Co to jest anchor text i jak wpływa na pozycjonowanie strony?

Co to jest anchor text i jak wplywa na pozycjonowanie strony
Spis treści

• Anchor text - co to znaczy?

• Dlaczego anchor tekst (tekst kotwicy) jest ważny w SEO?

• Rodzaje anchorów w pozycjonowaniu

• Ile anchorów używać i jakie wybrać?

• Anchory w SEO - strategie wykorzystywania tekstów zakotwiczenia

• Podsumowanie

Algorytm Google wciąż się rozwija, a na pozycjonowanie strony wpływa coraz więcej czynników rankingowych. Jednym z nich jest treść linku, czyli tzw. anchor text. Wielu specjalistów ds. marketingu, zarówno początkujących, jak i weteranów, nie poświęca mu uwagi, na jaką zasługuje. Sprawdź, czym dokładnie jest anchor text, dlaczego jest ważny dla SEO i jak go optymalizować, by wspierać pozycjonowanie sklepu lub strony usługowej.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Anchor text - co to znaczy?

Co to jest anchor text, inaczej określany jako tekst zakotwiczenia lub tekst kotwicy? To tekst, w który klikasz, by przenieść się do innego adresu URL w internecie - w ramach tej samej witryny lub na zewnątrz. Zakotwicza on (łączy ze sobą) dwie różne lokalizacje w internecie. Teksty kotwicy zazwyczaj powodują przeniesienie do innej strony www, ale mogą także inicjować pobieranie pliku czy też przenosić użytkownika do pliku PDF. By zapewnić sobie bezpieczeństwo, warto najpierw najechać kursorem na tekst kotwicy. Wówczas wyświetli się adres URL, do którego kotwica prowadzi, i będziesz mógł sprawdzić, czy nie budzi podejrzeń. Zazwyczaj tekst kotwicy odróżnia się od pozostałych treści na stronie poprzez inny kolor treści oraz podkreślenie. Najczęściej anchory wyróżniają się niebieskim kolorem, ale ich styl można zmienić, edytując kod HTML i CSS. Jak wygląda tekst kotwicy w kodzie HTML? Przykład znajdziesz poniżej:

<a href=”https://widoczni.com/blog/”>Blog o marketingu internetowym</a>

W pierwszej części: <a href=”https://widoczni.com/blog/”> znajduje się adres URL, do którego ma prowadzić anchor. Z kolei druga część Blog o marketingu internetowym to tekst anchoru, który będzie wyświetlać się na stronie internetowej zamiast czystego adresu URL.

Neil Patel w kontekście anchorów używa ciekawego porównania. Zakłada, że internet jest autostradą, a anchory to znaki informujące o poszczególnych zjazdach z autostrady.


Dlaczego anchor tekst (tekst kotwicy) jest ważny w SEO?

Linki są ważne dla pozycjonowania, a ich nieodłączną częścią są treści anchorów. Dlaczego anchor text jest ważny w pozycjonowaniu? Wynika to z kilku powodów:

 • treści anchorów pozwalają użytkownikom zrozumieć, co znajdą na stronie, do której są kierowani - treść anchoru stanowi swoistą obietnicę dla użytkownika, dotyczącą treści, która znajduje się pod linkowanym adresem URL,
 • teksty anchorów informują roboty Google, o czym jest treść na danej podstronie - algorytmy wykorzystują treści anchorów, by upewnić się, że nie angażujesz się w działania spamerskie, oraz lepiej zrozumieć tematykę strony, do której prowadzi link - w tym celu analizują nie tylko treść samego anchoru, ale także jego kontekst i treści znajdujące się przed nim i po nim.

Według Google teksty kotwicy dostarczają lepszych informacji o stronie niż te, które wynikają z meta danych. Bardzo prawdopodobnie, że anchory wspierają również indeksowanie niektórych treści na stronie, np. obrazów, dokumentów, baz danych.

Chcesz zyskać wyższe pozycje w Google?


Rodzaje anchorów w pozycjonowaniu

Anchory możemy podzielić, ze względu na wykorzystany typ treści, na:

 • anchory markowe, które w treści zawierają nazwę Twojej firmy, np. agencja widoczni - to szczególnie polecana praktyka w przypadku linków przychodzących, dodawanych w zewnętrznych witrynach - pozwala ona budować autorytet marki i jednocześnie wzmacniać SEO strony,
 • teksty kotwicy w dopasowaniu ścisłym - występują wówczas, gdy w ramach treści anchoru wykorzystujesz frazę główną dla danej podstrony, np. agencja SEO dla strony głównej agencji widoczni czy anchor pozycjonowanie sklepów internetowych dla adresu URL prezentującego ofertę SEO dla e-commerce,
 • teksty kotwicy w dopasowaniu częściowym - są to treści anchorów, które oprócz głównego słowa kluczowego zawierają jeszcze inne słowa, np. Wypróbuj najlepsze narzędzia SEO” - to skuteczna metoda, która pozwala zastosować w anchorach słowa kluczowego bez ryzyka narażenia się na oskarżenie o działania spamerskie,
 • powiązane teksty kotwicy - to treść kotwicy, która nie zawiera dokładnego słowa kluczowego tylko słowo pokrewne, np. treść anchoru “strategia treci w mediach społecznościowych” kierującego na podstronę dotyczącą marketingu w mediach społecznościowych
 • nagi adres URL - jako tekst kotwicy można zastosować także czysty adres URL; nie jest to częsta praktyka, ale występuje np. w sytuacji, gdy podajemy źródło cytatu bądź zdjęcia,
 • ogólne treści kotwicy - są to anchory, które nie zawierają słów kluczowych, tylko słowa ogólne zachęcające do kliknięcia w link, można ich używać w sytuacji, gdy chcesz przyciągnąć uwagę odbiorców; przykładowe anchory ogólne to “kliknij tutaj”, “dowiedz się więcej”, “zobacz więcej” - nie nadużywaj ich, ponieważ z punktu widzenia SEO nie są najlepsze - nie informują robotów Google, o czym jest linkowana strona;
 • anchory z długim ogonem - to treści anchorów zawierające długi ogon, czyli tzw. słowa kluczowe LSI; są to frazy wyszukiwania semantycznego, najczęściej występują w formie pytań, można je znaleźć m.in. w oknie wyszukiwania, gdy Google podpowiada dokończenie zdania - możesz wykorzystać takie frazy jako anchor - to właśnie tekst kotwicy ze słowem kluczowym LSI, np. Co to jest anchor text, ile kosztuje pozycjonowanie strony itp.
 • kotwice w formie obrazu - istnieją także kotwice w formie graficznej - wówczas to kliknięcie w obraz przenosi do innego adresu URL; w takich sytuacjach musisz uzupełnić opis alternatywny obrazu, ponieważ Google w nim dotrzeże treść zakotwiczenia.

Istnieją także anchory, które łączą w sobie dwa typy, np. anchor markowy z anchorem dopasowania częściowego lub ścisłego. Przykładem takiego mieszanego anchoru będzie np. link oznaczony treścią “buty do biegania Adidas” czy “agencja marketingu internetowego widoczni”.

Sugerowane zapytania w wyszukiwarce Google, które mogą posłużyć do budowania treści anchorów w formie pytań

Jeszcze kilkanaście lat temu specjaliści SEO nagminnie wykorzystywali anchory w dopasowaniu ścisłym, umieszczając je nawet kilkukrotnie na jednej stronie. Przynosiło to wymierne efekty, jednak obecnie Google nie wyraża zgody na takie działania. Skutecznym rozwiązaniem jest wykorzystywanie na jednej stronie anchorów różnego typu - nie nadużywaj żadnego z nich. Unikaj także anchorów w postaci samych linków oraz długich zdań - mogą one rozproszyć użytkownika i zniechęcić go do przejścia do linku.


Ile anchorów używać i jakie wybrać?

Ile kotwic w dopasowaniu ścisłym to zbyt dużo? Odpowiedź nie jest jasna, a wszystko zależy od branży, w której działasz, użytkowników, do których chcesz dotrzeć. Najlepszą wskazówką jest stosowanie takiej treści kotwicy, która jest pomocna dla użytkownika i pomaga mu z góry stwierdzić, jaka zawartość strony będzie czekać po kliknięciu w link. Zawsze najlepiej jest dbać o trafność kotwic, unikać nadmiernej optymalizacji i przede wszystkim zapewniać pozytywne wrażenia użytkownikom. Dlatego nie zastanawiaj się nadmiernie nad liczbą anchorów oraz ich typami - stosuj je w sposób naturalny, z myślą o odbiorcach. Jeśli koniecznie chcesz poznać procentowy udział poszczególnych typów anchorów na jednej podstronie, znajdziesz go poniżej:

 • 30-40% to anchory markowe,
 • 30-40% to kotwice częściowego dopasowania,
 • 20-40% to pozostałe typy kotwic (nagie adresy URl, kotwice ogólne, ścisłego dopasowania, kotwice w formie obrazów.

Jak zadbać o doświadczenia użytkownika na stronie?


Anchory w SEO - strategie wykorzystywania tekstów zakotwiczenia

Wiemy już, że treści anchorów są ważne z punktu widzenia pozycjonowania. Teraz musimy dowiedzieć się, jak optymalizować anchor text w kontekście SEO, by wspierać jego efekty i poprawiać doświadczenia użytkowników. Poniżej znajdziesz szereg przydatnych praktyk, które pomogą Ci dobrze wykorzystać anchory w pozycjonowaniu. Przyjazny dla SEO tekst kotwicy to taki, który:

 • jest zwięzły,
 • dotyczy strony, do której prowadzi link,
 • ma niewielkie zagęszczenie słów kluczowych,
 • nie jest zbyt ogólny.

Na analizę treści anchorów wpływ mogła mieć aktualizacja algorytmu Bert, która została wdrożona w 2019 roku, a dotyczyła przetwarzania języka naturalnego. Od tej pory prawdopodobnie algorytmy Google analizują nie tylko treść samego anchoru, ale także zawartość znajdującą się w jego otoczeniu. Dlatego tak ważna jest właściwa optymalizacja anchorów.


Zadbaj o trafność tekstu zakotwiczenia

Tekst zakotwiczenia powinien składać się z treści i słów, które są ściśle powiązane z zawartością linkowanej strony. Jeśli masz post na blogu o znaczeniu treści w pozycjonowaniu, musisz dodać do niego link z adekwatną treścią, np. Zobacz, jakie znaczenie mają treści dla pozycjonowania. Poniżej znajdziesz przykład anchoru oraz treści - zarówno anchor, jak i nagłówek na linkowanej stronie zawierają te same frazy. Jeśli treść linkowanej strony nie będzie odpowiadać anchorowi, użytkownik prawdopodobnie szybko zamknie stronę i nie wróci do zapoznawania się z treściami na blogu. Nie tylko Google szuka bowiem trafności - użytkownicy również nie lubią być manipulowani. Potwierdzają to badania Ahrefs dotyczące tekstu kotwicy - wg nich posiadanie chociaż jednego tekstu kotwicy zawierającego trafną frazę kluczową stwarza szansę na wyższą pozycję (źródło: https://ahrefs.com/blog/anchor-text/).


Stosuj różne typy anchorów w jednej treści

Jeśli będziesz stale stosować w jednej treści oraz w obrębie całej witryny tylko anchory dopasowania ścisłego, Google może uznać, że takie działania ma charakter spamerski. To może wiązać się z obniżeniem pozycji Twojej strony w Google i utratą ruchu na stronie. Podobny efekt uzyskasz, jeśli będziesz stale stosował anchory z nazwą marki czy inne. Najskuteczniejszą taktyką jest wykorzystywanie różnego typu anchorów zarówno w całej witrynie, jak i w obrębie pojedynczego adresu URL. Własne, unikalne i zróżnicowane podejście to najlepsza strategia, która nie narazi Cię na kary od Google. Wskazówki dotyczące treści anchorów mogą różnić się w zależności od eksperta SEO, branży, w której działasz, oraz typu strony. Jeśli nie masz własnej strategii tworzenia treści anchorów, zainspiruj się konkurencją. Zobacz, jak przeprowadzić analizę konkurencji w SEO. Pamiętaj jednak, że nie możesz kopiować strategii anchorów 1:1 - to, co działa u konkurencji, niekoniecznie zadziała u Ciebie. Zadbaj, by profil anchorów był możliwie jak najbardziej naturalny i dopasowany do oczekiwań odbiorców oraz robotów Google.

Zastanawiasz się, czy Twoja strona potrzebuje optymalizacji?


Zwróć uwagę na treść otaczającą anchor

Użytkownik, klikając w link, nie skupia się wyłącznie na treści anchoru, ale także na zawartości go otaczającej. Możemy założyć, że tak samo działają roboty Google. Nawet jeśli anchor nie stanowi całego zdania, to musisz zadbać o treść, która znajduje się przed anchorem i po nim.


Nie zaniedbuj opisów alternatywnych obrazów

Opisy alternatywne obrazów są ważne z kilku powodów:

 • pomagają robotom Google zrozumieć, o czym jest obraz,
 • stanowią rodzaj treści kotwicy w przypadku, gdy to obraz stanowi kikalny link,
 • mogą pomagać osobom niedowidzącym w zapoznaniu się z zawartością obrazu.

Tagi alternatywne obrazu powinny być bardzo opisowe i brzmieć jak naturalne zdanie. Możesz umieścić w opisie frazy kluczowe, ale zrób to w sposób naturalny - nie upychaj nadmiernie fraz. Wybierz jedną główną frazę i umieść ją w tekście alternatywnym.


Analizuj i testuj swoje treści kotwic

Śledzenie treści kotwic, które wykorzystujesz, wymaga nieco wysiłku, ale jest to jedyny skuteczny sposób weryfikacji, jak anchory na Twojej stronie wpływają na SEO. Najlepszym narzędziem do analizy treści kotwic będzie płatne narzędzie Ahrefs. Za jego pomocą:

 • znajdziesz wszystkie linki wewnętrzne znajdujące się pod konkretnym adresem URL,
 • przeanalizujesz procentowy udział poszczególnych treści anchorów w Twojej witrynie,
 • przeanalizujesz linki pod kątem ich typu (dofollow, nofollow, linki przekierowane i pozbawione przekierowań),

Potrzebne dane o linkach wewnętrznych znajdziesz w raporcie Site Audit w zakładce Profil linków -> wewnętrzne linki. Zobacz, jak wykorzystać Ahrefs do optymalizacji treści strony pod kątem pozycjonowania.

Filtrowanie linków wewnętrznych w Ahrefs według typu linku

Zarówno w treści anchoru, jak i na linkowanej stronie znajdziesz frazę “pozycjonowanie sklepu”


Anchory w SEO. Podsumowanie

Treści kotwic w SEO są ważne. Same w sobie nie sprawią, że znajdziesz się na pierwszej stronie Google, ale są ważnym elementem strategii pozycjonowania strony oraz sklepu. Dobrym pomysłem jest zaimplementowanie własnej strategii budowania anchorów zarówno w obrębie witryny, jak i w procesie pozyskiwania linków zwrotnych. Unikaj działań spamerskich, dbaj o naturalny profil linków, ich zwięzłość oraz trafność. W połączeniu z innymi elementami przyniesie to efekty w postaci poprawy rozpoznawalności, budowy autorytetu, ruchu i widoczności.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest anchor text i jak wpływa na pozycjonowanie strony?

Średnia ocen użytkowników4.83 na podstawie 98 głosów

UDOSTĘPNIJ