Jak zbudować zwycięską strategię marketingu digital dla Twojej firmy?

Jak zbudowac zwycieska strategie marketingu digital dla Twojej firmy 1
Spis treści

• Strategia digital marketingowa — co to jest?

• Dlaczego musisz mieć strategię marketingu digital?

• Etapy tworzenia strategii marketingu digital

• Analizuj rynek i swoje wyniki

• Wyznacz cele strategii marketingu digital

• Zrozum ścieżkę klienta

• Określ grupę docelową

• Zbuduj persony kupujących

• Wybierz właściwe kanały marketingowe

• Przygotuj content plan

• Twórz, śledź i analizuj KPI

• Podsumowanie

Strategia marketingowa to klucz do sukcesu każdej firmy. Dzięki dobrze zaplanowanym działaniom możesz skutecznie osiągać swoje cele sprzedażowe i komunikacyjne, co przekłada się na wzrost zysków i ugruntowaną pozycję na rynku. Zastosowanie przemyślanej strategii pozwala nie tylko dotrzeć do odpowiedniej grupy docelowej, ale również dostosować przekaz i ofertę do bieżących potrzeb i oczekiwań konsumentów. Dowiedz się, jak stworzyć strategię marketingową dla twojej firmy krok po kroku i jakie etapy zaplanować, by osiągnąć branżowy sukces.

Z artykułu dowiesz się:

  • co to jest strategia marketingowa,
  • dlaczego potrzebujesz strategii digital marketingu,
  • jak krok po kroku, etapami zbudować i wdrożyć skuteczną strategię marketingu digital dla Twojej firmy.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Strategia digital marketingowa — co to jest?

Obecnie przetwarzamy treści w większości w internecie, a tradycyjne gazety papierowe powoli odchodzą do lamusa. Nawet największe dzienniki wdrożyły płatne wydania internetowe. To jasny sygnał dla firm, że najwyższy czas kompleksowo zaplanować swoje działania digital marketingowe. W tym z pewnością może pomóc spójna strategia marketingu digital dla Twojej firmy. Co to jest? Strategia marketingowa to zorganizowany plan działań opracowany w celu osiągnięcia konkretnych celów marketingowych i biznesowych firmy. Określa ona, jak zamierzasz dotrzeć do swojej grupy docelowej, jakie przekazy i techniki promocyjne zostaną wykorzystane, aby przyciągnąć klientów i zbudować trwałe relacje. Strategia digital marketingu bierze pod uwagę czynniki takie jak segmentacja rynku, pozycjonowanie marki, a także alokację zasobów oraz ich efektywne wykorzystanie. Ma za zadanie nie tylko efektywną komunikację wartości produktów lub usług, ale także dostosowanie działań marketingowych do zmieniających się warunków rynkowych oraz oczekiwań i preferencji konsumentów.


Dlaczego musisz mieć strategię marketingu digital?

Jakie korzyści przynosi wdrożenie kompleksowej strategii marketingu digital? Za zbudowaniem solidnej strategii przemawiają następujące argumenty:

  • Zwiększenie sprzedaży — dzięki przemyślanej strategii digital możesz zwiększyć sprzedaż poprzez skierowanie odpowiednich działań promocyjnych do właściwej grupy docelowej. Zastosowanie odpowiednich metod i kanałów reklamy zwiększa prawdopodobieństwo przyciągnięcia klientów zainteresowanych ofertą firmy.
  • Budowanie marki — systematyczne i spójne działania marketingowe wzmacniają rozpoznawalność marki na rynku. Dzięki strategii marketingowej firma może budować pożądany wizerunek i zdobywać zaufanie klientów, co jest kluczowe dla długoterminowego sukcesu.
  • Zrozumienie klientów — strategia marketingowa wymaga analizy potrzeb i zachowań konsumentów. To zrozumienie pozwala firmom na lepsze dopasowanie swoich produktów i usług do oczekiwań rynku, co przekłada się na większą satysfakcję klientów.
  • Efektywne wykorzystanie zasobów — jasno określona strategia pozwala na optymalną alokację zasobów finansowych, ludzkich i czasowych. Dzięki temu każda inwestycja marketingowa jest bardziej przemyślana i ma większe szanse na zwrot.
  • Zwiększenie konkurencyjności — doba strategia marketingowa umożliwia wyróżnienie się na tle konkurencji. Identyfikacja unikalnych cech oferty i skuteczne komunikowanie ich na rynku może zdecydowanie poprawić pozycję firmy.
  • Adaptacja do zmian rynkowych — strategia marketingowa pozwala na bieżące monitorowanie zmian na rynku i szybką reakcję na nowe trendy i preferencje konsumentów. Firmy, które szybko adaptują swoje strategie, mogą skuteczniej reagować na wyzwania i wykorzystywać nowe możliwości.
  • Osiąganie strategicznych celów biznesowych — celowo opracowana strategia marketingowa jest zintegrowana z ogólnymi celami strategicznymi firmy. Wspiera nie tylko sprzedaż, ale także inne cele, takie jak ekspansja rynkowa, wprowadzenie nowych produktów, czy wzrost wartości inwestycyjnej przedsiębiorstwa.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Etapy tworzenia strategii marketingu digital

Strategii marketingu digital nie stworzysz od ręki. Proces budowania strategii marketingowej dla twojej firmy powinieneś szczegółowo zaplanować i krok po kroku dążyć do celu. Jakie etapy formułowania strategii marketingowej musisz wziąć pod uwagę i jak je wdrożyć? Zobacz nasze wskazówki.


1. Analizuj rynek i swoje wyniki na pierwszym etapie budowy strategii marketingowej

Tworzenie solidnej strategii marketingowej powinieneś zacząć od analizy i badania. Daje to jasny obraz punktu wyjścia i tego, jak wypadasz na tle konkurencji, a także pozwala na głębsze zrozumienie klientów. W tym celu podejmij następujące kroki:

  • Analizuj swoje wyniki. Zacznij od oceny efektów digital marketingowych w ciągu ostatniego roku. Pobawi się w analityka, aby określić, co zadziałało, a co nie i dlaczego. Skorzystaj z narzędzi takich jak Google Analytics 4 czy Google Search Console i sprawdź, jak użytkownicy trafiają na twoją stronę, dlaczego ją opuszczają i jak zachowują się w witrynie. Zastanów się także, z jakich kanałów marketingowych korzystasz i czy te kanały są spójne z twoimi celami biznesowymi. Być może czas, by z niektórych kanałów zrezygnować, a inne włączyć do Twojej strategii digital.
  • Oceń swoich konkurentów. Poświęć trochę czasu na przyjrzenie się obecności Twojej konkurencji na rynku online. Skorzystaj z konkurencyjnych narzędzi badawczych, takich jak SpyFu czy Semstorm bądź Senuo, aby uzyskać bezpłatną analizę konkurencyjnych strategii.
  • Przeanalizuj sytuację rynkową — zbuduj wizję rynku docelowego, na którym działasz bądź chcesz działać w przyszłości. Jakie produkty są najbardziej popularne, czy są jakieś luki rynkowe, które jesteś w stanie wypełnić, jakie realia gospodarcze, społeczne i polityczne mogą mieć wpływ na twoją działalność, jaka jest wielkość rynku i liczba potencjalnych osób zainteresowanych Twoimi usługami lub produktami.
  • Poznaj swoich klientów. Wykorzystaj do tego GA4, Google Trends, a także Buffer czy Facebook Audience Insights. To bezpłatne narzędzie Facebooka, za pomocą którego możesz poznać szczegółowe informacje na temat wielkości odbiorców, danych demograficznych, zachowań i zainteresowań. Google Trends to kolejne bezpłatne narzędzie umożliwiające przeglądanie tematów wyszukiwanych przez użytkowników i trendów wyszukiwania na przestrzeni czasu.

Sprawdź także:

Trendy wyszukiwania frazy buty barefoot w czasie w Google Trends

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


2. Wyznacz cele strategii marketingu digital

Zanim zaczniesz budowanie i tworzenie strategii marketingu digital, musisz wiedzieć, co chcesz osiągnąć poprzez swoje działania marketingowe. Niezależnie od tego, czy chodzi o zwiększanie świadomości marki, zwiększanie sprzedaży czy dywersyfikację bazy klientów, dobrze zdefiniowane cele będą wyznaczać kierunki strategii marketingowej. Cele strategii marketingowej powinny odzwierciedlać cele biznesowe oraz wyznaczać jasny kierunek działań marketingowych.

Załóżmy na przykład, że jednym z Twoich celów biznesowych jest zwiększenie udziału w rynku o 20% w ciągu roku. Twoim pośrednim celem może być ekspansja na nowe rynki docelowe, aktualizacja marki lub pozyskiwanie klientów. Innymi celami marketingowymi mogą być zwiększenie świadomości marki lub generowanie wysokiej jakości leadów. Możesz także chcieć rozwijać lub utrzymywać wiodącą pozycję w swojej branży lub zwiększać wartość dla klienta.

Zdefiniowanie jasnych celów zapewnia kierunek i jasność, kierując wysiłki marketingowe w stronę pożądanych rezultatów. Pomaga w alokacji zasobów, podejmowaniu decyzji i mierzeniu sukcesu inicjatyw marketingowych. Jasne cele to cele SMART, czyli takie, które są konkretne, mierzalne, osiągalne, dopasowane do Twojego biznesu i ograniczone w czasie. Takie podejście umożliwia precyzyjne zdefiniowanie, co Twoja firma chce osiągnąć i kiedy, co ułatwia późniejsze mierzenie postępów i efektywności działań. Przykłady celów SMART to:

  • Zwiększenie miesięcznego ruchu na stronie internetowej o 30%.
  • Podniesienie współczynnika konwersji o 15% poprzez optymalizację procesu zakupowego.

Cele SMART na infografice


3. Zrozum ścieżkę klienta w budowie strategii marketingu digital

Ścieżka klienta (customer journey) obejmuje wszystkie etapy, przez które przechodzi użytkownik od momentu zauważenia potrzeby, przez poszukiwanie informacji, aż do zakupu i ewentualnie dalszego zaangażowania np. w postaci lojalności i powtórnych zakupów. Skuteczna strategia marketingowa powinna uwzględniać każdy z tych etapów, dostosowując działania marketingowe do specyficznych potrzeb i oczekiwań klientów. Zobacz także, co to jest customer journey map.

Jak zaplanować działania na każdym z etapów ścieżki zakupowej w budowie strategii marketingowej?

Na etapie świadomości:

  • Twój cel to zwrócenie uwagi potencjalnych klientów na istnienie produktu lub usługi.
  • Działania, które możesz realizować, to kampanie reklamowe w mediach społecznościowych, Google Ads, content marketing (np. blogi, artykuły, infografiki), SEO (optymalizacja pod

Na etapie rozważania zakupu:

  • Twój cel to zachęcenie klientów do rozważenia zakupu produktu lub usług poprzez dostarczenie niezbędnych informacji.
  • Działania, które możesz realizować, to e-maile marketing, webinaria, case studies, recenzje produktów, porównania produktów.

Na etapie podejmowania decyzji:

  • Twój cel to ułatwienie klientowi podjęcia decyzji o zakupie.
  • Działania, które możesz realizować, to oferta specjalna, darmowa wysyłka, programy lojalnościowe, remarketing (kampanie reklamowe kierowane do osób, które odwiedziły stronę, ale nie dokonały zakupu).

Na etapie zakupu:

  • Twój cel to zapewnienie klientowi łatwego i bezproblemowego procesu zakupu.
  • Działania, które możesz realizować, to uproszczony proces realizacji zamówienia, różne metody płatności, potwierdzenia zamówienia, natychmiastowa obsługa klienta.

Budowanie lojalności i zaangażowania po zakupie:

  • Twój cel to budowanie lojalności klientów i zachęcanie do ponownych zakupów.
  • Działania, które możesz realizować, to e-maile z podziękowaniami, prośby o opinie, programy lojalnościowe, ekskluzywne oferty dla stałych klientów.

Zrozumienie ścieżki klienta w strategii marketingowej pozwala na:

  • tworzenie kampanii reklamowych, które są bardziej skierowane na specyficzne potrzeby konsumentów na różnych etapach ich podróży,
  • optymalizacja treści i komunikacji — znając etapy ścieżki klienta, firma może tworzyć treści i komunikaty marketingowe, które bezpośrednio odpowiadają na pytania i potrzeby klientów na każdym z tych etapów,
  • segmentację rynku i personalizację — analiza ścieżki klienta pozwala na lepszą segmentację rynku i personalizację działań marketingowych,
  • poprawę doświadczenia użytkownika (UX) - zrozumienie ścieżki klienta pozwala na identyfikację i eliminację punktów tarcia w procesie zakupowym, co może znacznie poprawić satysfakcję odbiorcy z interakcji ze stroną,
  • efektywne alokowanie budżetu — znając dokładnie, które etapy ścieżki klienta przynoszą najwięcej wartości, firmy mogą lepiej alokować swoje budżety marketingowe.

Zwiększ swoje zyski, zainwestuj w profesjonalną strategię marketingową! Wyślij zapytanie


4. Określ grupę docelową na potrzeby budowy strategii digital marketingu

Zanim podejmiesz próbę skutecznego dotarcia do Twoich potencjalnych kupujących, musisz wiedzieć, kim są Twoi odbiorcy, jakie mają potrzeby, oczekiwania, problemy i jak możesz im pomóc. Jak zrozumieć, kim są Twoi odbiorcy, poznać ich i określić grupę docelową?

  • Przeprowadź analizę demograficzną — określ wiek, płeć, dochód, poziom wykształcenia, zawód, stan cywilny.
  • Zastanów się, skąd pochodzą Twoi klienci — uwzględnij kraj, region, miasto, wieś.
  • Weź pod uwagę czynniki psychograficzne, takie jak styl życia, osobowość, wartości, zainteresowania, opinie.
  • Przeprowadź analizę behawioralną — poznaj nawyki zakupowe, gotowość do zakupu, poziom lojalności wobec marki oraz reakcje na promocje u swoich potencjalnych klientów.

Skąd możesz pozyskać dane do określenia grupy docelowej? Skorzystaj z:

  • ankiet, wywiadów, analizy danych rynkowych, grup badawczych,
  • narzędzi — Google Analytics 4, narzędzie CRM, mediów społecznościowych, danych sprzedażowych.


5. Zbuduj persony kupujących dla strategii marketingu digital

Nie jesteś w stanie określić, kim są Twoi odbiorcy, w jednym zdaniu? Skorzystaj z person kupujących. To narzędzie, które pozwoli Ci stworzyć Twojego idealnego klienta (albo kilku idealnych klientów) i na podstawie którego będziesz mógł personalizować przekaz, by dotrzeć do właściwych osób we właściwym czasie i miejscu. Gdy masz już dane o odbiorcach, możesz zbudować profil swojego idealnego klienta. Powinien on określać wszystkie te elementy, które mogą wpływać na jego decyzje zakupowe, czyli dane demograficzne, psychograficzne, behawioralne itp.

Przykład persony kupującego:

  • Persona: Anna Kowalska
  • Demografia: 35 lat, menedżer projektów, dochód roczny 120 000 zł, mieszka w Warszawie.
  • Psychografia: Aktywny styl życia, lubi podróżować, interesuje się technologią i zdrowym odżywianiem.
  • Zachowania zakupowe: Regularnie robi zakupy online, preferuje marki, które oferują ekologiczne produkty, aktywna na LinkedIn i Instagramie.
  • Cele: Znaleźć narzędzia, które ułatwią zarządzanie zespołem i projektem.
  • Wyzwania: Brak czasu na długie poszukiwania odpowiednich narzędzi, wysokie wymagania co do funkcjonalności i użyteczności produktów.


6. Wybierz właściwe kanały marketingowe dla swojej strategii

Nie ma skutecznej strategii marketingowej bez dopasowanych do Twoich potrzeb kanałów marketingowych. Dlatego też w budowaniu strategii musisz podjąć decyzję, na jakich platformach chcesz promować swoje usługi lub produkty i jakimi kanałami będziesz docierać do docelowych odbiorców. Kanał marketingowy jest odpowiedni wówczas, gdy znajdują się tam użytkownicy, którzy pasują do twojego profilu klienta i którzy mogą być potencjalnie zainteresowani twoimi usługami, a kanał odpowiada potrzebom Twojego biznesu. Jak wybrać kanały digital w formułowaniu strategii marketingowej?

  • Przeanalizuj członków swojej grupy docelowej pod kątem platform i kanałów, w których spędzają najwięcej czasu i które preferują. Na przykład, jeśli sprzedajesz case'y do telefonów, nie może Cię zabraknąć na TikToku. Jeśli prowadzisz działalność B2B w obszarze IT, powinieneś skupić się m.in. na LinkedIn i na Facebooku i tam budować swoją obecność online. Jeśli już teraz korzystasz ze wszystkich platform, to sprawdź zaangażowanie, które na nich generujesz, i rozważ rezygnację z najmniej opłacalnych opcji. Zaoszczędzony budżet przeznacz na najbardziej skuteczne rozwiązania.
    Przeanalizuj różne kanały marketingowe pod kątem ich możliwości, zasięgu, kosztów i efektywności. Weź pod uwagę specyfikę każdego kanału i to, jak dobrze pasuje do Twojej grupy docelowej oraz celów marketingowych. Zrób listę dostępnych kanałów (np. media społecznościowe, e-mail marketing, SEO, content marketing, reklama płatna) i oceń każdy z nich pod kątem jego przydatności dla Twojej firmy.
  • Zanim zainwestujesz znaczące środki w wybrane kanały, warto przeprowadzić testy na małą skalę. Testowanie różnych kanałów pozwala na zrozumienie, które z nich przynoszą najlepsze wyniki i są najbardziej efektywne w dotarciu do Twojej grupy docelowej. Uruchom pilotażowe kampanie w kilku wybranych kanałach i monitoruj wyniki. Używaj narzędzi analitycznych, aby mierzyć efektywność każdej kampanii.
  • Po podjęciu decyzji analizuj, które kanały przynoszą oczekiwane rezultaty, a które wymagają optymalizacji lub zmiany podejścia. Bądź gotów na adaptację swojej strategii w odpowiedzi na zebrane dane i zmieniające się warunki rynkowe. Ustal regularne przeglądy wyników kampanii, korzystając z narzędzi analitycznych (np. Google Analytics, narzędzia do monitorowania mediów społecznościowych, raporty z kampanii e-mailowych), i wprowadzaj niezbędne korekty.

Potrzebujesz porady marketingowej?

Chcesz podejmować dobre decyzje marketingowe? Nasze doradztwo Ci w tym pomoże.

  • Wyeliminujemy niepotrzebne wydatki na marketing.
  • Zapewnimy Ci wsparcie najlepszych ekspertów.
  • Zajmiemy się koordynacją specjalistów i agencji zewnętrznych.
Wyślij zapytanie
widoczni 94


7. Przygotuj content plan dla strategii digital

Content plan to szczegółowy harmonogram tworzenia, publikowania i zarządzania treściami marketingowymi. Dzięki niemu możesz stworzyć spójną i regularną komunikację marketingową, która trafi w gust Twojej grupy docelowej. Jak zadbać o content plan w tworzeniu strategii marketingu digital?

  • Zacznij od określenia celów, jakie chcesz osiągnąć poprzez content marketing. Może to być wzrost świadomości marki, budowa profesjonalnego wizerunku, wsparcie sprzedaży, wzrost zaangażowania odbiorców itp.
  • Zidentyfikuj, jakie potrzeby mają Twoi odbiorcy w zakresie treści. Jakie formaty treści preferują (treści tekstowe, wizualne, wideo, webinary, podcasty), czego oczekują od treści (porad, informacji, a może rozrywki?).
  • Przeprowadź badanie słów kluczowych i tematów, które mogą potencjalnie interesować Twoich odbiorców. Wykorzystaj narzędzia do analizy fraz kluczowych, takie jak Google Keyword Planner, Senuto czy Surfer. Możesz nawet porozmawiać z ChatGPT i zapytać go o zagadnienia, które mogą być interesujące dla Twojej grupy docelowej.
  • Wybierz odpowiednie formaty treści, które najlepiej pasują do Twoich celów i preferencji odbiorców. Mogą to być artykuły blogowe, e-booki, infografiki, filmy, podcasty, webinary czy posty w mediach społecznościowych.
  • Opracuj szczegółowy harmonogram publikacji, uwzględniając częstotliwość i daty publikacji poszczególnych treści. Upewnij się, że harmonogram jest realistyczny i umożliwia regularne dostarczanie wartościowych treści.
  • Określ, kto jest odpowiedzialny za tworzenie, edytowanie, publikowanie i promowanie treści. Może to obejmować zespół wewnętrzny lub zewnętrznych twórców treści.
  • Zaplanuj kanały i metody promowania swoich treści. Wykorzystaj media społecznościowe, wyszukiwarkę Google, newslettery i płatne reklamy, aby zwiększyć zasięg.
  • Stosuj recykling treści, dzięki któremu dotrzesz ze swoim contentem do wielu odbiorców w różnych kanałach. Zobacz 17 sposobów na recykling treści.

Wykaz fraz kluczowych z narzędzia Google Keyword Planner

Praktyczny przykład — firma sprzedająca sprzęt fitness może stworzyć content plan obejmujący:

  • Artykuły blogowe o zdrowym stylu życia (publikacja co tydzień)
  • Filmy instruktażowe na YouTube pokazujące ćwiczenia (publikacja co dwa tygodnie)
  • Posty na Instagramie z poradami dietetycznymi (codziennie)
  • E-book z planami treningowymi dostępny do pobrania po zapisaniu się na newsletter (kwartalnie)
  • Webinary z trenerami personalnymi (miesięcznie)

Zobacz także:


8. Twórz, śledź i analizuj KPI w strategii marketingowej

Nie wiesz, czy Twoja strategia działa? Nic dziwnego! Tworzenie strategii marketingowej musisz zakończyć procesem ustalenia KPI, czyli kluczowych wskaźników efektywności. Dzięki nim będziesz mógł ocenić, czy strategia marketingowa przynosi oczekiwane efekty oraz czy zmierzasz we właściwym kierunku. By obrać właściwy kierunek, zadbaj o:

  • wyznaczenie celów marketingowych spójnych z celami biznesowymi,
  • określenie, które KPI chcesz mierzyć — wybierz wskaźniki KPI, które najlepiej odzwierciedlają postępy w realizacji Twoich celów. Kluczowe wskaźniki mogą obejmować:
    • w budowie świadomości marki — liczbę wyświetleń, zasięg, liczbę nowych użytkowników na stronie.
    • w generowaniu leadów — liczbę leadów, koszt pozyskania leadu (CPL), współczynnik konwersji.
    • w sprzedaży — przychody, liczbę transakcji, średnią wartość zamówienia (AOV), koszt pozyskania klienta (CAC).
    • w budowie zaangażowania klientów — liczbę kliknięć, czas spędzony na stronie, wskaźnik zaangażowania (engagement rate), interakcje w mediach społecznościowych.
  • regularnie monitorowanie wybranych KPI. To pozwoli Ci na bieżąco oceniać skuteczność działań marketingowych. Do zbierania i analizy danych wykorzystaj narzędzia analityczne — Google Analytics 4, Sprout Social czy platformy CRM.
  • analizę zebranych danych, aby zrozumieć, jakie działania przynoszą najlepsze rezultaty, a które wymagają optymalizacji. Zwracaj uwagę na trendy i wzorce, które mogą wskazywać na skuteczność lub problemy w Twojej strategii.
  • podejmowanie decyzji o koniecznych zmianach w strategii marketingowej. Może to obejmować modyfikację kampanii reklamowych, dostosowanie treści, Jak zbudować zwycięską strategię marketingu digital dla Twojej firmy?zmianę kanałów komunikacji czy zwiększenie budżetu na najbardziej efektywne działania.


Jak zbudować zwycięską strategię marketingu digital dla Twojej firmy? Podsumowanie

Budowa skutecznej strategii digital jest istotnym elementem marketingowego sukcesu każdej firmy. Proces ten obejmuje analizę rynku, określenie grupy docelowej, definiowanie celów, wybór odpowiednich kanałów i tworzenie wartościowych treści. Dobrze zaplanowana i elastyczna strategia marketingowa umożliwia firmom lepsze zrozumienie klientów, zwiększenie zaangażowania, optymalizację działań i osiągnięcie długoterminowego sukcesu na konkurencyjnym rynku.


FAQ — pytania i odpowiedzi

Dlaczego strategia marketingowa jest ważna dla firmy?
Down arrow

Strategia marketingowa jest kluczowa, ponieważ pozwala firmie efektywnie osiągać cele biznesowe, zwiększać sprzedaż, budować rozpoznawalność marki i lepiej zrozumieć potrzeby klientów. Dzięki niej firma może precyzyjnie kierować swoje działania marketingowe, optymalnie wykorzystując zasoby.

Jakie są główne etapy budowy strategii marketingowej?
Down arrow

Główne etapy to: analiza rynku i konkurencji, określenie grupy docelowej, definiowanie celów marketingowych, wybór odpowiednich kanałów komunikacji, tworzenie treści, implementacja działań oraz monitorowanie i analiza wyników.

Jakie narzędzia są przydatne w monitorowaniu KPI?
Down arrow

Przydatne narzędzia to Google Analytics 4 do analizy ruchu na stronie, narzędzia do monitorowania mediów społecznościowych (np. Hootsuite), platformy CRM do zarządzania relacjami z klientami oraz narzędzia do e-mail marketingu (np. Mailchimp).


Poznaj historie sukcesów naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak zbudować zwycięską strategię marketingu digital dla Twojej firmy?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ