Nielegalne praktyki Google Ads. Takich agencji unikaj!

Nieetyczne praktyki Google Ads. Takich agencji unikaj
Spis treści

• Google Ads a prawo i etyka

• Etyka w reklamie PPC - co to jest?

• Wypożyczanie dzierżawa lub kupno konta od zewnętrznego źródła

• Sugestia pracy dla Google

• Formalna wycena przed poznaniem zakresu prac

• Tytułowanie się jako “najlepsza agencja”

• Brak przejrzystości i dostępu do konta

• Kopiowanie treści reklam

• Korzystanie z narzędzi od agencji

• Wykorzystywanie współpracy z klientem do celów reklamowych

• Nieetyczny model rozliczenia za prowadzenie kampanii

• Licytowanie haseł brandowych konkurencji

• Brak informacji o ograniczeniach reklamowych

• Podsumowanie

System Google Ads wdrożył pewne zasady dla firm korzystających z płatnej promocji w Google oraz dla agencji marketingu internetowego, które oferują prowadzenie kampanii Google Ads. Wielu przedsiębiorców nie przestrzega ich jednak w 100 procentach. Sprawdźmy, jakie praktyki stosowane przez niektóre agencje Google Ads są nielegalne lub należą do “szarej strefy” i mogą być uznane za nie do końca etyczne.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Google Ads a prawo i etyka

Gdy system Google Ads wchodził na rynek, nie było zbyt wielu zasad reklamy, a nadzór nad działaniami reklamodawców spełniała niejako sama wyszukiwarka. Z tego powodu przedsiębiorcy decydowali się na wdrożenie wielu potencjalnie podejrzanych praktyk. Wiele z nich mogłoby stać się przedmiotem sporu sądowego, jednak w przypadku braku regulacji trudno było wyegzekwować jakiekolwiek konsekwencje dla osób łamiących prawo bądź działających w sposób nieetyczny. Pierwsze regulacje prawne pojawiły się dopiero w 2008 roku, za sprawą FDA (Food and Drug Administration - amerykańska Agencja Żywności i Leków) i dotyczyły reklamy środków farmaceutycznych. Istnieje jednak wiele praktyk, które teoretycznie nie są zakazane, ale ich wdrażanie jest wątpliwe etycznie. Mimo to niektóre agencje do dziś stosują nie do końca przejrzyste i etyczne praktyki w reklamach nieświadomych klientów.


Etyka w reklamie PPC - co to jest?

O ile w pozycjonowaniu powstał pewien wzór jakości i autentyczności, według którego warto prowadzić działania SEO (Search Quality Guidelines), o tyle w Google Ads istnieją tylko pewne ogólne zasady wdrożone przez Google. Określają one, że:

 • treści nie mogą wprowadzać potencjalnych klientów w błąd,
 • niektóre produkty i usługi nie mogą być reklamowane w Google lub mogą, ale w ograniczonym zakresie,
 • niedozwolone jest ukrywanie kosztów przed użytkownikiem,
 • niedozwolone jest reklamowanie płatnych produktów jako bezpłatnych,
 • niedozwolone jest wykorzystywanie reklam typu clickbait,
 • niedozwolone jest tworzenie reklam, których produkt przypomina ostrzeżenie itp.

W praktyce nawet niektóre agencje stosują nieuczciwe praktyki wobec swoich klientów. Jak tego uniknąć? Poszukaj sprawdzonej agencji. W tym artykule dowiesz się, na co zwracać uwagę i które nieetyczne działania powinny wzbudzić Twoją czujność jako kontrahenta. Sprawdźmy, jakich działań unikać, jeśli chcesz reklamować się w Google Ads we współpracy z agencją.


1. Wypożyczanie dzierżawa lub kupno konta od zewnętrznego źródła a zasady Google Ads

Dzierżawa zewnętrznych kont w Google Ads jest wysoce nieetyczna, a potencjalnie nielegalna, w zależności od źródła finansowania. Unikaj takich praktyk i nie korzystaj z grup w mediach społecznościowych, które oferują wynajem, sprzedaż bądź leasing kont Google Ads. Weryfikuj także, czy agencja, z którą współpracujesz, nie stosuje takich praktyk. Działaj na własnym koncie lub ewentualnie koncie stworzonym dla Ciebie przez agencję Google Ads. Tylko w ten sposób masz pełną kontrolę nad prowadzonymi kampaniami i dostęp do potrzebnych danych.

Czy Google ma kontrolę nad dzierżawą, sprzedażą i leasingiem kont? Nie do końca. Wprowadzono wprawdzie konieczność weryfikacji reklamodawcy, ale ze względu na brak wewnętrznych regulacji prawnych w różnych państwach w praktyce działalność ta będzie trudna do zatrzymania.


2. Sugestia pracy dla Google a zasady Google Ads

Niektóre agencje Google Ads wprowadzają w błąd swoich klientów, sugerując, że współpracują z Google lub że członkowie ich zespołu pracują dla Google. To nieetyczne zachowanie, które może zaburzać zasady konkurencji na rynku. Dotyczy to często agencji mających status partnera Google. Nieświadomi klienci mogą uważać, że ich kampanie będą prowadzić osoby z Google. Nie jest to prawda - status partnera Google oznacza, że agencja spełnia wysokie standardy Google w zakresie prowadzenia kampanii i współpracuje ze specjalistami, którzy mają odpowiednie certyfikaty potwierdzające ich kompetencje oraz wiedzę. Dowiedz się więcej:

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?


3. Formalna wycena przed poznaniem zakresu prac a zasady Google Ads.

Nie jest to praktyka nielegalna, ale może narazić przedsiębiorcę na duże straty. Podawanie przez agencję Google Ads wyceny przed poznaniem zakresu prac, oczekiwań przedsiębiorcy i jego możliwości finansowych, może doprowadzić Cię do poważnych strat. W praktyce cena za obsługę Google Ads może być zaniżona bądź zawyżona w stosunku do zakresu prac. Tego typu problemy pojawiają się często w przypadku ofert kierowanych do małych lub średnich firm. Uważaj zatem na oferty różnych agencji i szukaj takiej, która podaje wycenę obsługi kampanii dopiero po wstępnych rozmowach biznesowych, gdy pozna Twoje cele, możliwości, historyczne wyniki kampanii, branże itp.


4. Tytułowanie się jako “najlepsza agencja” a zasady Google Ads

Wiele agencji Google Ads w swoich przekazach reklamowych stosuje takie hasła, jak “najlepsza agencja Google Ads”. Nie jest to całkowicie zakazane, jednak może być nieetyczne. Na jakiej podstawie twierdzisz, że jesteś najlepszą agencją i jakie aspekty bierzesz pod uwagę, wysnuwając takie wnioski? Jeśli jest to tylko hasło reklamowe, które nie opiera się na żadnych parametrach i wskaźnikach, dla klienta oznacza ono niewiele i może wprowadzać w błąd. W praktyce takie hasła naruszają zasady Google dotyczące wprowadzania klienta w błąd. Możesz stosować takie hasła pod warunkiem, że istnieje obiektywna przesłanka ku temu, np. taka jak nasz Ranking agencji Google Ads wg liczby pracowników na LinkedIn.


5. Brak przejrzystości i dostępu do konta a etyka i zasady Google Ads

Niektóre agencje tworzą dla klienta konto Google Ads, ale nie udzielają klientowi dostępu do niego. Praktyki te zdarzają się coraz rzadziej, ponieważ klienci i przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi, ale mimo to występują. Nie są nielegalne, ale z pewnością nieuczciwe i nieetyczne. Prowadzenie kampanii na koncie stworzonym przez agencję bez dostępu sprawia, że klient nie ma żadnej kontroli nad prowadzonymi działaniami, a także nie może samodzielnie śledzić i weryfikować skuteczności reklam oraz prac wykonywanych przez agencję. Dobre agencje Google Ads udzielają klientom dostępu do danych lub tworzą reklamy na kontach klientów. Na czas wdrażania ważnych zmian i optymalizacji można zablokować konto dla klienta jako “tylko do odczytu”, by mieć pewność, że klient nieświadomie nie spowoduje żadnych szkód na koncie i nie wprowadzi zmian. Dlaczego niektóre agencje działają w ten sposób? Ponieważ na jednym koncie zarządzają kampaniami różnych klientów. Jeśli szukasz sprawdzonej agencji, na etapie rozmów zapytaj, czy reklama będzie prowadzona na Twoim koncie. W ten sposób zyskasz kontrolę nad sposobem wydawania Twoich środków na reklamę.


6. Kopiowanie treści reklam a zasady Google Ads

Niektórzy reklamodawcy tworzą przekaz reklamowy łudząco podobny do treści reklamowych innych firm. W praktyce reklama Google Ads różni się tylko adresem URL strony docelowej. Jest to działanie z zakresu szarej strefy, ale można mu zapobiec, rejestrując swoją firmę czy markę jako znak towarowy. Nadzór nad reklamą może zrobić niewiele, jeśli firma nie używa w treści reklam zastrzeżonych znaków towarowych. Tak samo legalne jest reklamowanie się na nazwę konkurencyjnej firmy, pod warunkiem, że nie używa się jej nazwy w tekstach reklam.
Dowiedz się więcej:

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?


7. Korzystanie z narzędzi od agencji a zasady Google Ads

Niektóre agencje Google Ads lub freelancerzy współpracują z twórcami różnych oprogramowań, narzędzi i platform cyfrowych i automatycznie wdrażają je u klientów, często bez ich zgody. W ten sposób często otrzymują dodatkowe wynagrodzenie. Jako reklamodawca korzystający z usług agencji Google Ads możesz się nie zgodzić na takie praktyki, zapytać, skąd one wynikają i poprosić o zapytanie ofertowe. Odmowa jest działaniem nieetycznym, które może być podstawą do zakończenia współpracy.


8. Wykorzystywanie współpracy z klientem do celów reklamowych a zasady Google Ads

Wiele agencji Google Ads chce się pochwalić osiągniętymi wynikami oraz współpracą z konkretnym klientem, zwłaszcza jeśli jest duża i znana marka. To całkiem naturalne działanie, ale etyczne tylko wówczas, gdy klient wyrazi na to zgodę. Niektóre agencje bez zgody klienta umieszczają na jego stronie logo swojej firmy czy chwalą się efektami w case studies, używając pełnej nazwy klienta. Jeśli agencja chce prowadzić takie działania, powinna najpierw poprosić o zgodę zarówno na zmiany na stronie, jak i na wykorzystanie danych klienta w case studies. W przypadku braku zgody można ogólnie opisywać klienta, jako np. salon kosmetyczny w konkretnym mieście (bez nazwy), firm oferująca panele fotowoltaiczne na terenie kilku województw itp. W agencji Widoczni przygotowujemy we współpracy z naszymi klientami historie sukcesu Google Ads, a podjęcie tematu, treść historii są konsultowane każdorazowo z klientem i akceptowane przed publikacją.


9. Nieetyczny model rozliczenia za prowadzenie kampanii a zasady Google Ads

Istnieją różne modele rozliczeń za obsługę kampanii Google Ads przez agencję bądź freelancera. Większość z nich opiera się na płatności za wykonane działania i optymalizację kampanii. Jest to najlepszy sposób wynagrodzenia agencji za prowadzone działania. Wiele z nich stosuje jednak nieuczciwe praktyki i w przypadku niektórych modeli rozliczeń dopuszcza się nadużyć. Agencja na przykład celowo zwiększa ruch na stronie, stosując nie do końca uczciwe praktyki, by zarobić więcej, ponieważ otrzymuje wynagrodzenie oparte na wygenerowanych efektach.


10. Licytowanie haseł brandowych konkurencji a zasady Google Ads

Wiele firm decyduje się na licytowanie haseł brandowych konkurencji, by przyciągnąć na swoją stronę ruch użytkowników, którzy poszukują usług konkurencji. Takie działanie co do zasady jest możliwe i Google Ads go nie zabrania, pod warunkiem, że treści reklamy nie są wykorzystywane zastrzeżone znaki towarowe i nazwa konkurencyjnej firmy, co mogłoby wprowadzać użytkowników w błąd. Reklamę na hasła brandowe konkurencji można porównać do tradycyjnej reklamy, w której firma stawia billboard reklamowy swojej restauracji na autostradzie tuż przy lokalu konkurencji. Nie ma w niej nic nielegalnego, jeśli nie wprowadza użytkowników w błąd. Pamiętaj, że możesz ograniczyć tę procedurę w stosunku do własnej marki, inwestując w reklamę Google Ads na własne hasła brandowe.

Chcesz zbudować widoczność w internecie?


11. Brak informacji o ograniczeniach reklamowych a zasady Google Ads

Zasady Google Ads nakładają ograniczenia reklamowe na niektóre branże. Dobra agencja Google Ads poinformuje Cię o nich w trakcie rozmów biznesowych i być może zaleci inny rodzaj promocji w internecie nawet kosztem własnego zarobku. Nieetyczne agencje marketingu internetowego przemilczają ten aspekt i mogą stworzyć reklamę, która narazi Cię na ostrzeżenie od Google, a nawet blokadę konta. Ograniczenia dotyczą reklam takich produktów i branż, jak:

 • branża erotyczna,
 • produkty alkoholowe,
 • leki i środki farmaceutyczne,
 • branża usług prawnych (ograniczenia wynikają z zakazu reklamy nakładanego na zawody prawnicze w Polsce),
 • hazard,
 • usługi finansowe, bankowe, ubezpieczeniowe itp.,
 • fajerwerki, materiały wybuchowe,
 • broń,
 • substancje psychoaktywne.


Podsumowanie

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja reklama nie narusza zasad Google Ads i jest zgodna z najnowszymi wytycznymi, szukaj dobrej i sprawdzonej agencji Google Ads. W trakcie rozmów biznesowych dowiedz się, czy agencja ma status Partnera Google (pamiętaj, że to nie oznacza, że Twoją kampanię będzie prowadził pracownik Google), jaki model rozliczenia i opłaty za obsługę kampanii stosuje. Upewnij się też, że będziesz informowany o chęci wykorzystania nazwy Twojej marki w case studies. Wówczas unikniesz problemów z etycznością działań agencji i zyskasz skuteczną kampanię.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Nielegalne praktyki Google Ads. Takich agencji unikaj!

Średnia ocen użytkowników4.99 na podstawie 108 głosów

UDOSTĘPNIJ