Co to jest pozycjonowanie w Google Maps
Jeśli, zastanawiasz się, jak pozycjonować w Mapach Google, już spieszymy z odpowiedzią! Pozycjonowanie stron w Google Maps to ważny element pozycjonowania lokalnego. Dzięki widoczności firmy w Mapach Google zwiększasz zasięg swojej marki, prawdopodobieństwo pozyskania klienta i jednocześnie wspierasz widoczność strony w lokalnych wynikach wyszukiwania Google. Niezależnie, czy myślisz o pozycjonowaniu Map w Warszawie, czy pozycjonowaniu Google w Poznaniu. Dzięki obecności w wynikach wyszukiwania Map docierasz do coraz większej grupy użytkowników, którzy właśnie w mapach wyszukują lokalnych firm i usług. Poznaj najważniejsze kroki pozycjonowania stron w Google Maps oraz czynniki, które decydują o widoczności strony.
Od czego zależy pozycjonowanie w Google Maps?
Na wyświetlanie się firmy w Mapach można mieć wpływ poprzez odpowiednie działania optymalizacyjne. Na początku warto zaznaczyć jednak, że na wyświetlanie się firmy konkretnemu użytkownikowi ma wpływ również szereg czynników niezwiązanych z pozycjonowaniem w 100%:
- Odległość fizyczna użytkownika od firmy - Google pokazuje najbliższe, ale bierze pod uwagę też to, czy dana firma jest czynna w momencie wyszukiwania. Jeśli będziemy wyszukiwać gabinetu dentystycznego o 20:00, możemy otrzymać inne wyniki niż wyszukując np. o 15:00. O późnej porze większość będzie nieczynna, więc Google sięgnie też po gabinety, zlokalizowane dalej. Na odległość od użytkowników nie mamy wpływu, ale w pewnością pomaga lokalizacja biznesu w uczęszczanej okolicy.
- Popularność miejsca - w Mapach pierwszeństwo mają lokalizacje, które są już chętnie odwiedzane przez klientów stacjonarnie. Google podejmuje starania, aby wyniki wyszukiwania odzwierciedlały popularność miejsc offline. Jednak to nie wszystko - popularność miejsca oceniana jest także na podstawie sygnałów online. To dobra wiadomość - dzięki budowaniu ruchu na stronę, pozyskiwaniu wartościowych linków i publikacji na popularnych portalach zwiększasz szansę na widoczność w Google Maps.
- Trafność wyników wyszukiwania - wreszcie Google będzie wyświetlać firmy, które odpowiadają zapytaniu użytkownika. W tym zakresie pozycjonowanie odgrywa największą rolę. Chodzi nie tylko o optymalizację strony, ale również wyczerpujące uzupełnienie informacji o firmie w Google Moja Firma.
Co realizujemy w ramach pozycjonowania stron w Google Maps?
Pozycjonowanie firmy w Mapach Google może być niezależnym działaniem, ale najczęściej jest elementem kampanii lokalnego SEO. Optymalizując witrynę tak, by wyświetlała się w Google Maps automatycznie działamy też na korzyść jej widoczności w wynikach organicznych. Praca nad pozycjonowaniem strony w Google Maps obejmuje 3 ważne obszary, takie jak:
1. Optymalizacja strony
Na tym etapie pozycjonowania na Mapach Google realizowane są działania optymalizacji na stronie i poza nią. Niezbędne jest:
- nasycenie treści strony frazami lokalnymi (z nazwą miasta, regionu, gminy czy innego obszaru, do którego chcemy dotrzeć)
- umieszczenie na stronie pełnego adresu firmy, najlepiej ze stacjonarnym numerem telefonu
- dbałość o spójne brzmienie danych firmy NAP (Name Address Phone) zarówno na stronie, jak i w zewnętrznych źródłach (katalogi, lokalne portale, portale społecznościowe)
- stosowanie danych strukturalnych przeznaczonych dla firm lokalnych: https://developers.google.com/search/docs/data-types/local-business
- budowa wartościowego profilu linków przychodzących - w przypadku firmy lokalnej, szczególnie ważne są linki z silnych lokalnych stron internetowych i portali, np. miejskich
Działania te są niezbędne, zarówno przy pozycjonowaniu lokalnym w organicznych wynikach wyszukiwania, jak i w pozycjonowaniu stron w Google Maps. Oczywiście warto również przeprowadzić standardowe działania, obecne w każdej usłudze SEO: audyt strony, optymalizacja techniczna, usunięcie wszelkich błędów uniemożliwiających indeksowanie i pozycjonowanie strony, a także cykliczną rozbudowę treści.
2. Optymalizacja wizytówki Google Moja Firma
Pozycjonowanie wizytówki Google Moja Firma sprowadza się do umiejętnego uzupełnienia jej w informacje o firmie. Pierwszym krokiem pozycjonowaniach w mapach Google jest założenie wizytówki - możesz to zrobić samodzielnie, a wyczerpujące wskazówki znajdziesz tutaj: https://widoczni.com/blog/jak-wypozycjonowac-wizytowke/
Założenie i prowadzenie firmowej wizytówki w Google jest jak na razie bezpłatne. Możesz jednak zlecić agencji optymalizację wizytówki Google Moja Firma i mieć pewność, że jej potencjał jest w pełni wykorzystywany. Co więcej, warto wiedzieć, że na założeniu i uzupełnieniu informacji praca nad pozycjonowaniem map Gogole się nie kończy. Znajdziesz w niej sekcje, które warto cyklicznie aktualizować, np. najnowsze posty, pytania i odpowiedzi i zdjęcia.
Optymalizacji wizytówki Google Moja Firma to jeden z najważniejszych czynników wpływających na pozycjonowanie firmy w Google Maps. Zobacz, jakich informacji i działań nie może w niej zabraknąć:
- Nazwa firmy
- Aktualny adres firmy
- Numer telefonu do firmy
- Godziny otwarcia
- Godziny otwarcia w czasie świąt, długich weekendów itp.
- Link do strony internetowej
- Dla hoteli: linki do rezerwacji pokojów
- Określenie obszaru świadczenia usług
- Wybór odpowiedniej kategorii biznesu
- Opis firmy zoptymalizowany pod SEO (z frazami) i sprzedaż (z korzyściami dla klienta)
- Lista produktów lub usług z oferty
- Wartościowe i unikalne opisy produktów i usług
- Aktualne i atrakcyjne wizualnie zdjęcia firmy
- Zdjęcia wnętrz firmy
- Zdjęcia ułatwiające klientom dotarcie do firmy (szczególnie, jeśli Google Maps nie jest zaktualizowane)
- Zdjęcia wizerunkowe, wpływające na zaufanie do marki
- Odpowiedzi na pytania użytkowników (możesz sam dodać pytania, które często otrzymujesz w innych miejscach - telefonicznie, mailowo czy w rozmowach z klientami i odpowiedzieć na nie tutaj)
- Cykliczna publikacja postów - czyli krótkich treści, zachęcających do odwiedzin na stronie lub informujących o ważnych akcjach, promocjach czy zmianach w firmie.
Bardzo ważnym krokiem jest weryfikacja wizytówki Google. Bez weryfikacji część funkcji wizytówki nie będzie dla Ciebie dostępna. To nic trudnego - gdy zdecydujesz się na weryfikację, Google wyśle na adres podany w wizytówce specjalny kod. Gdy go otrzymasz, wystarczy wprowadzić go na swoim profilu Google Moja Firma i gotowe! Jesteś właścicielem wizytówki i osobą uprawnioną do jej edycji.
3. Pozyskiwanie opinii i ocen od użytkowników
Opinie to czynnik, który coraz częściej wymieniany jest jako istotny nie tylko w procesie pozycjonowania lokalnego, ale w ogóle w SEO. Zdaniem wielu ekspertów algorytmy Google mogą brać pod uwagę:
- liczbę ocen
- treść opinii dołączonej do oceny
- średnią z ocen
- zawartość fraz w opinii
- Twoją reakcję na opinie - czy odpowiadasz, czy nie
Co więcej, ważne są opinie ze wszystkich miejsc online, które umożliwiają ich wystawianie: z opinii Google, z Facebooka, Bookingu i wielu innych portali.
W związku z tym obszarem warto aktywnie pozyskiwać opinie od swoich klientów poprzez:
- wysyłkę linka do opinii w mailingu
- wyszczególnienie na stronie firmy okna do wystawiania opinii
- informowanie klientów o możliwości wystawienia opinii
- rozmowy z zadowolonymi klientami i motywowanie ich do wystawienia opinii
- tworzenie profilów firmy w portalach z opiniami
Zdobycie pozytywnych opinii jest wyzwaniem, nawet jeśli wiesz, że większość Twoich klientów jest zadowolona z Twoich usług lub produktów. Wielu z nich nie ma motywacji, aby zostawić opinię, dlatego niezbędna jest aktywna postawa i podkreślanie tego, jaką rolę odgrywają pozytywne opinie. Dzięki nim oczywiście zyskuje Twoja strona w Google, ale również kolejni klienci, którzy szukają ciekawych miejsc, dobrych firm i solidnych fachowców w okolicy.
Pozycjonowanie w Google Maps dla urządzeń mobilnych
Mapy Google mają szczególnie istotne znaczenie dla użytkowników smartfonów. Wykorzystują oni Mapy do wyszukiwania obiektów znajdujących się w pobliżu lub na wyznaczonej trasie. Z tego względu istotnym elementem pozycjonowania Map Google jest dopasowanie strony docelowej do ich potrzeb. Wyniki wyszukiwania Google Maps różnią się od wyników na komputerze, uwzględniają bowiem odległość, a nawet to, czy użytkownik zdąży dotrzeć do celu przed zamknięciem.
Sprawdź, ile kosztuje pozycjonowanie lokalneFAQ - Częste pytania i odpowiedzi
Co to jest wizytówka Google Moja Firma?
To usługa Google, która pozwala zaprezentować w wynikach wyszukiwania wszystkie najważniejsze informacje o firmie. Obejmuje opis firmy, godziny pracy, adres, zdjęcia i wiele innych informacji przydatnych dla użytkownika.
Jak pozycjonować stronę w Google Maps?
Jeśli chcesz, aby Twoja firma była widoczna w internecie dla klientów z Twojego miasta, trzeba przeprowadzić szereg działań optymalizacyjnych. Pozycjonowanie Google dla Poznania odbywa się podobnie, co pozycjonowanie map w Warszawie. Różnicą są użyte frazy, zawierające miejscowość.
Co to jest Local Pack?
Local Pack to wynik wyszukiwania Google Maps w formie listy 3 firm z dołączoną mapką, na której zaznaczone są poszczególne z firm z listy. Użytkownik może zobaczyć więcej firm z okolicy, rozwijając listę i przechodząc do Google Maps.
Jak dodać pinezkę firmy w Mapach Google?
Pinezka dodawana poprzez profil Google Moja Firma. Po zalogowaniu się do Google Moja Firma należy uzupełnić adres firmy oraz zaznaczyć na mapie w edycji profilu miejsce pinezki.
Czy warto dodać firmę do Google Moja Firma?
Tak, dzięki profilowi Google Moja Firma zyskujesz lepszą widoczność swojej firmy w Google. Profil wpływa także na pozycjonowanie na Mapach Google i ułatwia klientom dotarcie do Ciebie.
Jak wyświetlać się w Mapach Google?
W Mapach Google wyświetlają się firmy dodane przez osoby zarządzające ich profilem w Google, ale też firmy dodane przez użytkowników. Aby zwiększyć szansę na wyświetlenie się firmy w wynikach wyszukiwania Google Maps, warto zainwestować w pozycjonowanie stron w Mapach Google.
Jak dodać zdjęcia firmy do Google Moja Firma?
Google automatycznie pokazuje zdjęcia z Google Street View. Warto jednak je uzupełnić, szczególnie, jeśli są nieaktualne. Zrobisz to w profili Google Moja Firma. Zdjęcia mogą dodawać także wszyscy użytkownicy.