Ten etap chociaż jest pozornie prosty, przy dużych witrynach – wymaga czasu i pracy. Teksty w sklepie internetowym podobnie jak wspomniane wcześniej meta tagi powinny pracować zarówno na korzyść pozycjonowania, jak i sprzedaży ze strony. Skupmy się jednak na aspektach optymalizacji witryny, które wpływają na budowę widoczności strony:
- Frazy (inaczej: słowa kluczowe) – to słowa, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarce i jednocześnie słowa kluczowe, na które chcesz być widoczny w Google.
- Frazy kluczowe powinny zostać wykorzystane w treściach w sklepie internetowym. Dotyczy to zarówno tekstów na stronie głównej, opisów produktów, jak i wszelkich treści poradnikowych z witryny - wszystkie wymagają dodania słów kluczowych.
- Słowa kluczowe wykorzystujemy w naturalny sposób. Nie wpadaj w pułapkę przesycenia strony frazami. Więcej nie znaczy lepiej dla Twojej witryny. Frazy powinny być odmienione, wykorzystane poprawnie gramatycznie i przede wszystkim nie mogą być sednem tekstu strony. W trosce o obecność fraz łatwo zapomnieć o tym, co najważniejsze – o przekazie tekstu. Niskiej jakości, nieciekawe lub, co gorsza, skopiowane treści nie będą pracować na korzyść strony, chociaż będą zawierały frazy. Nadmierna zawartość słów kluczowych może szkodzić.
Skąd pozyskać słowa kluczowe?
Jeśli wybierasz frazy kluczowe dla swojego własnego sklepu internetowego, zacznij od spisania fraz kluczowych, które Tobie kojarzą się z Twoim biznesem. Liczy się skuteczny dobór słów kluczowych. Jesteś ekspertem w tej dziedzinie, więc wykorzystaj to. We współpracy z pozycjonerami także warto podzielić się swoimi sugestiami odnośnie fraz kluczowych. Możesz przecież znać więcej określeń na jeden produkt niż jakikolwiek pozycjoner. Twoje sugestie mogą być dla niego punktem wyjścia do dalszych poszukiwań słów kluczowych pod pozycjonowanie.
Kolejnym źródłem słów kluczowych są wyniki wyszukiwania Google. Niemal dla każdej frazy Google sugeruje podobne wyszukiwania - to gotowe frazy kluczowe pod pozycjonowanie. Jeśli są one zgodne z Twoją ofertą, wykorzystaj je.
Sięgnij po narzędzia do wyszukiwania fraz
W sieci znajdziesz duży wybór narzędzi od płatnych po bezpłatne. Pamiętaj jednak, aby wygenerowane listy fraz sprawdzić pod kątem merytorycznym, ponieważ mogą zdarzyć się nietrafne dopasowania fraz do tematu witryny. Narzędzia nie dostarczają też fraz dla strony typu long-tail w zadowalającej liczbie, więc tutaj również warto wesprzeć się researchem – strony firm z branży, konkurencyjnych stron z top 10 oraz sugestii Google. Link do narzędzi znajdziesz na naszym blogu na temat fraz do pozycjonowania strony.
Nagłówki w sklepie internetowym
W tekstach dla sklepu internetowego czy jakiejkolwiek innej witryny ważną rolę pod pozycjonowanie stron i pozycjonowanie sklepów internetowych odgrywa także odpowiednia edycja opisów produktów. Zadbaj o obecność nagłówków <h1>, <h2>, <h3> itd.
Nagłówkiem każdej podstrony powinien być <h1> i występować tylko raz. To między innymi ten nagłówek sygnalizuje robotom Google tematykę danej podstrony i treść opisów produktów, co jest ważne w przypadku pozycjonowania sklepu online. Jeśli będzie ich więcej, komunikat dla Google będzie niejasny. Wszelkie pozostałe nagłówki na danej podstronie sklepu online mogą wystąpić dowolną liczbę razy i też wspierają pozycjonowanie stron i budowę pozycji w Google całego sklepu.
W nagłówkach warto zawrzeć frazy i synonimy słów kluczowych, dzięki nim wspieramy poprawę pozycji sklepu w Google. Jednak i w tym przypadku nie powinny stanowić jedynie sposobu na wykorzystanie fraz. Nagłówek to także ułatwienie dla użytkownika, bo mówi, o czym jest treść danego akapitu, streszcza jego zawartość i zachęca do czytania. Nie ma znaczeni, czy nagłówek to będzie link czy też nieklikalna treść. Ale skuteczne pozycjonowanie na pewno wymaga, aby w ogóle w treści strony był link.
Podział tekstu na akapity
Google prawdopodobnie lepiej ocenia strony internetowe sklepu online, których treści są uporządkowane. Skuteczniej zadziała w pozycjonowaniu w wyszukiwarce tekst podzielony na akapity oraz różnorodny niż jeden blok tekstu. Warto zawsze wykorzystać wypunktowania, pogrubienia ważnych elementów (nie samych fraz) oraz cytaty. Pod uwagę warto wziąć także takie aspekty jak wielkość fontu, a nawet jego kolor względem tła strony. Celem powinno być przejrzyste zedytowanie tekstu, który łatwo się czyta.
Objętość tekstów a pozycjonowanie
Wreszcie, istotną rolę w przypadku pozycjonowania stron sklepu odgrywa objętość tekstu. Nie można tu mówić o jedynej właściwej objętości, która działa z korzyścią na pozycjonowanie. Jednak z naszego doświadczenia wynika, że szczególnie początkujące strony i sklepy internetowe powinny zadbać o bogatą treść. Oczywiście nie warto zaniedbywać funkcjonalności strony. Klient chce przede wszystkim widzieć produkty, dlatego objętość i rozmieszczenie tekstu dopasujmy tak, aby mimo wszystko nie trzeba było scrollować w poszukiwaniu produktów. W większości sklepów, dla których tworzymy opisy oznacza to około 750-1000 znaków tekstu.