Jak poprawić organiczny współczynnik CTR? 8 skutecznych wskazówek

jak poprawic organiczny wspolczynnik ctr
Spis treści

1. Co to jest organiczny współczynnik klikalności?

2. Dlaczego organiczny CTR jest ważny?

3. Jak sprawdzić poziom współczynnika klikalności?

4. Podsumowanie

Twoja strona zajmuje wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania, a mimo to nadal nie uzyskałeś/łaś zadowalającego poziomu ruchu na stronie? Z pomocą może Ci przyjść optymalizacja organicznego współczynnika klikalności. Co to jest? Dlaczego warto poświęcić mu uwagę? Jak go zoptymalizować? Tego dowiesz się w naszym artykule.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt


Co to jest organiczny współczynnik klikalności?

Współczynnik klikalności (Click Through Rate, CTR) to wskaźnik, który określa liczbę kliknięć w wybrany odnośnik podzieloną przez liczbę jego wyświetleń. Dlatego jeżeli Twoją reklamę wyświetli 100 osób, ale w odnośnik kliknie tylko 25, wskaźnik CTR będzie wynosił 25%.

Sposób obliczania współczynnika klikalności.

Z kolei organiczny współczynnik klikalności określa kliknięcia w bezpłatne wyniki wyszukiwania, więc w tym przypadku nie brane są pod uwagę kliknięcia w reklamy Google Ads. Aby obliczyć organiczny CTR należy podzielić liczbę organicznych kliknięć przez łączną liczbę wyświetleń.


Jeśli interesuje Cię współczynnik CTR w płatnych reklamach Google, przyjrzyj się naszemu wcześniejszemu artykułowi:


Dlaczego organiczny CTR jest ważny?

Zastanawiasz się, czy działając w sieci, powinieneś/nnaś poświęcać swoją uwagę organicznemu współczynniki klikalności? Odpowiedź brzmi: absolutnie tak. To bardzo ważny współczynnik, który będzie Cię informował o efektach Twoich działań marketingowych i ich skuteczności.

Przede wszystkim, pamiętaj o tym, że im wyższy wynik CTR tym większy ruch na Twojej stronie internetowej. To szczególnie interesujące w przypadku organicznego współczynnika konwersji, ponieważ jego wysoki poziom oznacza, że nie musiałeś/musiałaś inwestować w reklamy, by zachęcić użytkowników do odwiedzenia Twojej witryny. Najwidoczniej Twoja strona wyświetla się w wynikach wyszukiwania Google na konkurencyjne, często wyszukiwane słowa kluczowe. Oznacza to, że Twoje działania SEO przynoszą świetne efekty! Warto o to dbać, ponieważ według przeprowadzanych badań, użytkownicy sieci coraz częściej wolą klikać w wyniki organiczne zamiast w płatne reklamy.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?

Ponadto, współczynnik klikalności jest ważnym wskaźnikiem dla wyszukiwarek. Larry Kim zauważył silną korelację pomiędzy wynikiem współczynnika CTR a pozycją strony w rankingach wyszukiwania. Ponadto, Danny Sullivan na swoim Twitterze zwrócił uwagę, że Google potwierdza obserwowanie liczny kliknięć w celu oceny jakości wyników wyszukiwania. Pamiętaj jednak, że nie oznacza to, że Google na pewno uznaje CTR za wskaźnik rankingowy. Jednak bez wątpienia taka informacja powinna sprawić, że poświęcisz więcej uwagi organicznemu współczynnikowi klikalności.

Danny Sullivan na temat współczynnika klikalności.


Jak sprawdzić poziom współczynnika klikalności?

Twoim pierwszy krokiem na drodze do optymalizacji CTR, powinno być sprawdzenie jego rzeczywistego poziomu. W tym celu przejdź do narzędzia Google Search Console, a następnie w zakładce “Skuteczność”, kliknij “Wyniki wyszukiwania”. Wówczas pokażą Ci się wyniki wydajności w wynikach wyszukiwania. Upewnij się, że przedstawione wyniki uwzględniają uśredniony CTR. Na bazie przedstawionych wyników będziesz mógł/mogła starać się o zwiększenie wartości współczynnika klikalności.

Wskaźnik współczynnika klikalności w narzędziu Google Search Console.

Powyższy przykład pokazuje, że średni poziom współczynnika klikalności wynosi 2,7%. Poniżej takiego raportu znajdziesz bardziej szczegółowe dane. Możesz dowiedzieć się na przykład, jak wygląda CTR dla poszczególnych podstron w Twojej witrynie. Wówczas jeżeli zauważysz, że wybrana podstrona ma współczynnik klikalności poniżej średniej, możesz skupić się na jej optymalizacji. Możesz także sprawdzić, jak prezentuje się współczynnik klikalności względem urządzeń wykorzystywanych przez użytkowników. Niski CTR przy urządzeniach mobilnych może oznaczać, że powinieneś/nnaś zadbać o lepsze zoptymalizowanie swojej strony pod tym względem.


Jak poprawić organiczny współczynnik klikalności?

Teraz, gdy już wiesz co to jest organiczny współczynnik klikalności oraz dlaczego warto go optymalizować, warto się przyjrzeć konkretnym pomysłom na poprawę wyników tego wskaźnika.

Wykorzystuj liczby w tytułach

Użycie liczb w tytule pozwala zwiększyć liczbę kliknięć w link. Badania przeprowadzone przez Conductor udowadniają, że umieszczenie liczb w tytule pozwala zwiększyć CTR o 36%. Co ciekawe, okazuje się, że w nagłówki z danymi liczbowymi w tytule częściej klikają kobiety niż mężczyźni. Przykłady tytułów z liczbą w tle:

 • X rozwiązań na plamy po winie
 • Wzrost sprzedaży o 128%! Sprawdź, jak nam się to udało!
 • Pozycjonowanie stron internetowych - ponad 500 zadowolonych klientów
 • Bezszwowe legginsy do biegania [25% rabatu]

Twórz krótkie adresy URL

Dobrym rozwiązaniem może się okazać również zastosowanie krótkich adresów URL. Istnieje mała zależność pomiędzy pozycją w wynikach wyszukiwania, a długością adresu URL, na co wskazują badania przeprowadzone przez Backlinko. Chociaż nie można mówić o tym, że długość adresu URL jest czynnikiem rankingowym Google to bez wątpienia można założyć, że takie adresy stron internetowych preferują użytkownicy. Zdecydowanie chętniej klikają oni w URL, który jest krótki i konkretny, niż taki, który jest zbyt długi i nie sugeruje w żaden sposób, co kryje się na stronie.
Zamiast takich adresów URL:

 • www.example.com/category123/data-649/ref=trep990

Staraj się tworzyć następujące:

 • www.example.com/blog/jak-wybrac-aparat

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

Zoptymalizuj swoje meta opisy

Jeśli zależy Ci na poprawie organicznego współczynnika klikalności, zoptymalizowanie opisów meta może być kluczowym rozwiązaniem. Meta description to fragment treści, który wyświetla się pod tytułem strony w wynikach wyszukiwania. Ze względu na to, że jest to jedna z pierwszych rzeczy, które widzi potencjalny użytkownik sieci, opis powinien być chwytliwy, by przekonać go do kliknięcia w odnośnik. Co powinno się znaleźć w dobrze zrealizowanym opisie meta? Skup się na zasygnalizowaniu treści znajdującej się pod linkiem, warto również przekazać w treści obietnicę wartości (skuteczne wskazówki, rabat, kompleksowy poradnik, rozwiązanie wybranego problemu itp). Możesz wykorzystać również słowa kluczowe, by lepiej zasygnalizować, co znajduje się na stronie. W treści opisu meta możesz wykorzystywać takie sformułowania jak “dowiedz się, jak”, “sprawdź…”, “dowiedz się więcej” itp.

Chcesz dowiedzieć się więcej w temacie pisania chwytliwych opisów meta? Sprawdź nasze artykuły:

Zrezygnuj z clickbaitowych treści

Wiele mówi się o tym, żeby tworzyć emocjonujące nagłówki i umieć zainteresować odbiorców przygotowaną treścią. Trudno jest się nie zgodzić z takim rozumowaniem, jednak ważne jest przy tym zachowanie pewnej granicy. Chociaż clickbait świetnie się sprawdzi w przyciągnięciu uwagi odbiorców, to nie przyniesie on długofalowych efektów w postaci większego ruchu na stronie. Dlaczego? Gdy potencjalny czytelnik wejdzie na Twoją stronę i zauważy, że wykorzystany tytuł był jedynie tanią przynętą i nie niesie ze sobą obiecanej treści, szybko kliknie “wstecz”. Wówczas Twój współczynnik odrzuceń znacząco wzrośnie, to samo będzie dotyczyć średniego czasu spędzanego przez użytkowników na stronie.

Wykorzystuj rozszerzone opisy meta w Google

Rozszerzone opisy, znane również jako rich snippets, to świetny sposób na zwiększenie organicznego współczynnika klikalności. Są to rozszerzone elementy opisu strony internetowej, które wyświetlają się w wynikach wyszukiwania i wizualnie wzbogacają jej widok. Dzięki temu link do danej strony jest bardziej atrakcyjny dla użytkownika i jest większe prawdopodobieństwo, że kliknie właśnie w niego. Według badania przeprowadzonego przez Search Engine Land, znaczniki strukturalne mogą zwiększyć organiczny CTR nawet o 30%.


Przykład wyników rozszerzonych w wyszukiwarce Google.

Wykorzystując rozszerzone opisy meta w Google możesz wyróżnić takie informacje, jak na przykład:

 • miejsce i data wydarzenia,
 • średnia ocena produktu,
 • ilość opinii,
 • stan, cena i dostępność produktu,
 • zdjęcia,
 • nawigacja strony (breadcrumbs),
 • data publikacji oraz autor artykułu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu rich snippets? Przeczytaj te artykuły:


Zwiększ świadomość marki w sieci

Wyobraź sobie, że szukasz dobrego przepisu na naleśniki. W wynikach wyszukiwania pokażą Ci się różnorodne strony z mniej lub bardziej chwytliwymi nagłówkami, ale na piątej pozycji dostrzeżesz swój ulubiony blog kulinarny. Najprawdopodobniej zdecydujesz się na kliknięcie właśnie w ten odnośnik. Podobnie działają wszyscy inni użytkownicy sieci - kierują się zaufaniem wobec konkretnych marek. Możesz budować wiarygodność swojej marki i zaufanie do niej poprzez aktywność w mediach społecznościowych. Twórz spójne, angażujące treści, możesz również wykorzystać reklamy w mediach społecznościowych - wówczas przyspieszysz proces budowania świadomości marki.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?

Używaj słów kluczowych z długim ogonem

Jeśli chcesz zwiększyć poziom organicznego CTR skup się na pozycjonowaniu swojej strony internetowej na frazy typu long tail. Długie słowa kluczowe, przez to, że są bardziej szczegółowe dają możliwość lepszego dopasowania się do intencji odbiorców. Charakteryzuje je także niższa konkurencyjność, co pozwala na szybsze zdobycie wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Nie wiesz, w jaki sposób wykorzystać słowa kluczowe z długim ogonem? Umieszczaj je w tytule strony, w adresie URL, meta description. Więcej o wykorzystaniu fraz long tail dowiesz się z naszego artykułu:


Zoptymalizuj szybkość witryny

Wiele osób zakłada, że szybkość ładowania się strony internetowej, nie ma zbyt dużego przełożenia na organiczny współczynnik klikalności, jednak nic bardziej mylnego. Jeżeli nie zadbasz o optymalizację Twojej strony internetowej pod kątem szybkości ładowania, sprawisz, że nawet gdy ludzie będą klikać w link, równie szybko z niego wychodzić. Taki rozwój sytuacji negatywnie wpłynie na organiczny współczynnik CTR. Według danych podawanych przez Search Engine Land, w przypadku urządzeń mobilnych zmiana szybkości ładowania się witryny z jednej do trzech sekund zwiększa współczynnik odrzuceń o 32 procent.

Nie wiesz jak zoptymalizować szybkość ładowania się witryny? Podpowiedzi znajdziesz w naszych artykułach:


Jak poprawić organiczny współczynnik CTR? 8 skutecznych wskazówek. Podsumowanie

Jeżeli zadbasz o organiczny współczynnik klikalności, możesz spodziewać się nie tylko większego ruchu na stronie - może mieć to również świetne przełożenie na współczynnik konwersji. Nie ponosząc dużych kosztów działania możesz znacząco wpłynąć na wzrost przychodów w Twoim sklepie. Spróbuj wdrożyć nasze wskazówki i obserwuj wyniki!

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
4.9
4.9

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 470 pozytywnych opinii w Google i 45 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak poprawić organiczny współczynnik CTR? 8 skutecznych wskazówek

Średnia ocen użytkowników4.74 na podstawie 146 głosów

UDOSTĘPNIJ