Jak reklamować firmę za granicą z Google Ads? Kompleksowy poradnik

jak reklamowac firme za granica z google ads
Spis treści

• Jak się przygotować do kampanii Google Ads za granicą?

• Wskazówki dla skutecznej kampanii Google Ads na rynku międzynarodowym

• Podsumowanie

Reklama Google Ads to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz rozpocząć ekspansję swojej firmy na rynki zagraniczne. Zapewni Ci szybki efekt i skuteczne dotarcie do określonej grupy docelowej. Jednak przed rozpoczęciem kampanii ważne jest odpowiednie przygotowanie się do reklamowania za granicą, aby osiągnąć maksymalną skuteczność.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jak się przygotować do kampanii Google Ads za granicą? 4 najważniejsze kroki

Reklamowanie za granicą to zupełnie inna forma działania niż lokalne i krajowe promowanie firmy, dlatego wymaga również nieco innego przygotowania. W przypadku kampanii Google Ads za granicą bardzo ważne jest to, aby sprawdzić swoje możliwości, zbadać rynek oraz bliżej poznać swoją nową grupę odbiorców. Bez odpowiedniego przygotowania nie możesz oczekiwać, że Twoja reklama za granicą przyniesie wymarzone efekty. Będzie wręcz przeciwnie - to raczej utopienie pieniędzy w nieefektywną kampanię. Radzimy Ci, abyś przeszedł/przeszła co najmniej przez cztery poniższe kroki przygotowania.


1. Zbadaj swoje szanse i możliwości w Google Ads za granicą

Aby określić, na które rynki zagraniczne reklamować swoją firmę, musisz przede wszystkim dowiedzieć się, w których krajach jest duży popyt na Twoje produkty lub usługi. Możesz w tym celu wykorzystać bezpłatne narzędzie Google Market Finder (https://marketfinder.thinkwithgoogle.com/), które zasugeruje najlepsze rynki międzynarodowe dla Twojej marki. Wystarczy, że założysz konto na stronie, a następnie wpiszesz adres URL swojej witryny internetowej. Następnie narzędzie, po szybkiej analizie Twojej strony, zidentyfikuje główne usługi/produkty, które wiążą się z Twoją firmą. Gdy je zatwierdzisz, Market Finder przedstawi trzy najlepsze rynki, które pasują do Twojej firmy. Pokaże on również mapę, która przedstawi popularność takiej oferty w innych krajach. Market Finder generuje również niestandardowe raporty, które szczegółowo opisują między innymi zachowania zakupowe online w wybranym kraju, podział zakupów według produktów, wykorzystanie urządzeń mobilnych w e-commerce itp.

Przykład wyników, które można uzyskać w narzędziu Google Market Finder.

Możesz również wykorzystać Google Analytics, aby sprawdzić skąd pochodzą Twoi aktualni odbiorcy. Poza informacją o ich miejscu zamieszkania, dowiesz się również, w jakim stopniu angażują się oni na Twojej stronie internetowej.

Przykładowy raport z Google Analytics na temat zaangażowania w witrynie użytkowników z różnych państw.


2. Poznaj grupę swoich odbiorców z zagranicznego Google Ads

Poświęć czas na to, by lepiej poznać swoich odbiorców. Inny język to podstawowa różnica, ale musisz również poznać lepiej ich zachowania kulturowe, znaczenie symboli, kolorów i obrazów. Sprawdź również ich zachowania w sieci, tendencje zakupowe. W niektórych chętniej oglądane jest wideo, a w innych lepiej przyjmują się grafiki. Weź również pod uwagę szybkość działania sieci w danym kraju, ponieważ przy wolnym przesyłaniu danych, Twoja reklama może nie wyświetlać się prawidłowo, jeśli będzie miała zbyt dużą wagę. Przeanalizuj również, z jakich przeglądarek i wyszukiwarek najczęściej korzystają użytkownicy sieci. Na przykład w Chinach w 2021 roku 83.97% użytkowników korzystało z wyszukiwarki Baidu (https://gs.statcounter.com/search-engine-market-share#monthly-202101-202112-bar) , a nie z Google.

Sprawdź, najpopularniejsze wyszukiwarki w innych krajach:

Podróż zakupowa klienta różni się w zależności od lokalizacji, w jakiej się znajduje, dlatego nie możesz ograniczać się wyłącznie do przetłumaczenia reklam, które sprawdziły się w Polsce. Zapoznaj się z rzetelnymi raportami, sprawdź statystyki i wykorzystaj tę wiedzę podczas tworzenia swojej reklamy w Google Ads.

Potrzebujesz wsparcia w skutecznym dotarciu do klienta?


3. Dostosuj swoją stronę do zagranicznych użytkowników Google Ads

Nawet jeśli przygotujesz najskuteczniejszą reklamę w Google Ads, ale Twoja strona nie będzie dostosowana do nowych odbiorców - nie odniesiesz sukcesu. Pomijając optymalizację techniczną strony, musisz dostosować swoją stronę internetową również do niuansów kulturowych, preferencji odbiorców i specyfiki kraju. Oto kilka przykładów, na które musisz zwrócić uwagę:

  • Czy Twoje CTA na stronie mają odpowiedni wydźwięk? Na przykład w Japonii bardzo ceni się szacunek i uprzejmość, Twoje CTA powinno być do tego dostosowane.
  • Jakie multimedia wykorzystujesz na stronie? Jeśli głównie wstawiasz filmy w swojej witrynie, a wchodzisz na rynek w kraju, w którym jest niska prędkość internetu, spróbuj zamienić je na zdjęcie lub GIFy.
  • Czy treści na Twojej stronie są dostosowane do kultury kraju?
  • Czy dominujący kolor Twojej strony masz dostosowany do kultury interesującego Cię kraju?

O tym, jak przygotować swoją stronę internetową na odbiorców z międzynarodowego rynku, dowiesz się z poniższych artykułów:


4. Odpowiednio dobierz słowa kluczowe do zagranicznego Google Ads

Aby Twoja reklama Google Ads brzmiała profesjonalnie i skutecznie docierała do wybranych odbiorców, warto skorzystać ze współpracy z profesjonalnym tłumaczem. Wesprze on Twoją pracę szeroką wiedzą na temat lokalnych powiedzonek i gier słownych. Jednak na tym Twoja praca nie może się skończyć, powinieneś/powinnaś również wyszukać odpowiednie dla kampanii słowa kluczowe. Pamiętaj, że może być konieczna zmiana całych fraz i treści reklamy, nie możesz tłumaczyć swoich reklam słowo w słowo. Aby znaleźć odpowiednie słowa kluczowe, wykorzystaj narzędzia, które pozwalają na określenie lokalizacji. Możesz na przykład wykorzystać takie narzędzia jak Ahrefs, Senuto lub Ubersuggest.

Możliwość wyboru kraju przy wyszukiwaniu słów kluczowych w narzędziu Senuto.


Wskazówki dla skutecznej kampanii Google Ads na rynku międzynarodowym

Bez względu na to, czy od lat działasz w branży i chcesz wejść na nowy rynek, czy też prowadzisz startup i od początku chcesz docierać do międzynarodowej grupy odbiorców, musisz wiedzieć, jak pracować z Google Ads. Najlepsze praktyki dotyczące reklam PPC pozostają bez zmian, dlatego warto żebyś przeczytał/przeczytała sobie wcześniejsze artykuły. Natomiast w tym wpisie zdradzimy Ci najlepsze praktyki dotyczące kierowania reklam Google Ads za granicę.

Poznaj podstawy realizacji efektywnych reklam w Google Ads:

Szukasz skutecznej i szybkiej reklamy online?


Kieruj reklamę Google Ads na duże miasta

Jeśli chcesz poszerzyć zasięg swojej marki na inny, nowy kraj, to kieruj swoją reklamę na większe miasta. Wybieraj te, w których będziesz mieć większą liczbę wyszukiwań oraz będziesz mógł/mogła dotrzeć do szerszej grupy odbiorców. Popularnym błędem przy tworzeniu kampanii Google Ads na rynek zagraniczny jest kierowanie reklamy na cały kraj. Możesz w ten sposób znacząco podnieść koszt realizacji kampanii, choć nie wpłynie to na jej większą efektywność.


Dbaj o spójność treści, gdy tworzysz reklamę w Google Ads

Realizując reklamę PPC nie możesz zadbać tylko to, by treść reklamy była odpowiednia i interesująca. Musisz skupić się również na tym, by przygotowana przez Ciebie treść reklamy była spójna ze stronami docelowymi w Twojej witrynie. Zwróć uwagę zarówno na język, jak i słowa kluczowe i cały charakter tekstu. Zadbanie o te elementy, będzie miało pozytywne przełożenie na Twoje wyniki - docenią to zarówno algorytmy Google, jak i użytkownicy.


Zacznij od reklam displayowych lub wideo, jeśli chcesz budować wizerunek

Jeżeli dopiero zaczynasz działać w wybranym kraju, ważne jest zbudowanie zaufania wśród odbiorców. Na tamtym rynku na pewno działa już wiele innych firm, które są bardziej znane, dlatego Twoi docelowi odbiorcy mogą niechętnie patrzeć na nieznaną markę z innego kraju. Warto w takim przypadku zdecydować się na realizację jednej lub dwóch kampanii displayowych lub reklam wideo, aby rozpocząć pierwszy etap budowania ścieżki wśród klientów. Dodatkowo, reklama displayowa ma zazwyczaj niższy koszt za kliknięcie, co pozwoli Ci na dotarcie do dużej ilości osób bez konieczności inwestowania dużej kwoty.


Użyj trybu „Obserwacja” w kampaniach w sieci wyszukiwania Google Ads

Przydatnym rozwiązaniem, przy wchodzeniu na nowy rynek, będzie monitorowanie skuteczności reklam za pomocą trybu „Obserwacja” w kampaniach w sieci wyszukiwania Google Ads. Ten tryb odpowiada za informowanie o skuteczności dotyczącej wybranych miejsc docelowych, tematów lub odbiorców w czasie trwania kampanii. Taka wiedza pozwoli Ci na podejmowanie lepszych decyzji dotyczących dalszego kierowania kampanią. Jeśli zauważysz, że kampania w sieci wyszukiwania ma grupę odbiorców, która zapewnia szczególnie wysokie konwersje, możesz wykorzystać tę grupę do kierowania w kampanii w sieci reklamowej.


Wypróbuj kierowanie reklamy Google Ads na dwa języki

Skutecznym sposobem na dotarcie do większej ilości osób z zagranicy, może się okazać kierowanie reklamy na dwa języki. Celem jest dotarcie do osób, które są dwujęzyczne. To, jakie reklamy będą im się wyświetlać, zależy od tego, jakie mają ustawienia na swoim komputerze. . Oznacza to, że jeśli Twoje reklamy są w języku angielskim, ale jako docelowy język uwzględniasz także język hiszpański ro możesz wyświetlać reklamę osobom dwujęzycznym zarówno w języku hiszpańskim, jak i angielskim.


Zwróć uwagę na strefę czasową przy realizacji kampanii Google Ads

Jeżeli realizujesz pierwszą kampanię w Google Ads będzie ona automatycznie ustawiona w ten sposób, by działać 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Czy jest Ci to potrzebne? Lepszym rozwiązaniem będzie określenie konkretnych godzin, dni wyświetlania się reklamy. W tym celu musisz przejść do sekcji “Harmonogram reklam” w Google Ads i stworzyć samodzielnie interesujący Cię harmonogram. Pamiętaj, aby w harmonogramie reklam sprawdzić, jaka strefa czasowa jest określona dla Twojego konta. W kraju, w którym chcesz się reklamować, może obowiązywać inna strefa czasowa.


Przeprowadzaj testy A/B w Google Ads

Bez względu na to, gdzie się reklamujesz, powinieneś/powinnaś testować skuteczność przeprowadzanych kampanii. Jest to jednak szczególnie ważne w przypadku kampanii realizowanych w innym kraju - czasami nawet najdokładniejszy research może nie wystarczyć, by dobrze zrozumieć potrzeby i zachowania użytkowników z innego kraju. W tym celu warto wesprzeć swoje działania testami A/B i weryfikować, które reklamy są w danej lokalizacji najskuteczniejsze. Pamiętaj, że możesz stworzyć maksymalnie pięć eksperymentów dla jednej kampanii, jednak w jednym momencie możesz testować tylko jeden eksperyment.


Jak reklamować firmę za granicą z Google Ads? Kompleksowy poradnik. Podsumowanie

Dobrze zrealizowana kampania Google Ads na zagranicznym rynku pomoże Ci zwiększyć rozpoznawalność marki, a także podnieść współczynnik konwersji. Jednak bardzo ważne w tym procesie jest to, by zadbać o odpowiednie przygotowanie do zrealizowania kampanii. Musisz poznać swoich klientów docelowych, sprawdzić konkurencję, a także ocenić swoje możliwości. Dopiero wówczas możesz oczekiwać, że zagraniczna kampania Google Ads przyniesie zamierzony skutek.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak reklamować firmę za granicą z Google Ads? Kompleksowy poradnik

Średnia ocen użytkowników4.86 na podstawie 62 głosów

UDOSTĘPNIJ