Zdominujemy wyniki wybranej lokalizacji
Atrakcyjne kosztowo rozwiązania dla małych i średnich firm działających na rynku lokalnym.
SEO Lokalne

Pozycjonowanie lokalne strony - Usługi SEO dla firm lokalnych

Świadczysz swoje usługi w konkretnym regionie lub mieście?  Lokalne pozycjonowanie jest właśnie dla Ciebie.

Dzięki lokalnemu SEO dotrzesz do klientów z najbliższej okolicy, a także zwiększysz swoje szanse na konwersje. SEO lokalne dąży do zbudowania wysokich pozycji Twojej strony w top 10 Google na frazy związane z konkretną lokalizacją np. województwem czy miastem.

Dzięki dobrze przeprowadzonej optymalizacji, klienci poszukujący lokalnych firm i usług, trafią właśnie do CiebieTwoja oferta wyświetli się w wynikach wyszukiwania użytkownikom znajdującym się w Twojej okolicy. Jeśli interesuje Cię pozycjonowanie lokalne SEO w Poznaniu lub innym mieście, świetnie trafiłeś.

Korzyści z lokalnego pozycjonowania stron:

 • wzrost ilości konwersji, wzrost sprzedaży
 • wysokie pozycje w lokalnych wynikach wyszukiwania (również Google Maps)
 • wysokiej jakości ruch - rosnąca liczba trafnych odwiedzin na stronie
 • rozpoznawalność marki - budowa wartości marki na rynku lokalnym

Sprawdź jakie efekty daje skuteczne pozycjonowanie stron.

Wyślij zapytanie o cenę

p1.jpg
p2.jpg
 • p1.jpg
 • p2.jpg

Zakres działań w pozycjonowaniu lokalnym strony w Google

W ramach lokalnego SEO realizujemy działania z zakresu budowy pozycji strony w top 10 na frazy lokalne i ogólne, opisujące ofertę. Usługa pozycjonowania lokalnego strony obejmuje:

 • prace optymalizacyjne,
 • content marketing,
 • budowę profilu linków przychodzących,
 • utworzenie profilu Google Moja Firma
 • budowę popularności i wizerunku w sieci,
 • optymalizację konwersji.

Dodatkowo dbamy także o spójność danych teleadresowych firmy w sieci – nie tylko na stronie, ale również w mediach społecznościowych i katalogach branżowych online. Te kroki oraz dobrze uzupełniony i zoptymalizowany profil firmy w Mapach Google pozwalają na dominację lokalnych wyników wyszukiwania w Google.

Pozycjonowanie lokalne popularność

Lokalne pozycjonowanie realizujemy w Poznaniu oraz innych ważnych miastach w Polsce. Popularność lokalnego pozycjonowania stron w Google  powiązanego z konkretnym miastem jest bardzo zróżnicowana. W oparciu o dane z narzędzia Google Keyword Planner prezentujemy średnią miesięczną liczbę wyszukiwań (za rok 2016) dla największych miast Polski.

Pozycjonowanie lokalne cennik - ile kosztuje lokalne SEO?

Każda agencja SEO posiada indywidualny cennik z pozycjonowaniem lokalnym strony. Przed rozpoczęciem współpracy i podpisaniem umowy z agencją, warto zwrócić uwagę na sposób rozliczenia. Na rynku popularne są dwa modele rozliczeń za lokalne pozycjonowanie:

 • rozliczenie za frazy
 • stały abonament

Realizując pozycjonowanie lokalne strony trzeba pamiętać, że ważna jest regularność prowadzonych działań. Lokalne SEO to proces, który pierwsze efekty może przynieść nawet po kilku miesiącach. System abonamentowy daje Ci gwarancję, że pozycjonowanie prowadzone będzie w sposób nieprzerwany, a pozycja Twojej strony będzie systematycznie wzrastać.  

Lokalne pozycjonowanie firm - Szukaj online, kupuj offline

Model Research Online Buy Offline (ROBO), czyli sprawdzanie w internecie usług i produktów, ale dokonywanie zakupu stacjonarnie, dominuje właśnie na rynku lokalnym. Zanim użytkownik uda się do restauracji, gabinetu lekarskiego, warsztatu samochodowego i innych punktów usługowych w swojej okolicy, sprawdza firmę w Google. Zazwyczaj szuka wskazówek dojazdu, ale również godzin otwarcia, cennika i szczegółów oferty. Dzięki pozycjonowaniu lokalnemu SEO zawsze odnajdzie Twoją firmę! 

Efekty pozycjonowania lokalnego strony

Dobrze zoptymalizowana strona wyświetla się w lokalnych wynikach wyszukiwania na frazy opisujące ofertę, nawet jeśli użytkownik nie doda do frazy nazwy miasta. Po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy opisującej usługę, np. „restauracja chińska” wyszukują się nie restauracje z całej Polski, ale te z najbliższej okolicy. Są widoczne zarówno w wynikach wyszukiwania, jak i w sekcji map Google.

W lokalnym SEO Twoja firma będzie konkurować tylko z firmami lokalnymi, dlatego efekty będą widocznie szybciej niż przy pozycjonowaniu nastawionemu na pozyskanie klientów z całej Polski.

 

Wpływ opinii na SEO lokalne

Opinie wystawiane w Google również mają duży wpływ na powodzenie pozycjonowania lokalne stron. Nie ma oczywiście oficjalnych informacji, ale z doświadczenia praktyków, w tym z naszego doświadczenia wynika, że opinie pozytywnie wpływają na widoczność strony. Opinie są cenionym źródłem wiedzy dla użytkowników, dlatego Google również je uwzględnia, co ma spore znaczenie w SEO lokalnym.  Prawdopodobnie algorytm dokonuje analizy semantycznej opinii, ale to, czy przeważają opinie negatywne, czy pozytywne nie ma znaczenia. Zwyczajnie o negatywne opinie dużo łatwiej, więc gdyby faworyzować tylko strony z pozytywnymi opiniami, wyniki wyszukiwania nie byłyby wartościowe.

SEO lokalne a Google Moja Firma

Lokalne pozycjonowanie w Google i prowadzenie profesjonalnego profilu Google Moja Firma idą w parze. Zawsze zalecamy stworzenie profilu firmowego w Google i dbanie o jego wyczerpującą i aktualną treść. Dobrze uzupełniony profil to nie tylko korzyści dla lokalnego SEO , ale przede wszystkim dla użytkowników. Gdy użytkownik znajdzie Twoją firmą w Google, może otrzymać szereg niezbędnych informacji bez konieczności odwiedzania Twojej witryny. Na przykład Muzeum Narodowe w Poznaniu wygląda w lokalnych wynikach wyszukiwania w taki sposób:

widoczni pozycjonowanie lokalne muzeum poznan

źródło: Google

 

Warto zadbać o weryfikację wszystkich danych, aby były na pewno zgodne z tym, co podajemy na stronie internetowej. Może się zdarzyć, chociaż dotyczy to zwykle miejsce publicznych, że miejsce ma więcej niż jeden profil - oficjalny i nieoficjalny. Warto to uporządkować i zapobiegać tworzeniu nieautoryzowanych profili na temat naszej firmy lub miejsca. Przykładem miejsca z dwoma profilami jest Zamek w Poznaniu:

widoczni pozycjonowanie lokalne zamek poznan

Źródło: Google

 

Firma wraz z danymi widoczna jest także na mapach, skąd użytkownik może wybrać kolejny krok, np. odwiedziny strony, wskazówki dojazdu lub udostępnienie lokalizacji:

widoczni pozycjonowanie lokalne mapy poznan

widoczni pozycjonowanie lokalne mapy poznan2

Źródło: Google

 

Pozycjonowanie lokalne SEO a czynniki rankingowe

Zdaniem ekspertów z Moz do najważniejszych czynników, wpływających na lokalne SEO w wynikach wyszukiwania zaliczamy:

 • linki przychodzące
 • optymalizację treści z uwzględnieniem danych teleadresowych oraz fraz wskazujących na lokalizację
 • zaangażowanie użytkowników, mierzone w formie CTR, współczynnika konwersji i aktywności wskazujących na próbę nawiązania kontaktu z firmą

Pośród innych czynników SEO lokalnego, o których wspominają eksperci z branży znajdują się m.in. takie jakie: wyczerpujący i rzetelny profil Google Moja Firma, wpisy do katalogów (nawet bez linków) i inne.

Audyt pozycjonowania lokalnego strony

Nawet jeśli nie prowadziłeś do tej pory lokalnego SEO, warto przeprowadzić audyt, który pozwoli ocenić spójność informacji na temat Twojej firmy w sieci. Ważnym aspektem jest zgodność danych, tzn. w Google, na Facebooku, w katalogach i wszędzie, gdzie pojawia się nazwa, numer telefonu i adres Twojej firmy dane powinny być takie same.

Zdarza się, że firma ma nazwę oficjalną, wpisaną do rejestru, ale na rynku funkcjonuje pod nazwą marki. W takiej sytuacji lepiej ustalić wcześniej, która nazwa ma być rozpoznawana przez klientów. Jeśli do tej pory nazwa firmy wpisywana była do katalogów adresowych w różny sposób, pierwszym krokiem powinno być skorygowanie tych danych. Podobnie w przypadku zmian, np. przy zmianie numeru telefonu czy adresu siedziby. Jeśli firma posiada czynnych kilka numerów telefonów, również wybieramy tylko jeden do komunikowania go w katalogach i innych wpisach w sieci.

Istotnym etapem mającym wpływ na pozycjonowanie lokalne SEO jest także weryfikacja jakości wpisów do katalogów. Idealnie byłoby, gdyby miejsca, w których pojawiają się dane firmy były spójne tematycznie z Twoim profilem działalności. Prawdopodobnie Google lepiej ocenia wpis adresowy firmy remontowej w katalogu budowlanym niż w katalogu ogólnym.

Aby przeprowadzić audyt, wystarczy przeprowadzić wyszukiwanie firmy w sieci z wykorzystaniem różnych danych. Na przykład wyszukiwanie z nieoficjalną nazwą firmy, wyszukiwanie ze starym numerem telefonu, wyszukiwanie z adresem i bez adresu. To czasochłonne, ale pozwoli dotrzeć do wybrakowanych lub nieaktualnych wpisów i wesprzeć pozycjonowanie lokalne w Google.

Częste pytania i odpowiedzi

Co to jest pozycjonowanie lokalne?
To pozycjonowanie, które ma na celu wyświetlanie się w Google osobom z najbliższej okolicy lub osobom, które szukają miejsc z określonej okolicy. To szczególnie skuteczne dla takich firm jak restauracje, punkty usługowe, kluby fitness itp.

Co wpływa na pozycjonowanie lokalne?
Ważnym czynnikiem w pozycjonowaniu lokalnym jest komunikowanie na stronie lokalizacji, najlepiej w formie adresu i numeru telefonu. Warto zadbać o zgodność tych danych także w katalogach i wizytówkach online.

Ile trwa pozycjonowanie lokalne?
Ze względu na mniejszą konkurencję i zasięg pierwsze efekty pozycjonowania lokalnego można zauważyć już po 4 miesiącach działań. Jeśli strona w ogóle nie była pozycjonowana, wzrosty mogą nastąpić nawet w krótszym czasie.

Jak założyć wizytówkę Google?
Wizytówka Google Moja Firma to bezpłatna forma promocji firmy w sieci, która również wspiera pozycjonowanie lokalne. Wystarczy założyć profil, uzupełnić go, a następnie poprosić o wysłanie kodu weryfikującego własność firmy oraz jej lokalizację.

Co to są lokalne wyniki wyszukiwania?

Lokalne wyniki wyszukiwania to wyniki dopasowane do użytkownika pod względem jego bieżącej lokalizacji. W wynikach lokalnych możemy wyróżnić dwa istotne obszary:

 • local pack
 • organiczne lokalne wyniki wyszukiwania

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z listą 3 firm dołączoną do mapki, na której firmy są zaznaczone. Użytkownik może za pomocą przycisku “więcej miejsc” przejść do wyników wyszukiwania Google Maps i tam kontynuować wyszukiwanie.

Organiczne wyniki są to klasyczne tekstowe wyniki wyszukiwania. Dotarcie do nich wymaga podobnej pracy jak każda inna forma pozycjonowania stron, ale z dodatkową pracą nad podkreśleniem lokalizacji firmy.

 

Czynniki rankingowe w pozycjonowaniu lokalnym

Pozycjonowanie lokalne wymaga trochę innej pracy niż optymalizacja stron bez określonej lokalizacji. Możemy wyróżnić szereg czynników rankingowych, które po części dotyczą w ogóle SEO, ale po części są ściśle związane z pozycjonowaniem na wybraną lokalizację. Co wpływa na lokalne SEO?

Jak pozycjonować stronę w lokalnych wynikach wyszukiwania?

Efektywność pozycjonowania lokalnego to połączenie działań w zakresie optymalizacji profilu Google Moja Firma i optymalizacji strony z uwzględnieniem nazwy lokalizacji. Rezultatem takich działań ma być widoczność strony dla użytkowników, którzy wyszukują usług, firm, miejsc w pobliżu miejsca, gdzie się znajdują. Aby Google mogło dobrze rozpoznać Twoją lokalizację, tak istotne są działania, które podkreślają Twój fizyczny adres: frazy lokalizacji na stronie, spójne dane adresowe we wszystkich miejscach online, gdzie się promujesz, treści wskazujące na Twój związek z daną lokalizacją i linki. Poniżej znajdziesz listę najważniejszych czynników rankingowych w lokalnym SEO:

Wszystkie czynniki:

Omówimy najważniejsze czynniki rankingowe lokalnego SEO z powyższej listy:

 

Profil Google Moja Firma

Stworzenie profilu jest bezpłatne i oprócz wspierania SEO daje także inne korzyści - użytkownicy mają łatwy dostęp do takich informacji jak godziny otwarcia, adres, telefon, wskazówki dojazdu i inne. Ważnym aspektem jest poprawne i wyczerpujące uzupełnienie profilu. Na pozycjonowanie będzie miał wpływ nawet wybór kategorii firmy, który ułatwi algorytmom zrozumienie tematyki Twojej lokalnej strony. Zanim przystąpisz do zakładania profilu upewnij się, że nie już takiego nie masz. Nie jest rzadkością tworzenie automatyczne profili firm, które warto przejąć i rozwijać, zamiast mnożyć kolejne profile dla tej samej firmy.

Optymalizacja strony

Istotną kwestią jest dobór słów kluczowych. Nacisk powinniśmy kłaść na frazy z nazwą miasta (lokalizacji). Dobierając frazy uwzględnij:

 • Słowa kluczowe z nazwą miasta (service in location, fryzjer w Poznaniu, a nawet fryzjer na Grunwaldzie)
 • jak użytkownicy/sprzedawcy nazywają lokalne usługi na portalach typu Allegro i OLX.
 • nie tylko frazy prezentujące usługi, ale też opisujące problem, który rozwiąże Twoja usługa, np. “piekarnik nie grzeje”

Korzystasz z narzędzi do wyszukiwania fraz? Wcale nie musisz wpisywać w nich lokalizacji. Zrób research słów kluczowych tak, jak dla pozycjonowania szerokiego, a nazwę miasta wpleć w treść tekstów. To szczególnie ważna wskazówka dla firm z mniejszych miejscowości, których narzędzia mogą nawet nie pokazywać jako frazy wartościowe. Wynika to z mniejszej miesięcznej liczby wyszukiwań. W przypadku lokalnego SEO i doboru fraz liczba wyszukiwań nie zawsze będzie istotną informacją, bo im mniejsza miejscowość tym mniej wyszukiwań.

Wybrane frazy, podobnie jak w każdej innej formie pozycjonowania stron, dodaj do treści. Zadbaj również o to, by na stronie pojawiły się treści, które podkreślają Twój związek z wybraną lokalizacją. Możesz zrealizować takie teksty np. na blogu firmowym.

NAP - dane Twojej firmy w sieci

NAP to skrót od Name Address Phone, a często występuje również w formie NAPW, gdzie W jest skrótem od Website. Są to dane Twojej firmy dostępne w internecie:

 • w katalogach
 • na lokalnych portalach
 • w ogłoszeniach
 • na portalach sprzedażowych/aukcyjnych
 • w mediach społecznościowych

Dla pozycjonowania lokalnego istotne jest, aby te dane były spójne. Nie możesz sobie pozwolić na nieaktualne lub różne dane na temat Twojej firmy. Dlatego ważne jest przeprowadzenie na początek audytu, w celu sprawdzenia, gdzie i w jakiej formie dostępne są dane teleadresowe Twojej firmy. Popularnym miejscem, gdzie można wyczerpująco (niemal tak wyczerpująco jak w GMF) przedstawić dane firmy są profile firmowe na Facebooku. Tworząc taki profil oznacz firmę jako lokalny biznes i uzupełnij wszelkie dane, łącznie z oznaczeniem firmy na mapce. Warto tworzyć profile dla firmy także w innych mediach społecznościowych - wszędzie, gdzie można uzupełnić namiary firmy.

Opinie

Pod hasłem opinie kryje się nie tylko przyznanie komuś określonej oceny, ale również załączenie rekomendacji lub wręcz przeciwnie - negatywnej opinii. Google oficjalnie przyznaje, że bierze pod uwagę opinie. Warto więc wdrożyć strategię zarządzania opiniami, czy to w Google, na Facebooku czy w jakimkolwiek innym portalu:

 • aktywnie pozyskuj opinie - klienci, którzy są zadowoleni z usług rzadziej niż ci niezadowoleni wystawiają opinie z własnej inicjatywy. Warto więc przypominać wszystkim klientom o możliwości oceny miejsca. Ale uwaga - Google też już to robi, wysyłając do swoich użytkowników pytania po odwiedzeniu danego miejsca. Są to nie tylko prośby o ocenę, ale również o uzupełnienie informacji, jak np. czy miejsce jest dostępne dla osób na wózku, czy jest toaleta itp. 
 • odpowiadaj użytkownikom - dostałeś negatywną opinię? Nie ma znaczenia, czy się z nią zgadzasz, czy nie. Nawet jeżeli jest przesadzona i mało wartościowa, odpowiedz. Wiele wskazuje na to, że wchodzenie w dialog z użytkownikami też ma znaczenie.
 • treść opinii - na to niestety nie masz dużego wpływu, ale jeśli jednak klient przed udzieleniem opinii zapyta Cię wprost, na jakich rekomendacjach Ci zależy, poproś, aby w treści wymienił chociażby nazwę lokalizacji. Google zwraca uwagę na zawartość fraz, ale na szczęściej w większości przypadków te frazy pojawiają się w naturalny sposób w opiniach, np. “najlepsza pizza w Poznaniu”, “moja ulubiona kawiarnia we Wrocławiu” itp. 

Linki

Linki przychodzące są istotnym czynnikiem rankingowym, ale to w pozycjonowaniu lokalnym szczególnie będziesz dobierać ich źródło. Obok wielu linków, jakie pozyskasz, popracuj nad linkowaniem ze stron lokalnych. Na miejskim portalu jest spis najlepszych szkół językowych? Dodaj się tam. Lokalna redakcja robi ranking lodziarni? Zadbaj o to, by Cię nie pominęli. Poza tym warto się udzielać na blogach i portalach, które tworzą treści związane z lokalizacją. Dzięki temu podkreślisz swój związek z miastem w ocenie algorytmów Google.

Oficjalne wytyczne Google dla pozycjonowania lokalnego

Na oficjalnych stronach Google znajdziesz szereg wytycznych odnośnie optymalizowania stron pod lokalne wyniki wyszukiwania. Google zaleca takie działania jak:
wdrożenie profilu Google Moja Firma
stosowanie danych strukturalnych dla firm lokalnych

Co Google bierze pod uwagę przy wyświetlaniu stron w lokalnych wynikach wyszukiwania:

 • trafność
 • odległość
 • rozpoznawalność

Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ

Pozycjonowanie lokalne a cele użytkownika

Nie zawsze lokalne wyniki wyszukiwania mają związek z aktualną lokalizacją użytkownika. Czasami użytkownik dopiero planuje dotrzeć do wybranego miejsca i już wyszukuje sobie: noclegu, restauracji, parkingu itp. W tym wypadku Google dobiera wyniki wyszukiwania do zamiarów użytkownika, na podstawie wpisywanej frazy z nazwą miasta. W przypadku pokazywania firm znajdujących się w pobliżu, użytkownicy nie musieli wpisywać nazwy miasta, aby zobaczyć lokalne wyniki. Właściciele takich biznesów jak m.in.:

 • hotele
 • restauracje
 • parkingi
 • kawiarnie
 • kina
 • galerie handlowe

mogą założyć, że wielu użytkowników przyjeżdża do nich z daleka. Czy w takim razie galeria handlowa z Poznania, która czeka na klientów z Gniezna powinna pozycjonować się na frazy +Gniezno? Absolutnie nie, pozycjonowanie lokalne dotyczy lokalizacji, w której odbędzie się usługa. Pozycjonowanie na wiele miast ma zastosowanie tylko w przypadku usług, które działają na większym obszarze, np. w całym województwie, w kilku miastach itp.

Współpraca
Skontaktuj się z nami
Zadzwoń do nas
Napisz do nas
Blog
Ostatnio na blogu
Wybrane, sprawdzone przez nas narzędzia do analizy profilu linków. Zobacz przegląd!
więcej
Media społecznościowe jako sposób promocji sklepu internetowego. Dowiedz się więcej!
więcej
Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę prowadząc sklep internetowy.
więcej
Oceń ten artykuł
Pozycjonowanie lokalne
Średnia ocen użytkowników 5.00 na podstawie 128 głosów
Wyślij Zapytanie
Bezpłatna konsultacja SEO

Chcesz zwiększyć sprzedaż? Szukasz skutecznej agencji?
Wyślij zapytanie - umówimy się na BEZPŁATNĄ konsultacje SEO i prześlemy DOBRĄ ofertę


Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO