Czy warto reklamować się na Instagramie?

czy warto reklamowac sie na instagramie
Spis treści

1. Reklama na Instagramie dociera do dużej grupy odbiorców

2. Reklama na Instagramie pozwala dotrzeć do sprecyzowanych grup docelowych

3. Szybkość i łatwość tworzenia reklamy na Instagramie

4. Niski próg cenowy realizacji reklamy na Instagramie

5. Łatwe śledzenie wyników reklamy na Instagramie

6. Instagram daje coraz lepsze możliwości reklamowe

7. Podsumowanie

Instagram to jedna z najpopularniejszych platform społecznościowych na świecie. Czy warto jednak się na niej reklamować? Zanim podejmiesz decyzję, przyjrzyj się charakterystyce tej platformy i jej głównym zaletom. Dopiero po odpowiedniej analizie możesz stwierdzić, czy Instagram będzie pasował do Twojej strategii marketingowej.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt


Reklama na Instagramie dociera do dużej grupy odbiorców

Wybór platformy społecznościowej do reklamowania firmy to często bardzo problematyczna kwestia dla przedsiębiorców. Przy wyborze warto spojrzeć na to, do jak szerokiego grona odbiorców pozwoli Ci dotrzeć dana platforma. Instagram jest na czwartym miejscu wśród platform, które docierają do największej liczby użytkowników. Według danych podawanych przez Datareportal i Kepios w lipcu 2022 roku reklamodawcy z całego świata mogli dotrzeć do 1,440 miliarda użytkowników na Instagramie (https://datareportal.com/essential-instagram-stats). Co więcej, najnowsze dane pokazują, że aż 18,1% populacji całego świata korzysta dziś z Instagrama! Warto jednak wiedzieć, że Instagram ogranicza korzystanie z serwisu osobom poniżej 13 roku życia, dlatego, gdyby spojrzeć tylko na grupę osób kwalifikujących się do korzystania z tej platformy, na pewno ten wynik procentowy byłby wyższy.

Fragment raportu Datareportal i Kepios o digital marketingu. Dane dotyczące Instagrama. Źródło: https://datareportal.com/

W drugim kwartale roku 2022 Meta zmieniła podstawowe dane dotyczące zasięgu Instagrama, dlatego aktualnie nie można podać dokładnych danych dotyczących wzrostu liczby odbiorców reklam na Instagramie rok po roku. Dlatego na potrzeby tego artykułu bazujemy na najświeższych danych sprzed tego okresu.

Instagram daje możliwość dotarcia do dużej grupy ludzi z całego świata, ale czy wpisują się oni w Twoją grupę odbiorców? Warto wiedzieć, jak wygląda struktura użytkowników tej platformy społecznościowej. Według danych podawanych przez portal Statista (https://www.statista.com/statistics/248769/age-distribution-of-worldwide-instagram-users/) pięć największych grup użytkowników Instagrama to:

 • mężczyźni w wieku 25-34 (17,1%),
 • kobiety w wieku 18-24 (16,8%),
 • kobiety w wieku 25-34 (14,6%),
 • mężczyźni w wieku 18-24 (13,4%),
 • kobiety w wieku 35-44 (8,1%).

Rozkład użytkowników Instagrama na całym świecie według wieku i płci. Stan na kwiecień 2022 r. Źródło: https://www.statista.com/


Jak wiele osób korzysta z Instagrama w Polsce?

W raporcie przygotowanym przez Datareportal i Kepios możemy również poddać analizie dane statystyczne dotyczące wykorzystania Instagrama w samej Polsce. Okazuje się, że na początku 2022 roku Instagram miał w naszym kraju aż 10,70 milionów użytkowników. Takie dane sugerują, że Twoja reklama na Instagramie może dotrzeć aż do 28,3% wszystkich mieszkańców Polski. Gdyby natomiast wziąć pod uwagę tylko grupę Polaków, która wiekowo kwalifikuje się do korzystania z tej platformy, można powiedzieć, że 32,6% korzysta w Polsce z Instagrama. Bardzo ważną informacją dla reklamodawców powinno być również to, że na początku 2022 roku 56,6% odbiorców reklam na Instagramie w Polsce stanowiły kobiety, a 43,4% stanowili mężczyźni.

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę


Reklama na Instagramie pozwala dotrzeć do sprecyzowanych grup docelowych

Dotarcie do idealnej grupy odbiorców to jednocześnie najważniejszy i prawdopodobnie najtrudniejszy element skutecznej strategii marketingowej. Jednak reklama na Instagramie znacząco go ułatwia, dzięki rozbudowanym funkcjom kierowania reklamy na odbiorców.

Platforma pozwala kierować reklamy na grupy dobierane między innymi względem miejsca zamieszkania, płci, wieku, zachowań zakupowych, zainteresowań. Dzięki temu możesz dotrzeć ze swoim przekazem reklamowym do osób, które mają największy potencjał do zaangażowania się w Twoje treści, co bez wątpienia będzie miało przełożenie na optymalizację Twojego współczynnika konwersji.

Chcesz dowiedzieć się, jak kierować reklamę na Instagramie do najlepszej grupy docelowej? Sprawdź nasz poradnik:


Szybkość i łatwość tworzenia reklamy na Instagramie

Reklamy na Instagramie są stworzone w taki sposób, by każdy mógł swobodnie zrealizować kampanię. Nie ma tam skomplikowanych funkcji, dzięki czemu możesz sprawnie zaprojektować świetną reklamę w ciągu kilku minut bez żadnego zaplecza technicznego. Nie wymaga to dużego budżetu ani współpracy z profesjonalnymi grafikami. Wystarczy, że rozumiesz działanie mediów społecznościowych i wiesz, jak zoptymalizować kampanię, by dotarła ona do odpowiedniej grupy odbiorców i przyniosła konwersję. Oczywiście, współpraca z agencją marketingową zapewni Ci prawdopodobnie lepsze efekty, bo chociaż samo stworzenie reklamy jest proste, to jej optymalizacja jest bardziej skomplikowana i wymaga pewnych zasobów wiedzy, aby była ona skuteczna.

Mimo wszystko trzeba przyznać, że proces tworzenia reklamy na Instagramie nie jest skomplikowany. Do samego stworzenia kampanii wystarczy, że będziesz posiadać obraz, zestaw obrazów lub wideo. W zależności od formy reklamy, jaką wybierzesz, może towarzyszyć im również tekst. Wśród dostępnych form reklamy na Instagramie znajdziesz:

 • Instagram Stories,
 • sekcja Odkrywaj,
 • rolki (reels),
 • główny kanał użytkownika (reklamy graficzne, video, karuzelowe, w formie kolekcji, produktowe),
 • reklamy produktowe umożliwiające bezpośrednią sprzedaż promowanych produktów,
 • reklamy w IGTV.

Przykład reklamy w głównym kanale na Instagramie.

Przykład reklamy na InstaStories.

Aby samodzielnie stworzyć reklamę na Instagramie, możesz wykorzystać dostępne narzędzia do edycji i tworzenia grafik i wideo. Przyda Ci się do tego na przykład Canva, Gimp, Pablo by Buffer, Inshot, Wevideo, Animoto. Dużym wsparciem będą również banki darmowych zdjęć i filmów: Pexels, Pixabay, Vidsplay itp.

Chcesz poznać więcej narzędzi, które pomogą Ci stworzyć świetną reklamę na Instagramie? Zajrzyj do tego artykułu:

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Niski próg cenowy realizacji reklamy na Instagramie

Marketing internetowy to bardzo dobry sposób reklamy dla przedsiębiorców, którzy nie posiadają dużego budżetu reklamowego - dotyczy to również reklamowania firmy na Instagramie.

Reklamę na Instagramie możesz zrealizować już od 1 USD dziennie, ale ostateczna kwota, którą chcesz przeznaczyć na promocję, zależy od Ciebie. Oczywiście, koszt jest również zależny od celu, który chcesz osiągnąć. Na przykład 1 USD to budżet dzienny, który możesz wykorzystać przy reklamie skierowanej na wyświetlenia. Natomiast w przypadku, gdy Twoim celem będzie uzyskanie zaangażowania w formie np. polubień, kliknięć, wyświetleń filmu, musisz przeznaczyć co najmniej 5 USD dziennie.

Warto jednak wiedzieć, że według badań przeprowadzonych przez MarketingCharts (https://www.marketingcharts.com/digital/social-media-117277) w 2020 roku reklama na Instagramie generowała średni współczynnik klikalności (CTR) na poziomie 0,58%, co jest świetnym wynikiem. Oznacza to, że zainwestowane w reklamę pieniądze najprawdopodobniej przyniosą Ci konkretne wyniki. To samo badanie pokazuje również, że średni koszt za kliknięcie reklamy (CPC) na Instagramie wynosił w 2020 roku 0,86 USD. Jest to wyższa kwota niż na przykład na Facebooku, gdzie średnie CPC wynosiło wówczas 0,57 USD. Jeśli zależy Ci na maksymalnym zoptymalizowaniu kosztów przeznaczonych na reklamę, możesz się zastanowić, czy lepszym wyborem nie będzie dla Ciebie jednak reklama na Facebooku.

Porównanie kosztów i efektów osiąganych przez reklamę na Facebooku i Instagramie w 2020 roku. Źródło: marketingcharts.com

Chcesz porównać koszty reklamy na Instagramie i Facebooku? Potrzebne dane znajdziesz w naszych artykułach:


Łatwe śledzenie wyników reklamy na Instagramie

Korzystając z reklam na Instagramie, masz możliwość bardzo prostego, intuicyjnego śledzenia wyników swoich reklam. Dzięki temu, że są wykorzystywane piksele śledzące, możesz dowiedzieć się, ile osób zobaczyło Twoją reklamę, kliknęło w nią, przeszło na stronę sklepu itp.

Wskaźniki skuteczności reklam są dostępne w Menedżerze reklam tuż po samym rozpoczęciu wyświetlania reklamy na Instagramie. Sposoby ich raportowania są takie same, co w przypadku reklam na Facebooku, więc jeśli kampania na Facebooku jest już za Tobą, z Instagramem też sobie na pewno poradzisz. Panel Menedżera reklam pozwala analizować wskaźniki na poziomie kampanii, zestawu reklam i pojedynczej reklamy. Możesz też dowolnie planować raporty, zapisywać je oraz dostosowywać kolumny.

Aby wyświetlić wskaźniki reklam na Instagramie, musisz przejść przez kolejne kroki:

 1. Przejdź do Menedżera reklam.
 2. Kliknij w kampanię zawierającą reklamę, której wskaźniki Cię interesują.
 3. Kliknij Wyświetl wykresy.
 4. Możesz tu sprawdzić: Przegląd wyników, Dane demograficzne, Platformę lub Wyświetlanie (dostępne tylko dla zestawów reklam z celem zasięg i częstotliwość) wybranej kampanii, zestawu reklam lub reklamy.

Pamiętaj, że w zależności od celu, który wybierzesz dla swojej reklamy, dostępne będą różne wyniki. Jeśli utworzona została przez Ciebie reklama z celem "Aktywność dotycząca posta", zobaczysz, ile polubień, komentarzy itp. wygenerowała Twoja reklama na Instagramie, a także jej całkowity zasięg. Możesz również wyświetlić wydaną kwotę oraz koszt wyniku.

Natomiast jeśli chcesz wykorzystać podział do wyświetlania danych, postępuj następująco:

 1. Przejdź do Menedżera reklam.
 2. Kliknij w Kampanie, Zestawy reklam lub Reklamy.
 3. Kliknij Podział, aby rozwinąć listę opcji.
 4. Kliknij podział, który chcesz wykorzystać. Pogrupowane są one według czasu, wyświetlania lub działania.
 5. Wynik uzyskasz w tabeli, która zaktualizuje się automatycznie.

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o analizowaniu działań w mediach społecznościowych:

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


Instagram daje coraz lepsze możliwości reklamowe

Zdarza się słyszeć głosy, że nie warto reklamować się na Instagramie, bo coraz mniej osób z niego korzysta. Nie ma to jednak zbyt wiele wspólnego z prawdą. Może to być złudne wrażenie ze względu na to, że popularność platformy Tik-Tok intensywnie wzrasta. Chociaż jej wzrost popularności jest szybki, to Instagram wciąż ma większą grupę odbiorców! Co ważne, Instagram wciąż zdobywa nowych odbiorców. Według danych podawanych w raporcie Datareportal i Kepios, rok do roku zwiększa się zasięg reklamowy Instagrama o 16,3%, co daje aż 1,5 miliona osób.

W dodatku można łatwo zauważyć, jak świetnie Instagram odnajduje się w trendach i odpowiada na potrzeby użytkowników. Zostało zwiększone wykorzystanie wideo i muzyki, dodane są możliwości, które cieszą się popularnością w innych aplikacjach (na przykład robienie zdjęć jednocześnie obiema kamerami telefonu na wzór aplikacji BeReal).

Instagram również świetnie się dopasowuje do potrzeb przedsiębiorców - zapewnia wysokie zaangażowanie i dociera do użytkowników o wysokiej motywacji zakupowej. Świetnie się sprawdza na przykład w przypadku sklepów internetowych, ponieważ pozwala na opcję zakupów bezpośrednio na Instagramie.

Dowiedz się więcej o tym, jak wykorzystywać potencjał mediów społecznościowych w swojej strategii marketingowej:


Czy warto reklamować się na Instagramie? Podsumowanie

Instagram daje świetne możliwości, jeśli chodzi o zwiększenie zasięgów firmy i optymalizację konwersji. Nie musisz posiadać dużych zasobów finansowych, aby zrealizować tam swoją pierwszą reklamę. Najważniejsze jest odpowiednie targetowanie odbiorców i przygotowanie interesujących, kreatywnych materiałów reklamowych.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
4.9
5

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 480 pozytywnych opinii w Google i 50 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Czy warto reklamować się na Instagramie?

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 76 głosów

UDOSTĘPNIJ