Białystok zlokalizowany jest na Podlasiu, niedaleko granicy wschodniej. Taka lokalizacja sprawia, że Białystok oferuje wyjątkową kulturę, oryginalne dania, a regionalizm jest tutaj wyjątkowo silny.
Co obejrzeć w Białymstoku?
- BIAŁYSTOK – KULTURA WSCHODU
Już wjeżdżając do Białegostoku nie sposób nie zauważy cerkwi. Religia prawosławna i grecko-katolicka jest tutaj powszechna. Widać wyraźne wpływy obszarów rosyjskojęzycznych na kulturę Białegostoku. To w Białymstoku znajduje się największa cerkiew w Polsce – Cerkiew Św. Ducha. W ogóle w mieście jest aż 14 cerkwi – każdy wyjątkowa, wybudowana w innym stylu. Turyści mogą zapoznać się z pięknem prawosławnej cerkwi w Soborze Św. Mikołaja Cudotwórcy.
Przejawem kultywowania wielonarodowości Białegostoku jest udział w projekcie Wschód Kultury, wspieranym przez Białostocki Ośrodek Kultury. Projekt ma na celu popularyzację unikalnej kultury miast wschodniej Polski. W Białymstoku w ramach projektu odbywa się festiwal pod hasłem „Inny wymiar”.
- ZABYTKI I ATRAKCJE BIAŁEGOSTOKU
Charakterystycznym miejscem w centrum Białegostoku jest oczywiście rynek. Rynek Kościuszki wraz z ratuszem to miejsce spotkań mieszkańców. Znajdują się tu restauracje, kawiarnie i puby.
Kolejnym punktem wycieczki po Białymstoku powinien być Pałac Branickich. Można do niego dojść spacerem z rynku. Interesujące są zarówno wnętrza, jak i otaczający pałac Salon Ogrodowy.
- BIAŁYSTOK ZIELONYM MIASTEM
W Białymstoku jedną trzecią powierzchni zajmują tereny zielone. Warto odwiedzić m.in. Park Planty i przespacerować się po jego alejkach w poszukiwaniu charakterystycznego symbolu parki – Psa Kawelina. Warto odwiedzić również rozległe tereny zielone w pobliżu Białegostoku. Jednym z ciekawszych obiektów jest Rezerwat Przyrody Las Zwierzyniecki.
W jednym z białostockich parków miejskich, w Parku Konstytucji 3 Maja, znajduje się mini zoo, które jest dostępne bezpłatnie. W zoo można zobaczyć takie zwierzęta jak niedźwiedzie, dziki, rysie i inne.