Disavow Tool, czyli czy warto zrzekać się nienaturalnych linków?

disavow tool czyli czy zrzekac sie nienaturalnych linkow
Spis treści

• Wpływ nienaturalnych linków na pozycję witryny - zmiany na przestrzeni lat

• Czy nadal należy zrzekać się nienaturalnych linków?

• 5 rodzajów linków, które mogą źle wpływać na Twoją witrynę

• Wskazówki dotyczące zrzekania się nienaturalnych linków

• Kiedy używać Disavow Tool?

• Jak korzystać z Disavow Tool?

Bez wątpliwości linkowanie zewnętrzne ma bardzo duży wpływ na pozycjonowanie strony internetowej. Łatwo jest jednak popełnić błąd, jeżeli zbytnio skupisz się na ilości linków przychodzących. Łatwo wówczas o odwrotny efekt - spadki pozycji w wynikach wyszukiwania, obniżenie autorytetu witryny i zmniejszenie ruchu na stronie. Jak ratować swoją stronę, gdy prowadzi do niej zbyt wiele linków niskiej jakości? Czy warto zrzekać się nienaturalnych linków? Czym jest Disavow Tool i kiedy go wykorzystać? Tego dowiesz się w tym artykule.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Wpływ nienaturalnych linków na pozycję witryny - zmiany na przestrzeni lat


Jednym z najważniejszych czynników rankingowych w Google są linki przychodzące do witryny. Jednak ważna jest nie tylko ich ilość, ale również jakość. Jeszcze jakiś czas temu jakość linków nie była tak istotna, przez co marketerzy chętnie wykorzystywali niemal każdą możliwą okazję do pozyskania linku zwrotnego - spowodowało to rozpoczęcie ery spamu linkami. Na ogromną skalę wykorzystywano nienaturalne linki, które pomagały witrynie osiągnąć wysokie pozcyje w wynikach wyszukiwania Google. Skutkiem takiego działania było to, że w TOP 10 pojawiały się strony, które charakteryzowała niska jakość. Nie odpowiadały one na potrzeby i oczekiwania klientów, skupiano się korzyściach, które mogli osiągnąć właściciele stron. Google zdecydowało się interweniować i w 2012 roku wprowadziło ręcznie nakładane kary na strony internetowe korzystające z nienaturalnych linków. Efektem był spadek pozycji danej witryny w wynikach wyszukiwania. Te działania Google to algorytm Pingwin, który jest odpowiedzialny za ograniczanie spamu w sieci.

W tym samym czasie Google udostępniło użytkownikom narzędzie Disavow w Google Search Console - pozwala ono na wskazanie linków, które właściciele witryn chcą się zrzec. W ten sposób można przekazać robotom wyszukiwarki informację o tym, by nie indeksowały spamerskich linków i tym samym uniknąć kary od Google. Należy pamiętać,że Google nie ma obowiązku przychylania się do Twojej prośby. Mimo to Disavow jest dotychczas uznawane za najlepsze narzędzie do zgłaszania spamu.

Więcej ryzykownych działań SEO poznasz w tym artykule:


Czy nadal należy zrzekać się nienaturalnych linków?


Zauważyłeś nagły spadek ruchu na stronie internetowej i podejrzewasz, że jest to wynik nienaturalnych linków prowadzących do Twojej strony internetowej? Przyjrzyj się bazie linków przychodzących, sprawdź ich źródła, jakość, sprawdź, jak wiele linków jest nowych. Niemal do każdej strony w większym lub mniejszym stopniu prowadzą nienaturalne linki, najważniejsze jest jednak to, w jakim stopniu opiera się na nich Twoja strona.

Jeśli stwierdziłeś, że są to nienaturalne linki, które powinny zostać usunięte - możesz wykorzystać Disavow Tool. Pamiętaj również o tym, że Google zaleca najpierw ręczne usuwanie szkodliwych linków. W związku z tym skontaktuj się najpierw z właścicielem witryny, na której znajduje się szkodliwy link przychodzący do Twojej witryny i poproś o jego usunięcie.

Jednak, jeżeli nie jesteś pewny, czy to nienaturalne linki przyczyniły się do spadków pozycji - unikaj zrzekania się ich. Przez brak ostrożności możesz stracić bardzo ważne linki. Wówczas odbudowywanie pozycji strony może zająć znacznie więcej czasu, usunięte linki będziesz musiał zastąpić nowymi, które są wiarygodne.


5 rodzajów linków, które mogą źle wpływać na Twoją witrynę


Linki spamerskie mogą przybierać różne formy, ale wśród nich można wyróżnić pięć rodzajów, które najczęściej powodują spadki pozycji w rankingu Google.


1. Linki spamerskie na forach internetowych


Fora i blogi to świetne miejsce na umieszczanie linków do strony, ale bardzo ważne jest zadbanie o ich jakość. Jeżeli linki będą pojawiać się na forach, które nie są związane tematycznie ze stroną, do której prowadzi link - Google uzna to za spam. Podobnie jest w przypadku, gdy użytkownicy próbują zalać fora linkami dodawanymi bez kontekstu. Dodawanie linków na forach powinno wiązać się z zaangażowaniem - posty powinny być merytoryczne. Warto też, by użytkownik zamieścił więcej postów na forum, zamiast jednego z linkiem do strony.

2. Linki do nieaktywnych stron

Czasami w bazie linków przychodzących do Twojej witryny mogą się znaleźć linki, które pochodzą z wygasłych domen. To wyraźne naruszenie wskazówek dla webmasterów, przez co Google może Cię ukarać spadkiem pozycji. Obserwuj aktualność stron, z których pochodzą Twoje linki.

3. Linki do stron niskiej jakości

W sieci znajduje się wiele stron, których główną funkcją jest tworzenie przestrzeni do umieszczania linków. Pojawiające się tam treści są zazwyczaj niespójne i charakteryzuje je niska jakość. W efekcie obok artykułu o fotowoltaice może się pojawić poradnik dotyczący wykonywania hybrydowego manicure. Takimi stronami mogą być zarówno tradycyjne witryny internetowe, jak i katalogi stron.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?

4. Linki do niepowiązanych tematycznie katalogów

W przypadku pozyskiwania linków ważniejsza jest ich jakość, a nie ilość. Zadbaj o to, by umieszczać linki tylko w katalogach powiązanych tematycznie z tematyką Twojej strony lub w katalogach lokalnych. Taka taktyka pozytywnie wpłynie na Twoje pozycje w wynikach wyszukiwania Google. Natomiast, jeżeli będziesz umieszczać linki w katalogach, które nie są związane z Twoją ofertą - narażasz się na karę od Google.


5. Płatne linki przychodzące

Masowo kupowane linki przychodzące również nie są dobrym rozwiązaniem, szczególnie powinno się unikać tanich ofert sprzedaży linków. Budowanie profilu linków w ten sposób jest złym rozwiązaniem, ponieważ nie masz żadnej kontroli nad tym, gdzie się pojawiają odnośniki do Twojej strony.

W naszym poprzednim artykule przeczytasz o tym, jak pozyskiwać wartościowe linki.


Wskazówki dotyczące zrzekania się nienaturalnych linków


Zarejestrowałeś nagłe spadki w rankingu Google i zastanawiasz się nad usuwaniem słabej jakości linków? Pamiętaj o opisanych przez nas trzech zasadach, dzięki nim Twoje działania będą zdecydowanie skuteczniejsze.


Bądź cierpliwy i nie spiesz się przy zrzekaniu się linków


Zauważyłeś, że do Twojej witryny prowadzą spamerskie linki? Nie usuwaj wszystkich od razu, zacznij powoli i obserwuj efekty. Na początek możesz zrzec się 5-10 linków na raz. Następnie poczekaj kilka tygodni, aby zaobserwować, jakie efekty przynoszą podjęte działania. Jeśli osiągnięte rezultaty nie są dla Ciebie zadowalające, podejmij się usunięcia kolejnych linków. Pamiętaj, że lepiej jest usuwać spamerskie linki powoli niż w pośpiechu usunąć zbyt wiele linków i pozbawić się przez to również tych wartościowych.

Śledź swoje rankingi zanim usuniesz linki

Pamiętaj o stałym monitorowaniu wyników swojej strony internetowej. Jeśli Twoja witryna świetnie sobie radzi i osiąga dobre wyniki w wynikach wyszukiwania Google - nie ryzykuj i nie usuwaj linków. Twoją czujność powinny wzbudzić jednak nagłe spadki w rankingu - wówczas powinieneś dokonać dokładnego audytu linków przychodzących. Do obserwowania pozycji w wynikach wyszukiwania możesz wykorzystywać takie narzędzia SEO jak Ahrefs, SEMrush, Semstorm, czy też Senuto.


Nie zrzekaj się wszystkich linków słabej jakości


Linki zewnętrzne to bardzo ważny czynnik rankingowy Google, wiele osób jednak zapomina o tym, że ważna jest również różnorodność zdobywanych linków. Powinny one pochodzić z różnych źródeł, ale również mieć różnorodną siłę Domain Authority. Nie należy się zrzekać wszystkich linków, których DA jest niskie. Wyobraź sobie sytuację, w której pisze o Twojej stronie mała, początkująca witryna. Czy jest to link o niskim wpływie na pozycję Twojej witryny? Owszem, ale nie oznacza to, że nie jest o wartościowy i powinno się go usuwać. W dodatku, z czasem ta początkująca strona internetowa może z czasem stać się poważnym, popularnym serwisem i mieć znacznie silniejsze Domain Authority. W tej kwestii warto bardzo ostrożnie podchodzić do każdego linku.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?


Kiedy używać Disavow Tool?


Wiesz już, jakie linki mogą być szkodliwe dla Twojej witryny i czy aktualnie zaleca się usuwanie linków przychodzących - teraz powinieneś dowiedzieć się, w jakich przypadkach warto użyć narzędzia Google Disavow Tool.


Gwałtowny spadek ruchu na stronie i pozycji wynikach w Google


Zaobserwowanie takich efektów oznacza problemy ze stroną. Mogą one wynikać z wykorzystania nienaturalnych linków przychodzących, dlatego koniecznie powinieneś przyjrzeć się źródłom linków i ich jakości. Upewnij się również, że nic innego nie jest powodem gwałtownych spadków. Gdy masz pewność, że przyczyną są nienaturalne linki i nie masz możliwości, aby usunąć je ręcznie - wykorzystaj narzędzie Disavow Tool.
Sprawdź:

 

Uzyskanie kary ręcznej od Google za nienaturalne linki


W 2013 roku uzyskiwanie kar ręcznych od Google było na porządku dziennym, dzisiaj dzieje się to znacznie rzadziej, ale wciąż się pojawiają. Aby dowiedzieć się, czy zastosowano karę ręczną wobec Twojej witryny, skorzystaj z Google Search Console. W panelu GSC po lewej stronie znajduje się menu, znajdziesz tam sekcję Bezpieczeństwo i ręczne działania, z której możesz przejść do sekcji Ręczne działania. Tam pojawi się informacja o działaniach podjętych przez Google wobec Twojej witryny. Jeśli znajduje się tam ostrzeżenie o treści “Nienaturalne linki”, oznacza to, że powinieneś zrzec się pewnych linków. Napraw błędy zgodnie z sugestiami, które znajdziesz w panelu, a następnie prześlij stronę do ponownego rozpatrzenia w Google Search Console.

Panel Google Search Console, gdy Google nie udzieliło witrynie żadnych kar ręcznych.

Jak korzystać z Disavow Tool?


Disavow Tool to jedno z narzędzi dostępnych w Google Search Console, które jest uznawane za jedno z ważniejszych narzędzi SEO. Korzystając z niego możesz samodzielnie wybrać linki, które uważasz za szkodliwe dla swojej witryny i kazać Google je zignorować. Jak zrzekać się linków w Disavow Tool? Można to zrobić w kilku krokach.


Pobierz profil linków zwrotnych


Pierwszym krokiem jest znalezienie tych linków, które mogą szkodzić pozycjom Twojej witryny. W tym celu możesz wykorzystać na przykład narzędzia SEO typu Ahrefs lub Semrush, by zdobyć profil linków prowadzących do Twojej witryny.


Przeanalizuj linki przychodzące


Kolejnym zadaniem jest przeprowadzenie szczegółowego audytu linków. Zidentyfikuj te, które mogą szkodzi wydajności Twojej witryny i jej wynikom. Stwórz listę spamerskich, szkodliwych linków. Upewnij się, że wybrałeś je skrupulatnie i nie ma wśród nich wartościowych stron, których usunięcie mogłoby pogorszyć widoczność Twojej strony internetowej.

Nie wiesz jak przeprowadzić analizę linków przychodzących? Sprawdź ten artykuł:

 

Plik z nienaturalnymi linkami, z których chcesz się zrzec, powinien wyglądać następująco:

  • W każdym wierszu podaj jeden adres URL lub domenę, której chcesz się zrzec;
  • Aby zrzec się domeny/subdomeny, poprzedź ją sformułowaniem „domain:”, na przykład: domain:przyklad.pl
  • Musi być plikiem tekstowym zakodowanym w UTF-8 lub 7-bitowym ASCII;
  • Nazwa pliku musi kończyć się na .txt;
  • Maksymalna długość adresu URL to 2048 znaków;
  • Maksymalny rozmiar pliku to 100 000 wierszy (w tym puste wiersze i wiersze komentarza) oraz 2 MB.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?
 

Prześlij plik do Google Search Console


Gdy masz już przygotowaną listę linków, których chcesz się zrzec, przejdź do narzędzia Disavow w Google Search Console: https://search.google.com/search-console/disavow-links. Oznacz tam swoją stronę internetową w miejscu “Wybierz usługę”. Jeżeli korzystałeś już wcześniej z tego narzędzia, w następnym kroku znajdziesz przycisk “Zastąp”, by zamienić wcześniej wykorzystywany plik z linkami na nowy. Musisz przesłać plik z linkami, powinien on mieć format .txt. Jeśli Twój plik z linkami zawiera jakiekolwiek błędy, Disavow Tool wskaże je i nie zaakceptuje pliku. Jeśli wcześniej miałaś wgrany inny plik z linkami - nie zostanie on usunięty ani zastąpiony. Powinieneś naprawić swoje błędy w liście linków i spróbować przesłać ją ponownie.

Jeśli udało Ci się bezbłędnie przesłać plik z linkami, powinieneś uzbroić się w cierpliwość. Wyłączanie z indeksowania linków, które przesłałeś, może zająć Google trochę czasu - nawet do kilku tygodni. Uważnie obserwuj wyniki swojej strony w narzędziach SEO, z czasem pojawią się oczekiwane efekty.

Zrzekanie się linków do swojej witryny w Google Search Console.


Disavow Tool, czyli czy warto zrzekać się nienaturalnych linków. Podsumowanie


Aby link building był skuteczny należy skupić się na jakości, a nie na ilości linków. Zwracaj uwagę na źródło linków przychodzących i staraj się korzystać z tych stron, które mają stabilny autorytet i nie zaszkodzą Twojej witrynie. Zrzekanie się linków w Disavow Tool może być skutecznym sposobem na ratowanie zasięgów Twojej strony, ale to ostateczność. Zdecydowanie lepiej jest skupić się na akceptowanych przez Google praktykach SEO i wykorzystywać naturalne linki w budowaniu odpowiedniej pozycji.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Disavow Tool, czyli czy warto zrzekać się nienaturalnych linków?

Średnia ocen użytkowników4.75 na podstawie 91 głosów

UDOSTĘPNIJ