Topical Authority – co to jest i jaki ma wpływ na strategię SEO?

topical authority co to jest i jaki ma wplyw na seo
Spis treści

• Topical Authority – co to jest?

• Kto powinien się przejmować topical authority?

• Jak powstał Topical Authoirty?

• Jak obliczyć Topical Authority dla swojej strony internetowej?

• Sześć sposoby na wzmocnienie Topical Authority

• Podsumowanie

Na pozycję strony w wynikach wyszukiwania Google wpływa bardzo wiele czynników, a jednym z nich jest właśnie Topical Authority. Nie jest to nowe pojęcie w SEO, ale wiele osób wciąż o nim nie wie. Warto się jednak nad nim pochylić, bo może Ci pozwolić skutecznie zwiększyć ruch w witrynie i podnieść pozycje w rankingu Google.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Topical Authority – co to jest?

Topical Authotity można określić jako poziom autorytetu w danej branży. Jest on nadawany stronom internetowym na podstawie jakości dostarczanej przez nich treści. Im bardziej merytoryczny, ciekawszy jest content dostępny w witrynie, tym wyższy osiągnie ona Topical Authority. Pozwala on udowodnić, czy dana marka rozumie potrzeby swoich odbiorców i wie, czego szukają w sieci. To ważny wskaźnik w przypadku strategii SEO, ponieważ pozwala określić algorytmom Google, czy treść z danej strony jest przydatna i ważna dla użytkowników sieci.

Ten współczynnik sprawia, że w wynikach wyszukiwania Google faworyzowane są treści pisane przez osoby bądź marki, którym użytkownicy już ufają. Artykuł, który został napisany na stronie, która regularnie dostarcza wartościowe treści w danym temacie, znacznie szybciej może się pojawić na wysokich pozycjach wyników wyszukiwania Google niż ten napisany na stronie, która dopiero stawia swoje pierwsze kroki w branży.


Czy Topical Auhotity i Domain Authority oznaczają to samo?

Zdarza się, że ktoś uznaje Topical Auhotity i Domain Authority za pojęcia bliskoznaczne, tylko dlatego, że oba odnoszą się do pojęcia autorytetu. To błąd – są to dwa zupełnie różne pojęcia. Domain Authority opiera się przede wszystkim o backlinki prowadzące do witryny - ich liczbę, jakość, zgodność tematyczną. DA można zaliczyć do technicznej części optymalizacji SEO.

Poczytaj więcej o autorytecie domeny:

[section,id=34818]


Kto powinien się przejmować topical authority?

Topical Authority to współczynnik, który jest szczególnie istotny dla osób chcących osiągnąć wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania Google. Sprawia on, że strona jest bardziej wiarygodna dla algorytmów i łatwiej jest osiągnąć wymarzone efekty SEO.

Google od lat skupia się na tym, by zwiększać jakość wyników wyszukiwania dostarczanych swoich odbiorcom. Firma chce być postrzegana, jako godna zaufania, a to zależy głównie od tego, co przestawi swoim użytkownikom. Jeśli proponowaliby im treści i usługi, które są niewiarygodne, sami traciliby na autentyczności. Topical Authority pozwala wyróżnić tych twórców, którzy są warci zaufania w wybranej branży. Dlatego, jeśli działasz w sieci, zainteresuj się tematem tego współczynnika - pomoże Ci on poprawić wizerunek zarówno w oczach odbiorców, jak i Google. Ważną informacją jest to, że możesz wpływać na jego poziom i samodzielnie zadbać o to, by Twoja witryna wyróżniała się wysokim poziomem Topical Authority.


Jak powstał Topical Authoirty?

Skuteczność strategii SEO jest zależna między innymi od tego, czy będzie dostosowana do aktualnych algorytmów Google. Topical Authority zyskał na znaczeniu w 2013 roku, dzięki wdrożeniu algorytmu Hummingbird, który zmienił sposób analizowania treści przez Google. Jest on powiązany ze strategią, która ułatwia użytkownikom skuteczne wyszukiwanie informacji z poziomu urządzeń mobilnych. Wprowadzone zmiany wiążą się również z tym, że Google analizuje treści, bazując na większej liczbie procesów myślowych opartych na wyszukiwaniach konwersacyjnych (np. hasłach w formie pytań) i robi to znacznie szybciej. Wcześniej algorytmy skupiały się na samych słowach kluczowych, a dzięki Hummingbird Google może lepiej zrozumieć, co dokładnie użytkownicy chcą znaleźć w wynikach wyszukiwania. Algorytm Hummingbird sprawił, że treść jest oceniania na podstawie jej trafności względem zapytań użytkowników.

Kolejnym algorytmem, który wpłynął na zwiększenie istotności Topical Authority w SEO, był Medic Update, który pojawił się w 2018 roku. Ta aktualizacja położyła większy nacisk na tworzenie lepszej jakości treści i dostosowywania ich do zasady E-A-T. Artykuły, które są zgodne z tą zasadą, powinny:

 • zawierać specjalistyczną, merytoryczną wiedzę (Expertise),
 • mieć wysoki autorytet i silne silne backlinki (Authoritativeness),
 • być napisane przez osobę, która jest wiarygodna (Trustworthiness).

Chcesz lepiej zrozumieć działania algorytmów Google? Sprawdź nasz artykuł:

Interesuje Cię temat E-A-T? W tych artykułach rozszerzysz swoją wiedzę w tym temacie:

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Jak obliczyć Topical Authority dla swojej strony internetowej?

Brakuje jasnych wskazówek dotyczących tego, jak obliczyć Topical Authority. To częsty problem w przypadku SEO - Google nie udostępnia szczegółowych wytycznych, więc specjaliści muszą samodzielnie badać i wyciągnąć wnioski dotyczące czynników rankingowych. Tematem obliczania Topical Authority zajął się Kevin Indig, który opracował własną formułę szacowania poziomu tego wskaźnika dla witryn internetowych.

Aby skorzystać z jego sposobu, konieczny jest dostęp na narzędzia Ahrefs, by użyć jego funkcji Keyword Explorer. Jeśli taki dostęp posiadasz, postępuj zgodnie z kolejnymi krokami:

 1. Wybierz ogólną frazę, która określa interesujący Cię temat i wpisz ją w polu wyszukiwania w Keyword Explorer (np. "pozycjonowanie").
 2. Kliknij "Zobacz wszystkie" w sekcji proponowanych słów kluczowych.
 3. W filtrach wyszukiwania określ wolumen, jako nie mniejszy niż 10.

  Ustawianie najmniejszego wolumenu przy liście słów kluczowych w Ahrefs.

 4. Wyeksportuj listę słów kluczowych do pliku.
 5. Skopiuj całą listę słów kluczowych i wklej ponownie do Keyword Explorer.
 6. Wśród opcji dostępnych po lewej stronie panelu, wybierz "Udział ruchu według domen".
 7. Ukażą Ci się domeny i ich procentowy udział w temacie.

Jak to działa? Ahrefs pokazuje 2907 słów kluczowych, które zawierają termin „pozycjonowanie” i mają co najmniej 10 liczby wyszukiwań według Keyword Explorator. Teoretycznie ta liczba słów kluczowych odzwierciedla 100% udziału w temacie. Jeśli jakaś domena zajęłaby 1 miejsce dla wszystkich z nich, miałaby najwyższy udział w tematach. Gdyby w magiczny sposób pojawiała się ona na wszystkich najwyższych pozycjach, miałby 100% udziału w temacie. Jest to jednak praktycznie niemożliwe. Dla terminu "pozycjonowanie" najwyższy poziom Topical Authority (9%) ma strona naszej agencji - widoczni.com.


Poziom Topical Authority dla tematu pozycjonowanie.


Sześć sposoby na wzmocnienie Topical Authority

Topical Authority to współczynnik, na który możesz wpływać przez odpowiednio zaplanowaną strategię. Poniżej omawiamy sześć główne elementy, które warto wziąć pod uwagę.


Strategia treści, która wzmocni Topical Authority

Jeśli chcesz wzmocnić swój Topical Authority, musisz skupić się na tym, by przygotować silną strategię treści, która jest zgodna z SEO. Powinna ona się opierać o odpowiedni dobór słów kluczowych i tematów, a także wysoką jakość i merytorykę treści.

Skoncentruj się na tym, by lepiej zrozumieć swoich odbiorców i ich potrzeby, aby Twoje treści odpowiadały na problemy, z którymi mogą się borykać. Pomoże Ci w tym analiza wyszukiwanych przez nich fraz, co możesz zrobić z wykorzystaniem takich narzędzi, jak Google Keyword Planner, Answer The Public, Keywords Explorer by Ahrefs, Senuto, Surfer.

Panel narzędzia Answerthepublic.com.

Chcesz dowiedzieć się więcej o wyszukiwaniu słów kluczowych zgodnych z potrzebami użytkowników? Sprawdź te artykuły:

Możesz również zapoznać się z treściami, które są zamieszczane przez Twoją konkurencję. Pomoże Ci to zrozumieć, jakie treści są chętnie czytane przez ich odbiorców. Dowiedz się również, jakie są główne tematy i trendy w branży. Dzięki tej wiedzy możesz skuteczniej zaprojektować strategię, która będzie opierać się o tematy aktualne i interesujące Twoją grupę docelową. Pamiętaj jednak, żeby treści konkurencji były dla Ciebie inspiracją - absolutnie nie decyduj się na ich kopiowanie.

Przy sprawdzaniu treści z branży, może Ci pomóc nasz artykuł:

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Klastry tematyczne, który wzmocnią Topical Authority

Wybierając tematykę dla swojego bloga, warto szczególnie skoncentrować się na kilku głównych tematach i uczynić je filarem Twojej witryny. Ważne jest przy tym, żeby były one pozwiązane z Twoją działalnością - w ten sposób przekażesz Google jasną informację dotyczącą tego, w czym się specjalizujesz. Z kolei dla odbiorców masz szansę się stać specjalist_ą w danym temacie. Google nie skupia się wyłącznie na słowach kluczowych, często szuka synonimów i tematów powiązanych, aby znaleźć najlepsze odpowiedzi na zadawane pytania. Klastry tematyczne pozwalają Ci na stworzenie szerokiej bazy wiedzy w danym temacie.

Każdy klaster tematyczny powinien opierać się o główny filar i pozostałą treść. Strona filarowa to strona najwyższego poziomu, która koncentruje się na ogólnych słowach kluczowych, natomiast kolejne treści opierają się o bardziej szczegółowe frazy. Poniżej możesz zobaczyć przykład klastru tematycznego i jego widoku w wynikach wyszukiwania Google.

Klaster tematyczny dotyczący Google Analytics 4 na blogu widoczni.


Struktura witryny, która wzmocni Topical Authority

Jeśli chcesz, żeby Twoja witryna była wiarygodna w oczach Google, musisz zadbać również o to, w jaki sposób jest ona zbudowana. Skup się na intuicyjnej strukturze, aby Google mogło z łatwością odczytać najważniejsze informacje dotyczące Twojej działalności. Pamiętaj o stworzeniu mapy witryny i dodaniu jej do Google Search Console. Skup się również na odpowiednim doborze i wykorzystaniu słów kluczowych w strukturze. Bardzo ważne jest również tworzenie chwytliwych, zoptymalizowanych pod SEO tytułów i opisów meta.

Więcej o tym, jak stworzyć dobrą stronę internetową, dowiesz się z naszego artykułu:


Link building, który wzmocni Topical Authority

Świetnym sposobem na wzmocnienie Topical Authority jest zadbanie o profil linków wewnętrznych i zewnętrznych.

W przypadku linkowania wewnętrznego ważne jest stworzenie logicznych połączeń między stronami w witrynie, jak na umieszczonym na grafice przykładzie. W ten sposób algorytmy Google będą rozumiały powiązania między tworzonymi treściami, a użytkownikom będzie łatwiej zgłębiać temat, wokół którego budujesz autorytet.

Przykład struktury strony internetowej, źródło: Hubspot

Ponadto bardzo ważne jest pozyskiwanie silnych, powiązanych tematycznie linków zwrotnych. To wiadomość dla Google, że Twoja witryna jest polecana przez innych i może być uznawana za autorytet w wybranym temacie. Musisz jednak dbać o to, aby linki, które pozyskujesz były jednocześnie silne, miały zróżnicowany profil (dofollow i nofollow), a także były powiązane tematycznie z Twoją ofertą. Nie decyduj się na kupowanie linków zwrotnych, to może tylko pogorszyć Twoją sytuację.

Dowiedz się więcej o tym, jak planować linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne na swojej stronie internetowej:


Aktualizowanie treści a poziom Topical Authority

Nie tylko tworzenie nowego, rozbudowanego contentu jest ważne, ale również rozbudowywanie i aktualizowanie dostępnych już na Twojej stronie treści. Taka taktyka zapewnia wiele korzyści, ale na czele jest wzrost częstotliwości indeksowania strony. Oznacza to, że im częściej aktualizujesz treści na stronie, tym częściej odwiedzają ją roboty indeksujące. To z kolei wpływa na poprawę widoczności - roboty Google doceniają świeże treści. Może to również wpłynąć na poprawę współczynnika klikalności i zwiększenie ruchu na stronie, ponieważ użytkownicy chętniej klikają w nowe treści, wierząc w ich aktualność, niż w treści sprzed kilku lat.

Dowiedz się więcej o tym, jak dbać o aktualność swoich treści:


Dystrybucja treści wzmocni Topical Authority

Kluczowym elementem Topical Authority jest zbudowanie wizerunku wiarygodnej marki, którą użytkownicy kojarzą z konkretną branżą. Żeby przyspieszyć ten proces, możesz skupić się na tym, by dotrzeć ze swoją treścią do większej liczby odbiorców. W tym celu stwórz skuteczną strategię dystrybucji, która będzie opierać się o znajomość grupy docelowej - ich zachowań w sieci, zainteresowań, najchętniej odwiedzanych miejsc, przyzwyczajeń itp.

Kanały dystrybucji w sieci można podzielić na dwie kategorie - wewnętrzne i zewnętrzne. Atutem zewnętrznych kanałów dystrybucji jest to, że ich wykorzystanie nie generuje dużych kosztów. Wśród najpopularniejszych kanałów wewnętrznych wymienia się:

 • profile w mediach społecznościowych,
 • baza subskrybentów newslettera,
 • aplikacje mobilne,
 • strony docelowe,
 • gated content.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads

Natomiast zewnętrzne kanały dystrybucji pozwalają Ci znacząco poszerzyć grupę docelową ze względu na ich szerokie zasięgi. Musisz jednak pamiętać, że to nie Ty narzucasz tu zasady, sposób Twojego działania jest uwarunkowany przez właścicieli kanałów. To może generować koszta, a także wymagać od Ciebie większego zaangażowania czasu i energii w dystrybucję. Wśród najpopularniejszych zewnętrznych kanałów dystrybucji wymienia się:

 • platformy z opiniami,
 • fora,
 • blogi,
 • wpisy gościnne,
 • grupy branżowe.

Jeśli chcesz ułożyć skuteczny plan dystrybucji treści, ten artykuł Ci pomoże:


Topical Authority – co to jest i jaki ma wpływ na strategię SEO? Podsumowanie

Topical Authority to kolejny element, który wpływa na Twoją pozycję w wynikach wyszukiwania Google. Dla wielu osób liczba takich elementów potrafi być przytłaczająca, ale nie powinno się ich bagatelizować. Google przykłada bardzo dużą wagę do tego, czy strona przystosowuje się do algorytmów i czy jest atrakcyjna dla użytkowników sieci.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Topical Authority – co to jest i jaki ma wpływ na strategię SEO?

Średnia ocen użytkowników4.90 na podstawie 65 głosów

UDOSTĘPNIJ