Jak osiągnąć sukces w handlu mobilnym?

m commerce jak osiagnac sukces w handlu mobilnym
Spis treści

• Co to jest handel mobilny?

• Dlaczego handel mobilny jest ważny?

• Jak zoptymalizować m-commerce i zwiększyć konwersje?

• Podsumowanie

W dobie rosnącej liczby użytkowników urządzeń mobilnych, handel mobilny to coraz bardziej popularny sposób na dotarcie do klientów i zwiększenie sprzedaży. W tym kompleksowym przewodniku omówimy, jak zoptymalizować m-commerce i zwiększyć konwersje, dzięki czemu Twoja firma osiągnie sukces w świecie e-commerce. Dowiesz się, jakie elementy są kluczowe dla udanej sprzedaży w kanale mobilnym oraz jakie strategie marketingowe pomogą Ci przyciągnąć uwagę klientów i zwiększyć zyski.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest handel mobilny?

Handel mobilny, określany także jako mCommerce , to pojęcie odnoszące się do wszelkich działań transakcyjnych, które są prowadzone przy użyciu urządzeń mobilnych (np. smartfony, tablety). Może on obejmować różne rodzaje działań, takie jak kupowanie i sprzedawanie produktów, przesyłanie pieniędzy między osobami czy też korzystanie z aplikacji bankowych.

Większość działań związanych z mCommerce można podzielić na trzy kategorie.

 1. Mobilne zakupy, w której klienci kupują i sprzedają produkty i usługi za pomocą urządzeń mobilnych.
 2. Bankowość mobilna, w której klienci korzystają z usług bankowych za pośrednictwem urządzeń mobilnych.
 3. Płatności mobilne, w której użytkownicy wysyłają i odbierają pieniądze za pośrednictwem aplikacji mobilnych, a także korzystają z nowych rozwiązań płatniczych, takich jak cyfrowe portfele i aplikacje typu peer-to-peer.


Dlaczego handel mobilny jest ważny?

W 2021 roku 98% użytkowników sieci z Polski (w wieku od 16 do 64 lat) korzystało z co najmniej jednego urządzenia mobilnego (https://datareportal.com/reports/digital-2021-poland ). W ciągu ostatnich lat branża mCommerce znacząco się rozwinęła, wraz ze zwiększającą się liczbą użytkowników smartfonów. Jednym z głównych czynników wpływających na ten wzrost jest wygoda, jaką zapewniają zakupy za pomocą urządzeń mobilnych w trakcie codziennych czynności. Rynek handlu mobilnego rośnie z dnia na dzień, a pandemia jeszcze to przyspieszyła.

Mobilny handel elektroniczny stanowił już 67,2% sprzedaży na rynku e-commerce w 2019 roku, a w 2021 roku ten wskaźnik wzrósł do 72,9%. Pandemia nie tylko zmieniła nasze nawyki zakupowe, ale też zwiększyła ruch mobilny. W marcu 2021 roku ruch sieciowy odbywał się na urządzeniach mobilnych w 54,22% (https://www.statista.com/chart/13139/estimated-worldwide-mobile-e-commerce-sales/).

Użytkownicy nie tylko chętniej korzystają z urządzeń mobilnych, ale również zwracają uwagę na to, czy witryna, z której korzystają jest odpowiednio do nich dostosowana. Z tego względu zachęcenie odwiedzających do zakupów w Twoim sklepie będzie znacznie trudniejsze, jeśli Twój projekt strony mobilnej jest słaby. Według raportu firmy Sweor, 57% użytkowników nie poleci firmy o słabym projekcie strony mobilnej (https://www.sweor.com/firstimpressions).

Kolejnym, niezwykle istotnym powodem, dlaczego strony internetowe powinny być przyjazne dla urządzeń mobilnych, jest polityka Google, który priorytetowo traktuje takie witryny w rankingu. Wiąże się to ze strategią Mobile-first index, która za główny punkt odniesienia przy indeksowaniu przyjmuje mobilną wersję witryny. Sklepy internetowe, które nie są przystosowane do handlu mobilnego, mogą stracić część potencjalnego ruchu ze względu na tę politykę.

Chcesz dowiedzieć się więcej o handlu mobilnym?


Handel mobilny vs e-commerce - czym się różnią?

E-commerce to szeroki termin odnoszący się do handlu elektronicznego, czyli dokonywania transakcji handlowych za pośrednictwem internetu, bez konieczności bezpośredniego kontaktu pomiędzy sprzedawcą a klientem. Obejmuje on transakcje realizowane zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych.

Więcej o e-commerce dowiesz się z naszych artykułów:

Natomiast m-commerce to skrót od mobile commerce, co oznacza handel elektroniczny dokonywany wyłącznie za pośrednictwem urządzeń mobilnych, takich jak smartfon, tablet czy smartwatch. Obejmuje on transakcje dokonywane za pomocą aplikacji mobilnych, stron internetowych dostosowanych do urządzeń mobilnych oraz płatności mobilnych.

W związku z tym, m-commerce jest podkategorią e-commerce i dotyczy wyłącznie transakcji dokonywanych na urządzeniach mobilnych, podczas gdy e-commerce obejmuje transakcje realizowane na różnych urządzeniach internetowych.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Jak zoptymalizować m-commerce i zwiększyć konwersje?

Aby skutecznie działań w handlu mobilnym, konieczne jest zoptymalizowanie sklepu internetowego pod kątem urządzeń mobilnych. O tym, na czym warto się szczególnie skupić w trakcie optymalizacji, piszemy poniżej.


Projekt strony dostosowany do urządzeń mobilnych

O dostosowaniu sklepu internetowego do urządzeń mobilnych warto pomyśleć już na etapie przygotowywania projektu witryny. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych wskazówek, które warto mieć na uwadze w tym procesie.

 • Użyj responsywnego szablonu. Dzięki temu projekt będzie automatycznie dopasowywał się do różnych rozmiarów ekranów, bez konieczności tworzenia osobnych układów dla różnych urządzeń.
 • Zapewnij dostosowane do dotyku przyciski CTA. Powinny być wystarczająco duże, aby łatwo można było je dotknąć, z odpowiednimi odstępami między nimi.
 • Wykorzystaj menu hamburgerowe. Dzięki temu rozwiązaniu można ukryć linki do innych stron, aby zaoszczędzić miejsce na mniejszych ekranach.
 • Dodaj funkcję wyszukiwania. Dzięki niej użytkownicy mogą szybko znaleźć interesujące ich produkty, co jest szczególnie ważne, jeśli sklep zawiera dużą ilość treści.
 • Ogranicz stosowanie wyskakujących okienek. Mogą być uciążliwe dla użytkowników i mogą wpłynąć negatywnie na ocenę strony przez Google. Zamiast tego, można rozważyć wykorzystanie innych narzędzi do zbierania informacji o użytkownikach, takich jak formularze kontaktowe czy newslettery.

Jeśli chcesz przygotować efektywną, dostosowaną do urządzeń mobilnych stronę internetową, nie zapominaj również o optymalizacji SEO:


Szybsze ładowanie się wersji mobilnej witryny

Zakłada się, że przy mobilnych witrynach handlowych, idealna prędkość ładowania to jedna sekunda - dłuższy czas ładowania może spowodować, że klienci zdecydują się skorzystać z witryny konkurencyjnej lub negatywnie ocenią swoje doświadczenia użytkownika. Warto również zwrócić uwagę, że Google uważa czas ładowania strony za czynnik wpływający na ranking, co oznacza, że szybkie ładowanie strony może wpłynąć na wyniki SEO sklepu internetowego.

Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na poprawę szybkości witryny mobilnej.

 • Zmiana serwera - niezbędne jest, aby wybrać odpowiednią i szybką usługę hostingową. Bez niej, jakiekolwiek działania na rzecz optymalizacji prędkości ładowania strony będą miały niewielki wpływ i mogą nie przynieść pożądanych rezultatów.
 • Minifikacja kodu - usunięcie zbędnych przestrzeni w kodzie, np. pustych wersów pomiędzy akapitami.
 • Usunięcie zbędnych skryptów - upewnienie się, że wszystkie skrypty są Ci nadal potrzebne i nie opóźniają ładowania strony.
 • Caching - wykorzystanie zapisanej w przeglądarce statycznej wersji strony przez użytkowników, którzy ją odwiedzili wcześniej.
 • Optymalizacja wielkości plików - testowanie różnych rozmiarów zdjęć, aby znaleźć kompromis między jakością a czasem ładowania strony.
 • Optymalizacja jakości plików - zapisywanie plików graficznych w formacie jpg, który zmniejsza jakość zdjęć.
 • Wykorzystanie nowoczesnych formatów zdjęć - stosowanie efektywnych formatów takich jak WebP i HEIC, które zmniejszają wielkość bez utraty jakości.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zwiększyć szybkość ładowania się witryny, sprawdź nasz artykuł:


Prezentacja produktu zgodna z zasadami UX

Aby przekonać użytkowników, że warto kupić produkt, ważne jest stworzenie atrakcyjnej, przejrzystej i funkcjonalnej strony produktowej. Pojawia się tu jednak wyzwanie związane z urządzeniami mobilnymi, które polega na ograniczonej przestrzeni ekranowej - wymaga to zastosowania specjalnych rozwiązań. Należy skrócić opis produktu do maksymalnie trzech zdań, skupiając się na wypunktowanych szczegółach. W projektowaniu UX warto też uwzględnić gesty związane z korzystaniem z urządzeń mobilnych, takie jak stukanie, przesuwanie i powiększanie. Klikalna karta z dodatkowymi informacjami pozwala na zachowanie przejrzystości strony, a jednocześnie umożliwia użytkownikowi uzyskanie większej ilości informacji o produkcie.

Chcesz zoptymalizować UX w swoim sklepie internetowym? Sprawdź nasze wskazówki:

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


Optymalizacja płatności mobilnych w witrynie

Jednym z aspektów, który ma znaczący wpływ na poziom konwersji w handlu mobilnym, jest wadliwy proces płatności. Może on być zbyt długi, zbyt wnikliwy, zbyt rozbudowany, niedający poczucia bezpieczeństwa.

Aby usprawnić proces płatności, warto:

 • udostępnić opcję płatności dla gości, aby umożliwić klientom szybkie i proste złożenie zamówienia bez konieczności rejestracji;
 • upewnić się, że formularz płatności jest jak najprostszy i wymaga tylko niezbędnych informacji, takich jak dane kontaktowe, adres wysyłki oraz informacje rozliczeniowe i płatnicze;
 • wyświetlać pasek postępu, który informuje klientów na którym etapie są i ile jeszcze zostało do zakończenia płatności;
 • oferować funkcję realizacji transakcji jednym kliknięciem, która pozwala na szybsze dokonywanie kolejnych zamówień, zapisując informacje o płatności klienta po dokonaniu pierwszego zakupu.


Wykorzystanie marketingu wielokanałowego

Marketing wielokanałowy to strategia, która polega na wykorzystaniu wielu kanałów w celu zaoferowania spójnego doświadczenia klientom. Poprzez stosowanie różnych kanałów, takich jak np. e-mail marketing, media społecznościowe i reklama w wyszukiwarkach, marka ma możliwość utrzymywania ciągłego kontaktu z klientami i zachęcania ich do dokonania zakupu.

Aby osiągnąć skuteczne doświadczenie wielokanałowe, ważnym pierwszym krokiem jest przeprowadzenie badań nad klientami. Im lepiej poznasz swoją grupę docelową, tym większa szansa na trafienie do nich za pomocą odpowiednich kanałów marketingowych.

Sprawdź nasze artykuły na ten temat i poszerz swoją wiedzę:


Testowanie mobilnej wersji sklepu internetowego

Regularne testowanie jest kluczowe, aby zidentyfikować obszary działań, które są skuteczne, a które wymagają ulepszeń. Można wykorzystać narzędzia takie jak Google Analytics, testy A/B, testy użyteczności, BrowserStack i inne, aby dokładnie przebadać działanie różnych elementów i funkcji strony internetowej lub aplikacji mobilnej. Na podstawie wyników testów można podejmować decyzje o optymalizacji i poprawie doświadczenia użytkownika.

Więcej na temat tego, jak przeprowadzić testy w m-commerce, dowiesz się z naszych wpisów:


Wdrożenie mobilnej aplikacji sklepu

Aplikacja mobilna może być opłacalnym przedsięwzięciem dla biznesów online, ze względu na to, że średni współczynniki konwersji i średnia wartość zamówień w aplikacjach mobilnych są wyższe niż na stronach internetowych (https://buildfire.com/mobile-ecommerce-stattistics-data/).

Ponadto, aplikacje mobilne oferują większy poziom personalizacji treści, co przyciąga klientów i pozwala na skuteczniejsze rekomendacje produktów. Tworzenie aplikacji wymaga zazwyczaj zatrudnienia programisty i zaplanowania dłuższej strategii biznesowej z tym powiązanej, dlatego polecamy odpowiednio się przygotować do takiej decyzji i przygotować szczegółowy plan działania.

Stwórz aplikację swojego sklepu internetowego i dowiedz się, jak ją wypozycjonować:

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę


M-commerce - jak osiągnąć sukces w handlu mobilnym? Podsumowanie

Dbałość o optymalizację sklepu internetowego pod kątem handlu mobilnego ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia sukcesu w dzisiejszych czasach. Wiele osób korzysta z urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety, aby przeglądać i kupować produkty online, dlatego tak ważne jest, aby zapewnić im łatwy i intuicyjny proces zakupowy. Poprawa dostępności m-commerce może prowadzić do zwiększenia ruchu na stronie, a także przełożyć się na zwiększenie sprzedaży. Dodatkowo, uwzględnienie potrzeb mobilnych użytkowników może wpłynąć pozytywnie na wizerunek marki, ponieważ klienci będą bardziej skłonni do polecenia sklepu, który jest łatwy do korzystania na urządzeniach mobilnych.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak osiągnąć sukces w handlu mobilnym?

Średnia ocen użytkowników4.84 na podstawie 122 głosów

UDOSTĘPNIJ