Jak poprawić efekty SEO dzięki filtrowaniu w Google Search Console?

Jak poprawic efekty SEO dzieki filtrowaniu w Google Search Console

Google Search Console to darmowe narzędzie, które pozwala weryfikować i optymalizować efekty pozycjonowania. Jeśli chcesz wycisnąć z niego 100 procent, poznaj opcje filtrowania. W jaki sposób i w jakim celu filtrować dane w GSC? Które filtry warto zastosować? Sprawdźmy wskazówki ekspertów, które pozwolą lepiej korzystać z Google Search Console w pozycjonowaniu.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54

 

Co to są filtry w Google Search Console?

Filtry Google Search Console to funkcje narzędzia, które pozwalają przesiewać i grupować wyświetlane dane. Dzięki temu możesz lepiej i skuteczniej analizować dostępne dane i porównywać je z okresem poprzednim (np. rok do roku, miesiąc do miesiąca). W narzędziu znajdziesz wiele filtrów, które pozwolą grupować dane według urządzenia, typów wyników wyszukiwania (wiadomości, obrazy itp), a także wielu innych parametrów.

 

Jak skonfigurować filtry w Google Search Console?

Aby skonfigurować filtry w Google Search Console, musisz dodać trzy istotne elementy:

  • nazwę wymiaru, czyli wartość, którą chcesz filtrować, np. urządzenie, kraj, określona stron (adres URL) i zapytanie (słowo kluczowe);
  • operator, który wskazuje, czy określona wartość ma być zgodna z wartością wymiaru (operatory obejmują następujące opcje: zawiera, jest równa, nie zawiera i nie jest równa);
  • wartość wyrażenia, czyli wartość, którą filtr ma wykluczyć lub uwzględnić zgodnie z operatorem - są to: adres URL, słowo kluczowe, kod kraju i rodzaj urządzenia (laptop, telefon, tablet i komputer stacjonarny).

 

Filtrowanie danych w GSC - jak robić to dobrze?

Które typy filtrowania warto wykorzystać w GSC i jak analizować dane? Poniżej omówiliśmy wybrane filtry dostępne w Google Search Console, sposoby ich zastosowania i analizy danych.

Wypromuj swoją stronę internetową

 

1. Filtrowanie po adresach URL

Jednym ze skutecznych filtrów w GSC jest filtrowanie poprzez opcję “zawiera adres URL” dostępną w raporcie Skuteczności w filtrowaniu stron. Filtr ten pozwala przeanalizować skuteczność całych kategorii stron, a nie tylko pojedynczym podstronom. Na podstawie danych można znaleźć sprzedażowe słowa kluczowe i adresy URL znajdujące się na końcu pierwszej strony wyników wyszukiwania lub na drugiej stronie i zaplanować ich optymalizację. Jest to skuteczniejsza metoda poprawy pozycji od optymalizacji nowych fraz.

Filtrowanie po adresach URL dostępne w raporcie skuteczność

 

2. Filtrowanie poprzez “Dokładny adres URL”

Strony można także grupować poprzez zastosowanie filtra dokładnego adresu URL dostępnego w filtrowaniu stron w raporcie Skuteczność. Ta metoda pozwala odróżnić lokalne i ogólne zapytania, które budują ruch, i sprawdzić skuteczność lokalnych słów kluczowych.

Filtrowanie stron poprzez opcję “Dokładny adres URL” w raporcie Skuteczność

 

3. Filtrowanie brandowych i niebrandowych słów kluczowych

W Google Search Console możesz także zweryfikować, czy do kliknięć prowadzą zapytania brandowe, zawierające nazwę Twojej marki, czy też hasła niebrandowe, które są jej pozbawione. Wystarczy zastosować filtr zapytań “Zapytania zawierające” lub “Zapytanie niezawierające” i dodać nazwę swojej firmy. Na podstawie wyświetlanych danych możesz sprawdzić świadomość marki wśród użytkowników - jeśli ruch budują frazy brandowe, oznacza to, że świadomość marki wśród potencjalnych klientów jest duża. Jeśli za kliknięcia odpowiadają frazy ogólne, niebrandowe, możesz rozważyć inwestycję w pozycjonowanie na frazy brandowe.

Chcesz budować widocznośc i ruch w sklepie internetowym?

 

4. Filtrowanie w raporcie “Zapytania”

W raporcie Skuteczności Google Search Console znajdziemy zakładkę zapytania. Wystarczy przefiltrować (posortować) dostępne dane w taki sposób, by uzyskać strony mające najwięcej kliknięć, wyświetleń czy najwyższy CTR albo średnią pozycję. Sprawdzisz w ten sposób, które słowa kluczowe prowadzą do wyświetlania się Twoje strony i do budowania ruchu w witrynie. Na tej podstawie możesz zaplanować dalszą optymalizację tych fraz kluczowych, a także pomyśleć nad optymalizacją tych słów kluczowych, które nie generują widocznych efektów. Dane można sortować według daty i śledzić skuteczność w dłuższej perspektywie.

 

5. Filtrowanie linków

Filtrowanie linków dostępne w Google Search Console pozwala w łatwy i szybki sposób zidentyfikować adresy URL w witrynie, do których nie prowadzą żadne linki wewnętrzne. Wystarczy przejść do raportu Linki > Linki wewnętrzne i ustawić wartość filtrowania na “Mniejsze niż 1”> W efekcie otrzymasz listę podstron bez linków wewnętrznych i będziesz mógł dodać odpowiednie linki. Warto także w ten sam sposób przeanalizować adresy URL, które mają niewiele linków wewnętrznych, np. 2 lub 3. Wystarczy przefiltrować dane poprzez ustawienie wartości filtrowania na poziomie “Mniej niż 4”.

 

Filtrowanie linków wewnętrznych w taki sposób, aby uzyskać listę adresów URL, do których nie prowadzą linki wewnętrzne lub prowadzą, ale jest ich niewiele, np. 2 lub 3

 

6. Filtr daty - wykorzystaj go w pełni

Filtrowanie przez zakres dat może wydawać się banalne, ale nie każdy jest w stanie wykorzystać w pełni dostępne dane. Filtr dat pozwala skupić się na najnowszych trendach, a także porównać efektywność działań rok do roku czy miesiąc do miesiąca. Na tej podstawie można także zauważyć sezonowość w branży. Domyślnie dane w GSC obejmują ostatnie 90 dni, ale można je dowolnie edytować.

Filtr daty w raporcie skuteczności w Google Search Console

 

7. Filtr kraju

Twoim rynkiem docelowym jest Polska i polscy użytkownicy? Nawet jeśli działania marketingowe kierujesz na określoną lokalizację (kraj), to prawdopodobnie Twoja strona generuje wyświetlenia i kliknięcia także w innych państwach. Dzięki filtrowaniu danych w Google Search Console możesz wykluczyć dane z tych krajów które nie są Twoim rynkiem docelowym. Użyj karty Kraje w raporcie skuteczności i wybierz interesujący Cię kraj. To pozwoli Ci odfiltrować dane, które mogą zmieniać obraz Twojej strony w organicznych wynikach wyszukiwania.

Filtrowanie danych w GSC według kraju

 

8. Filtrowanie według zapytania i strony

Filtrowanie według zapytania i strony w Google Search Console pozwala wykryć adresy URL, które konkurują ze sobą o pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania. Ścieżka dostępowa filtra wygląda następująca:

  • Przejdź do raportu Skuteczność.
  • Kliknij “+”, by utworzyć nowy filtr, wybierz “Zapytanie” i wprowadź słowo kluczowe.
  • Ponownie kliknij “+”, by utworzyć nowy filtr, wybierz strona i wklej adres URL, których chcesz przeanalizować.
  • W odpowiedzi otrzymasz raport skuteczności (wyświetlenia, kliknięcia, CTR, średnia pozycja) z ostatnich 3 miesięcy dla konkretnego słowa kluczowego i adresu URL. Jeśli wykonasz te kroki wobec konkurujących ze sobą adresów URL, sprawdzisz, które z nich wymagają lepszej optymalizacji, a które z nich lepiej zoptymalizować na inne słowa kluczowe.

Nie wiesz, jaką formę marketingu online wybrać?

 

9. Filtrowanie według urządzenia

Ruch na Twoje stronie może pochodzić z różnych urządzeń, a skuteczność działań może się różnić w zależności od urządzenia, za pośrednictwem którego użytkownik przegląda witrynę. By sprawdzić skuteczność poszczególnych urządzeń, przejdź na kartę “Urządzenia” i kliknij w każde z urządzeń. Sprawdzisz wówczas:

  • ile razy strona wyświetliła się użytkownikom na konkretnym urządzeniu,
  • ile kliknięć generują wyświetlenia strony na poszczególnych urządzeniach,
  • jaki jest średni współczynnik CTR dla poszczególnych urządzeń.

Na podstawie zebranych danych możesz zoptymalizować działania na przykład pod urządzenia mobilne, by poprawić wyniki.

Dane dotyczące wyświetleń, kliknięć i współczynnika CTR dla różnych typów urządzeń

 

10. Filtrowanie według liczby wyświetleń i współczynnika CTR

Dane dostępne w raporcie Skuteczności Google Search Console można także przefiltrować według liczby wyświetleń i współczynnika CTR. Wystarczy kliknąć na wskaźnik “Wyświetlenia” lub “CTR”, a otrzymasz listę podstron, które generują najwięcej wyświetleń w organicznych wynikach wyszukiwania. Warto zwrócić uwagę na te strony i zapytania, które generują dużo wyświetleń, ale mało kliknięć. Zastanów się, co może sprawiać, że użytkownicy nie przechodzą do Twojej witryny? Zoptymalizuj meta dane - tytuł i opis strony - w taki sposób, by zachęcały do kliknięcia. Więcej o optymalizacji meta danych znajdziesz w poniższych artykułach:

 

11. Filtrowanie według średniej pozycji

Nie tylko łączna liczba wyświetleń i kliknięć oraz CTR mogą stanowić źródło cennych informacji o skuteczności pozycjonowania stron. Warto wyświetlić raport Skuteczności na karcie stron i posortować wyniki według średniej pozycji. W ten sposób możesz sprawdzić, które strony mają średnią pozycją niższą niż 10 i wyższą niż 10 i dowiesz się, które z nich warto zoptymalizować, a które w aktualnym stanie optymalizacji generują wysokie pozycje.

Obawiasz się kosztów pozycjonowania?

 

12. Filtrowanie według typu wyników organicznych

Domyślnie dane widoczne w Google Search Console obejmują organiczną sieć wyszukiwania, ale można je przefiltrować w taki sposób, by sprawdzić skuteczność poszczególnych zapytań i adresów URL dla różnych typów wyników wyszukiwania:

  • video,
  • grafik,
  • wiadomości.

Wystarczy kliknąć w odnośnik “Typ wyszukiwania: Sieć”, by znaleźć inne typy wyników organicznych do analizy.

Filtrowanie danych Google Search Console według typów wyników wyszukiwania

 

Podsumowanie

Korzystając z odpowiednich filtrów w Google Search Console, możesz znacznie ulepszyć swoją strategię pozycjonowania sklepu czy strony i zidentyfikować, które strony i słowa kluczowe generują dobre wyniki, a które wymagają poprawy i optymalizacji. Dzięki opisanym wyżej funkcjom i możliwościom filtrowania zebranie danych i ich analiza będą znacznie łatwiejsze.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak poprawić efekty SEO dzięki filtrowaniu w Google Search Console?

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 1 głosów

UDOSTĘPNIJ