Co warto zobaczyć w Rybniku? Atrakcje miasta
Rybnik to miasto należące administracyjnie do Górnego Śląsk. Dawniej mieszkańcy zajmowali się tu głównie połowem ryb, stąd też wzięła się nazwa Rybnik. Dziś miasto słynie najbardziej z węgla kamiennego i przemysłu. Jednak Rybnik posiada także różnorodną ofertę kulturową i ciekawą architekturę. Sprawdźcie dlaczego warto odwiedzić to miasto!
KOPALNIA IGNACY W RYBNIKU
Rybnik jako miasto górnicze słynie z licznych kopalń. Jedną z bardziej znanych jest Kopalnia Ignacy, która od 1999 roku jest otwarta dla zwiedzających. Nazwa kopalni została nadana na część prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej – Ignacego Mościckiego. Znajdziemy w niej ekspozycję górnej części kopalnianej, dwie maszyny parowe. W pomieszczeniach administracyjnych turyści znajdą wystawę o historii górnictwa. W 2014 roku kopalnia Ignacy została wyróżniona prestiżowym tytułem najlepszego produktu turystycznego w województwie śląskim.
MUZEUM W RYBNIKU
Rybnik jako jedno z większych miast aglomeracji śląskiej posiada bardzo bogatą historię. W miejskim Muzeum znajdziemy niesamowite zbiory muzealne ziemi rybnicko - wodzisławskiej. Całe muzeum podzielone jest na różne sekcje tematyczne, między innymi:
- Sekcja Historii i Kultury Regionu,
- Sekcja Historii Rzemiosła,
- Sekcja Dokumentacji, Edukacji i Promocji
- Biblioteka
W Muzeum regularnie organizowane są także konferencje i prelekcje na temat historii górnictwa i Górnego Śląska.
BAROKOWY ZAMEK W RYBNIKU
Zamek pochodzi z XVIII wieku i dziś mieści się w nim siedziba sądu. Zamek, nazywany też przez niektórych pałacem został wybudowany w stylu późnobarokowo-klasycystycznym na planie podkowy. Przez ostatnie lata w pałacu przeprowadzane były gruntowe prace remontowe.
CO JESZCZE WARTO ZOBACZYĆ? ATRAKCJE RYBNIKA:
- Kapliczka Wnękowa Urbanek - kapliczka znajduje się przy ulicy Gliwickiej. Składa się z trzech części: płyty fundamentowej, postumentu i części głównej. Od frontu za ozdobną kratą schowana jest kopia obrazu przedstawiająca postać św. Urbana i papieża, patrona m. in. ogrodników, rolników. Jest to rekonstrukcja kapliczki zbudowanej w 1887r. z cegieł pozostałych po budowie obecnego Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.
- Drewniany Kościół św. Katarzyny - kościół pochodzi z roku 1543 i jest w całości wykonany z drewna. Pierwotnie powstał na planie trójbocznym, jednak w 1844 roku dobudowano do nawy wieżę o kształcie słupa. Kościół uznawany jest za najstarszy drewniany zabytek na całej ziemi rybnickiej. Wewnątrz znajdziemy m.in renesansowe ławki oraz niepowtarzalny w budownictwie zrąb.
- Jezioro Rybnickie - to jeden z głównych punktów rekreacyjnych w okolicach Rybnika. Przez mieszkańców często nazywany też Zalewem Rybnickim. Jezioro obejmuje ponad 550 ha powierzchni i słynie z tego nie zamarza. Dzięki temu przez cały rok zbiornik jest gratką dla wędkarzy, kajakarzy, czy żeglarzy. Przy okazji woda z jeziora wykorzystywana jest w procesach technologicznych Elektrowni „Rybnik".
© 1999-2021 Copyright by widoczni