Jak poprawić organiczny współczynnik CTR? 17 skutecznych wskazówek

Jak poprawic organiczny wspolczynnik CTR v2
Spis treści

• Co to jest organiczny współczynnik klikalności (CTR)?

• Dlaczego organiczny CTR jest ważny?

• Jak sprawdzić poziom współczynnika klikalności?

• Jak poprawić organiczny współczynnik klikalności?

• Podsumowanie

Twoja strona zajmuje wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, a mimo to nadal nie udało Ci się uzyskać zadowalającego poziomu ruchu? Z pomocą może Ci przyjść optymalizacja organicznego współczynnika klikalności (CTR- Click Through Rate). Co to jest? Dlaczego warto poświęcić mu uwagę? Jak go zoptymalizować? Tego dowiesz się w naszym artykule.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest organiczny współczynnik klikalności (CTR)?

Współczynnik klikalności (Click Through Rate, CTR) to wskaźnik, który określa liczbę kliknięć w wybrany odnośnik podzieloną przez liczbę jego wyświetleń. Oznacza to, że jeśli Twoją reklamę wyświetli 100 osób, ale w odnośnik kliknie 25, wskaźnik CTR będzie wynosił 25%.

Z kolei organiczny współczynnik klikalności określa kliknięcia w bezpłatne wyniki wyszukiwania, więc w tym przypadku nie są brane pod uwagę kliknięcia w reklamy Google Ads. Aby obliczyć organiczny CTR, należy podzielić liczbę organicznych kliknięć przez łączną liczbę wyświetleń strony w organicznych wynikach Google.

Wzór obliczania współczynnika klikalności.


Dlaczego organiczny CTR jest ważny?

Zastanawiasz się, czy działając w sieci, warto jest poświęcać swoją uwagę organicznemu współczynnikowi klikalności? Odpowiedź brzmi: absolutnie tak. To bardzo ważny współczynnik, który będzie Cię informował o efektach Twoich działań marketingowych i ich skuteczności.

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że im wyższy wynik CTR, tym większy ruch na Twojej stronie internetowej. To szczególnie istotne w przypadku organicznego współczynnika konwersji, ponieważ jego wysoki poziom oznacza, że nie musiałeś inwestować w reklamy, by zachęcić użytkowników do odwiedzenia Twojej witryny. Najwidoczniej Twoja strona wyświetla się w wynikach wyszukiwania Google na konkurencyjne, często wyszukiwane słowa kluczowe. Oznacza to, że Twoje działania SEO przynoszą świetne efekty! Warto o to dbać, ponieważ według przeprowadzanych badań, użytkownicy sieci coraz częściej wolą klikać w wyniki organiczne zamiast w płatne reklamy (https://sparktoro.com/blog/less-than-half-of-google-searches-now-result-in-a-click/).

[section id="31507"]

Ponadto współczynnik klikalności jest ważnym wskaźnikiem dla wyszukiwarek. Larry Kim zauważył silną korelację pomiędzy wynikiem współczynnika CTR a pozycją strony w rankingach wyszukiwania (https://moz.com/blog/does-organic-ctr-impact-seo-rankings-new-data). Co więcej, Danny Sullivan na swoim Twitterze zwrócił uwagę, że Google potwierdza obserwowanie licznych kliknięć w celu oceny jakości wyników wyszukiwania. Pamiętaj jednak, że nie oznacza to, że Google na pewno uznaje CTR za wskaźnik rankingowy. Jednak bez wątpienia taka informacja powinna sprawić, że poświęcisz więcej uwagi organicznemu współczynnikowi klikalności.

Danny Sullivan na temat współczynnika klikalności


Jak sprawdzić poziom współczynnika klikalności?

Twoim pierwszy krokiem na drodze do optymalizacji CTR powinno być sprawdzenie jego rzeczywistego poziomu. W tym celu przejdź do narzędzia Google Search Console, a następnie w zakładce Skuteczność, kliknij Wyniki wyszukiwania (bądź Pełny raport). Wówczas pokażą Ci się informacje o wydajności w wynikach wyszukiwania. Upewnij się, że przedstawione wyniki uwzględniają uśredniony CTR. Na bazie przedstawionych wyników będziesz mógł starać się o zwiększenie wartości współczynnika klikalności.

Wskaźnik współczynnika klikalności w narzędziu Google Search Console.

Powyższy przykład pokazuje, że średni poziom współczynnika klikalności wynosi 2,1%. Poniżej takiego raportu znajdziesz bardziej szczegółowe dane. Możesz dowiedzieć się na przykład, jak wygląda CTR dla poszczególnych podstron w Twojej witrynie. Wówczas jeżeli zauważysz, że wybrana podstrona ma współczynnik klikalności poniżej średniej, możesz skupić się na jej optymalizacji. Możesz także sprawdzić, jak prezentuje się współczynnik klikalności względem urządzeń wykorzystywanych przez użytkowników. Niski CTR przy urządzeniach mobilnych może oznaczać, że powinieneś zadbać o lepsze zoptymalizowanie swojej strony pod tym względem.


Jak poprawić organiczny współczynnik klikalności?

Teraz gdy już wiesz, co to jest organiczny współczynnik klikalności oraz dlaczego należy go optymalizować, warto się przyjrzeć konkretnym pomysłom na poprawę wyników tego wskaźnika.


1. Sprawdź, które treści na stronie generują najmniejszy ruch

Aby poprawić organiczny współczynnik klikalności, najpierw warto przeanalizować swoje wyniki i znaleźć te treści, które przynoszą słabe efekty. Zrób listę wszystkich zapytań, które obniżają współczynnik, i na podstawie tych informacji postaraj się przygotować plan poprawy i wprowadzenia zmian. Najlepiej jest wykorzystać do tego narzędzie Google Search Console.


2. Wykorzystuj liczby w tytułach

Użycie liczb w tytule pozwala znacznie zwiększyć liczbę kliknięć w link. Badania przeprowadzone przez Conductor udowadniają, że umieszczenie liczb w tytule pozwala zwiększyć CTR o 36%. Co ciekawe, okazuje się, że w nagłówki z danymi liczbowymi w tytule częściej klikają kobiety niż mężczyźni (https://moz.com/blog/5-data-insights-into-the-headlines-readers-click). Przykłady tytułów z liczbą w tle:

 • X rozwiązań na plamy po winie
 • Wzrost sprzedaży o 128%! Sprawdź, jak nam się to udało!
 • Pozycjonowanie stron internetowych - ponad 500 zadowolonych klientów
 • Bezszwowe legginsy do biegania [25% rabatu]

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


3. Twórz krótkie adresy URL

Dobrym rozwiązaniem na poprawę wskaźnika klikalności, może się okazać również zastosowanie krótkich adresów URL. Istnieje mała zależność pomiędzy pozycją w wynikach wyszukiwania a długością adresu URL, na co wskazują badania przeprowadzone przez Backlinko (https://backlinko.com/search-engine-ranking). Chociaż nie można mówić o tym, że długość adresu URL jest czynnikiem rankingowym Google, to bez wątpienia można założyć, że takie adresy stron internetowych preferują użytkownicy. Zdecydowanie chętniej klikają oni w URL, który jest krótki i konkretny, niż taki, który jest zbyt długi i nie sugeruje w żaden sposób, co kryje się na stronie.

Zamiast takich adresów URL:

 • www.example.com/category123/data-649/ref=trep990

Staraj się tworzyć następujące:

 • www.example.com/blog/jak-wybrac-aparat


4. Zoptymalizuj swoje meta opisy

Jeśli zależy Ci na poprawie organicznego współczynnika klikalności, zoptymalizowanie opisów meta może być doskonałym rozwiązaniem. Meta description to fragment treści, który wyświetla się pod tytułem strony w wynikach wyszukiwania. Ze względu na to, że jest to jedna z pierwszych rzeczy, które widzi potencjalny użytkownik sieci, opis powinien być chwytliwy, by przekonać go do kliknięcia w odnośnik.

Co powinno się znaleźć w dobrze zrealizowanym opisie meta? Skup się na zasygnalizowaniu treści znajdującej się pod linkiem, warto również przekazać w treści obietnicę wartości (skuteczne wskazówki, rabat, kompleksowy poradnik, rozwiązanie wybranego problemu itp). Możesz wykorzystać również słowa kluczowe, by lepiej zaznaczyć, co znajduje się na stronie. W treści opisu meta możesz wykorzystywać takie sformułowania jak:

 • Dowiedz się, jak
 • Sprawdź…
 • Dowiedz się więcej
 • Zobacz…


5. Zrezygnuj z clickbaitowych treści

Wiele mówi się o tym, żeby tworzyć emocjonujące nagłówki i umieć zainteresować odbiorców przygotowaną treścią. Trudno się z tym nie zgodzić, jednak ważne jest przy tym zachowanie pewnej granicy. Chociaż clickbait świetnie się sprawdzi w przyciągnięciu uwagi odbiorców, to nie przyniesie on długofalowych efektów w postaci większego ruchu na stronie. Dlaczego? Gdy potencjalny czytelnik wejdzie na Twoją stronę i zauważy, że wykorzystany tytuł był jedynie tanią przynętą i nie niesie ze sobą obiecanej treści, szybko kliknie “wstecz”. Wówczas Twój współczynnik odrzuceń znacząco wzrośnie, to samo będzie dotyczyć średniego czasu spędzanego przez użytkowników na stronie. Sprawdź, jak tworzyć skuteczne nagłówki dla sklepów internetowych.


6. Dodaj dane strukturalne do witryny

Wdrożenie danych strukturalnych do witryny pomaga robotom Google zrozumieć, co dokładnie znajduje się na danej stronie i dzięki temu wyświetlić dodatkowe informacje w wynikach wyszukiwania. Te informacje to rich snippets lub inaczej wyniki rozszerzone (szerzej omówimy je poniżej). Taki typ wyników przyciąga więcej kliknięć, ponieważ:

 • jest bardziej atrakcyjny niż standardowe,
 • zwraca większą uwagę użytkowników,
 • pojawia się na górze wyników SERP,
 • daje większą ilość informacji przed wejściem w link, dzięki czemu użytkownik od razu wie, co znajdzie po przejściu na stronę.

Dane strukturalne możesz zaimplementować używając Schema.org. Dowiedz się więcej o danych strukturalnych czytając artykuł Dane strukturalne schema.org a pozycjonowanie stron.


7. Wykorzystuj rozszerzone opisy meta w Google

Rozszerzone opisy, znane również jako rich snippets, to świetny sposób na zwiększenie organicznego współczynnika klikalności. Są to rozszerzone elementy opisu strony internetowej, które wyświetlają się w wynikach wyszukiwania i wizualnie wzbogacają jej widok. Dzięki temu link do danej strony jest bardziej atrakcyjny dla użytkownika i jest większe prawdopodobieństwo, że kliknie właśnie w niego. Według badania przeprowadzonego przez Search Engine Land, znaczniki strukturalne mogą zwiększyć organiczny CTR nawet o 30%.

Przykład wyników rozszerzonych w wyszukiwarce Google.

Wykorzystując rozszerzone opisy meta w Google, możesz wyróżnić takie informacje, jak:

 • miejsce i data wydarzenia,
 • średnia ocena produktu
 • ilość opinii
 • stan, cena i dostępność produktu,
 • zdjęcia,
 • nawigacja strony (breadcrumbs),
 • data publikacji oraz autor artykułu.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


8. Zwiększ świadomość marki w sieci

Wyobraź sobie, że szukasz dobrego przepisu na naleśniki. W wynikach wyszukiwania pokażą Ci się różnorodne strony z mniej lub bardziej chwytliwymi nagłówkami, ale na piątej pozycji dostrzeżesz swój ulubiony blog kulinarny. Najprawdopodobniej zdecydujesz się na kliknięcie właśnie w ten odnośnik. Podobnie działają wszyscy inni użytkownicy sieci — kierują się zaufaniem wobec konkretnych marek. Możesz budować wiarygodność swojej marki i zaufanie do niej poprzez aktywność w mediach społecznościowych oraz tworzenie spójnych i angażujących treści. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie reklamy w mediach społecznościowych Facebook Ads — wówczas przyspieszysz proces budowania świadomości marki.


9. Używaj słów kluczowych z długim ogonem

Jeśli chcesz zwiększyć poziom organicznego CTR skup się na pozycjonowaniu swojej strony internetowej na frazy typu long tail. Długie słowa kluczowe, przez to, że są bardziej szczegółowe, dają możliwość lepszego dopasowania się do intencji odbiorców. Charakteryzuje je także niższa konkurencyjność, co pozwala na szybsze zdobycie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Nie wiesz, w jaki sposób wykorzystać słowa kluczowe z długim ogonem? Umieszczaj je w tytule strony, w adresie URL czy meta description oraz treściach publikowanych na stronie. Do wyszukiwania fraz z długim ogonem możesz użyć narzędzi takich jak Google Keyword Planner, Ahrefs czy Senuto.


10. Zoptymalizuj szybkość witryny

Wiele osób zakłada, że szybkość ładowania się strony internetowej nie ma zbyt dużego przełożenia na organiczny współczynnik klikalności, jednak nic bardziej mylnego. Jeżeli nie zadbasz o optymalizację Twojej strony internetowej pod kątem szybkości ładowania, sprawisz, że nawet gdy ludzie będą klikać w link, to szybko opuszczą stronę. Taki rozwój sytuacji negatywnie wpłynie na organiczny współczynnik CTR. Według danych podawanych przez Search Engine Land, w przypadku urządzeń mobilnych zmiana szybkości ładowania się witryny z jednej do trzech sekund zwiększa współczynnik odrzuceń o 32 procent (https://searchengineland.com/mobile-page-speed-important-not-yet-seo-270474).


11. Twórz posty z grafikami

W dzisiejszych czasach raczej nie tworzy się tekstów bez grafik. Dzięki obrazkom posty są dużo bardziej atrakcyjne i czytelne dla użytkowników. Można też za ich pomocą przekazać istotne informacje, zagadnienia, czy instrukcje działania. Ale czy wiedziałeś, że wpływają one na wskaźnik klikalności? Tak! Jest to świetne rozwiązanie, żeby zwiększyć zainteresowanie swoim postem w wynikach wyszukiwania. Grafiki są niezbędnym elementem treści pojawiających się w polecanych fragmentach (featured snippets) oraz mogą zwiększyć prawdopodobieństwo kliknięcia w Twój link przez użytkowników, którzy szukają czegoś w sekcji Google Grafika.

Polecane fragmenty w Google.


12. Twórz kreatywne i krótkie meta tytuły

Title to bardzo ważny element wyświetlający się użytkownikom w wynikach wyszukiwania Google. Warto przygotować go dobrze, ponieważ może wpływać na to, czy użytkownik kliknie w link, czy też nie. Musisz pamiętać, że wyszukując zapytanie, każdy chce otrzymać konkretną odpowiedź, dlatego ważne jest, by tytuł był prosty i dokładnie opisywał to, co znajduje się na stronie. Oczywiście oprócz prostoty ważna jest też kreatywność — trzeba czymś zainteresować użytkownika. Bardzo dobrze sprawdzają się w tym liczby, np. 5 skutecznych technik SEO. Ważne jest również, by tytuł był krótki, w przeciwnym razie zostanie ucięty, tak jak w tym przypadku:

Wynik wyszukiwania z uciętym tytułem.


13. Twórz treści dopasowane do lokalizacji

Większość smartfonów, z których korzystamy na co dzień, by wyszukiwać coś w internecie, ma włączoną lokalizację, dzięki czemu Google może wyświetlać wyniki lokalne, czyli sklepy lub firmy znajdujące się w pobliżu. Jak to wygląda ze stron przedsiębiorcy? Co trzeba zrobić, by wyświetlić się w wynikach lokalnych? To bardzo proste, dodaj konkretną lokalizację do treści, description oraz title oraz stwórz profil Google Moja Firma. Dzięki niemu informacje o Twojej firmie wyświetlą się w mapach Google. Co więcej, użytkownik w odpowiedzi na zapytanie uzyska treść powiązaną z lokalizacją, co może zwiększyć jego satysfakcję i zwiększa szansę, że kliknie link.

Dowiedz się więcej o SEO lokalnym:

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


14. Używaj wypunktowań i list

Treści przekazywane w formie listy są doskonale przyswajalne przez użytkowników. Jest to bardzo wygodny i przejrzysty format, dzięki czemu przeczytanie takiej treści zajmuje dużo mniej czasu. Tworząc tekst z listą, używaj w nagłówku oraz title konkretnej liczby, np. 10 pomysłów na. Dzięki temu użytkownik będzie wiedział, że po przejściu w link, znajdzie listę, której będzie dla niego czytelna. Dodatkowo zawieranie w treściach listy zwiększa szanse na pojawienie się w polecanych fragmentach. Google ma świadomość, jakie typy treści najlepiej się sprawdzają, dlatego lista z pewnością przyczyni się do zwiększenia wskaźnika CTR.

Fragment z listą polecany w Google.


15. Sprawdź efektywność nagłówków za pomoc testu A/B

Nagłówek to klucz do sukcesu, ponieważ to on skłania użytkowników do kliknięcia linku. Ze względu na tak ważną rolę należy odpowiednio go sformatować i dostosować do grupy docelowej. Jak sprawdzić, czy nagłówek jest chwytliwy i będzie efektywny? Najlepiej jest użyć do tego mediów społecznościowych — udostępnij artykuł z konkretnym nagłówkiem na Twoich platformach społecznościowych i poczekaj kilka dni. Następnie zmień tytuł nagłówka oraz ponownie udostępnij artykuł w social mediach i zaczekaj tak długo, jak przy poprzednim. Sprawdź odbiór i zaangażowanie użytkowników pod postami i zobacz, który z nich lepiej się przyjął. Tak możesz dowiedzieć się, w jakie nagłówki najchętniej klikają Twoi odbiorcy.


16. Analizuj skuteczność treści

Niezbędnym elementem w procesie poprawy wskaźnika CTR jest dokładna analiza wyników skuteczności Twoich działań. Dowiedz się, które strony, typy treści i tytuły generują największe zainteresowanie i osiągają dobre wyniki, a które z nich wypadają słabo. Użyj do tego Google Search Console, który pokaże Ci raport z informacją o kliknięciach, wyświetleniach, CTR czy średniej pozycji Twoich stron w SERP. Skorzystaj także z Google Analytics 4. Możesz w nim przeanalizować współczynnik odrzuceń, liczbę sesji, konwersje i wiele innych, istotnych danych. Dzięki tym wszystkim informacjom możesz określić, które elementy i treści sprawdzają się lepiej, a które gorzej. Umożliwi Ci to wprowadzenie zmian i optymalizację stron docelowych pod kątem większej ilości kliknięć organicznych.


17. Aktywuj nawigację w menu okruszkowym

Nawigacja w menu okruszkowym pozwala łatwo prześledzić kroki wstecz, które wykonaliśmy na stronie internetowej, czyli przedstawia naszą drogę przez strony docelowe do tej, na której aktualnie jesteśmy. Głównym celem tej nawigacji jest pozytywne doświadczenie użytkowników, które korzystnie wpływa na pozycję w wyszukiwarce, a co za tym idzie na wskaźnik klikalności. Taka nawigacja, jeśli jest dobrze zrobiona, wyświetla się w organicznych wynikach wyszukiwania, co może w pewien sposób wpłynąć na organiczny CTR, ponieważ użytkownik z góry widzi, że zawartość adresu URL dotyczy interesującego go zagadnienia. Zobacz jak wygląda nawigacja w menu okruszkowym:

Nawigacja w menu okruszkowym.

Dowiedz się więcej o menu okruszkowym, czytając artykuł Co to jest breadcrumbs i jaki ma wpływ na SEO i UX?


Jak poprawić organiczny współczynnik CTR? 17 skutecznych wskazówek. Podsumowanie

Jeżeli zadbasz o organiczny współczynnik klikalności, możesz spodziewać się nie tylko większego ruchu na stronie - może mieć to również świetne przełożenie na współczynnik konwersji. Nie ponosząc dużych kosztów działania, możesz znacząco wpłynąć na wzrost przychodów w Twoim sklepie. Spróbuj wdrożyć nasze wskazówki i obserwuj wyniki!

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak poprawić organiczny współczynnik CTR? 17 skutecznych wskazówek

Średnia ocen użytkowników4.74 na podstawie 146 głosów

UDOSTĘPNIJ