Jak pozyskiwać linki dla sklepu? 10 porad

10 taktyk link buildingu dla sklepow
Spis treści

• Co to jest link building?

• Dlaczego link building jest ważną strategią w e-commerce?

• 10 skutecznych taktyk link buildingu dla sklepów

• Tworzenie wartościowych treści

• Marketing wideo

• Współpraca z influencerami i blogerami

• Marketing afiliacyjny

• Zintegrowanie sklepu z wyszukiwarką cen

• Chwytliwe kampanie PR

• Recenzje klientów

• Niepowiązane wzmianki o marce

• Podcasty

• Wydarzenia branżowe

• Podsumowanie

Budowanie solidnego profilu linków dla sklepu internetowego, może znacząco wpłynąć na jego pozycję w wynikach wyszukiwania oraz na przyciągnięcie większej liczby potencjalnych klientów. Dzięki odpowiednim taktykom link buildingu sklepy mogą zdobyć autorytet i zaufanie zarówno wyszukiwarek, jak i użytkowników, co przekłada się na wzrost ruchu organicznego i konwersji. W tym artykule przedstawimy skuteczne techniki link buildingu, które mogą pomóc Ci w osiągnięciu lepszych wyników i większej widoczności. 

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest link building?

Link building to według wytycznych Google jeden z najważniejszych czynników rankingowych, który polega na zdobywaniu jak największej ilości wartościowych linków prowadzących do Twojej witryny. Pozyskiwanie linków powinno odbywać się w sposób naturalny, czyli poprzez aktywne udzielanie się w sieci, współpracę z innymi markami i dostarczanie wartościowych treści. Wyróżniamy dwa typy linków zwrotnych do witryny:

 • Linki dofollow — są to linki, które są domyślnie ustawione na przekazywanie wartości SEO. Oznacza to, że gdy inna witryna linkuje do Twojej strony za pomocą linku „dofollow”, wyszukiwarki traktują ten link jako rekomendację i przekazują część swojej wartości SEO na Twoją witrynę.

Przykład: <a href="http://www.example.com" target="_blank" rel="do follow">Link do Example.com</a>

 • Linki nofollow — to linki, które są oznaczone, aby nie przekazywać wartości SEO. Oznacza to, że wyszukiwarki nie będą brały pod uwagę tych linków jako czynnika rankingowego i nie będą przekazywać ich wartości na stronę docelową. Linki „nofollow” są często stosowane, gdy nie chcemy, aby dany link wpływał na pozycjonowanie danej strony.

Przykład: <a href="http://www.example.com" target="_blank" rel="no follow">Link do Example.com</a>

Rolą obu rodzajów linków jest poprawa jakości wyników wyszukiwania, poprzez instruowanie robotów skanujących witryny, czy powinny za nimi podążać.


Dlaczego link building jest ważną strategią w e-commerce?

Link building jest ważną strategią w e-commerce z kilku powodów:

 • Po pierwsze, linki zewnętrzne (linki przychodzące) są jednym z głównych czynników, na które algorytmy wyszukiwarek zwracają uwagę przy ustalaniu pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Im więcej wartościowych i odpowiednio związanych z Twoją branżą linków wskazuje na Twoją stronę, tym wyższe są szanse na osiągnięcie lepszej pozycji w rankingach.
 • Po drugie, linki zewnętrzne działają jak rekomendacje od innych stron, co przekłada się na większe zaufanie użytkowników. Gdy użytkownik natrafi na link prowadzący do Twojego sklepu na stronie o dobrej reputacji i renomie, jest bardziej skłonny do jej odwiedzenia i dokonania zakupu.
 • Po trzecie, wysokiej jakości linki zewnętrzne mogą przyciągać nowych użytkowników na Twoją stronę, którzy mogą stać się potencjalnymi klientami. Im więcej linków prowadzi do Twojego sklepu, tym większe są szanse na zwiększenie ruchu organicznego i konwersji.
 • Po czwarte, link building to wsparcie w budowaniu relacji z innymi markami w branży e-commerce. Wymiana linków poprzez nawiązywanie współpracy z innymi właścicielami stron, publikowanie gościnnych postów i udział w branżowych wydarzeniach, może pomóc Ci zbudować sieć kontaktów i zyskać wsparcie innych przedsiębiorców.


10 skutecznych taktyk link buildingu dla sklepów

Oto najskuteczniejsze taktyki pozyskiwania linków, które pomogą Ci usprawnić Twoją strategię link buildingu:


1. Tworzenie wartościowych treści

Tworzenie atrakcyjnych, obszernych i wartościowych treści to jednak a najskuteczniejszych taktyk link buildingu. Jej celem jest przyciągnięcie uwagi docelowej grupy odbiorców. Treści powinny być ściśle powiązane z tematyką Twojej branży. Udostępnianie tych zasobów w Twojej witrynie i na innych platformach, np. w social mediach, przyczynia się do budowy autorytetu i widoczności Twojego sklepu. Są one także przydatne w strategii outreach marketing, która polega na ich udostępnianiu, w zamian za link zwrotny. Wartościowe zasoby to:

 • Poradniki — dostarczają wartościowej informacji dla klientów, którzy poszukują porad i wskazówek związanych z produktami lub branżą. Dzięki poradnikom możesz pomóc klientom w wyborze odpowiednich produktów, udzielić praktycznych wskazówek dotyczących użytkowania czy konserwacji, a także dzielić się swoją wiedzą ekspercką. Na przykład, jeśli sprzedajesz sprzęt turystyczny, możesz stworzyć przewodnik po najlepszych szlakach dla rodzin z dziećmi, albo samouczek, co spakować do plecaka na zimową wędrówkę po górach.
 • Infografiki — to nowoczesna forma przedstawienia informacji, utworzona z elementów wizualnych, grafiki i tekstu. Zamiast długich bloków tekstu, infografiki prezentują dane, fakty i statystyki w sposób zwięzły i uporządkowany. Kolorowe ilustracje, ikony, wykresy i inne elementy wizualne przyciągają uwagę i sprawiają, że informacje są bardziej atrakcyjne dla odbiorców.
 • Badania, rankingi i ankiety — przeprowadzenie rzetelnych badań, rankingów i ankiet na tematy związane z Twoją branżą pozwalają budować Ci wizerunek eksperta i źródła wartościowych informacji. Np. jeżeli prowadzisz sklep z urządzeniami mobilnymi, możesz przeprowadzić i opublikować wyniki rankingu pt. „Najlepsze smartfony dla graczy — porównanie”.

Infografika ze strony Widoczni


2. Marketing wideo

Wideo jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów przekazywania informacji. Tworzenie interesujących filmów, takich jak: demonstracje, samouczki czy pokaz funkcji danych produktów, przyciąga uwagę potencjalnych klientów. Użytkownicy łatwiej zapamiętują treści wideo i są bardziej skłonni do oglądania filmów niż do czytania bloków tekstu. Dodatkowo taka forma przekazywania informacji wzbogaca doświadczenia użytkownika i umożliwia mu lepsze poznanie produktów w bardziej interaktywny sposób. Załóżmy, że prowadzisz sklep internetowy z kosmetykami do makijażu, możesz stworzyć wideo ranking o tematyce: „Najlepsze kosmetyki do makijażu w 2023 roku: Recenzje i oceny” lub wideo poradnik: „Sztuka konturowania: Podkreśl swoje rysy twarzy".
Dobrym sposobem na przyciągnięcie klientów i wygenerowanie jakościowych linków jest również nagranie filmu wideo w formie:

 • Storytellingu — to często stosowana forma w marketingu, reklamie i rozrywce, w celu zaangażowania odbiorców i pobudzenia ich wyobraźni. Temat dla wideo w formie storytellingu dla sklepu z kosmetykami to, np. „Kosmetyczne podróże: Odkryj historie produktów, które inspirują do wyrażania siebie”.
 • Humorystycznego wideo — zaadresowane do odpowiednich odbiorców, może przynieść znacznie lepsze efekty niż tradycyjne nagranie, np. „Kosmetyczne gagi: Śmiech, uroda i szalony świat produktów do makijażu".

Badania, przeprowadzone przez Wyzowl, dotyczące wpływu wideo marketingu na odbiorców dowiodły, że aż 80% osób potwierdziło, że filmy produktowe pomogły im w podjęciu decyzji o zakupie. (https://www.wyzowl.com/5-stats-ecommerce-needs-video/)
Dodatkowo udostępnianie filmów wideo na platformach takich jak YouTube, a także na stronach innych witryn, pozwala na zdobycie większego grona odbiorców i jednocześnie kolejnego źródła cennych backlinków.

Dowiedz się więcej:

Przykład reklamy serwisu ALLEGRO z wykorzystaniem storytellingu i szereg pozytywnych komentarzy ze strony odbiorców.


3. Współpraca z influencerami i blogerami

Internetu influencerzy i blogerzy posiadają olbrzymi wpływ na decyzje zakupowe konsumentów, dlatego warto nawiązać z nimi strategiczną współpracę. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym można działać w tym obszarze. Po pierwsze, należy wybrać influencerów i blogerów związanych z branżą, w której działa Twój sklep i upewnić się, czy są zgodni z wartościami i wizerunkiem Twojej marki. Zanim zdecydujesz się na współpracę, przeanalizuj ich profil, aktywność w sieci i interakcję z obserwującymi. Następnie zaproponuj im współpracę w zamian za recenzję Twoich produktów i udział w wydarzeniach.
Współpraca z influencerami i blogerami powinna być oparta na długotrwałych relacjach i czerpaniu wzajemnych korzyści. W przypadku początkujących influencerów możesz zaproponować atrakcyjne rabaty, darmowe próbki produktów lub nawet udział w programie partnerskim. Taka forma współpracy może przynieść Ci nie tylko cenne linki prowadzące do sklepu, ale także zwiększyć świadomość marki, zaangażowanie klientów i finalnie doprowadzić do zwiększenia sprzedaży. 

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


4. Marketing afiliacyjny

Marketing afiliacyjny polega na nawiązaniu pozytywnej współpracy z partnerami, którzy promują Twoje produkty lub usługi na swoich stronach internetowych, w zamian za wynagrodzenie wygenerowane ze sprzedaży. Jak rozpocząć swoją przygodę z marketingiem afiliacyjnym? Oto kilka wskazówek:

 • Nawiąż współpracę z osobami, które mają strony internetowe lub blogi związane z branżą Twojego sklepu.
 • Zapewnij partnerom unikalne linki afiliacyjne, które będą śledziły konwersję generowaną z waszej współpracy.
 • Udostępnij swoim partnerom atrakcyjne materiały promocyjne, takie jak banery reklamowe, opisy produktów czy kody rabatowe, aby ułatwić im promowanie Twoich produktów.
 • Monitoruj wyniki i efektywność kampanii afiliacyjnych, aby ocenić skuteczność poszczególnych partnerów.
 • Pamiętaj o uczciwości w programie afiliacyjnym, zapewniając odpowiednie wynagrodzenie partnerom za ich wysiłek i generowany ruch oraz sprzedaż.

Marketing afiliacyjny daje możliwość zbudowania sieci partnerów, którzy będą promować Twoje produkty i jednocześnie generować wartościowe linki zwrotne do Twojej strony. Co to jest afiliacja?


5. Zintegrowanie sklepu z wyszukiwarką cen

Zintegrowanie sklepu z popularną wyszukiwarką cen jest świetną taktyką link buildingową dla sklepów. Pozwala to na udostępnianie i aktualizowanie danych dotyczących produktów na różnych platformach porównywania cen, co prowadzi do zwiększenia widoczności w wynikach wyszukiwania. Żeby zintegrować sklep z wybraną wyszukiwarką, musisz wykonać następujące kroki:

 • Wybierz odpowiednią platformę wyszukiwarki cen, np. Google Shopping, Ceneo, Skąpiec, Allegro itp.
 • Utwórz konto dla Twojego sklepu na wybranej platformie.
  Przygotuj dane produktowe, takie jak nazwa produktu, opis, kategoria, zdjęcia, cena i dostępność.
 • Skonfiguruj feed produktowy w odpowiednim formacie (np. XML, CSV, TXT) i prześlij go do wybranej platformy.
 • Regularnie monitoruj i aktualizuj dane produktowe, uwzględniając zmiany w cenach, dostępności i nowych produktach.
 • Analizuj wyniki i dostosuj swoją strategię, monitorując kliknięcia, konwersje i zwroty z inwestycji.

Przykład popularnej porównywarki cenowej CENEO


6. Chwytliwe kampanie PR

Public relations, czyli imagistyka społeczna, to skuteczna taktyka link buildingu dla sklepów. Poprzez tworzenie interesujących i angażujących kampanii PR lub nietypowych akcji promocyjnych sklep może przyciągnąć uwagę dziennikarzy i blogerów, którzy chętnie podzielą się informacjami o Twoim sklepie i umieszczą linki zwrotne w swoich social mediach. Chwytliwe kampanie PR mogą nie tylko przynieść wartościowe linki, ale również zwiększyć świadomość marki i przyciągać nowych klientów do Twojego sklepu.

Załóżmy, że prowadzisz sklep z wyposażeniem turystycznym, przykładowym tematem ciekawej kampanii PR dla Twojego sklepu może być: „Nosić swoje marzenia na plecach! Odkryj świat plecaków w naszym sklepie!”. W ramach tej kampanii możesz zorganizować wyzwanie #PlecakoweMarzenia i zachęcić klientów do udziału w challengu, w którym poprosisz ich o opowiedzenie swojej historii związanej z plecakiem.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


7. Recenzje klientów

Opinie i oceny pozostawione przez zadowolonych klientów są niezwykle wartościowe nie tylko dla budowania zaufania, ale także dla pozyskiwania wartościowych linków dla Twojego sklepu. Istnieje kilka sposobów, w jakie można wykorzystać recenzje klientów w celu wzmocnienia link buildingu:

 • Stwórz sekcję na Twojej stronie internetowej, w której klienci będą mogli udostępniać opinie i recenzje.
 • Promuj recenzje klientów w social mediach, oznaczając ich i udostępniając ich opinie.
 • Wysyłaj prośby o udzielenie recenzji klientom po dokonaniu zakupu, dołączając linki do wybranych platform, na których chcesz otrzymać te opinie.
 • Monitoruj opinie o swoim sklepie na forach dyskusyjnych, serwisach z recenzjami i blogach, a następnie poproś o dodanie linków do swojego sklepu.
 • Bądź aktywny w komunikacji z klientami, odpowiadając na ich pytania i komentarze, co buduje większe zaufanie do Twojej marki.

Dowiedz się jak pozyskiwać opinie klientów — poznaj najlepsze taktyki i popraw efekty pozycjonowania

Sekcja opinii w jednym ze sklepów


8. Niepowiązane wzmianki o marce

Niepowiązane wzmianki o marce są skuteczną taktyką link buildingu dla sklepów. Polega ona na monitorowaniu witryn z branży, w poszukiwaniu wzmianek o Twojej marce lub produktach, które nie zawierają linków do Twojej strony. Następnie należy skontaktować się z właścicielami lub autorami danych treści i zaproponować dodanie linku do Twojej strony w celu uzupełnienia informacji dla czytelników. Tego rodzaju wzmianki mogą obejmować recenzje, artykuły prasowe, wpisy na blogach czy media społecznościowe. Poprzez monitorowanie i reagowanie na wzmianki o Twojej marce na innych stronach, możesz zyskać większą rozpoznawalność i pozyskać linki wysokiej jakości.


9. Podcasty

Podcasty są coraz popularniejszą formą komunikacji, a także skuteczną pozyskiwania linków dla e-commerce. Poprzez stworzenie własnego podcastu lub uczestnictwo w podcastach związanych z Twoją branżą możesz dotrzeć do nowych odbiorców i budować relacje z właścicielami innych witryn. W podcastach możesz opowiadać o swoich produktach, dzielić się wiedzą i doświadczeniem, a także dyskutować na tematy związane z branżą. Dla przykładu, jeżeli prowadzisz sklep z książkami, możesz nagrać serię podcastów na temat: „Strony Świata: Rozmowy o Literaturze, Pisarzach i Czytelniczych Przygodach".


10. Wydarzenia branżowe

Obecność na konferencjach, targach i spotkaniach branżowych daje Ci możliwość nawiązania kontaktów z innymi profesjonalistami i przedstawicielami Twojej branży. Podczas takich wydarzeń możesz podzielić się swoją wiedzą oraz przedstawić swoje produkty lub usługi. Organizatorzy takich wydarzeń często udostępniają listę uczestników na swoich stronach internetowych, co stanowi doskonałą okazję do zdobycia wartościowych linków zwrotnych. Pamiętaj, że udział w wydarzeniach branżowych to nie tylko szansa na zdobycie linków, ale również możliwość poszerzenia swojej wiedzy i zdobycia doświadczenia poprzez słuchanie prezentacji, uczestnictwo w panelach dyskusyjnych i wymianę informacji z innymi profesjonalistami w Twojej dziedzinie. 


10 taktyk link buildingu dla sklepów. Podsumowanie.

Link building jest kluczową strategią w e-commerce, która przyczynia się do poprawy widoczności strony, zwiększenia zaufania użytkowników, generowania ruchu i budowania relacji z innymi przedsiębiorcami. Odpowiednio poprowadzona, może przynieść wymierne korzyści w postaci większej liczby klientów i sukcesu biznesowego. Pamiętaj jednak, że jakość linków jest równie istotna jak ich ilość. Dlatego ważne jest, aby pozyskiwać linki w sposób naturalny z wiarygodnych i tematycznie powiązanych źródeł.

Jakie są najlepsze taktyki link buildingu dla sklepów?
Down arrow

Najlepsze taktyki link buildingu dla sklepów obejmują różnorodne strategie. Jedną z nich jest tworzenie wartościowych treści, takich jak artykuły, przewodniki, poradniki czy infografiki, które są atrakcyjne i przydatne dla naszej docelowej grupy odbiorców. Inną skuteczną taktyką jest udział w programach partnerskich, gdzie możemy nawiązywać współpracę z innymi stronami i blogerami, którzy mogą umieścić linki do naszego sklepu. Dodatkowo udostępnianie produktów do recenzji przez influencerów lub blogerów z naszej branży może przynieść cenne linki zwrotne.

Jakie są najnowsze trendy w taktykach link buildingu dla sklepów?
Down arrow

Najnowsze trendy w taktykach link buildingu dla sklepów obejmują wykorzystanie nowych mediów i technologii. Na przykład, udział w podcastach jako gość jest coraz bardziej popularny, umożliwiając dotarcie do nowej publiczności i zdobycie wartościowych linków zwrotnych. Ponadto personalizacja strategii linkowania staje się ważna. Dostosowanie treści i oferty do konkretnych segmentów rynku może przynieść większe zaangażowanie użytkowników i generować bardziej wartościowe linki. Innym trendem jest wykorzystanie influencer marketingu, czyli współpracy z popularnymi osobami w mediach społecznościowych, które mogą promować nasze produkty i linkować do naszego sklepu.

Jak wykorzystać treści multimedialne, takie jak wideo i infografiki, do budowania linków dla sklepu online?
Down arrow

Treści multimedialne, takie jak wideo i infografiki, mogą być skutecznym narzędziem do budowania linków dla sklepu online. Tworzenie atrakcyjnych i wartościowych materiałów wideo, takich jak recenzje produktów, poradniki czy pokazy demonstracyjne, może przyciągnąć uwagę użytkowników i generować linki zwrotne, gdy są udostępniane na innych witrynach lub platformach społecznościowych. Infografiki, zawierające interesujące i użyteczne informacje wizualnie, również mogą być często linkowane, co przyniesie korzyści w zakresie link buildingu. Ważne jest także promowanie tych treści poprzez udostępnianie ich na stronie sklepu, kanałach społecznościowych i innych platformach, aby zwiększyć ich zasięg i szanse na zdobycie linków.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Eliza Tomaka
Eliza Tomaka

Eliza zdobywała doświadczenie w marketingu internetowym, pracując jako copywriterka oraz jako freelancerka. Ukończyła kurs SEO copywritingu oraz kurs korekty tekstów. Regularnie pogłębia swoją wiedzę w zakresie promowania biznesu, content marketingu, SEO i Google Ads czytając blogi o promowaniu biznesu i poznając nowe zagadnienia branżowe. W swojej pracy wykorzystuje najnowsze dane pozyskane z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs. Eliza ukończyła studia na kierunku edukacja artystyczna, ze specjalizacją w malarstwie.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak pozyskiwać linki dla sklepu? 10 porad
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ