13 skutecznych praktyk optymalizacji strony głównej w e-commerce

Optymalizacja strony glownej w ecommerce
Spis treści

• 13 skutecznych technik optymalizacji strony głównej w e-commerce

• Dostosuj stronę główną do urządzeń mobilnych

• Zadbaj o szybkość ładowania strony głównej

• Zadbaj o prostą i intuicyjną nawigację na stronie głównej

• Ułatw klientom wyszukiwanie w sklepie internetowym

• Wykorzystaj przestrzeń nad zakładką na stronie głównej

• Zadbaj o nowoczesny i prosty design strony głównej

• Wyróżnij na stronie głównej najpopularniejsze produkty

• Zoptymalizuj title i description strony głównej

• Użyj wezwań do działania na stronie głównej

• Zapewnij możliwość szybkiego kontaktu z obsługą sklepu

• Użyj personalizacji na stronie głównej sklepu

• Wyróżnij promocje w widocznej części strony głównej

• Dodaj recenzje produktów na stronę główną

• Podsumowanie

Strona główna jest wizytówką każdego sklepu e-commerce. To pierwsze miejsce, które odwiedzają klienci, dlatego też ważne jest, aby odpowiednio o nie zadbać. Pierwsze doświadczenie potencjalnego klienta ze stroną może znacząco wpłynąć na sukces w sprzedaży, więc jeśli chcesz wyróżnić się na tle konkurencji, zoptymalizuj stronę główną i dostosuj ją do potrzeb współczesnych użytkowników. Zobacz najskuteczniejsze praktyki, dzięki którym możesz zoptymalizować stronę główną w sklepie internetowym, aby zwiększyć sprzedaż i zadowolenie klientów.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


13 skutecznych technik optymalizacji strony głównej w e-commerce

W dobie rosnącej konkurencji w branży e-commerce posiadanie atrakcyjnej i funkcjonalnej strony głównej sklepu internetowego może znacząco wpłynąć na sukces. Dlatego warto zdecydować się na optymalizację home page’a witryny, aby zwiększyć jego efektywność i przyciągnąć większą liczbę klientów. Sprawdź 13 skutecznych technik optymalizacji strony głównej w e-commerce, które pomogą Ci wyróżnić się na rynku, zwiększyć konwersję oraz poprawić ogólną satysfakcję klientów.


1. Dostosuj stronę główną do urządzeń mobilnych

Badania pokazują, że 56% całej sprzedaży online pochodzi z urządzeń mobilnych, takich jak smartfony czy tablety (https://www.outerboxdesign.com/web-design-articles/mobile-ecommerce-statistics). Dlatego tak ważne jest, aby strona główna Twojego sklepu internetowego była dostosowana do urządzeń mobilnych. Optymalizacja strony głównej pod tym kątem może pomóc w zwiększeniu konwersji, a także poprawić UX (doświadczenie użytkowników). Istnieją różne sposoby, by umożliwić swoim klientom wygodne przeglądanie sklepu również na smartfonie czy tablecie:

 • Użyj responsywnego projektowania — jest to technika projektowania stron internetowych, która umożliwia ich automatyczne dostosowanie do różnych rozmiarów ekranów. Dzięki temu strona wygląda dobrze zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych.
 • Ogranicz ilość tekstu — gdy przeglądamy stronę internetową na małym ekranie, trudno jest czytać długi tekst. Dlatego w przypadku urządzeń mobilnych warto skupić się tylko na najważniejszych informacjach.
 • Wykorzystaj ikony i grafikę — informacje przedstawione wizualnie są łatwiejsze do odczytania na małych ekranach niż tekst. 
 • Zmniejsz rozmiar zdjęć — zdjęcia są ważnym elementem na stronie internetowej, ale ich duży rozmiar może spowolnić ładowanie witryny na urządzeniach mobilnych. 
 • Zadbaj o odpowiednie odstępy pomiędzy elementami klikalnymi — w ten sposób sprawisz, że użytkownik z łatwością będzie mógł kliknąć konkretny odnośnik.

Porównanie widoku strony głównej na różnych urządzeniach.

W DUECIE TANIEJ

-250zł na drugą usługę

 

Oferta ważna do końca kwietnia

Nie wiesz co wybrać pozycjonowanie czy Google Ads? Skorzystaj z naszej promocji i zobacz jak dobrze się uzupełniają. Ten duet nie tylko pozyska dla ciebie nowych klientów, ale również poprawi konwersje i zwiększy zyski Twojej firmy.

Skontaktuj się z naszym ekspertem i zyskaj zniżkę na pierwszą fakturę

 

Skorzystaj z promocji
promocja kwiecien


2. Zadbaj o szybkość ładowania strony głównej

Szybkość ładowania strony internetowej jest kluczowym czynnikiem wpływającym na doświadczenie użytkowników oraz na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Istnieje wiele czynników, które wpływają na szybkość ładowania strony internetowej, w tym rozmiar plików, liczba zapytań do serwera, jakość hostingu i wiele innych. Aby zwiększyć szybkość ładowania strony głównej sklepu internetowego, można podjąć następujące kroki:

 • Zoptymalizuj obrazy — obrazy mają bardzo duży wpływ na czas ładowania strony. Dlatego warto zoptymalizować ich rozmiar i format, aby ładowały się szybciej.
 • Skompresuj pliki CSS i JavaScript — pliki CSS i JavaScript wpływają na wygląd i funkcjonalność strony internetowej, ale ich duży rozmiar może spowolnić ładowanie. Dlatego warto skompresować te pliki, aby zajmowały mniej miejsca.
 • Zminimalizuj liczbę zapytań do serwera — im więcej zapytań musi wykonać serwer, aby wyświetlić stronę, tym dłużej trwa ładowanie. Dlatego warto zminimalizować liczbę tych zapytań poprzez łączenie plików CSS i JavaScript oraz korzystanie z plików cache.
 • Wybierz szybki hosting — jakość hostingu ma duży wpływ na szybkość ładowania strony internetowej. Dlatego warto wybrać hosting o wysokiej jakości, który oferuje szybkie ładowanie stron.

Jak długo powinna ładować się Twoja strona? Najlepszy czas, jaki możesz osiągnąć to nie więcej niż 1 sekunda na urządzeniach mobilnych i maksymalnie 3 sekundy na urządzeniach stacjonarnych — im dłużej użytkownik czeka na załadowanie strony, tym bardziej prawdopodobne jest, że ją porzuci. W przypadku, gdy strona ładuje się mniej niż sekundę, współczynnik porzuceń wynosi 7%, natomiast gdy ten czas wzrasta do 10 sekund, współczynnik może osiągać nawet 65% (https://www.websitebuilderexpert.com/building-websites/website-load-time-statistics/).


3. Zadbaj o prostą i intuicyjną nawigację na stronie głównej

Skomplikowany układ strony internetowej może sprawić, że użytkownicy będą mieli trudności z poruszaniem się po Twojej witrynie. Zbędne kliknięcia i konieczność wykonywania dodatkowych czynności w celu odszukania istotnych informacji wpłyną negatywnie na komfort korzystania z serwisu. Gdy użytkownicy nie odnajdą poszukiwanych treści, prawdopodobnie zrezygnują z dalszego korzystania z witryny.

Projektując stronę główną w sklepie internetowym, warto uwzględnić oczekiwania użytkowników oraz elementy, które uznają za najbardziej użyteczne. Aby zapewnić swoim klientom prostą i intuicyjną nawigację, użyj na swojej stronie tzw. sticky menu, które podąża za użytkownikiem podczas przewijania strony lub hamburger menu, czyli rozwijane menu, które świetnie sprawdza się na urządzeniach mobilnych. Warto też zwrócić uwagę na rozmieszczenie menu — ważne, aby znajdowało się w miejscu, którego użytkownik oczekuje, czyli na górze strony lub w pasku bocznym po lewej stronie. Dodatkowo możesz też wprowadzić do swojego sklepu pasek wyszukiwania, który umożliwi znalezienie potrzebnych treści za pomocą wpisywanego hasła. Struktura witryny powinna ułatwiać płynne przechodzenie między stronami, co przyczyni się do doskonałego doświadczenia użytkownika i zachęci do dłuższego korzystania z serwisu.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


4. Ułatw klientom wyszukiwanie w sklepie internetowym

Optymalizując stronę główną swojego sklepu internetowego, zadbaj o narzędzie wyszukiwania, które będzie szybkie, łatwe w użyciu i precyzyjne. Aby ułatwić klientom wyszukiwanie produktów, należy zapewnić możliwość wprowadzenia dokładnego zapytania i filtracji wyników wyszukiwania. Wewnętrzna wyszukiwarka powinna działać na zasadzie podpowiedzi, sugerując użytkownikowi nazwy produktów i kategorii. Jeśli chodzi o filtrowanie wyników najlepiej dodać do niego jak najwięcej opcji, aby klient mógł, dokładnie określić czego szuka. W zależności od branży może to być marka, model, rozmiar czy kolor i wiele innych. Warto również wprowadzić możliwość sortowania wyników według popularności, trafności czy ceny (od najmniejszej lub największej).

Wyszukiwarka w jednym ze sklepów internetowych.


5. Wykorzystaj przestrzeń nad zakładką na stronie głównej

Przestrzeń nad zakładką na stronie głównej sklepu, czyli tzw. header, to cenna powierzchnia reklamowa, która często jest pomijana. Warto jednak zwrócić uwagę na tę część strony, ponieważ jest to miejsce, które może skutecznie zwrócić uwagę potencjalnych klientów. W tej przestrzeni można umieścić:

 • banery reklamowe z informacjami o aktualnych promocjach, nowych produktach lub ofertach specjalnych,
 • slogan związany z misją firmy,
 • dane kontaktowe,
 • przyciski do rejestracji lub logowania,
 • odnośniki do innych ważnych stron w sklepie. 

Ważne jest, aby umieszczane tam elementy były łatwe w obsłudze, przejrzyste i spójne z resztą projektu strony. Zobacz najnowsze trendy w e-commerce, które warto wprowadzić do swojego sklepu.

Przykładowe wykorzystanie przestrzeni nad zakładką w sklepie internetowym.


6. Zadbaj o nowoczesny i prosty design strony głównej

Atrakcyjna wizualnie strona główna e-commerce jest kluczowa, aby przyciągnąć uwagę klientów i zachęcić ich do dokonania zakupu. Strona powinna być estetyczna, a jednocześnie prosta i łatwa w obsłudze, co pozwoli użytkownikom szybko i bezproblemowo znaleźć to, czego szukają. Ważne jest, aby strona była spójna z marką i jej charakterem. Kolorystyka, czcionki, grafiki i zdjęcia powinny być przemyślane i dobrze dobrane, aby wzbudzić zainteresowanie klientów i zapewnić im przyjemne wrażenia z korzystania ze sklepu.

Zadbaj również o odpowiednią liczbę elementów na stronie głównej, tak aby nie stała się ona chaotyczna, ale jednocześnie dostarczała wszystkich najpotrzebniejszych informacji. Co powinna zawierać strona główna sklepu e-commerce?

 • Logo i nazwę sklepu.Menu nawigacyjne i wyszukiwarkę produktów.
 • Oferty specjalne i promocje.
 • Najpopularniejsze produkty.
 • Klikalną ikonę koszyka zakupowego w prawym górnym rogu.
 • Informacje o dostawie i zwrotach.
 • Dane kontaktowe, formularz kontaktowy lub czat umożliwiający komunikację z obsługą sklepu.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


7. Wyróżnij na stronie głównej najpopularniejsze produkty

Wyróżnienie najpopularniejszych produktów w sklepie internetowym jest ważnym elementem strategii sprzedażowej. Klienci często chcą znaleźć produkty, które cieszą się popularnością i zainteresowaniem innych użytkowników, co ułatwia im podjęcie decyzji zakupowej. Aby umożliwić klientom odnalezienie najpopularniejszych produktów, warto umieścić na stronie głównej sekcję z tytułem „Najlepiej sprzedające się produkty” lub „Bestsellery". Warto również zadbać o atrakcyjną prezentację tych produktów. Można wykorzystać efektowne zdjęcia, stworzyć ciekawe opisy, a także dodać opinie i oceny klientów, które pomogą w dokonaniu dobrego wyboru.

Bestsellery na stronie głównej sklepu.


8. Zoptymalizuj title i description strony głównej

Title i description to elementy, które wyświetlają się w wynikach wyszukiwania i opisują zawartość strony internetowej. W przypadku strony głównej sklepu internetowego warto zadbać o ich optymalizację, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów:

 • Title powinien być krótki, zwięzły i precyzyjnie opisywać zawartość strony. Powinien zawierać słowa kluczowe, które pozwolą na jej identyfikację przez wyszukiwarki internetowe. Warto również umieścić w nim nazwę sklepu, co pozwoli na wyróżnienie się w wynikach wyszukiwania.
 • Description to krótki opis zawartości strony, który pojawia się pod tytułem w wynikach wyszukiwania. Powinien on zachęcać do kliknięcia w link i wejścia na stronę. Można w nim umieścić najważniejsze informacje o sklepie, ofercie, produktach lub wyjątkowych korzyściach dla klientów, a także wezwanie do działania.

Optymalizacja title i description jest również istotna dla pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych. Dzięki odpowiedniej optymalizacji tych elementów strona sklepu może osiągnąć wysoką pozycję w wyszukiwarce, co przyczyni się do zwiększenia ruchu w witrynie  i potencjalnie wyższych wyników sprzedażowych.

Przykładowe title i description strony głównej sklepu.

Dowiedz się więcej o optymalizacji title i description:


9. Użyj wezwań do działania na stronie głównej

Wezwania do działania (Call-To-Action, CTA) to elementy, które zachęcają odwiedzających do podejmowania określonych akcji. Umieszczenie ich na stronie głównej sklepu e-commerce może znacznie zwiększyć konwersję i sprzedaż. Przykładowe wezwania do działania, które warto umieścić na stronie głównej, to: 

 • „Zamów teraz” 
 • „Dodaj do koszyka” 
 • „Skorzystaj z oferty” 
 • „Zobacz promocje” 
 • „Kup taniej". 

Ważne, aby CTA były wyraźnie widoczne i łatwe w użyciu. Można umieścić je na przyciskach lub w formie interaktywnych grafik, aby skutecznie przyciągały uwagę klientów. Dodatkowo warto zadbać o to, aby wezwania te były konkretne i precyzyjne, aby klienci dokładnie wiedzieli, co mają robić w celu dokonania zakupu czy innej pożądanej akcji. Zobacz, jak stworzyć skuteczne CTA, by zwiększyć konwersję.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


10. Zapewnij możliwość szybkiego kontaktu z obsługą sklepu

Jednym z kluczowych elementów w budowaniu zaufania klienta do sklepu internetowego jest możliwość szybkiego i łatwego kontaktu z obsługą sklepu. Dlatego warto zadbać o to, aby klienci mieli możliwość skontaktowania się ze sklepem w każdej chwili, gdy pojawi się taka potrzeba. Najlepiej umieścić na stronie sklepu kilka różnych form kontaktu, takich jak adres e-mail, numer telefonu lub czat online. Ważne jest także, aby zawsze odpowiadać na zapytania klientów w możliwie krótkim czasie, pokazując, że jesteś zainteresowany ich potrzebami i chętnie pomagasz w rozwiązywaniu ewentualnych problemów. Dzięki temu klienci będą mieli większe zaufanie do sklepu i będą chętniej dokonywać zakupów. 

Różne możliwości kontaktu ze sklepem internetowym.


11. Użyj personalizacji na stronie głównej sklepu

Personalizacja jest coraz częściej używanym i docenianym przez klientów elementem w sklepach internetowych. 77% konsumentów wybrało, poleciło lub zapłaciło więcej za zakupy w sklepie, który zapewnia spersonalizowaną obsługę lub doświadczenie (https://ninetailed.io/blog/ecommerce-personalization-statistics/). Używanie personalizacji na stronie głównej sklepu pozwala na dostosowanie zawartości strony do indywidualnych potrzeb i preferencji klienta. W ten sposób można zwiększyć jego zaangażowanie i zainteresowanie oferowanymi produktami, co może skutkować większą skłonnością do zakupów. Przykładem personalizacji na stronie głównej sklepu może być sekcja z proponowanymi produktami, dobranymi na podstawie wcześniejszych wyszukiwań użytkownika.

Przykład personalizacji na stronie sklepu e-commerce.


12. Wyróżnij promocje w widocznej części strony głównej

Kolejną skuteczną technika optymalizacji strony głównej sklepu internetowego jest wyróżnianie aktualnych promocji. Dzięki temu klienci od razu zauważą, że mogą skorzystać z atrakcyjnych ofert i będą bardziej skłonni do dokonania zakupów. Warto zadbać o to, aby promocje były wyraźnie oznaczone i wyróżnione na tle pozostałych produktów, np. poprzez umieszczenie specjalnego banneru lub ikony. W ten sposób można zwiększyć efektywność działań marketingowych i zainteresować większą liczbę potencjalnych klientów, co pozytywnie wpłynie na wyniki sprzedażowe sklepu internetowego.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


13. Dodaj recenzje produktów na stronę główną

Jednym ze sposobów na zwiększenie zaufania użytkowników do sklepu internetowego jest dodanie opinii innych klientów na stronę główną. Dzięki takim recenzjom potencjalni klienci mogą poznać produkty nie tylko z perspektywy producenta, ale również z punktu widzenia innych konsumentów, co pozwoli na bardziej świadomy wybór produktu. Dodatkowo recenzje produktów na stronie głównej sklepu pozwalają na budowanie zaangażowania klientów, którzy mogą w ten sposób aktywnie uczestniczyć w życiu sklepu i dzielić się swoimi opiniami z innymi użytkownikami. Warto więc zadbać o to, aby recenzje były wyświetlane w widocznej części strony głównej i zachęcać klientów do ich pozostawiania.


Optymalizacja strony głównej w e-commerce. 13 skutecznych praktyk. Podsumowanie

Zoptymalizowanie strony głównej sklepu internetowego jest kluczowe w przyciągnięciu i utrzymaniu klientów oraz zwiększeniu sprzedaży. Wymaga to uwzględnienia wielu czynników, takich jak szybkość ładowania strony, wygodna nawigacja czy estetyczny design. Istotnym aspektem jest również umieszczenie na stronie głównej informacji o promocjach, nowych produktach i bestsellerach. Warto pamiętać, że zoptymalizowanie strony głównej to nie jednorazowe działanie, ale ciągły proces, który wymaga monitorowania i modyfikacji w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby klientów oraz trendy w e-commerce.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
13 skutecznych praktyk optymalizacji strony głównej w e-commerce

Średnia ocen użytkowników4.79 na podstawie 135 głosów

UDOSTĘPNIJ