Skuteczna reklama na LinkedIn - najlepsze praktyki

Skuteczna reklama na LinkedIn najlepsze praktyki
Spis treści

• 10 wskazówek do skutecznej reklamy na LinkedIn

• Prawidłowo zdefiniuj lokalizację odbiorców

• Precyzyjnie zbuduj swoją grupę docelową

• Zwiększ swój zasięg dzięki niestandardowym opcjom kierowania

• Twórz atrakcyjne treści

• Wybierz odpowiedni typ reklamy

• Zoptymalizuj treść dla wybranego formatu reklamy

• Stwórz jasne wezwanie do działania

• Wykonaj test A/B swoich reklam i odbiorców

• Korzystaj ze statystyk odbiorców LinkedIn

• Monitoruj skuteczność swojej kampanii

• Podsumowanie

Chcesz przyciągnąć uwagę profesjonalistów z różnych branż, budować silne relacje biznesowe i skutecznie promować swoją markę? Odkryj moc LinkedIn - serwisu, który nie tylko stał się sposobem komunikacji dla wielu specjalistów i firm, ale także skuteczną platformą reklamową. To tutaj przemyślana i odpowiednio przygotowana reklama może przynieść znaczące korzyści dla Twojej firmy. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie najlepsze praktyki i sprawdzone metody, które pomogą Ci przeprowadzić skuteczne kampanie reklamowe na LinkedIn!

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


10 wskazówek do skutecznej reklamy na LinkedIn

LinkedIn, będący jedną z najważniejszych platform do budowania sieci zawodowych, oferuje wiele możliwości w zakresie reklamy. Jego precyzyjne opcje targetowania i profesjonalny charakter sprawiają, że jest to idealne miejsce do promowania swojej firmy lub marki. Poniżej przedstawiamy 10 praktycznych wskazówek, które pomogą Ci stworzyć reklamę na LinkedIn przynoszącą zaskakujące efekty!


1. Prawidłowo zdefiniuj lokalizację odbiorców

Odpowiednie określenie lokalizacji odbiorców może być kluczem do sukcesu Twojej reklamy! Zarówno na LinkedIn, jak i na innych platformach społecznościowych, lokalizacja odgrywa znaczącą rolę w docieraniu do odpowiedniej grupy docelowej. W przypadku LinkedIn istnieją dwie główne opcje kierowania geograficznego — na podstawie lokalizacji, którą użytkownik umieścił w swoim profilu, oraz na podstawie jego adresu IP:

 • Kierowanie na podstawie lokalizacji w profilu użytkownika umożliwia wyświetlenie reklamy osobom, które określiły, że znajdują się w danym obszarze, np. pracują w konkretnym mieście, regionie czy kraju. Jest to szczególnie skuteczne, jeśli Twoja firma działa w określonym obszarze geograficznym, lub jeśli Twoje produkty, lub usługi są dostępne dla klientów z określonej lokalizacji.
 • Kierowanie na podstawie adresu IP pozwala dotrzeć do osób, które fizycznie znajdują się na określonym obszarze w momencie, gdy oglądają Twoją reklamę. Jest to szczególnie ważne w przypadku produktów czy usług, które są dostępne tylko dla osób przebywających w danym momencie w określonym miejscu.

Targetowanie na podstawie konkretnej lokalizacji pozwoli Ci na skierowanie swoich reklam do osób, które wykazują największe prawdopodobieństwo skorzystania z Twojej oferty.


2. Precyzyjnie zbuduj swoją grupę docelową

Skuteczna promocja na LinkedIn to nie tylko kwestia lokalizacji, ale przede wszystkim zbudowania właściwej grupy docelowej. Ważne jest, aby ostrożnie i precyzyjnie określić swoich odbiorców, co pozwoli na maksymalizację efektywności kampanii reklamowych.

LinkedIn oferuje wiele szczegółowych kategorii, które pozwalają na precyzyjne określenie odbiorców Twojej reklamy. Są to m.in.:

 • Doświadczenie - ta kategoria pozwala na targetowanie na podstawie takich szczegółów jak funkcja stanowiska, stanowisko, staż pracy, lata doświadczenia i umiejętności. To oznacza, że możesz skierować swoje reklamy na przykład do menedżerów z 10-letnim doświadczeniem w branży IT, czy do specjalistów SEO.
 • Firma - ta opcja umożliwia targetowanie na podstawie nazwy, branży, tempa wzrostu, kategorii czy wielkości firmy.
 • Wykształcenie - jest to kategoria, która pozwala na kierowanie reklam do osób na podstawie skończonej przez nich szkoły, kierunku studiów czy uzyskanego stopnia naukowego.
 • Zainteresowania - dzięki tej kategorii możesz dotrzeć do osób, które wyrażają określone zainteresowania na LinkedIn, co pozwoli Ci lepiej dostosować swoje reklamy do ich preferencji.
 • Dane demograficzne - ta kategoria dotyczy wieku i płci użytkowników, do których ma być kierowana Twoja reklama.

Przy tworzeniu reklamy na LinkedIn ważne jest znalezienie równowagi między zbyt szeroką a zbyt wąską grupą docelową. Zbyt szeroka publiczność może spowodować, że Twoje reklamy nie będą docierały do osób naprawdę zainteresowanych Twoją ofertą, natomiast zbyt wąska może ograniczyć zasięg Twojej kampanii.


3. Zwiększ swój zasięg dzięki niestandardowym opcjom kierowania

LinkedIn oferuje również niestandardowe opcje kierowania, które pozwalają na zwiększenie zasięgu kampanii i trafne docieranie do grupy docelowej. Funkcja „Pasujące grupy odbiorców” pozwala na kierowanie reklam do:

 • Użytkowników, którzy odwiedzili Twoją stronę, zainteresowali się Twoją reklamą, wyświetlili Twoją reklamę wideo, otworzyli lub przesłali formularz kontaktowy, zainteresowali się Twoim profilem na LinkedIn, lub odpowiedzieli na zaproszenie do wydarzenia.
 • Podobnych odbiorców - jeżeli masz już określoną grupę docelową, która osiąga dobre wyniki, możesz skorzystać z tej opcji, aby znaleźć więcej osób, które są do nich podobne. Dzięki temu możesz skutecznie zwiększyć zasięg swojej kampanii, nie tracąc na skuteczności targetowania.
 • Osób z Twojej listy firm lub kontaktów - możesz zintegrować dane z systemów wewnętrznych lub przesłać gotową listę kontaktów.


4. Twórz atrakcyjne treści

Kluczem do sukcesu każdej kampanii reklamowej zarówno na LinkedIn, jak i innych platformach, jest tworzenie atrakcyjnych i angażujących treści. Aby przyciągnąć uwagę odbiorców i skłonić ich do podjęcia określonego działania, warto zastosować pewne sprawdzone praktyki:

 • Jasność i zwięzłość - upewnij się, że treść Twojej reklamy jest jasna, zwięzła i chwytliwa. Unikaj skomplikowanych zdań czy pełnego branżowego żargonu. Twoje przekazy powinny być proste do zrozumienia dla każdego, kto je zobaczy.
 • Personalizacja - używaj języka, który odbiorcy odbiorą jako skierowany bezpośrednio do nich. To może budować więź i poczucie, że Twoja oferta jest dokładnie tym, czego potrzebują. Zobacz, czym jest personalizacja w e-commerce.
 • Podkreślanie wartości - wyróżniaj w swoich treściach słowa kluczowe, takie jak „bezpłatne”, „bonusy”, „korzyści” czy inne, które mogą przyciągnąć uwagę odbiorców i podkreślić wartość Twojej oferty.
 • Jasne wezwanie do działania - stosuj skuteczne CTA, które jasno wskazują odbiorcom, co powinni zrobić po zobaczeniu Twojej reklamy.
 • Atrakcyjne elementy wizualne - wykorzystuj obrazy, filmy czy GIF-y, które zwrócą uwagę użytkowników. Unikaj zdjęć stockowych na rzecz wysokiej jakości materiałów, które pomogą opowiedzieć historię Twojej marki.

Dowiedz się więcej o reklamowaniu na LinkedIn:

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


5. Wybierz odpowiedni typ reklamy

LinkedIn oferuje różne typy reklam, każdy z nich o unikalnych właściwościach i potencjale. Wybór odpowiedniego formatu jest kluczowy dla skuteczności Twojej kampanii. Zobacz, jakie typy reklam oferuje LinkedIn:

 • Reklamy treści sponsorowanych - pojawiają się w kanale LinkedIn użytkownika obok innych, organicznych treści. Są one zaprojektowane tak, aby harmonijnie wtopić się w kanał i dostarczyć odbiorcom wartościowe treści, jednocześnie promując Twój produkt, usługę czy markę. Możesz wybierać między różnymi formatami, takimi jak reklamy z jednym obrazem, reklamy dokumentów, reklamy wideo, reklamy karuzelowe czy reklamy wydarzeń.
 • Sponsorowane reklamy w wiadomościach - pojawiają się w sekcji wiadomości LinkedIn docelowych odbiorców, co pozwala dotrzeć do nich bezpośrednio w ich skrzynkach odbiorczych. W tym przypadku możesz wybrać między dwoma formatami: reklamami w wiadomościach i reklamami konwersacyjnymi.
 • Reklamy tekstowe - są to małe reklamy, składające się z nagłówka, krótkiej treści i obrazu. W przypadku komputerów pojawiają się one na bokach kanału informacyjnego, a dla użytkowników mobilnych na górze lub na dole kanału.
 • Reklamy dynamiczne - pojawiają się one po prawej stronie interfejsu LinkedIn, ale oferują znacznie więcej opcji personalizacji niż reklamy tekstowe. Pozwalają na dopasowanie treści reklam na podstawie informacji z profilu użytkownika, zwiększając w ten sposób ich skuteczność.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem typu reklamy, weź pod uwagę przede wszystkim Twój cel reklamowy oraz grupę docelową. Do różnych odbiorców trafiają inne formy reklamy - niektórzy wolą wiadomości, a inny doceniają bardziej wizualne treści, np. reklamy wideo. Tak samo jest z celem reklamowym - dla pozyskania leadów dobra będzie reklama dokumentu, natomiast jeśli chcesz zwiększyć liczbę wizyt w witrynie, lepiej będzie wybrać reklamę tekstową.

Przykład reklamy dokumentu na LinkedIn.

Przykład reklamy z pojedynczym zdjęciem na LinkedIn.


6. Zoptymalizuj treść dla wybranego formatu reklamy

Każdy format reklam na LinkedIn wymaga innego podejścia i co działa w jednym, może okazać się nieefektywne w drugim. Poniżej przedstawiamy zasady optymalizacji treści dla różnych formatów reklam:

 • Posty sponsorowane - treść postu powinna być krótka, atrakcyjna i autentyczna. Wykorzystaj obrazy i filmy do zwiększenia zaangażowania. LinkedIn zaleca używanie nagłówków o długości mniejszej niż 60 znaków.
 • Reklamy wideo - dodaj napisy i twórz filmy przygotowane do odtwarzania bez dźwięku. Przekazuj główne informacje oraz najważniejsze korzyści w ciągu pierwszych 10 sekund, aby zatrzymać uwagę użytkownika.
 • Reklamy karuzelowe - wykorzystaj od 3 do 5 slajdów, używając ich do opowiadania historii o swojej ofercie. Dołącz wezwanie do działania w opisie każdego slajdu.
 • Reklamy dynamiczne - główny nagłówek powinien być jak najbardziej spersonalizowany. Skup się na przekazywaniu tylko jednej podstawowej wiadomości.
 • Reklamy wiadomości - wyświetlaj reklamy we wtorki i środy - te dni LinkedIn uznaje za najbardziej optymalne. Wyjaśnij jasno korzyści wynikające z rozmowy oraz upewnij się, że temat jest jasny, zwięzły i interesujący.
 • Reklamy tekstowe - twórz atrakcyjne nagłówki, które szybko przyciągną uwagę odbiorców. Wyróżniaj unikalne korzyści, takie jak oferty specjalne, bezpłatne wersje próbne, itp. Wykorzystuj mocne wezwania do działania i regularnie testuj nowe warianty.


7. Stwórz jasne wezwanie do działania

Wezwanie do działania to kluczowy element każdej skutecznej kampanii reklamowej. To dzięki niemu Twoi odbiorcy wiedzą, jakie działanie powinni podjąć po zobaczeniu reklamy. Najważniejsze jest, aby CTA było jasne i konkretne. Powinno w prosty sposób przekazać odbiorcom, co mają zrobić - czy mają wejść na Twoją stronę, zarejestrować się do newslettera, pobrać raport, czy skontaktować się z Tobą. Zamiast używać standardowych wersji, np. „Kliknij tutaj” lub „Prześlij”, które nie określają jasno, co otrzymają użytkownicy, skorzystaj z bardziej precyzyjnych opcji, takich jak „Pobierz bezpłatną wersję próbną” lub „Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco w branży IT”.


8. Wykonaj test A/B swoich reklam i odbiorców

Testy A/B są nieodłącznym elementem procesu optymalizacji kampanii reklamowych na LinkedIn. Pozwalają na jednoczesne wyświetlanie kilku wersji reklamy i porównanie ich skuteczności. LinkedIn oferuje funkcję rotacji reklam, dzięki której możesz przetestować działanie różnych komponentów poszczególnych wariantów reklamy. W jednej kampanii istnieje możliwość dodania nawet do 100 różnych reklam, choć dla skutecznego testowania zalecamy skoncentrowanie się na dwóch lub trzech odmianach. LinkedIn daje wybór dwóch opcji rotacji:

 • Optymalizacja skuteczności - wybierając ten mechanizm, system LinkedIn będzie wyświetlał Twoje najbardziej efektywne reklamy. Na początku wszystkie z nich pokazują się równomiernie - to pozwala na ocenę, które wersje przynoszą najlepsze rezultaty. Na podstawie zebranych danych, częściej wyświetlane są te reklamy, które mają lepsze wyniki, co pomaga poprawić ogólną skuteczność kampanii.
 • Równomierna zmiana wersji reklam - ta opcja gwarantuje, że każda wersja Twojej reklamy ma takie same szanse na pokazanie się potencjalnym odbiorcom, niezależnie od jej skuteczności. Warto jednak pamiętać, że faktyczna liczba wyświetleń każdej reklamy zależy od jej efektywności oraz konkurencji.

Dzięki testom A/B możesz znaleźć najlepszą wersję reklamy i generować jak najwyższe wyniki z prowadzonych kampanii. Masz możliwość porównywania nagłówków, treści, obrazów, przycisków CTA i innych elementów.

Testy A/B mogą być także użyte do porównania skuteczności różnych grup docelowych. Najlepszym sposobem na to jest utworzenie wielu segmentów odbiorców na podstawie różnych szczegółów, takich jak lokalizacja, stanowisko, branża i zainteresowania. Następnie dla każdego z segmentów wyświetlaj osobno te same reklamy. W ten sposób możesz określić, które grupy odbiorców najbardziej angażują się w Twoje reklamy i dostosować do nich swoją strategię.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


9. Korzystaj ze statystyk odbiorców LinkedIn

LinkedIn oferuje swoim użytkownikom funkcję Audience Insights, która umożliwia dostęp do bogatych danych na temat docelowej grupy odbiorców. Znajdują się tam informacje dotyczące zainteresowań odbiorców, ich miejsc pracy, branż, w których działają, i wiele innych. Dzięki temu reklamodawcy mogą precyzyjnie ocenić, czy ich kampanie dotarły do właściwej grupy docelowej i jakie atrybuty odbiorców warto wziąć pod uwagę przy optymalizacji strategii kierowania.

Zakładka Audience Insights zawiera pięć głównych sekcji, które prezentują:

 • Atrybuty odbiorców (np. stanowisko) oraz atrybuty firmy (np. branża).
 • Tematy, które są interesujące dla wybranej grupy docelowej.
 • Lokalizacje Twoich odbiorców.
 • Szczegółowe informacje na temat stanowisk pracy docelowych użytkowników.
 • Precyzyjne dane dotyczące firm, w których Twoi odbiorcy są zatrudnieni.

Audience Insights oferuje również możliwość zarządzania i edytowania wybranych grup odbiorców oraz tworzenia wokół nich nowych kampanii.

Panel pokazujący analizę odbiorców reklamy na LinkedIn.


10. Monitoruj skuteczność swojej kampanii

Podstawą każdej skutecznej kampanii reklamowej na LinkedIn jest śledzenie i analizowanie jej skuteczności. Zrozumienie, które elementy Twojej kampanii przynoszą oczekiwane rezultaty, a które wymagają modyfikacji, jest kluczowe dla optymalizacji strategii reklamowej.

Istnieje wiele wskaźników, które możesz monitorować w trakcie trwania kampanii, ale kluczowe jest skupienie się na tych, które są najistotniejsze dla Twojego konkretnego celu. Poniżej znajduje się przegląd najbardziej popularnych metryk, które możesz śledzić:

 • CTR (Click Through Rate) - ten wskaźnik pokazuje, ile osób, kliknęło Twoją reklamę. Jest to jeden z najważniejszych wskaźników, który pozwala ocenić, jak atrakcyjna jest Twoja reklama dla odbiorców. Sprawdź, jak poprawić organiczny CTR.
 • Średnie zaangażowanie - ta metryka pokazuje, ile osób weszło w interakcję z Twoją reklamą, np. klikając linki, lajkując post czy udostępniając go dalej. Jest to szczególnie istotne w kontekście budowania świadomości marki.
 • Konwersje - liczba osób, które wykonują określone działanie po zobaczeniu Twojej reklamy, np. zarejestrowały się na webinar, pobrały e-booka czy dokonały zakupu. Ten wskaźnik jest szczególnie istotny dla kampanii skierowanych na generowanie leadów lub sprzedaży.
 • Potencjalni klienci - ilość osób, które wyraziły zainteresowanie Twoją ofertą, np. poprzez wypełnienie formularza kontaktowego lub zapisanie się na newsletter.
 • Współczynnik konwersji - procent osób, które wykonują określone działanie po zobaczeniu Twojej reklamy, dzielony przez całkowitą liczbę osób, które zobaczyły reklamę.
 • CPL (Cost Per Lead) - średnia cena za generowanie jednego potencjalnego klienta. Jest to ważne dla oceny efektywności kosztowej kampanii skierowanych na generowanie leadów.
 • CPM (Cost Per Mille) - średnia cena za tysiąc wyświetleń reklamy. Ta metryka jest istotna dla kampanii, które mają na celu zwiększenie świadomości marki.
 • CPC (Cost Per Click) - średnia cena za pojedyncze kliknięcie Twojej reklamy. Jest to podstawowy wskaźnik dla kampanii nastawionych na generowanie ruchu na stronie.


Skuteczna reklama na LinkedIn - najlepsze praktyki. Podsumowanie

LinkedIn to niezwykła platforma pełna możliwości dla Twojej marki. Wykorzystanie przedstawionych powyżej praktyk pozwoli Ci skuteczniej docierać do Twojej grupy docelowej, budować silne relacje biznesowe i z powodzeniem promować swoją markę. Zacznij już dziś i odkryj pełnię potencjału, jaki niesie ze sobą skuteczna reklama na LinkedIn. Powodzenia!

Dlaczego LinkedIn jest ważnym miejscem do reklamowania mojej firmy?
Down arrow

LinkedIn to profesjonalna platforma społecznościowa, która gromadzi miliony użytkowników z całego świata. Ze względu na charakter serwisu, który zbiera społeczność profesjonalistów i wielu różnych firm, LinkedIn jest doskonałym miejscem do budowania marki i reklamowania produktów czy usług, szczególnie dla biznesów B2B

Jakie są kluczowe elementy skutecznej reklamy na LinkedIn?
Down arrow

Skuteczna reklama na LinkedIn powinna zawierać dobrze sformułowany komunikat, atrakcyjny projekt graficzny, silne wezwanie do działania, a także dobrze określoną grupę docelową. Ważne jest również skierowanie jej do konkretnej lokalizacji i wybór odpowiedniego typu reklamy.

Czy LinkedIn oferuje narzędzia do targetowania reklam?
Down arrow

LinkedIn oferuje zaawansowane narzędzia do targetowania, które pozwalają dotrzeć do specyficznych grup odbiorców. Możesz targetować na podstawie kryteriów demograficznych, umiejętności, stanowiska, branży, wielkości firmy, lokalizacji i wielu innych.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Skuteczna reklama na LinkedIn - najlepsze praktyki

Średnia ocen użytkowników4.98 na podstawie 131 głosów

UDOSTĘPNIJ