Co to jest Google Search Console i jak go używać?

google search console widoczni

Szukasz profesjonalnej analizy strony www? Skorzystaj z bezpłatnych konsultacji

 

Google Search Console (GSC) to jedno z bezpłatnych narzędzi od Google, dzięki któremu jest możliwa weryfikacja witryny Google. Przeznaczone jest do monitoringu strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Dla pozycjonera to jedno z najważniejszych narzędzi, chyba że korzysta z płatnych narzędzi do monitoringu stron. Dla użytkownika, klienta agencji jest to narzędzie, które uzupełni jego wiedzę, zaczerpniętą z Google Analytics. 

 

Jak zalogować się w Google Search Console?

Aby zacząć korzystać z Google Search Console, potrzebujesz konta Google. Dla ułatwienia warto mieć już wcześniej założone konto Google Analytics i poprawnie wdrożony kod na stronę.

Jak wygląda proces rejestracji konta Google Search Console? Po zalogowaniu się pierwszy raz Google poprosi Cię o przejście procesu weryfikacji. Ma to na celu ustalenie, czy masz uprawnienia do domeny podanej podczas zakładania konta. Jednak dużym ułatwieniem jest rejestracja GSC na tym samym koncie, na którym korzystamy z Google Analytics. Dzięki temu system automatycznie zweryfikuje własność domeny. Są oczywiście także inne metody weryfikacji własności, ale za pomocą Google Analytics właściwie nic nie trzeba robić.

Po co ta weryfikacja? W Google Search Console masz dostęp wyłącznie do danych swojej witryny, nie można tu podejrzeć konkurencji, dlatego Google musi mieć pewność, że masz do tego uprawnienia. W odróżnieniu od Google Analytics nie trzeba tu wdrażać kodu na stronę.

Gdy pomyślnie przejdziesz proces rejestracji i weryfikacji Google Search Console, powróć na chwilę do Google Analytics. W administracji konta zajrzyj do zakładki “ustawienia usługi”, a tam wyszukaj punkt dotyczący łączenia konta z Google Search Console. Wystarczy przesunąć suwak, a Twoje konto Google Analytics zacznie pobierać dodatkowe dane z GSC, m.in. zapytania i wskaźnik CTR. Jeśli nie zamierzasz korzystać z GSC i wystarczy Ci Google Analytics, dzięki łączeniu kont zyskujesz znacznie bogatsze dane z perspektywy pozycjonowania strony.

 

gsc widoczni logowanie

 

 

Dlaczego warto korzystać z Google Search Console?

Google Search Console daje nam najważniejsze informacje na temat strony internetowej związane z obecnością strony w Google, a więc i z pozycjonowaniem. W skrócie dowiesz się:

 • czy strona jest zaindeksowana i jak przebiega indeksowanie
 • na jakich pozycjach w Google wyświetla się Twoja strona
 • na jakie frazy wyświetla się Twoja strona w Google
 • jaki masz profil linków przychodzących

Przeanalizujmy jednak poszczególne raporty i korzyści, jakich nam dostarczają.

 

1. Skuteczność

Jest raport, który dostarcza wiedzy na temat wydajności strony w wynikach wyszukiwania. Weryfikacja strony Google dostarcza infromacji,  jak nasza strona radzi sobie w Google. A ponieważ coraz lepsza widoczność w Google to efekt pozycjonowania, możesz wykorzystać ten raport także do oceny działań SEO. Otrzymasz tu takie wskaźniki jak:

 • łączna liczba kliknięć - czyli liczba kliknięć w link do Twojej strony z poziomu wyników wyszukiwania Google
 • łączna liczba wyświetleń - jest to liczba odzwierciedlająca to, ile razy użytkowników mógł widzieć link do Twojej strony w wynikach wyszukiwania; przy obliczaniu wskaźnika brane pod uwagę jest także scrollowanie
 • CTR - jest procentowym przedstawieniem stosunku liczby kliknięć do liczby wyświetleń strony w wynikach wyszukiwania
 • średnia pozycja - to pozycja strony w wynikach wyszukiwania w danym okresie, z uwzględnieniem najwyższych wartości

Powyższe wskaźniki dla całej witryny możemy zobaczyć w postaci wykresu na osi czasu. Zakres czasu możemy zmieniać, wybierając proponowane przez Google Search Console okresy lub wprowadzając niestandardowe zakresy dat. Możesz również wybrać, czy chcesz analizować klasyczne wyniki wyszukiwania, czy może grafikę lub wideo.

Raport skuteczności w Google Search Console rozpoczyna się więc od danych dla całej witryny. Może też zostać zlecona weryfikacja witryny Google na poziomie konkretnych fraz, podstron, krajów, z których pochodzą kliknięcia i wyświetlenia, stosowanych urządzeń i typów wyników wyszukiwania.

Jak wykorzystać w praktyce raport skuteczności Google Seach Console?

Analiza powinna mieć jakiś cel, np. sprawdzić, czy pozyskiwany ruch pochodzi z fraz, wskazujących na zainteresowanie użytkownika zakupem. W pierwszej kolejności analizujemy więc, jakie frazy w ogóle pojawiają się na liście. Następnie skupiamy się na analizie fraz realizujących cele sprzedażowe, np. nazwy produktów i usług. Sprawdzamy, czy generują wyświetlenia i kliknięcia. Może się zdarzyć, że mamy dużo wyświetleń i mało kliknięć. To oznacza, że mimo że użytkownik zobaczył naszą stronę w Google, nic nie zmotywowało go do odwiedzin.

Inne zastosowanie tego raportu to analiza skuteczności podstron. Możemy sprawdzić, czy na pewno najważniejsze dla nas podstrony wyświetlają się często w Google. Jeśli nie, konieczne jest podjęcie działań i zwiększenie widoczności wybranych podstron, np. oferty.

Na liście fraz i podstron możesz odnaleźć także te mniej istotne i odkryć, że o dziwo to one generują największy ruch na stronę. Może to być na przykład artykuł poradnikowy, który jest bardzo luźno powiązany z ofertą. Zamiast się zamartwiać, że artykuł “10 najlepszych memów rowerowych” jest popularniejszy niż Twoje rowery w sklepie, wykorzystaj go! Naszpikuj go linkami do artykułów, które będą dotyczyły tematów bliższych sprzedaży, np. jak wybrać najlepszy rower do jazdy w terenie. Może część przypadkowych osób, które trafiły na Twój zabawny artykuł zainteresuje się ofertą. Nawet jeśli nie od razu, zyskasz przynajmniej świadomego Twojej marki odbiorcę.

przyklad skutecznosci gsc widoczni

 

2. Stan

Kolejny przydatny raport, który dotyczy zaindeksowania strony w Google. Na wykresie widzimy przebieg zaindeksowania strony z podziałem na liczbę prawidłowo zaindeksowanych podstron i napotkanych błędów. W przypadku błędów możemy uzyskać także informację, co wpłynęło na brak zaindeksowania. Mamy tu także listę stron, które zostały zaindeksowane, ale pojawiły się ostrzeżenia. Dotyczy to stron, które być może nie powinny były być zaindeksowane. Są pewne podstrony, które celowo wykluczasz z indeksowania. Jeśli Google to uwzględni, zobaczysz je na liście stron wykluczonych, wraz z komentarzem dotyczącym sposobu jej wykluczenia. Warto przyjrzeć się tej liście, bo może się zdarzyć, że wykluczysz pewne strony przez przypadek.

Jak wykorzystać raport stan w Google Search Console?

To weryfikacja strony Google, którą warto śledzić, aby mieć pewność, że wszystkie podstrony Twojej witryny są dodane do Google. W przypadku błędów - podejmij działania, aby je wyeliminować i śledź postępy indeksowania.

3. Mapy witryn

W zakładce mapy witryn możesz dodać mapę strony do Google i tym samym zwiększyć swoje szanse na szybką i bezproblemową indeksację strony. Jednocześnie możesz prześledzić listę już dodanych map i jeśli jest taka potrzeba usuwać stare i zamieniać je na aktualne pliki.

Czy wiesz, że dzięki pozycjonowaniu Twoja strona będzie w top 10 Google? Zobacz naszą ofertę

4. Obsługa na urządzeniach mobilnych

Ten raport ostatnimi czasy nabrał na znaczeniu. Jeszcze parę lat temu zaniedbania w kwestii prawidłowego wyświetlania strony na urządzeniach mobilnych były powszechne, ale nikt nie traktował ich poważnie. Dziś w dobie algorytmu mobile-first indexing bezbłędna wersja strony na urządzeniach mobilnych to podstawa. W tym raporcie Google Search Console podpowiada nam, jakie błędy pojawiają się na urządzeniach mobilnych na naszej stronie. Mogą to być takie niedociągnięcia jak: zbyt blisko osadzone przyciski, tekst niemieszczący się na stronie lub zastosowanie skryptów, które nie ładują się na smartfonach. Oczywiście Twoim zadaniem jest wyeliminować te błędy. Po pierwsze jest to istotne dla użytkownika (ponad 50% użytkowników przegląda strony na smartfonach), a po drugie przez pryzmat tej wersji oceniana jest jakość całej strony i na tej podstawie przypisywany ranking Google.

 

5. Linki

Weryfikacja witryny Google przedstawia cztery mniejsze raporty: linki wewnętrzne i linki zewnętrzne z podziałem na najczęściej linkowane strony i witryny z największą liczbą linków przychodzących, a także najczęściej linkowany tekst.

 • Najczęściej linkowane strony - są to podstrony Twojej witryny posortowane pod względem największej liczby linków z innych witryn. Możesz się dowiedzieć, które podstrony cieszą się największym zainteresowaniem, a z perspektywy pozycjonowania strony - ocenić, czy na pewno najważniejsze podstrony mają najwięcej linków przychodzących (np. strona główna). W raporcie możesz zejść na poziom konkretnej podstrony i przejrzeć listę konkretnych witryn, z których pochodzą linki. Przydatne nie tylko dla pozycjonerów, ale również dla działu marketingu i PR, który współpracuje z redakcjami, blogerami i prowadzi działania wizerunkowe.
 • Witryny z największą liczbą linków przychodzących - są to domeny, z których masz najwięcej linków do siebie. W pozycjonowaniu dążymy do zróżnicowania źródeł linków, więc ten raport posłuży nam do sprawdzenia, czy faktycznie linki pochodzą z różnych domen, czy może jest ich tylko kilka, a przy tym dostarczają wiele linków.
 • Linki wewnętrzne - jest to raport ukazujący, jak przebiega linkowanie wewnątrz Twojej domeny, np. ile linków prowadzi ze strony głównej na podstrony itp. W pozycjonowaniu mówi się o tym, że im więcej linków na danej stronie tym mniejszą ma wartość dla Google. W odróżnieniu od strony, do której prowadzi dużo linków - taka strona zyska w ocenie robotów Google.
 • Tekst z największą liczbą linków przychodzących - to spis treści, którą najczęściej wykorzystywano, aby linkować do Twojej witryny. Może to być np. adres Twojej strony lub jakaś fraz. W pozycjonowaniu zwracamy uwagę, aby były to różne metody linkowania, z przewagą linkowania nazwy firmy lub pełnego adresu strony. Odchodzi się od linkowania fraz, na które chcemy się pozycjonować.

Jak wykorzystać ten raport?

Pozycjonerzy raczej sięgają po narzędzia, które dostarczają bardziej wnikliwych danych o linkach. Dla początkującego użytkownika jest to jednak dobre źródło wiedzy o stanie linków, a przy tym ciekawe narzędzie dla zespołu pozyskującego publikacje zewnętrzne.

gsc mobile first widoczni

 Przykład komunikatu o przejściu na mobile-first indexing vs. komunikat o robocie komputerowym

 

gsc robot zwykly widoczni

 

Ustawienia Google Search Console

Warto zajrzeć w ustawienia, aby sprawdzić, kto ma dostęp do naszego konta GSC. Może dawno nie pracująca z nami agencja? A może pracownik, który odszedł? Tutaj możesz to skontrolować. W ustawieniach dowiesz się także, czy Twoja witryna jest już sprawdzana przez algorytm mobile-first indexing czy jeszcze przez komputerowego robota.

Czy warto korzystać z Google Search Console? Z całą pewnością! To nie tylko narzędzie dla pozycjonerów, ale przede wszystkim dla każdego, kto chce świadomie zarządzać swoją witryną. GSC to przydatne uzupełnienie Google Analytics dla początkujących, a także bezcenne źródło wiedzy dla zaawansowanych. A że narzędzie jest bezpłatne to wystarczy się zalogować, a cenna weryfikacja strony Google trafi w nasze ręce. 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżerka marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest Google Search Console i jak go używać?

Średnia ocen użytkowników4.11 na podstawie 102 głosów

UDOSTĘPNIJ