Google Mobile-First Index co to jest i jak się przygotować? Nowy algorytm

4912

Zmiany w branży SEO nabierają coraz szybszego tempa - ledwo oswoiliśmy się z dużymi zmianami w związku z wprowadzeniem Pingwina 4.0, a już słyszymy o kolejnej, kolosalnej modyfikacji algorytmu.

4 listopada na oficjalnym blogu Google dla Webmasterów ogłoszono rozpoczęcie testowania indeksowania “mobile-first”. Dotychczas Google Bot oceniał głównie zawartość desktopowej wersji strony, a mobilność witryny była jedynie dodatkowym atutem w rankingu. Aktualne eksperymenty zapowiadają gruntowną zmianę pod tym względem. W pierwszej kolejności algorytm będzie brał pod uwagę wersję mobilną, co znacząco wpłynie na pozycjonowanie stron.

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż w sklepie internetowym? Zobacz naszą ofertę

 

 

Jak przygotować się na algorytm mobile-first indexing?

Opisane zmiany oznaczają, że algorytm będzie oceniał witryny od zupełnie innej strony. Aby dostosować się do dynamicznie zmieniającej się branży, warto podążyć za kilkoma wskazówkami z bloga Google dla Webmasterów.

 1. Na stronach, które są responsywne lub mają wersję mobilną, nie należy wprowadzać żadnych zmian pod jednym warunkiem. Mianowicie, jeśli zachowano te same treści oraz znaczniki danych strukturalnych, zarówno dla mobilnych jak i desktopowych urządzeń. Szczegółowo o danych strukturalnych pisaliśmy już na blogu w artykule o rich snippets.

 2. W przeciwnym wypadku, analizę strony pod kątem indeksowania mobile-first warto rozpocząć od sprawdzenia, czy dane strukturalne działają dla wszystkich urządzeń. W tym celu warto skorzystać z narzędzia do testowania danych strukturalnych.

 3. Upewnij się również, czy wersja mobilna Twojej strony jest dostępna dla Googlebota.

 4. Uzupełniając dane strukturalne należy unikać przesycenia. Odradza się stosowanie dużej liczby znaczników, szczególnie nieadekwatnych do konkretnych informacji zawartych na podstronach.

 5. Odnośnie linków kanonicznych - Google poinformowało, że nie trzeba wprowadzać żadnych zmian. Ta funkcja niezmiennie ma być używana, jako wskazówki do dostarczania użytkownikom odpowiednich wyników wyszukiwania.

 6. Zwróć uwagę, czy wersja mobilna Twojej strony jest zweryfikowana w Google Search Console.

 7. Strony, które posiadają wyłącznie wersję desktopową, powinny być niezmiennie indeksowane, nawet jeśli za pomocą mobile user agent.

 8. Ostatnia, ważna porada, dotyczy stron dla których wersja mobilna jest dopiero tworzona. Google ostrzega, że zdecydowanie lepiej uruchomić wersję mobilną po dłuższym czasie, ale w pełni skończoną, niż wersję z błędami. Możemy przypuszczać, że odwrotne działanie może źle wpłynąć na pozycję całej strony, w dobie indeksowania mobile-first.

 

Google Mobile-First Index kiedy zmiany?

Warto również zaznaczyć, że na razie przez kilka miesięcy mobile-first indexing ma być testowany na małą skalę. Google zapowiedziało, że wprowadzą na dobre zmianę w indeksowaniu, dopiero kiedy będą pewni wysokiej użyteczności dostarczanych w nowy sposób wyników wyszukiwania. To oznacza, że teraz jest odpowiedni czas, aby przygotować się na opisane zmiany.

Google mobile-first index - jakie wymagania i jakie zmiany?

Nowina ogłoszona przez Google o testowaniu mobile-first indexing nie jest zaskakująca - taki kierunek rozwoju został zapowiedziany już ponad rok temu. Starając się dostarczyć jak najlepszą użyteczność dla odbiorców, Google podąża za aktualnymi trendami w wyszukiwaniu. Obecnie, większość wyszukań w najpopularniejszej wyszukiwarce odbywa się właśnie na urządzeniach mobilnych. W związku z tym aktualny algorytm, który oceniał treści przede wszystkim na stronie desktopowej, jest nieadekwatny w stosunku do większości wyników wyszukiwania.

Często na stronach mobilnych znajduje się mniej treści niż na desktopowych. Wyobraźmy sobie przykładową sytuację: wersja na duży ekran jest bogata w treści i dzięki temu ma wysoki ranking. Z kolei ta sama strona mobilna jest mocno okrojona. Dla wyszukujących na telefonach czy tabletach, taka witryna będzie mniej użyteczna, niż inne które może na desktopie mają mniej wartościowe treści, ale za to mobilnie nadrabiają.

W związku z tym Google dąży do tego, żeby algorytm w pierwszej kolejności używał treści i innych danych na wersji mobilnej w ocenie strony. Taka zmiana sprawia, że dużego znaczenia nabierze pozycjonowanie mobilne.

 

Zastanawiasz się, jak wygląda proces pozycjonowania strony?

 

 

Jak możesz sam przetestować swoją wersję mobilną?

Do testowania wersji mobilnej strony, Google udostępnia narzędzia, które pozwalają sprawdzić jak witryna wyświetla się na różnych urządzeniach.

 1. Test zgodności z urządzeniami mobilnymi - narzędzie pokazuje czy strona jest dostosowana do komórek oraz jak googlebot ją widzi. Dodatkowo, wybierając sposób utworzenia witryny, przekieruje nas prosto do wskazówek, dotyczących dostosowania strony do urządzeń mobilnych.

 2. PageSpeed Insights - warto sprawdzić również szybkość strony mobilnej/responsywnej. Jest to ważny czynnik użytecznościowy, jak i rankingowy. Narzędzie ocenia witrynę zarówno pod kątem szybkości wersji desktopowej oraz mobilnej. Dodatkowo wyświetla konkretne ułomności, które należy poprawić.

 

Źródła:

 1. Mobile-first Indexing - Google Webmaster Central Blog
 2. Google begins mobile-first indexing, using mobile content for all search rankings - Search Engine Land

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Oceń ten artykuł:
Google Mobile-First Index co to jest i jak się przygotować? Nowy algorytm

Średnia ocen użytkowników4.90 na podstawie 94 głosów

UDOSTĘPNIJ