Co to jest optymalizacja techniczna strony?

techniczne seo widoczni

Co to jest optymalizacja techniczna strony?

Techniczna optymalizacja strony to obok wartościowego content marketingu i linkbuildingu trzeci najważniejszy aspekt w działaniach SEO. Wymiar techniczny strony obejmuje zmiany, dzięki którym witryna będzie lepiej widoczna w Google, a także bardziej przyjazna dla użytkownika. Mówiąc w skrócie celem technicznego SEO jest poprawa rezultatu wyszukiwań.

O jakich działaniach mowa? Co zrobić, aby ułatwić Google indeksowanie strony? Sprawdź!

 

Techniczne SEO dla początkujących

Zasadniczo pozycjonowanie dzielimy na działania on-site oraz off-site. Techniczna optymalizacja jest częścią działań on-site, czyli takich, które wymagają wdrożenia w obrębie strony internetowej.

Nie bez powodu optymalizacja techniczna strony internetowej uznawana jest za najtrudniejszy aspekt SEO.

 

Jakie są korzyści technicznej optymalizacji strony?

Podstawową zaletą poprawnie zoptymalizowanej technicznie strony jest osiągnięcie wysokiej pozycji w wyszukiwarce internetowej. Jak wiadomo, Google faworyzuje w wynikach wyszukiwania te strony, które są wartościowe dla użytkownika i oczywiście... poprawnie zoptymalizowane.

W ocenie wartości strony roboty Google biorą pod uwagę wiele różnych elementów. Część z nich dotyczy UX, inne struktury danych. Jeśli zadbasz o każdy z nich masz szansę znaleźć się ze swoją stroną nawet w TOP 10 Google. Co zrobić, aby witryna była szybka, łatwa w użytkowaniu i przejrzysta dla robotów Google?

 

Dobrze zoptymalizowana strona - czyli jaka?

Elementy technicznego SEO

Prawidłowa konfiguracja techniczna strony składa się na kilka, a nawet kilkanaście różnych elementów! Najważniejsze z nich to:

Jak zoptymalizować swoją stronę, aby przynosiła zyski? Zobacz ofertę pozycjonowania stron

 

1. Szybkość ładowania strony

W 2019 roku czas jest na wagę złota. Nic więc dziwnego, że strony które ładują się dłużej niż 3-5 sekund są często odrzucane przez użytkowników internetu. Aby nie tracić cennego ruchu na stronie, zadbajmy o jej szybkie ładowanie się. Powolne ładowanie strony jest sygnałem dla Google, że strona nie jest poprawnie zoptymalizowana. Z tego powodu wyszukiwarka będzie ją wypychać na dół wyników, zastępując szybszym odpowiednikiem.
Możesz także samodzielnie przetestować szybkość swojej witryny korzystając z darmowego narzędzia od Google: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=pl


2. Łatwa indeksacja witryny

Dla robotów Google bardzo istotna jest przejrzysta struktura strony. Pomóc w tym może linkowanie wewnętrzne. Trzeba jednak robić to umiejętnie, bo nawet najmniejszy błąd może uniemożliwić robotom Google indeksowanie. Aby lepiej poprowadzić roboty po witrynie internetowej, nasi eksperci SEO zalecają użycie pliku robots.txt.
Innym rozwiązaniem jakie rekomendujemy do umieszczenie w kodzie źródłowym w sekcji nagłówka metatagu robots. Jest on szczególnie przydatny w przypadku, gdy chcemy aby roboty zaindeksowały naszą stronę, ale z jakiegoś powodu nie chcemy by wyświetlała się ona w wynikach wyszukiwania.


3. Działające linki

Trafienie na stronę, która w ogóle nie istnieje (błąd 404) jest równie irytujące, co strona wolno ładująca się. Roboty Google podobnie, jak użytkownicy, także nie tolerują takich błędów. Uważajmy więc na to, aby po usunięciu danej podstrony ustawić przekierowanie ze strony zdeaktywowanej na stronę działającą. W takiej sytuacji warto użyć przekierowań 301.
Więcej informacji o przekierowaniach 301 znajdziecie w naszym poprzednim poradniku: https://widoczni.com/blog/przekierowania-301-w-seo/


4. Unikalna treść

Duplikacja treści to jednej z większych grzechów w SEO. Sprawdź, czy przypadkiem nie posiadasz tych samych treści na kilku podstronach. Problem z duplikacją treści może wystąpić także samoczynnie. Ze względów technicznych różne adresy URL mogą wyświetlać tę samą treść. Dla wyszukiwarki to ostrzeżenie, że treść się powiela. Rozwiązaniem tego problemu są kanoniczne adresy URL. Dzięki nim wskazujemy robotom, która ze stron jest oryginalna.


5. Bezpieczeństwo

Prawidłowe zoptymalizowana technicznie witryna to bezpieczna witryna. Istotne tu jest zagwarantowanie odwiedzającym prywatności. W tym przypadku nie obejdzie się bez wdrożenia HTTPS. Strony z wdrożonym certyfikatem SSL mogą mieć pewność, że nikt nie przechwyci danych przesyłanych między przeglądarką a witryną. Szczególnie ważne jest to w przypadku sklepów internetowych, gdzie często zostawiamy bardzo wrażliwe dane np. numer karty płatniczej i dane do logowania. Pamiętaj, że strony zawierające certyfikat SSL zajmują wyższe pozycje w rankingu Google, niż te niezabezpieczone.


Jak zaimplementować https na swojej stronie? Zobacz nasz poradnik! https://widoczni.com/blog/co-to-jest-ssl/


6. Dane strukturalne

Dane strukturalne pozwolą robotom Google lepiej zrozumieć to, co znajduje się na twojej stronie, a ponadto będzie ona wyróżniona w wynikach wyszukiwania dodatkowymi elementami, takimi jak gwiazdki, średnia i liczba ocen, data publikacji, czy miniaturka zdjęcia.7. Tagi Hreflang

Jeśli Twoja strona internetowa kierowana jest do użytkowników także z innych krajów, koniecznie zastosuj tag hreflang. To pomoże zrozumieć wyszukiwarce, do jakie kraju ze swoimi treściami próbujesz dotrzeć.

 

Do czego służą tagi hreflang?

Dzięki tagom hreflang twoja treść będzie wyświetlać się w wynikach w lokalizacji, dla której jest ona przeznaczona. Przykładowo dla USA i Wielkiej Brytanii będzie wyświetlać się ta sama treść, jednak Google będzie wiedzieć, że jest napisana dla innego regionu.

 

Czy wiesz, że dzięki pozycjonowaniu Twoja strona będzie w top 10 Google? Zobacz naszą ofertę

 

Adrianna Nowak
Adrianna Nowak

Starszy specjalista ds. marketingu internetowego. W agencji widoczni zajmuje się prowadzeniem kanałów społecznościowych, a także promocją treści w sieci oraz kontaktem z mediami i blogosferą.

Współtworzy bloga agencji Widoczni, na którym znajdziecie rankingu i zestawienia jej autorstwa. Cyklicznie dzieli się także wiedza z czytelnikami magazynów branżowych: Social Media Managera, Nowego Marketingu, czy Marketingu w Praktyce.

Godziny pracy spędzone przed komputerem Adrianna równoważy spędzając czas aktywnie na rowerze, czy rolkach. Jako absolwentka filmoznawstwa i kultury mediów, jest wielką miłośniczką kina.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest optymalizacja techniczna strony?

Średnia ocen użytkowników4.85 na podstawie 94 głosów

UDOSTĘPNIJ