Opanuj Google Search Console i zostań mistrzem SEO!

Opanuj Google Search Console i zostan mistrzem SEO
Spis treści

• Co to jest Google Search Console?

• Dlaczego warto korzystać z Google Search Console?

• Od czego zacząć w Google Search Console?

• Jakie są kluczowe raporty w Google Search Console i jak z nich korzystać?

• Jak korzystać z Google Search Console, by poprawić swoje rankingi?

• Podsumowanie

Google Search Console (GSC) to nieocenione narzędzie, dzięki któremu możesz dbać o utrzymanie widoczność swojej strony online. Oferuje wiele funkcji, od monitorowania wydajności strony w wyszukiwarce po identyfikację problemów technicznych i optymalizację strony, by zwiększyć efektywność indeksowania przez Google. Pomożemy Ci opanować możliwości tego kluczowego narzędzia SEO i podpowiemy, jak korzystać z Google Search Console, aby stać się mistrzem SEO!

Z artykułu dowiesz się:

 • co to jest Google Search Console,
 • dlaczego warto korzystać z Gogole Search Console w SEO,
 • jak zacząć korzystać z Google Search Console,
 • jakie są kluczowe raporty w GSC, które warto wykorzystać w strategii SEO,
 • jak korzystać z Google Search Console, by poprawić pozycję strony w Google.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Co to jest Google Search Console?

Google Search Console jest darmowym narzędziem udostępnianym przez Google. Pozwala na przeprowadzenie wnikliwej analizy efektywności strony poprzez:

 • jej monitorowanie,
 • oraz identyfikację i rozwiązywanie problemów związanych z widocznością Twojej strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania.

Google Search Console może pomóc Ci maksymalizować efektywność Twojej strategii marketingowej. W jednym narzędziu możesz znaleźć różne raporty, np. raport urządzeń mobilnych, raport mapy strony, informacje dotyczące efektywności wyszukiwania na Twojej stronie oraz dane dotyczące doświadczeń użytkowników. To wspiera proces optymalizacji strony w kierunku generowanie większego ruchu na stronie i zwiększa szanse na zyski.

Korzyści na start

Odbierz 1200 zł na kampanię Google Ads

To Twoja pierwsza kampania Google Ads? Odbierz 1200 zł na wydatki w kampanii Google Ads.

Ciesz się korzyściami już od pierwszego dnia współpracy. Więcej szczegółów uzyskasz u naszych doradców.

Odbierz 1200 zł na kampanię Google Ads
Odbierz 1200 zł na kampanię Google Ads
Kampania na Twoim koncie
Kampania na Twoim koncie
Skorzystaj z bezpłatnego audytu konta
Skorzystaj z bezpłatnego audytu konta

 

Dlaczego warto korzystać z Google Search Console?

Kiedy już wiesz, co to jest Google Search Console, warto zwrócić uwagę na możliwości, jakie narzędzie może dać Twojej firmie. Google Search Console dostarcza kompleksowych informacji na temat Twojej strony. Dzięki temu możesz precyzyjniej ocenić stopień jej optymalizacji i uzyskać niezbędne dane, by wzmocnić strategię pozycjonowania. W GSC znajdziesz informacje m.in. o:

 • indeksowaniu strony,
 • pozycji strony w bezpłatnych wynikach wyszukiwania,
 • słowach kluczowych, na które Twoja strona wyświetla się w wynikach organicznych,
 • profilu linków przychodzących.

Te dane pozwolą Ci przeprowadzić wnikliwą analizę strony i określić kierunek optymalizacji strategii SEO, by poprawić widoczności strony w SERP oraz wygenerować wysokiej jakości ruch.

Sprawdź też:

 

Od czego zacząć w Google Search Console?

Jak zacząć korzystać z Google Search Console? Przygotowaliśmy zestawienie podstawowych kroków, które pomogą Ci wykorzystać potencjał tego ważnego narzędzia SEO. Sprawdźmy.

1. Zarejestruj się lub zaloguj w Google Search Console

Chcąc korzystać z Google Search Console, wejdź na stronę Google Search Console i zaloguj się za pomocą swoich danych. Jeśli korzystasz już z usług takich jak Gmail czy Google Analytics 4, możesz użyć tego samego konta. Jeśli nie masz konta Google, powinieneś najpierw je utworzyć, by móc zalogować się na stronie narzędzia.

 

2. Przejdź proces weryfikacji, by uzyskać dostęp do Google Search Conosole

Kolejnym krokiem jest dodanie własności strony. Możesz to zrobić za pomocą:

 • prefiksu adresu URL - to konkretny adres strony, np. www.mojastronainternetowa.pl
 • wpisania domeny - opcja domeny obejmuje wszystkie subdomeny i protokoły dla danej domeny, np. strona.pl.

Następny etap to weryfikacja własności. To kluczowy krok do korzystania z pełnego zakresu narzędzia. Dlaczego Google będzie chciał potwierdzić, że jesteś właścicielem strony internetowej? Aby upewnić się, że osoba starająca się o dostęp do danych strony ma do niej prawo. Jest to ważne m.in. ze względu na:

 • bezpieczeństwo danych,
 • skuteczne zarządzanie stroną,
 • efektywną komunikację z właścicielem strony w ważnych sprawach, np. ostrzeżenia o zabezpieczeniach, problemy z indeksowaniem,
 • aktualizacje algorytmu,
 • personalizację ustawień.

Istnieje kilka metod weryfikacji, np. poprzez:

 • przesłanie specjalnego pliku HTML, jeżeli masz dostęp do głównego katalogu swojej strony,
 • użycie kodu śledzenia Google Analytics, jeśli jest już zainstalowany na Twojej stronie - wtedy Google Search Console może automatycznie
 • zweryfikować Twoją własność domeny; to najprostsza metoda weryfikacji własności,
 • skorzystanie tagów Google Managera, jeśli wykorzystujesz Google Tag Managera na stronie.

Wybierz preferowaną metodę weryfikacji i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie, aby zakończyć proces. Po weryfikacji konta w Google Search Console będziesz miał dostęp do danych i narzędzi oferowanych przez Google Search Console. Regularnie sprawdzaj swoje konto, aby na bieżąco śledzić wydajność swojej strony i identyfikować ewentualne problemy. Jak możesz efektywniej korzystać z Google Search Console? Warto połączyć je z kontem Google Analytics 4. Dzięki temu będziesz mógł pobierać dodatkowe dane z GSC, np. jak zapytania wyszukiwania i wskaźnik CTR. To może być bardzo pomocne w zwiększeniu skuteczności pozycjonowania strony.

Panel narzędzia Google Search Console

 

3. Zapoznaj się z podstawowymi terminami, by wiedzieć, jak korzystać z Google Search Console

Jeśli chcesz wiedzieć, co to jest Google Search Console i jak dobrze z niego korzystać, powinieneś poznać podstawowe terminy, które są charakterystyczne dla tego narzędzia. Dzięki nim lepiej zrozumiesz, jak Twoja strona jest postrzegana przez algorytmy Google, a także, w jaki sposób użytkownicy na nią trafiają i wchodzą z nią w interakcję. Oto kilka podstawowych terminów:

 • zapytanie Google Search Console - to fraza lub słowo kluczowe wpisane przez użytkownika w wyszukiwarkę Google, które spowodowało wyświetlenie strony Twojej witryny w SERP; informacje o zapytaniach są dostępne wyłącznie w Google Search Console, a nie w Google Analytics; pozwalają Ci zrozumieć, jak użytkownicy trafiają na Twoją stronę,
 • liczba kliknięć, czyli częstotliwość, z jaką użytkownicy kliknęli link do Twojej strony w organicznych wynikach wyszukiwania, kliknięcie odnotowywane jest w momencie, gdy użytkownik klika link w bezpłatnych wynikach wyszukiwania, który prowadzi do Twojej strony; ponowne kliknięcie tego samego linku przez użytkownika, jest wciąż liczone przez GSC jako jedno kliknięcie; kliknięcia są ważnym wskaźnikiem zaangażowania użytkowników i zainteresowania treścią Twojej strony,
 • współczynnik CTR - to procent kliknięć względem liczby wyświetleń, który pokazuje, jak często użytkownicy, którzy widzą Twoją stronę w organicznych wynikach wyszukiwania, w nią klikają.
 • średnia pozycja - to średni ranking, na którym pojawia się Twoja strona w wynikach wyszukiwania dla danego zapytania lub grupy zapytań; to przydatny wskaźnik do oceny widoczności strony w Google.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie

 

4. Opanuj strategię filtrowania danych, by efektywnie korzystać z Google Search Console

Jak dobrze korzystać z Google Search Console? Jedną z ważniejszych czynności jest opanowanie strategii filtrowania danych. Filtry w Google Search Console umożliwiają dokładne przeszukiwanie i kategoryzowanie danych wyświetlanych przez narzędzie. Dlaczego są przydatne? Ponieważ pozwalają na efektywniejszą analizę zgromadzonych informacji, umożliwiając porównanie ich z danymi z poprzednich okresów, np. porównanie rok do roku czy miesiąc do miesiąca. Precyzyjna weryfikacja danych może pomóc Ci opracować skuteczniejszą strategię SEO strony. To może przełożyć się na przyciągnięcie wartościowego ruchu na stronie i większe zyski.
Narzędzie oferuje wiele filtrów umożliwiających organizowanie danych na podstawie różnych kryteriów, m.in. rodzaju urządzenia, typu wyników wyszukiwania (wiadomości, obrazy itp.).

Aby zrozumieć, czym jest Google Search Console i jak korzystać z dostępnych w nim funkcji filtrowania, powinieneś uwzględnić trzy kluczowe elementy:

 • nazwa wymiaru - jest to kryterium, według którego chcesz filtrować dane; może to być np. typ urządzenia, kraj, konkretna strona (adres URL) lub zapytanie (słowo kluczowe),
 • operator - określa sposób, w jaki wybrana wartość wymiaru ma być porównywana; pozwalają precyzyjnie określić, jakie dane powinny zostać uwzględnione lub wykluczone w filtrze; mogę to być opcje: zawiera, jest równa, nie zawiera, nie jest równa,
 • wartość wyrażenia - to konkretna wartość, którą chcesz wykluczyć lub uwzględnić w filtrze, zgodnie z wybranym operatorem, np. adres URL, słowo kluczowe, kod kraju, rodzaj urządzenia (laptop, telefon itp.).

Te trzy elementy razem tworzą filtr, który umożliwia bardziej szczegółowe i ukierunkowane analizowanie danych w Google Search Console, pomagając w efektywniejszym zarządzaniu i optymalizacji strony internetowej.

Narzędzie oferuje różne typy filtrowania, dzięki którym zobaczysz, czym jest Google Search Console, i jak może poprawić efektywność Twojej strategii SEO. Oto kilka kluczowych filtrów:

 • Filtr „Adresy URL” - to skuteczna strategia analizy wydajności całych kategorii stron internetowych, a nie tylko pojedynczych podstron. Dzięki temu będziesz mógł efektywnie identyfikować słowa kluczowe oraz adresy URL. Ten filtr umożliwia precyzyjne zidentyfikowanie obszarów wymagających optymalizacji, co może pomóc Ci w zwiększaniu efektywności Twojej strony i wzmacniania jej pozycji. Wykorzystanie go pozwala na głębszą analizę danych i skoncentrowanie wysiłków na poprawie widoczności stron, które już wykazują pewien potencjał w wynikach wyszukiwania. Filtr znajdziesz w raporcie „Skuteczność”.

Filtr „Adresy URL” w Google Search Console

 

 • Filtr „Zapytania” - pozwala analizować dane na podstawie konkretnych zapytań, które przyciągają użytkowników na stronę. Dzięki temu sprawdzisz, które słowa kluczowe zachęcają do kliknięcia i przyczyniają się do zwiększenia liczby wyświetleń Twojej strony. W ten sposób poznasz źródła pozyskania ruchu oraz dowiesz się, w jaki sposób odbiorcy wchodzą w interakcję ze stroną. Dzięki temu możesz łatwo zidentyfikować, które słowa kluczowe są najbardziej efektywne w przyciąganiu ruchu oraz które z nich mają potencjał do dalszej optymalizacji i mogą poprawić Twoją widoczność. Znajdziesz go w raporcie „Skuteczność”.
 • Filtr „Daty” - umożliwia porównywanie danych w różnych przedziałach czasowych, co ma ogromne znaczenie dla oceny trendów oraz wpływu wprowadzanych zmian. Możesz np. porównać ruch na stronie przed i po aktualizacji zawartości, aby zobaczyć, czy przyniosła ona spodziewany wzrost zainteresowania odbiorców. Google Search Console domyślnie obejmuje okres ostatnich 90 dni, ale możesz to dowolnie modyfikować. Znajdziesz go w raporcie „Skuteczność”.

Filtr „Daty” dostępny w narzędziu Google Search Console

 

 • Filtr „Kraje” - pokazuje, skąd pochodzą Twoi odbiorcy. To bardzo przydatny filtr, jeśli chcesz koncentrować swoje działania marketingowe w konkretnym obszarze. Dzięki temu możesz zwiększyć efektywność strategii w kluczowych lokalizacjach, co ma znaczenie m.in. dla optymalizacji budżetu marketingowego. Filtr znajdziesz w raporcie„Skuteczność”.

Filtr „Kraje” w Google Search Console

 

 • Filtr „Urządzenia” - pozwoli Ci zrozumieć, jak strona radzi sobie na różnych urządzeniach (stacjonarnych, mobilnych itp.). Dzięki niemu możesz m.in. analizować, czy optymalizacja mobilna strony przynosi oczekiwane efekty w postaci zwiększonego ruchu z telefonów komórkowych. Znajdziesz go w raporcie „Skuteczność”.

Filtr „Urządzenia” w Google Search Console

 

Jakie są kluczowe raporty w Google Search Console i jak z nich korzystać?

Google Search Console do potężne narzędzie, które dostarczy Ci kluczowych informacji o Twojej stronie. Jak z niego korzystać umiejętnie? Zacznij od przejrzenia sekcji „Przegląd”. Pojawi się po zalogowaniu do narzędzia. To rodzaj pulpitów nawigacyjnych, które przedstawiają kluczowe wskaźniki i dane dotyczące Twojej strony, m.in.:

 • wydajność strony - pokazuje ogólną wydajność strony w organicznych wynikach wyszukiwania, tym liczbę wyświetleń, kliknięć, CTR, oraz średnią pozycję,
 • problemy z użytecznością na urządzeniach mobilnych - informuje o wszelkich problemach, które mogą wpływać na sposób, w jaki Twoja strona jest wyświetlana i działa na urządzeniach mobilnych,
 • indeksowanie - określa problemy, które mogą uniemożliwiać Google indeksowanie niektórych stron,
 • bezpieczeństwo - informuje o wszelkich problemach bezpieczeństwa, takich jak obecność złośliwego oprogramowania itp.

Po wstępnym zapoznaniu się z danymi możesz przejść do pełnych raportów, by dokładniej zweryfikować wyniki strony.

Sekcja „Przegląd” w Google Search Console, z możliwością przejścia do pełnego raportu „Skuteczność”

Oto niektóre z kluczowych raportów dostępnych w Google Search Console:

 

1. Raport „Skuteczność”

To podstawowy raport, który pokazuje, czym jest Google Search Console i ile znaczny dla Twojej strategii SEO. Dostarczy Ci danych dotyczących ogólnej wydajności Twojej strony w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Dzięki temu będziesz mógł systematycznie udoskonalać jakość swojej strategii pozycjonowania. W raporcie masz dostęp do następujących wskaźników:

 • łącznej liczby kliknięć,
 • łącznej liczby wyświetleń (w tym także scrollowania strony),
 • współczynnika klikalności (CTR),
 • średniej pozycji strony w organicznych wynikach wyszukiwania w danym okresie, z uwzględnieniem najwyższych wartości.

Analizuj frazy pod kątem generowanych wyświetleń i kliknięć. Niska liczba kliknięć przy dużej liczbie wyświetleń może sygnalizować, że Twoja strona nie przyciąga uwagi użytkowników w wynikach wyszukiwania, co może wymagać wprowadzenia optymalizacji, np. title i description. Warto systematycznie analizować ten raport, by móc na bieżąco dostosowywać swoją strategię do zmieniających się potrzeb użytkowników i algorytmów wyszukiwarek. W ten sposób będziesz mógł utrzymać widoczność strony w bezpłatnych wynikach wyszukiwania.

Raport „Skuteczność” w Google Search Console

 

2. Raport „Indeksowanie”

Raport „Indeksowanie” dostarcza informacji na temat tego, czy Twoja strona została zaindeksowane przez Google, a także wskazuje na potencjalne problemy z indeksacją, które mogą wpływać na widoczność Twojej strony w organicznych wynikach wyszukiwania, np. z powodu błędu 404. Jak korzystać z Google Search Console za pomocą tego raportu?

 • Sprawdzaj stan indeksacji strony - możesz zobaczyć, które strony zostały zaindeksowane, a które są wykluczone z indeksacji. Uzyskane informacje mogą pomóc Ci zidentyfikować i rozwiązać problemy z dostępnością treści dla robotów Google.
 • Zrozum przyczyny problemów z indeksacją - raport wskazuje konkretne błędy, takie jak problemy z serwerem, problemy z zablokowanymi przez robots.txt stronami, czy błędy zabezpieczeń. Dzięki temu możesz skoncentrować się na rozwiązaniu najpilniejszych problemów wpływających na indeksację i dbać i pozycję swojej strony.
 • Monitoruj efekty wprowadzanych zmian, np. po naprawieniu błędów indeksacji możesz użyć raportu, aby monitorować, jak te zmiany wpłynęły na indeksację Twoich stron. Sprawdzaj m.in., które zasoby są zablokowane dla Google, co może pomóc Ci w dostosowaniu pliku robots.txt, aby umożliwić indeksację ważnych stron.

Przeczytaj także:

Raport „Indeksowanie” w Google Search Console

 

3. Raport „Elementy i Personalizacja”

Obejmuje informacje o ogólnej jakości Twojej strony w aspekcie zaspokajania potrzeb użytkowników. Google promuje strony, które dostarczają pozytywnych doświadczeń użytkownikom (UX). Dlatego jeśli chcesz znaleźć się w top10 Google, zadbaj, by Twoja strona była przyjazna dla odbiorców. Zapewniając wysoki komfort korzystania ze strony, możesz wygenerować wartościowy ruch na stronę i poprawić swoją pozycję rankingową. Jak korzystać z Google Search Console, by wykorzystać potencjał tego raportu? Sprawdzaj w nim m.in.:

 • stan użyteczności strony na urządzeniach mobilnych, czyli czy Twoja strona jest mobile-friendly - ten raport odgrywa kluczowe znaczenie, ponieważ Google promuje strony przyjazne urządzeniom mobilnym,
 • stan użyteczności strony komputerach,
 • poziom bezpieczeństwa strony, m.in. wdrożenie certyfikatu SSL, czy na stronie występują problemy z bezpieczeństwem (np. złośliwe oprogramowanie).

Warto, żebyś dowiedział się też:

Raport „Elementy i Personalizacja”

 

Raport dotyczący Obsługi Urządzeń Mobilnych w Google Search Console

 

4. Raport „Linki”

To kolejny bardzo ważny raport, który pokazuje Ci, czym jest Google Search Console i jak może wzmocnić Twoją strategię SEO. Raport jest podzielony na dwie sekcje - linki wewnętrzne i linki przychodzące, w ramach których możesz otrzymać bardziej szczegółowe informacje na temat każdej z sekcji. Możesz w nim sprawdzić m.in.:

 • stan i jakość linków wewnętrznych - raport pokazuje, jak zorganizowane jest linkowanie w obrębie Twojej strony; strategia linkowania wewnętrznego jest ważnym czynnikiem rankingowym Google, ponieważ pokazuje algorytmom Google, że strona jest wartościowa i przydatna dla użytkowników; to może wpłynąć na wzmocnienie jej pozycji w bezpłatnych wynikach wyszukiwania; dlatego warto ją sprawdzać regularnie; w ten sposób możesz zidentyfikować strony, które mogą potrzebować większej liczby linków wewnętrznych, a także te, które są już dobrze wspierane,
 • strategię link buildingu, rodzaj i jakość stron, z których pochodzi najwięcej linków do Twojej strony; to pozwala ocenić stopień zróżnicowania źródeł linków przychodzących; w SEO dąży się do uzyskania jak najbardziej wartościowych linków, ponieważ to zwiększa wiarygodność i autorytet Twojej witryny w oczach wyszukiwarek; dlatego ten jest kluczowy do weryfikacji strategii link buildingu oraz identyfikacji potencjalnych obszarów do rozwoju w zakresie pozyskiwania linków zewnętrznych.

Sprawdź też:

Raport „Linki” w Google Search Console

 

Jak korzystać z Google Search Console, by poprawić swoje rankingi?

Kiedy już wiesz, co to jest Google Search Console, warto, żebyś maksymalnie wykorzystał potencjał narzędzia i zadbał o swoją pozycję rankingową w Google. Mamy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek.

1. Prześlij mapę strony, by móc w pełni korzystać z Google Search Console

Dobrą praktyką podczas korzystania z Google Search Console jest przesłanie mapy strony. To plik w formacie XML zawierający zestawienie najważniejszych adresów URL podstron (wraz z datami ich ostatniej aktualizacji), które są dla Ciebie wartościowe i powinny być widoczne w Google. Odzwierciedla strukturę Twojej strony. Dlatego jeśli ją stworzysz, ułatwisz robotom Google:

 • odwiedzenie strony,
 • przeczytanie zawartości strony,
 • zarchiwizowanie informacji zawartych na stronie.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads

 

Przygotowanie mapy strony nie jest co prawda absolutnie koniecznie, jednak może przyczynić się do zwiększenia efektywności pozycjonowania strony i poprawy jej pozycji w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Warto ją stworzyć i przesłać do Google Search Console w szczególności, gdy masz:

 • rozbudowaną stronę - wtedy istnieje większe ryzyko, że roboty indeksujące Google mogą przeoczyć niektóre zmiany lub nowe strony; mapa strony pomoże algorytmom lepiej rozpoznać wszystkie strony i uwzględnić je podczas indeksowania,
 • mało rozbudowane linkowanie wewnętrzne, czyli mają niewiele lub nie mają żadnych linków przychodzących z innych stron witryny; mapa strony może ułatwić botom Google ich odkrycie i indeksowanie,
 • nową stronę - takie strony często mają ograniczoną liczbę linków przychodzących (odnośników z innych stron), co może utrudniać ich znalezienie i zindeksowanie przez Google; dzięki mapie strony możesz przyspieszyć proces odkrywania strony,
 • stronę bogatą w treści multimedialne, np. zdjęcia, wideo - mapa strony może ułatwić robotom Google odpowiednie formatowanie i wyświetlanie ich treści w bezpłatnych wynikach wyszukiwania.

Dzięki mapie strony możesz mieć pewność, że wszystkie istotne strony będą zauważane i uwzględniane przez algorytmy Google. To z kolei może przynieść korzyści w zakresie SEO poprzez poprawę widoczności Twojej strony w organicznych wynikach wyszukiwania.

Przykładowa mapa strony

 

Proces dodawania mapy strony w Google Search Console

 

2. Dodaj adresy URL i zobacz, jak sprytnie korzystać z Google Search Console

Google Search Console pozwala na ręczne dodawanie pojedynczych adresów URL do indeksowania. To jest szczególnie przydatne np. po opublikowaniu nowego wpisu na blogu lub zaktualizowaniu istniejącej strony. Aby przyspieszyć proces indeksacji przez Google, możesz wykonać następujące kroki:

 • Zaloguj się do Google Search Console.
 • Wyszukaj opcję zgłaszania URL.
 • Kliknij „Poproś o zaindeksowanie” - po wpisaniu adresu URL i naciśnięciu przycisku do zgłaszania, GSC przeprowadzi krótką weryfikację strony, sprawdzając, czy nie ma błędów uniemożliwiających indeksację. Jeśli wszystko jest w porządku, strona zostanie dodana do kolejki do indeksacji.

Dodawanie adresu URL do Google Search Console

 

3. Systematycznie analizuj wydajność strony w Google Search Console

Regularnie sprawdzaj, na jakie zapytania Twoja strona pojawia się w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. To pomoże Ci ocenić, czy wiesz, jak korzystać z Google Search Console w pełnym zakresie. Skoncentruj się na optymalizacji tych zapytań, które generują dużo wyświetleń, ale mają niskie CTR. Dzięki temu wprowadzając drobne zmiany, np. udoskonalając jakość title i description, możesz zwiększyć szanse na wzrost współczynnika klikalności.

Na podstawie danych z Google Search Console identyfikuj także jakość treści. Sprawdzaj m.in. które z nich generują największe zaangażowanie, a także aktualność i jakość treści. Dostosuj je do aktualnych potrzeb użytkowników (pod kątem tematyki, długości, formy przekazu, języka itp.). Możesz np. wzbogacić je o treści interaktywne (quizy, infografiki itp.). Dobrym pomysłem jest zastosowanie recyklingu treści, by odświeżyć i ponownie zainteresować odbiorców dotychczas przygotowanym contentem.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO

 

4. Monitoruj i naprawiaj błędy techniczne

Błędy techniczne mogą wpłynąć negatywnie na Twoją pozycję w SEO. Dlatego warto systematycznie analizować stronę w Google Search Console pod kątem tego rodzaju problemów. Pamiętaj, że w narzędziu możesz znaleźć kompleksowe informacje o wszelkich problemach z indeksowaniem, np. błędy 404, zablokowane zasoby przez plik robots.txt czy problemy z szyfrowaniem, problemy z optymalizacją mobilną. Naprawiając te błędy, poprawiasz dostępność strony dla robotów Google, które efektywniej będą odczytywały jej zawartość. To może przełożyć się lepsze dopasowanie wyników w SERP do zapytań użytkowników i zwiększyć szanse na wygenerowanie ruchu na stronie.

Raport dotyczący błędów na stronie, wygenerowany w Google Search Console

 

Opanuj Google Search Console i zostań mistrzem SEO! Podsumowanie

Co to jest Google Search Console? To nieocenione narzędzie dla każdego, kto chce dbać o dobrą widoczność swojej strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Umiejętne korzystanie z narzędzia pozwala monitorować wyniki, jakie Twoja strona osiąga w SERP oraz identyfikować i rozwiązywać potencjalne problemy, które mogą wpływać na jej widoczność. Przedstawiliśmy Ci kompleksowy poradnik jak korzystać z Google Search Console. Przeanalizuj nasze wskazówki, i zadbaj by Twoja strona znalazła się w top10 Google.

 

FAQ — pytania i odpowiedzi

Co to jest Google Search Console?
Down arrow

Google Search Console to bezpłatne narzędzie oferowane przez Google, które umożliwia właścicielom stron internetowych monitorowanie i utrzymanie obecności ich strony w wynikach wyszukiwania Google. Narzędzie to dostarcza cennych informacji na temat tego, jak Google widzi daną stronę, umożliwia identyfikację błędów indeksowania, optymalizację widoczności strony oraz analizę danych dotyczących ruchu, takich jak zapytania wyszukiwania, przez które użytkownicy trafiają na stronę.

Jak korzystać z Google Search Console?
Down arrow

Aby skutecznie korzystać z Google Search Console, należy najpierw zweryfikować własność swojej strony internetowej w narzędziu, co można zrobić na kilka sposobów, w tym przez plik HTML, tag HTML, dostawcę domeny lub Google Analytics. Po weryfikacji użytkownicy mają dostęp do różnorodnych raportów i narzędzi, takich jak analiza wydajności, inspekcja URL, raporty pokrycia indeksu, a także mogą skorzystać z funkcji usprawniających rozpoznawanie i naprawę błędów na stronie. Regularne korzystanie z tych danych i reagowanie na zalecenia systemu są kluczowe dla poprawy SEO

Dlaczego Google Search Console jest ważne dla SEO?
Down arrow

Google Search Console jest nieocenionym źródłem informacji bezpośrednio od samego Google, które pomaga zrozumieć, jak strona jest postrzegana przez wyszukiwarkę. Dzięki temu narzędziu użytkownicy mogą analizować, które elementy ich strony działają dobrze, a które wymagają optymalizacji. Umożliwia ono identyfikację i naprawę błędów indeksowania, analizę słów kluczowych przyciągających ruch, a także optymalizację mobilności strony i prędkości ładowania. Korzystając z Google Search Console, można znacząco poprawić widoczność strony w wynikach wyszukiwania, co jest kluczowe dla skutecznego SEO.


Poznaj historie sukcesów naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Maria Błaszkowiak
Maria Błaszkowiak

Maria z wykształcenia jest prawniczką, jednak pasja do pisania kiełkowała w niej powoli, aż w końcu rozkwitła i doprowadziła do marketingu. Doświadczenie w zawodzie pozwoliło jej zdobyć umiejętność obiektywnego myślenia, rozumienia potrzeb obu stron i szukania optymalnego rozwiązania. Zaczęła od kursu z copywritingu, a potem odbyła szkolenie z podstaw SEO i content marketingu. Obecnie systematycznie poszerza swoją wiedzę z zakresu pozycjonowania i marketingu internetowego. Rozwija także swoje umiejętności podczas korzystania z narzędzi, takich jak Senuto czy Keyword Planner.

Prywatnie zapalona podróżniczka, zafascynowana kulturą azjatycką, dla której podróżowanie to przede wszystkim doświadczanie, pokonywanie swoich barier i szansa na poznanie siebie. Specjalistka w ekonomicznym pakowaniu bagażu. Maria to też miłośniczka czytania kilku książek jednocześnie i kreatywnego gotowania.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Opanuj Google Search Console i zostań mistrzem SEO!

Średnia ocen użytkowników3.98 na podstawie 103 głosów

UDOSTĘPNIJ