Podstawowe typy reklam w Facebook Ads - przewodnik

pexels pixabay 267469
Spis treści

• Jakie podstawowe formaty reklam są dostępne na Facebooku?

• Jakie reklamy możesz utworzyć z poziomu strony na Facebooku?

• Jakie reklamy możesz utworzyć z poziomu menedżera reklam?

• Podsumowanie

Chcesz wypromować na Facebooku swoją stronę internetową lub sklep online? Kluczowy wpływ na skuteczność reklamy to wybór odpowiedniego formatu. Nieodpowiedni rodzaj może sprawić, że nie osiągniesz satysfakcjonującego zaangażowania ze strony odbiorców. W artykule omawiamy podstawowe formaty reklam w Facebook Ads, a także dzielimy się wskazówkami - kto powinien się na nie zdecydować i na co zwrócić uwagę przy ich optymalizacji.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Jakie podstawowe formaty reklam są dostępne na Facebooku?

Reklamy na Facebooku mogą przyjąć bardzo różne formaty, co pozwala lepiej dopasować treść do grupy docelowej i do swoich celów biznesowych. Jest pięć podstawowych formatów reklam w Facebook Ads, które możesz wykorzystać w swojej strategii marketingowej.


Reklamy graficzne w Facebook Ads

Jest to najprostsza forma reklamy, ponieważ zawiera tylko jeden obraz. Taki format pozwala na pokazanie reklamy w wielu miejscach, dlatego zalecana jest do wykorzystywania przy promowaniu produktów lub marki. Reklamy graficzne ograniczają jednak ilość treści, którą można jednorazowo przekazać, dlatego musisz bardzo starannie wybrać obraz, który chcesz użyć. Jeśli chcesz pokazać szerszy przekrój swojej oferty, zaprezentować, w jaki sposób działa produkt - ta reklama nie będzie najlepszym wyborem.

Na co zwrócić uwagę przy realizacji reklam graficznych na Facebooku?

 • Zwróć uwagę na proporcje, aby zdjęcie nie zostało rozciągnięte ani ucięte.
 • Dołóż starań, aby wykorzystywać wysokiej jakości obrazy, które wyróżniają się na tle innych treści na Facebooku.
 • Nie umieszczaj na grafice zbyt wiele tekstu, skup się na zdjęciu. Dodatkowy tekst może odwrócić uwagę odbiorcy, a także źle wpłynąć na zasięg reklamy na Facebooku.


Reklamy wideo w Facebook Ads

Wideo to format treści, który cieszy się ostatnio szczególną popularnością w mediach społecznościowych. Jest lubiany nie tylko przez użytkowników, ale również przez algorytmy. Ta forma reklamy wykorzystuje pojedynczy film, dlatego świetnie się nadaje do promowania zarówno produktu, usługi, jak i marki. Reklamy wideo skutecznie zwiększają zaangażowanie odbiorców, a nawet mniejsze firmy mogą tworzyć proste, animowane filmy, które będą wspierać ich działania w sieci. Wadą reklam wideo jest jednak to, że ich wykonanie może być czasochłonne i drogie, jeśli zależy Ci na bardzo dobrej jakości.

Na co zwrócić uwagę przy realizacji reklam wideo na Facebooku?

 • Niech Twoje filmy będą krótkie (Facebook sugeruje mniej niż 15 sekund).
 • Skup się na zaangażowaniu odbiorców.
 • Skupiaj się na wideo i grafikach, nie tekście w nagraniu. Przekaz powinien być prosty.

[section,id=34506]


Reklamy karuzelowe w Facebook Ads

Reklamy karuzelowe pozwalają zaprezentować w jednej reklamie wiele zdjęć jednocześnie, dzięki czemu świetnie się sprawdzą do zapoznania odbiorców z szeroką gamą Twoich produktów. Dodatkowo każdy obraz w karuzeli może być powiązany z linkiem do innej strony. Poza przedstawieniem oferty może się również sprawdzić do opowiedzenia historii lub wyjaśnienia procesu tworzenia produktu i formy działania usługi.

Na co zwrócić uwagę przy realizacji reklam karuzelowych na Facebooku?

 • Utwórz wiele unikalnych nagłówków, opisów i Call To Action dla każdej części karuzeli.
 • W pierwszej części karuzeli umieszczaj najskuteczniejsze obrazy lub filmy, aby przyciągnąć uwagę odbiorców.
 • Wykorzystuj linki do wielu stron docelowych, aby zapewnić bardziej spersonalizowane wrażenia.


Reklamy Instant Experience w Facebook Ads

To reklama, która wcześniej była znana pod nazwą Canvas Ads i jest formą reklamy mobilnej. Pozwala na szybką interakcję użytkowników z treściami dostępnymi na Facebooku z poziomu urządzenia mobilnego. Reklamy Instant Experience pozwalają odbiorcom między innymi oglądać karuzelę obrazów, dowolnie powiększać lub zmniejszać obraz, przechylać ekran pod różnymi kątami. Ich dużą zaletą jest to, że ładują się aż dziesięć razy szybciej niż standardowe reklamy mobilne. Warto jednak wiedzieć, że ich realizacja jest polecana raczej dla osób posiadających szczegółową wiedzę techniczną. Jeśli dopiero zaczynasz realizować reklamy w Facebook Ads - skup się na bardziej podstawowych rozwiązaniach.

Na co zwrócić uwagę przy realizacji reklam Instant Experience na Facebooku?

 • Facebook zaleca użycie od pięciu do siedmiu elementów (obrazów, filmów itp.), ponieważ pozwala to zwiększyć zaangażowanie odbiorców.
 • Użyj gotowego szablonu, aby zaoszczędzić czas.
 • Często powtarzaj motyw przewodni w całej reklamie.

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach?


Reklamy kolekcji w Facebook Ads

Kolekcja pozwala na to, żeby wyróżnić wiele produktów w swojej reklamie, a jednocześnie otwiera się jako materiał błyskawiczny, kiedy tylko ktoś wejdzie z nią w interakcję. Dzięki temu Twoi odbiorcy mogą dowolnie oglądać i kupować produkty z poziomu telefonu. Wizualnie reklama kolekcji przypomina mobilną witrynę sklepową - użytkownik może jednym kliknięciem zapoznać się z szeroką ofertą Twoich produktów. Wiele osób przyrównuje reklamę kolekcji do bardziej zaawansowanej formy reklamy karuzelowej, ponieważ obie pozwalają na prezentację wielu produktów. Główną różnicą w tych formatach jest fakt, że reklamy kolekcji są bardziej konfigurowalne i są widoczne na pełnym ekranie. Taką formę reklamy możemy szczególnie polecić do promowania dużych sklepów internetowych. Natomiast jeśli interesuje Cię reklama dla firmy, która sprzedaje mniejszą liczbę produktów lub usług, prawdopodobnie są dla Ciebie lepsze opcje reklamy w Facebook Ads.

Jeśli nie wiesz, jak realizować reklamę dla mniejszych sklepów internetowych, sprawdź nasz artykuł:

Na co zwrócić uwagę przy realizacji reklam kolekcji na Facebooku?

 • Spróbuj wykorzystać inteligentne sugestie algorytmów Facebooka, niech zdecydują, które produkty z Twojego katalogu zostaną uwzględnione dla wybranego użytkownika.
 • Wypełnij swój katalog różnorodnymi produktami, z których Facebook może dowolnie wybierać.
 • Wybierz zwracający uwagę obraz, aby zachęcić użytkowników do kliknięcia w reklamę.


Jakie reklamy możesz utworzyć z poziomu strony na Facebooku?

Reklamy na Facebooku można tworzyć zarówno z poziomu swojej strony na Facebooku, jak i wykorzystując menedżer reklam. Oba rozwiązania wiążą się z nieco innymi możliwościami. Warto znać główne różnice, aby móc wybrać lepszy sposób działania dla promowania swojej firmy.

Tworzenie reklam z poziomu strony na Facebooku jest bez wątpienia prostsze, wystarczy kliknąć przycisk Promuj na swoim koncie, aby rozpocząć proces reklamowania swojej marki. Wadą tego rozwiązania jest jednak fakt, że masz mniej zaawansowane możliwości optymalizacji realizowanej reklamy.

Przycisk pozwalający na promowanie z poziomu profilu na Facebooku.

Możliwości wyboru typu reklamy z poziomu strony na Facebooku.

Typy reklam możliwe do realizacji z poziomu strony na Facebooku:

 • Reklamy automatyczne - to nowoczesne reklamy, które wykorzystują sztuczną inteligencję, aby pomóc, jak najlepiej zoptymalizować reklamę pod kątem kierowania na odbiorców, wyboru miejsc docelowych i określenia budżetu reklamowego. Pamiętaj jednak, że nie możesz oddać pełnej kontroli nad reklamą w ręce automatów, to bardzo ważne, by wiedzieć, jak je kontrolować.

Sztuczna inteligencja w marketingu? Zobacz jak ją wykorzystać

 • Reklama strony na Facebooku - to reklama, która zachęci potencjalnych użytkowników do odwiedzenia i polubienia całej strony. Będzie ona wyświetlać Twoje zdjęcie w tle oraz opis strony.
 • Promowanie postu na Facebooku - to dobre rozwiązanie, jeśli publikujesz na swoim profilu ważny post i chcesz, żeby dotarł on do większej grupy odbiorców.
 • Promowanie wydarzenia na Facebooku - pomaga promować wydarzenia na Facebooku na rynku docelowym poprzez zwiększenie zasięgu i zaangażowania odbiorców. Warto tutaj wykorzystać zasięg geograficzny reklamy do osób mieszkających w tym samym mieście lub regionie, co wydarzenie.
 • Promowanie postu na Instagramie - z poziomu strony na Facebooku może również zarządzać promowaniem postów z Instagrama, jeśli oceniasz, że ta forma pozwoli Ci dotrzeć do bardziej dopasowanych odbiorców.

Nie wiesz, jaka reklama sprawdzi się dla Twojej firmy?


Jakie reklamy możesz utworzyć z poziomu menedżera reklam?

Realizując reklamy z poziomu Menedżera, rozpoczniesz pracę od wyboru celu swojej reklamy. Do wyboru masz aż sześć różnych rozwiązań.

Możliwe do wyboru cele reklamy z poziomu Menedżera reklam.

Typy reklam możliwe do realizacji z poziomu Menedżera reklam:

 • Rozpoznawalność - to świetny sposób na to, by zwiększyć rozpoznawalność nowej firmy lub takiej, która boryka się z niskim poziomem świadomości marki. Jej wykorzystanie pomoże Ci dotrzeć do grupy osób, które najprawdopodobniej zapamiętają Twoją reklamę i zainteresują się marką.
 • Ruch - dzięki tej reklamie możesz zwiększyć ruch w wybranym miejscu docelowym w sieci, na przykład w swoim sklepie internetowym, na Facebooku, Instagramie, w aplikacji itp.
 • Aktywność - dzięki tym reklamom możesz zwiększyć wyświetlenia filmu na Facebooku, zwiększyć liczbę osób, które wezmą udział w Twoim wydarzeniu lub wyślą do Ciebie wiadomość. Cel "aktywność" pozwala dotrzeć do osób, które są skłonne do zrealizowania wybranej formy interakcji z Twoją firmą w Internecie.
 • Kontakty - pomoże Ci na pozyskiwanie kontaktów. Możesz dzięki niej gromadzić kontakty za pomocą wiadomości, rozmów telefonicznych lub rejestracji. Może Ci się to przydać na przykład, gdy chcesz, aby potencjalni klienci subskrybowali Twój comiesięczny newsletter.
 • Promocja aplikacji - jest to po prostu forma promocji dedykowana aplikacjom internetowym. Będzie wyświetlana osobom, które korzystają z urządzeń mobilnych.
 • Sprzedaż - to idealny sposób na podniesienie konwersji w swoim sklepie internetowym, ponieważ pomaga znaleźć na Facebooku osoby, które są skłonne do nabycia wybranych produktów lub usług.


Podstawowe typy reklam w Facebook Ads - przewodnik. Podsumowanie

Wiele osób zakłada, że reklama na Facebooku jest rozwiązaniem na wszystkie problemy marketingowe firmy, a jednocześnie nie poświęca czasu na nauczenie się poprawnej ich realizacji. To dopiero wybór odpowiedniej reklamy i jej poprawna optymalizacja może zapewnić satysfakcjonujące wyniki, w innym przypadku może się to skończyć przepaleniem budżetu.

 

Poznaj historie sukcesów naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Podstawowe typy reklam w Facebook Ads - przewodnik

Średnia ocen użytkowników4.86 na podstawie 103 głosów

UDOSTĘPNIJ