Co to jest SEM? Przygotuj skuteczną kampanię marketingu internetowego!

czym jest sem
Spis treści

• Co to jest SEM?

• SEO a SEM - czym się różnią?

• Kampania SEM - jak się do niej przygotować?

• Jak znaleźć słowa kluczowe do kampanii SEM?

• Kampania SEM - jak ją dobrze przeprowadzić?

• Kampania SEM w Google Ads

• Kampania SEM w wynikach organicznych

• Skuteczne praktyki w Search Engine Marketing

• Podsumowanie

W kontekście strategii marketingowej często można usłyszeć o SEM. Co to właściwie jest i jak działa? Jeśli nie wiesz, czym się charakteryzuje to podejście, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Wykorzystanie SEM może Ci pomóc szybciej osiągnąć Twoje cele biznesowe.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest SEM?

Search Engine Marketing (marketing internetowy w wyszukiwarkach), znane głównie pod skrótem SEM, to jedna ze strategii działania w marketingu internetowym. Jej celem jest zwiększenie widoczności strony w wynikach wyszukiwania (SERP) przy pomocy reklam w wynikach wyszukiwania oraz pozycjonowania strony internetowej. Dzięki tym działaniom witryna może być widoczna na konkretne słowo kluczowe - marketingowcy zwykle wybierają taką fazę, która jest wpisywana przed wybraną przez nich grupę docelową do wyszukiwarki.

SEM, jako wielokanałowa strategia, obejmuje działania marketingowe zarówno na płatnych (Google ADS), jak i bezpłatnych wynikach wyszukiwania (SEO). Płatne reklamy, które są w tym celu wykorzystywane, są nazywane reklamami pay per click (PPC), co oznacza “płatność za kliknięcie”. Występują one w różnych formatach, można wybrać na przykład reklamy tekstowe lub wizualne reklamy produktowe. Dlaczego warto korzystać z tego typu reklam? Największym atutem reklam PPC jest to, że pozwalają Ci natychmiast pojawiać się na pierwszej stronie wyszukiwania, dzięki czemu możesz skuteczniej osiągnąć swoje cele biznesowe, np. zwiększyć ruch na stronie, zwiększyć poziom konwersji, zwiększyć poziom zapytań ofertowych. Podobne efekty można wykorzystać, dzięki optymalizacji strony pod SEO. Pozycjonowanie stron internetowych nie wymaga inwestycji finansowej w reklamy, konieczne jest jednak poświęcenie czasu i cierpliwości, by osiągnąć podobne efekty. Czasami przychodzą one po roku lub dwóch intensywnych działań. Z kolei połączenie reklam PPC i SEO pozwala na osiąganie lepszych efektów przy obu działaniach.

Połączenie różnych elementów SEM.


SEO a SEM - czym się różnią?

Osoby szukające w sieci odpowiedzi na to, co to jest SEM, mogą często znaleźć mylące informacje. Wynika to z tego, że pojęcia SEO i SEM często są ze sobą zestawiane w rozmowach o marketingu internetowym. Wciąż pokutuje błędne przeświadczenie, że SEM oznacza wyłącznie działania płatne i skupia się tylko na reklamach PPC, podczas gdy SEO jest jego przeciwieństwem i oznacza organiczne osiąganie pozycji w wynikach wyszukiwania. Jest to błędne rozumienie pojęcia Search Engine Marketing. SEO nie jest przeciwieństwem SEM, lecz jego częścią. Marketing internetowy wyszukiwarkach obejmuje zarówno działania organiczne, jak i nieorganiczne, w celu osiągnięcia najwyższych pozycjach wyników wyszukiwania Google.

SEO i reklamy PPC nie muszą się wzajemnie wykluczać, dlatego decydując się na kampanię w Google Ads nie musisz rezygnować z SEO i odwrotnie. Wręcz przeciwnie - te strategie świetnie się dopełniają i warto je wykorzystywać jednocześnie w swojej strategii marketingowej. Dobrze zrealizowana kampania SEM może poprawić Twoje wyniki optymalizacji strony poprzez przyciągnięcie na nią jakościowego ruchu. Dzieje się tak przez to, że większy ruch przekazuje informację wyszukiwarkom takim jak Google, że Twoja witryna jest wiarygodnym źródłem i warto ją uplasować wyżej w wynikach wyszukiwania.

Chcesz dowiedzieć się więcej w tym temacie? Sprawdź te artykuły:

Chcesz zbudować widoczność w internecie?


Kampania SEM - jak się do niej przygotować?

Wiesz już, co to jest SEM, teraz musisz się wiedzieć, jak się przygotować do zrealizowania swojej pierwszej kampanii. Jednym z pierwszych kroków, które musisz wykonać jest odpowiednie dobranie słów kluczowych, na które chcesz wyświetlać swoje reklamy. Dlaczego to takie ważne? Reklamy PPC mogą się wyświetlać na górze wyników wyszukiwania, tuż nad wynikami organicznymi, dzięki czemu mogą przyciągnąć na Twoją stronę wiele osób. Jednak żeby to działanie przyniosło odpowiednie skutki, musisz mieć pewność, że wybrałeś słowa kluczowe, które są chętnie wpisywane przez Twoją grupę docelową w wyniki wyszukiwania. Jeżeli wybierzesz frazy, które idealnie odzwierciedlają Twoją ofertę, ale nie są wpisywane w Google - Twoja praca nie przyniesie efektów.


Jak znaleźć słowa kluczowe do kampanii SEM?

Jeśli chcesz znaleźć wyszukiwane frazy do swojej kampanii SEM, powinieneś wykorzystać narzędzia do wyszukiwania fraz. Jeżeli zależy Ci na darmowych narzędziach do wyszukiwania słów kluczowych możesz skorzystać na przykład z Google Keyword Planner lub Ubersuggest. Z płatnych narzędzi SEO polecamy na przykład Senuto lub Ahrefs.
Gdy wybierzesz już dogodne dla Ciebie narzędzie, powinieneś również zdefiniować, do jakiego odbiorcy chcesz dotrzeć. Można wyróżnić następujące etapy ścieżki konsumentów:

 • Użytkownik, który szuka rozwiązania - szuka w siec rozwiązania problemu, porad, podpowiedzi itp.
 • Użytkownik, który jest świadomy rozwiązania - już wie, czego potrzebuje, więc szuka w sieci konkretnych produktów. Wpisuje w wyszukiwarce frazy opisujące wybrane produkty, usługi i marki)
 • Użytkownik, który szuka opinii - chce sprawdzić, czy to, co go interesuje jest warte zakupu. Zanim dokona transakcji, sprawdza opinie, recenzje, porównania.
 • Użytkownik, który decyduje się na konwersję - zdecydował się na zakup, więc wpisuje precyzyjne frazy z dopełnieniami typu: cena, tanio, nazwa sklepu, lokalizacja.

Zakładając, że chcesz się skupić na kliencie konwertującym, warto, żebyś wykorzystał w swojej kampanii frazy typu long-tail. Składają się one z 3-5 słów kluczowych i chociaż mają niższy poziom wyszukiwania niż frazy ogólne, to są one zdecydowanie skuteczniejsze w przypadku zwiększania wyniku współczynnika konwersji.

Wyszukiwane frazy w formie pytań w narzędziu Senuto.

O doborze słów kluczowych możesz dowiedzieć się więcej od naszych ekspertów:


Kampania SEM - jak ją dobrze przeprowadzić?

Sam proces przygotowania kampanii SEM można opisać w kilku prostych krokach:

 1. Przeprowadzenie badania słów kluczowych.
 2. Wybór słów kluczowych, które są powiązane z Twoją branżą i wybraną intencją użytkownika sieci.
 3. Skonfigurowanie kampanii w Google Ads lub przygotowanie kampanii SEO.
 4. Analiza efektów i wdrażanie ewentualnych zmian, ulepszeń.

Jednak każdy z tych etapów powinien bazować na przemyślanej strategii. Wiesz już, jak dobrać odpowiednie słowa kluczowe do kampanii SEM, ale powinieneś umieć jeszcze zaplanować całą strategię. Nawet jeśli doskonale wiesz, co to jest SEM, ale nie opracujesz planu działania i będziesz działać spontanicznie - prawdopodobnie nie osiągniesz oczekiwanych rezultatów.


Kampania SEM w Google Ads

Kampanie reklamowe w Google Ads są zawsze oparte o konkretną grupę docelową. Musisz jednak pamiętać, że Twoja konkurencja może wybrać za swój cel dokładnie tę samą grupę osób. Co zrobić, żeby Twoja kampania SEM przyniosła efekty? Może Ci w tym pomóc zrozumienie, w jaki sposób Google wybiera reklamy, które mają być wyświetlane konkretnemu użytkownikowi. Według oficjalnych wytycznych Google biorą pod uwagę przede wszystkim trzy czynniki:

 • Maksymalna kwota, którą możesz zapłacić za kliknięcie reklamy.
 • Trafność reklamy i/lub jej przydatność dla użytkownika.
 • Rozszerzenia reklam w postaci dodatkowych informacji, może to być na przykład numer telefonu, linki do określonych stron itp.

Chcesz szybko zbudować widoczność w sieci?

Pamiętaj również o tym, jak ważne jest stosowne dobranie słów kluczowych. Jeśli wybrane przez Ciebie słowa kluczowe będą lepiej dobrane niż w przypadku konkurenci, dotrzesz do grupy docelowej skuteczniej niż oni - nawet jeżeli to oni zadeklarują wybór wyższej stawki maksymalnej za kliknięcie. Dlaczego tak się dzieje? W ten sposób udowadniasz trafność Twojej reklamy i zrozumienie potrzeb użytkownika, Google to docenia.

Podsumowując, gdy tworzysz kampanię SEM w Google Ads upewnij się, że:

 • Używasz słów kluczowych, które odzwierciedlają intencje użytkownika,
 • Analizujesz wykorzystywane przez konkurencję frazy kluczowe,
 • Kontrolujesz koszty swojej kampanii poprzez sprawdzanie struktury kampanii i grup reklam.

Chcesz dowiedzieć się więcej o kampaniach reklamowych w Google Ads? Przeczytaj nasze wcześniejsze artykuły:


Kampania SEM w wynikach organicznych

Skuteczna strategia SEO pomoże Ci osiągnąć wymarzone pozycje w wynikach wyszukiwarek w formie organicznych wyników. Jednak, żeby zaplanować dobry plan działania warto przeprowadzić szczegółową analizę działań konkurencji i wykonać audyt SEO. Kampania SEM w wynikach organicznych powinna się opierać zarówno o działania off-site, jak i on-site, przede wszystkim należy się skupić na poniższych czynnikach:

 • Wybór słów kluczowych, które odzwierciedlają potrzeby odbiorcy,
 • Przygotowanie intuicyjnej struktury witryny,
 • Optymalizacja techniczna strony internetowej,
 • Tworzenie wysokiej jakości, zoptymalizowanej pod SEO treści,
 • Rozbudowa profilu linków zewnętrznych i wewnętrznych.

Jeżeli jesteś firmą, która działa tylko w określonym obszarze geograficznym (na przykład w jednym mieście lub województwie) to powinieneś skupić się na lokalnym SEO. Wówczas, poza tradycyjnymi elementami pozycjonowania strony internetowej, warto również zadbać o stworzenie (i poprawne zoptymalizowanie) wizytówki firmy w Google Moja Firma oraz pozyskanie od klientów opinii, które będą się wyświetlać w wynikach wyszukiwania innym odbiorcom.


Skuteczne praktyki w Search Engine Marketing

Marketing internetowy w wyszukiwarkach to świetny sposób na to, by Twoje działania w sieci były bardziej efektywne. Jednak jeżeli dopiero przygotowujesz się do swojej pierwszej kampanii SEM, warto żebyś zapoznał się z kilkoma sprawdzonymi wskazówkami w tym zakresie, które zdecydowanie ułatwią Ci pracę i pomogą osiągnąć lepsze wyniki.


Wykluczanie nietrafnych fraz z kampanii w strategii SEM

Jednym ze sposób na to, żeby Twoja kampania SEM przyniosła efekty, jest szczególne skupienie się na tworzeniu trafnych grup reklam. W tym celu konieczne jest nie tylko wybranie słów kluczowych związanych z Twoją branżą, ale również wykluczenie tych fraz, które chociaż teoretycznie są połączone z Twoją branżą, to nie odzwierciedlają Twojej oferty. Na przykład jeżeli prowadzisz salon fryzjerski, ale specjalizujesz się wyłącznie w upięciach ślubnych - wyklucz z grupy słów kluczowych takie frazy jak na przykład “fryzjer męski”. W tym celu możesz w Planerze słów kluczowych wskazać na frazy, których nie chcesz uwzględniać w swojej kampanii SEM.

Możliwości filtrowania wyników w Google Keyword Planner


Skoncentrowana lista słów kluczowych w strategii SEM

W strategii SEM warto spróbować mocno zawęzić wybrane słowa kluczowe, by mieć pewność, że dotrzesz do klientów, którzy przyniosą Ci konwersję. Zarówno w przypadku wyboru słów kluczowych do kampanii w Google Ads, jak i do kampanii SEO, staraj się wybierać szczegółowe słowa kluczowe, z długim ogonem. W ten sposób dotrzesz do grupy docelowej, która jest już zdecydowana na konkretne działania.
Śledź wyniki swoich reklam. Uważnie monitoruj i analizuj wpływ reklam w wyszukiwarkach i reklam typu „płatność za kliknięcie”, aby zapewnić odpowiedni zwrot z inwestycji marketingowych.

Nie wiesz, jaką formę promocji w internecie wybrać?


Wykorzystywanie poczucia pilności w strategii SEM

Jednym z lepszych sposobów na zmotywowanie odbiorców do konkretnego działania jest wykorzystanie poczucia pilności. Możesz tak stworzone sformułowania umieścić w treści reklamy PPC lub w meta title lub meta description, jeżeli decydujesz się na pozycjonowanie strony. Poczucie pilności możesz wygenerować poprzez zwrócenie uwagi na ograniczenie czasowe oferty, przydatnymi sformułowaniami mogą się okazać “Tylko dzisiaj”, “ostatnie dni promocji”, “Pozostało 5 godzin promocji” itp.


Użycie funkcji „Podobni odbiorcy” w strategii SEM

Jeżeli przygotowujesz reklamy w Google Ads, spróbuj wykorzystać funkcję „Podobni odbiorcy”. Pozwoli Ci ona na kierowanie reklam do użytkowników, których charakteryzują podobne zainteresowania i zachowania, jak Twoich aktualnych odbiorców. W ten sposób możesz poszerzyć swoje zasięgi o osoby, które prawdopodobnie pomogą Ci osiągnąć założony cel biznesowy. Celem tej funkcji jest dotarcie do tych osób, które najczęściej decydują się na konwersję, generowanie większej liczby zapytań ofertowych i zwiększenie ruchu na Twojej stronie internetowej.

Funkcja “Podobni odbiorcy” w panelu Google Ads. Źródło: https://sempai.pl/blog/daj-ludziom-to-czego-potrzebuja-efektywne-kierowanie-reklam-yt-po-intencjach/.


Personalizacja reklam w strategii SEM

Google Ads daje szerokie możliwości w kwestii personalizowania reklam. W swoim panelu możesz dowolnie segmentować odbiorców pod różnym kątem, w tym na przykład można kierować reklamy na osoby korzystające z telefonów komórkowych, na osoby, które odwiedziły już Twoją stronę, ale porzuciły koszyk lub osoby o konkretnych zainteresowaniach. Im lepiej zrozumiesz swoich odbiorców, tym lepiej będziesz mógł wykorzystać możliwości personalizacji reklam i docierać do osób, które pewniej przyniosą Ci konwersję.


Testy A/B w strategii SEM

Poszukiwania rozwiązań, które przyniosą Ci najlepsze efekty, warto opierać o testy A/B. Są one prawdopodobnie jednym z najpopularniejszych sposobów na testowanie różnych rozwiązań. Polegają one na tym, że przygotowujesz dwie wersje reklamy, są one jednocześnie dostępne w sieci i losowo wyświetlają się użytkownikom. Przy testach powinno się zmieniać tylko jeden element reklamy, na przykład nagłówek lub opis. Analizując efekty, które przynoszą obie wersje reklamy, będziesz mógł zrozumieć, co lepiej działa na Twoich odbiorców i co ich zachęci do odwiedzenia Twojej strony. Pamiętaj jednak, że aby testy A/B były miarodajne, potrzebujesz dużego ruchu dla obu wersji reklamy. Dlatego, jeśli Twoja witryna może się pochwalić już wieloma konwertującymi użytkownikami, testy A/B pozwolą Ci na sprawdzenie nowych rozwiązań i dodatkowe ulepszenie swoich działań w sieci.


Czym jest SEM? Przygotuj skuteczną kampanię marketingu internetowego! Podsumowanie

Marketing internetowy w wyszukiwarkach to dobry sposób na dotarcie do wybranej grupy docelowej i osiągnięcie biznesowego sukcesu. Pamiętaj jednak, by dobrze zaplanować swoją strategię - zrozum potrzeby swoich odbiorców i określ, co masz im do zaoferowania, a następnie przekuj to w chwytliwy przekaz w swojej kampanii SEM.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest SEM? Przygotuj skuteczną kampanię marketingu internetowego!

Średnia ocen użytkowników4.88 na podstawie 129 głosów

UDOSTĘPNIJ