Co to jest code swapping?

Code Swapping dobry

Code Swapping, znany również jako Bait and Switch, to kontrowersyjna technika SEO, która polega na wykorzystaniu początkowo optymalizowanych treści do zdobycia wysokiej pozycji w bezpłatnych wynikach wyszukiwania, a następnie ich zamianie na materiały o charakterze komercyjnym. Ta metoda przyciąga uwagę botów wyszukiwarek i użytkowników, lecz niesie za sobą ryzyko sankcji i utraty zaufania.

 

Code swapping - definicja

Code swapping to technika Black Hat SEO polegająca na publikowaniu określonych treści na stronie, aby zdobyć wysokie miejsca w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Gdy strona osiągnie już dobre wyniki, wysoko oceniana zawartość jest zamieniana na inny rodzaj treści, który samodzielnie nie uzyskałby tak dobrych rezultatów. Ta metoda przypomina użycie przynęty do zwabienia robotów indeksujących strony, a następnie zmianę treści dla osiągnięcia celów biznesowych, które nie zawsze są związane z SERP.

 

Jak działa code swapping?

Proces code swapping rozpoczyna się od stworzenia i publikacji treści o wysokiej jakości i optymalizacji, które są skonstruowane tak, aby były szczególnie atrakcyjne dla algorytmów wyszukiwarek. Treści te są zazwyczaj bogate w słowa kluczowe, dobrze zlinkowane, i zawierają odpowiednie metadane, które są uznawane za wartościowe przez algorytmy rankingowe.

W początkowej fazie pozycjonowania strony, stosowane są różne techniki i narzędzia SEO, aby maksymalnie zwiększyć widoczność strony. Do najpopularniejszych technik należy:

 • optymalizacja słów kluczowych, gdzie kluczowe terminy są inteligentnie rozmieszczone w treści, nagłówkach, oraz w meta danych,
 • użycie narzędzi analitycznych, takich jak Google Analytics, pozwala na śledzenie efektywności poszczególnych słów kluczowych i adaptację strategii w czasie rzeczywistym,
 • link building, czyli budowania sieci linków przychodzących z innych renomowanych stron, są często wykorzystywane do zwiększenia autorytetu strony.

W dalszej fazie, po uzyskaniu oczekiwanych wyników w wyszukiwarkach, oryginalna, wysoko pozycjonowana treść jest zamieniana na inną, która lepiej służy celom komercyjnym strony, ale niekoniecznie utrzymuje te same standardy SEO. Taka zmiana często ma na celu promocję produktów lub usług, które nie byłyby tak skuteczne w przyciąganiu ruchu, gdyby były prezentowane od początku.

 

Cele i motywacje stosowania code swapping’u

Code swapping jest stosowany głównie dla maksymalizacji zysków oraz zwiększenia skuteczności strategii marketingowej. Przez manipulację treścią, strony szybko zdobywają wysokie pozycje w bezpłatnych wynikach wyszukiwania, co prowadzi do znacznego wzrostu widoczności, a tym samym zwiększenia ruchu organicznego. Głównym celem takiego działania jest przyciągnięcie jak największej liczby użytkowników w krótkim okresie, aby następnie eksponować ich na treści o charakterze komercyjnym, które mogą obejmować reklamy produktów lub usług.

 

Charakterystyka strategii code swapping’u

Po osiągnięciu przez stronę wysokiej pozycji w bezpłatnych wynikach wyszukiwania następuje zamiana treści. Jest ona realizowana po to, aby wykorzystać zdobytą widoczność i przekierować uwagę użytkowników na inne, zazwyczaj bardziej komercyjne cele.

Proces zamiany treści rozpoczyna się od usunięcia lub modyfikacji pierwotnych materiałów, które przyczyniły się do wysokiej oceny strony przez algorytmy wyszukiwarek. Zmieniane są:

 • teksty,
 • grafiki,
 • inne elementy SEO, które były optymalizowane pod kątem specyficznych słów kluczowych.

W ich miejsce wprowadzane są treści o charakterze bardziej komercyjnym, które często nie mają tak silnego związku z początkowymi tematami, lecz są zaprojektowane do generowania przychodów lub promowania określonych produktów, lub usług.

Przykładami rodzajów treści, na które mogą być zamieniana w ramach code swapping'u, są m.in.:

 • Reklamy produktów -strony mogą zacząć promować konkretne produkty lub usługi, które są oferowane przez firmę lub jej partnerów handlowych.
 • Treści sponsorowane - artykuły lub posty, które są płatnymi promocjami, mogą zastąpić oryginalne, bardziej informacyjne treści.
 • Linki afiliacyjne - strona może zacząć intensywnie wykorzystywać linki afiliacyjne, które kierują użytkowników do stron trzecich, gdzie mogą dokonać zakupów lub zarejestrować się na usługi, generując prowizje dla właściciela strony.
 • Strony docelowe - zmiana treści skupia się na generowaniu konwersji. Tak, by zachęcała użytkowników do podjęcia określonych działań, takich jak zapisy do newslettera, pobieranie aplikacji czy dokonanie zakupów.

 

Konsekwencje stosowania code swapping’u

Code swapping, mimo początkowych korzyści w postaci zwiększonego ruchu i widoczności strony, niesie za sobą znaczące ryzyka i potencjalne negatywne skutki, które mogą znacząco wpłynąć na długoterminowy ranking strony w wynikach wyszukiwania. Należą do nich:

 • Obniżenie pozycji rankingowej strony - treści, które pierwotnie były optymalizowane pod kątem SEO i spełniały oczekiwania użytkowników oraz algorytmów, są zastępowane przez inne, które niekoniecznie posiadają te same walory. Taki spadek wartościowej treści może prowadzić do obniżenia rankingu, zmniejszenia ruchu organicznego oraz spadku zaufania użytkowników.
 • Możliwość zastosowania sankcji - wyszukiwarki takie jak Google stosują rygorystyczne algorytmy mające na celu identyfikację i penalizowanie stron stosujących techniki Black Hat SEO, takie jak code swapping. Wykrycie manipulacji treścią może skutkować nałożeniem sankcji, takich jak obniżenie rankingu, a w skrajnych przypadkach nawet całkowite usunięcie strony z indeksu wyszukiwarki.
 • Zmniejszenie zaufania - użytkownicy, którzy początkowo odwiedzili stronę ze względu na jej wartościową treść, mogą czuć się zdezorientowani lub oszukani po zmianie treści na mniej wartościowe. To może prowadzić do spadku lojalności wśród odwiedzających, zmniejszenia wskaźników zaangażowania oraz negatywnych opinii, które dodatkowo wpływają na reputację strony.
 • Koszty związane z odzyskiwaniem pozycji - po nałożeniu sankcji przez wyszukiwarki, proces odzyskania pierwotnego rankingu i zaufania użytkowników może być długotrwały i kosztowny. Wymaga to często kompleksowej optymalizacji SEO, a także poprawy jakości treści i zgodności z wytycznymi wyszukiwarek.

 

Podsumowanie

Code Swapping to negatywna praktyka SEO polegająca na publikowaniu optymalizowanych treści w celu zdobycia wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania, a następnie ich zamianie na materiały o charakterze komercyjnym. Choć początkowo może przynosić wzrost ruchu i widoczności strony, wiąże się z istotnymi ryzykami, w tym potencjalnymi sankcjami od wyszukiwarek, spadkiem zaufania użytkowników, oraz trudnościami w odzyskaniu pozycji i reputacji.

 

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Maria Błaszkowiak
Maria Błaszkowiak

Maria pierwsze kroki w marketingu stawiała na kursie podstaw SEO, copywritingu i content marketingu. W agencji widoczni zajmuje się pisaniem eksperckich artykułów z zakresu SEO, Google Ads i innych zagadnień związanych z marketingiem internetowym, które pomagają firmom osiągać cele biznesowe. W pracy wykorzystuje takie narzędzia jak np. Keyword Planner, Senuto, Google Analytcs 4 i Google Search Console.

Systematycznie poszerza wiedzę z obszaru marketingu, czytając artykuły branżowe na stronach m.in.. Search Engine Journal, MOZ, sprawny.maketing. Na bieżąco śledzi nowinki e-commerce na stronie Federacji e-commerce i sprzedaży na odległość (Fevad), w poszukiwaniu inspiracji do treści marketingowych.

Pasjonują ją możliwości AI i ich wpływ na marketing internetowy. Dlatego rozwija swoje kompetencje, pracując z różnymi narzędziami AI, np. ChatGPT, Gemini AI. Czyta publikacje dotyczące AI, np. na stronach Harvard Buissnes Review, HubSpot, by doskonalić swoje umiejętności i nadawać świeżości treściom.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest code swapping?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ