Co to jest Google Search Generative Experience?

Sztuczna inteligencja w wyszukiwarce Google. Poznaj Search Generative Experience
Spis treści

• Search Generative Experience w wyszukiwarce Google - co to jest? Google Search Generative

• Jak wyglądają wyniki wyszukiwania z Search Generative Experience?

• Jak działa generatywna sztuczna inteligencja w Google?

• Czy Search Generative Experience zawsze działa?

• Jak Search Generative Experience wpłynie na pozycjonowanie i użytkowników?

• Zarzuty wobec AI w Google

• Jak przygotować się do wdrożenia generatywnego doświadczenia wyszukiwania w Google?

• Podsumowanie

Pojawienie się narzędzia ChatGPT zrewolucjonizowało rynek marketingu, a na potentatach, takich jak Google, wymusiło kolejne działania związane z udoskonalaniem wyszukiwarki oraz prezentowanych wyników. W efekcie 10 maja 2023 (https://blog.google/products/search/generative-ai-search/) Google podjęło decyzję o wdrożeniu do wyszukiwarki nowego rozwiązania - Search Generative Experience - na razie w wersji beta. Czym jest generatywne doświadczenie użytkownika (Search Generative Experience, SGE) i jak zmieni sposób promowania biznesu w sieci, pozycjonowanie stron i sklepów oraz metody korzystania z wyszukiwarki Google? Sprawdźmy.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Search Generative Experience w wyszukiwarce Google - co to jest? Google Search Generative

Experience (SGE, wyszukiwanie generatywne) to eksperymentalna wersja wyszukiwarki Google, dostępna obecnie w wersji beta jedynie w USA za pośrednictwem listy oczekujących Search Labs. Integruje ona nowe funkcje wyszukiwania i wykorzystuje generatywną sztuczną inteligencję do dostarczania kontekstowych odpowiedzi na złożone zapytania. Korzystanie z wyszukiwarki przypomina interakcję z innymi narzędziami z zakresu AI, takimi jak ChatGPT. Wpisywane hasło stanowi monit, na który wyszukiwarka stara się odpowiedzieć. Odpowiedź ta wyświetlana jest bezpośrednio na liście wyników w SERP, nad pozostałymi wynikami, czyli linkami do stron. Obecnie nie każdy może uzyskać dostęp do wersji beta wyszukiwarki - istnieje konieczność zgłoszenia się na listę oczekujących za pośrednictwem Search Labs Google, ale na dostęp można czekać tygodniami czy miesiącami, a nawet nie otrzymać go wcale. Obecnie funkcja może być wykorzystywana jedynie w USA, ale z pewnością kwestią czasu jest, gdy pojawi się także w innych krajach. Aktualnie w Polsce nie możemy zapisać się do programu, o czym informuje nas następujący komunikat dostępny na stronie: labs.google.com/.searchs


Jak wyglądają wyniki wyszukiwania z Search Generative Experience?

Wdrożenie Search Generative Experience (SGE) nie oznacza, że dotychczas znane nam wyniki wyszukiwania znikną z wyszukiwarki. Nowa funkcja wykorzystująca sztuczną inteligencję i umożliwiająca konwersację z chatbotem będzie dostępna jako dodatek - nie zastąpi w pełni wyników organicznych ani płatnych (przynajmniej na ten moment). Odpowiedź sztucznej inteligencji będzie widoczna nad pozostałymi wynikami, a pod nią znajdą się dodatkowe wskazówki, które umożliwią dalszą konwersację z chatbotem i zachęcą do niej. Podpowiedzą one, o co możesz jeszcze zapytać i jakie informacje uzyskać dzięki konwersacji. Dzięki SGE użytkownicy będą mogli:

 • wykonywać nowe zadania w wyszukiwarce (np. generowanie pomysłów, kreatywnych rozwiązań),
 • zadawać dodatkowe pytania uzupełniające do uzyskanych wyników,
 • formułować zapytania w bardziej złożony sposób,
 • uzyskiwać jeszcze szybsze wyniki wraz z linkami do stron rozwijających dane zagadnienie,
 • podejmować lepsze i bardziej adekwatne decyzje zakupowe,

Tak wyglądają wyniki wyszukiwania Google w nowej wersji wyszukiwarki, obsługującej wyszukiwanie generatywne, źródło: blog.google.com video: https://www.youtube.com/watch?v=dVsiusLQy5Q&t=26s Jak działa generatywne wyszukiwanie Google (SGE)?


Jak działa generatywna sztuczna inteligencja w Google?

W zależności od typu zapytania odpowiedzi AI mogą przybierać różnorodną formę.


Podsumowanie informacji przez AI

W odpowiednich przypadkach wyszukiwarka w odpowiedzi wyświetli podsumowanie utworzone przez sztuczną inteligencję, które pozwoli użytkownikowi na szybki przegląd informacji i danych. Podsumowanie to może stanowić punkt wyjścia do dalszej konwersacji z chatbotem i uzyskiwania odpowiedzi na kolejne zapytania. W celu potwierdzenia informacji Google wyświetli także źródła, z których korzystał, w postaci linków. Dzięki temu zainteresowany użytkownik będzie mógł we własnym zakresie przejść do wskazanej strony-źródła. Oto główne elementy informacyjnej odpowiedzi SGE:

 • Odpowiedź tekstowa wygenerowana przez sztuczną inteligencję
 • Karuzela wybranych witryn z dodatkowymi informacjami na dany temat. Wg Google niektóre z nich są prawdopodobnie źródłami wygenerowanej odpowiedzi, ale nie wszystkie. Na urządzeniach mobilnych ta karuzela pojawia się pod wygenerowanym tekstem.
 • Szczegółowa ikona źródeł. Kliknięcie tej sekcji powoduje rozszerzenie wygenerowanego tekstu o więcej źródeł internetowych dla niektórych jego sekcji lub punktów.
 • „Zadaj pytanie uzupełniające” pozwala zadać dowolne pytanie na dany temat. SGE wie, co już Ci powiedziano, więc może odpowiedzieć w kontekście.
 • Karuzela sugerowanych pytań uzupełniających.


Tryb konwersacji AI w Google

Pod podsumowaniem wyszukiwarka Google udostępnia użytkownikom moduł do zadawania dodatkowych pytań. Odbiorca może skorzystać z sugerowanych pytań lub stworzyć własne zapytanie. Skorzystanie z tej opcji powoduje przeniesienie rozmowy do trybu konwersacji (jest to tryb dostępny w górnym pasku, podobnie jak Wiadomości, Grafika, Filmy, Wiadomości itp.). Tryb rozmowy jest szczególnie przydatny do zadawania pytań uzupełniających oraz w przypadku bardziej skomplikowanych zagadnień oraz takich, które podlegają dynamicznym zmianom. Możesz go wykorzystać np. podczas wycieczki w nieznane miejsce, by poznać więcej informacji o danej miejscowości czy regionie. Podobnie jak w przypadku ChatGPT, sztuczna inteligencja w Google ma rozumieć konspekt wszystkich zapytań w ramach jednej rozmowy i łączyć je ze sobą, w związku z czym odbiorca nie musi przy każdym monicie wyjaśniać, jaki jest jego cel.


SGE w wyszukiwaniach wertykalnych

Search Generative Experience wesprze także wyszukiwania wertykalne (ang. vertical searches). Jest to rodzaj wyszukiwań, które skupiają się na konkretnej dziedzinie tematycznej lub kategorii informacji. W efekcie wyniki wyszukiwania są dostarczane w kontekście określonej branży lub dziedziny wiedzy, zamiast ogólnych wyników obejmujących wszystkie tematy.

Przykłady wyszukiwań wertykalnych obejmują:

 • Wyszukiwania produktów, które umożliwia użytkownikom znalezienie i porównanie produktów w sklepach internetowych. Wyniki mogą uwzględniać takie czynniki jak ceny, opinie klientów, parametry techniczne i inne informacje związane z produktem.
 • Wyszukiwania lokalne, które skupiają się na dostarczaniu informacji o usługach i biznesach w określonym obszarze geograficznym. Użytkownicy mogą wyszukiwać restauracje, hotele, salony urody itp. w określonym mieście lub regionie.
 • Wyszukiwanie informacji medycznych, które dostarcza danych na temat chorób, leków, objawów i innych zagadnień związanych z medycyną. Oferują również informacje na temat lekarzy, szpitali i placówek medycznych.
 • Wyszukiwanie pracy, które umożliwia użytkownikom znalezienie ofert pracy, przeglądanie list zatrudnionych pracowników i wyszukiwanie informacji na temat firm z branży rekrutacyjnej.

Dzięki wdrożeniu SGE w Google sztuczna inteligencja wesprze proces podejmowania decyzji zakupowych w internecie. W przypadku odpowiednich zapytań, ukierunkowanych na poszukiwanie produktów czy usług lokalnych wyszukiwarka wyświetli szereg informacji produktowych pomagających szybko i łatwo podjąć przemyślaną decyzję zakupową. Informacje te obejmują na przykład:

 • listę możliwych produktów do wyboru,
 • opisy produktów,
 • zdjęcia produktów,
 • recenzje i oceny produktów.

Wyświetlanie tych danych jest możliwe dzięki wykorzystaniu Google Shopping Graph, który zawiera aktualne informacje na temat ponad 35 miliardów produktów. Dane są aktualizowane co godzinę, czyli niemal w czasie rzeczywistym. Jednak w przeciwieństwie do tradycyjnych list produktów, te sugerowane przez AI produkty nie są powiązane z konkretnym sprzedawcą ani sklepem. Po kliknięciu jednego z produktów otwiera się pasek boczny z dalszymi filtrami i wieloma opcjami zakupu.

Generatywne wyniki wyszukiwania, wykorzystujące sztuczną inteligencję, dla zapytań sugerujących poszukiwanie produktów


Reklamy w wyszukiwarce Google z AI

Czy reklamy Google Ads stracą na znaczeniu w wyszukiwarce Google wykorzystującej sztuczną inteligencję? Według włodarzy Google - nie. Reklamy dalej będą wyświetlać się w SERP, a dodanie nowych funkcji związanych z AI być może sprawi, że pojawią się nowe formaty reklamowe i możliwości promocji swojej firmy w wyszukiwarce. Google podkreśla także, że wciąż będzie odróżniać wyniki bezpłatne od płatnych.


Kreatywne zastosowanie wyszukiwarki dzięki SGE

Wdrożenie Search Generative Experience w wyszukiwarce Google ma zmienić sposób interakcji z nią. Użytkownicy będą mogli wykonywać o wiele więcej czynności niż tylko wpisywać proste zapytania oparte o frazy. Google zapowiada, że na razie skupia się na jakości wyników, ale w przyszłości również rozważy rozwój kreatywnych rozwiązań AI dostępnych w wyszukiwarce Google, co być może pozwoli na uzyskanie atrakcyjnych wykresów, tabel czy infografik.


User Experience w generatywnych wyszukiwaniach

Google od dawna podkreśla, jak ważne są pozytywne doświadczenia użytkownika. Wyrazem tego jest właśnie wdrożenie sztucznej inteligencji, która ma zapewniać jeszcze lepsze odpowiedzi na pytania i większe możliwości. Projektując funkcjonalność SGE Google również wzięło pod uwagę UX - przyciski są łatwo dostępne i dobrze widoczne zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i stacjonarnych. Co więcej, konkretne typy odpowiedzi (podsumowanie, konwersacja) mają być wyróżniane odpowiednią kolorystyką, by dać znać użytkownikowi, a jaką treścią ma do czynienia.


Czy Search Generative Experience zawsze działa?

Czy dostępność sztucznej inteligencji w wyszukiwarce Google oznacza, że zawsze będziemy widzieć wyniki generowane przez AI? Wcale nie. Obecnie istnieje wiele zapytań, które nie wyświetlają wyników AI w ogóle lub ich wyświetlanie wymaga kliknięcia odpowiedniego odnośnika. Co więcej, w dziedzinach z zakresu YMYL (Your Money Your Life) Google stawia na jeszcze wyższe i bardziej rygorystyczne wymagania. Obszary te dotyczą zdrowia, finansów czy spraw obywatelskich, w których rzetelność informacji jest jeszcze ważniejsza. Może się zdarzyć, że wyniki AI nie zostaną wyświetlone w ogóle albo zostaną wyświetlona, ale z informacją, by nie traktować przedstawionych danych jako porady i korzystać z pomocy profesjonalistów. Z pewnością wyniki AI nie zostaną wyświetlone w przypadku zapytań o niebezpiecznym charakterze (np. samookaleczenie się, próby samobójcze itp.)

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Jak Search Generative Experience wpłynie na pozycjonowanie i użytkowników?

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że wdrożenie generatywnego wyszukiwania i sztucznej inteligencji w Google znacząco wpłynie na zachowania użytkowników i proces pozycjonowania sklepów oraz stron. Wpływ ten może być dwojaki. Z jednej strony użytkownicy będą musieli wykonać mniej czynności, by otrzymać odpowiedź na swoje zapytanie. Może to spowodować spadek liczby kliknięć stron w organicznych wynikach wyszukiwania oraz spadek współczynnika CTR. Z drugiej jednak strony jeśli na Twojej stronie znajdą się wartościowe treści, masz duże szanse, że Twoja strona zostanie wyświetlona w źródłowych linkach w obszarze z odpowiedzią AI. A to może się przełożyć na dużą liczbę konwersji, zwłaszcza w przypadku zapytań wertykalnych skupionych na poszukiwaniu produktów lub usług w okolicy. Zobacz także, jak poprawić współczynnik CTR w wynikach organicznych.


Zarzuty wobec AI w Google

Z generatywnego wyszukiwania mogą już korzystać osoby z USA, w tym eksperci z zakresu pozycjonowania. Pojawia się wśród nich wiele krytycznych głosów co do jakości treści generowanych przez sztuczną inteligencję. Treści nie wnoszą wielu praktycznych informacji ponad te, które były dotychczas dostępne w Google. Brakuje wysokiej jakości informacji eksperckich, a AI, nawet w przypadku zadawania dodatkowych pytań, tworzy treści na poziomie przeciętnego copywritera. Często odpowiedź przybiera prostą formę wypunktowania bez dodatkowych informacji. Eksperci SEO obawiają się także:

 • czy właściciele stron będą mieli dostęp do danych o kliknięciach linków wyświetlanych w ramach wyników AI;
 • o autentyczność treści - w wielu przypadkach zdarza się, że treści wyświetlane w ramach podsumowania AI są identyczne z treściami dostępnymi na stronach internetowych wskazywanych jako źródła; rodzi to wątpliwości co do ryzyka duplikacji treści.

Co ciekawe, nie wiadomo, jak do rozwiązania AI w Google podejdą zwykli użytkownicy. obecnie wśród osób, które zapisały się na listę oczekujących Search Labs, dominują specjaliści SEO, dziennikarze i entuzjaści technologii. “Zwykłych” użytkowników póki co temat nie interesuje. Samo generowanie wyników trwa obecnie co najmniej kilka sekund, w trakcie których można swobodnie zapoznać się z tradycyjnymi i znanymi dotychczas wynikami w SERP. Wielu użytkowników może też nie ufać dostępnym wynikom i preferować ich weryfikację w wynikach organicznych.


Jak przygotować się do wdrożenia generatywnego doświadczenia wyszukiwania w Google?

Co możesz zrobić, by Twoje wyniki (widoczność, ruch) nie spadły po wdrożeniu sztucznej inteligencji w wyszukiwarce Google? Sprawdź nasze wskazówki.


1. Wciąż dbaj o pozycjonowanie

Pozycjonowanie sklepów i stron nie straci na znaczeniu z dnia na dzień. Jeśli już teraz Twoja strona generuje wysoką widoczność i ruch, jesteś na dobrej drodze, by tak samo i w przyszłości. Dbaj o wysoką jakość treści nie tylko pod kątem słów kluczowych, ale przede wszystkim wartości, którą niesie jej zawartość dla użytkownika. Kontynuuj optymalizację treści pod kątem E-E-A-T (Experience, Expertise, Authoritativeness, Trustworthiness).


2. Popraw wrażenia zakupowe na stronie sklepu

Jeśli prowadzisz biznes e-commerce samo pozycjonowanie sklepu może nie wystarczyć, by faktycznie zwiększyć sprzedaż. Rozważ wdrożenie działań, które poprawią wrażenia zakupowe na stronie. Zadbaj o dodanie danych strukturalnych Schema.org, uprość proces zakupowy i popracuj nad jakością opisów produktowych. Możesz w tym celu skorzystać z ChatGPT, by wzmocnić swoją kreatywność. Zobacz:

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


3. Pogłęb badanie słów kluczowych

W dobie intensywnego rozwoju AI samo dopasowanie słów kluczowych i zastosowanie ich w treści może nie wystarczyć do sukcesu w SEO. Dlatego też przeprowadzić dogłębne badanie słów kluczowych, w którym ocenisz:

 • do jakiego etapu ścieżki zakupowej pasuje dana fraza,
 • intencję wyszukiwania dla każdej z fraz,
 • grupę docelową, dla której charakterystyczne może być wykorzystanie danej frazy.

Sprawdź również:


4. Odśwież meta dane i obrazy

Wielokrotnie sztuczna inteligencja w Google korzysta z treści, które znajdują się w indeksie Google. By Twoja witryna znalazła się w źródłowych linkach, musisz zadbać o wysoką jakość treści, w tym meta tytuły, meta opisy i obrazy. Już teraz przejrzyj swoją stronę pod tym kątem - poszukaj zduplikowanych meta danych, rozważ dodanie nowych zdjęć czy infografik, które mogą być interesujące dla użytkownika. Sprawdź:


5. Rozbuduj swoje treści

Hasło Content is King jest wciąż aktualne w pozycjonowaniu i być może będzie tak również po wdrożeniu odpowiedzi generowanych przez sztuczną inteligencję w Google. Dlatego już teraz przeprowadź audyt treści na stronie i rozważ, które treści warto zoptymalizować lub rozbudować, a także uaktualnić. Pomyśl o konsolidacji treści, zastanów się, jakie jeszcze tematy możesz poruszyć, by dotrzeć do docelowych odbiorców i zainteresować ich. Znajdź najbardziej wartościowe strony w swojej witrynie i pomyśl, jak możesz je dodatkowo ulepszyć.


Jak Search Generative Experience zmieni wyszukiwarkę? Podsumowanie

Wprowadzenie Search Generative Experience (SGE) w wyszukiwarce Google to krok w przyszłość, który ma na celu usprawnienie doświadczenia użytkowników. SGE wykorzystuje sztuczną inteligencję do personalizacji wyników wyszukiwania, interaktywnych elementów i lepszych sugestii. Mimo obaw dotyczących jakości generowanych treści Google nadal pracuje nad udoskonaleniem usługi. W efekcie jest to kolejny krok w ewolucji wyszukiwarki Google, który otwiera nowe możliwości dla użytkowników i marketerów. Obecnie ważne jest dalsze pozycjonowanie sklepu czy strony i podążanie za wskazówkami Google, by zapewnić użytkownikom nie tylko wysoką jakość treści, ale i pozytywne doświadczenia, co premiują i cenią roboty Google.

Czym dokładnie jest Search Generative Experience (SGX)?
Down arrow

Search Generative Experience (SGE) to innowacyjny koncept rozwijany przez Google, mający na celu usprawnienie doświadczenia użytkownika podczas korzystania z wyszukiwarki. SGX wykorzystuje techniki generatywne, takie jak uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja, aby personalizować wyniki wyszukiwania, wprowadzać interaktywne elementy, dostarczać lepsze sugestie i wizualizacje danych, aby użytkownik otrzymywał lepiej dopasowane i bardziej rozbudowane informacje.

Jak Search Generative Experience wpływa na personalizację wyników wyszukiwania?
Down arrow

SGE umożliwia Google dostosowanie wyników wyszukiwania do indywidualnych preferencji i kontekstu użytkownika. Algorytmy wyszukiwarki biorą pod uwagę historię wyszukiwania, lokalizację, preferencje językowe i inne czynniki, aby dostarczyć spersonalizowane i trafne wyniki. Dzięki temu użytkownik otrzymuje informacje, które są bardziej dostosowane do jego potrzeb, co znacznie poprawia efektywność wyszukiwania.

Jakie są potencjalne korzyści wynikające z wdrożenia SGE?
Down arrow

Implementacja SGE może przynieść wiele korzyści użytkownikom wyszukiwarki. Przede wszystkim, personalizacja wyników wyszukiwania oznacza bardziej trafne informacje. Użytkownicy mogą również cieszyć się interaktywnymi elementami, takimi jak bezpośrednie działania w wynikach wyszukiwania, czy to dokonywanie rezerwacji, zakupu produktów, czy uzyskiwanie informacji na temat wydarzeń. Ponadto, lepsze sugestie i wizualizacje danych mogą zwiększyć zrozumienie i wygodę korzystania z wyszukiwarki. Ogólnie rzecz biorąc, SGE ma na celu udoskonalenie doświadczenia użytkownika, dostarczając bardziej personalizowane, interaktywne i efektywne wyniki wyszukiwania.

 


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
5
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 600 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Choć zawodową karierę zaczynała od pracy dziennikarki sportowej, dziś w agencji widoczni z powodzeniem tworzy merytoryczne artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads. Odbyła szkolenia “Google Analytics dla początkujących” oraz “Podstawy marketingu internetowego”. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając polskie i zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Google). Sprawnie posługuje się nie tylko słowem pisanym – do tworzenia treści wykorzystuje takie narzędzia jak SurferSEO, SENUTO, Ahrefs czy SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest Google Search Generative Experience?

Średnia ocen użytkowników2.99 na podstawie 144 głosów

UDOSTĘPNIJ