Największy słownik marketingu internetowego w Polsce

OKLADKA SLOWNIK BLOG 1

Zapraszamy do skorzystania z naszego słownika SEO, w którym zebraliśmy ponad 500 pojęć z zakresu marketingu internetowego: pozycjonowania, reklam Google Ads, Social Media Marketingu, content marketingu, optymalizacji konwersji oraz User Experience. Największy słownik marketingu internetowego w Polsce kierujemy do studentów, początkujących specjalistów zaczynających swoją przygodę z marketingiem internetowym, a także właścicieli firm, którzy chcą dowiedzieć się więcej o marketingu online i poznać podstawowe pojęcia. Słownik ten ułatwi pozyskanie niezbędnej wiedzy i wejście na rynek pracy, a także współpracę z agencjami SEO oraz Google Ads.

 

Jak zbudowany jest słownik SEO widoczni?

Pojęcia zebrane w słowniku ułożone są alfabetycznie. Każde pojęcie uzupełniliśmy o przejrzysty opis, który wyjaśnia jego znaczenie oraz zastosowanie w marketingu internetowym. W słowniku znajdują się zarówno podstawowe, jak i bardziej zaawansowane pojęcia z zakresu pozycjonowania. Ich poznanie pozwoli przygotować się do pierwszej pracy w agencji marketingowej lub do pierwszej inwestycji w promocję firmy online.

 

Above the Fold
Down arrow

Zawartość strony internetowej powyżej zagięcia, która jest widoczna po załadowaniu strony bez konieczności przewijania. Ma ona duże znaczenie w marketingu internetowym - powinna być na tyle interesująca, by zachęcała użytkownika do przejrzenia całej strony, także zawartości below the fold, czyli poniżej zagięcia. Można ją wykorzystać w pozycjonowaniu i odpowiednio zoptymalizować, by zwiększać czas przebywania użytkownika na stronie. Powyżej zagięcia strony powinny znaleźć się:

 • CTA (wezwanie do działania)
 • treść, która zawiera frazy kluczowe,
 • treść istotna i interesująca dla użytkownika, wzbudzająca jego zainteresowanie.

  Co to jest Above the Fold? Dowiedz się więcej

Absolute URL (Absolute link, Absolute Path)

Down arrow

Struktura pełnego adresu URL prowadzącego do strony internetowej. Zawiera protokół HTTPS, Gopher lub FTP, nazwę domeny, lokalizację w katalogu, nazwę pliku elementu z typem rozszerzenia. Zapobiega problemom z duplikacją treści i usprawnia proces indeksowania przez roboty Google. Absolute URL nazywany bezwzględnym adresem URL jest przeciwieństwem względnego, zawierającego tylko lokalizację katalogu lub nazwę pliku.

Przykład absolute URL: <a href=https://widoczni.com/blog/przeglad-platform-e-commerce-2021/>

Co to jest Absolute URL? Dowiedz się więcej

 

Adres IP

Down arrow

Unikalny dla danego urządzenia ciąg cyfr, który identyfikuje urządzenie korzystające z sieci (internetowej, komputerowej). Adres IP umożliwia przesyłanie danych pomiędzy komputerem a siecią, co oznacza, że bez protokołu IP nie ma możliwości korzystania z internetu.

Co to jest adres IP? Dowiedz się więcej

Adres URL

Down arrow

Unikalny adres danego zasobu sieciowego, np. witryny internetowej (strony html), obrazu, pliku FTP, który określa jego lokalizację w sieci komputerowej oraz mechanizm pobierania go. W większości przeglądarek internetowych adres URL widoczny jest w górnej części strony w pasku adresu. Przykładowy adres URL wygląda następująco: www.example.com/index.html. Poszczególne elementy oznaczają:

 • https - protokół,
 • www.przyklad.pl - nazwę domeny,
 • index.html - nazwę konkretnego zasobu.

Co to jest adres URL? Dowiedz się więcej

 

AdSense

Down arrow

System reklamowy Google, który umożliwia właścicielom stron internetowych zarabianie na ruchu i aktywności użytkowników w witrynie. Wyświetla on na stronach internetowych reklamy kontekstowe w formie tekstów, banerów oraz video. Treść reklamy dopasowana jest do treści strony albo do historii działań użytkownika w internecie. Właściciele witryn otrzymują określoną kwotę za każde kliknięcie w reklamę.

Co to jest AdSense? Dowiedz się więcej

 

Afiliacja

Down arrow

Współpraca pomiędzy reklamodawcą a właścicielem strony internetowej bloga lub profilu w mediach społecznościowych. Polega ona na tym, że właściciel witryny lub profilu, w zamian za określone wynagrodzenie, prezentuje określone produkty swoim odbiorcom. Reklamodawca zyskuje dostęp do potencjalnych nowych klientów, a właściciel witryny - procent od sprzedaży, wynagrodzenia w formie pieniężnej lub barterowej.

Co to jest afiliacja? Dowiedz się więcej

 

 

Agencja partnerska Google Ads (partner Google)

Down arrow

Agencja marketingowa, która spełniła określone wymagania (dotyczące skuteczności, certyfikatów i wydatków na koncie) i otrzymała status Partnera Google. Reklamę Google Ads w takiej agencji tworzą i optymalizują specjaliści posiadający certyfikaty Google poświadczające ich umiejętności w zakresie różnych formatów reklam. Agencje Google Partner mają dostęp do pomocy technicznej Google Ads.

Co to jest Agencja partnerska Google Ads? Dowiedz się więcej

 

Agencja SEO

Down arrow

Firma, która oferuje usługi z zakresu pozycjonowania. Ich celem jest osiągnięcie wysokich pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania Google na kluczowe frazy powiązane z ofertą. Dzięki wysokim pozycjom strona generuje większy ruch. Część agencji SEO w ramach współpracy oferuje także optymalizację konwersji.
Wśród działań SEO znajdują się:

 • audyt strony - ocena witryny internetowej pod kątem jej przystosowania do pozycjonowania, obecności treści itp.,
 • optymalizacja witryny pod kątem wymagań technicznych stawianych przez algorytmy Google,
 • tworzenie treści ofertowych, blogowych i innych,
 • pozyskiwanie linków do stron internetowych z wartościowych źródeł.

Agencja SEO zatrudnia specjalistów z dziedziny pozycjonowania, zapewnia dostęp do specjalistycznych narzędzi oraz aktualnej wiedzy z zakresu SEO. Nad jednym projektem pracuje zespół specjalistów - każdy z nich odpowiada za określony segment działań Zazwyczaj w skład zespołu wchodzą: opiekun klienta, specjalista ds. pozycjonowania, specjalista ds. content marketingu oraz specjalista off-site, który rozbudowuje profil linków prowadzących do pozycjonowanej strony.

Co to jest agencja SEO? Dowiedz się więcej

Agregatory treści

Down arrow

Są to strony internetowe, które zawierają zestawienia treści publikowanych w innych serwisach. Treści te są dostarczane do agregatorów treści za pomocą kanałów RSS. Wpisy mogą być podzielone zarówno chronologicznie, jak i tematycznie. W agregatorach może znaleźć się zarówno cała treść z innych serwisów, jak i jedynie tytuły oraz krótkie opisy wraz z linkami. W świecie pozycjonowania takim agregatem jest serwis Planeta SEO.

  Co to są agregatory treści? Dowiedz się więcej

Ahrefs

Down arrow

Płatne narzędzie SEO przeznaczone przede wszystkim do analizy profilu linkowego stron internetowych. Oprogramowanie oferuje jednak wiele innych funkcji, taki jak analiza pozycji strony w organicznych wynikach wyszukiwania oraz research słów kluczowych. Narzędzie dysponuje własnymi wskaźnikami do opisania jakości domen i URLi. Na ich podstawie można ocenić moc profilu linkowego własnej lub konkurencyjnej witryny. Narzędzie może służyć jako inspiracja do prowadzenia i ulepszania własnych działań link buildingu, a także do kompleksowej analizy strony pod kątem SEO.

  Co to jest Ahrefs? Dowiedz się więcej

Ahrefs Rank (AR)

Down arrow

Wskaźnik dostępny w narzędziu Ahrefs, który klasyfikuje wszystkie strony dostępne w bazie na podstawie liczby i jakości linków, które do nich prowadzą (według innego wskaźnika - DR). Im więcej wysokiej jakości linków zwrotnych, tym wyższy DR i lepszy AR - bliższy 1. Wskaźnik AR zależy nie tylko od profilu linkowego witryny, ale także od działań konkurencji - nawet jeśli witryna nie straciła żadnych linków, Ahrefs Rate może spaść, dlatego, że inne strony pozyskały nowe linki.

 

Aktualizacja algorytmu Google

Down arrow

Zmiany w algorytmach Google oceniających wartość stron, które mogą powodować zmiany pozycji (spadki i wzrosty) w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Celem aktualizacji algorytmu jest zagwarantowanie użytkownikom jak najlepszych i jak najbardziej trafnych wyników wyszukiwania. Rocznie Google dokonuje nawet kilkaset aktualizacji, ale informuje jedynie o tych najważniejszych, mających największy wpływ na organiczne wyniki wyszukiwania. Do najważniejszych aktualizacji należą m.in.: Panda, Gołąb, Koliber, PageRank.

 

Algorytm Google

Down arrow

Mechanizm, według którego roboty Google oceniają wartość stron internetowych i tworzą ranking stron w bezpłatnych wynikach wyszukiwania w odpowiedzi na konkretne zapytanie użytkownika. W procesie oceny strony algorytm bierze pod uwagę szereg czynników, które obejmują m.in.:

 • jakość, trafność i aktualność treści,
 • obecność słów kluczowych,
 • profil linków prowadzących do witryny,
 • szybkość działania strony,
 • autorytet witryny w internecie,
 • wrażenia, jakie wywołuje w użytkownikach przeglądanie konkretnej strony.

Google stale rozbudowuje algorytm i uaktualnia go (np. aktualizacja Panda, Pingwin, Gołąb i inne). Dzięki temu roboty Google coraz lepiej rozumieją zapytania użytkowników i są w stanie je lepiej powiązać z określonymi stronami internetowymi. Celem tych działań jest zapewnienie użytkownikom jak najlepszych doświadczeń i wyświetlanie jak najbardziej trafnych i jak najlepiej zoptymalizowanych stron.

 

Amazon

Down arrow

Amazon jest jedną z największych firm w branży e-commerce na świecie. Został założony w 1994 roku przez Jeffa Bezosa. Początkowo skupiał się na sprzedaży książek online, ale szybko rozwinął swoją ofertę o różnorodne produkty i usługi. Obecnie Amazon działa w wielu branżach, w tym w handlu detalicznym, usługach chmurowych, produkcji filmowej i telewizyjnej oraz sprzedaży urządzeń elektronicznych. Firma słynie z innowacyjnych rozwiązań i zaangażowania w rozwój zrównoważony.

Co to jest Amazon? Dowiedz się więcej

 

Analityka interntowa

Down arrow

W marketingu internetowym jest to proces zbierania, przetwarzania i interpretowania danych o użytkownikach oraz ich zachowaniach w internecie (na stronie, w sklepie, w wyszukiwarce, w mediach społecznościowych) w celu ulepszenia i optymalizacji prowadzonych działań. Jednym z najpopularniejszych narzędzi do analityki jest bezpłatny Google Analytics.

Co to jest analityka interntowa? Dowiedz się więcej

 

Analiza konkurencji w marketingu internetowym

Down arrow

Proces weryfikacji działań konkurencji pod kątem marketingu internetowego. Jest to jedno z pierwszych działań wykonywanych przez agencje SEO na początku współpracy z klientem, ale można je przeprowadzić również samodzielnie. Polega ono na sprawdzeniu, kto stanowi konkurencję firmy na danym rynku i w branży i jakie działania w zakresie marketingu internetowego podejmuje. Czy konkurenci inwestują w pozycjonowanie, a jeśli tak, to na jakie frazy się pozycjonują? Jakie treści tworzą? W jaki sposób rozbudowują i optymalizują stronę? Czy inwestują w reklamę Google Ads, a jeśli tak, to na jakie frazy się reklamują, jak konstruują strony docelowe i treści reklam? Czy inwestują w inne działania reklamowe, np. Social media Marketing lub e-mail marketing? Odpowiedzi na te pytania pozwalają ocenić, jak witryna prezentuje się na tle konkurencji i w jakim kierunku powinna się rozwijać i w jakich kanałach marketingowych promować swoje usługi. W SEO analiza konkurencji często obejmuje zastosowanie specjalistycznych narzędzi (np. Senuto, Ahrefs, Semstorm).

 

Anchor (kotwica, tekst zakotwiczony)

Down arrow

Treść linka zamieszczonego na stronie internetowej, która wyświetla się zamiast adresu URL. Po kliknięciu w treść anchoru użytkownik zostanie przeniesiony do strony linkowanej. Treść anchoru może mieć wpływ na wartość profilu linkowego witryny. Wyróżniamy następujące typy anchorów:

 • w dopasowaniu ścisłym: tekst anchoru stanowi frazę lub słowo kluczowe, na które pozycjonowana jest konkretna strona, np. pozycjonowanie stron internetowych,
 • w dopasowaniu do wyrażenia - tekst anchoru zawiera fraze kluczowa, na którą pozycjonowana jest konkretna strona, ale może zawierać także dodatkowe słowa, np. skuteczne pozycjonowanie stron internetowych,
 • w dopasowaniu częściowym - tekst anchoru zawiera wszystkie słowa kluczowe, ale nie tworzą one dokładnej frazy - może zawierać synonimy, np. SEO dla stron internetowych,
 • brandowe - gdy anchor stanowi nazwa marki lub firmy, np. widoczni,
 • nagi adres URL - tekst anchoru stanowi czysty adres URL, np. www.widoczni.com.
 • losowe - treść anchoru zawiera losowe słowa, które nie stanowią frazy (np. kliknij tutaj, dowiedz się więcej),
 • linki do obrazów - treść anchoru stanowią opisy alternatywne obrazów.
  Google wykorzystuje treści anchorów by zrozumieć zawartość strony oraz sprawdzić, na jakie frazy powinna być pozycjonowana.

Co to jest anchor? Dowiedz się więcej

 

Aplikacja internetowa (webowa)

Down arrow

Program komputerowy dostępny i uruchamiany przez użytkownika w przeglądarce. Umożliwia wykonanie podobnych działań i czynności, jak aplikacje desktopowe i mobilne, tylko że są dostępne przez przeglądarkę, bez konieczności instalowania oprogramowania na komputerze czy smartfonie. Do działania aplikacji webowej niezbędny jest dostęp do internetu.

Co to jest aplikacja internetowa? Dowiedz się więcej

 

Architektura informacji

Down arrow

Sposób, w jaki jest zbudowana, zorganizowana, ustrukturyzowana i zaprojektowana strona internetowa. Obejmuje m.in. strukturę podstron, treści, nazewnictwo, nawigację oraz wyszukiwanie wewnętrzne.. Prawidłowa i intuicyjna architektura informacji ma na celu ułatwienie użytkownikowi realizację swojego celu na stronie).

Co to jest architektura informacji? Dowiedz się więcej

 

Artificial intelligence (AI - sztuczna inteligencja)

Down arrow

Inteligencja stanowiąca symulację ludzkiej inteligencji, która pozwala maszynom (zwłaszcza komputerom) na uczenie się i rozwiązywanie problemów na podstawie zebranych danych. Dzięki sztucznej inteligencji komputery są w stanie przetwarzać język naturalny, rozpoznawać mowę i obrazy, komunikować się z użytkownikiem i automatyzować procesy. W marketingu internetowym sztuczną inteligencję wykorzystują m.in.:

 • systemy Google Ads, które dostosowują ustawienia kampanii w automatycznych ustawieniach (np. kampanie inteligentne, automatyczne ustalanie stawek),
 • asystent Google.
 • roboty wyszukiwarek w procesie wyświetlania wyników organicznych.

 

Artykuły gościnny

Down arrow

Artykuł zewnętrznego autora, opublikowany na stronie internetowej lub blogu. Zazwyczaj publikacja wpisów gościnnych wiąże się z umieszczeniem w artykule odnośnika (linku) do witryny internetowej autora.

 

Artykuł sponsorowany

Down arrow

Forma reklamy w postaci płatnego artykułu opublikowanego. Artykuł ten promuje w pośredni lub bezpośredni sposób konkretne marki, produkty lub usługi i zawiera link do witryny autora. Może być stosowany również do poprawy efektów pozycjonowania. Musi być oznaczony jako treść sponsorowana.

Co to jest artykuł sponsorowany? Dowiedz się więcej

 

Atrybut rel=ugc

Down arrow

UGC, czyli user generated content (treść tworzona przez użytkowników) najczęściej występuje w postaci komentarzy na stronie lub postów na forum. Wykorzystują to spamerzy, dodają niskiej jakości wpisy, z linkami do witryn niskiej jakości, niepowiązanych tematycznie ze stroną. Rel=ugc to sposób oznaczania w kodzie HTML linków umieszczanych w komentarzach przez użytkowników i tym samym ochrona strony przed spamem. W stosunku do zaufanych użytkowników, generujących wartościową treść, można usunąć ten atrybut, ale wtedy umieszczane przez nich linki będą wpływały na pozycjonowanie strony.

 

Atrybut rel=sponsored

Down arrow

Jest to atrybut, który służy do oznaczania w kodzie HTML linków pozyskiwanych w ramach płatnej lub barterowej współpracy. Za jego pomocą można także oznaczać linki generowane do współpracy afiliacyjnej. Atrybut ten można łączyć z atrybutem nofollow, co oznacza, że link reklamowy w kodzie HTML może wyglądać w następujący sposób: rel=”nofollow ugc”. Linki reklamowe są oznaczona w ten sposób po to, by roboty Google lepiej rozumiały znaczenie linków zamieszczonych na stronie.

 

Asystent Google

Down arrow

Oprogramowanie Google, udostępnione w formie aplikacji mobilnej, z którym można się komunikować poprzez komunikaty głosowe oraz pisemne. Asystent Google jest w stanie wykonywać wiele zadań, takich jak odpowiadanie na pytania użytkownika, wyszukiwanie informacji w internecie, kontrolowanie urządzeń w systemie smart home, rezerwowanie lotów, robienie zakupów online. Dzięki niemu użytkownik nie musi ręcznie wpisywać każdego zapytania w Google i przeglądać wyników - automat wykonuje te zadania za niego.

Co to jest Asystent Google? Dowiedz się więcej

 

Audyt Google Ads

Down arrow

Jest to ocena konta Google Ads oraz prowadzonych kampanii pod kątem ich skuteczności i efektywności. Audyt może obejmować:

 • wartości słów kluczowych oraz typów dopasowań,
 • struktury konta oraz prowadzonych kampanii,
 • wykluczające słowa kluczowe,
 • trafności rozszerzeń reklam,
 • jakość i trafność stron docelowych,
 • treści reklam.

Na podstawie uzyskanych danych specjalista Google Ads może ulepszyć prowadzone kampanie w taki sposób, by przynosiły jeszcze lepsze efekty.

Co to jest Audyt Google Ads? Dowiedz się więcej

 

Audyt SEO

Down arrow

Audyt SEO to ocena strony lub sklepu internetowego z uwzględnieniem czynników rankingowych i elementów istotnych dla pozycjonowania. W ramach audytu witryny specjalista SEO ocenia:

 • czy strona jest zoptymalizowana pod kątem technicznym (czy zawiera zoptymalizowane adresy URL, nagłówki H1, title oraz description),
 • czy strona jest uzupełniona o treści, a jeśli tak, to czy mają one frazy kluczowe, czy są atrakcyjne i przydatne dla użytkowników oraz czy są zoptymalizowane,
 • czy witryna ma zbudowany profil linków, a jeśli tak, to jaka jest ich liczba i czy linki są wartościowe, czy spamerskie.

Na podstawie uzyskanych informacji specjalista SEO jest w stanie przygotować strategię pozycjonowania oraz ocenić, ile czasu potrzebuje na uzyskanie pierwszych efektów.

Co to jest Audyt SEO? Dowiedz się więcej

Audyt UX

Down arrow

Ocena i analiza strony pod kątem jej użyteczności dla użytkownika. Audyt UX sprawdza, czy:

 • strona działa szybko i tak samo się ładuje
 • użytkownik może łatwo znaleźć interesujące go i potrzebne mu informacje,
 • menu jest przyjazne i czy jasno informuje, co znajduje się pod konkretnym linkiem,
 • strona jest intuicyjna (czy użytkownik może się łatwo domyślić, co znajduje się w konkretnym miejscu).

Na podstawie danych uzyskanych w procesie audytu SEO można ulepszyć stronę pod kątem doświadczeń użytkowników i poprawić współczynnik konwersji.

 

Aukcja Google Ads

Down arrow

Proces wykonywany przez algorytmy Google, który odbywa się za każdym razem, gdy użytkownik wpisze słowo kluczowe w wyszukiwarce. Efektem aukcji są płatne wyniki wyszukiwania. W toku aukcji Google bierze pod uwagę ranking reklamy i na tej podstawie wyświetla najlepiej dopasowane do użytkownika reklamy w odpowiedniej kolejności lub nie wyświetla żadnych reklam.

 

Autorytet strony (Page Authority)

Down arrow

Wynik przewidywania tego, jak dana strona będzie pozycjonować się w wynikach wyszukiwania opracowany przez firmę MOZ i przedstawiany w skali od 1 do 100. Jego celem jest przybliżenie konkurencyjności strony w wynikach wyszukiwania Google. Im wyższy wynik, tym lepszy autorytet witryny. Wynik obliczany jest na podstawie wielu czynników, w tym między innymi: oceny linkowania z domen głównych, liczby linków przychodzących, popularności linków (wskaźnik od 0-10 MozRank), jakości linków (wskaźnik od 0-10 MozTrust). Autorytet strony można sprawdzić za pomocą narzędzi takich jak np. bezpłatne rozszerzenie MozBar w Chrome, Open Site Explorer, Keyword Explorer.

 

Autouzupełnianie

Down arrow

Funkcja przewidująca i automatycznie uzupełniająca dane wprowadzane przez użytkownika w polu wyszukiwania, formularzu, wiadomości e-mail i innych miejscach. Prognozy wyników pochodzą m.in. z historii wpisywanych haseł, historii przeglądania, lokalizacji. Autouzupełnianie proponowane jest przez algorytmy w serwisach tj. np. Google, Amazon, Best Buy. Według Google autouzupełnianie skraca czas pisania o 25%.

 

Backlink (link zwrotny)
Down arrow

Link umieszczony na stronie internetowej, który po kliknięciu przenosi do innej witryny. Liczba i wartość backlinków mają istotny wpływ na efekty pozycjonowania.

 

Badanie słów kluczowych (Keyword research)

Down arrow

Jedno z podstawowych zadań specjalisty SEO oraz Google Ads; jest to proces identyfikacji popularnych słów i fraz, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę. Badanie słów kluczowych pozwala lepiej zrozumieć intencje i oczekiwania użytkowników oraz zaplanować strategię marketingową. Można je przeprowadzić za pomocą takich narzędzi, jak Planer słów kluczowych, Ahrefs, Senuto, Semstorm, Surfer.

 

Baidu

Down arrow

Chińska firma technologiczna zajmująca się dostarczaniem usług, produktów i sztucznej inteligencji związanej z Internetem. Została założona 1 stycznia 2000 roku przez Li i Erica Xu. Wiodącą usługą Baidu jest najpopularniejsza w Chinach wyszukiwarka internetowa o tej samej nazwie. Oferuje użytkownikom między innymi dostęp do wiadomości z kraju oraz świata (News Baidu), forum (Post Baidu), encyklopedii (Baidu Baike), map i zdjęć satelitarnych (Baidu Map). Niektóre funkcje wyróżniają Baidu wśród innych wyszukiwarek. Są to unikalne możliwości, takie jak na przykład: wyszukiwanie osób zaginionych, wyszukiwanie osób starszych i wyszukiwanie patentów regulowanych prawnie.

Co to jest Baidu? Dowiedz się więcej

 

Bait and Switch

Down arrow

Technika z zakresu black hat SEO, która polega na wykorzystaniu treści tylko w celu osiągnięcia wysokich pozycji w wyszukiwarce. Po osiągnięciu celu treść jest usuwana i zastępowana inną.

 

Ban

Down arrow

W kontekście pozycjonowania, najsurowsza forma ukarania strony internetowej przez Google polegająca na całkowitym usunięciu witryny z wyników wyszukiwania.

Co to jest ban? Dowiedz się więcej

 

Baner

Down arrow

Prostokątne lub kwadratowe reklamy umieszczane na stronach internetowych w dowolnych miejscach. Składają się zwykle z obrazu (w rozszerzeniach .jpg, .png, .gif), filmu wideo lub innego obiektu multimedialnego. Baner ma na celu przyciągnięcie uwagi użytkowników i przekazanie informacji o produkcie, usłudze lub aktualnościach związanych z marką. Wykorzystywany jest często do przekierowania na stronę internetową. Po kliknięciu w baner użytkownik może przejść np. do reklamowanego produktu.

Co to jest baner? Dowiedz się więcej

 

Banner Blindness (ślepota banerowa)

Down arrow

Skłonność użytkowników do ignorowania tych elementów strony, które wyglądają jak reklamy. Ślepota banerowa sprawia, że użytkownicy często pomijają wartościowe treści przedstawione w stylu podobnym do banerów reklamowych.

 

Barter

Down arrow

Praktyka wymiany produktu lub usługi między podmiotami na inny produkt lub usługę. Handel bez użycia środków pieniężnych, w którym dwie strony transakcji uzgadniają wartość wymienianych towarów. Do niedawna najpopularniejsza forma współpracy z blogerami, dziś odchodzi do lamusa - zastępują ją płatne współpracę.

Co to jest barter? Dowiedz się więcej

 

Bert

Down arrow

Algorytm Google, będący rozwinięciem algorytmu RankBrain, wprowadzony w październiku 2019. Wprowadzono go po to, by poprawić trafność wyników wyszukiwania i dopasować je do intencji użytkownika. Dzięki algorytmowi Bert roboty Google rozumieją nie tylko poszczególne słowa w zapytaniu, ale także kontekst występujący między nimi oraz zaimki. Dotyczy przede wszystkim fraz z długiego ogona i pozwala twórcom treści pisać w sposób bardziej swobodny.

 

Bing

Down arrow

Wyszukiwarka zaprojektowana przez firmę Microsoft w 2009 roku. Umożliwia m.in. wyszukiwanie nagrań wideo, obrazów i map, ale też realizowanie kampanii reklamowych Bing Ads. Wyszukiwarka Bing skoncentrowana jest głównie wokół czterech obszarów: zakupów, podróży, życia lokalnego i zdrowia. Generuje udział w rynku na poziomie niespełna 7% (https://backlinko.com/bing-users). Jest popularna przede wszystkim wśród mieszkańców USA w wieku 35+.

Co to jest Bing? Dowiedz się więcej

 

Black Hat SEO

Down arrow

Praktyki optymalizacji witryny pod kątem SEO, które naruszają oficjalne wytyczne Google. Wśród nich można wyróżnić m.in.:

 • tworzenie niskiej jakości treści z myślą wyłącznie o robotach Google, a nie o użytkownikach,
 • pozyskiwanie linków z stron niskiej jakości (znajdujących się na niskich pozycjach w Google, o niewielkim ruchu, katalogów, które nie mają określonych kategorii tematycznych),
 • ukrywanie treści na stronie - prezentowanie innej treści robotom Google, a innej użytkownikom.

Co to jest Black Hat SEO? Dowiedz się więcej

Blog

Down arrow

Witryna internetowa, na której cyklicznie pojawiają się treści skierowane do konkretnej grupy odbiorców. Mogą być to artykuły poradnikowe, edukacyjne czy informacyjne. Obecnie blog może budować wizerunek osobisty lub wizerunek firmy jako eksperta w branży. Treści blogowe wspierają także efekty pozycjonowania.

  Co to jest Twitter? Dowiedz się więcej

Blog commenting (komentarze na blogach)

Down arrow

W SEO taktyka służąca do pozyskiwania linków zewnętrznych do stron internetowych. Polega na pozostawianiu komentarzy na stronach wraz z linkiem do własnej strony lub strony firmy zlecającej pozyskanie linków. Blog commenting może mieć charakter automatyczny (publikowanie komentarzy odbywa się za pomocą narzędzia) lub ręczny, gdy to człowiek sam publikuje komentarz. Obecnie taktyka ta jest nieskuteczna w zakresie SEO ze względu na to, że linki w komentarzach są często automatycznie oznaczane jako nofollow. Blog commenting może za to służyć do budowania relacji lub rozpoznawalności marki/eksperta.

 

Blokowane indeksowania

Down arrow

Jest to zamierzone działanie, które polega na dodaniu do konkretnej podstrony lub całej witryny tagu noindex. Sprawia on, że roboty Google nie indeksują całej witryny lub oznaczonego adresu URL. Oznacza to, że nie zbierają i nie zapisują danych i informacji o nim, a tym samym nie umieszczają go w rankingu organicznych wyników wyszukiwania. Z indeksowania warto wyłączyć podstrony, które nie są istotne z punktu widzenia pozycjonowania, np. wyniki wewnętrznego wyszukiwania, podstrony zawierające regulaminy sklepu, paginację, zduplikowaną lub podobną treść. W jaki sposób przeprowadzić blokadę indeksowania? Jeśli ma ona dotyczyć całej strony, można wyłączyć indeksowanie z poziomu CMS (natywnie lub poprzez wtyczkę). Blokadę indeksowania poszczególnych adresów URL można wdrożyć na 4 różne sposoby - poprzez:

 • dodanie w sekcji <head> wybranej podstrony kodu: <meta name=”robots” content=”noindex”>,
 • zablokowanie indeksowania w folderach lub podstronach w pliku robots.txt,
 • zastosowanie języka PHP,
 • prośbę o tymczasowe wyłączenie z indeksu, którą można skierować do Google w narzędziu Google Search Console.

 

Błąd 404 (strona 404)

Down arrow

Komunikat “Page not found”, kod odpowiedzi HTTP wskazujący na połączenie przeglądarki z serwerem, ale brak odnalezienia pożądanego zasobu. Błąd 404 informuje o nieistniejącej lokalizacji lub pliku. Cyfra 4 z lewej strony komunikuje błąd internauty (np. wpisanie błędnej nazwy domeny), a cyfra 4 z prawej strony - brak możliwości wyświetlenia żądanego celu. 0 w występującym komunikacie jest błędem składnikowym. Błąd 404 nie ma wpływu na pozycjonowanie seo, jednak częste występowanie błędu przyczynia się do wzrostu współczynnika odrzuceń.

Co to jest Błąd 404? Dowiedz się więcej

 

Błąd indeksowania

Down arrow

Problem z indeksowaniem witryny wykryty w narzędziu Google Search Console. Błędy indeksowania mogą wynikać z:

 • usunięcia strony (błąd 404),
 • błędnego przekierowania np. pętla przekierowań),
 • zmiany adresu URL bez przerywania na nowy,
 • niewłaściwie przeprowadzonej migracji strony,
 • zmiany hostingu, domeny, wdrożenia certyfikatu SSL.

 

Bookmark Sites

Down arrow

Witryny internetowe, które umożliwiają zapisywanie linków do stron internetowych i artykułów i udostępnianie ich innym użytkownikom. Przykładowe serwisy to Reddit, GetPocket, Scoop.

 

Bottom of the Funnel (BoFu)

Down arrow

Pojęcie to odnosi się do użytkowników, którzy znajdują się na samym dole lejka sprzedażowego. Na tym etapie użytkownicy wiedzą już dużo o firmie, są skłonni jej zaufać, ale chcą mieć pewność, że decyzja zakupowa jest możliwie najlepsza. Działania marketingowe powinny skupić się na tym, by przekształcić potencjalnych klientów w klientów - przekonać użytkowników do realizacji transakcji. W tym celu warto wykorzystać:

 • remarketing, w tym remarketing dynamiczny,
 • kody rabatowe lub darmową dostawy,
 • optymalizację konwersji.

 

Brandowe słowa kluczowe (branded keywords)

Down arrow

Frazy wpisywane przez użytkowników w wyszukiwarkę, które zawierają nazwę konkretnej marki lub firmy, np. buty Adidas lub agencja widoczni.

 

Breadcrumbs (menu okruszkowe)

Down arrow

Element nawigacyjny w witrynie internetowej, zazwyczaj umieszczony w jej górnej części, który informuje użytkowników oraz roboty Google, w którym miejscu witryny się znajdują. Jest to klikalna wizualizacja ścieżki dostępu do danej strony, dzięki czemu użytkownik może za pomocą breadcrumbs przejść na dowolny poziom wyżej. Celem wdrożenia breadcrumbs jest budowa hierarchii witryny oraz ułatwienie użytkownikom poruszania się po różnych podstronach w witrynie.

Co to jest breadcrumbs? Dowiedz się więcej

 

Budowa profilu linków (link building)

Down arrow

Szereg działań, których celem jest wzrost liczby wartościowych linków przychodzących prowadzących do witryny. Liczba i jakość linków budują autorytet witryny w internecie i mają wpływ na pozycje strony w organicznych wynikach wyszukiwania, dlatego rozwój profilu linków stanowi jeden z filarów SEO. Wśród możliwych działań rozbudowy profilu linków znajdują się m.in.

 • dodawanie linków do strony w katalogach firm z branży, katalogach lokalnych itp.,
 • tworzenie wartościowych treści (raportów, statystyk, zestawień, artykułów poradnikowych), do których będą linkować użytkownicy i właściciele innych stron
 • udzielanie się na forach branżowych oraz w mediach społecznościowych,
 • występowanie na branżowych wydarzeni

 

Budżet dzienny Google Ads

Down arrow

Jest to maksymalna kwota, określona w wybranej walucie, którą reklamodawca chce przeznaczyć na płatności za kliknięcia (lub inne działania) w reklamę w ciągu jednego dnia. System jednak dopasowuje wydatki do potencjału reklam, więc wydatki dzienne mogą przekroczyć założony budżet dzienny do 20%.

Bumper reklamowy

Down arrow

Format reklamy video w Google Ads przeznaczony głównie na urządzenia mobilne, jednak możliwy do wykorzystania także na komputerach. Ma postać krótkich, maksymalnie 6-sekundowych filmów wyświetlanych podczas korzystania z serwisu YouTube, których nie można pominąć. Bumpery wyświetlają się przed głównym materiałem video, w trakcie jego trwania lub po zakończeniu. Dostępne są na YouTube, w aplikacjach i witrynach video partnerów należących do sieci reklamowej Google. Reklamodawca płaci za 1000 wyświetleń reklamy (CPM). Ten format reklamy pozwala przyciągnąć uwagę użytkownika i zainteresować go bez wykorzystywania dużego transferu danych na urządzeniu mobilnym. jest to także skuteczna kampania do budowania wizerunku w internecie.

 

Button (przycisk)

Down arrow

Element interfejsu strony internetowej, który pozwala wykonać jakąś akcję za pomocą kliknięcia, np. dodać produkt do koszyka, pobrać plik, zapisać się do newslettera, wysłać zapytanie, przejść na kolejną podstronę itp.

Co to jest button? Dowiedz się więcej

 

 

Call to Action (CTA, wezwanie do działania)
Down arrow

Wezwanie do działania; zwrot do użytkownika zamieszczony na stronie internetowej lub w sklepie online, który ma zachęcać użytkownika do wykonania określonego działania, np. dodania produktu do koszyka. CTA może mieć formę tekstową lub wyświetlać się na stronie w formie przycisku.

Co to jest CTA? Dowiedz się więcej

Canva

Down arrow

Bezpłatna platforma do projektowania graficznego, przeznaczona dla początkujących i zaawansowanych użytkowników. Można dzięki niej stworzyć grafikę na bloga, do mediów społecznościowych, a także infografikę, kolaż, wizytówkę czy zaproszenie. Oprogramowanie jest dostępne online, za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub aplikacji mobilnej, zapewnia łatwy w obsłudze interfejs (w systemie “przeciągnij i upuść”). Oferuje szereg różnych szablonów (darmowych lub płatnych), które można wykorzystać w swoich projektach.

Co to jest Canva? Dowiedz się więcej

 

 

Capping

Down arrow

Funkcja umożliwiająca zarządzanie liczbą wyświetleń reklamy online dla jednego użytkownika. Dzięki plikom Cookies można ograniczać liczbę wyświetleń reklamy pojedynczemu użytkownikowi. Taką funkcję udostępnia m.in. system reklamowy Google Ads, ale można ją zastosować również do reklam pop-up, czyli wyskakujących okienek.

 

Case Study (analiza przypadku, studium przypadku)

Down arrow

Metoda przedstawienia pojedynczego zdarzenia, która pozwala odbiorcom wyciągać wnioski z danego zjawiska i przeanalizować jego przyczyny. Case Study wykorzystuje się np. podczas szkoleń, badań kompetencji firmy, prezentacji sukcesów, przygotowania oferty współpracy. Metoda bazuje na rzeczywistych historiach i prawdziwych danych, dzięki czemu umożliwia dostarczenie informacji na temat wypracowanych efektów i pomaga w opracowaniu nowych strategii marketingowych. W marketingu internetowym można wykorzystać case study do budowy wizerunku marki, do prezentacji historii współpracy z klientami, efektów działań marketingowych w internecie i zobrazować korzyści z inwestycji w marketing online.

Co to jest case study? Dowiedz się więcej

 

Cele Google Analytics

Down arrow

Jako cele w Google Analytics są oznaczone konwersje, czyli ukończone działania, które wpływają na sukces strony internetowej, sklepu lub aplikacji. Ich określenie w narzędziu pozwala na bieżąco weryfikować, czy strona spełnia określone założenia. Jeśli użytkownik zrealizuje działanie oznaczone w narzędziu jako cel, Google Analytics zaliczy je jako konwersję. Cele określa się na poziomie widoku danych. Dzięki temu właściciel witryny może sprawdzić, które strony odwiedzają użytkownicy, ile czasu spędzają w witrynie, jakie zdarzenia generują. Możliwe typy celów to:

 • lokalizacja docelowa - osiągnięcie przez użytkownika konkretnej lokalizacji w witrynie (np. koszyka),
 • czas trwania - sesje trwające minimalny określony czas,
 • strony/ekrany na sesję - zdarzenia, w których użytkownik wyświetla określoną liczbę widoków w trakcie jednej sesji,
 • zdarzenia - realizacja określonego działania przez użytkownika (odtworzenie filmu, dodanie produktu do koszyka, kliknięcie reklamy itp.).

 

 

Certyfikat SSL

Down arrow

Protokół, który zapewnia bezpieczne połączenie w internecie oraz szyfrowanie danych. Poświadcza on wiarygodność samej domeny oraz jej właściciela. Adres z protokołem SSL jest oznaczony w adresie URL przez “https://.

Co to jest certyfikat SSL? Dowiedz się więcej

 

Chat bot

Down arrow

Chat do obsługi klienta, prowadzony przez bota. Chat bot analizuje żądanie użytkownika i identyfikuje jego zamiary, wyodrębniając dalej odpowiednie informacje. Symuluje rozmowę z użytkownikiem prowadzoną za pośrednictwem komunikatorów, stron internetowych, telefonu lub aplikacji mobilnych w czasie rzeczywistym, w zrozumiałym przez użytkownika języku. Funkcja wykorzystywana jest m.in. w sklepach internetowych i wpływa na wzrost zaufania w sprzedaży online.

Co to jest chatbot? Dowiedz się więcej

 

Churn and Burn SEO

Down arrow

Strategia Black SEO polegająca na masowym tworzeniu linków zwrotnych prowadzących do witryny. Celem takiego działania jest osiągnięcie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania w krótkim czasie i zwiększenie ruchu na stronie, najczęściej prowadzącego do wysokich zarobków. To krótkofalowa taktyka, która często kończy się usunięciem witryny z Google. To nie przeszkadza jednak oszustom, którym zniknięcie z sieci jest na rękę.

 

Citation Flow

Down arrow

Wskaźnik, opracowany przez twórców narzędzia Majestic SEO, które ocenia (w skali od 1 do 100) wartość linku na podstawie liczby backlinków, które do niego prowadzą.

 

Click Through Rate (CTR)

Down arrow

Współczynnik kliknięć, czyli odsetek użytkowników, którzy kliknęli w link, w stosunku do wszystkich użytkowników, którzy go widzieli. Jest to jeden ze wskaźników skuteczności treści dostępny w Google Search Console. pozwala stwierdzić, czy zaprezentowana treść jest interesująca dla użytkownika i przyciąga jego uwagę. CTR można obliczać dla różnych działań w zakresie marketingu internetowego, np. e-mail marketingu, wyników organicznych, reklam google Ads czy postów w mediach społecznościowych.

 

Clickbait

Down arrow

Strategia marketingowa, w której treść, obraz lub plik wideo odwołuje się do emocji i ciekawości użytkownika w celu zwiększenia klikalności i udostępnień. W ten sposób udostępniony content zwiększa przychody reklamodawców. Clickbait przyciąga wzrok i zapada w pamięć. Zawartość, która kryje się za intrygującą zachętą nie musi być dobrej jakości.

Co to jest clickbait? Dowiedz się więcej

 

Cloaking (maskowanie, ukrywanie treści)

Down arrow

Ukrywanie treści; wyświetlanie innej treści użytkownikom oraz innej robotom Google; ukrywanie treści może następować poprzez publikację treści białą czcionką na białym tle, publikację treści tylko w HTML, a na stronie pokazywanie wyłącznie grafik o innym przekazie i tego typu działania.

 

Code Swapping

Down arrow

Strategia Black SEO. Tworzenie treści na stronach internetowych pod algorytmy w celu osiągnięcia wysokich pozycji w wyszukiwarce i następnie zmienienie tej treści. Po osiągnięciu celu w postaci wysokich pozycji w Google, treść podmieniana jest na content niezoptymalizowany pod pozycjonowanie, za to przyjazny dla użytkownika.

 

Content

Down arrow

Treść na stronie internetowej, w mediach społecznościowych i materiałach marketingowych, obejmująca zarówno materiały tekstowe (opisy kategorii, opisy produktów, treści ofertowe, artykuły blogowe, e-booki), jak i materiały graficzne (zdjęcia, grafiki, infografiki), video oraz webinary czy nagrania dźwiękowe.

Co to jest content? Dowiedz się więcej

 

Content Delivery Network (CDN)

Down arrow

Sieć serwerów rozproszonych w różnych lokalizacjach, które współpracują ze sobą w celu szybkiego dostarczania treści w internecie i poprawy szybkości działania stron. Korzystanie z sieci serwerów może wpłynąć pozytywnie na szybkość ładowania strony i jej ocenę pod kątem Core Web Vitals.

 

Content is king

Down arrow

Treść jest królem - jedno z popularnych twierdzeń w marketingu cyfrowym, za którym stoi przekonanie, że treść stanowi jeden z kluczowych elementów wpływających na sukces w marketingu internetowym. Cytat ten ujrzał światło dzienne w 1996 roku i pochodzi z eseju Billa Gatesa, założyciela Microsoftu, w którym ten opisuje przyszłość internetu jako “rynku treści”. Cytat ten znajduje swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, poniewaz bez treści trudno osiągnąć satysfakcjonujące efekty w marketingu internetowym, ponieważ content:

 • stanowi źródło słów kluczowych,
 • może przyciągać ruch i zwiększać czas przebywania użytkownika na stronie,
 • przyciąga uwagę,
 • jest źródłem linków wewnętrznych,
 • może być źródłem i przychodzących,
 • może budować wizerunek i autorytet marki.

 

Content Management System (CMS)

Down arrow

System zarządzania treścią i multimediami. Aplikacja umożliwiająca tworzenie i edytowanie stron internetowych bez konieczności pisania kodu. Na CMS składają się CMA i CDA. CMA to aplikacja do pisania i modyfikacji treści, a CDA to proces przechowywania treści i jej prawidłowego udostępniania. CMS nie wymaga od użytkowników specjalistycznej wiedzy. Popularnym przykładem CMS jest WordPress.

Co to jest CMS? Dowiedz się więcej

 

Content marketing

Down arrow

Strategia marketingowa wykorzystująca tworzenie treści na potrzeby stron i sklepów internetowych. W zakres content marketingu wchodzi nie tylko tworzenie treści pisanych (blogi, opisy kategorii, opisy produktów), ale także materiałów video oraz graficznych (np. filmy, infografiki i grafiki, zdjęcia). Content marketing jest jednym z podstawowych elementów pozycjonowania. pozwala nie tylko zawrzeć na stronie kluczowe frazy, ale także stworzyć zawartość, która będzie interesująca dla użytkownika i robotów Google. Content marketing stanowi również źródło linków wewnętrznych i może przyczyniać się do naturalnej odbudowy profilu linków prowadzących do witryny. Może zwiększać czas przebywania użytkownika na stronie i przyczyniać się do wzrostu ruchu.

Co to jest content marketing? Dowiedz się więcej

 

Content Pruning

Down arrow

Jest to usuwanie lub aktualizowanie przestarzałej i nieaktualnej treści z archiwów witryny po to, by nie stracić pozycji w organicznych rankingach Google. Taka treść nie przynosi witrynie i użytkownikom żadnej wartości, dlatego lepiej ją usunąć lub zaktualizować, ponieważ pozostawienie jej w dotychczasowej formie może zaszkodzić wynikom SEO. Do treści, które warto usunąć, należą np. stare ogłoszenia, rankingi sprzed kilku lat. Zaktualizować lub rozbudować można stare, krótkie artykuły, zestawienia itp. Taktyka ta zyskała na znaczeniu w momencie aktualizacji algorytmu Panda, która została wdrożona w maju 2020 roku.

 

Content Spinning (synonimizacja tekstów)

Down arrow

Praktyka Black Seo tłumaczona jako wirowanie treści. Polega na użyciu programu komputerowego w celu pobrania fragmentu tekstu (np. opisu lub artykułu blogowego) i utworzenia z niego dziesiątek, setek lub tysięcy nowych, unikalnych treści. Podstawą do tworzenia nowych tekstów jest użycie synonimów i zapisanie ich w specyficznej strukturze. Przykładowy zapis: {To jest {słowo 1| słowo 2| słowo 3}| To są {słowo 5|słowo 6| słowo 7}.

 

Copywriting

Down arrow

Tworzenie treści dla stron i sklepów internetowych uwzględniające elementy pozycjonowania oraz oczekiwania użytkowników. Obejmuje przygotowywanie różnorodnego contentu (przede wszystkich opisów kategorii, opisów produktów, treści ofertowych i artykułów blogowych), który będzie zawierał frazy kluczowe z punktu widzenia SEO oraz informacje przydatne dla użytkownika. W ramach copywritingu przeprowadza się także optymalizację treści pod kątem SEO - uzupełnia ją o boldy, wypunktowania, nagłówki (śródtytuły) i akapity.

Co to jest copywriting? Dowiedz się więcej

 

Core Web Vitals (CWV, podstawowe wskaźniki internetowe)

Down arrow

Zestaw wskaźników dotyczących wydajności i szybkości strony, który został wdrożony 1.06.2021 i może mieć wpływ na pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania. Wg Google Core Web Vitals są istotne, ponieważ wpływają na komfort korzystania ze strony. Do Core Web Vitals należą:

 • czas załadowania się największego elementu na stronie,
 • czas załadowania się strony w taki sposób, by możliwa była interakcja z nią (np. kliknięcie w link w menu),
 • stabilność wizualna (brak wyskakujących okienek, brak niespodziewanych zmian w układzie strony).

 

Cornerstone Content

Down arrow

Podstawowe, najbardziej trafne i najważniejsze treści na stronie internetowej, przybliżające użytkownikowi charakter witryny. Mają cel informacyjny lub edukacyjny, a nie sprzedażowy. Cornerstone Content może stanowić np. treść na stronie głównej lub artykuł na blogu, ale zazwyczaj są to długie treści.. Pojęcie Cornerstone Content odnosi się do kamienia węgielnego jako fundamentu.

 

Cost per Action (CPA)

Down arrow

Forma płatności za reklamę, w której płatność następuje za pozyskanie konwersji (np. sprzedaży, skorzystanie z formularza kontaktowego, zapis do newslettera).

 

Cost per Click (CPC)

Down arrow

Sposób określania stawek w Google Ads, w którym płatność następuje za każde kliknięcie w reklamę. W panelu Google Ads reklamodawca ustala maksymalną kwotę, jaką chce zapłacić za kliknięcie w reklamę. Ostateczny, realny koszt kliknięcia to rzeczywisty CPC. Może on być niższy od maksymalnego CPC, ale na pewno nie będzie wyższy. Maksymalny koszt kliknięcia można określić samodzielnie w ramach ręcznego określania stawek lub zdecydować się na automatyczne dopasowanie. Wówczas reklamodawca określa jedynie miesięczny budżet, a system Google Ads, na podstawie uzyskanych wcześniej informacji, sam wybiera maksymalny CPC, by uzyskać jak najwięcej kliknięć w ramach określonego budżetu.

 

Cost per View (CPV)

Down arrow

Metoda określania stawek w kampaniach Video TrueView w systemie Google Ads, w której reklamodawca płaci za obejrzenie nagrania. Płatność naliczana jest wówczas, gdy użytkownik:

 • obejrzy cały film, trwający mniej niż 30 sekund,
 • obejrzy minimum 30 sekund filmu, jeśli trwa on dłużej
 • wejdzie w interakcję z reklamą (np. kliknięcie nakładki z CTA, kliknięcie kart lub banera towarzyszącego.
  Reklamodawca, poprzez ustalenie stawki CPV, informuje Google, jaki maksymalny koszt chce ponieść za jedno obejrzenie filmu. Ostateczny koszt może być niższy, ale na pewnie nie będzie niższy.

 

Crawl Budget (budżet indeksowania)

Down arrow

Budżet indeksowania, liczba stron, plików JavaScript, plików PDF i innych elementów, które roboty Google mogą zaindeksować w obrębie domeny podczas jednej wizyty. Crawl Budget regulowany jest przez dwa czynniki - limit indeksowania (Crawl Rate Limit) i żądanie indeksowania (Crawl Demand). Limit indeksowania powstrzymuje roboty przed wysłaniem dużej liczby zapytań i tym samym zapobiega przeciążeniu strony. Żądanie indeksowania to współczynnik określający, które adresy URL są wartościowe i warte indeksowania. Podstawą do takiej oceny są popularność, częstotliwość aktualizacji adresów i typ strony.

Co to jest Crawl Budget? Dowiedz się więcej

 

Crawl Demand (żądanie indeksowania)

Down arrow

Parametr określający wartość ponownego indeksowania adresów URL. Wpływają na to: popularność (liczba przychodzących linków wewnętrznych z adresem URL oraz liczba zapytań), aktualizowanie adresu URL oraz typ strony (im częściej się zmienia, tym częściej jest indeksowana).

 

Crawl Rate Limit

Down arrow

Limit indeksowania, stosunek liczby odwiedzanych w tym samym czasie podstron do czasu pomiędzy pobraniami robota. Wpływają na niego parametr Crawl Health (zależny m.in. od prędkości ładowania się strony) i limit ustawiony w Google Search Console przez właściciela witryny. Crawl Rate Limit można kontrolować w Google Search Console w segmencie statystyki indeksowania.

 

Crawlability

Down arrow

Dostępność strony internetowej dla robotów Google, która sprawia, że Googlebot jest w stanie odczytać zawartość storny. By ułatwić robotom zapoznanie się z zwartością strony, należy wykonać szereg działań, które obejmują m.in.:

 • usunięcie ewentualnych blokad przed indeksowaniem,
 • stworzenie i dodanie mapy strony,
 • utworzenie przyjazna struktura linków wewnętrznych,
 • optymalizację treści (title, description, nagłówki H1),
 • optymalizację obrazów (dodanie tekstu alternatywnego).

 

Crawler (pająk, web crawler, robot)

Down arrow

Program (rodzaj sztucznej inteligencji), który jest wykorzystywany przez wyszukiwarki oraz specjalistów SEO do zbierania informacji o zawartości i strukturze witryn internetowych. Specjaliści SEO dzięki crawlerom są w stanie w szybki sposób przeanalizować zawartość strony pod kątem optymalizacji i występowania błędów technicznych. Do crawlerów SEO należą takie narzędzia, jak Screaming Frog czy Netpeak Spider. Wskazują one:

 • stopień optymalizacji meta danych w witrynie oraz ich oryginalności,
 • błędy w przekierowaniach,
 • problemy z indeksowaniem,
 • duplikację treści.

Jednym z najpopularniejszych crawlerów wyszukiwarek jest Google bot, który odwiedza strony internetowe w celu dodania ich do indeksu Google.

Co to jest Crawler? Dowiedz się więcej

 

Crawling

Down arrow

Badanie struktur, zawartości i kodu stron internetowych przez roboty nazywane inaczej botami lub pająkami. Celem badania jest indeksowanie stron i pokazywanie ich w wynikach wyszukiwania. Użytkownik po wpisaniu zapytania, otrzymuje linki prowadzące do stron odpowiadających na jego zapotrzebowanie. Crawling realizowany jest m.in. przez wyszukiwarki Google i Bing.

 

Cross-channel marketing

Down arrow

Strategia marketingowa, w której do komunikacji z klientem wykorzystywane są różne kanały, które są ze sobą zintegrowane, a klient ma możliwość przełączania się pomiędzy kanałami. Kanały przesyłają między sobą informacje o klientach, jednak często dane są dostępne jedynie po stronie przedsiębiorcy i nie są przechowywane w jednym, spójnym systemie. Powoduje to, że w strategii cross-channel nie zawsze da się stworzyć spójne doświadczenia klienta w kontakcie z marką.

 

Cross-selling

Down arrow

Technika marketingowa, której celem jest maksymalizowanie zysku z jednej transakcji. Polega na zachęcaniu użytkownika do dodatkowego zakupu powiązanych produktów z tym, który już dodał do koszyka.

Co to jest cross-selling? Dowiedz się więcej

 

Cumulation Layout Shift (CLS)

Down arrow

Jeden z elementów Core Web Vitals dotyczący stabilności wizualnej, który mierzy:

 • czas ładowania strony aż do ostatecznego rozmieszczenia elementów wizualnych (obrazy, grafiki, video, treści itp.),
 • częstotliwość, z jaką użytkownicy doświadczają nieoczekiwanych zmian na stronie.

Wskaźnik ten powinien mieć wartość poniżej 0,1. To zapobiega sytuacjom, w których użytkownik zamiast w przycisk, klika w reklamę, która nagle się pojawiła.

 

Customer journey (podróż klienta, ścieżka zakupowa klienta)

Down arrow

Proces decyzyjny użytkownika, którego efektem jest inwestycja w produkt lub usługę. W zależności od branży i rodzaju produktu lub usługi ścieżka zakupowa klienta może trwać kilka minut albo kilkanaście miesięcy. Długość customer journej zależy od ceny produktu lub usługi, ich rodzaju, potencjalnych korzyści i sposobu prezentacji oferty. Przykładowa ścieżka zakupowa może obejmować:

 • zetknięcie się z produktem, np. w reklamie w mediach społecznościowych lub w sieci reklamowej Google,
 • wytworzenia się potrzeby posiadania produktu,
 • poszukiwania informacji,
 • porównywania ofert i zastanawiania się nad różnymi opcjami,
 • konsultowanie wyboru (poszukiwanie opinii wśród rodziny, znajomych lub w internecie),
 • wybór konkretnej oferty.

 

Customer journey map

Down arrow

Przedstawiona w sposób graficzny ścieżka klienta na drodze do zakupu danego produktu lub usługi. Wizualizuje on drogę, którą przemierza klient od momentu, gdy zetknie się z marką, produktem lub usługą, przez zrealizowanie zakupu, aż po zdarzenia następujące po zakupie (wystawienie opinii, ponowny zakup). Stworzenie mapy customer journey pozwala wskazać przeszkody, które mogą stać na drodze do realizacji zamówienia lub skorzystania z usługi oraz wyeliminować je i usprawnić cały proces.

 

Czas spędzony na stronie (Dwell time)

Down arrow

Czas od momentu, w którym użytkownik trafia na stronę, do momentu, gdy kliknie w link i przejdzie do innej podstrony w witrynie. Jeśli użytkownik zamknie stronę bez przechodzenia do innej podstrony, czas spędzony na stronie wyniesie 0.

 

Czynniki rankingowe w wyszukiwarce Google

Down arrow

Elementy, które mają wpływ na pozycję konkretnej strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Roboty na ich podstawie szeregują strony internetowe w wyszukiwarce. Wśród czynników rankingowych wyróżniamy elementy znajdujące się na stronie (on-page seo) oraz poza nią (of-page SEO). Nie wiadomo dokładnie, ile jest czynników rankingowych, niemniej jednak wraz z kolejnymi aktualizacjami algorytmu lista ta się rozszerza. Do głównych czynników rankingowych w wynikach organicznych należą m.in.:

 • profil linków witryny,
 • treści zawarte na stronie,
 • trafność treści w stosunku do zapytania użytkownika,
 • stopień i poprawność technicznej optymalizacji witryny,
 • sposób działania strony (szybkość, użyteczność, wrażenia, jakie wywołuje strona podczas interakcji).

 

Dane strukturalne (Structured Data)
Down arrow

Uporządkowane dane, dodawane do kodu html strony po to, aby roboty wyszukiwarki mogły umieścić w organicznych wynikach wyszukiwania więcej istotnych informacji z witryny. Pomagają one robotom wyszukiwarki lepiej zaindeksować treść i rozpoznać zawartość strony. Znaczniki danych strukturalnych zostały ujednolicone w zestawieniu Schema.org, będącym wynikiem współpracy google, Bing, Yahoo! i Yandex. Zobacz: Schema.org.

 

Dead-end page

Down arrow

Strona internetowa, która nie zawiera żadnych linków wychodzących - wewnętrznych i zewnętrznych, co powoduje, że nie można przejść z niej bezpośrednio do żadnej innej podstrony - jedynym sposobem na jej opuszczenie jest kliknięcie wstecz lub całkowite zamknięcie karty lub okna. Dead-end pages wpływają negatywnie zarówno na pozycjonowanie, jak i na doświadczenia użytkownika, mogą skracać czas spędzony w witrynie, ograniczać ruch i w konsekwencji doprowadzić do spadku pozycji dalej podstrony w organicznych wynikach wyszukiwania.

 

Digital Marketing Automation

Down arrow

Proces wykorzystywania narzędzi i nowoczesnych technologii do zarządzania działaniami marketingowymi oraz ich automatyzacji. Marketing Automation usprawniają wykonywanie powtarzalnych zadań, a także personalizacji komunikatów marketingowych. Dzięki nim można zwiększyć liczbę pozyskiwanych leadów. Jednym z przykładów marketing automation jest wykorzystanie chatbotów w sklepach internetowych.

 

Docelowy CPA

Down arrow

Strategia inteligentnego określania stawek w systemie Google Ads, która ustala stawki w taki sposób, by osiągnąć jak największą liczbę konwersji przy wyznaczonym docelowym koszcie działania. System, na podstawie historii konwersji w kampanii, automatycznie wybiera najlepsza stawkę kosztu kliknięcia (CPC) dla reklamy w momencie, gdy może się ona wyświetlić. Jeśli szanse na kliknięcie są większa, stawka rośnie, a jeśli szanse na kliknięcie są niższa, stawka maleje. Strategia ta może ułatwić osiągnięcie większej liczby konwersji bez konieczności ponoszenia wyższych kosztów.

 

 

Dofollow link

Down arrow

Sposób oznaczania linków w kodzie html. Link dofollow przenosi moc i autorytet domeny linkujące do linkowanej. Linki dofollow to wszystkie te, które nie zostały oznaczone jako nofollow.

 

Domain Name System (DNS)

Down arrow

System nazw domen, który potocznie może być określany jako książka telefoniczna internetu. Jest to serwer, który tłumaczy nazwy domen na adresy IP, co umożliwia ich pobranie i wyświetlenie w przeglądarkach. Dzięki DNS użytkownik, zamiast zapamiętywać skomplikowany ciąg cyfr, stanowiący adres IP, może zapamiętać chwytliwą nazwę domeny. Po jej wpisaniu w pasek adresu serwer DNS przekształca adres domeny na przyjazny dla komputera adres IP, na podstawie którego może on zlokalizować i wyświetlić żądany zasób.

 

Domain Rating (DR)

Down arrow

Wskaźnik dostępny w narzędziu Ahrefs, który ocenia siłę profilu linkowego całej domeny w 100-stopniowej skali logarytmicznej. Pokazuje on siłę linków zwrotnych danej domeny w stosunku do innych witryn w internecie. Wskaźnik ten może informować, z jakich witryn warto pozyskać linki - są to domeny o wysokim współczynniku DR.

 

Domena

Down arrow

Nazwa i lokalizacja witryny internetowej powiązana z adresem IP, wpisywana w pasku przeglądarki. Składa się z maksymalnie sześćdziesięciu trzech znaków i występuje po protokole w adresie URL. Nazwy domen są dostępne w wielu rozszerzeniach, na przykład: nazwa.com, nazwa.pl, nazwa.com.pl. Rejestrowanie nazwy domeny kontroluje organizacja ICANN (ang. Internet Corporation for Assigned Names and Numbers).

  Co to jest domena? Dowiedz się więcej

Domena najwyższego poziomu (Top Level Domain)

Down arrow

Część nazwy domeny znajdująca się po kropce w adresie. Domeny dzielą się na ogólne domeny najwyższego poziomu (gTLD), które są międzynarodowe (np. com, org i net) oraz domeny najwyższego poziomu (ccTLD) powiązane z krajem, składające się zawsze z dwóch liter (np. pl dla Polski, de dla Niemiec).

 

Doorway page (strona wejściowa)

Down arrow

Strona internetowa, która przekierowuje na inną witrynę. Strategia Black Hat Seo polegająca na początkowym utworzeniu strony internetowej w celu zbierania ruchu i osiągnięcia wysokiej pozycji w wyszukiwarce, a następnym przekierowaniu jej na inną stronę. Wysoka pozycja osiągana jest głównie przez nagromadzenie popularnych fraz.

 

Dopasowanie do wyrażenia (Phrase match)

Down arrow

Opcja dopasowania słów kluczowych w Google Ads, w której system dopasowuje reklamę tylko do słów kluczowych zawierających wskazaną frazę. Wybrana fraza jest dodawana w systemie Google Ads w cudzysłowie Reklama wyświetli się wówczas, gdy użytkownik wpisze dokładnie tę frazę w okno wyszukiwania, a także wówczas, gdy doda jakieś słowa przed lub po frazie. Dopasowanie do wyrażenia znacznie zawęża zakres słów kluczowych, na które reklama będzie się wyświetlać. Reklama nie pojawi się jeśli użytkownik wpisze w okno wyszukiwarki wyrażenia podobne, synonimy lub rozdzieli frazę. Z drugie strony wykorzystanie dopasowania do wyrażenia pozwala uzyskać większy ruch niż dopasowanie ścisłe. W systemie Google Ads dopasowanie przybliżone oznaczane jest jako = słowo kluczowe.

 

Dopasowanie przybliżone (Broad match)

Down arrow

Domyślne dopasowanie słowa kluczowego w Google Ads, umożliwiające wyświetlanie reklamy po wpisaniu przez użytkownika tego słowa, jego odmiany lub innych, podobnych fraz. Typ ustawienia, w którym np. po wybraniu słowa kluczowego “okulary przeciwsłoneczne”, reklama może wyświetlać się również na wyszukiwania fraz “okulary z filtrem UV” lub “okulary na słońce”. W systemie Google Ads dopasowanie to jest oznaczane jako =słowo kluczowe.

 

Dopasowanie słów kluczowych (typy dopasowań słów kluczowych, keyword match type)

Down arrow

Jedno z ustawień Google Ads, które określa, w jakim stopniu słowo kluczowe musi odpowiadać hasłu wyszukiwane przez użytkownika, by reklama mogła brać udział w aukcji. Pozwala ono kontrolować, które frazy kluczowe wpisane przez użytkownika będą powodować wyświetlenie się reklamy.
System przewiduje następujące dopasowania:

 • ścisłe,
 • do wyrażenia,
 • przybliżone,
 • przybliżone z modyfikatorem,
 • wykluczające.

 

Dopasowanie ścisłe (Exact Match)

Down arrow

Typ dopasowania słowa kluczowego Google Ads, w którym reklama wyświetla się tylko wówczas, gdy zapytanie użytkownika ma takie samo znaczenie, co fraza, na którą jest skierowana reklama, lub odzwierciedla ten sam zamiar. Jeśli reklamodawca promuje się na frazę “buty dla dzieci”, reklama wyświetli się także wówczas, gdy użytkownik wpisze hasło “dzieci buty”. Nie wyświetli się jednak w sytuacji, gdy użytkownik wpisze frazę “obuwie sportowe dla dzieci”. W systemie Google Ads dopasowanie to oznaczane jest jako = [słowo kluczowe].

 

Dostosowanie stawek

Down arrow

Funkcja dostępna w systemie Google Ads, która pozwala zmieniać częstotliwość wyświetlania reklam w zależności od czasu, miejsca i sposobu wyszukiwania informacji przez użytkowników. Reklamodawca, na podstawie wcześniej uzyskanych danych o skuteczności kampanii, zmienia deklarowaną stawkę po to, by częściej wyświetlać reklamy w tych miejscach, na tych urządzeniach i tym użytkownikom, którzy mogą generować więcej kliknięć. Dostosowywanie stawek dotyczy:

 • urządzeń,
 • lokalizacji,
 • harmonogramu wyświetlania reklam,
 • treści (w youTube i w sieci reklamowej),
 • metod kierowania (w sieci wyszukiwania i sieci reklamowej),
 • list remarketingowych w grupach reklam,.
 • interakcji (połączeń),
 • danych demograficznych (kierowanie na użytkowników określonej płci, wieku, dochodów.

 

DuckDuckGo

Down arrow

Wyszukiwarka internetowa założona w Stanach Zjednoczonych, której twórcy deklarują ochronę prywatności użytkowników i brak gromadzenia danych na ich temat. DuckDuckGo nie stosuje plików cookie i śledzenia IP. Wyniki wyszukiwań i i minimalna ilość reklam pokazywana jest bez względu na historię wyszukiwania czy zainteresowania użytkownika.

 

Duplikacja treści (duplicate content)

Down arrow

Polega na tym, że pod dwoma różnymi adresami URL występuje ta sama lub bardzo podobna treść. Duplikacja może mieć charakter zewnętrzny - występuje wówczas między dwoma adresami URL w różnych witrynach. Duplikacja wewnętrzna ma miejsce w obrębie jednej witryny i może mieć charakter techniczny, np. wówczas gdy jeden produkt w sklepie internetowym znajduje się jednocześnie w dwóch różnych kategoriach produktowych pod dwoma różnymi adresami URL.

Co to jest duplikacja treści? Dowiedz się więcej

 

Dynamiczne reklamy na Facebooku

Down arrow

Reklamy w systemie Facebook Ads, które przeznaczone są dla sklepów mających dużą liczbę produktów. Wykorzystują one uczenie maszynowe, by automatycznie wyświetlać reklamę Twoich produktów konkretnym użytkownikom na podstawie ich zainteresowań, zamiarów i działań.

 

Dynamiczne reklamy w wyszukiwarce (DSA)

Down arrow

Jest to rodzaj reklamy Google Ads, w którym algorytmy wykorzystują treści dostępne w witrynie do tworzenia nagłówków reklam i kierowania ich na użytkowników szukających oferowanych usług. Dynamiczna reklama w wyszukiwarce wyświetla się nie na podstawie słów kluczowych, ale na podstawie treści stron docelowych. Reklamodawca samodzielnie tworzy jedynie tekst reklamy, a nagłówek i adres URL są generowane dynamicznie dzięki danym zebranym przez algorytmy z witryny. Reklamy te sprawdzają się w przypadku dobrze zoptymalizowanych witryn mających wiele stron (kategorii produktowych, usługowych, produktowych) o stałej i rozbudowanej treści.

 

Dystrybucja treści

Down arrow

Promowanie treści wśród użytkowników online za pośrednictwem różnych kanałów i różnych form działań. Kanały dystrybucji dzielą się na trzy grupy: posiadane, pozyskane i opłacone. Dystrybucja treści posiadanej polega na podjęciu działań reklamowych na swoich kanałach, np. w mediach społecznościowych. Dystrybucja treści pozyskanej dotyczy rozpowszechniania tej treści przez kanały zewnętrzne, np. napisanie recenzji przez konkurencyjną firmę. Dystrybucja treści płatnej to popularyzowanie treści po dokonaniu płatności, np. według modelu kosztu kliknięcia CPC w Google Ads.

Co to jest dystrybucja treści? Dowiedz się więcej

 

Dywersyfikacja linków SEO

Down arrow

Strategia budowania naturalnego profilu linkowego, polegająca na pozyskiwaniu różnego rodzaju linków:

 • dofollow oraz nofollow,
 • z blogów, katalogów, stron informacyjnych i lokalnych, mediów społecznościowych,
 • z domen .com oraz .pl.

 

E-A-T (Expertise-Authoritativeness-Trustworthiness)
Down arrow

Ang. Ekspertyza - Autorytet - Wiarygodność. Koncepcja opisana szczegółowo w Google Search Quality Rater Guidelines (dokumencie z wytycznymi dla webmasterów oceniających trafność i jakość wyników wyszukiwania) w 2013 roku. Przedstawia zawartość treści pożądanej opartej na merytoryce, autorytecie i wiarygodności w danej dziedzinie. Według zalecenia E-A-T treść zawarta na stronie powinna być treścią ekspercką, zwłaszcza na stronach określanych jako YMYL (ang. Your Money Your Life), mających realny wpływ na życie jednostki. Zalicza się do nich m.in. portale medyczne, biznesowe, sklepy internetowe i strony z poradami prawnymi.

 

E-commerce

Down arrow

Gałąź handlu, w którym transakcja jest realizowana za pośrednictwem internetu. Obecnie do e-commerce zalicza się nie tylko handel za pośrednictwem sklepów internetowych, ale także platform zakupowych (Allegro, eBay, Aliexpress) oraz mediów społecznościowych (Market Place na Facebooku).

Co to jest e-commerce? Dowiedz się więcej

 

E-Grocery

Down arrow

e-Grocery to jedna z gałęzi handlu internetowego. Skupia się jedynie na artykułach spożywczych, takich jak: warzywa czy pieczywo. Za jego pośrednictwem klienci mogą zamawiać produkty spożywcze online i otrzymywać je w wyznaczonym miejscu i czasie. Projekt e-Grocery pojawił się wraz z rozwojem technologii i zmianami stylu życia. Umożliwiając klientom zakupy bez konieczności opuszczania domu oraz zwiększając dostępność różnorodnych produktów spożywczych.

Co to jest e-Grocery? Dowiedz się więcej

Earned media

Down arrow

Bezpłatne publikacji, wzmianki i polecenia konkretnej witryny w internecie, które powstają w sposób spontaniczny, naturalny i są wynikiem chęci autora, a nie zarobku. W zakres earned media wchodzą m.in.:

 • wzmianki na blogach,
 • wzmianki na blogach dyskusyjnych,
 • wzmianki i udostępnienia w mediach społecznościowych.

 

Echo link (ghost link)

Down arrow

Określenie to odnosi się do szczątkowej mocy linku zwrotnego, która wpływa na ranking organicznych wyników wyszukiwania nawet po usunięciu linku backlinków. Oznacza to, że nawet jeśli linki zewnętrzne prowadzące do strony zostaną usunięte, pozycja strony może pozostać niezmienna. Link może zostać usunięty na skutek:

 • zmiany treści na stronie,
 • usunięcia strony,
 • usunięciu całej witryny,
 • usunięciu strony utworzonej na potrzeby określonej kampanii, wydarzenia itp., ograniczonego czasowo.

 

Ego bait content

Down arrow

Strategia marketingowa polegająca na publikowaniu pozytywnych informacji na temat osoby lub marki w różnych kanałach online po to, by osoba lub firma, której dotyczy link, udostępniła treść w swoich kanałach, np. w mediach społecznościowych. Dla klientów marki publikującej jest to informacja o obiektywności i nieograniczaniu się wyłącznie do reklamowania swoich usług. Ego Bait odnosi się najczęściej do wzmiankach w mediach społecznościowych i artykułach blogowych. Skierowana jest zazwyczaj wobec konkretnej., wpływowej osoby (np. influencera), a nie szerokiego grona odbiorców.

 

Email Outreach

Down arrow

Z ang. zasięg e-mailowy. Kontaktowanie się z potencjalnymi klientami i skłonienie ich do działania za pośrednictwem poczty elektronicznej. Wiadomości mają na celu m.in. rozpowszechnienie treści, zyskanie linków z dobrych źródeł i zaproszenie do podjęcia współpracy.

 

Evergreen content

Down arrow

Treść “wiecznie żywa” - są to treści, które nie tracą na aktualności mimo upływu czasu, np. poradniki, jak pielęgnować cerę wrażliwą, jak przygotować samochód do zimy. Są to idealne treści do promocji w mediach społecznościowych oraz budowania strategii SEO, ponieważ można je ponownie udostępniać, rozbudowywać niezależnie od daty opublikowania. Nawet jeśli artykuł został przygotowany kilka lat temu, obecnie wciąż jest aktualny i może pracować na sukces w pozycjonowaniu.

Co to jest evergreen content ? Dowiedz się więcej

 

Exact Match Anchor Text

Down arrow

Treść linku z dokładnym dopasowaniem. Tekst kotwicy (linku) zawiera słowo kluczowe, na które pozycjonuje się strona, do której kieruje link. Jeśli takich linków na stronie jest zbyt wiele, Google może ukarać stronę za działania spamerskie.

 

Exact Match Domain (domena dopasowania ścisłego)

Down arrow

Nazwa domeny, która zawiera wyłącznie słowo kluczowe, na które ta domena chce się pozycjonować. Jeszcze kilka lat temu właściciele stron i sklepów wybierali takie nazwy domen, licząc na lepsze efekty SEO i łatwiejsze pozycjonowanie. Obecnie nazwa domeny nie ma dużego wpływu na wyniki pozycjonowania - z powodzeniem można wypozycjonować domenę, która nie ma w nazwie słowa kluczowego. Przykład domeny exact match to np. www.agencja-seo-poznan.pl.

 

Facebook
Down arrow

Bezpłatny, międzynarodowy portal społecznościowy, w którym użytkownicy mogą publikować zdjęcia, filmy video, wiadomości tekstowe i łącza do innych stron internetowych. Inne opcje to: tworzenie i uczestniczenie w czacie na żywo, dodawanie znajomych, dołączanie do grup, tworzenie ankiet, projektowanie i zarządzanie stronami typu fan page. Publikowana zawartość może być udostępniona wszystkim lub wybranej grupie osób. Facebook został założony w 2004 roku przez Marka Zuckerberga, a od 2006 roku stał się portalem dostępnym każdemu, kto ukończył 13 lat. Statystyki z 2021 roku wskazują na 2.8 miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie i 1.84 miliarda aktywnych użytkowników dziennie. Facebook jest kanałem wykorzystywanym zarówno przez indywidualnych użytkowników w celach prywatnych, jak i firmy w celach biznesowych.

Co to jest Facebook? Dowiedz się więcej

 

Facebook Audience Network

Down arrow

Jest to sieć reklamowa Facebooka, która rozszerza możliwości reklamowania na strony i aplikacje współpracujące z Facebookiem. Można tworzyć reklamy o następujących formatach:

 • reklama natywna,
 • reklama banerowa,
 • przerywnik reklamowy,
 • reklama video z nagrodą.

Fanpage

Down arrow

Z ang. strona fanów. Sposób prezentacji m.in. firm, celebrytów, artystów, organizacji, sklepów i polityków na Facebooku. Widoczne i publicznie dostępne strony, na których można publikować np. zdjęcia, filmy, wiadomości tekstowe, sondaże i sekcję rekomendacji. Poprzez polubienie strony przez użytkowników, udostępniane informacje są im na bieżąco wyświetlane. Fanpage służy budowaniu długofalowych relacji z odbiorcami.

Co to jest fanpage? Dowiedz się więcej

 

FAQ (Frequently Asked Questions - często zadawane pytania) na stronie internetowej)

Down arrow

Oddzielna strona lub sekcja w witrynie internetowej, w której znajduje się uporządkowany zbiór cennych informacji o produktach lub usługach w formie pytań i odpowiedzi. Strony zawierające sekcję FAQ przynoszą szereg korzyści:

 • poprawiają jakość obsługi klienta,
 • dostarczają szybkie informacje, które mogą pomóc klientom w podjęciu decyzji o zakupie,
 • skracają czas potrzebny pracownikom na odpowiedzi klientów na krótkie i powtarzające się pytania,
 • mogą stanowić wsparcie w pozycjonowaniu, zwłaszcza w pozycjonowaniu na frazy long tail.

Sekcję lub podstronę FAQ warto umieścić nie w stopce, ale w miejscu, z którym użytkownicy często się zapoznają, np. pod cennikiem.

Co to jest FAQ? Dowiedz się więcej

 

Favicon

Down arrow

Mała ikona brandingowa o wymiarach 16 x 16 pikseli umożliwiająca identyfikację firmy i zlokalizowanie jej strony wśród innych stron, między innymi w czasie wielu otwartych kart. Favicon znajduje się np. obok stron na liście witryn w zakładkach, na pasku narzędzi, pasku wyszukiwania i historii przeglądania. Może, ale nie musi być tożsamy z logo firmy. Posiadanie faviconu wpływa na wiarygodność marki, ułatwia jej zapamiętanie przez użytkowników i pomaga im zaoszczędzić czas podczas wyszukiwań.

 

Featured Snippets (polecane fragmenty)

Down arrow

Element bezpłatnych wyników wyszukiwania, który pojawia się na wpisania w Google frazy kluczowej w formie pytania. Featured snippets zawierają odpowiedź na pytanie użytkownika, widoczną bezpośrednio w organicznych wynikach wyszukiwania. Odpowiedź ta jest zaimplementowana z jednej ze stron wybranej przez Google i wyświetlana wraz z tytułem i adresem URL w wyróżnianym fragmencie u góry strony (answer box). Strona, z której zaimplementowana jest treść odpowiedzi, jest wybierana przez Google losowo, a właściciel strony nie jest w stanie wykonać żadnych celowych działań, które pozwolą umieścić tam jego witrynę.

 

File Transfer Protocol (FTP)

Down arrow

Jest to protokół komunikacyjny, który umożliwia przesyłanie danych pomiędzy serwerem a urządzeniem, z którego korzysta użytkownik. Dzięki FTP można umieścić zdjęcia z wakacji w chmurze, pobrać na dysk kopię zapasową witryny czy dodać pliki strony w systemie CMS. Najstarszy ze stosowanych obecnie protokołów szybkiego przenoszenia plików.

 

Filtr algorytmiczny

Down arrow

Zmiana w pozycjach zajmowanych przez witrynę w organicznych wynikach wyszukiwania, która nastąpiła na skutek zmiany algorytmu wyszukiwarki. Filtr algorytmiczny dotyczy wielu stron w jednym czasie, może doprowadzić zarówno do spadków, jak i wzrostów pozycji, a Google zazwyczaj o nim nie informuje. Dotyka zazwyczaj te strony, które nie stosują się do wytycznych Google dla webmasterów i stosują nieuczciwe praktyki.

 

Filtr Google

Down arrow

Rodzaj kary od Google, na skutek której witryna może odnotować spadek pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania lub być z nich całkowicie usunięta. Najczęstsze przyczyny ręcznego filtra to:

 • treść niskiej jakości,
 • pozyskiwanie dużej liczby linków w krótkim czasie,
 • pozyskiwanie linków niskiej jakości (z Systemów Wymiany Linków, ze stron niepowiązanych tematycznie, ze stron mających niską pozycję w Google, o niewielkim autorytecie),
 • atak hakerski w witrynie,
 • błędy w przekierowaniach,
  ukrywanie i duplikacja treści,
 • słaby UX (bra wersji mobilnej, niska prędkość strony),
 • spam generowany przez użytkowników.

Co to jest filtr Google? Dowiedz się więcej

 

Filtr ręczny

Down arrow

Kara nałożona na stronę ręcznie przez pracownika działu, który odpowiada za jakość wyników wyszukiwania. Właściciel strony zostanie poinformowany o filtrze ręcznym za pośrednictwem Google Search Console. Nałożenie ręcznego filtra grozi w przypadku:

 • ataku hakerskiego,
 • ukrywania i duplikacji treści,
 • nienaturalnego profilu linków,
 • błędnych przekierowań (np. wdrożonych automatycznie przez wtyczki w CMS),
 • odmiennego sposobu wyświetlania strony robotom i użytkownikom oraz użytkownikom zalogowanym i niezalogowanym,
 • darmowego hostingu niskiej jakości (np. przesyconego reklamami),
 • ukrywania obrazów.

 

Filtrowanie wyników

Down arrow

Możliwość zawężania wyników wyszukiwania do tych precyzyjnie odpowiadających intencjom użytkownika. Wyświetlane typy wyników w Google, sklepach i na stronach internetowych (tj. np. obrazy graficzne, wiadomości, produkty sprzedażowe i pliki wideo) mogą być bardziej dopasowane poprzez dodanie filtrów: wyszukiwanie contentu tylko w określonym języku, czas dodania artykułu, długość trwania filmu, ustalenie zakresu cen produktów i inne. Dodanie filtrów jest możliwe po wpisaniu zapytania w Google, wyborze typu wyników i kliknięcie w opcję “Narzędzia” znajdującą się pod paskiem wyszukiwań.

 

First Input Delay

Down arrow

Jeden z elementów Core Web Vitals, który dotyczy interaktywności strony i mierzy czas reakcji na działanie użytkownika, czyli czas, który upłynie od momentu kliknięcia do momenty, w którym strona jest w pełni wyświetlona i funkcjonalna. Czas ten powinien wynosić maksymalnie 100 milisekund.

 

Foldery URL

Down arrow

Zasoby strony znajdujące się w odrębnych folderach, pod własnymi adresami URL. W przypadku witryny widoczni.com adres widoczni.com/blog oznacza, że treści blogowe znajdują się w oddzielnym folderze.

 

Footer link

Down arrow

Link umieszczony w dolnej sekcji strony, w tzw. stopce. Może kierować do innego adresu URL w obrębie witryny lub do adresu URL w innej witrynie. W kontekście SEO linki te nie są zupełnie bezwartościowe (https://www.seroundtable.com/google-footer-sitewide-links-weight-21540.html) - przekazują część autorytetu, jednak Google zdaje sobie sprawę, że często są częścią struktury witryny, ale mogą być też elementem reklamowym (gdy linkują do partnerów, twórcy strony internetowej, grafika itp.). Unikaj umieszczania stopce dużej liczby linków wewnętrznych i zewnętrznych, zwłaszcza z frazami.

 

Formularz logowania

Down arrow

Formularz występujący na stronie internetowej, który po wypełnieniu wymaganymi danymi (najczęściej loginem i hasłem) daje dostęp do treści przeznaczonych dla wybranych użytkowników (np. tych, którzy opłacili dostęp do treści).

 

Forum

Down arrow

Witryna internetowa, która została zaprojektowana po to, by umożliwić użytkownikom wymianę informacji - umieszczanie w niej komentarzy i odpowiadanie na nie.

Co to jest forum? Dowiedz się więcej

Fresh content

Down arrow

Jest to nowa, “świeża treść na stronie internetowej, która:

 • może być powiązana z aktualnymi wydarzeniami, które w konkretnym momencie są popularne lub zyskują popularność, np. wydarzenia sportowe, klęski żywiołowe,
 • może dotyczyć wydarzeń powtarzanych cyklicznie, np. igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata itp., programów telewizyjnych,
 • podlega częstym aktualizacjom oraz zmianom, np. recenzje, rankingi i zestawienia produktów.

W przypadku niektórych zapytań Google preferują treści fresh content. Są to tzw. Query deserves freshness, czyli zapytania, które według algorytmów dotyczą aktualnych i popularnych wydarzeń. W przypadku pozycjonowania materiałów fresh content warto zadbać o aktualną datę publikacji, ponieważ Google preferuje treści opublikowane w ostatnim czasie (np. kilka minut temu, kilak godzin temu, ale także kilka tygodni czy miesięcy temu).

Co to jest fresh content? Dowiedz się więcej

Gated Content (Lead Magnet)
Down arrow

Zawartość strony internetowej udostępniana użytkownikowi po wykonaniu przez niego określonych, darmowych działań. Przykładem jest podanie adresu e-mail lub innych danych kontaktowych w celu przeczytania całości artykułu. Rodzaj strategii marketingowej, która umożliwia dotarcie do szerszego grona klientów - zebrane dane firma może wykorzystać np. do rozsyłania informacji i zainteresowania produktem lub usługą.

Co to jest Gated Content (Lead Magnet)? Dowiedz się więcej

 

Geolokalizacja

Down arrow

Funkcja wyszukiwarki Google, która dopasowuje wyniki wyświetlane użytkownikowi na dane hasło kluczowe do jego fizycznej lokalizacji (lokalizacji adresu IP). Oznacza to, że to samo hasło wpisane w Poznaniu i w Warszawie spowoduje wyświetlenie różnych wyników dopasowanych do miejsca, w którym znajduje się użytkownik.

Co to jest geolokalizacja? Dowiedz się więcej

 

Geolokalizacja w systemie Google Ads

Down arrow

Sposób określania lokalizacji w systemie Google Ads. Jeśli reklamodawca kieruje reklamy na określoną lokalizację, reklamy mogą wyświetlać się nie tylko użytkownikom znajdującym się w danym miejscu w konkretnym momencie, ale także do użytkowników, którzy regularnie przebywają w danym miejscu lub wykazują albo wykazały zainteresowanie daną lokalizacją w historii swoich działań w wyszukiwarce Google.

 

Generowanie leadów

Down arrow

Proces pozyskiwania danych kontaktowych użytkowników (np. numerów telefonów, adresów-email) i przekształcania ich w realnych klientów. Może się odbywać np. poprzez kontakt z użytkownikami, którzy wypełnili formularz kontaktowy na stronie.

Co to jest Generowanie leadów? Dowiedz się więcej

 

GIF

Down arrow

Format zapisu zarówno nieruchomych, jak i ruchomych obrazów animowanych bez dźwięku. Firmy i użytkownicy wykorzystują je do przekazywania emocji, żartów i pomysłów. GIFy są narzędziem strategii marketingowej w mediach społecznościowych. Na popularności w biznesie zyskały m.in. dzięki temu, że przyciągają wzrok i można je łatwo udostępnić. Mogą być tworzone w witrynach takich jak np. GIPHY i Gfycat. Są zintegrowane m.in. z aplikacjami Facebook Messenger, Twitter, Discord i WhatsApp.

Co to jest gif? Dowiedz się więcej

 

Głębokość przeglądania

Down arrow

Średnia liczba stron, którą użytkownicy odwiedzają w witrynie w trakcie jednej sesji. Świadczy ona o tym, czy:

 • struktura linków wewnętrznych jest spójna,
 • treść strony jest interesująca dla użytkowników.

Dane o głębokości przeglądania można znaleźć w Google Analytics w raporcie Odbiorcy > Zachowanie > jakość sesji.

 

 

Głębokość przewijania

Down arrow

Procent zawartości strony internetowej, do którego dotarł użytkownik na skutek przewijania. Można ją śledzić za pomocą Google Tag Managera, Google Analytics lub specjalistycznych narzędzi.

 

Głębokość indeksowania (crawl depth)

Down arrow

Stopień, w jakim wyszukiwarka indeksuje strony i podstrony witryny internetowej. Przypomina to klasyczne katalogi i podkatalogi w bibliotece. Domyślna głębokość indeksowania strony głównej wynosi 0. Strona w obrębie tej samej witryny, do której prowadzi link ze strony głównej, ma głębokość indeksowania 1. Następna strona, do której prowadzi link ze strony o głębokości indeksowania 1, ma głębokość indeksowania 2. W ten sam sposób indeksowane są kolejne strony. Indeksowaniem witryny internetowej zajmują się roboty.

 

Głębokość strony

Down arrow

Liczba kliknięć potrzebnych do dotarcia do konkretnej podstrony ze strony głównej w danej witrynie. Dla strony głównej będzie ona wynosić 0, dla jej podstron - 1 itd.

 

Gmail

Down arrow

Darmowa usługa poczty e-mail wprowadzona przez Google w 2004 roku. Umożliwia przesyłanie tekstów, plików wideo, plików dźwiękowych i obrazów. Posiada funkcje takie jak na przykład: filtrowanie spamu, wbudowany czat tekstowy, głosowy i wideo oraz grupowanie wiadomości e-mail. Rejestracja konta Gmail jest równoznaczna z założeniem konta Google i dostępem do innych usług - np. YouTube czy Dokumenty Google. Z Gmaila można korzystać zarówno poprzez przeglądarkę, jak i aplikacje na urządzeniach mobilnych.

Co to jest gmail? Dowiedz się więcej

 

Gołąb

Down arrow

Algorytm Google wdrożony w 2014 roku, który miał wpływ na lokalne, organiczne wyniki wyszukiwania. Dzięki niemu wyszukiwarka Google wyświetla wyniki powiązane z lokalizacją użytkownika nawet wówczas, gdy ten nie wpisze w okno wyszukiwania nazwy miasta. Na skutek aktualizacji Gołąb w pozycjonowaniu lokalnym istotne stały się:

 • spójne dane teleadresowe na stronie i w innych miejscach w internecie,
 • posiadanie wizytówki Google Moja Firma oraz jej optymalizacja.

Co to jest Gołąb? Dowiedz się więcej

Google

Down arrow

Amerykańska firma informatyczna i technologiczna założona w 1996 roku, znana przede wszystkim ze względu na popularną wyszukiwarkę o tej samej nazwie. Inne usługi oferowane przez Google to na przykład: poczta elektroniczna Gmail, mapy Google, Google Earth i kampanie reklamowe Google Ads. Celem Google jest uporządkowanie informacji pochodzących z całego świata, aby były użyteczne dla użytkowników. W strategii seo wytyczne firmy Google i specyfika stworzonych przez nią robotów są kluczowe dla prowadzenia działań nastawionych na wysokie pozycje w wyszukiwarce.

Co to jest Google? Dowiedz się więcej

 

Google Ads

Down arrow

System reklamowy Google, który umożliwia przygotowanie, stworzenie oraz optymalizację płatnej kampanii promocyjnej:

 • w wynikach wyszukiwania,
 • w sieci reklamowej Google - na stronach partnerów Google (np. YouTube).

System umożliwia różne formy płatności za reklamę (np. za kliknięcie, za 1000 wyświetleń), jest elastyczny i zbiera wiele istotnych danych, które pozwalają zoptymalizować reklamę pod kątem oczekiwań użytkownika.

Co to jest Google Ads? Dowiedz się więcej

 

Google Alerts

Down arrow

Bezpłatna metoda monitorowania wyników wyszukiwania dla konkretnego słowa kluczowego. Po aktywacji Google Alert, użytkownik na bieżąco otrzymuje powiadomienia o stronach, na których umieszczona została wskazana fraza. Narzędzie wykorzystywane jest m.in. przez firmy, które chcą kontrolować wszystkie informacje na swój temat. Dzięki temu, mogą np. szybko reagować na negatywne recenzje lub kierować użytkowników do stron z pozytywnymi publikacjami. Skonfigurowanie alertu Google jest możliwe na stronie www.google.com/alerts.

 

Google Analytics

Down arrow

Bezpłatne narzędzie Google, które pozwala monitorować ruch i zachowania użytkowników na stronie internetowej. Na podstawie danych z Google Analytics można ocenić skuteczność działań z zakresu marketingu internetowego.

Co to jest Google Analytics? Dowiedz się więcej

 

Google Analytics 4

Down arrow

Nowa, domyślna wersja narzędzia Google Analytics wdrożona przez Google w 2021 roku. Dzięki sztucznej inteligencji oraz machine learning Google Analytics 4 będzie w stanie zbierać dane o klientach bez pozyskiwania i zapisywania danych w plikach cookies. Celem Google Analytics 4 jest zadbanie o prywatność użytkowników w internecie.

 

Google Answer Boxes

Down arrow

Są to pola bezpośredniej podpowiedzi dostępne w organicznych wynikach wyszukiwania Google, które pojawiają się ponad wynikami organicznymi i zawierają odpowiedź na zapytanie użytkownika. Wpływają one na wzrost liczby wyszukiwań, które nie powodują kliknięć w linki w SERPach (zero klick searches).

 

Google Bot

Down arrow

Robot Google, oprogramowanie komputerowe, które przeszukuje witrynę i dodaje informacje oraz dane do indeksu Google.

 

Google Caffeine

Down arrow

System indeksowania stron internetowych wyszukiwarki Google, w którym przechowywane są informacje i treści z zaindeksowanych witryn. System ten jest dostosowany do zmieniających się potrzeb i oczekiwań użytkowników, a także do coraz bardziej rozbudowanych stron internetowych (które zawierają nie tylko tekst, ale także obrazy, video, elementy interaktywne itp.). System ten pozwala indeksować strony znacznie szybciej niż wcześniej (dziennie do indeksu dodawane są setki gigabajtów danych).

 

Google Chrome

Down arrow

Darmowa przeglądarka internetowa wdrożona i rozwijana przez Google. Dostępna zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i na smartfony i tablety - w formie aplikacji na systemy Android oraz iOS. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych przeglądarek nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Co to jest Google Chrome? Dowiedz się więcej

 

Google Discover

Down arrow

Narzędzie Google, wcześniej określane jako Google Feed, które wyświetla użytkownikom treści związane z ich zainteresowaniami na podstawie ich aktywności w internecie i w aplikacjach. Karty Discover można znaleźć na trzy sposoby:

 • w wyszukiwarce Google,
 • w przeglądarce na telefonie lub tablecie z systemem Android, za pośrednictwem Google.com,
 • na niektórych urządzeniach, po przesunięciu palcem na ekranie w prawą stronę.

Do określania wyświetlanych treści Google wykorzystuje informacje:

 • z urządzenia oraz innych usług Google,
 • o aktywności w internecie i aplikacjach,
 • o historii i ustawieniach lokalizacji.

Użytkownik może także samodzielnie zarządzać treściami w Google Discover i wybierać tematykę treści, które narzędzie ma wyświetlać. Materiały w Google Discover odświeżają się automatycznie wraz z pojawianiem się nowych, świeżych treści. Google wyświetla w tej sekcji artykuły z witryn, które mają wiele stron o wysokim wskaźniku E-A-T (ang. expertise, authoritativeness, trustworthiness – doświadczenie, autorytet, wiarygodność). By strona znalazła się w Google Discover, należy:

 • publikować treści dotyczące aktualnych tematów, atrakcyjnych dla użytkowników (np. aktualnych wydarzeń),
 • umieszczać w treściach obrazy wysokiej jakości, które przyciągają wzrok,
 • unikać wprowadzania użytkowników w błąd i stosowana treści typu click bait,
 • unikać takty manipulowania atrakcyjnością,
 • stosować tytuły, które odzwierciedlają treść.

Co to jest Google Discover? Dowiedz się więcej

Google Keyword Planner (Planer słów kluczowych Google)

Down arrow

Darmowe narzędzie dostępne w systemie Google Ads, które jest przeznaczone do poszukiwania słów kluczowych w pozycjonowaniu oraz reklamach Google Ads. Umożliwia wyszukiwania słów kluczowych na podstawie wpisanych fraz lub adresu URL. Przedstawia podstawowe dane o słowach kluczowych, takie jak:

 • średnia miesięczna liczba wyszukiwań,
 • szacowany koszt reklamy Google Ads na dane słowo kluczowe,
 • poziom konkurencyjności danej frazy,
 • prognozy dotyczące szacowanej, miesięcznej liczby wyszukiwań w przyszłości.

Co to jest Google Keyword Planner? Dowiedz się więcej

 

Google Merchant Center

Down arrow

Bezpłatna platforma dla użytkowników systemu Google Ads, która jest niezbędna do prowadzenia kampanii produktowych w sieci wyszukiwania. Dzięki niej właściciele sklepów internetowych mogą przesłać do systemu informacje o produktach, które będą wykorzystane w reklamie produktowej. Wszystkie produkty i informacje o nich widoczne w płatnych wynikach Google, takie jak zdjęcia, cena, ocena i inne, zostały wyświetlone dlatego, że wcześniej umieszczono je w pliku produktowym i przesłano do Google Merchant Center.

Co to jest Google Merchant Center? Dowiedz się więcej

 

Google Mobile Friendly Test

Down arrow

Narzędzie dostępne, które pozwala sprawdzić, czy konkretna strona jest dostosowana do działania na urządzeniach mobilnych. Po wpisaniu konkretnego adresu URL witryny narzędzie wyświetli informację, czy strona jest dostosowana do mobile, czy nie oraz jej wygląd na smartfonie.

 

Google Moja Firma (GMF)

Down arrow

Darmowe narzędzie od Google, które umożliwia stworzenie wizytówki firmy w internecie. Wizytówka GMF:

 • pomaga klientom w odnalezieniu firmy oraz informacji o niej,
 • umożliwia aktualizowanie podstawowych informacji, takich jak adres, telefon, godziny otwarcia na co dzień oraz w święta,
 • pozwala dodawać zdjęcia,
 • umożliwia pozostawanie w kontakcie z klientami poprzez odpowiadanie na ich recenzje o usługach,
 • umożliwia pozycjonowanie w mapach Google.

Co to jest Google Moja Firma? Dowiedz się więcej

Google News

Down arrow

Internetowa platforma Google, na której zebrane są wiadomości z różnych serwisów. Dostępna w 12 językach, także w języku polskim, co umożliwia użytkownikom Google znalezienie w jednym miejscu newsów z różnych serwisów i portali informacyjnych.

 

Google Partner Premier

Down arrow

Status agencji prowadzącej reklamy Google Ads dla klientów przyznawany przez Google. Korzyści z tego statusu otrzymują głównie same agencje i ich pracownicy, którzy mogą brać udział w specjalnych szkoleniach, warsztatach dla kadry kierowniczej, konkursach, a także korzystać ze wsparcia technicznego oraz ofert promocyjnych. W takich agencjach nie pracują pracownicy Google, tylko polscy specjaliści w zakresie Google Ads mający certyfikaty reklamowe potwierdzające ich umiejętności w zakresie optymalizacji kampanii Google Ads.

 

Google Partners

Down arrow

Program partnerski Google dla agencji marketingowych, które w imieniu marek i firm zarządzają kontami Google Ads. Program jest dostępny w ponad 60 krajach i 43 językach. Program powstał w 2013 roku po to, by pomóc agencjom w rozwoju i opiece nad klientami inwestującymi wr eklamy Google Ads.

 

Google Sandbox Effect

Down arrow

Teoria w świecie SEO (nigdy niepotwierdzona oficjalnie przez Google), według której nowe strony internetowe nie są w stanie osiągnąć pełnych korzyści ze swoich działań optymalizacyjnych i wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Miałby to być rodzaj kwarantanny lub filtra nakładanego na nowe strony ze względu na to, że Google uważa je za mniej wartościowe.

 

Google Search Console (GSC)

Down arrow

Bezpłatne narzędzie Google dla specjalistów SEO,właścicieli stron, web developerów i administratorów stron, przeznaczone przede wszystkim do monitoringu pozycji strony internetowej w Google. Znajdują w nim takie informacje jak:

 • stan indeksowania witryny i błędy z tym związane,
 • skuteczność strony w Google (łączna liczba wyświetleń strony w organicznych wynikach wyszukiwania oraz kliknięć w nią, CTR, średnia pozycja w organicznych wynikach Google, na jakie frazy witryna wyświetla się w Google i na jakich pozycjach),
 • nałożone kary ręczne
 • poprawność danych strukturalnych
 • stan witryny pod kątem linków przychodzących (najczęściej linkowane strony, domeny z największą liczbą linków przychodzących, linki wewnętrzne, anchory) i inne

Co to jest Google Search Console? Dowiedz się więcej

 

Google Street View

Down arrow

Jedna z funkcji Google Maps oraz Google Earth, dzięki której użytkownik może przeglądać panoramiczne widoki ulicy z poziomu komputera. Użytkownik może przeglądać wybraną okolicę w taki sposób, jakby znajdował się na ulicy.

 

Google Tag Manager (Menedżer Tagów Google)

Down arrow

Bezpłatne narzędzie Google, które umożliwia szybkie i łatwe zarządzanie tagami oraz dodawanie kodów śledzenia do kodu html witryny lub aplikacji mobilnej. W Menedżerze tagów bez umiejętności programistycznych można ustawić, jakie wydarzenia będą powodowały uruchomienie się tagu (zbieranie danych). Dzięki wdrożeniu tagów np. Google Analytics, można prowadzić analitykę na stronie internetowej i śledzić istotne dane, takie jak np. ruch i konwersje.

Co to jest Google Tag Manager? Dowiedz się więcej

 

Google Trends

Down arrow

Narzędzie Google pokazujące popularność wyszukiwanego hasła w regionach i podregionach, w różnych językach i odcinkach czasu. Wyniki prezentowane są w postaci wykresów i diagramów. Google Trends umożliwia szczegółowe uzyskanie danych na temat zainteresowania użytkowników konkretnym tematem, produktem, zjawiskiem, wydarzeniem lub inną wartością. Zebrane informacje wykorzystuje się m.in. w planowaniu strategii seo i kampanii reklamowych Google Ads.

 

Google Webmaster Guidelines (wskazówki dla webmasterów)

Down arrow

Porady dotyczące optymalizacji stron internetowych udzielane przez pracowników Google i skierowane do webmasterów. Wytyczne dotyczą zarówno działań wdrażanych w celu osiągnięcia wysokich pozycji w wyszukiwarce Google, jak i przykrych konsekwencji za naruszenie zasad. Google oficjalnie dzieli wskazówki na ogólne i dotyczące jakości. Porady ogólne obejmują optymalizację witryny pod kątem robotów - aby mogły one lepiej rozpoznawać i indeksować adresy URL i treści. Porady dotyczące jakości koncentrują się na unikalności i merytoryce contentu oraz dostosowaniu go do zainteresowania użytkowników. 

 

Google Zakupy (Google Shopping, PLA, reklama produktowa)

Down arrow

Narzędzie Google Ads, służące do reklamy konkretnych produktów ze sklepów internetowych. Na skutek zapytania użytkownika narzędzie wyświetla pasujące produkty w formie graficznej wraz z podstawowymi informacjami, które reklamodawca umieszcza w specjalnym pliku przesłanym do Google Merchant Center. System Google Shopping umożliwia użytkownikom przeglądanie produktów z różnych sklepów internetowych w jednym miejscu.

 

Grey Hat SEO

Down arrow

Praktyki Seo, które nie są ani wskazane, ani zabronione przez Google. Polegają na wykorzystywaniu niedociągnięć i braków w definicjach oficjalnych publikacji Google w celu wdrożenia działań, które w szybkim czasie mogą przynieść wzrost pozycji w wyszukiwarce. Przykładami działań Grey Hat SEO są np. przeredagowanie istniejących już treści i automatyczne generowanie komentarzy przez specjalne oprogramowanie.

 

Grupa docelowa

Down arrow

Grupa odbiorców, do których dana firma kieruje swoje produkty, usługi i działania reklamowe. Osoby z tej grupy mają wspólne cechy, takie jak np. zainteresowania, wiek, płeć, styl życia lub miejsce zamieszkania. Zdefiniowanie grupy docelowej jest jednym z początkowych zadań planowania strategii marketingowej. Umożliwia m.in. dostosowanie sposobu komunikacji z klientami.

  Co to jest Grupa docelowa? Dowiedz się więcej

GTmetrix

Down arrow

Narzędzie, dzięki któremu można sprawdzić prędkość oraz czas ładowania witryny internetowej, a także pracować nad jej poprawą. Narzędzie ocenia czas ładowania strony, a następnie analizuje i wskazuje, które elementy strony powinny ulec poprawie. Narzędzie ocenia konkretne elementy strony i poziom ich wpływu na czas ładowania, a także podpowiada, co można zrobić (np. usunąć nieużywany kod JavaScript, zmniejszyć rozmiar plików graficznych). Można je wykorzystać do oceny strony pod kątem Core Web Vitals.

 

H1-H6 tag (Nagłówki H1-H6)
Down arrow

Nagłówki stosowane w tekstach na wzór rozdziałów i podrozdziałów w książce. Ważny czynnik rankingowy rozpoznawany przez roboty Google. Nagłówki od H1 do H6 (kolejność od najważniejszego) pomagają ustrukturyzować treść zarówno robotom, jak i użytkownikom. Według wskazówek Google nagłówek H1 powinien zawierać nieodmienione słowa kluczowe powiązane z tytułem artykułu i ogólnym przesłaniem treści. Nagłówek H2 jest podtytułem dla H1, nagłówek H3 dla H2 i tak dalej. Muszą być sformułowane w sposób naturalny i poprawny gramatycznie.

 

Hamburger menu

Down arrow

Forma nawigacji na stronie internetowej przeznaczona głównie dla urządzeń mobilnych. Takie menu jest widoczne jako button w postaci trzech poziomych kresek. Jego kliknięcie powoduje wyświetlenie lub schowanie pełnego menu z linkami do poszczególnych podstron. Zastosowanie hamburger menu z jednej strony oszczędza miejsce na mobilnej stronie internetowej, a z drugiej może utrudniać konwersje ze względu na konieczność dodatkowego kliknięcia.

 

Harmonogram reklam

Down arrow

Funkcja dostępna w systemie Google Ads, które pozwala decydować, w jakich dniach i porach dnia reklama będzie wyświetlana. Jeśli reklamodawca nie chce wyświetleń reklamy w nocy lub po godzinach pracy, może ustawić czas wyświetlania właśnie w harmonogramie.

 

Hashtag

Down arrow

Symbol # zaadoptowany w większości platform internetowych (tj. np. Facebook, Instagram, Twitter i Pinterest). Umożliwia użytkownikom znakowanie tekstów, zdjęć, filmów video i innych obiektów multimedialnych oraz znajdowanie ich za pomocą tych samych słów kluczowych umieszczonych po znaku # - np. #wakacje. Narzędzie wykorzystywane zarówno w celach prywatnych, jak i firmowych - w celu dystrybucji treści marketingowych.

Co to jest hashtag? Dowiedz się więcej

 

Heat mapa witryny (mapa cieplna)

Down arrow

Specjalna mapa, która poprzez kolorystykę od czerwonego do niebieskiego wskazuje, które elementy strony są najczęściej klikane przez użytkownika, a które najrzadziej. Najpopularniejsze obszary mają kolor czerwony, a te rzadko klikane - niebieski. Heat mapa może również odzwierciedlać głębokość scrollowania lub obszary, na których najczęściej użytkownik porusza kursorem.

Co to jest heat mapa? Dowiedz się więcej

Hiperłącze

Down arrow

Klikalny link umieszczony na stronie lub w dokumencie, który umożliwia użytkownikom przenoszenie się pomiędzy treściami w dokumencie lub między adresami URL w witrynie internetowej.

Co to jest hiperłącze? Dowiedz się więcej

 

Homepage (strona główna)

Down arrow

Strona internetowa, która pełni funkcję punktu początkowego w witrynie. Wyświetla się po wpisaniu w pasek adresu adresu URL zawierającego tylko adres domeny. Na przykład po wpisaniu adresu www.widoczni.com użytkownik odwiedzi homepage agencji widoczni. Do strony home page można się także dostać z podstrony danej witryny, poprzez kliknięcie w logo lub odnośnik znajdujący się w stopce lub w nagłówku.

Co to jest Homepage? Dowiedz się więcej

 

Hosting

Down arrow

Określona część serwera współdzielonego przekazana do kontroli jednego użytkownika. Dzięki hostingowi użytkownik może udostępniać określone zasoby innym użytkownikom. Część zasobów może pozostać w sieci bez udostępnienia. Hosting może służyć do obsługi strony internetowej (hosting www) lub poczty e-mail (hosting poczty). Dostępne rodzaje hostingu to: serwer dedykowany, hosting współdzielony, VPS i rozwiązanie hybrydowe.

Co to jest hosting? Dowiedz się więcej

 

Hreflang

Down arrow

Atrybut umieszczany w sekcji <head> strony, w tagu <link>, który wskazuje robotom indeksującym powiązania pomiędzy różnymi wersjami językowymi tej samej strony. W atrybucie hreflang można umieścić także informacje o kierowaniu witryny na wybrany region. Atrybut hreflang można wdrożyć na różne sposoby - poprzez:

 • dodanie elementu <link> w tagu <head> dokumentu HTML,
 • umieszczenie w mapie strony w formacie XML,
 • umieszczenie w nagłówku HTTP dla dokumentów w języku innym niż HTML.

Składnia tagu wygląda następująco:
<link rel="alternate" hreflang="pl" href=”https://example.com/pl/” />
<link rel="alternate" hreflang="en" href=”https://example.com” />

 

Htaccess

Down arrow

Plik konfiguracyjny o niestandardowym zapisie z kropką z przodu (.htaccess), który można wykorzystać m.in. do ochrony witryny hasłem, stworzenia nietypowej strony błędu, przyspieszenia ładowania lub przekierowania odwiedzających na inną stronę. Plik .htacess wpływa na lepsze indeksowanie witryny przez roboty. Jest używany tylko w katalogu na serwerze WWW Apache i umieszczany najczęściej w katalogu głównym strony www (/public_html).

 

HTML

Down arrow

Z ang. Hyper Text Markup Language. Standardowy język komputerowy stosowany przy projektowaniu stron internetowych i aplikacji. Kod HTML obejmuje między innymi: sposób wyświetlania tekstu i multimediów w przeglądarce, nawigację na stronie oraz możliwość organizowania i formatowania dokumentów. Strony HTML składają się z zestawienia znaczników i atrybutów HTML. Elementy te umożliwiają np. zastosowanie kursywy i wyboldowań w tekście, justowanie, zmianę koloru czcionki, wprowadzenie nagłówków H1-H6.

Co to jest HTML? Dowiedz się więcej

 

Identyfikator klienta Google Ads
Down arrow

Unikalny numer składający się z 10 cyfr pogrupowanych według wzoru XXX XXX XXXX, identyfikujący konto Google Ads w połączeniu z innymi usługami Google (np. statystykami Google Analytics) i zewnętrznymi narzędziami.

 

Indeks Google

Down arrow

Baza danych, w której roboty Google przechowują dane o odwiedzonych i przeanalizowanych witrynach. Jeśli strona została zaindeksowana, to znaczy, że znajduje się w bazie danych Google i może wyświetlać się w organicznych wynikach wyszukiwania.

 

Indeksowanie

Down arrow

Analiza witryny internetowej przez roboty Google, dzięki której dane ze strony są zapisywane w indeksie Google. Podczas indeksowania roboty przeglądają treść witryn oraz zamieszczonych na nich linków i w ten sposób dowiadują się, jakie informacje są zamieszczone na stronie, a następnie dodają je do indeksu Google.

Co to jest indeksowanie? Dowiedz się więcej

 

Indexability

Down arrow

Zdolność robotów Google do zaindeksowania konkretnej witryny. Dotyczy ona liczby stron, które zostały przeanalizowane i dodane do indeksu. Im więcej podstron w witrynie jest indeksowanych, tym lepsze efekty SEO można osiągnąć. Jeśli strony nie zostaną zaindeksowane, nie będą też wyświetlać się w organicznych wynikach wyszukiwania. By sprawdzić stan indeksowania witryny, należy wpisać w wyszukiwarkę Google hasło site: wraz z adresem witryny, np. “site: widoczni.com”. Wyszukiwarka wyświetli wszystkie podstrony z witryny, które znajdują się w indeksie Google.

Na problemy z zaindeksowaniem witryny mogą wpływać:

 • błędy przekierowań (zwłaszcza pętle przekierowań),
 • błędy 404,
 • obecność nieobsługiwanych skryptów,
 • włączenie blokady indeksowania.

 

Influencer

Down arrow

Osoba lub grupa osób działających w przestrzeni publicznej, które wywołują ponadprzeciętny wpływ na opinię i zachowanie innych osób. Zajmują centralne miejsce w sieci społecznościowej, zwłaszcza w social mediach tj. Facebook, Instagram i Youtube. Ich wpisy tekstowe, zdjęcia i filmy wideo oddziałują na innych użytkowników, którzy na bieżąco śledzą działania influencera w mediach. Charakterystycznym działaniem influencera jest angażowanie odbiorców poprzez np. publikowanie poglądów, wywoływanie dyskusji, udostępnianie materiałów reklamowych.

Kto to jest influencer? Dowiedz się więcej

 

Infografika

Down arrow

Wizualna forma przekazywania informacji w celu ich uporządkowania i przyciągnięcia uwagi odbiorcy. Infografika może zawierać np. wykresy, tabele, dane statystyczne, diagramy, rysunki i zdjęcia. Jest tworzona i wykorzystywana jako dodatek do artykułów lub samodzielna wartość.

Co to jest infografika? Dowiedz się więcej

 

Instagram

Down arrow

Międzynarodowa, bezpłatna aplikacja społecznościowa do udostępniania zdjęć i filmów. Założona w 2010 roku, a następnie wykupiona przez Facebooka w 2012 roku. Użytkownicy mogą nakładać filtr na swoje zdjęcia, publikować je, oznaczyć za pomocą hashtagów i zredagować wiadomość tekstową. Mają też dostęp do zdjęć osób obserwowanych wraz z możliwością ich polubienia i komentowania. Statystyki z 2021 roku wskazują na 1 miliard aktywnych użytkowników miesięcznie i 500 milionów aktywnych użytkowników dziennie.

Co to jest Instagram? Dowiedz się więcej

 

 

InstaStories

Down arrow

Funkcja Instagrama, która pozwala użytkownikom na udostępnianie film oraz zdjęć w swojej historii, która jest widoczna dla wszystkich użytkowników (konta publiczna) lub obserwujących konto (konta prywatne) przez 24 godziny od momentu publikacji. Ostatnio opublikowane InstaStories są widoczne w górnym pasku aplikacji mobilnej Instagrama i wyróżnione gradientową ramką wokół zdjęcia użytkownika. Do każdej historii można dodać naklejki, napisy, znaczniki czasu, gryzmoły i efekty oraz filtry. Pojedynczy fragment filmu na InstaStories (kafelek) ma 15 sekund i po upłynięciu tego czasu przechodzi płynnie do następnego. Pozostali użytkownicy mogą oglądać InstaStories, a także odpowiedzieć na nie za pośrednictwem prywatnej wiadomości, pod warunkiem, że użytkownik nie wyłączy tej funkcji. InstaStories mogą zwiększać zaangażowanie użytkowników na koncie, pozwalają pozostać z użytkownikami w kontakcie oraz promować posty i treści z własnej witryny (dzięki możliwości dodania linku, dostępnej dla kont publicznych mających powyżej 10 000 obserwujących).

 

Intencja użytkownika (User/search intent)

Down arrow

Określa, jaki cel lub zamiar ma użytkownik, który wpisuje określone zapytanie w wyszukiwarce Google. Cele użytkowników można podzielić następująco:

 • informacyjne - użytkownik szuka informacji lub porady, np. pogoda Poznań, jakie panele fotowoltaiczne wybrać,
 • nawigacyjne - użytkownik chce trafić na określoną stronę, np. Facebook, Twitter,
 • transakcyjne - gdy użytkownik chce kupić konkretny produkt, np. rower + marka + model.

Zamiar / intencja użytkownika stanowią obecnie jeden z głównych czynników optymalizacji treści w pozycjonowaniu. Dzięki aktualizacjom Google (Koliber, RankBrain, Bert) roboty Google rozpoczynają powiązania między słowami i wyświetlają wyniki, które nie tylko zawierają kluczowe frazy, ale także odpowiadają na zapytanie użytkownika i są zgodne jego intencją.

Co to jest intencja użytkownika? Dowiedz się więcej

 

Interfejs użytkownika (User Interface)

Down arrow

Projekt oprogramowania obejmujący punkty dostępu, w których użytkownicy wchodzą w interakcję z projektem.Interfejsy dzielimy na:

 • graficzne - użytkownicy wchodzą w interakcję z graficznymi elementami widocznymi na cyfrowych panelach sterowania (np. pulpit strona internetowa),
 • sterowane głosem - użytkownicy wchodzą w interakcję z oprogramowaniem za pomocą głosu (np. asystent Google),
 • sterowane gestami - użytkownicy komunikują się z oprogramowaniem poprzez ruchy ciała, np. gry w rozszerzonej rzeczywistości.

Budując interfejsy użytkownika, należy zadbać o to, by:

 • użytkownicy mogli osiągnąć cel przy minimalnym wysiłku),
 • projekt był intuicyjny i zapewniał łatwą obsługę,
 • projekty satysfakcjonowały użytkowników,
 • interfejs przekazywał wartości marki i budował zaufanie użytkowników,
 • interfejs budził pozytywne emocje podczas interakcji,
 • przyciski działały przewidywalnie,
 • unikać nieoczekiwanych zmian w wyglądzie i układzie oprogramowania.

Co to jest interfejs użytkownika? Dowiedz się więcej

 

Internetowe katalogi firm (katalogi firm online)

Down arrow

Elektroniczne, dostępne w internecie, zestawienia podstawowych i najważniejszych informacji o firmach z różnych branż. Można w nich znaleźć m.in. takie dane, jak:

 • dane kontaktowe,
 • siedziba i lokalizacja firmy,
 • oferowane usługi.

Katalogi firm są nie tylko źródłem informacji o firmach, ale także linków prowadzących do witryn internetowych, które mają wpływ na wyniki SEO. Obecność w katalogach może być płatna lub bezpłatna.

 

Inverse Document Frequency (IDF, odwrotna częstotliwość w dokumentach)

Down arrow

Mechanizm, który pozwala zweryfikować, zic, jak często wybrane słowo kluczowe objawia się we wszystkich dokumentach z danego korpusu językowego. Do korpusu językowego może należeć zbiór artykułów z danej dziedziny, strony z top10, top20 itd. Im częściej dane wyrażenie pojawia się w zestawie dokumentów, tym IDF będzie niższy. IFD oblicza się poprzez podzielenie całkowitej liczby dokumentów w danym korpusie przez liczbę dokumentów w tym korpusie, które zawierają co najmniej jedno wystąpienie badanej frazy.

 

JavaScript
Down arrow

Język programowania, który umożliwia dodanie interaktywnych elementów na stronach internetowych, takich jak formularze w wyskakujących okienkach, animacje czy też elementy nawigacyjne.

Co to jest JavaScript? Dowiedz się więcej

 

JavaScript Object Notation for Linked Data (JSON-LD)

Down arrow

Jeden z dostępnych formatów służący do wdrażania danych strukturalnych na stronie, (dodawania w kodzie strony informacji, które mają być wyświetlone w organicznych wynikach wyszukiwania i stanowią dodatkową informację o stronie dla robotów wyszukiwarek).

 

Joomla

Down arrow

System zarządzania treścią (CMS) o otwartym kodzie źródłowym przeznaczony do zarządzania stroną internetową.

Co to jest Joomla? Dowiedz się więcej

 

Kampanie eksportowe
Down arrow

Są to reklamy w systemie Google Ads kierowane na zagraniczne rynki. Reklamę można kierować na dowolne kraje i języki oraz budować świadomość marki oraz sprzedaż za granicą. Ważne by przed jej uruchomieniem poznać docelowych odbiorców oraz zasady reklam Google Ads panujące w danym kraju.

 

 

Kampanie inteligentne

Down arrow

Jeden z typów kampanii w systemie reklamowym Google Ads, który odróżnia się od innych typów sposobem tworzenia oraz optymalizacji. W przypadku kampanii inteligentnych część działań jest wykonywana automatycznie przez algorytmy i sztuczną inteligencję, na podstawie wcześniej zebranych danych. Automatyczne działania dotyczą:

 • ustalania stawek,
 • ustalania kierowania reklam,
 • tworzenia treści reklamy na podstawie różnych nagłówków, treści reklam oraz zdjęć przesłanych przez właściciela konta.

  Co to jest Kampania inteligentna? Dowiedz się więcej

Kampania reklamowa Google Ads

Down arrow

Płatna forma reklamy w postaci tekstu i linków, baneru, pliku video, animacji i karuzeli produktowej wyświetlana w wyszukiwarce i sieci reklamowej Google - np. na kanale YouTube i Gmail. Reklamy Google Ads pokazywane w wynikach wyszukiwania Google zlokalizowane są na górze lub na dole strony i zawierają podpis “Reklama”. Tworzenie kampanii reklamowej odbywa się za pośrednictwem konta Google Ads i wymaga określenia budżetu, wyboru języków i lokalizacji wyświetleń, zaprojektowanie i przesłanie treści reklamy.

 

Kanał marketingowy

Down arrow

Miejsce i sposób dystrybucji treści reklamowych umożliwiające dotarcie do potencjalnego klienta, odbiorcy, użytkownika. Przykładowe kanały marketingowe to: Facebook, Instagram, YouTube, pozycjonowanie (SEO), strona internetowa, sklep internetowy, blog i Google Ads. Kanał marketingowy powinien być dopasowany do zaplanowanego celu - np. sprzedaży produktów, poszerzenia zasięgów, uzyskania pozycji eksperta.

 

Kanał promocji (reklamy)

Down arrow

Narzędzie lub platforma, które umożliwia promocję firmy w internecie. Przykładowe kanały to organiczne i płatne wyniki wyszukiwania, media społecznościowe, strona internetowa, e-mail marketing.

 

Kanibalizacja słów kluczowych

Down arrow

Sytuacja, w której w ramach jednej witryny istnieją dwie lub więcej podstron (adresów URL) kierowanych na to samo słowo kluczowe i tę samą intencję użytkownika, które zawierają podobne treści. Zazwyczaj kanibalizacja następuje w sposób nieumyślny i przypadkowy. Może stanowić przeszkodę w skutecznym pozycjonowaniu, ponieważ:

 • roboty Google mogą mieć problem z określeniem, która strona jest tą właściwa i którą z nich mają wyświetlać w wynikach wyszukiwania
 • może to sprawić, że w wyszukiwarce będa wyświetlać się różne strony - raz jedna, raz druga),
 • może to doprowadzić do spadku pozycji obu adresów URL w organicznych wynikach wyszukiwania,
 • potencjał i moc linków przychodzących rozdzielają się na dwa adresy URL.

By sprawdzić, czy w serwisie występuje problem z kanibalizacja, można wykorzystać narzędzie Senuto i raport “kanibalizacja.

Co to jest kanibalizacja słów kluczowych? Dowiedz się więcej

 

Kanoniczny adres URL (canonical)

Down arrow

Preferowany adres URL witryny, przeznaczony do indeksowania przez roboty Google, oznaczany w kodzie HTML jako rel="canonical". Wykorzystywany w sytuacji, gdy kilka adresów URL zawiera taką samą treść. Brak oznaczenia adresu kanonicznego mógłby doprowadzić do duplikacji treści i spadków pozycji w wynikach organicznych.

 

Karty rozszerzone (Rich cards)

Down arrow

Rodzaj wyników organicznych w wyszukiwarce Google, dostępnych na urządzeniach mobilnych. Mogą one być wyświetlane jako pojedynczy wynik lub jako karuzela złożona z kilku wyników, które można oglądać, przesuwając w prawą i w lewą stronę. Na kartach rozszerzonych znajdują się takie informacje, jak: tytuł artykułu, nazwa serwisu, średnia ocen internautów i liczba ocen. Do wyświetlania informacji wykorzystywane są dane zebrane w Schema.org.

 

Karuzele obrazów

Down arrow

Forma graficznej prezentacji kilku elementów na stronach internetowych, w mediach społecznościowych oraz w wynikach wyszukiwania Google. Wyświetlana jest w postaci pokazu slajdów przewijanego w poziomie. Do karuzeli obrazów można dodać zarówno treść, jak i zdjęcia oraz linki. Na stronach internetowych przykład karuzeli może stanowić zestawienie bestsellerów w sklepie online.

 

Kaskadowe arkusze stylów (Cascading Style Sheets, CSS)

Down arrow

Lista reguł, która ustala, w jaki sposób wyszukiwarka ma wyświetlić określone elementy na stronie stworzone w kodzie HTML lub XML. Za pomoą arkuszów stylów można określić:

 • położenie elementu na stronie względem całego okna przeglądarki oraz względem innych elementów,
 • kolor tła,
 • kolor czcionki,
 • wielkość marginesów i odstępów.

Zastosowanie CSS sprawia, że informacje o wyglądzie dokumentu zostają oddzielone od zawartości strony umieszczonej w kodzie HTML. Kod HTML dzięki temu zyskuje przejrzystość i prostotę, jest także bardziej odporny na ewentualne błędy.

 

Keyword Ranking

Down arrow

Pozycja danej strony na konkretne słowo kluczowe. Wynika ona z oceny strony dokonywanej przez roboty Google pod kątem różnych aspektów. Na pozycję witryny na dane słowo kluczowe wpływa ponad 200 różnych czynników rankingowych. Wśród nich znajdują się:

 • trafność treści i dopasowanie zawartości strony do zapytania użytkownika,
 • profil linków zewnętrznych prowadzących do strony,
 • zawartość dobrze zoptymalizowanej treści, która jest atrakcyjna i przydatna dla użytkownika,
 • autorytet marki.

Pozycja strony w wynikach organicznych jest jednym z kluczowych elementów oceny strony w ramach audytu witryny. Pozycja strony ma wpływ na wielkość ruchu - im wyższa pozycja, tym większe szanse na większa liczbę odwiedzin użytkowników i wzrost sprzedaży.

 

Keyword stuffing (Upychanie słów kluczowych)

Down arrow

Praktyka przygotowywania treści na strony internetowe, która zakłada, że na stronie powinno być jak najwięcej słów kluczowych. Jest to praktyka z zakresu black hat SEO, której celem jest manipulowanie organicznymi wynikami wyszukiwania - frazy umieszczane są często bez związku z treścią i jej kontekstem.

 

Keyword Proximity (Bliskość słów kluczowych)

Down arrow

Termin, który odnosi się do odległości pomiędzy poszczególnymi słowami we frazie kluczowej. Im bliżej siebie znajdują się słowa, tym lepiej. Przykład: fraza “agencja SEO” ma lepszą bliskość słów kluczowych niż “agencja oferująca usługi SEO”.

 

Kierowanie geograficzne

Down arrow

Usługa skierowania reklamy Google Ads na użytkowników znajdujących się na danym obszarze lub wyszukujących danego obszaru - na miasta, województwa, kraje lub obszary w promieniu określonego zasięgu od wybranego punktu - np. miejscowości oddalone o 30 km od Warszawy. Kierowanie geograficzne zawęża grono odbiorców do potencjalnie zainteresowanych osób, co ma skutkować zwiększeniem konwersji.

 

Kierowanie na urządzenia

Down arrow

Usługa kierowania reklamy Google Ads na użytkowników korzystających z konkretnych modeli urządzeń (np. laptopów, smartfonów, tabletów), z urządzeń opartych na określonym systemie operacyjnym lub urządzeń działających w wybranej sieci komórkowej. Kierowanie na urządzenia umożliwia dotarcie do sprecyzowanej grupy osób i wpływa na wzrost konwersji.

 

Kluczowe wskaźniki efektywności (KPI, Key Performance Indicators)

Down arrow

W marketingu internetowym są to wskaźniki, które pozwalają ocenić skuteczność i efektywność działań marketingowych. Można je wykorzystać zarówno w pozycjonowaniu, reklamach Google Ads czy działaniach w Social Media. Na podstawie pozyskanych danych można optymalizować działania i wprowadzać ulepszenia.

 

Kod statusu serwera

Down arrow

Jest to odpowiedź serwera na skutek żądania wyświetlenia strony internetowej. Są to np. błędy 404, gdy strona została usunięcia, lub błędy 503 występujące w przypadku problemów z serwerem. Roboty Google wykorzystują je do oceny kondycji strony, a wyeliminowanie niektórych kodów będzie miało wpływ na efekty pozycjonowania (np. błędów 404 czy poprawa błędnych przekierowań 301).

 

Kod UTM (Urchin Tracking Module, tag UTM, parametr UTM))

Down arrow

Specjalny parametr, który można dodać na końcu adresu URL, by rozpoznać kampanię, która buduje ruch w witrynie. Na jego podstawie można określać ogólną skutecznośc kapanii i sprawdzać, który kanał reklamowy generuje najwięcej kliknięć i największe dochody.
Do adresu URL można dodać 5 różnych parametrów, w dowolnej kolejności. Są to:

 • utm_source, poprzez które określa się reklamodawcę, witrynę lub publikację, która stanowi źródło ruchu (np. google, YouTube, newsletter),
 • utm_medium, dzięki któremu określa się medium reklamowe lub marketingowe budujące ruch (np. e-mail marketing, reklama CPC, baner),
 • utm_campain, dzięki któremu określa się konkretną nazwę kampanii,
 • utm_term, poprzez które określa się słowa kluczowe w płatnej kampanii reklamowej,
 • utm_content, dzięki któremu można określić, która treść jest odpowiedzialna za ruch (np. które CTA w newsletterze zostało kliknięte).

Parametry source, medium i campaign muszą być wykorzystane łącznie. Parametry term i donten są opcjonalne.

 

Kod weryfikacyjny Google

Down arrow

Hasło weryfikacyjne podczas zakładania konta Gmail lub wizytówki GMF. Weryfikacja konta Gmail polega na przesłaniu kodu smsem na podany numer telefonu. Weryfikacja wizytówki GMF odbywa się na jeden z czterech możliwych sposobów: wysłanie kodu smsem na numer telefonu, połączenie głosowe i podanie kodu przez automatyczne nagranie, wiadomość e-mail, list przesłany na adres firmy.

Co to jest kod weryfikacyjny Google? Dowiedz się więcej

 

Koliber

Down arrow

Aktualizacja algorytmu Google, która została wprowadzona we wrześniu 2013 roku. Dzięki niej wyszukiwarka lepiej rozumie i odczytuje zapytania użytkowników i pozwala wyświetlić wyniki, które są lepiej dopasowane do treści hasła wpisanego w oko wyszukiwania. Po wdrożeniu Kolibra roboty Google rozumieją nie tylko pojedyncze słowa, ale także sens zapytań złożonych z kilku wyrazów, np. tzw. frazy long tail. Algorytm ten pozwala skupić się robotom Google nie tylko na pojedynczych frazach, ale także na całej treści strony internetowej. Jeśli ta skupia się na konkretnym zagadnieniu, może pojawić się w wynikach wyszukiwania nawet jeśli nie zawiera w treści kluczowego hasła wpisanego w wyszukiwarkę. Algorytm ten sprawił, że wysokie pozycje utraciły witryny, które zawierały treść skierowaną przede wszystkim do robotów Google, a nie realnych użytkowników.

Co to jest Koliber? Dowiedz się więcej

 

Kompresja obrazów

Down arrow

Proces zmniejszania wielkości pliku graficznego. W kontekście SEO kompresja ma wpływ na szybkość strony, a także na ocenę witryny pod kątem podstawowych wskaźników internetowych (Core Web Vitals).

 

Konkurencja SEO

Down arrow

Strony lub sklepy internetowe, które walczą o pozycje na te same słowa kluczowe w wynikach organicznych i zazwyczaj oferują te same lub podobne produkty i zaspokajają podobne potrzeby użytkowników.

 

Konwersja

Down arrow

Realizacja przez użytkownika określonego działania na stronie internetowej lub w sklepie stanowiącego cel właściciela witryny np. dokonanie zakupu, dodanie produktu do koszyka, zapis do newslettera, skorzystanie z formularza kontaktowego.

  Co to jest konwersja? Dowiedz się więcej

Konwersje wspomagane

Down arrow

Jeden z raportów w Google Analytics, który określa rolę poszczególnych kanałów marketingowych w docelowej konwersji. Konwersja wspomagana przypisywana jest do kanałów, które znajdowały się na ścieżce konwersji użytkownika, ale nie były to ostatnie kanały odwiedzone przez użytkownika przed dokonaniem konwersji.

 

Krajowa domena najwyższego poziomu (ccTLD)

Down arrow

Dwuliterowa domena najwyższego poziomu, która jest powiązana z konkretnym krajem lub terytorium zależnym i zarezerwowana dla niego. Przykłady: Dla Polski skrót stanowi pl, dla niemiec de, dla Austrii et, dla Wielkiej brytanii uk, dal Rosji ru.

 

Kupowanie linków

Down arrow

Ang. buying links. Praktyka Black SEO polegająca na płaceniu za generowanie linków zwrotnych. Pochodzą one zwykle ze stron, które mają niską jakość contentu. Kupowanie linków, dzięki możliwości dodania dużej liczby linków w krótkich czasie do strony, może skutkować szybkim wzrostem pozycji w wyszukiwarce, jednak wiąże się też z ryzykiem nałożenia kary przez Google.

 

Landing Page (strona docelowa)
Down arrow

Specjalna strona w witrynie, na którą trafia użytkownik po kliknięciu w link organiczny, link sponsorowany, link z newslettera. Jej celem jest przekształcenie użytkownika w klienta i zachęcenie go do konwersji oraz ułatwienie mu jej. Strona docelowa zawiera zazwyczaj unikalną propozycję sprzedaży. W przypadku reklam Google Ads strona docelowa to adres URL, na który trafia użytkownik bezpośrednio po kliknięciu w reklamę. By sprawdzić skuteczność konkretnej strony docelowej, warto przygotować jej różne wersje i przeprowadzić testy A/B.

Co to jest landing page? Dowiedz się więcej

 

Latent Semantic indexing (LSI, ukryte indeksowanie semantyczne)

Down arrow

Metoda analizy zestawu dokumentów, opracowana w 1988 roku, której celem jest wykrycie statystycznych danych dotyczących współwystępowania słów, które pojawiają się razem. Metoda ta jest w stanie określić, jakie znaczenie reprezentuje konkretne słowo na podstawie analizy słów występujących razem z nim w dokumencie. Metodę tę wykorzystują roboty Google - dzięki niej są w stanie wyświetlić wyniki, które jak najlepiej odpowiadają na zapytania użytkownika. W pozycjonowaniu celem ukrytego indeksowania semantycznego jest odnajdywanie dorozumianych lub ukrytych powiązań między znaczeniami słów. Na tej podstawie roboty są w stanie lepiej przetwarzać informacje i indeksować strony, ponieważ odkrywają powiązania między zapytaniami użytkownika a treścią strony nawet wówczas, gdy nie ma wspólnych słów kluczowych oraz synonimów. Znaczenie LSI wynika z mniejszego znaczenia słów kluczowych - obecnie roboty odczytują zawartość strony na podstawie treści oraz kontekstu, a nie tylko na podstawie fraz.

 

Latent Semantic Keywords

Down arrow

Terminy, które roboty Google postrzegają jako powiązane semantycznie (pojęciowo) z daną frazą kluczową lub głównym tematem strony. Na przykład dla frazy samochód LSI będą silnik, droga itp.

 

Lead - Początek tekstu

Down arrow

Krótki akapit artykułu znajdujący się bezpośrednio po tytule lub podtytule. Lead jest wyodrębniony graficznie i sformułowany tak, aby wprowadzał do tematu artykułu i pomógł w jego zrozumieniu.

 

Lead sprzedażowy

Down arrow

Potencjalny klient, z którym firma X komunikuje się i rozbudza zainteresowanie handlowe, aby docelowo przekształcić go w klienta (pozyskać lead). Pozyskiwanie leadów może odbywać się różnymi kanałami - np. za pomocą mediów społecznościowych, banerów reklamowych lub wyszukiwarki Google. Leady marketingowe dzielą się na trzy rodzaje: IQL (klienci są na początku ścieżki zakupowej), MQL (klienci wykazują zainteresowanie ofertą, rozważają jej rozwiązania) i SQL (klienci chcą kupić produkt/skorzystać z usługi).

Co to jest Lead sprzedażowy? Dowiedz się więcej

 

Lead Magnet

Down arrow

Oferta, którą można promować w zamian za podanie danych kontaktowych (np. adresu mailowego, numeru telefonu, imienia). W ten sposób można pozyskiwać leady i powiększać grono odbiorców oraz potencjalnych klientów. Jakie wymagania powinna spełniać dobrze przygotowana oferta lead magnet?
spełnia potrzeby użytkowników,
jest postrzegana przez użytkowników jako wartościowa i przydatna,
zawiera unikalną propozycję sprzedaży.

 

Lejek marketingowy

Down arrow

Ang. Marketing Funnel. Model drogi klienta od pierwszego kontaktu z marką po skorzystanie z jej usług/zakup produktu. Ścieżka ta porównywana jest do kształtu lejka ze względu na dużą liczbę osób na początku drogi (szeroki otwór lejka) i jej stopniowe zawężanie (wąska końcówka lejka). Model umożliwia firmom dopasowanie sposobu komunikacji i działań marketingowych do klientów znajdujących się na poszczególnych etapach. Przeprowadzenie potencjalnych klientów przez lejek marketingowy i przekształcenie ich w (stałych) klientów podnosi współczynnik konwersji. Klasyczny lejek marketingowy składa się z czterech obszarów: Uwaga-Zainteresowanie-Pragnienie-Akcja (Ang. Attention-Interest-Desire-Action). Według tego schematu zadaniem firm jest przyciągnięcie uwagi potencjalnego klienta, by dalej wzbudzić jego zainteresowanie i pragnienie, które doprowadzi go do działania - wyboru oferty.

 

Liczba wyszukiwań (wolumen wyszukiwań)

Down arrow

Jeden ze wskaźników dostępnych w narzędziach SEO, który szacuje, ile razy (średnio) użytkownicy wpisują daną frazę w wyszukiwarkę w ciągu miesiąca. M.in. na tej podstawie można ocenić, czy warto pozycjonować się na tę frazę. Jeśli liczba wyszukiwań jest bardzo wysoka, prawdopodobnie fraza jest popularna i może być trudna do wypozycjonowania.

 

LinkedIn

Down arrow

Międzynarodowy portal o profesjonalnym charakterze. Użytkownicy mogą m.in. stworzyć profil oparty na swojej karierze zawodowej (wirtualne CV), tworzyć sieci znajomych, organizować wydarzenia i publikować oraz polecać informacje, zdjęcia, filmy, artykuły. Poprzez te działania użytkownicy mogą znaleźć pracodawcę, a pracodawca nowych pracowników. Statystyki z 2020 roku wskazują na 675 milionów zarejestrowanych użytkowników.

Co to jest LinkedIn? Dowiedz się więcej

 

Link Bait

Down arrow

Proces tworzenia wartościowych treści w celu pozyskania naturalnych linków. Treści te są na tyle wartościowe i interesujące, że odbiorcy sami chętnie do nich linkują, bez konieczności ubiegania się o link lub opłacania go. Mogą to być treści typu evergreen (poradniki, przewodniki, zestawienia, raporty) oraz treści z zakresu fresh content, które w danym momencie wyjątkowo interesują użytkowników i poruszają ważny temat.

 

Link Explorer

Down arrow

Narzędzie MOZ, które służy do analizy profilu linków witryny.

 

Link Hoarding

Down arrow

Taktyka polegająca na pozyskiwaniu jak największej liczby linków prowadzących do witryny i jednoczesnym ograniczaniu liczby linków wychodzących. Podstawą taktyki jest błędne myślenie, że linki wychodzące ograniczają wartość strony w pozycjonowaniu.

 

Link juice

Down arrow

Nieformalny termin, który określa moc, którą link przekazuje pozycjonowanej stronie. Określenie to dotyczy zarówno mocy przekazywanej przez linki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Im silniejsza jest strona z linkami pod względem jej autorytetu (TrustRank), tym więcej mocy przekazuje stronom linkowanym.

 

Link Relevance (trafność linków)

Down arrow

Sposób oceny linków zewnętrznych prowadzących do witryny i wychodzących z witryny pod kątem ich dopasowania do treści i tematyki strony. Dlatego też linki powinny pochodzić od stron powiązanych tematycznie i do takich samych stron kierować.

 

Link rot

Down arrow

Jest to zjawisko, które polega na utracie poprawnych linków wewnętrznych lub linków przychodzących. Zamiast do wybranego miejsca docelowego link prowadzi do strony z błędem lub do nieistniejącego zasobu. Może polegać na:

 • utracie linków np. na skutek usunięcia lub przeniesienia strony, na której znajdował się link,
 • utracie linków z powodu zamknięcia strony docelowej,
 • stopniowej utracie mocy starych linków, które są zastępowane nowymi.

W przypadku gdy strona linkująca została przeniesiona, można wprowadzić przekierowanie 301 i odzyskać link. Jeśli link rot dotyczy linków zewnętrznych, zazwyczaj nie można nic zrobić.

 

Link utracony (lost backlink)

Down arrow

Link, który został utracony na przykład wskutek bezpośredniego usunięcia linku, usunięcia całej strony z linkiem lub przekierowanie linkowanej witryny na inną. Inne przyczyny to wystąpienie błędu 404 na stronie i atrybut “no index” strony z linkiem. Do znalezienia linków utraconych używa się narzędzi, takich jak np. Ahrefs.

 

Linki do podstron

Down arrow

Linki wyświetlane w reklamach Google Ads w sieci wyszukiwania, które umożliwiają użytkownikom przejście do konkretnego adresu URL w witrynie. Rozszerzają treść reklamy w wynikach wyszukiwania, dzięki czemu wynik zajmuje więcej miejsca i zabiera miejsce reklamowe innym reklamodawcom.

 

Linki przychodzące

Down arrow

Linki z innych stron internetowych odsyłające do adresów URL w witrynie. Zobacz: Linki zewnętrzne.

 

Linki redakcyjne

Down arrow

Linki, które są umieszczane w treści artykułu w sposób naturalny, z woli autora, a nie dlatego że są opłacone.

 

Linki wychodzące

Down arrow

Linki prowadzące z witryny do adresów URL znajdujących się w innych domenach.

 

Linki wewnętrzne

Down arrow

Linki, które prowadzą do innych podstron w tej samej witrynie. Struktura linków wewnętrznych powinna uwzględniać zarówno potrzeby użytkowników, jak i robotów Google. Wszystko daltego, że prawidłowo zoptymalizowane linki wewnętrzne:

 • poprawiają architekturę i nawigację w witrynie,
 • ułatwiają poruszanie się po stronie i wyszukiwanie informacji,
 • mogą zwiększać czas spędzany na stronie przez użytkownika,
 • ułatwiają robotom odczytanie zawartości witryny oraz jej zaindeksowanie.

Jak zbudować strukturę linków wewnętrznych?

 • Stosuj linki w głównej treści witryny.
 • Linkuj do najważniejszych podstron ofertowych i najważniejszych produktów na stronie głównej.
 • Linkuj do podobnych wpisów blogowych na blogu.
 • Linkuj do kategorii produktowych w opisach produktów.

 

Linki zewnętrzne (backlinki, linki przychodzące)

Down arrow

Hiperłącza, które wskazują dowolną domenę, inną od tej, w której został zamieszczony link. Linki zewnętrzne mogą mieć charakter wychodzący - gdy prowadzą do zewnętrznej domeny, lub przychodzący, gdy to inna domena linkuje do strony. Roboty Google traktują linki zewnętrzne jako sygnały rankingowe i uwzględniają je w procesie oceny strony pod kątem optymalizacji. Linki zewnętrzne mogą mieć charakter nofollow - wówczas nie przynoszą mocy do witryny linkowanej, lub dofollow - wówczas przekazują moc z witryny linkujące do linkowanej. W ocenie wartości linków zewnętrznych bierze się pod uwagę:

 • wiarygodność domeny linującej,
 • popularność domeny linkującej,
 • trafność treści na stronie linkujące i linkowanej,
 • treść anchora.

By znaleźć linki zewnętrzne prowadzące do własnej witryny, można skorzystać z darmowego narzędzia Google Search Console. W przypadku pozyskiwania linków zewnętrznych witryn, które są własnością innych firm, konieczne jest zastosowanie narzędzie SEO, takich jak Ahrefs czy Majestic SEO.

 

Lista remarketingowa

Down arrow

Zbiór danych o użytkownikach witryn lub aplikacji zgromadzonych przez fragmenty kodu dodane w witrynie lub aplikacji. W procesie tworzenia listy remarketingowej określa się:

 • reguły, na podstawie których użytkownicy będą do niej dodawani,
 • jak długo użytkownicy będą znajdować się na liście remarketingowej.

Po utworzeniu list remarketingowych można je dodawać do ustawień kierowania w grupach reklam. Dzięki temu te grupy reklam będą się wyświetlać użytkownikom, którzy znajdują się na liście. Użytkownicy są dodawani do listy remarketingowej w ciągu kilku sekund od odwiedzenia strony lub zaistnienia konkretnego zdarzenia (np. dodania produktu do koszyka). Jeden użytkownik może być dodany do kilku list remarketingowych, jeśli odwiedzi więcej niż jedną stronę zawierającą kod śledzenia. listy remarketingowe muszą spełniać określone wymagania, by mogły zostać wykorzystane do kierowania reklam.

 • Do reklamy sieci reklamowej na liście remarketingowej musi znaleźć się co najmniej 100 użytkowników aktywnych w ciągu ostatnich 30 dni.
 • Do reklamy w sieci wyszukiwania (Gmail, YouTube, reklama Discovery) na liście remarketingowej musi znaleźć się co najmniej 1000 użytkowników aktywnych w ciągu ostatnich 30 dni.

 

Local pack

Down arrow

Lokalne, organiczne wyniki wyszukiwania w mapach Google, wyświetlane bezpośrednio pod mapą, powiązane zarówno z zapytaniem, jak i lokalizacją użytkownika. Zazwyczaj zawierają trzy wyniki. Pojawiają się np. na takie zapytania jak “restauracja w pobliżu”, “mechanik poznań”.

 

Logo

Down arrow

Unikalny, graficzny symbol identyfikujący markę. Składa się z obrazu, kształtu i/lub tekstu. Znak, który poza budowaniem rozpoznawalności marki przez odbiorców, pełni też funkcje takie jak np. wyróżnienie na tle konkurencji i przekazanie kluczowych informacji o charakterze lub celu marki. W projektowaniu logo znaczenie ma każdy element: kolor, ilustracja, font, tło lub brak tła.

Co to jest logo? Dowiedz się więcej

 

 

Lokalni przewodnicy Google

Down arrow

Ang. Google Local Guides. Społeczność aktywna w usłudze Mapy Google. Zadaniem przewodników jest m.in. dodawanie opinii i ocen firm, umieszczanie zdjęć, filmów i listy ulubionych miejsc, publikowanie i weryfikowanie wiarygodnych informacji. Aktywność nagradzana jest punktami i plakietkami oraz dostępem do wcześniejszego testowania nowych funkcji. Lokalnym przewodnikiem może zostać osoba pełnoletnia, z aktywnym kontem Google, po wypełnieniu formularza na stronie programu.

 

Long Click

Down arrow

Sytuacja, w której użytkownik po przejściu na stronę z wyników wyszukiwania zostaje na niej na dłużej. Dla właściciela strony jest to sytuacja pożądana, która zwiększa ruch, wydłuża czas przebywania na stronie i może zwiększyć współczynnik konwersji.

 

Long tail keywords (frazy z długiego ogona)

Down arrow

Frazy kluczowe, złożone z kilku (3 i więcej) słów, które w szczegółowy sposób opisują intencje użytkownika. Frazy te są mniej konkurencyjne, tańsze w pozycjonowaniu i mają większą szansę na wygenerowanie konwersji. Przykład: szkoła języka angielskiego dla dzieci 11-13 lat Poznań Wilda.

Co to jest Long tail keywords? Dowiedz się więcej

 

Łańcuch przekierowań
Down arrow

Sytuacja, w której występuje wiele przekierowań między początkowym (żądanym) a końcowym (docelowym) adresem URL. Przykład: adres URL 1 przekierowuje do adresu URL 2, a adresu URL 2 przekierowuje do adresu URL 3. Dla SEO jest to znacznie mniej szkodliwe niż pętla przekierowań, ponieważ ostatecznie prowadzi do wyświetlenia strony, chociaż proces jej odczytu przez przeglądarkę oraz przez roboty Google trwa dłużej.

Co to jest Łańcuch przekierowań? Dowiedz się więcej

 

Majestic SEO
Down arrow

Płatne narzędzie SEO przeznaczone do oceny strony internetowej w pozycjonowaniu pod kątem linków przychodzących. Narzędzie analizuje profil linkowy wybranej strony, prezentuje miejsca pozyskiwania linków, anchory (treści linków), tworzy listę wszystkich pozyskanych linków, a także ocenia profil linkowy na podstawie autorskich wskaźników.

Co to jest Majestic SEO? Dowiedz się więcej

Mapy Google

Down arrow

Usługa Google uruchomiona w 2005 roku i udostępniająca mapy drogowe, zdjęcia satelitarne i zdjęcia lotnicze. Umożliwia znalezienie dowolnego miejsca (globalnie i lokalnie) oraz zaplanowanie trasy pieszo, samochodem, rowerem lub transportem publicznym przy uwzględnieniu sytuacji w czasie rzeczywistym. Mapy Google zawierają szczegółowe wskazówki dotarcia do celu. Użytkownicy korzystający z usługi znajdą w Mapach Google numery telefonów, fizyczne adresy miejsc (np. restauracji, biura, kina) i adresy online.

Co to jest Mapy Google ? Dowiedz się więcej

 

Marketing afiliacyjny

Down arrow

Ang. Affiliate marketing. Model reklamowy, w którym firma nagradza podmioty zewnętrzne polecające jej produkty lub usługi w ustalony sposób. Wynagrodzenie może być stałe lub wynosić określony % od wartości produktu. Marketing afiliacyjny dzieli się na marketing: niezwiązany, powiązany i zaangażowany. Nazwy tych typów wskazują na relację pomiędzy podmiotem promującym a marką promowaną. W marketingu afiliacyjnym niezwiązanym, podmiot reklamujący nie jest związany z reklamowanymi produktami lub usługami, a w marketingu powiązanym już tak - może np. pełnić funkcję autorytetu w tej samej dziedzinie i mieć znaczący wpływ na generowanie przychodów dla firmy, z którą współpracuje. Zaangażowany marketing afiliacyjny wskazuje na największy związek pomiędzy partnerem promocji a reklamowanymi produktami/usługami. Popularnymi firmami zbudowanymi na marketingu afiliacyjnym są np. Amazon i Groupon.

Co to jest marketing afiliacyjny? Dowiedz się więcej

 

Marketing B2B

Down arrow

Marketing produktów lub usług przeznaczonych dla przedsiębiorców i właścicieli firm.

Co to jest Marketing B2B? Dowiedz się więcej

 

Marketing B2C

Down arrow

Marketing produktów lub usług przeznaczonych dla konsumentów, czyli osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub prowadzą, ale kupują produkty lub inwestują w usługi jako osoby prywatne.

Co to jest Marketing B2C ? Dowiedz się więcej

Marketing internetowy

Down arrow

Ang. Marketing Online. Promowanie marki, produktów i usług poprzez kanały i narzędzia internetowe, takie jak na przykład: media społecznościowe, reklamy Google Ads, banery internetowe, strony www widoczne w wyszukiwarce, spotkania video, newslettery i wiadomości e-mail. Działania w marketingu internetowym dają przewagę konkurencyjną, rozszerzają zasięgi, usprawniają obsługę klientów i w porównaniu z tradycyjnym marketingiem stacjonarnym, ograniczają wydatki. Efekty można kontrolować i mierzyć za pomocą przeznaczonych do tego programów, np. Google Analytics.

Co to jest marketing internetowy? Dowiedz się więcej

 

Marketing mix

Down arrow

Strategia marketingowa, która ułatwia wprowadzenie na rynek nowego produktu. Tworząc ją, można sprecyzować problemy i przeszkody, które mogą stać na drodze do sukcesu produktu na rynku. Podstawy marketing mix tworzą model 4P (product, price, place, promotion), który obejmuje:

 • przygotowanie produktu do sprzedaży,
 • opracowanie ceny produktu, która uwzględnia jego wartość dla klienta, konkurencję i koszt produkcji,
 • opracowanie metod dystrybucji produktu lub usługi,
 • przygotowanie metod promocji i reklamy produktu lub usługi.

Nowoczesna strategia marketing mix obejmuje model 7P (product, price, place, promotion, people, physical evidence, process) . Model ten obejmuje dodatkowo:

 • ludzi związanych z firmą - zarówno pracowników, jak i klientów,
 • procesy wewnętrzne i zewnętrzne, których celem jest zaoferowanie produktu lub usługi, są to np. produkcja, sprzedaż, obsługa klienta,
 • fizyczne elementy oferty, czyli wszystkie te elementy, które dostrzegają Twoi klienci, np. opakowania, etykiety, logo.

Co to jest marketing mix? Dowiedz się więcej

 

Marketing mobilny

Down arrow

Działania marketingowe w internecie skierowane do użytkowników urządzeń mobilnych, którzy za ich pośrednictwem zapoznają się z treściami w sieci. W zakres marketingu mobilnego wchodzą m.in.:

 • pozycjonowanie,
 • reklama w aplikacjach mobilnych,
 • powiadomienia push w aplikacjach mobilnych,
 • promocja w mediach społecznościowych,
 • m-commerce,
 • optymalizacja stron pod kątem obsługi na urządzeniach mobilnych.

Co to jest Marketing mobilny? Dowiedz się więcej

Marketing przychodzący

Down arrow

Ang. Inbound marketing. Działania skoncentrowane na widoczności firmy, których efektem jest umożliwienie potencjalnemu klientowi znalezienie usług lub produktów tej firmy. Działania obejmują między innymi content marketing, pozycjonowanie stron i aktywność w mediach społecznościowych. Treści w ramach marketingu przychodzącego mają często charakter edukacyjny lub rozrywkowy, co skutkuje zainteresowaniem, zaufaniem i sympatią ze strony użytkowników. Przeciwieństwem jest marketing wychodzący, który zajmuje się poszukiwaniem klientów i bezpośrednim kierowaniem do nich oferty firmy.

Co to jest marketing przychodzący? Dowiedz się więcej

 

Marketing wirusowy

Down arrow

Ang. viral marketing. Strategia promowania marki polegająca na rozpowszechnianiu informacji przez użytkowników, którzy dobrowolnie decydują się to zrobić. W tym celu firmy wykorzystują najczęściej media społecznościowe i funkcje szybkich udostępnień. Wpuszczają na rynek internetowy komunikaty, które są unikalne, kreatywne, zabawne, wzbudzająca zainteresowanie. Szybkość rozprzestrzeniania takich treści porównuje się do szybkości rozprzestrzeniania się wirusów.

Co to jest Marketing wirusowy? Dowiedz się więcej

 

Marketplace

Down arrow

Rodzaj platformy e-commerce, w której dostępne są produkty wielu sprzedawców, a płatności obsługuje jeden operator. Zamówienie złożone i opłacone poprzez marketplace jest przekazywane do konkretnego sprzedawcy i to przez niego jest wysyłane.

Co to jest marketplace? Dowiedz się więcej

 

Medical Update

Down arrow

Aktualizacja algorytmu, która pojawiła się w sierpniu 2018 roku i znacząco zmieniła wyniki wyszukiwania w branży medycznej (przede wszystkim) oraz finansowej, ubezpieczeniowej itp. Celem algorytmu było wyeliminowanie z wysokich pozycji stron, które wprowadzają w błąd, zawierają fałszywe i niesprawdzone informacje dotyczące zdrowia i finansów (określane po angielsku jako YMYL - your money your life, czyli dotyczące życia lub pieniędzy).

Co to jest Medical Update? Dowiedz się więcej

 

Menedżer reklam na Facebooku

Down arrow

Panel dla reklamodawców umożliwiający tworzenie i pogląd reklam na Facebooku oraz zarządzanie nimi. W menedżerze można zoptymalizować reklamę pod kątem jej celu, zasięgu i przeznaczonego budżetu. Narzędzie jest przydatne szczególnie wtedy, gdy reklamodawca chce powielać przygotowane kampanie, mieć możliwość ich szybkiej edycji, mieć dostęp do wyników i raportów w jednym miejscu.

Co to jest Menedżer reklam na Facebooku? Dowiedz się więcej

 

Menu strony internetowej

Down arrow

Element nawigacyjny na stronie, który pozwala zaprezentować najważniejsze podstrony w witrynie i przekierować do nich ruch. Dzięki linkom zawartym w menu strony internetowej użytkownik bez trudu przejdzie do poszczególnych podstron. Menu najczęściej znajduje się na górze (menu poziome) z lub z boku strony (menu pionowe) i jest dopasowane do typu strony internetowej. W sklepie internetowym w menu znajdują się linki do kategorii produktowych, a na stronie ofertowej linki do oferty (poszczególnych usług). W większości stron menu zawiera także element “O nas” oraz blog.

Co to jest Menu strony internetowej? Dowiedz się więcej

 

Messenger

Down arrow

Bezpłatny komunikator połączony z Facebookiem. Umożliwia wysyłanie wiadomości tekstowych, wiadomości głosowych, plików wideo, obrazów i dokumentów pomiędzy pojedynczymi użytkownikami, pomiędzy grupą użytkowników oraz pomiędzy użytkownikiem a stroną typu fanpage. Messenger przeznaczony jest dla osób, które ukończyły 13 lat.

  Co to jest Messenger? Dowiedz się więcej

 

Meta description

Down arrow

Atrybut HTML, umieszczony w kodzie HTML strony, który zawiera krótkie podsumowanie danego adresu URL. Opis ten nie znajduje się bezpośrednio na stronie, ale jest widoczny w organicznych wynikach wyszukiwania pod linkiem (meta title) i może wpływać na liczbę kliknięć w link, współczynnik CTR oraz wielkość ruchu na stronie. Warto zoptymalizować meta description, by zwiększyć współczynnik klikalności. Można to zrobić poprzez:

 • przygotowanie meta description odpowiedniej długości - teoretycznie meta description może mieć dowolną długość, ale wyszukiwarka Google skraca jego widoczną część do 155-160 znaków ze spacjami,
 • naturalne wykorzystanie słów kluczowych,
 • dodanie informacji atrakcyjnych dla użytkowników oraz wezwania do działania,
 • zadbanie o oryginalność (każdy adres URL powinien mieć unikalne meta description).

Zdarza się, że Google nie wyświetli w organicznych wynikach wyszukiwania meta description dodanego w kodzie strony. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy uzna, że inny fragment zawartości strony lepiej pasuje do zapytania użytkownika.

W kodzie HTML meta description wygląda następująco:
<head> <meta name="description"
content="Przykład meta description."></head>

 

Meta keywords

Down arrow

Dane zawarte w kodzie źródłowym, które służył do poinformowania robotów Google o słowach kluczowych zawartych na stronie. Obecnie tag ten jest rzadko używany, ponieważ roboty odczytują słowa kluczowe bezpośrednio z treści witryny czy strony.

Co to jest Meta keywords? Dowiedz się więcej

 

Meta robots

Down arrow

Jeden ze sposobów sprawowania kontroli nad tym, w jaki sposób roboty Google będą indeksować stronę i wyświetlać ją użytkownikom w organicznych wynikach wyszukiwania. Meta tag robots jest umieszczany w sekcji <head> w kodzie HTML strony i domyślnie wygląda następująco: <meta name="robots" content="noindex" />. Za pomocą meta tagu robots można wyłączyć stronę z indeksowania we wszystkich wynikach lub w wybranych (np. w wiadomościach) oraz wyłączyć indeksowanie przez wszystkie roboty lub tylko przez wybrane.

Co to jest Meta robots ? Dowiedz się więcej

Meta tagi (meta dane)

Down arrow

Zawarte w kodzie html znaczniki, które zawierają informacje o stronie internetowej przeznaczone dla robotów Google. Informują je o zawartości strony, a także o zadaniach do wykonania. Niektóre ważne meta tagi to np. title, description, robots.txt, noindex. Są one istotne w kontekście pozycjonowania, ponieważ wpływają na jego efekty i informują roboty o sposobie odczytywania i indeksowania witryn.

Co to jest meta tagi? Dowiedz się więcej

 

Meta title

Down arrow

Tytuł SEO strony internetowej, oznaczany w kodzie strony jako <head><title>Przykładowy tytuł</title></head>. Jest to jeden z najważniejszych elementów mający wpływ na pozycję strony w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Widoczny:

 • w udostępnionych postach w mediach społecznościowych
 • na karcie w przeglądarce,
 • na stronie wyników wyszukiwania w formie klikalnego nagłówka, który przenosi do strony internetowej.

W meta title powinien znaleźć się zwięzły opis zawartości strony internetowej (max. 50-70 znaków ze spacjami), a także nazwa marki i słowo kluczowe, na które pozycjonowany jest dany adres URL. Meta title sa wazne dla SEO, ponieważ ułatwiają robotom Google rozpoznanie zawartości strony i wpływają na liczbę kliknięć w linki organiczne.

Co to jest Meta title? Dowiedz się więcej

 

Middle of the Funnel (MoFu)

Down arrow

Pojęcie to odnosi się do użytkowników, którzy znajdują się w środku lejka zakupowego. Mają już świadomość swojego problemu oraz potrzeb i są zaangażowani w jeden kanał marketingowy danej marki. Wyrażają zainteresowanie produktem, ale jeszcze nie są zdecydowani na wybór konkretnego produktu - wahają się i szukają informacji, które pomogą im podjąć decyzję. Na tym etapie skuteczne mogą okazać się następujące działania marketingowe:

 • reklama Google Ads w sieci wyszukiwania,
 • pozycjonowanie,
 • opisy kategorii oraz produktów i usług, prezentujące ich specyfikę oraz zalety i wartości,
 • zdjęcia produktowe,
 • case studies,
 • raporty i zestawienia na blogu.

  Co to jest Middle of the Funnel? Dowiedz się więcej

Mikrokonwersja

Down arrow

Ang. Micro Conversion. Interakcja ze strony potencjalnego klienta, która choć nie jest konwersją ustaloną jako główny cel (np. sprzedaż produktu), to jest odzwierciedleniem jego zaangażowania podczas dowolnego momentu ścieżki zakupowej. Przykładami mikrokonwersji są działania użytkownika, takie jak: udostępnienie postu na Facebooku, dotarcie do określonej strony w witrynie, przeglądanie produktu i inne działania, które przybliżają użytkownika do zakupu, ale jeszcze nie przynoszą bezpośrednich korzyści.

Co to jest mikrokonwersja? Dowiedz się więcej

Minifikacja

Down arrow

Proces usuwania z kodu źródłowego niepotrzebnych elementów, m.in. takich jak spacje czy znaki enter. Kod źródłowy jest odczytywany w ten sam sposób, ale dzięki jego skróceniu przeglądarka wyświetla zawartość znacznie szybciej (szybkość strony rośnie), co ma wpływ zarówno na efekty pozycjonowania, jak i na ocenę strony pod kątem Core Web Vitals.

Co to jest Minifikacja? Dowiedz się więcej

 

Mobile-first indexing (Indeksowanie zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych)

Down arrow

Mechanizm indeksowania stron, który oznacza, że roboty Google do tworzenia rankingu wyników organicznych Google oraz indeksowania zawartości strony wykorzystują przede wszystkim mobilne wersje witryn, a Googlebot skanuje strony jako użytkownik przeglądający witrynę na smartfonie. Od 1 lipca 2019 indeksowanie zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych jest domyślnie włączone dla wszystkich nowych stron (tych, które dopiero powstały, i tych, które nie były wcześniej znane wyszukiwarce Google). Aby ułatwić robotom indeksowanie strony, należy:

 • stosować te same meta tagi w wersji mobilnej i komputerowej,
 • sprawdzić, czy nie jest włączona blokada indeksowania niektórych adresów URL,
 • wyeliminować leniwe ładowanie,
 • upewnić się, że treść na urządzeniach mobilnych i desktop jest taka sama,
 • sprawdzić sposób wyświetlania zdjęć, filmów i elementów klikalnych na urządzeniach desktop oraz mobile.

  Co to jest Mobile-first indexing? Dowiedz się więcej

Mobile Friendly Test (Narzędzie do testowania optymalizacji mobilnej)

Down arrow

Narzędzie Google przeznaczone do weryfikacji strony pod kątem jej przystosowania do urządzeń mobilnych. Po wpisaniu adresu witryny narzędzie informacyjne, czy dana strona działa prawidłowo na urządzeniach mobilnych, czy nie, a także wskazuje ewentualne problemy związane z funkcjonowaniem witryny na mobile. Problemy te mogą dotyczyć:

 • zbyt małej czcionki, która utrudnia czytanie,
 • zbyt małych odstępów pomiędzy elementami klikalnymi,
 • wykorzystywania wtyczek w formacie Flash,
 • braku określenia widocznego obszaru,
 • niedopasowania widocznego obszaru do szerokości ekranu urządzenia,
 • treści szerszej od ekranu.

Wyniki zawierają także zrzut ekranu strony, który pokazuje, w jaki sposób użytkownik widzi witrynę na urządzeniu mobilnym.

Co to jest Mobile Friendly Test? Dowiedz się więcej

 

Modele atrybucji

Down arrow

W Google Ads i Google Analytics zasada lub zbiór zasad Intencja użytkownika przypisujących sprzedaż i konwersję do kanałów konwersji nazywanych punktami styczności. Podstawowym modelem atrybucji jest model ostatniego kliknięcia. Całkowity udział konwersji przypisywany jest w nim do ostatniego źródła, które doprowadziło użytkownika do strony docelowej. Inne przykładowe modele atrybucji to: model ostatniego kliknięcia niebezpośredniego (sprzedaż przypisywana jest ostatniemu kanałowi, w który klient kliknął przed konwersją - model dostępny tylko w Google Analytics), model pierwszej interakcji (sprzedaż przypisywana jest pierwszemu kanałowi, z którym spotkał się użytkownik) i model liniowy (każdemu z punktów styczności przypisany zostaje taki sam % udziału w sprzedaży).

Co to są modele atrybucji? Dowiedz się więcej

 

Monitoring marki w internecie

Down arrow

Działania skupione na weryfikacji treści i komentarzy pojawiających się w internecie na temat marki, np. w mediach społecznościowych, na forach branżowych oraz na innych stronach. Pozwala on chronić wizerunek marki w internecie, sprawdzić, co mówią o marce jej klienci. Jednym z narzędzi do monitoringu marki w internecie jest Brand24.

 

Multi-channel marketing

Down arrow

Strategia marketingowa, która wykorzystuje różne kanały komunikacji z klientem, jednak w odróżnieniu od marketingu omnichannel i cross-channel, kanały te nie współpracują ze sobą, są zupełnie oddzielne i działają niezależnie od siebie. Na przykład: jesli klient wyszuka interesująca go parę butów na laptopie, a następnie będzie chciał dokonać realizacji zamówienia w aplikacji mobilnej, będzie musiał od początku wyszukać interesujący go produkt w aplikacji. Jeśli klient skontaktuje się z firma po raz pierwszy mailowo, to powinien pozostać przy tej formie kontaktu. W innym przypadku będzie musiał przedstawić swój problem od początku. W ten sposób kanały marketingowe konkurują ze sobą, a nie współpracują, a klient musi docelowo wybrać jeden kanał, z którego skorzysta.

Co to jest Multi-channel marketing? Dowiedz się więcej

 

Nakładki reklamowe In-Video
Down arrow

Reklama graficzna w systemie YouTube dostępna wyłącznie po wykupieniu kampanii sponsorowanej. Wyświetlają się wyłącznie na komputerach, pojawiają się u dołu odtwarzanego nagrania wideo w postaci grafiki w rozmiarze 480x70. Wyświetlają się w momencie gdy użytkownik rozpoczyna oglądanie filmu. W nakładce warto umieścić atrakcyjne wezwanie do działania, które zachęci do obejrzenia materiału lub kliknięcia w reklamę. Materiały graficzne do nakładki video trzeba przesłać do YouTube za pośrednictwem menedżera konta minimum 4 dni przed startem kampanii.

Co to jest Nakładki reklamowe In-Video? Dowiedz się więcej

 

NAP (Name - Address - Phone Number)

Down arrow

Wizytówki zawierające podstawowe dane kontaktowe firmy - takie jak nazwa, adres i numer telefonu - publikowane na portalach branżowych, zwłaszcza lokalnych. Spójne informacje w wizytówkach NAP poprawiają miejsce w rankingu wyszukiwań. Wpływają na pozytywną ocenę jakości witryny pod kątem koncepcji E-A-T (ang. Expertise-Authoritativeness-Trustworthiness), czyli treści opartej na wiarygodności i autorytecie.

Co to jest NAP? Dowiedz się więcej

 

Nawigacja

Down arrow

Lista linków w witrynie, która ułatwia użytkownikom oraz robotom Google poruszanie się po różnych podstronach w witrynie i wyszukiwanie informacji. Linki mogą być umieszczone zarówno w menu, jak i poza nim, i obejmują np. przyciski dodania do koszyka, dodania produktu do ulubionych itp. Obejmuje:

 • linki główne znajdujące się w głównym menu,
 • linki znajdujące się w stopce,
 • menu okruszkowe,
 • linki pokrewne, np. w sklepie internetowym będą to linki do takich kategorii jak ostatnio oglądane produkty, bestsellery itp.
 • linki pojawiające się w treści głównej, np. do kategorii produktowych na stronach produktów lub do inny artykułów w treściach blogowych.

Co to jest nawigacja? Dowiedz się więcej

Nawigacja fasetowa (wyszukiwanie fasetowe, przeglądanie fasetowe)

Down arrow

System nawigacji (wyszukiwania) na stronie lub w aplikacji, który dzięki zastosowaniu filtrów (fasetów) pozwala użytkownikom ona odnajdywanie zbiorów informacji mających pewne cechy wspólne. Filtry powstają na podstawie treści i informacji oraz meta danych zawartych na stronie. Nawigacja ta:

 • poprawia UX - pozwala użytkownikowi na filtrowanie produktów na podstawie wybranych parametrów (kolor, cena, producent, rozmiar, autor itp),
 • ułatwia korzystanie z witryny,
 • tworzy wiele podstron, które precyzyjnie określają zamiary użytkownika,
 • może powodować problemy techniczne na stronie (duplikację treści).

Co to jest nawigacja fasetowa? Dowiedz się więcej

 

Nazwa domeny

Down arrow

Unikalne słowo, słowo i znaki lub słowo, znaki i cyfry występujące po “www.“ adresu strony internetowej, a przed domeną najwyższego poziomu, np. “.pl”. W przykładowym zapisie adresu: www.abcde-1.pl, nazwa domeny to: abcde-1.

Co to jest nazwa domeny? Dowiedz się więcej

 

Negative SEO (depozycjonowanie stron)

Down arrow

Działania mające na celu obniżenie pozycji konkurencyjnej witryny w organicznych wynikach wyszukiwania. Może obejmować np. atak hakerski, tworzenie spamerskich linków oraz duplikację treści, publikowanie fałszywych negatywnych opinii o firmie.

Co to jest Negative SEO? Dowiedz się więcej

Netpeak Spider

Down arrow

Płatne narzędzie SEO przeznaczone do audytu i analizy strony pod kątem występowania błędów technicznych oraz jej przystosowania do pozycjonowania. W narzędziu można:

 • sprawdzić, które strony mają niski PageRank,
 • zweryfikować, czy w witrynie występują błędy techniczne, które mogą mieć wpływ na indeksowanie,
 • sprawdzić, czy nie ma w witrynie zduplikowanych treści, uszkodzonych obrazów i linków,
 • przeanalizować meta tagi strony, wykryć ewentualne duplikacje,
 • przeanalizować witrynę pod kątem jej struktury i wydajności,
 • sprawdzić poprawność wdrożenia przekierowań.

Co to jest Netpeak Spider? Dowiedz się więcej

Newsletter

Down arrow

Forma komunikacji marketingowej i handlowej z użytkownikiem, rodzaj biuletynu wysyłanego regularnie za pośrednictwem poczty elektronicznej do zapisanego na newsletter subskrybenta. Newsletter może np. prezentować aktualności związane z działaniem firmy, zawierać kody rabatowe, przekierowywać do stron produktowych, promować wydarzenie, przypominać o ofercie usług.

Co to jest newsletter? Dowiedz się więcej

 

Nienaturalny profil linków (nienaturalne linki przychodzące)

Down arrow

Jest to zbiór linków prowadzących do strony, które nie są wynikiem naturalnych działań użytkowników i właścicieli stron. Nienaturalne linki są pozyskiwane (tylko lub przede wszystkim) po to, by poprawić pozycję strony w organicznych wynikach wyszukiwania i zwiększyć jej autorytet, ale przy tym wiążą się ze zwiększonym ryzykiem otrzymania filtra Google

Co to jest Nienaturalny profil linków? Dowiedz się więcej

 

Nofollow

Down arrow

Sposób oznaczania linku zewnętrznego w kodzie html, który sprawia, że autorytet (moc) witryny linkującej nie są przenoszone do strony linkowanej. W kodzie strony link ten wygląda w następujący sposób: rel = ”nofollow”.

Co to jest nofollow? Dowiedz się więcej

Nowi użytkownicy

Down arrow

W Google Analytics jest to kategoria użytkowników, którzy odwiedzają witrynę po raz pierwszy. Każdy użytkownik jest wliczany do tej kategorii tylko jeden raz. Jeśli po raz kolejny odwiedzi stronę, będzie już powracającym użytkownikiem. Liczba nowych użytkowników pozwala sprawdzić, czy strategia reklamowa jest skuteczna i dociera do nowych odbiorców.

Co to jest nowi użytkownicy? Dowiedz się więcej

Odbiorcy w mediach społecznościowych
Down arrow

Wszystkie osoby, do których można dotrzeć za pośrednictwem swoich treści w mediach społecznościowych. Są to zarówno Twoi fani i obserwujący, jak i osoby, które widzą posty lub wchodzą z nimi w interakcję (klikają w link, komentują itp.).

Co to jest odbiorcy w mediach społecznościowych? Dowiedz się więcej

Odległość od użytkownika

Down arrow

W lokalnym SEO jest to dystans, jaki dzieli użytkownika, wyszukującego konkretne hasło, od miejsca, w którym znajduje się wyszukiwany obiekt. Im bliżej użytkownika znajduje się dany obiekt, tym większa szansa na wyświetlenie firmy w tzw. Local pack, czyli trzech najbardziej trafnych wyników lokalnych.

Co to jest odległość od użytkownika? Dowiedz się więcej

 

Odmiana reklamy

Down arrow

Reklama w systemie Google Ads, która skierowana jest do tej samej grupy odbiorców na to samo słowo kluczowe, ale różni się od siebie treścią reklamy oraz grafikami. Celem tworzenia odmian reklam jest przede wszystkim testowanie skuteczności różnych wersji reklam, by docelowo na koncie zastosować tylko najskuteczniejsze z nich. Odmiana reklamy jest przydatna przede wszystkim w przypadku testowania pojedynczej zmiany na całym koncie lub w konkretnej kampanii.

Co to jest odmiana reklamy? Dowiedz się więcej

Omnichannel marketing (marketing wielokanałowy)

Down arrow

Strategia marketingowa, która wykorzystuje różne, zintegrowane ze sobą kanały marketingowe w celu poprawy jakości obsługi klienta i stworzenia spójnych doświadczeń. Jest to najbardziej zaawansowana forma integracji kanałów marketingowych. Kanały marketingowe w strategii omnichannel faktycznie współpracują ze sobą, a klient może skorzystać z kilku kanałów jednocześnie. Celem omnichannel marketingu jest przełamanie bariery online i offline. Do budowania strategii omnichannel często wykorzystuje się rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji. Przykładem strategii omnichannel jest możliwość przesłania przez użytkownika własnego zdjęcia na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej sklepu i sprawdzenia, jak makijaż będzie wyglądał na twarzy klientki. Wszystko po to, by użytkownik mógł podjąć najlepszą i satysfakcjonującą decyzję zakupową.

Co to jest Omnichannel marketing? Dowiedz się więcej

 

One-page (witryna jednostronicowa)

Down arrow

Witryna, która ma w swojej strukturze tylko jeden adres URL - adres strony głównej - na którym znajdują się wszystkie informacje dla użytkownika. Taka witryna ma długi, przewijany układ i nie zawiera żadnych zagłębionych w menu podstron. Menu takich stron tworzy się poprzez sekcje - po kliknięciu w link zawarty w menu użytkownik jest przenoszony do odpowiedniej sekcji w obrębie strony głównej. Witryny jednostronicowe mają wiele zalet - pozwalają zebrać wszystkie istotne informacje w jednym miejscu, ułatwiają budowanie historii i utrzymanie uwagi, eliminują dużo problemów technicznych/ Sprawdzają się w przypadku stron małych firm, witryn prezentujących portfolio, CV czy oferty pracy. Panuje przekonanie, że witryny one-page nie da się pozycjonować. jest to nieprawda - pozycjonowanie witryn jednostronicowych jest możliwe ale wymaga więcej kreatywności.

Co to jest One-page? Dowiedz się więcej

 

Open source

Down arrow

Model dystrybucji oprogramowania, w którym oprogramowanie jest dostępne i otwarte dla wszystkich - można je pobrać i korzystać z niego bez uiszczania opłat. Może ono być modyfikowane i jest współtworzone przez użytkowników.

Co to jest open source? Dowiedz się więcej

 

Operatory wyszukiwania Google

Down arrow

Specjalne słowa i znaki, umieszczane w treści zapytania, które określają, jakiego rodzaju wyniku szuka użytkowni i jak mają być interpretowane zapytania. Modyfikują one wyniki wyszukiwania lub całkowicie zmieniają ich typ. Do operatorów należą m.in.:

 • “site”, który pozwala znaleźć wszystkie podstrony w danej domenie
 • “link”, który pozwala znaleźć wszystkie strony zawierające linki do konkretnej domeny,
 • “related:”, który spowoduje wyświetlenie wyników podobnych do konkretnej strony.
 • “info:”, które powoduje wyświetlenie informacji o danej tronie, którymi dysponuje wyszukiwarka.

  Co to jest operatory wyszukiwania Google? Dowiedz się więcej

Opos

Down arrow

Nigdy nie potwierdzony oficjalnie update algorytmu Google wprowadzony w 2016 roku, który dotyczy wyników wyszukiwania Google Maps i tzw. Local 3-pack, czyli wyników Google Maps w organicznych wynikach wyszukiwania. Efekty i cele aktualizacji do dziś pozostają w sferze domysłów. Wielu ekspertów udzielających się na blogu Moz, na łamach Search Engine Journal i innych portali o tematyce SEO wskazuje na efekt w postaci odfiltrowania powtarzających się wyników i wprowadzenia większej różnorodności wśród firm promowanych w Google Maps. Moz szacuje, że update miał wpływ na 64% lokalnych wyników wyszukiwania.

Co to jest opos? Dowiedz się więcej

 

Optymalizacja obrazów pod kątem SEO

Down arrow

Działania mające na celu przystosowanie obrazów i grafik do wymagań pozycjonowania. Obejmuje m.in. następujące elementy:

 • kompresję plików graficznych (zmniejszenie ich rozmiaru), by ich wielkość nie wpływała na czas ładowania strony,
 • odpowiednie nazewnictwo plików graficznych (z zastosowaniem słów, fraz kluczowych),
 • uzupełnianie obrazów o tekst alternatywny zawierający frazę kluczową.

Co to jest optymalizacja obrazów pod kątem SEO? Dowiedz się więcej

Optymalizacja stawek Google Ads

Down arrow

Proces dostosowywania stawek do skuteczności reklam Google Ads. Specjalista google Ads sprawdza:

 • jakie słowa kluczowe generują ruch i kliknięcia oraz jaki jest ich koszt,
 • które słowa kluczowe generują dużo wyświetleń, ale mało kliknięć,
 • z jakich urządzeń i lokalizacji pochodzą kliknięcia,
 • w jakich dniach i porach jest największa liczba kliknięć, konwersji.

Na tej podstawie specjalista Google Ads dokonuje optymalizacji stawek:

 • podwyższa stawki na te słowa kluczowe, lokalizacje, urządzenia i pory dnia, które generują konwersje,
 • obniża stawki na te słowa kluczowe, urządzenia, lokalizacje i pory dnia, które nie generują konwersji,
 • wyłącza słowa kluczowe, które powodują wyświetlanie reklam (wykorzystują budżet), a są niedopasowane do rodzaju działalności.

  Co to jest optymalizacja ? Dowiedz się więcej

Optymalizacja SEO video

Down arrow

Optymalizacja filmu, zazwyczaj opublikowanego na YouTube, w taki sposób, by zwiększyć jego widoczność w wynikach wyszukiwania Google. Dotyczy ona zarówno optymalizację konkretnego nagrania, jak i całego kanału. Obejmuje:

 • przygotowanie słów kluczowych,
 • stworzenie opisu, zawierającego słowa kluczowe oraz informacje, które mogą być istotne i zachęcające dla użytkownika,
 • użycie tagów,
 • przygotowanie transkrypcji nagrania (jeśli ma być on osadzony na stronie).

Co to jest Optymalizacja SEO video? Dowiedz się więcej

Optymalizacja współczynnika konwersji (CRO - Conversion Rate Optimization)

Down arrow

Zestaw działań podejmowanych po to, by zwiększyć odsetek użytkowników, którzy wykonują pożądane działanie na stronie internetowej, w sklepie lub aplikacji (np. zakup, skorzystanie z formularza kontaktowego, zapis do newslettera, pobranie aplikacji). Dzięki optymalizacji współczynnika konwersji można zwiększać sprzedaż i przychody bez inwestowania dużych środków finansowych we wzrost ruchu. W ramach optymalizacji testuje się różne wersje kampanii reklamowych, stron docelowych, witryn lub ich poszczególnych elementów po to, by sprawdzić ich skuteczność i wybrać tę wersję, która generuje najlepsze wyniki. Optymalizacja konwersji może polegać m.in. na:

 • zmianie układu elementów na stronie,
 • edycji menu,
 • edycji/dodaniu przycisków, wezwań do działania,
 • zmianie lokalizacji poszczególnych elementów,
 • edycji treści strony docelowej.

Co to jest Optymalizacja współczynnika konwersji? Dowiedz się więcej

Orphan page (strona osierocona)

Down arrow

Strona, do której nie prowadzą żadne linki wewnętrzne, co sprawia, że roboty i użytkownicy nie będą mogli jej znaleźć i do niej dotrzeć. Sytuacja ta powoduje trudności w pozycjonowaniu, ponieważ orphan pages nigdy nie są indeksowane i nie wyświetlają się w organicznych wynikach wyszukiwania. Najprostszym sposobem, by znaleźć takie strony, jest skorzystanie z narzędzia Google Analytics, z raportu Zachowanie > Zawartość witryny > Wszystkie strony i wytypowanie stron, które nie mają odwiedzin. Wśród nich mogą być orphan pages.

  Co to jest Orphan page? Dowiedz się więcej

 

Osadzanie skryptu/kodu na stronie

Down arrow

Dodanie do witryny kodu html, javaScript i innych określonego materiału z zewnętrznej witryny (np. video na YouTube), dzięki któremu użytkownik może obejrzeć materiał bezpośrednio na stronie internetowej, bez konieczności jej opuszczania.

Co to jest Osadzanie kodu na stronie? Dowiedz się więcej

Owned media

Down arrow

Dowolna usługa internetowa, która jest unikalna dla marki i którą można samodzielnie kontrolować oraz zarządzać. W zakresie owned media mieszczą się:

 • strona internetowa,
 • blog,
 • kanały w mediach społecznościowych (Facebook Instagram, Twitter, LinkedIn).

Co to jest owned media? Dowiedz się więcej

Page Experience
Down arrow

Jeden z czynników rankingowych, który roboty Google biorą pod uwagę podczas szeregowania stron w organicznych wynikach wyszukiwania. Obejmuje on doświadczenia użytkowników w procesie interakcji ze stroną, ale dotyczy aspektów technicznych, a nie zawartości strony. Na Page Experience składają się np.:

 • przystosowanie strony do urządzeń mobilnych,
 • szybkość ładowania stron na desktop i mobile,
 • stabilność strony,
 • brak agresywnych reklam,
 • bezpieczeństwo,
 • wdrożenie certyfikat SSL.

Co to jest Page Experience? Dowiedz się więcej

PageRank

Down arrow

Jest to jeden z pierwszych algorytmów Google, opracowany przez założycieli wyszukiwarki, który oceniał stronę internetową na podstawie liczby i jakości prowadzących do niej linków. Obecnie wskaźnik ten jest jednym z czynników rankingowych Google, ale Google przestało go upubliczniać, a źródłach Google na temat SEO można znaleźć inne wskaźniki i określenia dla linków, takie jak autorytet, wartość, zaufanie itp.

Co to jest PageRank? Dowiedz się więcej

 

PageSpeed Insights

Down arrow

Darmowe narzędzie Google przeznaczone do pracy nad prędkością ładowania strony. Po wpisaniu adresu swojej witryny wyświetli się raport na temat czasu jej ładowania wraz ze wskazówkami, nad czym powinieneś popracować, by osiągnąć lepsze efekty i poprawić szybkość działania strony.

Co to jest PageSpeed Insights? Dowiedz się więcej

Paginacja (stronicowanie witryny internetowej)

Down arrow

Podział treści jednej podstrony na kilka części (sekwencji), które można przeglądać za pomocą strzałek, podobnie jak strony w książce. Stosowana jest ze względu na to, że zwiększa przejrzystość i przyspiesza ładowanie strony. Spotykana jest najczęściej w przypadku:

 • stron kategorii produktowych lub stron produktów konkretnych producentów,
 • długich artykułów blogowych, poradnikowych, fotorelacji.

Nieumiejętne stosowanie paginacji może spowodować problemy z techniczną duplikacją treści. Dlatego też należy:

 • prawidłowo wdrożyć linki wewnętrzne na stronach paginacji, tak by prowadziły do strony bez zmiennej paginacji (do strony widoczni.com/kategori, anie do strony widoczni.com/kategoria?p=1),wdrożyć linki kanoniczne na podstronach paginacji które będą kierować do strony zawierającej pełną treść,
 • umieszczać opis kategorii tylko na pierwszej stronie kategorii produktów.

Co to jest paginacja? Dowiedz się więcej

 

 

Paid media

Down arrow

Są to wszelkie działania marketingowe w internecie, za które płacisz. Obejmują one:

 • reklamę Google Ads i Facebook Ads (w tym promowanie postów),
 • reklamę na LinkedIn,
 • artykuły sponsorowane,
 • współpracę z influencerami.

Co to jest Paid media? Dowiedz się więcej

Pamięć podręczna (Cache)

Down arrow

Technologia, która umożliwia przechowywanie często wykorzystywanych danych witryny internetowej w celu ich szybszego wyświetlania i skrócenia czasu ładowania strony. Istnieje kilka metod przechowywania pamięci podręcznej wykorzystujących:

 • pamięć podręczną serwera - wówczas dane są zapisywane w pamięci podręcznej serwera i wyświetlane z jak najmniejszym wykorzystaniem jego zasobów,
 • pamięć podręczną przeglądarki - pobrane przez użytkownika dane są zapisywane w przez pamięć podręczną przeglądarki (np. Chrome, Mozilla Firefox i inne) na urządzeniu na określony czas (wskazany w konfiguracji serwera).

Dzięki zastosowaniu pamięci podręcznej możliwe jest szybsze ładowanie zawartości strony w przypadku, gdy użytkownik odwiedza ją po raz kolejny. Pozwala to uzyskać 3-, 4-krotny wzrost szybkości ładowania strony.

  Co to jest pamięć podręczna? Dowiedz się więcej

Panda

Down arrow

Jedna z aktualizacji algorytmu Google wdrożona w 2011 roku, której celem było wyeliminowanie z bezpłatnych wyników wyszukiwania stron internetowych, które miały treść niskiej jakości, czyli:

 • zduplikowaną,
 • przesyconą słowami kluczowymi,
 • spamerską, generowaną przez użytkowników w komentarzach.

Algorytm Panda nagradza wysokimi pozycjami witryny, które zawierają oryginalną, merytoryczną treść, interesującą użytkowników, powiązaną z treścią zapytania i wyczerpującą dane zagadnienie. Od stycznia 2016 roku Panda stała się integralną częścią algorytmu Google, co oznacza, że treść na stronach jest analizowana w czasie rzeczywistym, a nie tylko w momencie wdrożenia aktualizacji algorytmu.

Co to jest Panda? Dowiedz się więcej

Panel wiedzy w wyszukiwarce Google

Down arrow

Jest to pole z informacjami wyświetlane obok wyników wyszukiwania. Zawiera informacje na temat podmiotów (osób, rzeczy, organizacji, miejsc) znajdujących się w Grafie wiedzy. W panelach znajdują się krótkie podsumowania dotyczące informacji na dany temat. Panel wyświetla się automatycznie, a informacje pochodzą z różnych źródeł w internecie, w tym bezpośrednio od osób, których dotyczą.

Co to jest panel wiedzy w wyszukiwarce Google? Dowiedz się więcej

 

Partial Match Domain (domena częściowego dopasowania)

Down arrow

Domena, która w nazwie zawiera część frazy kluczowej, na którą ma być pozycjonowana.

Co to jest partial match domain? Dowiedz się więcej  

Partnerstwo agencji

Down arrow

Możliwość współpracy z agencją marketingową. Zazwyczaj odbywa się na podstawie systemu rekomendacji - firma współpracująca poleca usługi marketingu internetowego pochodzące od agencji partnerskiej w zamian za określoną opłatę jednorazową lub procent od każdej umowy. W zależności od indywidualnych ustaleń agencja marketingu internetowego może wykonywać działania w imieniu własnym lub w imieniu partnera - jako podwykonawca. Taka usługę swoim klientom oferuje także agencja widoczni w formie partnerstwa obejmującego outsourcing usług SEO oraz Google Ads.

Co to jest partnerstwo agencji? Dowiedz się więcej

 

Pasek adresu

Down arrow

Graficzny element przeglądarki internetowej, w którym użytkownik widzi aktualny adres URL, w którym się znajduje. Po wpisaniu innego adresu URL użytkownik zostanie do niego przekierowany. W większości przeglądarek wpisanie w pasek adresu hasła innego niż adres URL przekierowuje do wyszukiwarki, np. Google, Bing itp.

Co to jest pasek adresu? Dowiedz się więcej

 

Pay per Action (PPA)

Down arrow

Model płatności za reklamę, w którym płatność następuje za określoną aktywność użytkownika stanowiącą konwersję. Płatność nastąpi za dokonanie zakupu, skorzystanie z formularza kontaktowego, zakup e-booka lub zapis do newslettera.

Co to jest Pay per Action? Dowiedz się więcej  

Personalizacja wyników

Down arrow

Funkcja wyszukiwarki Google, która dopasuje organiczne wyniki wyszukiwania nie tylko do treści zapytania użytkownika, ale także do plików cookies użytkowników niezalogowanych oraz historii wyszukiwań zapisanych na koncie Google dla użytkowników zalogowanych. Funkcja ta dostępna jest od grudnia 2009 roku dla wszystkich użytkowników, a od listopada 2005 roku dla zalogowanych. Wyniki dopasowane są zatem także do witryn, które użytkownik wcześniej odwiedzał za pośrednictwem konkretnej przeglądarki. Celem działania Google jest wyświetlenie wyników, które są jak najbardziej przydatne dla konkretnego użytkownika.

Co to jest personalizacja wyników? Dowiedz się więcej

 

Pętla przekierowań

Down arrow

Sytuacja, w której adres URL jest przekierowany do drugiego, a ten drugi adres URL przekierowuje do pierwotnego adresu, który miał być przekierowany. Przykład: adres URL 1 przekierowuje do adresu URL 2, adresu URL 2 przekierowuje do adresu URL 3, a adres URL 3 przekierowuje do adresu 1. W konsekwencji przeglądarka zamiast treści strony wyświetla błąd zbyt dużej liczby przekierowań. Pętla przekierowań szkodzi SEO, ponieważ powoduje spadek ruchu i brak wykorzystania potencjału przekazywania autorytetu linków. Pętle przekierowań można znaleźć w Google Search Console.

Co to jest pętla przekierowań? Dowiedz się więcej

 

PHP

Down arrow

Język programowania wykorzystywany do projektowania skryptów serwera znajdujących się na stronach internetowych oraz w aplikacjach webowych. Język ten dotyczy warstwy back-end strony internetowej i jest niewidoczny dla użytkownika. Za jego pomocą można:

 • ograniczyć dostęp do danych na serwerze,
 • edytować pliki dostępne na serwerze,
 • zaszyfrować dane,
 • wdrożyć stosowanie plików cookies,
 • tworzyć bazy danych, systemy CMS, fora dyskusyjne.

Co to jest PHP? Dowiedz się więcej

 

 

Pingdom

Down arrow

Płatne narzędzie przeznaczone do analizy strony pod kątem szybkości działania oraz użytkowników. Dzięki narzędziu można:

 • dowiedzieć się, w jaki sposób użytkownicy korzystają ze strony,
 • zweryfikować i poprawić szybkość działania strony,
 • sprawdzisz, czy wykonanie podstawowych działań, np. zakupu, jest proste i intuicyjne.

Co to jest pingdom? Dowiedz się więcej

Pingwin

Down arrow

Aktualizacja algorytmu Google z 2012 roku, której celem było wyeliminowanie z wysokich pozycji w bezpłatnych wynikach wyszukiwania stron, które mają nienaturalny profil linków. Na skutek Pingwina spadły pozycje stron, które masowo kupowały linki bądź uczestniczyły w serwisach wymiany linków. Od 2016 roku Pingwin, podobnie jak Panda, jest częścią algorytmu Google i analizuje jakość linków w czasie rzeczywistym. Docenia te strony, które:

 • stopniowo rozbudowują profil linków,
 • budują linki w sposób naturalny, na witrynach powiązanych tematycznie, o wysokiej pozycji w Google.

Co to jest Pingwin? Dowiedz się więcej

 

 

Pinterest

Down arrow

Portal społecznościowy założony w 2010 roku, służący wyszukiwaniu i dzieleniu się inspiracjami w postaci obrazów i filmów w dziedzinach takich jak np. kulinaria, moda, dekoracje domu i wiele innych. Zapisywanie i udostępnianie zdjęć lub grafik (nazywanych pinezkami) ma miejsce na wirtualnych tablicach. Statystyki z 2020 roku wskazują na 367 milionów zarejestrowanych użytkowników.

Co to jest Pinterest? Dowiedz się więcej

 

Pirat

Down arrow

Aktualizacja algorytmu Google wdrożona w 2012 roku, której celem było obniżenie w organicznych wynikach wyszukiwania pozycji stron, które naruszały prawa autorskie. Obniża on pozycje stron, wobec których wystąpiło wiele żądań usunięcia zawartości ze względu na naruszenie praw autorskich. Dotyczyło to zwłaszcza stron udostępniających nielegalną muzykę oraz filrmy, a także witrynom linkującym do takich stron.

Co to jest Pirat? Dowiedz się więcej

 

Platforma e-commerce

Down arrow

Oprogramowanie, które pozwala właścicielom sklepów internetowych zarządzać sprzedażą. Na platformie e-commerce można m.in.:

 • dodawać produkty do sklepu,
 • tworzyć kategorie produktowe i dodawać do nich produkty,
 • wdrożyć wewnętrzną wyszukiwarkę oraz produkty powiązane,
 • zarządzać zamówieniami, płatnościami oraz wysyłkami,
 • wysyłać automatyczne powiadomienia do klientów o statusie zamówienia,
 • instalować dodatkowe wtyczki (rozszerzenia), które dodają nowe funkcje do platformy.

Co to jest platforma e-commerce? Dowiedz się więcej

Plik produktowy (plik danych Google Merchant Center)

Down arrow

Plik w formacie TXT lub XML, w którym znajduje się lista produktów w sklepie internetowym (wraz z ich specyfikacją), które właściciel sklepu chce promować w Google Merchant Center. Do każdego produktu trzeba dodać opisujące go atrybuty (cena, kolor, rozmiar itp.). Pojedynczy plik danych może być aktualizowany i wykorzystywany wielokrotnie. Plik produktowy jest dodawany w Google Merchant Center i niezbędny do uruchomienia reklamy produktowej w Google Ads. Można go przesłać do Google Merchant Center na 5 sposobów:

 • ręcznie, bezpośrednio w Google Merchant Center,
 • za pomocą protokołu FTP lub SFTP (bezpieczniejszego protokołu FTP),
 • za pomocą funkcji zaplanowanego pobierania,
 • za pomocą Google Cloud Storage (usługi przechowywania plików w chmurze),
 • za pomocą interfejsu Content API for Shopping, który pozwala automatycznie przesyłać informacje o produktach.

Co to jest plik produktowy? Dowiedz się więcej

 

Plik robots.txt

Down arrow

Plik będący częścią protokołu Robots Exclusion Protocol. Znajduje się w katalogu głównym witryny (każda witryna może mieć tylko 1 plik robots.txt) i jest dla robotów wyszukiwarki źródłem informacji o tym, czego nie powinny robić na stronie internetowej i które jej elementy można indeksować. Tworzenie pliku robots.txt jest możliwe w większości edytorów tekstu, w których można tworzyć standardowe pliki tekstowe UTF-8. Dla przykładowej strony www.abcd123.pl plik robots.txt będzie dostępny pod adresem www.abcd123.pl/robots.txt. 

Co to jest Plik robots.txt? Dowiedz się więcej

Pliki cookies (ciasteczka)

Down arrow

Są to pliki tekstowe zapisywane w przeglądarce internetowej, które zawierają dane o użytkownikach i służą do identyfikowania komputera lub użytkownika podczas korzystania z internetu. Dzięki plikom cookies możliwe jest:

 • dopasowywanie przekazu reklamowego do Twoich zainteresowań (na podstawie historii przeglądanych stron),
 • tworzenie kampanii reklamowych google (remarketing),
 • sugerowania produktów i usług, które mogą Cię zainteresować (np. w sklepie internetowym).

  Co to są pliki cookies? Dowiedz się więcej

 

Płatne wyniki wyszukiwania

Down arrow

Płatne wyniki wyszukiwania w wyszukiwarce to forma marketingu cyfrowego, w której wyszukiwarki Google, Bing i inne umożliwiają właścicielom witryn internetowych wyświetlanie reklam na stronie wyników wyszukiwania. Wyniki te pojawiają się dlatego, że reklamodawca zadeklarował płatność za wykonanie przez użytkownika określonego działania, np. kliknięcia w link sponsorowany). Płatne wyniki w wyszukiwarce Google obejmują:

 • reklamy tekstowe, wyświetlane nad lub pod organicznymi wynikami wyszukiwania,
 • reklamy produktowe promujące określone produkty ze sklepu online.

By strona wyświetlała się w płatnych wynikach wyszukiwania, konieczne jest nie tylko zadeklarowanie płatności, ale także prawidłowe przygotowanie, skonfigurowanie i zoptymalizowanie kampanii. W przypadku reklam produktowych do uruchomienia kampanii wymagane jest stworzenie pliku produktowego i dodanie go w narzędziu Google Merchant Center. Reklamy w płatnych wynikach wyszukiwania pojawiają się na skutek wpisania przez użytkownika określonych słów kluczowych, na które skierowana jest reklama. O pozycji konkretnej strony decydują wynik jakości reklamy oraz zadeklarowana przez reklamodawcę stawka za działanie.

Co to są płatne wyniki wyszukiwania? Dowiedz się więcej

 

 

 

Podcast

Down arrow

Seria internetowych audycji dźwiękowych, ukazująca się w odcinkach, która dotyczy konkretnego tematu lub prezentuje wypowiedzi i dyskusji zaproszonych gości. Podcastów można słuchać m.in. na platformach Spotify, Apple Podcasts, iTunes, Pocket Casts, Overcast, Lecton.

Co to jest podcastd? Dowiedz się więcej

Podobne wyszukiwania

Down arrow

Zestawienie 8 słów kluczowych widoczne na samym dole wyników wyszukiwania Google, które jest generowane automatycznie przez algorytm i określa frazy kluczowe powiązane z wpisanym hasłem. Zestawienie to pozwala sprawdzić, jakie słowa kluczowe wpisują w wyszukiwarkę Google, jakie są ich intencje i czego chcą się dowiedzieć. Na podstawie podobnych wyszukiwań można rozszerzyć swoją strategię reklamową o nowe frazy kluczowe i stworzyć przydatne oraz atrakcyjne treści.

Co to jest Podobne wyszukiwania? Dowiedz się więcej

 

Pogo-sticking

Down arrow

Sytuacja, w której użytkownik po wpisaniu hasła w wyszukiwarkę odwiedza kilka stron internetowych, by ostatecznie odnaleźć stronę, która odpowiada jego intencji.

Co to jest Pogo-sticking? Dowiedz się więcej

Pop-up (wyskakujące okienko)

Down arrow

Wyskakujące okienko, które pojawia się podczas przeglądania strony internetowej. Zazwyczaj służy ono do pozyskiwania leadów oraz reklamy i pojawia się po wejściu na stronę lub w momencie, gdy użytkownik chce ją opuścić. Liczba wyskakujących okienek na stronie powinna być ograniczona do minimum, ponieważ może wpływać na stabilność wizualną strony, utrudnia zapoznanie się z jej zawartością i zniechęcać użytkowników do przeglądania witryny.

Co to jest Pop-up? Dowiedz się więcej

Powiadomienie push

Down arrow

Powiadomienie wysyłane do urządzenia (smartfona, tabletu, komputera stacjonarnego) przez przeglądarkę lub aplikację mobilną, z inicjatywy właściciela witryny, a nie na żądanie odbierającego.

Co to jest powiadomienie push? Dowiedz się więcej

 

Pozycjonowanie lokalne

Down arrow

Zespół działań SEO, których celem jest uzyskanie wysokich pozycji w bezpłatnych wynikach wyszukiwania na frazy lokalne, tj. zawierające element lokalizacji, np. nazwę miasta czy województwa. W zakres pozycjonowania lokalnego wchodzi:

 • pozycjonowanie w organicznych, tekstowych wynikach wyszukiwania,
 • pozycjonowanie w mapach Google, dzięki któremu firma ma szansę pojawić się w tzw. Local pack, czyli trzech najbardziej trafnych wynikach z map Google.

Pozycjonowanie lokalne stanowi skuteczną formę marketingu internetowego dla firm, które dopiero zaczynają działalność, mają ograniczony budżet reklamowy, ale chcą zaistnieć w internecie. Lokalne SEO przynosi szybsze efekty ze względu na mniejszą konkurencję, jest tańsze i pozwala dotrzeć do użytkowników, którzy realnie szukają usług w okolicy. Z pozycjonowania lokalnego skorzystają m.in. restauracje, hotele, deweloperzy, galerie handlowe, parkingi, gabinety kosmetyczne itp.

  Co to jest pozycjonowanie lokalne? Dowiedz się więcej

Pozycjonowanie międzynarodowe

Down arrow

Działania SEO skupione na poprawie wyników w wyszukiwarce skupione na różnych krajach. W zakres działań wchodzi:

 • pozycjonowanie zgodnie z wymaganiami wyszukiwarki dominującej w danym kraju (nie wszędzie będzie to Google),
 • optymalizacja hreflang, który poinformuje roboty, że strona kierowana jest na różne języki i określi język danej wersji (w wyszukiwarce zostanie wyświetlona wersja dopasowana do języka, którym posługuje się użytkownik),
 • tłumaczenie elementów strony (adresy URL, title, description, menu, nazw plików i opisów alternatywnych obrazów),
 • skonfigurowanie funkcji wykrywania kraju, by określić walutę do płatności.

Co to jest Pozycjonowanie międzynarodowe? Dowiedz się więcej

Pozycjonowanie szerokie

Down arrow

Typ pozycjonowania przeznaczony przede wszystkim dla dużych sklepów internetowych, którego celem jest uzyskanie wysokich pozycji w bezpłatnych wynikach wyszukiwania nawet na kilkaset słów kluczowych z długim ogonem. Strategia ta pozwala dotrzeć do szerokiej grupy użytkowników przy jednoczesnej dużej trafności wyników. W pozycjonowaniu szerokim przygotowujemy strategię działań SEO na frazy ogólne oraz na frazy long tail, czyli frazy z dopełnieniami złożonych z 3 i więcej słów. Dzięki takiej strategii strona dociera do odbiorców realnie zainteresowanych produktem lub usługą, buduje wartościowy ruch, szybciej osiąga efekty i wspiera sprzedaż.

Co to jest Pozycjonowanie szerokie? Dowiedz się więcej

 

Pozycjonowanie w mapach Google

Down arrow

Są to działania SEO skupione na poprawie pozycji wizytówki Google Moja Firma w organicznych wynikach wyszukiwania w mapach Google. Głównym celem jest wyświetlanie się wizytówki firmy w tzw. Local pack,. czyli trzech najbardziej trafnych wynikach. Pozycjonowanie w mapach Google wspiera pozycjonowanie lokalne i jest jednym z jego głównych elementów. Oferta pozycjonowania w mapach Google obejmuje optymalizację strony, optymalizację wizytówki GMF, pozyskiwanie opinii o firmie, a także przystosowanie strony do urządzeń mobilnych.

Co to jest Pozycjonowanie w mapach Google? Dowiedz się więcej

Presell Pages

Down arrow

Tzw. precle SEO, czyli strony internetowe zazwyczaj zawierające treści niskiej jakości, publikowane w celu dodania linku do pozycjonowanej strony. Treści na takich stronach mogą być artykułami reklamującymi daną firmę, jak i ogólnymi artykułami zawierającymi link do strony.

Co to jest Presell Pages? Dowiedz się więcej

Profil linków zwrotnych

Down arrow

Ang. Backlinks Profile. Raport linków przychodzących, czyli kierujących z zewnątrz do pozycjonowanej witryny. Ich liczba i jakość (oceniana na podstawie jakości źródła) wpływa na pozycję wyników wyszukiwania. Profil linków zwrotnych można badać m.in. w narzędziu Ahrefs.

Co to jest Profil linków zwrotnych? Dowiedz się więcej

Progi rankingu reklamy

Down arrow

Jest to minimalna stawka za kliknięcie, którą reklamodawca musi zadeklarować, by reklama mogła się wyświetlić. Jeśli reklamodawca zadeklaruje niższa stawkę, reklama w ogóle nie będzie brała udziału w aukcji. Progi rankingu reklamy są określane dynamicznie w momencie aukcji i zależą od:

 • jakości reklamy (reklama niskiej jakości będzie mieć wyższy próg rankingu),
 • pozycji reklamy (reklamy znajdujące się na wyższych pozycjach będa miały wyższy próg rankingu),
 • sygnałów i atrybutów użytkowników (lokalizacji, urządzenia itp. - różne progi będa miały reklamy wyświetlane w różnych krajach oraz na urządzenia mobilne i desktop),
 • tematyki i charakteru wyszukiwania (inne progi będą dla wyszukiwań dotyczących pozycjonowania, a inne dla ręcznie robionych kosmetyków),
 • powiązanych aukcji (próg rankingu reklamy może zależeć także od aukcji odbywających się przy okazji podobnych zapytań).

Co to jest Progi rankingu reklamy? Dowiedz się więcej

Projektowanie doświadczeń użytkownika

Down arrow

Zestaw działań, którego celem jest poprawa satysfakcji i lojalności klientów poprzez użyteczność, łatwość użytkowania i pozytywne doświadczenia zapewnione podczas interakcji z fizycznym lub cyfrowym produktem lub usługą (aplikacją, stroną internetową, sklepem internetowym, formularzem, itp.). Podejście to uwzględnia potrzeby i oczekiwania użytkownika w procesie projektowania produktu. Dotyczy tradycyjnych interakcji człowiek-komputer, a także wszystkich aspektów produktu lub usługi, z którymi styka się użytkownik. Na dobre doświadczenia użytkownika składają się:

 • poprawa użyteczność, by interakcja klienta z produktem była w pełni czytelna i zrozumiała,
 • poprawa atrakcyjność i estetyki produktu przy wysokiej funkcjonalności,
 • dostosowanie produktu lub usługi (aplikacji, strony, sklepu) do działania na urządzeniach mobilnych,
 • dostępność produktu lub usługi (możliwość skorzystania z niego).

Co to jest Projektowanie doświadczeń użytkownika? Dowiedz się więcej

 

Promowanie posta na Facebooku

Down arrow

Metoda reklamowa dostępna na Facebooku, która umożliwia zwiększenie zasięgu publikowanych postów w zamian za uiszczenie opłaty. Do promocji wykorzystywany jest post (z treścią i grafiką), a w procesie przygotowywania promocji można wybrać:

 • całkowity budżet reklamowy,
 • grupę odbiorców,
 • czas trwania reklamy,
 • metodę płatności.

Post promowany różni się od reklamy tym, że wykorzystuje post organiczny, a nie specjalnie utworzoną na cele reklamowe treść.

Co to jest Promowanie posta na Facebooku? Dowiedz się więcej

 

Protokół http

Down arrow

Protokół, który określa sposób przekazywania danych pomiędzy serwerem a przeglądarką. Polega to na tym, że użytkownik poprzez przeglądarkę wysyła żądanie do serwera, a serwer wyświetla żądaną treść. W przeciwieństwie do protokołu https protokół http nie zapewnia bezpieczeństwa poufnych danych.

Co to jest protokół http ? Dowiedz się więcej

 

Protokół https

Down arrow

Protokół, który określa sposób przesyłania danych pomiędzy przeglądarką a serwerem i dodatkowo zapewnia bezpieczeństwo danych, takich jak dane logowania do bankowości elektronicznej czy dane kart płatniczych. Można go wdrożyć na stronie poprzez dodanie certyfikatu SSL.

Co to jest Protokół https ? Dowiedz się więcej

 

Przeglądarka internetowa

Down arrow

Program internetowy, który umożliwia pobranie i wyświetlenie strony www udostępnionej przez serwer, a także odtwarzanie plików multimedialnych. Przeglądarka komunikuje się z serwerem poprzez protokół komunikacyjny (HTTP, HTTPS, FTP i inne). W nowoczesnych przeglądarkach można znaleźć szereg rozwiązań, które ułatwiają użytkownikom korzystanie z nich, np.:

 • menedżer pobierania,
 • dodawanie stron do zakładek,
 • import zakładek z innego urządzenia,
 • zapamiętywanie haseł,
 • instalowanie rozszerzeń,
 • blokowanie wyskakujących okienek,
 • filtrowanie reklam.

Najpopularniejsze przeglądarki w Polsce to Google Chrome, Mozilla Firefox , Opera, Safari oraz Microsoft Edge.

Co to jest przeglądarka internetowa? Dowiedz się więcej

 

 

Przekierowanie 301

Down arrow

Stałe przeniesienie zawartości witryny na inny adres URL bez utraty autorytetu witryny i prowadzących do niej linków. Dotychczasowy adres URL jest niedostępny - po jego wpisaniu przeglądarka automatycznie wyświetla nowy adres.

Co to jest przekierowanie 301? Dowiedz się więcej

 

Przekierowanie 302

Down arrow

Tymczasowe przeniesienie zawartości danej strony pod inny adres URL.

Co to jest przekierowanie 302? Dowiedz się więcej

 

Przewijanie paralaksy (parallax scrolling)

Down arrow

Jest to efekt wizualny na stronie internetowej, w grze lub animacji, który sprawia, że elementy pierwszego planu i tła poruszają się z różną prędkością. Powoduje on, że strona zyskuje iluzje głębi i efektu 3D oraz element ruchu. najczęściej efekt ten jest wykorzystywany w projektowaniu stron one-page, w których wszystkie treści i informacje zawarte są w jednym adresie URL. Przewijanie paralaksy było stosowane także w klasycznych grach video (np. w grze na konsolę Pegasus Super Mario), a obecnie jest częścią funkcji przewijania w witrynie internetowej.

Co to są przewijane paralaksy? Dowiedz się więcej

 

Przyjazny adres URL (friendly URL)

Down arrow

Adres URL, który jest krótki, logiczny i ukazujący miejsce podstrony w obrębie wszystkich innych podstron np. przez odwołanie się do strony nadrzędnej. Przykładem będzie adres: www.wakacjewpolsce.pl/pensjonaty/kolobrzeg. Cecha przyjazności ma mieć kluczowe znaczenie zarówno dla odbiorcy - użytkownika, jak i dla robotów, które mogą dzięki temu łatwiej ją indeksować. Nieprzyjazny adres URL składający się z ciągu nielogicznych znaków może być odebrany przez Google jako spam.

Co to jest przyjazny adres URL? Dowiedz się więcej

 

Przyspieszone strony mobilne (AMP - Accelerated Mobile Pages)

Down arrow

Technologia budowania statycznych stron internetowych zainicjowana przez Google w 2016 roku. Jej celem jest przyspieszenie ładowania stron na urządzeniach mobilnych. Jest to możliwe dzięki przechowywaniu danych na serwerze Google AMP Cache. Do wdrożenia AMP na stronie niezbędne jest dodanie skryptów HTML AMP oraz JavaScript AMP lub odpowiedniej wtyczki na WordPressie. Sama strona AMP nie jest czynnikiem rankingowym, ale dzięki przyspieszeniu ładowania się strony na urządzeniach mobilnych wspiera pozycjonowanie.

Co to są przyspieszone strony mobilne? Dowiedz się więcej

 

Queries Deserve Freshness
Down arrow

Koncepcja, zgodnie z którą zapytania użytkownika, które dotyczą aktualnych wydarzeń, powinny prowadzić do wyświetlania się najnowszych informacji w wynikach wyszukiwania. Zazwyczaj zapytania te dotyczą wydarzeń politycznych, sportowych, programów telewizyjnych.

Co to jest Queries Deserve Freshness? Dowiedz się więcej

 

RankBrain
Down arrow

Algorytm Google, wprowadzony w październiku 2015 roku, na podstawie którego roboty Google do oceny strony internetowej wykorzystują sztuczną inteligencję. Algorytm ten zbiera dane o użytkowniku i jego działaniach w internecie i na tej podstawie rozpoznaje jego intencję i dopasowuje do niej wyniki wyszukiwania Google.

Co to jest rankbrain? Dowiedz się więcej

 

Ranking reklamy

Down arrow

Wartość stosowana do określenia pozycji reklamy (miejsca wyświetlania się reklamy) jednego reklamodawcy w stosunku do reklam innych firm oraz przewidywania, czy reklama w ogóle się wyświetli. Ranking reklamy jest obliczany za każdy razem, gdy reklama bierze udział w aukcji i może wyświetlić się w wynikach wyszukiwania. Sprawia to, że ranking tej samej reklamy może się zmieniać w zależności od zewnętrznych czynników. Parametr ten jest obliczany na podstawie następujących elementów:

 • wysokości stawki,
 • jakości reklamy w czasie aukcji (przewidywany CTR, trafność reklamy i ocena jakości strony docelowej),
 • konkurencyjności aukcji,
 • kontekstu wyszukiwania użytkownika (urządzenie, lokalizacja użytkownika, intencja użytkownika itp.),
 • progu rankingu reklamy,
 • oczekiwanego wpływu rozszerzeń.

Co to jest ranking reklamy? Dowiedz się więcej  

Raport wyszukiwanych haseł

Down arrow

Raport dostępny w systemie Google Ads, który wyświetla słowa kluczowe, które spowodowały wyświetlenie reklamy. Na podstawie tego raportu można m.in. określić wykluczające słowa kluczowe, jeśli w raporcie znajdują się frazy, na które reklama nie powinna się wyświetlać.

Co to jest raport wyszukiwanych haseł? Dowiedz się więcej

 

reCAPTCHA

Down arrow

Darmowa usługa należąca do Google, która umożliwia ochronę witryn przed spamem oraz nadużyciami ze strony użytkowników. Oprogramowanie wykorzystuje zaawansowane techniki analizy ryzyka i w ten sposób ułatwia odróżnienie botów od realnych użytkowników. Testy reCAPTCHA umożliwiają dostęp do treści po wykonaniu określonego zadania, z którym człowiek nie będzie miał problemu, a którego bot nie wykona. Zadania te polegają na:

 • przeniesieniu do formularza zniekształconej treści widocznej na obrazku,
 • rozpoznawaniu obrazów (użytkownik musi rozpoznać obrazy zawierające określone obiekty),
 • kliknięciu pola wyboru “nie jestem robotem” (system rozpoznaje ruchy myszki, historię przeglądania lub pliki cookies i na tej podstawie stwierdza, czy dostęp chce uzyskać użytkownika czy bot).

Co to jest reCAPTCHA? Dowiedz się więcej

 

Recykling treści

Down arrow

Jedna z taktyk w content marketingu, która polega na przetwarzaniu istniejącej treści na inną formę. Dzięki temu nie trzeba stale tworzyć nowych treści - można wykorzystać te istniejące i przygotować nowy materiał. Przykład recyklingu treści stanowią m.in.:

 • wykorzystanie treści artykułu blogowego do przygotowania infografiki, podcastu, filmu na YT,
 • przekształcenie tekstowej recenzji produktu na materiał wideo.

  Co to jest recykling treści? Dowiedz się więcej

Referral traffic (Ruch odsyłający)

Down arrow

Raport w Google Analytics, który pozwala raportować wizyty w witrynie, które pochodzą spoza strony wyników wyszukiwania. Jako ruch referral raportowane będą wejścia na stronę, które pochodzą np. z hiperłączy zamieszczonych w zewnętrznych domenach. Wejścia te określane są jako ruch odsyłającej, ponieważ odsyłają użytkownika do zewnętrznej domeny. Raport ten pozwala śledzić skuteczność budowy profilu linków czy działań w mediach społecznościowych (jako ruch odsyłający zostaną zaliczone wizyty, które nastąpiły poprzez kliknięcie w skrócony link z Twittera itp.).

Co to jest referral traffic? Dowiedz się więcej

 

 

Reklama banerowa

Down arrow

Reklama graficzna w systemie Google Ads, która wyświetla się na stronach w sieci reklamowej Google. Może mieć postać statystyczną (pojedyncze zdjęcie) lub animowaną (w postaci animacji lub krótkiego filmiku).

  Co to jest reklama banerowa? Dowiedz się więcej

 

Reklamy Discovery

Down arrow

Format reklamy Google Ads, która może być wyświetlana:

 • na Gmailu, w sekcji “Oferty” i “Społeczności”,
 • w aplikacji mobilnej YouTube w formie natywnych reklam na stronie głównej oraz na kanałach w sekcjach “Co jeszcze warto obejrzeć?”,
 • na kartach Discover.

Reklamy Discovery są wyświetlane użytkownikom na podstawie ich wcześniejszych zachowań, wyszukiwań i zainteresowań w internecie. Rozwiązanie to umożliwia wyświetlanie reklam w różnych miejscach, co sprawia, że nie ma konieczności tworzenia oddzielnych reklam dla YouTube, Gmaila i kart Discover. Reklamodawca w panelu Google Ads dodaje jedynie docelowy adres URL, minimum jeden obraz, logo i maksymalnie 5 nagłówków i 5 opisów. Na tej podstawie algorytmy Google same tworzą najbardziej atrakcyjny przekaz reklamowy i umieszczą go w najskuteczniejszych miejscach docelowych. Reklama ma ciekawy, wizualny i interaktywny przekaz, dzięki czemu przyciąga wzrok i może być wykorzystywana do budowy świadomości marki wśród odbiorców. Zapewnia duży zasięg oraz rozbudowane możliwości kierowania reklam.

  Co to są reklamy discovery? Dowiedz się więcej

 

Reklama displayowa

Down arrow

Reklama w sieci reklamowej Google, która wyświetla się użytkownikom podczas przeglądania stron internetowych stron trzecich (YouTube, Google Maps, Gmail i inne). Może mieć formę tekstową, graficzną lub video. Pozwala ona dotrzeć do użytkowników na różnych etapach ścieżki zakupowej.

 • Na samym jej początku, jeszcze zanim użytkownik zacznie szukać określonych produktów lub usług.
 • Pod jej koniec, gdy użytkownik wcześniej zapoznał się ze stroną, produktem lub usługą, ale nie zrealizował konwersji.
  Reklama displayowa sprawdza się do budowania świadomości marki oraz remarketingu. Jej odmianą jest elastyczna reklama displayowa, w której algorytm łączy ze sobą video, obrazy, logo, nagłówki i treści reklam w taki sposób, by dopasować przekaz do witryny, w której się on wyświetla.

Co to jest Reklama displayowa? Dowiedz się więcej

 

Reklama In-Stream

Down arrow

Format reklamy video dostępny w serwisie YouTube raz w innych serwisach partnerskich Google. Reklamy te wyświetlają się przed innym filmem, w trakcie jego trwania lub po jego zakończeniu. Dostępne są dwa rodzaje reklam in-stream:

 • możliwe do pominięcia po 5 sekundach, płatne za kliknięcie lub za obejrzenie całego filmu, lub minimum 30 sekund (jeśli film jest krótszy niż 30 sekund),
 • niemożliwe do pominięcia, trwające maksymalnie 15 sekund, płatne za każde wyświetlenie reklamy.

  Co to jest reklama in-stream? Dowiedz się więcej

 

 

Reklama kontekstowa

Down arrow

Sposób prezentacji reklam w internecie, który zakłada dopasowanie treści przekazu reklamowego do treści strony, na którym przekaz ten się znajduje. Za reklamą kontekstową stoi przekonanie, że powiązanie treści reklamy z treścią strony może pozytywnie wpłynąć na użytkownika i sprawi, że ten lepiej zareaguje na przekaz reklamowy. Reklama kontekstowa może mieć formę tekstową lub wizualną. Wyświetla się w wynikach wyszukiwania oraz w zewnętrznych serwisach powiązanych tematycznie z treścią reklamy. Reklamy kontekstowe mogą być umieszczane:

 • na stronach internetowych,
 • w aplikacjach mobilnych,
 • na forach dyskusyjnych,
 • w mediach społecznościowych,
 • w komunikatorach,
 • w e-mailach.

Co to jest reklama kontekstowa? Dowiedz się więcej

 

Reklama w banerze Masthead

Down arrow

Format reklamy video dostępny wyłącznie po wykupieniu u przedstawiciela handlowego Google. Reklama wyświetla się:

 • na komputerach stacjonarnych i laptopach w górnym banerze na stronie głównej - uruchamia się automatycznie i wyświetla bez dźwięku przez maksymalnie 30 sekund,
 • na smartfonach i telewizorach reklama wyświetlana jest w górnym banerze na stronie głównej i wyświetla się automatycznie, bez dźwięku, do końca. Płatna jest za wyświetlanie lub za dzień.

  Co to jest reklama w banerze masthead? Dowiedz się więcej

 

Relative URL (względny adres URL)

Down arrow

Uproszczona struktura adresu URL, która nie zawiera protokołu HTTPS, Gopher lub FTP i nazwy domeny. Składa się tylko z lokalizacji w katalogu. Przeciwieństwo absolute URL. Przykład: gdy absolute URL to <a href = http://www.example.com/xyz.html>, relative URL to <a href=xyz>.

 

Remarketing

Down arrow

Reklama, która dociera tylko do tych odbiorców, którzy wcześniej odwiedzili stronę, sklep internetowy lub aplikację mobilną. Reklama remarketingowa może mieć format tekstowy, graficzny lub dynamiczny i wyświetlać się użytkownikom podczas korzystania z wyszukiwarki Google oraz stron zrzeszonych w sieci partnerskiej Google i Facebook Ads. Ich celem jest zachęcenie użytkownika do ponownego odwiedzenia witryny i realizacji konwersji, np. zakupu.

Co to jest remarketing? Dowiedz się więcej

 

Remarketing dynamiczny

Down arrow

Forma remarketingu, w której przekaz reklamowy jest dostosowany do treści oglądanych przez użytkownika. W remarketingu dynamicznym użytkownik widzi reklamę produktu lub usługi, którą wcześniej oglądał na stronie internetowej.

Co to jest remarketing dynamiczny? Dowiedz się więcej

 

Renderowanie

Down arrow

Proces, w trakcie którego przeglądarka zamienia kod html witryny na widoczną stronę internetową i wyświetla zasoby zapisane i dostępne na serwerze.

Co to jest renderowanie? Dowiedz się więcej

Retargeting (kierowanie reklam)

Down arrow

Strategia dostarczania klientom reklam w zewnętrznych serwisach internetowych, które są powiązane z ich historią przeglądania witryn w internecie. Polega na tym, że reklama może wyświetlać produkty, które użytkownik wcześniej oglądał w internecie.

Co to jest Retargeting? Dowiedz się więcej

 

Return on Ad Spend (ROAS)

Down arrow

Procentowy stopień zwrotu z inwestycji na reklamę w Google Ads, który pozwala sprawdzić, czy reklama faktycznie zarabia. Oblicza się go następującym wzorem przychód z reklamy / koszt reklamy * 100%.

Co to jest ROAS? Dowiedz się więcej

 

Return on Investment (ROI, zwrot z inwestycji)

Down arrow

Wskaźnik efektywności działań marketingowych, który oblicza zyski z inwestycji w stosunku do kosztów. Jak obliczyć ROI? Wystarczy podzielić zysk z inwestycji przez koszt inwestycji. Wynik wyrażany jest w procentach.

Co to jest ? Dowiedz się więcej

 

Rich snippets (opisy rozszerzone)

Down arrow

Są to dodatkowe informacje, które mogą pojawić się w wynikach wyszukiwania pod tytułem lub opisem meta. Przykładowe opisy rozszerzone to:

 • gwiazdki przy wynikach prezentujących strony produktów,
 • składniki przepisów,
 • godziny i daty wydarzeń,
 • linki do podstron w witrynie.

Dane te pojawiają się w wynikach wyszukiwania dzięki ustrukturyzowanym danym Schema org., które właściciel witryny lub programista dodał do kodu html strony. Obecność opisów rozszerzonych sprawia, że wynik zajmuje więcej miejsca w wyszukiwarce i może wpłynąć na współczynnik CTR, czyli stosunek liczby kliknięć w link do liczby jego wyświetleń.

Co to jest rich snippets? Dowiedz się więcej

 

Rozbudowa treści na stronie

Down arrow

Jest to uzupełnienie istniejących treści o nowe elementy - dodatkowy content, linki, materiały graficzne, video i inne. Rozbudowa treści ma szereg zalet:

 • jest to tańsze rozwiązanie od tworzenia nowych treści,
 • powoduje ponowną indeksację strony przez roboty Google,
 • ulepszony content może być bardziej aktualny i wartościowy dla użytkowników oraz robotów wyszukiwarki.

Co to jest Rozbudowa treści na stronie? Dowiedz się więcej

 

Rozszerzenie aplikacji

Down arrow

Rozszerzenie, które pozwala umieścić w treści reklamy link do pobrania aplikacji w sklepie Google Play lub App Store. Główny link w nagłówku dalej prowadzi do witryny, a link do aplikacji w Google Play lub AppStore znajduje się w treści reklamy.

Co to jest Rozszerzenie aplikacji? Dowiedz się więcej

 

Rozszerzenie reklam Google Ads

Down arrow

Bezpłatna funkcja systemu Google Ads, która pozwala na umieszczenie w treści reklamy dodatkowych informacji, które mogą zachęcić użytkowników do kliknięcia w reklamę firmy. Formaty rozszerzeń obejmują m.in. dodanie w treści reklamy:

 • linków,
 • połączeń,
 • lokalizacji.
 • objaśnień.

Typ rozszerzeń jest dostosowany do indywidualnego wyszukiwania użytkownika. Zastosowanie rozszerzeń dodaje do treści reklamy klikalne elementy interaktywne i może prowadzić do wzrostu liczby kliknięć w reklamę. Istnieją dwa rodzaje rozszerzeń;: ręczne i automatyczne. W przypadku ręcznych rozszerzeń trzeba je skonfigurować samodzielnie. Rozszerzenia automatyczne wyświetlają się wówczas, gdy według prognoz Google Ads poprawi to skuteczność reklamy. Dodanie rozszerzeń nie gwarantuje, że te będą się zawsze wyświetlać razem z reklama. Pojawiają się, gdy:
według prognoz Google Ads zwiększą one skuteczność reklamy,
pozycja i ranking reklamy są na tyle wysokie, by można było wyświetlić rozszerzenie.
Płatność w reklamach z rozszerzeniami odbywa się tak samo, jak w reklamach bez rozszerzeń - użytkownik płaci za kliknięcie w reklamę lub w link z rozszerzenia. Google nalicza płatności maksymalnie za 2 kliknięcia reklam z rozszerzeniami. Samo dodanie rozszerzeń do kampanii jest darmowe.

Co to jest Rozszerzenie reklam Google Ads ? Dowiedz się więcej

 

Rozszerzenie lokalizacji

Down arrow

Rozszerzenie treści reklamy w sieci wyszukiwania, które uzupełnia ją o adres stacjonarnej siedziby reklamodawcy.

Co to jest Rozszerzenie lokalizacji ? Dowiedz się więcej

 

Rozszerzenie objaśnień

Down arrow

Są to dodatkowe, nieklikalne informacje umieszczane w treści reklamy Google Ads w płatnych wynikach w sieci wyszukiwania.

Co to jest Rozszerzenie objaśnień? Dowiedz się więcej

 

 

Rozszerzenie połączeń

Down arrow

Jest to rozszerzenie treści reklamy Google Ads, które uzupełnia ją o klikalny numer telefonu, który po kliknięciu w niego umożliwia wykonanie połączenia na urządzeniu mobilnym bez konieczności ręcznego wpisywania numeru.

Co to jest Rozszerzenie połączeń? Dowiedz się więcej

 

Ruch na stronie

Down arrow

Liczba użytkowników, którzy odwiedzili witrynę w określonym czasie i z różnych źródeł (m.in. z ruchu bezpośredniego, mediów społecznościowych, reklam Google Ads, organicznych wyników wyszukiwania). Szacowany ruch dla innych stron można znaleźć w narzędziach SEO, takich jak Ahrefs czy Semstorm.

Co to jest Ruch na stronie? Dowiedz się więcej

 

Ruch bezpośredni (Direct Traffic w Google Analytics)

Down arrow

Ang. Direct Traffic (w Google Analytics). Źródłem wejścia na stronę internetową jest bezpośrednie wpisanie przez użytkownika adresu strony w przeglądarce. Ruchem bezpośrednim mogą być też wejścia poprzez: wybór strony z paska zakładek, kliknięcie w link arkusza Excel, dokumentu tekstowego lub innych narzędzi offline, kliknięcie w link przesłany w wiadomości e-mail oraz każde inne źródło ruchu nierozpoznane przez Google Analytics.

Co to jest Ruch bezpośredni? Dowiedz się więcej

 

Ruch organiczny

Down arrow

Ruch w witrynie pochodzący z kliknięć w bezpłatne wyniki wyszukiwania.

Co to jest Ruch organiczny? Dowiedz się więcej

 

Ruch płatny

Down arrow

Ruch w witrynie pochodzący z płatnych kampanii promocyjnych, np. Google Ads, Facebook Ads.

 

Schema.org
Down arrow

Projekt, którego celem jest ujednolicenie formatu danych, które służą do oznaczania elementów w kodzie HTML. Powstał w 2011 roku i jest efektem współpracy firm Google, Yahoo, Bing i Yandex. Na jego podstawie powstało zestawienie ustrukturyzowanych danych, które można dodać do kodu html w witrynie, by roboty mogły lepiej zrozumieć treści na stronie i wyświetlić dodatkowe informacje o stronie w organicznych wynikach wyszukiwania, np. linki do podstron, ceny produktów, opinie o produkcie. Zestawienie zawiera sposoby oznaczania konkretnych elementów w kodzie strony - dotyczą one np. miejsc, nazw firm, książek, filmów, muzyki, przepisów, wydarzeń, osób, firm lokalnych itp. Dane strukturalne Sxchema.org można zaimplementować na trzy sposoby - przez mikrodane (Microdata), RDF lub JSON-LD. Ostatni ze sposobów wykorzystuje język JavaScript i jest rekomendowany przez Google ze względu na dużą czytelność kodu. By sprawdzić poprawność zaimplementowania danych Schema.org warto wykorzystać narzędzie od Google dostępne pod adresem: https://search.google.com/structured-data/testing-tool. Wdrożenie danych Schema.org nie ma wpływu na pozycjonowanie, ale może poprawić atrakcyjność strony w organicznych wynikach wyszukiwania i zwiększyć współczynnik CTR.

Co to jest Schema.org ? Dowiedz się więcej

 

Screaming Frog

Down arrow

Narzędzie, za którego pomocą można przeskanować stronę w celu przeanalizowania jej struktury i weryfikacji wdrożenia elementów, które mogą mieć wpływ na efekty pozycjonowania. Dzięki narzędziu można przeprowadzi audyt SEO strony - można wykryć m.in. następujące nieprawidłowości i błędy na swojej stronie:

 • zduplikowane treści i nagłówki,
 • błędne przekierowania,
 • błędne meta tagi lub ich brak,
 • błędy 404.

Co to jest Screaming Frog? Dowiedz się więcej

 

Search Engine Marketing (SEM)

Down arrow

Zespół działań, których celem jest uzyskanie jak najlepszych pozycji witryny w płatnych i bezpłatnych wynikach wyszukiwania. W zakres SEM wchodzą: pozycjonowanie oraz kampanie Google Ads w wynikach wyszukiwania. SEM określa się często jako równanie: SEO+PPC. SEO oznacza pozycjonowanie, a PPC reklamy, w których płaci się za kliknięcie w link sponsorowany.

Co to jest SEM? Dowiedz się więcej

 

Search Engine Optimization (SEO)

Down arrow

Jedna ze strategii w marketingu cyfrowym, która skupia się na optymalizacji stron internetowych w taki sposób, by te znalazły się na jak najwyższych pozycjach w organicznych wynikach wyszukiwania na określone słowa kluczowe. Efekt ten można osiągnąć pod warunkiem połączenia wielu działań, które wchodzą w skład SEO, takich jak:

 • rozbudowa profilu linków przychodzących,
 • tworzenie i optymalizacja treści z wykorzystaniem fraz,
 • optymalizacja techniczna witryny,
 • budowa wizerunku eksperta w branży.

Działania SEO można podzielić w następujący sposób:

 • on-page SEO (działania prowadzone na pozycjonowanej stronie), np. optymalizacja techniczna, optymalizacja szybkość strony,
 • tworzenie treści,
 • działania SEO off-site (działania poza pozycjonowaną stroną, które mają wpływ na jej pozycje w wynikach wyszukiwania), np. rozbudowa profilu linków.

Jednym z pierwszych efektów pozycjonowania jest wzrost widoczności fraz. Dzięki wysokim pozycjom strona internetowa generuje większy ruch. by jednak budować sprzedaż, warto zainwestować także w optymalizację konwersji, która pozwala przekształcić użytkowników w klientów.

Co to jest SEO? Dowiedz się więcej

 

Search Engine Results Page (SERP)

Down arrow

Wyniki w wyszukiwarce internetowej (np. Google, Bing, Yahoo) pojawiające się w odpowiedzi na zapytanie użytkownika. W skład SERP wchodzą zarówno płatne, jak i bezpłatne wyniki.

Co to jest SERP? Dowiedz się więcej

 

Search Experience Optimization (SXO)

Down arrow

Zestaw technik optymalizacji doświadczenia użytkownika w wyszukiwarkach. Termin ten pochodzi z połączenia dwóch pojęć: SEO (Search Engine Optimization) oraz UX (User Experience). strategia ta wynika z podejścia Google, które w centrum zainteresowania stawia użytkownika, jego doświadczenia i potrzeby i dlatego nagradza wysokimi pozycjami te witryny, które są użyteczne, szybkie i łatwe w nawigacji. Jak odnieść sukces w SXO? W tym celu warto:

 • zadbać o szybkość strony (zminimalizować wielkość kodu HTML oraz JavaScript, korzystać z rozproszonych serwerów CDN, skompresować obraz),
 • zaprojektować responsywną witrynę,
 • zadbać o przejrzystość paska wyszukiwania oraz menu.

Przed uruchomieniem strony warto przetestować użyteczność strony, angażując rodzinę i znajomych, , by zweryfikować, czy jest ona przyjazna dla użytkowników i wdrożyć ewentualne zmiany.

Co to jest SXO? Dowiedz się więcej

 

Search Quality Team

Down arrow

Specjalny zespół powołany przez Google, który odpowiada za jakość wyników wyszukiwania Google. Członkowie tego zespołu przeglądają strony internetowe i w przypadku, gdy odnotują naruszenie wytycznych optymalizacyjnych, mogą nałożyć na stronę ręczną karę - obniżyć jej pozycję w rankingu lub wykluczyć ją z rankingu wyników organicznych.

 

Segmentacja

Down arrow

Podział użytkowników lub potencjalnych klientów na kategorie wg wyróżniających ich cech, np. wieku, płci, zainteresowań. Dzięki niej można lepiej dopasować komunikaty marketingowe do grupy docelowej i zwiększyć skuteczność przekazu.

Co to jest segmentacja? Dowiedz się więcej

 

Semstorm

Down arrow

Polskie, kompleksowe narzędzie SEO, które usprawnia pracę nad optymalizacją stron pod kątem wymagań wyszukiwarek. Dzięki narzędziu można w krótkim czasie przeanalizować wiele danych, co sprawia, że Semstorm przyspiesza działania i zwiększa efektywność strony w internecie. W ramach narzędzia dostępne są następujące raporty:

 •  monitoring pozycji, który umożliwia stałą weryfikację pozycji wybranej strony na wcześniej wybrane słowa kluczowe,
 • analiza stron, który umożliwia kompleksową analizę konkurencji, przeprowadzenie audytu porównawczego własnej strony do konkurencji i wiele więcej,
 • słowa kluczowe, który umożliwia znalezienie słów kluczowych oraz tematów popularnych w wyszukiwarce Google na potrzeby kampanii SEO oraz Google Ads,
 • Content Marketing, który umożliwia znalezienie tematów na blog oraz sprawdzenie, które treści konkurencji są najlepiej widoczne w Google.

Semstorm umożliwia także przeprowadzenie podstawowego audytu witryny oraz udostępnia asystenta contentu, czyli specjalistyczny edytor, który ułatwia tworzenie treści pod kątem SEO i analizuje ich skuteczność w czasie rzeczywistym na podstawie treści i danych zebranych ze stron konkurencji.

Co to jest Semstorm? Dowiedz się więcej

Senuto

Down arrow

Polskie narzędzie SEO przeznaczone do kompleksowej analizy strony pod kątem skuteczności pozycjonowania. Narzędzie zawiera moduły umożliwiające:

 • sprawdzenie widoczności, czyli liczby fraz, na które dana domena plasuje się w top3, top10 i top50 organicznych wyników wyszukiwania Google,
 • poszukiwanie nowych słów kluczowych w strategii SEO,
 • porównanie pozycji strony z konkurencją,
 • monitoring pozycji (poprzez dodanie konkretnych fraz do monitoringu można na bieżąco śledzić zmiany pozycji dla tych konkretnych słów kluczowych),
 • analizę bezpłatnych wyników wyszukiwania pod kątem wybranego słowa kluczowego (narzędzie analizuje wyniki i ocenia treść, a także wskazuje podobne słowa kluczowe).

Co to jest Senuto? Dowiedz się więcej

Sesja

Down arrow

W Google Analytics jest to zespół interakcji użytkownika ze stroną w określonym czasie. Sesja kończy się:

 • po 30 minutach braku aktywności,
 • o północy,
 • po opuszczeniu witryny.

Jeden użytkownik może wygenerować kilka sesji. Liczba sesji znajduje się w narzędziu Google Analytics w raporcie Odbiorcy > Przegląd.

Co to jest sesja? Dowiedz się więcej

 

Sezonowość słów kluczowych

Down arrow

Zmienność popularności niektórych słów kluczowych w różnym czasie wynikająca ze zmieniających się potrzeb użytkowników. Można ją sprawdzić w takich narzędziach, jak Google Trends, Google Keyword Planner czy Senuto.

 

Sieć afiliacyjna

Down arrow

Ang. Affiliate network. Pośrednik, który łączy wydawców (właściciele stron internetowych, blogów) z firmami (handlowcami), które chcą promować swoje produkty lub usługi. Dzięki sieci afiliacyjnej:

 • właściciele stron i blogów mogą znaleźć programy partnerskie, dopasowane tematyki do swojej witryny,
 • handlowcy mogą znaleźć partnerów do promowania produktów i poszerzyć grono potencjalnych klientów.

Sieci afiliacyjne to rynek dla programów afiliacyjnych. Wydawcy rejestrują się w sieci, wybierają produkty lub usługi, które chcą promować, a następnie otrzymują specjalne linki sponsorowane, które śledzą, ile osób dokonało zakup dzięki poleceniu konkretnego wydawcy. za każdą sprzedaż otrzymują niewielką prowizję (zazwyczaj do 5%).

Co to jest Sieć afiliacyjna? Dowiedz się więcej

 

Sieć reklamowa Google (Google Display Network, GDN)

Down arrow

Sieć reklamowa zrzeszająca ponad 2 miliony partnerów Google (stron i aplikacji), w której można reklamować swoje usługi za pomocą reklam displayowych. Sieć reklamowa pozwala dotrzeć do klientów przeglądających swoje ulubione strony, np. podczas oglądania video na YouTube czy korzystania z poczty Gmail. Dzięki niej można dotrzeć do użytkowników na wczesnym etapie ścieżki zakupowej - w momencie, gdy i jeszcze nie szukają Twoich usług. Zalety sieci reklamowej to:

 • duże możliwości kierowania,
 • skuteczność w kampaniach wizerunkowych budujących świadomość,
 • duży zasięg,
 • możliwość stworzenia atrakcyjnych reklam graficznych oraz video.

Co to jest Sieć reklamowa Google? Dowiedz się więcej

 

Sieć wyszukiwania Google

Down arrow

Jest to grupa witryn i aplikacji związanych z wyszukiwaniem, w których mogą pojawiać się reklamy stworzone w systemie Google Ads. Do sieci wyszukiwania należy nie tylko wyszukiwarka Google, ale także wyszukiwarki wewnętrzne dostępne w witrynach będących partnerami Google, np. YouTube, Google Maps i Google Play oraz wielu innych.

  Co to jest Sieć wyszukiwania Google? Dowiedz się więcej

Site mapa (mapa strony)

Down arrow

Plik w formacie XML, w którym umieszcza się informacje dotyczące zawartości witryny (strony, pliki graficzne, video) i powiązań pomiędzy znajdującymi się w niej elementami. Dzięki mapie roboty Google wiedzą, które strony w witrynie są ważne, a także dowiadują się, jak często są aktualizowane i zmieniane.

Co to jest site mapa? Dowiedz się więcej

 

Siteliner

Down arrow

Bezpłatne narzędzie , które pozwala przeprowadzić audyt strony internetowej pod kątem błędów technicznych, które mogą wpływać na jej jakość oraz pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania. Narzędzie wykrywa:

 • zduplikowaną treść,
 • uszkodzone linki,
 • linki wychodzące z danej strony i przychodzące do danej strony.
 • strony, które mają najlepszą widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania.

Dzięki narzędziu można także wygenerować mapę XML. Bezpłatna wersja umożliwia analizę 250 stron miesięcznie. Narzędzie dostępne jest także w wersji premium (do 25 000 analiz miesięcznie).

  Co to jest Siteliner? Dowiedz się więcej

Skuteczność w Google Search Console

Down arrow

Jeden z raportów Google Search Console, który ocenia witrynę pod kątem jej efektywności. W raporcie znajdują się takie dane, jak:

 • wyświetlania w wynikach wyszukiwania (ile razy strona pojawiła się w bezpłatnych wynikach wyszukiwania w odpowiedzi na zapytanie użytkownika),
 • kliknięcia (ile razy użytkownicy, którzy zobaczyli link w wynikach wyszukiwania, kliknęli w niego),
 • CTR (liczba kliknięć w stosunku do liczby wyświetleń strony w organicznych wynikach wyszukiwania),
 • średnia pozycja witryny w organicznych wynikach wyszukiwania (uwzględnia ona najwyższa pozycję,. na której kiedykolwiek pojawiła się dana strona),
 • frazy, na które dana podstrona wyświetla się w organicznych wynikach wyszukiwania i które generują kliknięcia,
 • podstrony, które generują najwięcej wyświetleń i kliknięć, a także mają najwyższy współczynnik CTR.

  Co to jest skuteczność w Google Search Console? Dowiedz się więcej

Słowo kluczowe (fraza kluczowa)

Down arrow

Frazy wpisywane przez użytkownika w pasek wyszukiwania w wyszukiwarce. Mogą to być zarówno pojedyncze słowa, jak i zestawy słów, których wpisanie powoduje wyświetlenie wyników ze stronami, które odpowiadają na zapytanie użytkownika.

Co to jest Słowo kluczowe? Dowiedz się więcej

Snipped Bait

Down arrow

Krótki fragment treści, zoptymalizowany w taki sposób, by mógł zostać wyświetlony w Google w okienku bezpośredniej odpowiedzi. Zazwyczaj jest on umieszczany w początkowej części treści i odpowiada na zapytanie użytkownika w 2 3- zdaniach.

Co to jest Snippet Bait? Dowiedz się więcej

 

Social Media Marketing (SMM)

Down arrow

Jest to szereg działań, których celem jest promowanie marki poprzez media społecznościowe, takie jak np. Facebook, Instagram czy Twitter. Może ono polegać na publikacjach postów, zdjęć, filmów, grafik czy infografik, a także pozostawaniu w kontakcie z użytkownikami, prezentowaniu produktów, reklamie itp.

Co to jest Social Media Marketing? Dowiedz się więcej

 

Software as a Service (SaaS)

Down arrow

Model dystrybucji oprogramowania, w którym narzędzie znajduje się w chmurze, a użytkownik łączy się z nim i korzysta z niego za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Użytkownik nie musi instalować oprogramowania na komputerze ani go samodzielnie aktualizować - dane w chmurze są dostępne z każdego urządzenia podłączonego do internetu. Wszystkie dane oprogramowania są przechowywane przez dostawcę usługi, który zarządza także oprogramowaniem, udostępnia je i zapewnia bezpieczeństwo w zamian za określoną opłatę.
W modelu Saas dystrybuowane są np. takie programy jak poczta e-mail, kalendarze biurowe czy pakiet Office.

  Co to jest Software as a Service (SaaS)? Dowiedz się więcej

Spam w komentarzach

Down arrow

Ang. Spomment. Treść publikowana wyłącznie po to, aby umieścić w niej link prowadzący do promowanej witryny. Komentarz nie nawiązuje do wpisu i witryny, jest często nielogiczny i nieadekwatny. Tego typu komentowanie jest charakterystyczne dla strategii Black Seo. Masowe umieszczanie komentarzy może skutkować szybkim wzrostem pozycji w wyszukiwarce, jednak po czasie jest uznawane za spam i karane przez Google.

Co to jest spam w komentarzach? Dowiedz się więcej

 

 

Stan witryny w Google Search Console

Down arrow

Jeden z raportów dostępnych w Google Search Console, który ocenia witrynę pod kątem zaindeksowania oraz występujących problemów, które mogą je utrudniać lub uniemożliwić, np. stron 404, błędnych przekierowań czy niedziałających linków. Na jego podstawie można wyeliminować podstawowe błędy wpływające na indeksowanie oraz efektywność pozycjonowania.

Co to jest stan witryny w Google Search Console? Dowiedz się więcej

 

 

Status 301

Down arrow

Status serwera, który informuje o stałym przeniesieniu konkretnej zawartości pod inny adres URL. Jest to najlepszy sposób na przeniesienie strony, ponieważ przekazuje moc linków prowadzących do pierwotnego adresu URL.

Co to jest status 301? Dowiedz się więcej

 

 

Status 302

Down arrow

Status serwera, który informuje o tymczasowym przeniesieniu zawartości strony pod inny adres URL.

Co to jest status 302? Dowiedz się więcej

 

 

Status 404

Down arrow

Kod błędu odpowiedzi serwera HTTP, który informuje, że użytkownik jest w stanie skomunikować się z serwerem, ale serwer nie jest w stanie odnaleźć żądanego zasobu, gdyż został on usunięty, przeniesiony lub skonfigurowany w taki sposób, by nie spełniać żądania i nie wyświetlać informacji.

Co to jest status 404? Dowiedz się więcej

 

 

Status 410

Down arrow

Status serwera informujący roboty Google o konieczności usunięcia strony z indeksu.

  Co to jest status 410? Dowiedz się więcej

 

Status 500

Down arrow

Informuje on o problemach z serwerem występujących na poziomie kodu strony lub bazy danych, który uniemożliwia dostęp do witryny.

Co to jest status 500? Dowiedz się więcej

Status 503

Down arrow

Status serwera informujący roboty Google, by wrócił w późniejszym terminie, ponieważ trwają prace konserwacyjne.

  Co to jest status 503? Dowiedz się więcej

Stawka Google Ads

Down arrow

W Google Ads jest to deklarowana kwota, którą reklamodawca jest w stanie zapłacić za określone działanie (np. wyświetlenie reklamy, kliknięcie w reklamę). Zadeklarowana wysokość stawki wpływa m.in. na wynik jakości reklamy. W systemie Google Ads stawki mogą obejmować deklarowany koszt za:

 • kliknięcie (Cost per Click - CPC),
 • wyświetlenie (Cost per View - CPV),
 • 1000 wyświetleń (Cost per Miles - CPM),
 • konwersję (Cost per Action - CPA).

  Co to jest stawka Google Ads? Dowiedz się więcej

Sticky menu

Down arrow

Element nawigacyjny strony internetowej w postaci menu, które jest umieszczone w jednym, stałym miejscu, i jest widoczne podczas przewijania strony przez użytkownika. Zazwyczaj są one przyklejone do górnej lub bocznej części strony. Sticky menu wdrażane są ze względu na to, że:

 • poprawiają i przyspieszają nawigację w witrynie,
 • może zwiększyć współczynnik konwersji,
 • ograniczają konieczność przewijania strony,
 • są dobrze odbierane zarówno przez młodszych, jak i starszych użytkowników.

Co to jest sticky menu? Dowiedz się więcej

 

Storytelling (marketing narracyjny)

Down arrow

Taktyka content marketingowa, która polega na zaangażowaniu użytkownika oraz budowaniu relacji z nim poprzez opowiadanie angażujących historii o marce, usługach i produktach. Dzięki zastosowaniu storytellingu można w subtelny sposób:

 • wpływać na decyzje zakupowe klientów,
 • budować więź, lojalność wobec marki i zaufanie,
 • oddziaływać na emocje.

  Co to jest storytelling? Dowiedz się więcej

Strategia marketingu internetowego

Down arrow

Zestaw wielu działań, na podstawie którego powstaje plan osiągnięcia konkretnego celu w marketingu online. Cel powinien być konkretny, osiągalny, realny i ograniczony czasowo. Przykłady celów to:

 • osiągnięcie pozycji w top10 organicznych wyników wyszukiwania na 10 kluczowych fraz w ciągu roku,
 • wzrost ruchu na stronie o 50% w ciągu roku,
 • wzrost sprzedaży o 20% rok do roku.

Co to jest strategia marketingu internetowego? Dowiedz się więcej

 

Strona internetowa

Down arrow

Ang. Web page/website. Dokument html składający się z tekstu, grafiki i multimediów widoczny na ekranie urządzeń działających online. Strona internetowa wyświetla się w przeglądarkach internetowych (np. Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer), dzięki połączeniu z serwerem. Może być np. wizytówką firmy, źródłem informacji ze świata czy miejscem materiałów edukacyjnych. Pojęcie “strona internetowa” nawiązuje do stron klasycznej książki.

Co to jest strona internetowa? Dowiedz się więcej

 

Strona powitalna

Down arrow

Strona wprowadzająca do witryny, która zazwyczaj zawiera duży obraz lub video, niewiele treści (np. tylko nazwę marki) oraz link prowadzący do rzeczywistej zawartości. W niektórych sytuacjach obecność strony powitalnej jest wymagana prawem, np.

 • w przypadku stron, które oferują treści dla osób powyżej 18. roku życia,
 • w przypadku stron, które do wyświetlenia wymagają zaakceptowania regulaminu.

Tworzenie strony powitalnej nie jest opłacalne z punktu widzenia SEO, ponieważ:

 • pozycjonowanie opiera się w dużej mierze na treściach, których na stronie powitalnej nie ma wcale lub jest jej bardzo mało,
 • linki z zewnętrznych źródeł prowadzą najczęściej do strony głównej, dlatego strona ta powinna mieć wysoką jakość i wartościową treść, a strona powitalna jej nie ma,
 • duże obrazy lub video obecne na stronie powitalnej mogą się długo ładować, co obniży szybkość działania strony i może negatywnie wpłynąć na SEO.

[button title="Co to jest strona powitalna? Dowiedz się więcej" href="[sitetree_link,id=3516]"]

 

 

Strona produktowa (karta produktu)

Down arrow

Strona w sklepie internetowym znajdująca się pod konkretnym adresem URL, która w sposób wszechstronny prezentuje produkt. Na stronie produktowej powinny znaleźć się:

 • parametry produktu (wymiary / rozmiar, kolor, parametry techniczne itp.),
 • opis produktu,
 • zdjęcia produktu z różnych perspektyw,
 • przycisk dodania produktu do koszyka,
 • produkty powiązane i podobne,
 • informacje o kosztach, sposobach i czasie wysyłki.

Co to jest strona produktowa? Dowiedz się więcej

Strona wejścia

Down arrow

Strona w witrynie, którą użytkownik odwiedził jako pierwszą, przeszedł do niej np. z wyników wyszukiwania, reklamy Google Ads, paska adresu. Nie zawsze stroną wejścia będzie strona główna, może być to każda inna strona zaindeksowana w Google lub będąca stroną docelową kampanii reklamowej (w Google Ads, e-mail marketingu itp.). Strony wejścia znajdują się w narzędziu Google Analytics w raporcie Zachowanie > Zawartość witryny > Strony docelowe.

Co to jest strona wejścia? Dowiedz się więcej

 

Strona wyjścia

Down arrow

Jest to ostatnia strona, którą użytkownik wyświetlił, zanim opuścił daną witrynę. By sprawdzić strony wyjścia w swojej witrynie, wystarczy przejść do narzędzia Google Analytics i otworzyć raport Zachowanie > Zawartość witryny > Strony wyjścia.

[button title="Co to jest strona wyjścia? Dowiedz się więcej" href="[sitetree_link,id=3522]"]

 

Szybkość strony

Down arrow

Odnosi się do czasu, po którym użytkownicy mogą zobaczyć zawartość strony i korzystać z niej. Szybkość strony można zweryfikować w Google Analytics, który ocenia:

 • czas wczytywanie strony w różnych oklicznościach (w zależności od urządzenia, przeglądarki itp.),
 • szybkość wyświetlania pojedynczego elementu, zdarzenia (czas wczytywania obrazów, czas potrzebny na reakcję na kliknięcie itp.),
 • czas, w którym przeglądarka analizuje dokument i udostępnia go użytkownikowi do interakcji.

Dane te są dostępne w raportach “Czas wczytywania” oraz “Sugestie dotyczące szybkości”.
Szybkość strony ma wpływ na doświadczenia użytkownika. Jeśli jest niska, użytkownik prawdopodobnie zrezygnuje z dalszego przeglądania witryny, a to może spowodować spadek ruchu na stronie i spadek czasu przebywania w witrynie.

[button title="Co to jest szybkość strony? Dowiedz się więcej" href="[sitetree_link,id=3523]"]

 

Strumień kliknięć

Down arrow

Ścieżka kliknięć użytkownika, która prowadzi go do osiągnięcia określonego celu. Zazwyczaj koncentruje się na jednej witrynie i pokazuje, jakie kliknięcia użytkownik wykonał, by trafić na stronę i zrealizować cel (np. zakup, zapis do newslettera, wypełnienie formularza).

Co to jest strumień kliknięć? Dowiedz się więcej

 

 

Subdomena

Down arrow

Ang. Subdomains. Strona internetowa utworzona w ramach domeny głównej. Przydaje się, aby organizować różne sekcje w witrynie i umożliwić łatwe przechodzenie do nich. Subdomeny wykorzystuje się też przy tworzeniu sklepów internetowych, gdzie wymagana jest oddzielna strona np. do obsługi transakcji. Przykład: dla domeny głównej www.google.com utworzono subdomenę play.google.com.

Co to są subdomeny? Dowiedz się więcej  

Subskrypcja newslettera

Down arrow

Mechanizm, który sprawia, że użytkownik poczty elektronicznej może wyrazić chęć otrzymywania ciekawych informacji ze strony internetowej, kanału na YouTube, bloga. informacje te będą przesyłane pośrednictwem poczty elektronicznej. Użytkownik dodaje swój adres e-mail do listy w specjalnym formularzu na stronie, a następnie potwierdza go w specjalnej wiadomości. W ten sposób otrzymuje regularne wiadomości e-mail na swoją pocztę, które informują go np. o:

 • nowych produktach w sklepie online,
 • nowych artykułach na blogu,
 • nowych filmach na kanale Youtube.

  Co to jest subskrypcja newslettera? Dowiedz się więcej

Surfer

Down arrow

Polskie narzędzie SEO, które umożliwia szybką analizę wyników wyszukiwania. Dzięki niemu nie trzeba samodzielnie sprawdzać top10 wyników Google na daną frazę. Po wpisaniu słowa kluczowego narzędzie wskaże:

 • na jakie inne słowa kluczowe randkują strony będące w top10 na daną frazę,
 • jak silny jest profil linków do stron widocznych w wynikach wyszukiwania,
 • jaka jest jakość treści,
 • popularne słowa i frazy wykorzystywane w treściach na widocznych stronach,
 • wspólne frazy i słowa kluczowe (wraz z informacją, na ilus tronach z top10 występują).

Surfer oferuje także podstawową analizę linków, moduł dotyczący audytu strony pod kątem SEO oraz edytor i planer treści.

Co to jest Surfer? Dowiedz się więcej  

 

Systemy Wymiany Linków (SWL)

Down arrow

Mechanizm, który pozwala uzyskać dużo linków prowadzących do witryny w krótkim czasie. W systemie wymiany linków linki są automatycznie publikowane na stronach, które w nich uczestniczą. Nie jest to skuteczny sposób pozyskiwania linków, ponieważ nie powstają w sposób naturalny, tylko automatyczny, a linki mogą pojawiać się w witrynach, które nie są powiązane tematycznie ze stroną.

Co to są systemy wymiany linków? Dowiedz się więcej  

Ścieżka konwersji
Down arrow

Jest to sekwencja kroków podejmowanych przez użytkownika na stronie internetowej lub w sklepie, które prowadzą do realizacji celu istotnego dla marki. Zazwyczaj ścieżka konwersji rozpoczyna się od momentu, w którym użytkownik trafia na daną stronę np. z organicznych wyników wyszukiwania. Następnie realizuje szereg działań, które mogą skończyć się konwersją (np. realizacją zakupu, zapisem do newslettera) lub porzuceniem ścieżki:, zakończeniem sesji i opuszczeniem witryny. Przykładowa ścieżka konwersji wygląda następująco:

 • Użytkownik trafia na stronę z organicznych wyników wyszukiwania.
 • Użytkownik przegląda różne podstrony w witrynie i trafia na stronę interesującego go produktu.
 • Użytkownik dodaje produkt do koszyka.
 • Użytkownik realizuje transakcję, opłacając zamówienie przelewem online.

Warto pamiętać, że ścieżka konwersji nie zawsze jest linearna, często jest przerywana, a realizacja celu może nastąpić po jakimś czasie od pierwszego kontaktu użytkownika ze stroną.

Co to jest ścieżka konwersji? Dowiedz się więcej

 

Świadomość marki (brand awareness)

Down arrow

Stopień znajomości marki wśród użytkowników, a także jeden z celów, który można wybrać (budowanie świadomości) w Menadżerze reklam na Facebooku i Instagramie. Stanowi jeden z głównych celów prowadzenia kanałów Social Media. Świadomość marki można mierzyć m.in. poprzez liczbę obserwujących / fanów czy liczbę polubień postów.

Co to jest świadomość marki? Dowiedz się więcej

 

Tag noarchive
Down arrow

Tag informujący roboty Google, by nie przechowywały kopii strony w pamięci podręcznej. Warto dodać go do podstron zawierających dokumenty wewnętrzne lub adresów URL stron docelowych w reklamach Google Ads. Stosowanie tagu noarchive nie ma wpływu na wyniki organiczne Google, co potwierdził John Mueller z Google (https://twitter.com/JohnMu/status/902626076874158080?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E902626076874158080%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.searchenginejournal.com%2Fnoarchive-tag%2F358972%2F).

Co to jest tag noarchive? Dowiedz się więcej

 

 

Tag Noindex

Down arrow

Fragment kodu HTML, który informuje roboty, by nie indeksować strony, na której się znajdują i tym samym nie umieszczać jej w wynikach wyszukiwania. W kodzie HTML widoczny jako <meta name="robots" content="noindex

[button title="Co to jest tag noindex? Dowiedz się więcej" href="[sitetree_link,id=3537]"]

 

Tag nosnippets

Down arrow

Tag informujący roboty Google, by nie wyświetlały wyników rozszerzonych w organicznych wynikach wyszukiwania. Oznaczany jako “<meta name="robots" content="nosnippet">.

Co to jest tag nosnippets? Dowiedz się więcej "]

 

Tagi nagłówków

Down arrow

Fragmenty kodu html służące do oznaczania nagłówków (H1, H2, H3 itd.). W kodzie HTML widoczne jako <H1>, <H2>, <H3>, <H4> itd.

[button title="Co to są tagi nagłówków? Dowiedz się więcej" href="[sitetree_link,id=3543]"]

 

Techniczne SEO

Down arrow

Jest to szereg technicznych działań optymalizacyjnych w obrębie witryny, których celem jest poprawa pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania. W zakres technicznego SEO wchodzi m.in.:

 • wdrożenie mapy strony,
 • przygotowanie pliku robots.txt informującego roboty Google, które podstrony mają indeksować,
 • optymalizacja witryny pod kątem szybkości działania,
 • wdrożenie certyfikatu SSL,
 • optymalizacja adresów URL,optymalizacja nagłówków, title i description,
 • optymalizację obrazów,
 • optymalizację struktury witryny,
 • zapobieganie duplikacji treści,
 • dostosowanie strony do urządzeń mobilnych.

Co to jest techniczne SEO? Dowiedz się więcej

 

Tekst alternatywny (opis alternatywny, alternative text)

Down arrow

Opis zdjęcia, który jest wyświetlany wówczas, gdy obraz nie może być załadowany. W treści opisu alternatywnego warto umieścić frazy kluczowe oraz odnieść się do całej treści danej podstrony. To ułatwi robotom Google odczytanie obrazu.

Co to jest tekst alternatywny? Dowiedz się więcej

 

Term Frequency (częstotliwość wyrażenia, TF)

Down arrow

Wartość, który pozwala określić częstotliwość występowania wybranej frazy w dokumencie. Wartość ta rośnie wraz z liczbą wystąpień danego słowa w dokumencie. Aby obliczyć Term Frequency, należy podzielić liczbę wystąpień danej frazy w dokumencie przez liczbę wszystkich słów w dokumencie (na stronie). Wartość tę wykorzystują narzędzia SEO do obliczenia zagęszczenia słów kluczowych na stronie.

[button title="Co to jest term frequency? Dowiedz się więcej" href="[sitetree_link,id=3576]"]

 

Testy A/B

Down arrow

Ang. A/B Testing. Metoda badająca dwa warianty stron internetowych lub aplikacji w celu wybrania tej, która lepiej spełnia wyznaczone cele. W każdym teście A/B porównuje się tylko jedną zmienną - np. kolor widgetu. Oceniającymi są użytkownicy. Testy A/B umożliwiają firmom doskonalenie swoich witryn w oparciu o konkretne dane statystyczne.

Co to są testy A/B? Dowiedz się więcej

 

Testy wielowymiarowe

Down arrow

Testy w witrynie internetowej, które obejmują testowanie kombinacji kilku elementów. W trakcie ich trwania użytkownicy widzą kilka różnych wersji strony, które różnią się co najmniej dwoma elementami, np. kolorystyką, czcionką, rozmieszczeniem przycisków.

 

TF-IDF

Down arrow

Jest to metoda obliczania wagi słów na podstawie liczby ich wystąpień w korpusie badanych dokumentów, wykorzystywana w pozycjonowaniu. Jest ona iloczynem dwóch czynników:

 • Term Frequency (częstotliwość wyrażenia),
 • Inverse Document Frequency (odwrotna częstotliwość w dokumentach).

Po pomnożeniu tych dwóch danych otrzymujemy wagę (znaczenie) danej frazy w zbiorze ocenianych dokumentów (np. w top10 wyników organicznych). Dzięki tej metodzie można:

 • sprawdzić, jakie jest rzeczywiste znaczenie poszczególnych słów w danym dokumencie,
 • określić, jakie tematy na stronie warto poruszyć i jakich słów użyć,
 • zweryfikować własne treści i sprawdzić, czy nasycenie jest odpowiednie, a także uzupełnić treść o inne słowa kluczowe, powiązane tematycznie.

TF-IDF jest ściśle powiązane z ukrytym indeksowaniem semantycznym wykorzystywanym przez roboty Google do oceny stron.

Co to jest TF-IDF? Dowiedz się więcej

 

Thin content

Down arrow

Treść niskiej jakości na stronie internetowej, która ma niewielką wartość dla pozycjonowania lub nie przynosi jej wcale. Jako thin content można określić treść, która jest:

 • nieprzydatna dla użytkownika - nie zawiera istotnych informacji,
 • nieunikalna, czyli skopiowana z innego adresu URL w obrębie witryny lub z innej witryny,
 • pozbawiona treści lub wypełniona małą ilością treści,
 • pozbawiona słów kluczowych,
 • przesycona słowami kluczowymi.

Jako strony o ubogiej treści określone zostaną również te adresy URL, które są całkowicie pozbawione contenu (np. strony kategorii produktowych i produktów bez opisu).

Co to jest Thin content? Dowiedz się więcej

 

Tiny text

Down arrow

Taktyka Black Hat SEO polegająca na dodawaniu na stronie treści w jak najmniejszym rozmiarze, po to by były niemożliwe do odczytania przez użytkownika, ale dostępne w kodzie HTML witryny i widoczne dla robotów wyszukiwarek. W takich treściach umieszczano słowa kluczowe. Taktyka ta działała do czasu wprowadzenia algorytmu Panda, którego celem był eliminacja stron z treściami niskiej jakości. Obecnie za takie działania grozi filtr od Google.

Co to jest tiny text? Dowiedz się więcej

 

 

Top of the Funnel (ToFu)

Down arrow

Pojęcie to odnosi się do użytkowników znajdujących się na początku ścieżki zakupowej, czyli na szycie lejka sprzedażowego. Użytkownicy ci być może jeszcze nie mają świadomości, że potrzebują jakiegoś produktu lub usługi, a działania marketingowe mają w nich tę świadomość i potrzebę wytworzyć, m.in. poprzez treści informacyjne i edukacyjne. Na tym etapie przedsiębiorcy powinni skupiać się na potrzebach i pragnieniach użytkownika, a nie na sprzedaży. Celem działań jest skłonienie użytkownika, by przeszedł do kolejnego etapu ścieżki zakupowej i zapoznał się z produktem. W zakres działań skutecznych na etapie Top of the Funnel wchodzą:

 • reklamy w sieci reklamowej Google Ads,
 • tworzenie treści blogowych (poradnikowych , edukacyjnych, informacyjnych),
 • zaoferowanie użytkownikowi darmowej treści (poradnik, ebook) np. w zamian za zapisanie do newslettera.

  Co to jest Top of the Funnel? Dowiedz się więcej

Trafność reklamy

Down arrow

Jest to ocena reklamy Google Ads pod kątem jej dopasowania do zapytania użytkownika. Im większa trafność reklamy, czyli im lepiej treść reklamy jest dopasowana do treści zapytania, tym lepszy wynik jakości reklamy. Na trafność reklamy będą miały wpływ następujące czynniki:

 • ustawienia słów kluczowych - w przypadku skierowania reklamy na słowa kluczowe w ścisłym dopasowaniu, jej trafność będzie większa,
 • trafność i treść strony docelowej (czy zawierają one informacje, których szukał użytkownik),
 • treść reklamy.

By poprawić trafność reklamy, warto:

 • dopasować treść reklamy do fraz kluczowych wyszukiwanych przez użytkowników,
 • przejrzeć grupy reklam pod kątem słów kluczowych, na które są kierowane, i sprawdzić, czy można je podzielić w taki sposób, by lepiej odpowiadały zapytaniom użytkowników,
 • pogrupować słowa kluczowe tematycznie (np. podział wg produktów / kategorii produktowych)
 • zadbać o spójny przekaz treści reklamy i strony docelowej.

Co to jest trafność reklamy? Dowiedz się więcej

 

Treści generowane automatycznie

Down arrow

Content tworzony za pomocą automatycznych narzędzi i programów, bez udziału człowieka lub z jego bardzo niewielkim udziałem. Często są wykorzystywane do manipulowania rankingami wyszukiwarek, co może skutkować kara od Google. Treści te są szkodliwe dla pozycjonowania, ponieważ nie niosą żadnej wartości dla użytkowników. Do treści generowanych automatycznie należą:

 • treści, które zawierają słowa kluczowe, ale nie mają sensu dla użytkownika,
 • teksty przetłumaczone przez automatyczne narzędzia i opublikowane bez weryfikacji człowieka,
 • teksty stworzone przez automatyczne programy,teksty stworzone z zastosowaniem technik automatycznego dobierania lub zaciemniania kodu,
 • treści skopiowane z innych witryn i wklejone na stronę,teksty powstałe przez kopiowanie treści kanałów RSS lub wyników wyszukiwania.

  Co to są treści generowane automatycznie? Dowiedz się więcej

 

Treści viralowe (viral content)

Down arrow

Treści tekstowe, graficzne lub video, które w krótkim czasie rozprzestrzeniają się wśród użytkowników w internecie i stają się bardzo popularne, np. dzięki udostępnieniom w mediach społecznościowych.

Co to są treści viralowe? Dowiedz się więcej

 

Trust Flow

Down arrow

Wskaźnik w narzędziu Majestic SEO, który odnosi się do jakości i wiarygodności strony - ocenia, w skali 0 do 100, profil linków całej witryny na podstawie jakości linków, które do niej prowadzą. Im wyższy wskaźnik Trust Flow, tym lepiej. Średni wynik wynosi ok. 20, a najbardziej wartościowe witryny, takie jak Twitter, Facebook czy BBC osiągają wynik powyżej 70. Im bardziej wartościowe domeny (z wyższym Trust Flow) linkują do witryny, tym wyższy Trust Flow tej witryny. By poprawić wskaźnik trust flow, należy:

 • pozyskiwać linki ze stron mających wysoki wskaźnik trust Flow,
 • zadbać o dywersyfikację linków dofollow i nofollow,
 • zadbać o dywersyfikację treści anchorów.

 

Trudność słowa kluczowego

Down arrow

Jeden z istotnych wskaźników SEO. Jest to ocena słowa kluczowego pod kątem trudności pozycjonowania. Jest ona dostępna w niektórych narzędziach do wyszukiwania słów kluczowych, np. w Ahrefs. Ocenia ono słowo kluczowe pod kątem konkurencyjności i na tej podstawie wskazuje, czy konkretna fraza jest łatwa, czy trudna do pozycjonowania. To pomoże specjaliście SEO ocenić, ile czasu potrzebuje na osiągnięcie efektów. Wskaźnik ten odnosi się tylko do wyników organicznych.

 

Typ kampanii Google Ads

Down arrow

Typ kampanii w systemie Google Ads to parametr, który określa rodzaj kampanii i miejsce wyświetlania Twoich reklam. Do typów kampanii należą:

 • kampanie w sieci wyszukiwania, które wyświetlają reklamy tekstowe w wynikach wyszukiwania na określone hasło,
 • kampanie produktowe, które wyświetlają w wynikach wyszukiwania zdjęcia promowanych produktów wraz z podstawowymi informacjami o nich,
 • kampanie w sieci reklamowej, które wyświetlają reklamy graficzne, tekstowe lub interaktywne na stronach zrzeszonych w sieci reklamowej Google,
 • kampanie video - kampanie w formie materiału wideo wyświetlane w sieci reklamowej, w tym w serwisie YouTube,
 • kampanie promujące aplikacje - kampanie dostępne w sieci reklamowej, Google Play, YouTube oraz na kartach discover, które pozwalają dotrzeć do nowych użytkowników, zwiększyć liczbę pobrań i rejestracji,
 • kampanie lokalne - pozwalają zwiększyć liczbę wizyt w sklepach stacjonarnych oraz liczbę uczestników wydarzeń. Są one automatycznie optymalizowane pod kątem wyświetlania w sieci wyszukiwania, sieci reklamowej, mapach Google oraz YouTube,
 • kampanie inteligentne - które wykorzystują machine learnign oraz sztuczną inteligencję do automatyzacji pewnych elementów
 • kampanii w taki sposób, by osiągnąć wyznaczone cele oraz jak najlepsze efekty. Automatyzacja dotyczy m.in. określania stawek, kierowania reklam oraz sposobu tworzenia reklamy, w którym reklamodawca przesyła zestawienie nagłówków, obrazów i treści reklam, a system reklamowy łączy je tak by uzyskać jak najskuteczniejszy przekaz.

 

Twitter

Down arrow

Portal społecznościowy założony w 2006 roku umożliwiający mikroblogowanie - dodawanie i obserwowanie krótkich wiadomości tekstowych nazywanych tweetami. Długość tweeta to maksymalnie 280 znaków. Statystyki z 2021 roku wskazują na 330 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie i 2019 milionów aktywnych użytkowników dziennie.

  Co to jest Twitter? Dowiedz się więcej

Udział w kliknięciach
Down arrow

Parametr dostępny jedynie dla kampanii w sieci wyszukiwania oraz w kampaniach produktowych. Określa on szacunkowy udział we wszystkich osiągalnych kliknięciach, które udało się uzyskać reklamodawcy. Obejmuje wszystkie aukcje, które doprowadziły do wyświetlenia reklamy oraz te, w których reklama była poważną konkurencją. Jeśli udział w kliknięciach wynosi 80%, to oznacza, że można by uzyskać jeszcze 20% kliknięć, pod warunkiem optymalizacji rozszerzeń lub podwyższenia stawki. Dane dotyczące udziału w wyświetleniach można znaleźć:

 • dla kampanii w sieci wyszukiwania na poziomie kampanii, grupy reklam i słowa kluczowego,
 • dla kampanii produktowych na poziomie grupy produktów, kampanii, grupy reklam oraz atrybutów produktu.

 

Udział w wyświetleniach

Down arrow

Odsetek wyświetleń Twoich reklam Google Ads w stosunku do wyświetleń reklam całej konkurencji na te same frazy. Wynik podawany jest w procentach - jeśli udział w wyświetleniach jednego reklamodawcy wynosi 15%, 85% należy do reklam konkurencji.

 

Ulepszony CPC

Down arrow

Jedna ze strategii ustalania stawek w Google Ads, która zakłada połączenie ręcznego oraz inteligentnego ustalania stawek (docelowe CPA, docelowy ROAS). Polega na tym, że Google może zwiększyć stawki maksymalnie o 30% w celu osiągnięcia większej liczby konwersji (sprzedaży). Następuje to w sytuacji, gdy system stwierdzi, na podstawie zebranych danych, że w danej sytuacji prawdopodobieństwo konwersji po kliknięciu wzrasta. Jeśli prawdopodobieństwo konwersji według systemu jest niewielkie, stawka jest obniżana. Dzięki temu reklamodawca jest w stanie uzyskać więcej konwersji w tym samym budżecie.

 

Umiejscowienia w menedżerze reklam Facebook Ads

Down arrow

Funkcja Menedżera reklam Facebook Ads, która umożliwia wybór miejsca wyświetlania się reklamy w procesie tworzenia zestawu reklam. Główne miejsca wyświetlenia reklam obejmują Facebook, Instagram, Messenger oraz Audience Network. każde z tych miejsc oferuje kilka różnych lokalizacji. Umiejscowienie można ustawić ręcznie lub wybrać rozwiązanie automatyczne. Reklamy mogą być umiejscowione:

 • na Facebooku w aktualnościach, marketplace, w prawej kolumnie, zestawieniach filmów, relacjach, filmach InStream, wynikach wyszukiwania, artykułach ekspresowych w aplikacji mobilnej Facebooka,
 • na Instagramie: w aktualnościach, sekcji “Eksploruj”, InstaStories, filmach IGTV, i rolkach,
 • na Messengerze w skrzynce odbiorczej, relacjach, wiadomościach sponsorowanych,
 • w Audience Network: w aplikacjach, wideo z nagrodą.

 

Unikalna propozycja sprzedaży (USP - unique selling proposition)

Down arrow

Jest to cecha lub wartość, która wyróżnia konkretną ofertę spośród innych dostępnych na rynku w danej branży. Warto zadbać o unikalną propozycję sprzedaży i wyróżnienie się na rynku, ponieważ może to wpłynąć na poziom dochodów oraz liczbę klientów. Przykłady cech produktów, które mogą stanowić unikalną propozycji sprzedaży to:

 • ręczne szycie produktu,
 • pochodzenie,
 • dostarczenie produktu w tym samym dniu roboczym dostępne w dużym mieście,
 • darmowy zwrot.

 

Unique visitor (unikalny użytkownik)

Down arrow

Pierwsza wizyta użytkownika na stronie internetowej. Liczbę takich wizyt można sprawdzić w Google Analytics. Jeśli użytkownik odwiedzi witrynę po raz kolejny z tego samego adresu URL, zostanie zaliczone do kategorii powracających użytkowników, ale jeśli skorzysta z innego urządzenia, ponownie zostanie zaliczony do unique visit.

 

Up-selling

Down arrow

Taktyka marketingowa, której celem jest maksymalizacja zysku z jednej transakcji. Polega na zaproponowaniu użytkownikowi podobnego produktu do tego, który ogląda lub który dodał do koszyka. Proponowany produkt jest droższy od wybranego wcześniej przez użytkownika i ma bardziej rozbudowane lub zaawansowane funkcje.

Co to jest up-selling? Dowiedz się więcej

 

URL Rating (UR)

Down arrow

Wskaźnik Ahrefs oceniający siłę profilu linków konkretnej podstrony w 100-stopniowej skali. Skala ma charakter logarytmiczny, co oznacza, że znacznie łatwiej poprawić wynik z 20 na 30 niż z 70 na 80. Wskaźnik uwzględnia zarówno linki wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

 

User Experience (UX)

Down arrow

Wrażenia, których doświadczają użytkownicy podczas interakcji z konkretną witryną internetową, aplikacją, produktem, usługą, a nawet z fizycznym miejscem. Na User Experience wpływ mają m.in.:

 • szybkość strony (aplikacji),
 • jakość obsługi klienta,
 • poziom spełnienia potrzeb i oczekiwań klienta,
 • dostępność usługi, strony, aplikacji na urządzeniach mobilnych,
 • łatwość obsługi strony lub aplikacji.

Co to jest User Experience (UX)? Dowiedz się więcej

 

User Generated Content

Down arrow

Treści w witrynach internetowych generowane przez użytkowników. Mogą to być np. komentarze na stronie, realne zdjęcia produktów umieszczone w komentarzach, filmy video prezentujące produkty marki czy posty w Social media dotyczące marki, które nie zostały stworzone przez pracowników, tylko przez klientów i użytkowników internetu.

Co to jest User Generated Content? Dowiedz się więcej

 

Uszkodzony link (broken link)

Down arrow

Link do strony internetowej, która nie wyświetla pożądanej zawartości, np. ze względu na zmianę adresu lub usunięcie witryny. Uszkodzone linki skutkują zwiększeniem niezadowolenia użytkownika (w tym potencjalnego klienta) i wzrostem współczynnika odrzuceń. Roboty Google odczytują stronę z uszkodzonymi linkami jako niewiarygodną, co przekłada się na spadek pozycji w wynikach wyszukiwania. Znalezienie uszkodzonych linków w celu ich naprawy jest możliwe m.in. dzięki wtyczce Broken Link Checker.

 

Użyteczność strony (web-usability)

Down arrow

Budowa i struktura produktu uwzględniająca potrzeby użytkownika. Zarówno proces projektowania, jak i rozwoju oraz ulepszania produktu odbywa się w taki sposób by w centrum stawiać użytkownika, jego cele, zamiary, oczekiwania i potrzeby. Użyteczność produktu może dotyczyć produktów fizycznych lub cyfrowych, takich jak strony internetowe, sklepy online, aplikacje mobilne i webowe itp. Użyteczność obejmuje:

 • dostępność produktu - co oznacza, że produkt działa poprawnie, użytkownik ma możliwość zapoznania się z nim, np. załadowania strony internetowej lub pobrania aplikacji; na dostępność wpływa mają: czas pracy serwera, prawidłowe linki, działanie na urządzeniach mobilnych;
 • przejrzystość, która oznacza, że produkt pomaga użytkownikom osiągnąć ich cele; przejrzystość można osiągnąć przez: prostotę, konsekwencję w wyglądzie witryny, wykorzystywanie elementów znanym użytkownikom, dodanie wskazówek na stronie i dobrą architekturę informacji;
 • stworzenie produktu, który przypomina inne, znane produkty, lub jest łatwy do nauczenia,
 • trafność produktu, który jest dopasowany do potrzeb i oczekiwań użytkownika.

 

Viewable Cost per Mile (vCPM)
Down arrow

Sposób ustalania stawek w Google Ads, w którym płatność dokonuje się za 1000 widocznych wyświetleń reklamy. W panelu Google Ads ustala się maksymalny koszt, który reklamodawca chce ponieść za wyświetlenie reklamy 1000 razy na widocznej pozycji w sieci reklamowej Google. Określanie stawek za pomocą vCPM nie jest dostępne w sieci wyszukiwania.

 

Vlog (videoblog)

Down arrow

Rodzaj bloga internetowego, którego podstawowa treścią są nagrania video zamieszczane na stronach internetowych lub w serwisach wideo, np. Youtube, Dailymotion. Nagrania publikowane są w kolejności chronologicznej. Podobnie jak blogi tekstowe, vlogi mogą być udostępniane, oceniane i komentowane przez użytkowników - widzów. Vlogi są często wykorzystywane przez firmy w celach marketingowych, ponieważ przekaz video ma większy potencjał do stania się treścią viralową, może zwiększyć sprzedaż oraz konwersje. Poszczególne posty to nagrania video, które dotyczą konkretnego tematu, np. produktu lub wydarzenia. Dzięki vlogom właściciele stron, sklepów internetowych i aplikacji mogą budować wizerunek eksperta, urozmaicić swoje treści oraz przyciągnąć widownię, która woli treści interaktywne od pisanych.

Co to jest Vlog? Dowiedz się więcej

 

Webinar
Down arrow

Wirtualne wydarzenie w formie wykładu, w którym udział biorą widocznie wyłącznie widzowie połączeni online. Webinar ma charakter interaktywny - uczestnicy mogą zadawać pytania, dyskutować na czacie, wypełniać ankiety, testy.

Co to jest webinar? Dowiedz się więcej

Webmaster

Down arrow

Osoba odpowiedzialna za stworzenie witryny internetowej, jej techniczne wykonanie, a także (w części przypadków) zarządzanie witryną oraz serwerem. W zależności od indywidualnych ustaleń z właścicielem strony webmaster może:

 • utworzyć stronę i zakończyć działania po jej umieszczeniu na serwerze,
 • zarządzać stroną lub stroną i całym serwerem, pełniąc funkcję administratora.

Zadania webmastera obejmują m.in.

 • dbanie o poprawność działania,
 • wdrażanie zmian na stronie internetowej (w zakresie jej wyglądu, sposób działania, układu, treści itp.),
 • czuwanie nad rozwojem strony.

 

 

Webmaster guidelines/tools

Down arrow

Oficjalne wytyczne dla webmasterów prezentujące wskazówki, jak optymalizować stronę zgodnie ze standardami danej wyszukiwarki.

Wersja mobilna strony (mobilna strona internetowa)

Down arrow

Wersja strony stworzona na subdomenie, która została zaprojektowana z myślą o użytkownikach mobilnych. Posiada własne, odrębne pliki oraz indywidualną ścieżkę dostępu i strukturę katalogów. Często wersja mobilna strony jest ograniczona w stosunku do jej wersji desktopowej, może być pozbawiona grafik i elementów interaktywnych oraz multimedialnych. Tworzenie stron w wersji mobilnej było popularne kilka lat temu, gdy nasze telefony komórkowe nie były tak zaawansowane. Obecnie znacznie lepszą opcją jest stworzenie witryny responsywnej, czyli jednej strony, która jest przystosowana do wyświetlania na urządzeniach z ekranami różnej wielkości.

 

WhatsApp

Down arrow

Bezpłatna, wieloplatformowa aplikacja dostępna na komputery, tablety, urządzenia mobilne przeznaczone do komunikacji za pośrednictwem internetu. Umożliwia przede wszystkim nawiązywanie połączeń video oraz głosowych, a także wysyłanie wiadomości za pomocą urządzeń korzystających z Wi-Fi. W aplikacji można także:

 • prowadzić rozmowy grupowe głosowe oraz video (w gronie do 8 osób),
 • nagrywać i następnie udostępniać wiadomości głosowe na czacie indywidualnym lub grupowym,
 • przesyłać filmy, zdjęcia i GIfy bez obawy o utratę jakości,
 • przesyłać dokumenty w różnych formatach (dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, prezentacje multimedialne, pliki PDF) bez konieczności korzystania z poczty e-mail oraz stron do przesyłania dużych plików.

Aby korzystać z aplikacji, trzeba ją pobrać i zainstalować na urządzeniu, a następnie podać swój numer telefonu, dzięki któremu aplikacja będzie mogła zidentyfikować użytkownika. Każdy użytkownik aplikacji, którego numer znajduje się na liście kontaktów w telefonie, zostanie automatycznie dodany do listy kontaktów w aplikacji. Przedsiębiorcy mogą założyć specjalne konto WhatsApp Business i prezentować swoje produkty, a także komunikować się z klientami za pośrednictwem znanego i bezpiecznego komunikatora.

  Co to jest WhatsApp? Dowiedz się więcej

White Hat SEO

Down arrow

Praktyki optymalizacji witryny pod kątem wyszukiwarek, które są zgodne z oficjalnymi wytycznymi Google.

 

Widget

Down arrow

Rodzaj aplikacji lub graficzny element umieszczany na stronach internetowych w dowolnych miejscach - np. na paskach bocznych. Widgetem może być np. prognoza pogody, zegar wyświetlający aktualną godzinę, kalendarz, obszar dowolnie utworzonego tekstu lub informacje o ruchu drogowym.

Co to jest widget? Dowiedz się więcej

 

Widoczność

Down arrow

Jeden z parametrów w narzędziach SEO, który określa, na ile słów kluczowych widoczna jest dana witryn w bezpłatnych wynikach wyszukiwania (w top3, top10, top50). Jest to pierwszy wskaźnik informujący właściciela witryny i specjalistę SEO, że pozycjonowanie zmierza w dobrym kierunku.

 

Wiek domeny (domain age)

Down arrow

Jeden z czynników rankingowych Google, który jest brany pod uwagę podczas ustalania pozycji witryn na dane słowo kluczowe. Liczony jest od chwili rejestracji. Teoretycznie im starsza domena, tym lepsze pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania, jednak w praktyce na pozycje ma wpływ znacznie więcej elementów.

 

Witryna internetowa

Down arrow

Zbiór adresów URL i wartości zarejestrowanych w jednej domenie. Przykładem witryny jest adres widoczni.com - w niej znajduje się wiele stron internetowych, czyli pojedynczych adresów URL.

Co to jest witryna internetowa? Dowiedz się więcej

 

Witryna przyjazna dla urządzeń mobilnych

Down arrow

Jest to strona internetowa, która jest dopasowana pod względem wyglądu i funkcjonalności do urządzeń mobilnych, czyli smartfonów i tabletów. By osiągnąć ten cel, można stworzyć jedną witrynę responsywną lub odrębną wersję mobilną. Takie witryny sprawiają, że użytkownik może za pośrednictwem urządzenia mobilnego:

 • przeglądać ofertę,
 • poruszać się po menu,
 • dodać produkt do koszyka,
 • zrealizować zamówienie,
 • dotrzeć do wszystkich przycisków,
 • obejrzeć zdjęcia i materiały multimedialne.

 

Witryna responsywna (strona RWD)

Down arrow

Witryna, która automatycznie dostosowuje swój wygląd do wielkości ekranu urządzenia, na którym jest wyświetlana. W ten sposób wszystkie elementy można łatwo odnaleźć i bez problemu odczytać.

Co to jest witryna responsywna? Dowiedz się więcej

 

WordPress.com

Down arrow

Usługa hostingowa dla blogerów, stworzona przez firmę Automatic, której twórca jest jeden ze współzałożycieli WordPress.org. W cenie pakietu właściciel strony otrzymuje dostęp do WordPressa (z pewnymi ograniczeniami) oraz usługę hostingową. Witryny założone poprzez Wordpress.com maja adres domeny uzupełniony o element wordpress.com. Usługa ma też liczne ograniczenia np. bloger nie może zarabiać na reklamach w systemie AdSense, tworzyć płatnych postów, a pod względem technicznym nie ma możliwości instalowania nowych wtyczek. Ograniczenia te powodują, że wielu blogerów, wraz z rozwojem bloga, decyduje się na przeniesienie go na WordPress.org.

 

WordPress.org

Down arrow

Darmowy system CMS do zarządzania treścią na stronie internetowej, dostępny w trybie OpenSource i napisany w języku PHP. Do utworzenia strony internetowej konieczne jest jedynie pobranie i zainstalowanie oprogramowania na serwerze, a także wykupienie własnego hostingu i domeny. Oprogramowanie zawiera wiele różnych szablonów, które pozwalają edytować wygląd strony bez edycji kodu strony oraz zmiany jej zawartości. platforma jest najpopularniejsza na świecie i słynie z intuicyjnej i łatwej obsługi oraz przystępności pod kątem pozycjonowania.

 

WooCommerce

Down arrow

Darmowa wtyczka, która umożliwia stworzenie sklepu internetowego na platformie WordPress.org.

Co to jest WooCommerce? Dowiedz się więcej

 

Wskaźnik zaangażowania

Down arrow

Wskaźnik, który na podstawie analizy zachowań odbiorców pozwala określić efektywność treści tworzonych w mediach społecznościowych. Jako wskaźniki zaangażowania postrzegamy udostępnienia, polubienia czy komentarze. W przypadku treści blogowych mogą to być komentarze, ale także czas przebywania na stronie czy stopień przewijania treści pod danym adresem URL. Wskaźnik zaangażowania dla całej witryny można śledzić m.in., mierząc liczbę podstron odwiedzonych w trakcie jednej sesji.

 

Wskaźnik trafności

Down arrow

Wskaźnik skuteczności reklamy dostępny w Menedżerze reklam na Facebooku, który ocenia (w skali 1 do 10), jak dobrze Twoi docelowi odbiorcy reagują na treści reklamowe. Wskaźnik bierze pod uwagę ogólną trafność reklamy, a także liczbę polubień, komentarzy, negatywnych reakcji (kliknięć w przycisk “nie chcę widzieć tej reklamy”). Im lepszy wskaźnik trafności, tym większe prawdopodobieństwo wyświetlenia reklamy Twoi docelowym odbiorcom.

 

Wskaźnik zaangażowania w mediach społecznościowych (engagement rate)

Down arrow

Wskaźnik, który obrazuje zaangażowanie użytkowników w opublikowaną treść w mediach społecznościowych. Oblicza się go poprzez zsumowanie liczby interakcji (komentarzy, polubień, udostępnień) i podzielenie jej przez liczbę fanów całej strony. Uzyskany wynik mnoży się przez 100. Wskaźnik zaangażowania pozwala zweryfikować, czy udostępniona treść jest atrakcyjna dla użytkowników i czy przyczynia się do wzrostu świadomości marki. Można go obliczyć dla konkretnego postu lub kampanii reklamowej albo dla działań w konkretnym okresie (np. wszystkich postów w ciągu jednego dnia, tygodnia, miesiąca).

 

Współczynnik konwersji

Down arrow

Liczba użytkowników, którzy wykonali określone działania (i konwersji) w stosunku do wszystkich użytkowników na stronie, wyrażony w procentach.

Co to jest współczynnik konwersji? Dowiedz się więcej

 

Współczynnik odrzuceń (Bounce Rate)

Down arrow

Odsetek użytkowników, którzy opuścili witrynę (powrócili do witryny odsyłającej lub do wyników wyszukiwania) po wyświetleniu tylko jednej strony w witrynie, bez przeglądania innych podstron i bez wchodzenia w interakcję ze stroną.

Co to jest Współczynnik odrzuceń? Dowiedz się więcej

Wtyczka (Plug-in, add-on)

Down arrow

Inaczej określana jako rozszerzenie. Jest to rodzaj oprogramowania, który rozszerza funkcje i możliwości programu komputerowego lub aplikacji internetowej. Wtyczki można wykorzystywać zarówno w przeglądarce, jak i np. w popularnych systemach CMS, jak WordPress. Zamiast pisać program na nowo, można dodać do niego wtyczkę i rozszerzyć dostępne funkcje.

Co to jest wtyczka? Dowiedz się więcej

 

Wykluczające słowa kluczowe (Negative keywords)

Down arrow

Są to typy słów kluczowych w reklamach Google Ads, które zapobiegają wyświetleniu reklamy w sytuacji, gdy użytkownik wpisze w wyszukiwarkę określone słowo lub hasło. Słowa te dodawane są przez reklamodawcę do specjalnej listy słów wykluczających w systemie Google Ads. działanie to zapobiega marnowaniu budżetu na reklamę na zapytania, które są niedopasowane do oferty.

 

Wynik jakości

Down arrow

Narzędzie diagnostyczne w systemie Google Ads, które ocenia jakość reklam jednego reklamodawcy w stosunku do innych reklamodawców. Wynik jakości reklamy oceniany jest na poziomie słowa kluczowego w skali od 1 do 10. Wysoki wynik jakości reklamy oznacza, że treść reklamy i strona docelowa są lepiej dopasowane do treści zapytania niż treści i strony docelowe innych reklamodawców.
Wynik jakości reklamy zależy od:

 • przewidywanej wartości współczynnika CTR,
 • trafności reklamy (w jakimś stopniu treść reklamy odpowiada zapytaniu użytkownika),
 • jakości strony docelowej (czy i jak bardzo strona docelowa jest przydatna dla użytkownika).

Każdy z powyższych elementów jest oceniany jako “Powyżej przeciętnej”, “przeciętny” lub “poniżej przeciętnej”. Reklama porównywana jest do wyświetlanych reklam innych reklamodawców, którzy promowali się na dane słowo kluczowe w ciągu ostatnich 90 dni. Wynik jakości nie stanowi czynnika rankingowego w aukcjach Google Ads - jest to wyłącznie narzędzie diagnostyczne.

 

Wyniki organiczne

Down arrow

Są to wszystkie wyniki wyszukiwania w wyszukiwarkach, takich jak Google, Bing, Yahoo! i inne, które są generowane na podstawie indywidualnych algorytmów konkretnej wyszukiwarki. Oznacza to, że wyniki wyszukiwania Google oraz Bing prawdopodobnie będą się różnić, ponieważ wpływają na nie różne algorytmy. Do organicznych wyników należą:

 • wyniki tekstowe, widoczne pod i nad płatnymi reklamami Google Ads,
  organiczne wyniki graficzne, dostępne w zakładce “obrazy”,
 • wyniki lokalne, obejmujące tzw. Local pack (trzy najlepsze wyniki - wizytówki GMF),
 • panele wiedzy, wyświetlane po prawej stronie wyszukiwarki, które obejmują wszystkie najważniejsze informacje na dany temat (dotyczące konkretnej osoby, wydarzenia tematu itp.),
 • wizytówki Google Moja Firma,
 • pakiety obrazów, widoczne nad wynikami tekstowymi, które wyświetlają obrazy powiązane z zapytaniem,
 • pakiety video, wyświetlające kilka łączy do filmów powiązanych z zapytaniem,
 • polecane fragmenty z odpowiedzią,
 • linki do podstron, widoczne pod pojedynczym wynikiem organicznym, często wraz z wewnętrzna wyszukiwarką,
 • sekcja “najważniejsze artykuły”, która prezentuje najważniejsze i najbardziej trafne informacje powiązane z frazą, zazwyczaj pochodzące z portali informacyjnych,
 • sekcja podobne wyszukiwania, widoczna na samym dole strony wyników, która zawiera inne frazy, wpisywane przez użytkowników w Google, powiązane z zapytaniem,
 • wyniki z usług Google (pogoda, kursy walut, repertuary kin i teatrów).

 

Wyszukiwanie głosowe

Down arrow

Zapytanie w wyszukiwarce Google i w witrynach partnerskich (np. YouTube) dokonywane w formie głosowe, za pośrednictwem asystenta Google.

Co to jest wyszukiwanie głosowe? Dowiedz się więcej

 

Wyszukiwanie lokalne

Down arrow

Wyniki wyszukiwania, które zostały ograniczone do określonego obszaru ze względu na:

 • ograniczenie wprowadzone przez użytkownika (użytkownik dodał w zapytaniu nazwę miasta / województwa),
 • charakter zapytania użytkownika i działanie algorytmu Google (użytkownik szuka restauracji lub kręgielni - algorytm sam wyświetli wyniki lokalne, na podstawie lokalizacji użytkownika, nawet jeśli ten nie ograniczy zapytania poprzez określenie lokalizacji).

 

Wyszukiwarka internetowa

Down arrow

Oprogramowanie internetowe, dzięki któremu użytkownik może wpisać zapytanie i wyświetlić strony internetowe, które na nie odpowiadają. Nad kolejnością wyników wyszukiwania panują algorytmy. Według statystyk z 2021 roku najpopularniejszą wyszukiwarką jest Google. Innymi znanymi wyszukiwarkami są między innymi: Bing, Baidu, DuckDuckGo i Yahoo.

Co to jest wyszukiwarka internetowa? Dowiedz się więcej

 

Wyświetlenia w mediach społecznościowych

Down arrow

Jest to wskaźnik, który określa, ile razy post został wyświetlony użytkownikom na Facebooku i Instagramie. W przeciwieństwie do zasięgu, jeśli jeden użytkownik zobaczy post kilkukrotnie, będą to odrębne wyświetlenia. Mimo to liczba wyświetleń może być jednym ze wskaźników zaangażowania i budowy wizerunku marki w Social Media.

 

Wyświetlenie reklamy

Down arrow

Sytuacja, w której reklama pojawia się w określonym medium (sieci reklamowej, sieci wyszukiwania itp.). Nie zawsze wyświetlenie reklamy automatycznie powoduje, że użytkownik ją zobaczy, ponieważ zdarza się, że reklama pojawia się w miejscu, do którego użytkownik nie dotarł podczas przewijania. Na przykład reklama pojawiała się poniżej organicznych wyników wyszukiwania, a użytkownik kliknął jedynie w pierwszy link organiczny i nie wrócił do SERPa.

 

 

Względny CTR

Down arrow

Wskaźnik skuteczności reklam w sieci reklamowej w porównaniu do reklam innych reklamodawców wyświetlanych w tych samych witrynach. Oblicza się go, dzieląc CTR jednego reklamodawcy przez średni CTR wszystkich reklamodawców, których reklamy wyświetlają się w tych samych miejscach docelowych. Wartość względnego CTR nie jest stała - zmienia się w zależności od miejsca wyświetlania reklamy oraz działań innych reklamodawców.

 

Yandex.Metrica
Down arrow

Darmowe narzędzie do analizy ruchu na stronie internetowej. Dzięki narzędziu można sprawdzić:

 • w jaki sposób użytkownik porusza się po stronie (np. jaka jest głębokość przewijania konkretnej strony),
 • co robi użytkownik podczas całego pobytu na stronie (dzięki nagraniom sesji),
 • w jakich miejscach użytkownik klika myszką na stronie,
 • przyczyny braku konwersji (zidentyfikować osoby, które rozpoczęły wypełnianie formularza, ale go nie ukończyły i w którym miejscu zakończyły wypełnianie).

 

Yoast SEO

Down arrow

Jedna z najpopularniejszych wtyczek na platformie WordPress przeznaczona do optymalizacji strony internetowej lub sklepu stworzonego przez WooCommerce pod kątem pozycjonowania. Za pośrednictwem wtyczki można edytować tytuł SEO i opis strony internetowej, wdrożyć dane strukturalne, wdrożyć przekierowania i wykonać wiele innych czynności z zakresu SEO.

 

YouTube

Down arrow

Serwis należący do Google, który umożliwia użytkownikom bezpłatne udostępnianie, komentowanie i ocenianie nagrań video, a także prowadzenie transmisji na żywo. W serwisie youtube możliwe jest:

 • wyszukiwanie oglądanie filmów,
 • utworzenie własnego kanału i przesyłanie na niego własnych filmów,
 • komentowanie, lajkowanie i udostępnianie filmów z innych kanałów,
 • subskrybowanie (obserwowanie innych kanałów,
 • tworzenie list odtwarzania w celu grupowania nagrań.

Dostęp do serwisu możliwy jest na komputerach, tabletach, telefonach komórkowych oraz telewizorach z systemem Android. W serwisie udostępniane są zwiastuny filmów, teledyski, programy telewizyjne, amatorskie nagrania, videoblogi i inne. Publikują je zarówno użytkownicy prywatni, jak i przedsiębiorstwa (np. TVN, BBC, Polska Agencja Prasowa). Publikowanie filmów jest możliwe jedynie dla zarejestrowanych użytkowników - użytkownik niezarejestrowany może tylko oglądać udostępnione nagrania. Konto zarejestrowanego użytkownika, na którym może on udostępniać swoje materiały, nosi nazwę kanału. W serwisie YouTube można udostępniać nagrania publicznie, jak i w trybie prywatnym (wówczas dostęp do nagrania mają tylko użytkownicy zalogowani na oznaczonych kontach e-mail).

Co to jest YouTube? Dowiedz się więcej

 

Zaangażowanie użytkowników
Down arrow

Mechanizm, który pozwala ocenić, czy zawartość strony internetowej lub posta spełnia oczekiwania użytkowników. Ocenia się je na podstawie statystyk dotyczących działań odbiorców, np.

 • liczby polubień, udostępnień w mediach społecznościowych,
 • czasu spędzanego na stronie,
 • głębokości przewijania strony,
 • liczby odwiedzonych podstron w witrynie,
 • liczby komentarzy na blogu.

 

Zagęszczenie słów kluczowych (Nasycenie słów kluczowych, Keyword density)

Down arrow

Jest to wskaźnik pozwalający ocenić stopień optymalizacji treści pod kątem SEO. Określa on, ile razy występuje w treści dane słowo kluczowe w stosunku do całkowitej liczby słów na konkretnej podstronie. Nie ma jasno określonych zasad, które ustalałyby, jakie jest właściwe zagęszczenie słów kluczowych. Frazy powinny jednak występować w treści w taki sposób, by nie utrudniały odbioru contentu. W tym celu należy stosować słowa kluczowe zarówno w formie odmienionej, jak i nieodmienionej i zadbać o merytoryczność.

 

 

Zaplecze

Down arrow

Wszystkie miejsca, które prowadzą do strony pozycjonowanej poprzez umieszczenie linków. Zapleczem mogą być np. witryny www i zamieszczone na nich artykuły, fora, portale społecznościowe, katalogi. Celem tworzenia zaplecza jest wzrost pozycji w wynikach wyszukiwania strony, do której zaplecze ma prowadzić. Optymalizacja zaplecza wymaga zadbania o część on-page (front-end) i elementy techniczne (back-end/off-page) strony. Back-end jest optymalizacją dla robotów i obejmuje m.in. likwidację błędów mapy strony i utworzenie pliku robots.txt. On-page to działania na stronie widoczne zarówno przez roboty, jak i użytkowników - np. rozbudowa i nasycenie tekstu.

Co to jest zaplecze? Dowiedz się więcej

 

Zapytanie informacyjne

Down arrow

Zapytanie użytkownika w wyszukiwarce Google, w którym ten szuka jakiejś informacji, np. odpowiedzi na pytanie, przepisu, godzin otwarcia itp.

 

Zapytanie lokalne

Down arrow

Zapytanie w wyszukiwarce Google, w którym użytkownik szuka czegoś w określonej okolicy, np. w pobliżu, w określonym mieście lub województwie.

 

Zapytanie nawigacyjne

Down arrow

Zapytanie użytkownika, wpisywane w wyszukiwarkę, które wskazuje na poszukiwanie konkretnej strony internetowej. Może to być nazwa serwisu lub firmy, np. Linkedin lub Twitter.

 

Zapytanie transakcyjne

Down arrow

Zapytanie użytkownika w wyszukiwarce Google, które sugerują chęć zakupu. Znajduje się ono na samym końcu ścieżki zakupowej, kiedy użytkownik wybrał już konkretny produkt i szuka sklepu z najlepszą ofertą.

 

Zasięg w mediach społecznościowych

Down arrow

Liczba użytkowników, do których dotarł post w mediach społecznościowych. W przeciwieństwie do wyświetleń, kilkukrotne wyświetlenie posta przez jednego użytkownika jest zaliczane jako dotarcie do jednej osoby. Zasięg stanowi dobry wskaźnik wzrostu świadomości marki w Social Media, ponieważ pozwala ocenić, czy liczba potencjalnych odbiorców rośnie.

 

Zero Click Searches

Down arrow

Zapytania w wyszukiwarce, które nie powodują kliknięć w żaden z wyświetlanych linków. Ich wzrost wiąże się z pojawianiem się w wynikach wyszukiwania tzw. direct answer - okienek, w których algorytm wyświetl fragment treści wybrany z jednej ze stron w wynikach wyszukiwania. Direct answer odpowiada na wyszukiwania użytkownika, dając mu informacje bezpośrednio z pozycji wyników wyszukiwania. Tym samym nie ma już potrzeby odwiedzania stron internetowych.

Co to są Zero Click Searches? Dowiedz się więcej

 

Zero-Match Anchor Text

Down arrow

Tekst zakotwiczenia linku, który nie zawiera w treści żadnego słowa kluczowego powiązanego z treścią strony, do której linkuje. Anchor stanowi wyrażenie, która zachęca użytkownika do podjęcia działania, np. kliknij tutaj, zobacz, sprawdź.

 

Zgłoszenie strony do indeksowania

Down arrow

Ręczne działanie polegające na poinformowaniu Google o nowej zawartości na stronie w celu jej szybszego zaindeksowania. Uważa się, że nie jest to działanie konieczne, ponieważ roboty odnajdą i zaindeksują stronę, jeśli prowadzą do niej linki wewnętrzne, ale może przyspieszyć ten proces.

 

Znacznik bold

Down arrow

Znacznik <b> umieszczony w kodzie html witryny, który powoduje pogrubienie danego fragment treści.

 

Znacznik strong

Down arrow

Znacznik <strong> w kodzie html witryn, umieszczamy po to, by wyróżnić konkretny fragment treści na stronie.

 

Zrzeczenie się linków (Disavow links)

Down arrow

Narzędzie firmy Google w programie Google Search Console, które umożliwia informowanie robotów o ignorowaniu wybranych linków zwrotnych podczas pozycjonowania stron. Użytkownik musi przesłać plik tekstowy zawierający linki lub domeny, których chce się zrzec. Zrzeczenie się linków dotyczy najczęściej linków słabej jakości, powstałych w celu manipulowania rankingiem.

 

 

Współpraca: Izabela Jułga

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Choć zawodową karierę zaczynała od pracy dziennikarki sportowej, dziś w agencji widoczni z powodzeniem tworzy merytoryczne artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads. Odbyła szkolenia “Google Analytics dla początkujących” oraz “Podstawy marketingu internetowego”. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając polskie i zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Google). Sprawnie posługuje się nie tylko słowem pisanym – do tworzenia treści wykorzystuje takie narzędzia jak SurferSEO, SENUTO, Ahrefs czy SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Największy słownik marketingu internetowego w Polsce

Średnia ocen użytkowników4.33 na podstawie 138 głosów

UDOSTĘPNIJ