Najlepsze narzędzia e-marketingu. Część 1 - Jak efektywnie dobierać frazy?

26-07-2017
autor: Anna Zalewska

Profilowanie lingwistyczne to proces, wyszukiwania i selekcji fraz do pozycjonowania. Chociaż pośród polecanych metod wyboru fraz, znajduje się m.in. analiza konkurencji czy też podpowiedzi Google, bez narzędzi trudno byłoby zbudować solidną macierz fraz. Narzędzia do profilowania lingwistycznego oszczędzają czas i pozwalają zbudować wyczerpującą bazę fraz wokół wybranego tematu. Wybraliśmy narzędzia, które naszym zdaniem są najbardziej przystępne (w większości bezpłatne) i przynoszą najlepsze efekty.

Keywords Explorer by Ahrefs

oko AGENCJA WIDOCZNI POLECA

Rozbudowane narzędzie, które nie tylko generuje listy słów kluczowych, ale dostarcza także wielu innych informacji związanych z frazami. Użytkownik dowie się m.in. jaka jest średnia liczba wyszukiwań danej frazy, jakie strony i artykuły są widoczne najwyżej w wynikach wyszukiwania w związku z frazami, a także jak chętnie użytkownicy odwiedzają witryny wyszukując po konkretnych frazach. Wadą tego narzędzia jest wysoka cena, ale do przetestowania można skorzystać z 14-dniowego okresu próbnego.

ahrefs.com/keywords-explorer

Źródło: ahrefs.com

Answerthepublic.com

Bezpłatne narzędzie do generowania tematów i fraz typu long-tail. Po wybraniu dowolnej frazy użytkownik otrzymuje zestawienia przypominające mapy myśli. Obejmują one na przykład najczęściej zadawane pytania w wyszukiwarce, zawierające wybraną frazę. Dodatkowo generowana jest lista alfabetycznie posegregowanych fraz. To nie tylko przydatne podczas profilowania lingwistycznego, ale również poszukiwaniu pomysłów na wartościowe treści.

answerthepublic.com

Źródło: answerthepublic.com

SEMrush

Z pomocą tego narzędzia szybko wygenerujesz listę najpopularniejszych fraz z wybranego tematu, także frazy long-tail. Każda fraza opisana jest za pomocą takich cech jak: częstotliwość wyszukiwania, przewidywana cena za kliknięcie we frazę w kampaniach CPC i lista stron, które aktualnie zajmują wysokie pozycje na frazę. Narzędzie jest płatne, z możliwością wykorzystania 30-dniowego bezpłatnego okresu próbnego.

www.semrush.com

Źródło: semrush.com

Senuto

oko AGENCJA WIDOCZNI POLECA

Płatne narzędzie wprost stworzone dla pozycjonerów i specjalistów Adwords. Posiada wiele przydatnych funkcji związanych z badaniem skuteczności działań SEO i SEM. Pośród narzędzi dostępnych z panelu Senuto znajduje się narzędzie do wyszukiwania słów kluczowych i synonimów. Przewagą tego narzędzia jest wysoka jakość sugerowanych fraz w języku polskim. Inne narzędzia, chociaż również obsługują polski, nie są tak precyzyjne.

www.senuto.com

Źródło: senuto.com

Pomagamy budować biznes dzięki pozycjonowaniu

SEMSTORM

Wielofunkcyjne narzędzie wspierające działania marketingu internetowego. W zakresie słów kluczowych SEMSTORM dostarcza wyczerpujących danych. Może służyć zarówno do wyszukiwania nowych słów kluczowych i ich synonimów, jak także do przeprowadzania analizy konkurencji, widoczności strony pod kątem fraz, a nawet do analizy słów kluczowych z potencjałem, czyli takich, które są wyszukiwane, a jednocześnie łatwo wypozycjonować na nie stronę. To narzędzie również świetnie sprawdza się w języku polskim.

www.semstorm.com

Źródło: semstorm.com

Google Keyword Planner

oko AGENCJA WIDOCZNI POLECA

Narzędzie Google przygotowane z myślą o planowaniu kampanii Adwords w sieci wyszukiwania. Po wygenerowaniu fraz dowiadujemy się więc, jaki jest przewidywany koszt frazy oraz jak często jest ona wyszukiwana. Dużym plusem jest bezpłatny dostęp do Keyword Plannera. Niestety zasób sugerowanych fraz nie jest duży i nie uwzględnia fraz z długim ogonem.

adwords.google.com/home/tools/keyword-planner/

 

Źródło: adwords.google.com/home/tools/keyword-planner/

Google Trends

Podstawowe narzędzie, które może pomóc w określeniu kontekstu fraz i pobieżnie zbadać ich popularność. Zaletą jest intuicyjna obsługa i dostęp dla każdego. Jednak narzędzie nie dostarcza tak bogatych danych jak chociażby Keyword Planner. Z pewnością warto do niego zajrzeć w poszukiwaniu inspiracji, ale nie powinien być najważniejszym narzędziem przy profilowaniu lingwistycznym. Ciekawostką jest mapa popularności frazy z podziałem na województwa.

trends.google.pl

Źródło: trends.google.pl

Kwfinder

Ciekawe narzędzie, które dostarcza użytkownikowi znacznie więcej niż tylko listę fraz. Wnikliwa analiza obejmuje takie zmienne jak: częstotliwość wyszukiwania frazy, przewidywany koszt CPC, trendy w wyszukiwaniu frazy na 12 miesięcy, konkurencja na frazę w kampaniach płatnych i wreszcie konkurencja na frazę w bezpłatnych wynikach wyszukiwania w skali na 100 punktów. Poniżej przykład frazy pozycjonowanie stron, która oceniana jest jako względnie łatwa w wypozycjonowaniu. Dodatkowo narzędzie udostępnia listę stron rankujących wysoko na daną frazę.

kwfinder.com

Źródło: kwfinder.com

Keyword Tool

Narzędzie promowane jest głównie ze względu na dostęp do fraz typu long-tail, które ukrywa bezpłatny Google Keyword Planner. Co prawda lista fraz generowana w narzędziu dostępna jest dla każdego, dodatkowe statystyki otrzymają tylko użytkownicy wersji płatnej. W ofercie dostępnych jest kilka wariantów cenowych, więc można wybrać pakiet dostosowany do swoich możliwości budżetowych. Narzędzie polecane jest przez największe marki i influencerów z branży SEO na świecie.

keywordtool.io

Źródło: keywordtool.io

Long Tail Platinum

Narzędzie skoncentrowane wokół fraz z długim ogonem. Jak przekonują jego twórcy, to właśnie we frazach typu long-tail kryje się największy potencjał. Lista fraz zawiera ocenę konkurencyjności, szacowane koszty w kampanii CPC, prawdopodobieństwo pozyskania konwersji i wiele innych przydatnych danych. 7-dniowa wersja próbna kosztuje 1$, a aplikacja działa we wszystkich językach, w których dostępna jest wyszukiwarka Google.

longtailpro.com

Źródło: longtailpro.com

Wordstream

Narzędzie wspierające optymalizację stron. W zakresie słów kluczowych dostarcza szereg przydatnych funkcji: wyszukiwanie słów kluczowych, budowanie listy słów wykluczających, wyszukiwanie niszowych fraz, budowanie listy słów kluczowych pod kampanie CPC, grupowanie tematyczne fraz. Funkcje są płatne, a w wersji bezpłatnej otrzymujemy tylko krótką listę fraz wraz z liczbą wyszukiwań w Google. Po wykupieniu pełnego dostępu uzyskujemy takie dane jak konkurencyjność fraz, przewidywany koszt kliknięcia w kampanii CPC oraz szanse na dotarcie do top 10.

www.wordstream.com

Źródło: www.wordstream.com

Übersuggest

Bezpłatne narzędzie w formie aplikacji webowej. Dostarcza szerszy zakres propozycji fraz niż Keyword Planner, dzięki temu może być pomocny także przy planowaniu kampanii Adwords. Wygenerowaną listę fraz można wyeksportować. Narzędzie dostępne jest w językach obsługiwanych przez Google.

ubersuggest.io

Źródło: ubersuggest.io

Moz KW Difficulty Tool

Wyszukiwarka słów kluczowych, która od razu ocenia Keywords Difficulty, czyli trudność wypozycjonowania strony na daną frazę. Pod uwagę w ocenie trudności brane są metryki specyficzne dla Moz.com, czyli Domain Authority i Page Authority oraz przewidywany CTR dla frazy. Słowa kluczowe oceniane są także pod względem częstotliwości wyszukiwania i Opportunity Score.

moz.com/tools/keyword-difficulty

 

Źródło: moz.com/tools/keyword-difficulty

Market Samurai

Płatna aplikacja do pobrania. Oferuje precyzyjny dobór fraz, ale nie tylko – narzędzie pozwala także badać widoczność strony, analizować konkurencję i potencjał fraz w generowaniu ruchu i konwersji. Wadą jest powolne działanie i konieczność instalacji na komputerze.

www.marketsamurai.com

Źródło: www.marketsamurai.com

LSI Keywords

Podstawowe narzędzie generujące listę słów kluczowych. Przydatne, ale nie oferuje nic ponad prostą listę fraz. Nie obsługuje polskich znaków, więc nie nadaje się do tworzenia gotowej listy, którą chcemy po prostu skopiować. Można skorzystać z ciekawości i zainteresować się bazą wiedzy oferowaną przez twórców, w zakresie wykorzystania fraz.

lsigraph.com

Źródło: lsigraph.com

AdWord & SEO Keyword Permutation Generator By Dan Zambonini

Pomocnicze narzędzie umożliwiające tworzenie różnych kombinacji słów kluczowych w formie długiego ogona. Przydatne szczególnie przy wdrażaniu fraz w panelu Adwords – pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Proste, intuicyjne narzędzie, które spełnia swoją rolę.

http://seo.danzambonini.com/

Źródło: seo.danzambonini.com

polecamy
Nasza rekomendacja

Aby skutecznie dobrać słowa kluczowe, nie trzeba wcale korzystać ze wszystkich narzędzi. Wiele z nich nie różni się od siebie i dostarcza te same frazy. Na początku, gdy nie dysponujesz budżetem, skorzystaj z Keyword Plannera i Keyword Tool. Są bezpłatne i wartościowe. Jeśli chcesz zainwestować w bardziej zaawansowane narzędzie, wypróbuj Senuto. Poza standardową listą fraz otrzymasz wiele przydatnych danych, które pozwolą wypracować bazę fraz skazaną na sukces. Przy profilowaniu lingwistycznym narzędzia stanowią tylko jeden z etapów. A ostatecznie liczy wnikliwe zapoznanie się z tematyką pozycjonowanej strony i umiejętność selekcji fraz, które podpowiadają narzędzia i inne metody profilowania.

michal b m

Michał Borzyszkowski,
starszy specjalista ds. pozycjonowania, agencja widoczni

Narzędzia uzupełniają proces profilowania lingwistycznego, który obejmuje również analizę konkurencji, rynku, fraz dotychczas generujących ruch, podpowiedzi Google i wiele innych. Ich zaletą jest dostarczanie danych, które pozwalają ocenić potencjał danej frazy. Nieoceniona jest również intuicja i wnikliwa znajomość biznesu, bo narzędzia są tylko narzędziami i zdarza się, że sugerują frazy niezwiązane z tematyką strony. Recepta na udane profilowanie to działanie wielo etapowe, z wykorzystaniem wszelkich możliwości, nie tylko narzędzi.

Autor
anna-z-m.jpg
Anna Zalewska

Pasjonatka content marketingu i marketingu internetowego. Chętnie sięga po wszelkie książki od powieści po książki kucharskie o wegańskiej kuchni. Dzień zaczyna od lektury dobrych biznesowych podcastów, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi.

Zobacz więcej o autorze

Autor
Zadaj nam pytanie