"Koszmary" SEOwca, czyli czego unikać we współpracy z agencją SEO

Koszmary SEOwca czyli czego unikac we wspolpracy z agencja SEO
Spis treści

• Udana współpraca z agencją SEO - klucz do sukcesu w pozycjonowaniu

• 10 błędów we współpracy z agencją SEO, których powinieneś unikać

• Wybór agencji SEO tylko na podstawie ceny

• Posiadanie budżetu na 3-miesięczne działania

• Brak przekazania danych dostępowych do strony

• Nieprecyzyjne wymagania i cele współpracy z agencją SEO

• Oczekiwania nieproporcjonalne do budżetu i czasu

• Brak elastyczności i przystosowania się do zmian

• Brak aktywnego udziału w projekcie

• Samodzielne wdrożenie nowej strony www

• Niezrozumienie znaczenia treści

• Nadmierna ingerencja w treści tworzone przez agencję SEO

• Podsumowanie

Współpraca z agencją SEO wiąże się z częstym kontaktem z zespołem specjalistów - opiekunem klienta, specjalistą ds. content marketingu czy specjalistą SEO. Sprawna komunikacja pomiędzy klientem a członkami zespołu projektowego może mieć wpływ na efektywność strategii i uzyskane wyniki w zakresie widoczności, ruchu czy konwersji. Sprawdźmy zatem najpopularniejsze koszmary SEOwców i błędy klientów, których powinni unikać, jeśli chcą wspierać pozycjonowanie strony po stronie agencji.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Udana współpraca z agencją SEO - klucz do sukcesu w pozycjonowaniu

Chociaż działania SEO dla stron i sklepów w przypadku agencji SEO prowadzi zespół projektowy, to jednak na sukces strategii wpływa także udana współpraca z agencją SEO. Niestety wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawę, że ich zaangażowanie oraz zrozumienie istoty działań również ma duże znaczenie i może wpływać na efektywność i poprawę widoczności, ruchu oraz sprzedaży. Zdarza się, że brak zaangażowanie bądź podejmowanie samodzielnych działań utrudniają specjalistom realizację usługi i wymuszają na nich dodatkowe prace związane z naprawianiem błędów. Dlatego też w tym artykule przedstawimy X błędów we współpracy z agencją SEO, których warto unikać. Żartobliwie określiliśmy je mianem “Koszmarów SEOwca”, ponieważ każdy specjalista chciałby ich w swojej pracy uniknąć.


10 błędów we współpracy z agencją SEO, których powinieneś unikać

Jakich błędów we współpracy z agencją SEO powinieneś unikać i co możesz zrobić zamiast, by wesprzeć pracę agencji i przyspieszyć efekty? Sprawdźmy.


1. Wybór agencji SEO tylko na podstawie ceny

Wielu przedsiębiorców poszukujących partnerów do współpracy w zakresie marketingu internetowego opiera swój wybór wyłącznie na cenie. W efekcie decydują się na działania z agencją, która zaoferowała najniższą kwotę za usługę. To podstawowy błąd, który już na starcie może sprawić, że współpraca z agencją SEO nie będzie udana, zwłaszcza jeśli Twoja strona internetowa jest rozbudowana, a konkurencja duża. Pamiętaj, że cennik SEO jest uzależniony nie tylko od doświadczenia agencji, jej pozycji na rynku i wiedzy specjalistów, ale także od sytuacji biznesowej Twojej strony - branży, w której działasz i konkurencji na rynku, a także wielkości witryny (liczba produktów, usług itp.) i zakresu potrzebnych działań. Dlatego też nie wybieraj najtańszej usługi - poszukaj takiej agencji, która spełnia Twoje oczekiwania w założonym budżecie. Nie licz jednak, że za 300 złotych wypozycjonujesz sklep z zabawkami dla dzieci - jest to po prostu niemożliwe.


2. Posiadanie budżetu na 3-miesięczne działania SEO

W zakresie kosztów pozycjonowania częstym błędem we współpracy z agencją SEO jest także zaplanowanie budżetu jedynie na 3 miesiące działania. Jako potencjalny klient agencji SEO musisz wiedzieć, że w ciągu 3 miesięcy agencja nie jest w stanie osiągnąć takich wyników, które pozwoliłyby zarobić na prowadzenie dalszej kampanii pozycjonowania. W pierwszych trzech miesiącach wdrażane są zmiany techniczne, a także inne podstawowe działania, które zaprocentują w przyszłości. Co powinieneś wiedzieć? Pierwsze efekty działań SEO po 3 miesiącach mogą (ale nie muszą) pojawić się w przypadku firm o lokalnym charakterze. Minimalny budżet musi obejmować co najmniej 6 miesięcy działań, a w przypadku bardziej konkurencyjnych branż może być potrzebny rok działań albo i więcej.


3. Brak przekazania danych dostępowych do strony

By specjalista SEO mógł działań i wdrażać zmiany na Twojej stronie, musisz przekazać mu dane dostępowe do witryny. Tylko wówczas eksperci będą mogli wdrażać niezbędne zmiany w kodzie czy na platformie e-commerce bądź systemie CMS. Jeśli zwlekasz z przekazaniem danych dostępowych, działasz na swoją niekorzyść. Dlaczego? Ponieważ im szybciej specjalista SEO wdroży zmiany techniczne i wyeliminuje błędy na stronie, tym szybciej będzie mógł zacząć wdrażanie właściwe strategii, a Ty szybciej zauważysz realne efekty.


4. Nieprecyzyjne wymagania i cele współpracy z agencją SEO

Chcesz współpracować z agencją SEO? Zanim zaczniesz szukać konkretnej agencji i podejmiesz współpracę, zastanów się, jakie konkretnie cele chcesz osiągnąć za pomocą pozycjonowania. Pamiętaj, że cele powinny być:

 • realne do osiągnięcia,
 • mierzalne,
 • ograniczone w czasie.

Uwzględnij, że pozycjonowanie sklepów i stron internetowych to działanie długofalowe. Nie możesz oczekiwać, że po 3 miesiącach współpracy Twoja sprzedaż wzrośnie kilkukrotnie. Dobry cel na potrzeby pozycjonowania to na przykład:

 • wzrost ruchu o 50% rok do roku,
 • wzrost sprzedaży o 20% rok do roku,
 • osiągnięcie pozycji w top10 na 50 fraz kluczowych powiązanych z ofertą w pierwszym roku pozycjonowania.

Oczekiwania klienta powinny być realistyczne i zgodne z zakresem działań i czasem, który jest potrzebny, aby osiągnąć cele. Jasno określone cele i oczekiwania pomogą agencji SEO w opracowaniu odpowiedniej strategii, która doprowadzi do wypracowania realnych efektów. Ponadto określenie celów pozwoli na monitorowanie postępów i mierzenie sukcesu projektu. Bez jasno określonych celów i oczekiwań trudno jest osiągnąć pozytywne wyniki i efektywnie


5. Oczekiwania nieproporcjonalne do budżetu i czasu

Klienci często oczekują szybkich efektów i wzrostu ruchu na swojej stronie internetowej zaraz po rozpoczęciu kampanii SEO. Jednak proces optymalizacji SEO wymaga czasu i cierpliwości. Zwykle wyniki kampanii SEO są widoczne po około 6 miesiącach, ale zdarza się, że jest to nawet rok lub 2 lata. Warto jednak czekać na efekty SEO, co potwierdzają historie naszych klientów.

Oczekiwanie szybkich efektów może prowadzić do podejmowania działań, które nie są zgodne z zasadami etycznymi SEO i mogą zaszkodzić pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Agencje SEO powinny stosować tylko etyczne metody optymalizacji SEO, które zapewniają trwały i stabilny wzrost ruchu na stronie. Dlatego też nie warto naciskać na agencję SEO, ale jej zaufać.

Klienci powinni zdać sobie sprawę, że SEO to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Kampania SEO to długoterminowa inwestycja, która pozwoli na stabilny wzrost ruchu na stronie. Jasne jest zatem, że pozycjonowanie strony to nie szybka droga do sukcesu. W budowaniu wiedzy klientów na ten temat istotne jest także zaangażowanie zespołu sprzedażowego - przedstawiciel agencji na etapie rozmów i negocjacji powinien informować potencjalnego klienta o tym, jak wygląda proces pozycjonowania, że jest to działanie długoterminowe, które przynosi sukces i efekty w wielomiesięcznej perspektywie. Jeśli klient chce efekty tu i teraz, w ciągu 3 miesięcy, lepiej zdecydować się na kampanie Google Ads, chociaż pod kątem finansowym SEO jest bardziej opłacalne.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


6. Brak elastyczności i przystosowania się do zmian

W dzisiejszych czasach, kiedy algorytmy wyszukiwarek Google i preferencje użytkowników zmieniają się bardzo szybko, elastyczność i zdolność do dostosowania się do zmian są kluczowe dla sukcesu w SEO. Brak elastyczności może prowadzić do utrzymywania się na przestarzałych technikach i strategiach SEO, które nie przynoszą już tak dobrych wyników, jak kiedyś. W skrajnych przypadkach może to nawet zaszkodzić pozycji strony w wynikach wyszukiwania i doprowadzić do utraty ruchu na stronie. Pamiętaj zatem, że współpraca z agencją SEO wymaga elastyczności i otwartości na zmiany. Agencja SEO powinna regularnie monitorować zmieniające się preferencje użytkowników i algorytmy wyszukiwarek i dostosowywać strategię dla Twojej firmy w celu uzyskania jak najlepszych wyników. Jako klient powinieneś być otwarty na sugestie agencji SEO i elastyczny w zakresie zgody na zmiany w strategii. Tylko w ten sposób możesz nadążać za konkurencją, a nawet ją wyprzedzić.


7. Brak aktywnego udziału w projekcie

Klienci często oczekują, że skoro płacą za usługę, to nie muszą nic robić, a agencja SEO będzie w stanie przeprowadzić cały proces bez ich zaangażowania. Takie podejście jest błędne. Klient powinien zaangażować się w projekt, udzielając agencji SEO wskazówek i informacji na temat branży, celów biznesowych, grupy docelowej i konkurencji. Klient najlepiej zna swój biznes, jest ekspertem w nim i dzięki temu powinien być źródłem cennych informacji dla zespołu projektowego. Jako klient powinieneś także w miarę możliwości uczestniczyć w analizie wyników i zapoznać się z raportami przesyłanymi przez opiekuna z ramienia agencji SEO. Pamiętaj, że jeśli nie rozumiesz danych, zawsze możesz poprosić o rozmowę telefoniczną czy spotkanie, w trakcie których wątpliwości zostaną wyjaśnione przez eksperta.

Brak zaangażowania klienta może prowadzić do niewłaściwej strategii i nieprawidłowych działań. Klient, który nie jest zaangażowany w projekt SEO, nie będzie w stanie dostarczyć agencji marketingowej wystarczającej ilości informacji na temat swojego biznesu.. Bez zaangażowania klienta w projekt agencja SEO może też nie zrozumieć na tyle branży i potrzeb klienta, aby opracować strategię, która będzie dopasowana do jego celów biznesowych. Pamiętaj zatem, że współpraca z agencją SEO wymaga zaangażowania zarówno Twojego, jak i agencji. To, że płacisz za usługę, nie oznacza, że nie musisz uczestniczyć w projekcie. Dzięki Twojej współpracy i zaangażowaniu agencja SEO będzie w stanie opracować strategię, która jest dostosowana do Twoich oczekiwań i branży. W razie potrzeby możesz także sugerować pewne zmiany i omówić je ze swoim opiekunem.


8. Samodzielne wdrożenie nowej strony www

Samodzielne wprowadzanie zmian na stronie przez klienta może stanowić problem, jeśli te nie są zgodne z zasadami SEO lub nie są dostosowane do bieżących trendów i wymagań algorytmów wyszukiwarek. Jeszcze większy błąd to uruchomienie nowej wersji strony bez konsultacji ze specjalistą SEO. Samodzielne wprowadzanie zmian na stronie przez klienta może zakłócić lub utrudnić realizowane działania. Na przykład, klient może dodać nowe strony lub treści bez dostosowania ich do zasad SEO lub poprawienia błędów technicznych, co może prowadzić do pogorszenia pozycji strony w wynikach wyszukiwania. W takiej sytuacji agencja SEO powinna monitorować zmiany wprowadzane przez klienta i doradzać, jak je poprawić, aby były zgodne z wytycznymi SEO i dostosowane do bieżących trendów. Agencja SEO może również szkolić klienta w zakresie podstaw SEO, aby klient rozumiał, jakie zmiany są dopuszczalne i jakie należy unikać.


9. Niezrozumienie znaczenia treści

Treści to nieodłączny element pozycjonowania, bez którego niemożliwe jest osiągnięcie wysokich pozycji, dużego ruchu czy sprzedaży. Jednak nie wszyscy przedsiębiorcy inwestujący w pozycjonowanie strony to wiedzą i rozumieją. W efekcie chcieliby usunąć treści lub zrezygnować z contentu tworzonego przez specjalistę ds. content marketingu z ramienia agencji SEO. Niezrozumienie wartości treści może również prowadzić do wprowadzania contentu, który nie jest zoptymalizowany pod kątem wymagań algorytmów lub nie jest dopasowany dla grupy docelowej. Na przykład, jeśli treść jest zbyt złożona lub trudna do zrozumienia dla odbiorców, użytkownicy mogą opuścić stronę, co może prowadzić do spadku ruchu na stronie. Dlatego agencja SEO zwykle pomaga klientowi w stworzeniu wartościowej i zoptymalizowanej treści. Agencja może przeprowadzić analizę słów kluczowych, aby ustalić, jakie treści są najważniejsze dla grupy docelowej klienta i w jaki sposób należy je optymalizować pod kątem SEO. Agencje SEO są także zazwyczaj odpowiedzialne za proces przygotowywania treści na potrzeby stron klientów.

Ważne jest, aby klienci zrozumieli, że treść jest jednym z najważniejszych czynników rankingowych wpływających na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Należy zwracać uwagę na wartość i jakość treści, aby zapewnić, że strona będzie atrakcyjna dla użytkowników i algorytmów wyszukiwarek.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


10. Nadmierna ingerencja w treści tworzone przez agencję SEO

Agencja SEO zazwyczaj posiada wiedzę i doświadczenie w zakresie optymalizacji treści pod kątem SEO i wie, jakie treści są najskuteczniejsze dla danego klienta i jego branży. Nadmierna ingerencja ze strony klienta może skutkować utrudnieniem agencji w realizacji jej strategii pozycjonowania. Często zdarza się, że klienci, w dobrej wierze, usuwają fragmenty, które zawierają frazy kluczowe, ponieważ nie są przyzwyczajeni do pewnego stylu treści pisanych pod kątem SEO. Nie mają świadomości, że fragmenty te są kluczowe dla budowania widoczności oraz ruchu z wyszukiwarki. By osiągnąć zamierzone efekty, warto zatem:

 • znaleźć kompromis w tworzeniu treści, które będą z jednej strony zawierać frazy kluczowe wpisywane przez użytkowników wyszukiwarkę, a z drugiej strony będą pełne merytorycznych informacji istotnych dla klienta,
 • ściśle współpracować ze specjalistą ds. content marketingu w zakresie tworzenia treści,
 • wyjaśnić klientowi sens treści oraz ich cel, a także zasadność wykorzystanych fraz (np. prezentując dane o średniej miesięcznej liczbie wyszukiwań dla danej frazy).


Czego unikać we współpracy z agencją SEO? Podsumowanie

W celu osiągnięcia skutecznych rezultatów w dziedzinie SEO ważne jest, aby klienci i agencje SEO działały w pełnej harmonii i współpracy. Utrudniać mogą to najczęstsze błędy popełniane przez klientów, brak zaangażowania samodzielne wdrażanie zmian w witrynie czy nadmierna ingerencja w tworzone treści. Ważne jest, aby klienci mieli zaufanie do agencji SEO i pozwolili im na realizację strategii, która uwzględnia najlepsze praktyki Google, a agencje SEO powinny z kolei jasno komunikować swoje działania i konsultować się z klientem w każdym etapie pracy. W ten sposób można osiągnąć lepsze wyniki i zadowolenie ze współpracy.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
5
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Choć zawodową karierę zaczynała od pracy dziennikarki sportowej, dziś w agencji widoczni z powodzeniem tworzy merytoryczne artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads. Odbyła szkolenia “Google Analytics dla początkujących” oraz “Podstawy marketingu internetowego”. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając polskie i zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Google). Sprawnie posługuje się nie tylko słowem pisanym – do tworzenia treści wykorzystuje takie narzędzia jak SurferSEO, SENUTO, Ahrefs czy SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
"Koszmary" SEOwca, czyli czego unikać we współpracy z agencją SEO

Średnia ocen użytkowników4.77 na podstawie 122 głosów

UDOSTĘPNIJ