Jak wykorzystać ChatGPT do badania słów kluczowych w SEO?

Jak wykorzystac ChatGPT do badania slow kluczowych w SEO
Spis treści

• Jak zastosować ChatGPT w SEO i Google Ads do badania słów kluczowych? Obszary wykorzystania narzędzia

• ChatGPT do badania słów kluczowych - potencjalne problemy i wyzwania

• Dlaczego warto wykorzystać narzędzie ChatGPT do analizy słów kluczowych?

• Jak przeprowadzić badanie słów kluczowych za pomocą ChatGPT w 8 krokach?

• Jak generować najlepsze frazy kluczowe z ChatGPT? Najważniejsze wskazówki

• Podsumowanie

Wybór słów kluczowych to jeden z ważnych kroków do sukcesu zarówno w optymalizacji SEO, jak i kampaniach Google Ads. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii można ułatwić ten proces. Jednym z takich narzędzi jest ChatGPT wykorzystujący sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. ChatGPT to model językowy, który został stworzony przez firmę OpenAI, oparty na technologii uczenia maszynowego. Dzięki niemu możliwe jest badanie słów kluczowych i analiza treści strony internetowej w sposób bardziej efektywny i precyzyjny. W tym artykule omówimy, jak ChatGPT może pomóc w badaniu słów kluczowychw 2023 roku i jakie korzyści płyną z jego wykorzystania. Pokażemy również, jakie są najlepsze praktyki w badaniu słów kluczowych z wykorzystaniem ChatGPT oraz jakie komunikaty warto wykorzystać w tym procesie.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jak zastosować ChatGPT w SEO i Google Ads do badania słów kluczowych? Obszary wykorzystania narzędzia

W jakich obszarach badania słów kluczowych sprawdzi się sztuczna inteligencja (AI), którą wykorzystuje ChatGPT? Są to między innymi:

 • identyfikacja fraz long tail (z długim ogonem),
 • identyfikacja słów kluczowych LSI,
 • analiza intencji wyszukiwania użytkowników,
 • grupowanie słów kluczowych i ich klasyfikowanie za pomocą klastrów tematycznych,
 • analiza nowych trendów,
 • analiza konkurencji pod kątem słów kluczowych, na które pozycjonuje się i reklamuje w wyszukiwarce Google.


ChatGPT do badania słów kluczowych - potencjalne problemy i wyzwania

Chociaż wielu specjalistów wykorzystuje ChatGPT nie tylko do pozycjonowania i tworzenia treści, ale także do badania słów kluczowych na potrzeby kampanii SEO i Google Ads, to jednak narzędzie to ma pewne wady i niedociągnięcia w tym zakresie. Warto podkreślić, że wiedza ChatGPT kończy się na 2021 roku, dlatego też narzędzie nie jest w stanie przeprowadzić researchu słów kluczowych w czasie rzeczywistym i nie wskaże popularności zaprezentowanych przez siebie fraz. Oznacza to, że jeśli zależy Ci na w pełni adekwatnych danych, kolejnym krokiem powinna być weryfikacja średniej miesięcznej liczby wyszukiwań dla fraz za pomocą narzędzi, takich jak Google Keyword Planner czy Senuto. Możesz także sprawdzić w wyszukiwarce Google, jakie treści pojawiają się na konkretne frazy i czy ich rodzaj pokrywa się z typem treści, który chcesz stworzyć. Przykładowo - na frazę "Jakie buty do biegania dla początkujących?" pojawiają się treści blogowe - poradnikowe czy rankingi. To dla Ciebie sygnał, że Ty również powinieneś_aś postawić na taką treść.

Często zdarza się także, że narzędzie jest w stanie wygenerować frazy, które bardziej przypominają tytuły artykułów, aniżeli frazy do wykorzystania na potrzeby tworzenia contentu. Wówczas lepiej wykorzystać inne narzędzia, np. Google Keyword Planner, Senuto czy Surfer. Zastosowanie ChatGPT w SEO do badania słów kluczowych może także kusić specjalistów ds. marketingu do pójścia na skróty i zaniechania ręcznej analizy bądź zatrzymanie się na etapie fraz wygenerowanych przez sztuczną inteligencję. Tymczasem kolejnym krokiem powinna być samodzielna analiza luk - to znaczy znalezienie fraz, których być może brakuje, a które mogą pasować do treści, które będziesz generować na potrzeby swojej strony. Zobacz:


Dlaczego warto wykorzystać narzędzie ChatGPT do analizy słów kluczowych?

Istnieje wiele powodów, dla których warto zastosować ChatGPT do badania słów kluczowych. Oto kilka najważniejszych z nich:

 • Precyzja i trafność wyników - ChatGPT to zaawansowany model językowy, który jest w stanie analizować treści z dokładnością do słowa. Dzięki temu można uzyskać bardzo trafne i precyzyjne wyniki w badaniu słów kluczowych.
 • Skuteczność w analizie języka naturalnego - ChatGPT został stworzony do analizy języka naturalnego, co oznacza, że potrafi rozpoznawać i interpretować kontekst, co ma kluczowe znaczenie w badaniu słów kluczowych.
 • Szybkość i efektywność - ChatGPT działa bardzo szybko i skutecznie, dzięki czemu można przetworzyć dużą ilość danych w krótkim czasie. To z kolei pozwala na oszczędność czasu i zwiększenie efektywności procesu badania słów kluczowych.
 • Możliwość analizy dużej ilości danych - ChatGPT potrafi przetworzyć duże ilości danych, co oznacza, że można przeprowadzić badanie słów kluczowych na wielu stronach internetowych jednocześnie, co jest szczególnie przydatne dla dużych projektów.
 • Możliwość wykrywania nowych trendów - ChatGPT może pomóc w identyfikowaniu nowych trendów i słów kluczowych, które dopiero zaczynają zyskiwać na popularności. Dzięki temu można wykorzystać te słowa kluczowe do budowania nowych strategii marketingowych.


Jak przeprowadzić badanie słów kluczowych za pomocą ChatGPT w 8 krokach?

Poniżej znajdziesz przewodnik, który w 8 krokach przeprowadzi Cię przez proces analizy i badania słów kluczowych z AI w SEO i Google Ads. Sprawdź zestaw najlepszych praktyk SEO w zakresie poszukiwania słów kluczowych z ChatGPT.


1. Utwórz kompletną strategię dotyczącą słów kluczowych w SEO dzięki ChatGPT

ChatGPT to potężne narzędzie, dzięki któremu możesz ułatwić tworzenie kompleksowej strategii słów kluczowych, na podstawie której będziesz tworzyć content na stronę internetową lub na potrzeby sklepu online. Odpowiedni komunikat sprawi, że w odpowiedzi otrzymasz listę fraz kluczowych uporządkowanych w czytelnej tabeli.

Komunikat, który przygotowaliśmy na potrzeby budowania strategii słów kluczowych, jest następujący:

Zachowuj się jak specjalista od badań rynku, posiadający dokładne i szczegółowe informacje o dostępnych słowach kluczowych. Jesteś również w stanie opracować pełny plan treści SEO.

Utwórz tabelę z listą słów kluczowych dla planu SEO treści dla tematu: pozycjonowanie stron.

Kategoryzuj słowa kluczowe według najpopularniejszych kategorii i wprowadź nazwę superkategorii w pierwszej kolumnie o nazwie „Klaster tematyczny”. Następnie dodaj drugą kolumnę o nazwie „Słowo kluczowe z długim ogonem” zawierającą słowo kluczowe z długim ogonem dla każdej nadkategorii. Dodaj trzecią kolumnę „Zamiar wyszukiwania” dla celu wyszukiwania słowa kluczowego przez człowieka (komercyjny, transakcyjny lub informacyjny). Dodaj czwartą kolumnę „meta title”, sugerując chwytliwy i przyjazny dla SEO tytuł posta o słowie kluczowym. W ostatniej kolumnie „Metaopis” napisz przekonujący metaopis zoptymalizowany pod kątem wysokiego CTR dla tematu, o maksymalnej długości 155 znaków. Metaopis powinien w bardzo zwięzły sposób wskazywać, dlaczego treść jest pomocna dla czytelnika, nie uogólniać. Chcę otrzymać odpowiedź tylko w formacie tabeli, nie zwracaj niczego innego.

W odpowiedzi otrzymaliśmy następujący wynik:


2. Znajdź nowe słowa kluczowe

ChatGPT może działać na podobnej zasadzie jak Google Keyword planner. Gdy podasz mu wybraną frazę, narzędzie może wygenerować inne słowa kluczowe powiązane z tym wyrażeniem. Pamiętaj, że warto sprawdzić popularność zapytań w innych narzędziach SEO. Gotowe frazy kluczowe możesz także przetłumaczyć na inne języki, jeśli zajmujesz się międzynarodowym SEO.

Podobne frazy wygenerowane przez ChatGPT


3. Znajdź słowa kluczowe z długim ogonem (long tail)

Słowa kluczowe z długim ogonem to rozbudowane frazy złożone z kilku słów, które dobrze oddają intencje użytkownika i zwiększają szansę na konwersję mimo niższej popularności od fraz ogólnych. Wyróżnia je także niższa konkurencja, co sprawia, że szybciej możesz zauważyć efekty strategii SEO. Jak wykorzystać ChatGPT do wyboru fraz long tail na potrzeby generowania treści? Kluczem do sukcesu jest odpowiedni komunikat. Takie frazy mogą przydać się na potrzeby tworzenia opisów produktów oraz artykułów blogowych.

Frazy long tail o charakterze transakcyjnym wygenerowane przez ChatGPT, które pozwolą tworzyć treści na stronę usługową


Możesz także zawęzić obszar wyszukiwania, instruując narzędzie co do długości wybranych fraz - np. poproś ChatGPT, by znalazł frazy long tail, które składają się z minimum 5 słów.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


4. Poszukaj fraz LSI (Latent Semantic Indexing) na potrzeby optymalizacji treści

LSI (Latent Semantic Indexing) to metoda analizy tekstu, która służy do wykrywania związków między słowami i frazami w tekście. Wyszukiwarki internetowe używają LSI do określania, jakie słowa powinny być związane z daną frazą kluczową, co może pomóc w lepszym zrozumieniu treści strony przez roboty wyszukiwarek. Słowa kluczowe LSI to słowa lub frazy, które są blisko powiązane z głównym tematem strony lub artykułu, ale niekoniecznie zawarte bezpośrednio w treści. Używanie słów kluczowych LSI może pomóc w lepszym zrozumieniu strony przez wyszukiwarki i poprawie jej pozycjonowania w wynikach wyszukiwania. Takich słów możesz poszukiwać także za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji (AI w SEO). Właściwy komunikat to: Wskaż słowa LSI dla określonej frazy.

Słowa kluczowe LSI wygenerowane przez ChatGPT


5. Znajdź często zadawane pytania na potrzeby treści

Obszerną bazę wiedzy ChatGPT możesz wykorzystać także do zidentyfikowania najczęstszych pytań zadawanych przez użytkowników, które są powiązane z danym słowem kluczowym. Takie funkcje ma też narzędzie Answer the Public, ale narzędzie od OpenAI działa równie sprawnie. Za pomocą odpowiedniego komunikatu możesz wygenerować szereg pytań powiązanych z daną frazą kluczową, a nawet zawierających określone słowa na potrzeby kampanii SEO. Pytania te warto wykorzystać w treściach blogowych - poradnikowych i edukacyjnych.

Popularne pytania wygenerowane przez ChatGPT dla frazy "Pozycjonowanie stron"


6. Wyodrębnij słowa kluczowe z treści konkurencji

Jak przeprowadzić analizę konkurencji pod kątem słów kluczowych, na które te realizują pozycjonowanie? Zamiast wyszukiwać je ręcznie, postaw na wykorzystanie sztucznej inteligencji. Wklej do ChatGPT fragment treści i poproś narzędzie o wskazanie fraz. W ten sposób możesz dowiedzieć się, jakie słowa kluczowe są ważne dla innych firm z Twojej branży i znaleźć inspirację dla własnych działań budujących unikalny content.


7. Klasyfikuj słowa kluczowe według intencji wyszukiwania

Kolejną z metod wykorzystania AI do researchu słów kluczowych jest grupowanie słów kluczowych według intencji wyszukiwania użytkowników. Nawet jeśli masz bardzo rozbudowaną listę fraz, ChatGPT poradzi sobie z ich pogrupowaniem według oczekiwań użytkowników. Odpowiedni komunikat to: Podziel podane słowa kluczowe według zamiaru wyszukiwania. Dane posortuj w tabeli - w pierwszej kolumnie nazwanej: Słowa kluczowe umieść fraz, w drugiej, nazwanej: Intencja wyszukiwania, wskaż intencję dla danej frazy. Możesz także poprosić o wskazanie intencji pojedynczo dla każdego z zapytań. W podobny sposób możesz pogrupować frazy w klastry tematyczne.

Podział słów kluczowych w ChatGPT według intencji wyszukiwania

Wyjaśnienie intencji wyszukiwania pojedynczo dla każdej frazy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Podział słów kluczowych w ChatGPT na klastry tematyczne


8. Wygeneruj zarys treści SEO za pomocą sztucznej inteligencji

Jak wykorzystać ChatGPT w tworzeniu treści, mając już listę słów kluczowych opracowaną za pomocą narzędzia oraz uzupełnioną za pomocą samodzielnego researchu? Poproś narzędzie o:

 • wygenerowanie konspektu treści,
 • wygenerowanie nagłówków (np. przykładowych nagłówków H1),
 • przygotowanie wstępu i podsumowania oraz pojedynczych akapitów.

Więcej wskazówek w zakresie tworzenia treści z ChatGPT znajdziesz w artykułach:

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Jak generować najlepsze frazy kluczowe z ChatGPT? Najważniejsze wskazówki

ChatGPT sprawdzi się nie tylko w przypadku automatyzacji tworzenia treści na potrzeby pozycjonowania, ale także do analizy słów kluczowych. By jednak osiągnąć wymierne efekty, musisz zapamiętać kilka ważnych zasad pracy z chatbotem od OpenAI.

 • Jakość odpowiedzi narzędzia zależy od jakości zapytania - musisz nauczyć się współpracować z ChatGPT i nauczyć się najlepszych metod promptowania. Staraj się wyczerpująco opisywać swoje oczekiwania co do odpowiedzi - to pozwoli narzędziu lepiej zrozumieć, czego naprawdę potrzebujesz.
 • Pamiętaj, że chatbot nie jest bezbłędny, a do tego ma pewne ograniczenia. Dlatego nie rezygnuj z ręcznej analizy słów kluczowych i wykorzystania w tym celu innych, dotychczas znanych narzędzi. Połączenie mocy AI oraz Google Keyword Plannera czy Senuto pozwoli Ci usprawnić proces wyboru słów kluczowych na potrzeby pozycjonowania i dopasować frazy do intencji użytkowników oraz tematyki treści.


Jak wykorzystać AI do wyboru słów kluczowych w pozycjonowaniu? Podsumowanie

Dobrze dobrane słowa kluczowe to jeden z filarów skutecznej strategii budowania widoczności w wyszukiwarce (SERP). Wraz z pojawieniem się ChatGPT i jego dynamicznie rosnącą popularnością wiele osób zaczęło wykorzystywać narzędzie również do analizy fraz. Należy przyznać, że jego funkcje znacząco usprawniają ten proces, ale oznacza to, że ChatGPT będzie teraz jedynym narzędziem wykorzystywanym w tym celu. Wciąż warto zweryfikować twierdzenia sztucznej inteligencji poprzez samodzielny research z zastosowaniem Planera słów kluczowych Google Ads czy innych narzędzie. W ten sposób jesteś w stanie wybrać najlepsze frazy dopasowane do twojego biznesu i potrzeb użytkowników.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak wykorzystać ChatGPT do badania słów kluczowych w SEO?

Średnia ocen użytkowników4.98 na podstawie 134 głosów

UDOSTĘPNIJ