwsze, precyzyjne sformułowanie pytania, które unika ogólności i nieprecyzyjności, umożliwia ChatGPT skoncentrowanie się na konkretnych informacjach. Po drugie, dostarczanie istotnych faktów i szczegółów, które dają modelowi odpowiedni kontekst. Po trzecie, konstrukcja interakcji z modelem, czyli ustalenie kolejności pytań i odpowiedzi, określenie pożądanego formatu i stosowanie pytań sondażowych. Wszystkie te czynniki razem przyczyniają się do lepszych rezultatów i satysfakcjonujących odpowiedzi od ChatGPT.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
13 sposobów na lepsze prompty w ChatGPT 2024

Średnia ocen użytkowników4.97 na podstawie 134 głosów

UDOSTĘPNIJ