Jak promować sztukę online? Wskazówki dla artystów!

Jak promowac sztuke online Wskazowki dla artystow
Spis treści

• Sposoby na promowanie swojej sztuki w internecie:

• Załóż własną stronę internetową

• Wykorzystaj media społecznościowe

• Skorzystaj z SEO

• Stwórz blog artystyczny

• Wykorzystaj marketing video — tutoriale na YouTube

• Załóż konto na platformach artystycznych

• Współpracuj z innymi artystami — marketing afiliacyjny

• Sprzedawaj swoją sztukę w Marketplace

• Podsumowanie

W dzisiejszej dobie cyfryzacji umiejętne promowanie swojej sztuki w internecie jest kluczowym czynnikiem sukcesu dla artystów. Internet oferuje nieograniczone możliwości dotarcia do szerokiej publiczności, prezentowania twórczości i budowania swojej marki artystycznej. W tym artykule zaprezentujemy praktyczne wskazówki, które pomogą artystom zdobyć większą widoczność w wirtualnej przestrzeni i osiągnąć sukces w dziedzinie sztuki. 

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Sposoby na promowanie swojej sztuki w internecie:

Od mediów społecznościowych po własne strony internetowe i udział w platformach artystycznych — odkryjmy razem potencjał promocji online dla artystów i ich twórczości. Oto co możesz zrobić, aby skutecznie wypromować swoją sztukę w internecie:


1. Załóż własną stronę internetową

Posiadanie strony internetowej to kluczowy krok w promowaniu swojej sztuki i budowaniu artystycznej marki online. Tworząc prywatną witrynę, masz pełną kontrolę nad jej treścią, wyglądem i funkcjonalnościami. To doskonałe miejsce, w którym potencjalni klienci i miłośnicy sztuki mogą obejrzeć Twoje dzieła i dowiedzieć się więcej o Twojej twórczości. Ważne jest, aby strona była atrakcyjna wizualnie i łatwa w nawigacji, dlatego:

 • Wybierz jednolite tło, czcionki i kolory, które pasują do Twojego stylu artystycznego.
 • Zastosuj odpowiedni układ strony, aby dobrze wyeksponować swoje wirtualne portfolio.
 • Dodaj sekcję z informacjami o sobie i z danymi kontaktowymi, aby ułatwić kontakt potencjalnym klientom.
 • Regularnie dodawaj nowe prace i wzmianki o nadchodzących wystawach oraz wydarzeniach artystycznych, w których bierzesz udział.

Tworzenie i utrzymanie własnej strony internetowej może być czasochłonne, ale to dobra inwestycja w długoterminową promocję sztuki. Jest to Twoja wizytówka w sieci, która daje Ci możliwość dotarcia do potencjalnych klientów i miłośników sztuki z całego świata.


2. Wykorzystaj media społecznościowe

Wykorzystanie mediów społecznościowych to niezwykle skuteczna strategia promowania obrazów i dzieł sztuki online. Popularne platformy takie jak Facebook, Instagram czy Pinterest oferują artystom szereg różnych opcji. Jest to przede wszystkim możliwość prezentowania swoich prac, budowania społeczności, angażowania się w rozmowy i interakcje z miłośnikami sztuki oraz przyciągania nowych obserwujących. Kluczem do odniesienia sukcesu w mediach społecznościowych jest aktywność i konsekwentne publikowanie nowych postów. Aby dobrze wykorzystać potencjał social mediów:

 • Stwórz profesjonalny profil artystyczny, który będzie odzwierciedlał Twój styl i unikalną twórczość.
 • Publikuj regularnie swoje prace oraz dziel się swoimi inspiracjami i ciekawostkami związanymi z Twoją sztuką.
 • Pamiętaj o interakcji z użytkownikami. Odpowiadaj na komentarze, zadawane pytania i wyrażaj wdzięczność za okazywane wsparcie.
 • Analizuj dane dotyczące zaangażowania, zasięgu i interakcji, aby jak najlepiej dostosować swoją strategię promocyjną.

Dowiedz się co to jest fanpage i dlaczego warto inwestować w reklamę w mediach społecznościowych? 

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


3. Skorzystaj z SEO

Wykorzystanie technik SEO (Search Engine Optimization) to kluczowy element skutecznej promocji sztuki online. Poprzez optymalizację treści i struktury Twojej strony internetowej możesz zwiększyć jej widoczność w bezpłatnych wynikach wyszukiwania i dotrzeć do osób, które są zainteresowane kupnem obrazów. Aby skutecznie wypozycjonować swoją witrynę:

 • Przeprowadź badanie słów kluczowych, czyli zdefiniuj frazy powiązane z Twoją sztuką. Możesz skorzystać z narzędzi do analizy słów kluczowych, takich jak Google Keyword Planner, aby dowiedzieć się, jakie terminy są często wyszukiwane przez Twoich potencjalnych odbiorców.
 • Wpleć frazy kluczowe w strategiczne miejsca na Twojej stronie internetowej (tytuły, nagłówki, treść opisów i tagi obrazów) oraz pamiętaj o ich naturalnym rozmieszczeniu w treściach.
 • Zadbaj o optymalizację techniczną swojej strony i upewnij się, czy dobrze działa na urządzeniach mobilnych.
 • Kontroluj szybkość ładowania strony i wybierz odpowiedni format zdjęć swoich obrazów (JPEG lub JPG), aby zachować wysoką jakość przy minimalnym rozmiarze pliku. Dzięki temu grafiki nie będą spowalniać czasu ładowania witryny. Szybkość działania strony możesz sprawdzić na PageSpeed Insight.
 • Zadbaj o wartościowe i unikalne opisy swoich prac, dzięki czemu zwiększysz szanse na lepsze pozycjonowanie w wyszukiwarkach.

Pamiętaj, że SEO to długoterminowy proces, który wymaga cierpliwości i systematycznej pracy. Skorzystanie z powyższych technik pomoże Ci zwiększyć widoczność strony internetowej w wynikach wyszukiwania i zadbać o pozytywne doświadczenia użytkownika (User Experience).

Sprawdź koniecznie:

Wskazówki w PageSpeed Insights, które pomogą przyspieszyć czas ładowania witryny


4. Stwórz blog artystyczny

Prowadzenie bloga artystycznego może być skutecznym narzędziem promocji Twojej sztuki w internecie. Blog daje Ci możliwość dzielenia się swoją twórczością, technikami i inspiracjami. Jest to miejsce, w którym możesz nawiązywać relacje z innymi miłośnikami sztuki oraz budować swoją tożsamość artystyczną. Blog artystyczny powinien dostarczać czytelnikom wartościowe i unikalne treści. Opisuj swoje prace, etapy ich powstania i dziel się swoimi doświadczeniami artystycznymi. Możesz również omawiać aktualne trendy i wydarzenia ze świata sztuki.

Pamiętaj o zachęcaniu czytelników do komentowania i dyskusji, tworząc interaktywną społeczność wokół swojego bloga. W trakcie pisania weź pod uwagę czytelność swoich treści, a także pamiętaj o:

 • nagłówkach,
 • akapitach,
 • boldowaniu,
 • wypunktowaniach.

To z pewnością ułatwi czytelnikom przeglądanie i zrozumienie Twoich treści oraz zwiększy ich pozytywne doświadczenia z pobytu na blogu. Zadbaj również o jego atrakcyjny wygląd, dopasowany do Twojego stylu artystycznego, Promuj swój blog poprzez udostępnianie go w mediach społecznościowych oraz przez sieć kontaktów artystycznych. Wykorzystaj również strategie SEO, opisując w tekście odpowiednie słowa kluczowe związane z Twoją sztuką, co pomoże w lepszym pozycjonowaniu Twojego bloga w organicznych wynikach wyszukiwania.

Dowiedz się więcej:


5. Wykorzystaj marketing video — tutoriale na YouTube

Jednym z niezwykle skutecznych narzędzi w promocji sztuki online jest wykorzystanie marketingu wideo, zwłaszcza poprzez tworzenie tutoriali i instruktaży na platformie YouTube. Nagrywanie filmów wideo, na których pokazujesz proces tworzenia swoich dzieł ma duży potencjał marketingowy. Dzieląc się swoimi umiejętnościami artystycznymi i cennymi wskazówkami, stajesz się autorytetem w swojej dziedzinie, a to może przełożyć się na większe zainteresowanie Twoimi pracami. Podczas nagrywania tutoriali i instruktaży zadbaj o:

 • dobre oświetlenie,
 • wysoką jakość filmów,
 • klarowny przekaz (jasno wyjaśniaj kroki i techniki),
 • angażowanie widza poprzez mówienie do kamery,
 • odpowiednie tempo prezentacji.

Pamiętaj również o promocji swoich filmów — udostępniaj je na innych platformach społecznościowych, na swojej stronie internetowej oraz zachęcaj widzów do subskrybowania Twojego kanału. Tworzenie tutoriali i instruktaży na YouTube pozwala Ci nie tylko promować swoją sztukę, ale także dzielić się wiedzą, inspirować innych i budować społeczność artystyczną online. Wykorzystaj potencjał marketingu wideo i zwiększ swoją widoczność w świecie sztuki. Jak wideo marketing może Ci pomóc zoptymalizować konwersję na stronie?

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


6. Załóż konto na platformach artystycznych

Istnieje wiele platform dedykowanych sztuce, na których artyści mogą prezentować i sprzedawać swoje prace. Wybór odpowiedniego miejsca zależy od Twojego stylu artystycznego i preferencji. Możesz rozważyć dołączenie do wirtualnych galerii internetowych, serwisów społecznościowych dla artystów lub stron aukcyjnych (Etsy, GalleryStore, Allegro, Haloart). Ważne jest, aby wybrać popularne platformy, cieszące się renomą i dużym zainteresowaniem. Staraj się być aktywny i regularnie aktualizuj swoje portfolio na wybranej platformie. Wykorzystaj możliwość personalizacji i zbuduj profesjonalny profil artystyczny, który będzie przyciągał uwagę odwiedzających. Dbaj o jakość prezentowanych prac i aktywnie uczestnicz w życiu wirtualnej społeczności artystycznej.

Przykład platformy artystycznej Haloart

Przykład platformy artystycznej GalleryStore


7. Współpracuj z innymi artystami — marketing afiliacyjny

Marketing afiliacyjny to bardzo efektywny sposobów promowania sztuki online, który polega na nawiązaniu współpracy z innymi artystami, w celu promocji swojej sztuki. Może to obejmować wzajemne udostępnianie prac na stronach internetowych, blogach, w mediach społecznościowych lub wspólne organizowanie wystaw czy wydarzeń artystycznych. Stwórz relacje z artystami, którzy mają:

 • podobne wartości,
 • estetykę prac,
 • grupę docelową.

Dobrze dopasowane partnerstwo może przynieść większe rezultaty i lepiej służyć obu stronom. W ten sposób w pełni wykorzystacie potencjał marketingu afiliacyjnego i zbudujecie artystyczną sieć partnerstw, wspierając się i budując więzi.

8. Sprzedawaj swoją sztukę w Marketplace

Sprzedawanie sztuki na platformach typu marketplace daje artystom szereg możliwości do prezentacji i sprzedaży swoich prac w internecie. Wiele z tych platform pobiera prowizję od sprzedaży, ale jednocześnie zapewniają duży zasięg i możliwość dotarcia do szerokiej publiczności. Kilka popularnych przykładów marketplace to:

 • Posters.pl (https://www.posters.pl/text/affiliate) - ten marketplace oferuje możliwość wystawiania i sprzedaży plakatów oraz sztuki drukowanej. Artystom umożliwiają wystawienie swoich prac w profesjonalnym środowisku, które skupia się na sztuce dekoracyjnej.
 • Artmajeur (https://www.artmajeur.com/pl/artmajeur-for-artists) - to platforma, która oprócz prezentacji i sprzedaży obrazów, umożliwia artystom kontrolowanie prezentacji swojej sztuki i zarządzanie cenami.
 • Pakamera.pl (https://www.pakamera.pl/joinus.php) - to platforma, która skupia się na fotografii artystycznej. Artystom fotografom pozwala na wystawianie swoich prac, a także na sprzedaż odbitek i plików cyfrowych. Pakamera.pl oferuje również narzędzia do zarządzania galerią i profesjonalną obsługę zamówień.

Warto pamiętać, że każdy marketplace ma swoje unikalne cechy, zasięg i warunki współpracy. Przed dołączeniem do jakiejkolwiek platformy zaleca się dokładne zapoznanie z ich polityką, prowizjami i narzędziami marketingowymi, aby wybrać opcję, która najlepiej odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom i celom artystycznym.

Platforma marketplace Posters.pl

 

Jak promować sztukę online? Podsumowanie.

Promocja sztuki online to kluczowy krok dla artystów, którzy chcą zwiększyć swoją widoczność w internecie. Załóż własną stronę internetową, wykorzystaj media społecznościowe (Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest), pisz bloga i skorzystaj z marketingu wideo na YouTube. To wszystko pomoże Ci dotrzeć do większej liczby odbiorców i zbudować rozpoznawalność marki online. Warto pamiętać, że promocja to proces ciągły, który wymaga zaangażowania, kreatywności i elastyczności. Dlatego eksperymentuj, zdobywaj nowe umiejętności i bądź na bieżąco ze zmieniającymi się trendami. 

Jak zwiększyć widoczność mojej sztuki w internecie?
Down arrow

Aby zwiększyć widoczność Twojej sztuki w internecie, załóż stronę internetową, udzielaj się  w social mediach, zarejestruj się na platformach artystycznych, pisz bloga oraz nagrywaj tutoriale i instruktaże artystyczne na YouTube.

Jak wykorzystać media społecznościowe do promocji mojej sztuki?
Down arrow

Media społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram, Twitter czy Pinterest, są doskonałym narzędziem do promocji sztuki. Można wykorzystać je do udostępniania swoich prac, budowania społeczności, komunikowania się z fanami i potencjalnymi klientami, oraz do promowania wydarzeń i wystaw.

Jak założyć własną stronę internetową dla swojej sztuki?
Down arrow

Aby założyć własną stronę internetową dla swojej sztuki, warto zacząć od wyboru odpowiedniej platformy lub skorzystać z usług specjalistów od tworzenia stron internetowych. Należy zadbać o profesjonalny wygląd strony, umieścić galerię prac, informacje o sobie i swojej twórczości i dane kontaktowe.

 


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Eliza Tomaka
Eliza Tomaka

Eliza zdobywała doświadczenie w marketingu internetowym, pracując jako copywriterka oraz jako freelancerka. Ukończyła kurs SEO copywritingu oraz kurs korekty tekstów. Regularnie pogłębia swoją wiedzę w zakresie promowania biznesu, content marketingu, SEO i Google Ads czytając blogi o promowaniu biznesu i poznając nowe zagadnienia branżowe. W swojej pracy wykorzystuje najnowsze dane pozyskane z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs. Eliza ukończyła studia na kierunku edukacja artystyczna, ze specjalizacją w malarstwie.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak promować sztukę online? Wskazówki dla artystów!

Średnia ocen użytkowników4.98 na podstawie 144 głosów

UDOSTĘPNIJ