SEO czy Google Ads - co wybrać dla sklepu?

seo czy google ads dla ecommerce
Spis treści

• Co to jest SEO?

• Czym jest kampania Google Ads?

• Jaka jest różnica między SEO a Google Ads?

• Korzyści strategii SEO dla e-commerce

• Korzyści z Google Ads dla e-commerce

• Co jest lepsze dla e-commerce, Google Ads czy SEO?

• Podsumowanie

Wybór między Google Ads i pozycjonowaniem to jedna z najczęściej omawianych kwestii w marketingu internetowym. Każde z tych rozwiązań ma swoich fanów i sceptyków, my przyjrzymy się im z perspektywy promocji sklepu internetowego. Pomożemy Ci zdecydować, którą strategię najlepiej wybrać.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Co to jest SEO?

SEO (Search Engine Optimization), znane jest również jako pozycjonowanie i optymalizacja stron pod kątem wyszukiwarek. Jest to strategia, która obejmuje szereg działań mających na celu osiągnięcie przez stronę wysokich pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania na określone słowa kluczowe.

Podstawą strategii SEO jest dopasowanie witryny do algorytmu Google, a także budowanie pozytywnego wizerunku strony w sieci. Wymaga to między innymi optymalizacji technicznej strony, tworzeniu wartościowych, zoptymalizowanych pod SEO treści, a także budowania silnego profilu linków zewnętrznych. Pozycjonowanie strony internetowej nie powinno się jednak skupiać wyłącznie na dostosowaniu witryny do wymagań Google, priorytetem powinno być zapewnienie użytkownikom jak najlepszych doświadczeń z korzystania z witryny.

Wyniki organiczne w wynikach wyszukiwnia Google.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pozycjonowaniu stron internetowych, przeczytaj nasz artykuł, który omawia tę kwestię w kompleksowy sposób:


Czym jest kampania Google Ads?

Google Ads jest systemem, który umożliwia realizację płatnej reklamy w internecie. Tak stworzona kampania może wyświetlać się zarówno w wynikach wyszukiwania, jak i w sieci wyszukiwania Google, czyli na stronach i w aplikacjach odwiedzanych przez użytkowników. W przypadku kampanii Google Ads płacisz za konkretny wynik - koszty ponosisz dopiero w momencie, gdy użytkownik kliknie w reklamę, natomiast samo jej wyświetlenie jest darmowe. Reklama Google Ads możesz zrealizować w formacie tekstowym, graficznym, wideo, a także w formacie dynamicznym.

Google Ads pozwala na realizację następujących kampanii:

  • reklama w wynikach wyszukiwania,
  • reklama produktowa w wynikach wyszukiwania,
  • reklama w sieci wyszukiwania Google,
  • remarketing (w tym remarketing dynamiczny i remarketing w wyszukiwarce),
  • reklama na platformie YouTube oraz na Gmailu,
  • reklama w aplikacjach.

Przykładowy widok reklamy Google Ads w wynikach wyszukiwania Google.

W naszych wcześniejszych artykułach dowiesz się więcej o tym, jak działają kampanie Google Ads:

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Jaka jest różnica między SEO a Google Ads?

Pozycjonowanie stron internetowych i kampanie Google Ads łączy fakt, że są to formy marketingu internetowego w wyszukiwaniach. Mają one przede wszystkim na celu wypromowanie strony internetowej, zwiększenie na niej ruchu i podniesienie współczynnika konwersji. Chociaż ich cel jest ten sam, to zdecydowanie różnią się formą działania, a także tym, jak wyglądają w wynikach wyszukiwania. Podstawową różnicą jest to, że kampania Google Ads jest działaniem płatnym, natomiast pozycjonowanie strony jest dostępne dla wszystkich w bezpłatnej formule. Realizując reklamę w Google płacisz przede wszystkim za kliknięcie w reklamę, ale musisz również uwzględnić koszty współpracy ze specjalistami i procesu optymalizacji kampanii (pozyskiwanie danych, realizacja treści, dostęp do narzędzi itp.). Z kolei w przypadku SEO sam proces działania jest darmowy, a koszt realizacji kampanii zależy od tego, jak zaawansowane działania chcesz prowadzić. Główne wydatki są związane z uzyskaniem dostępu do odpowiednich narzędzi i współpracą ze specjalistami od SEO.

Wypozycjonowane strony internetowe wyświetlają się w wynikach wyszukiwania w sposób naturalny, bez żadnych dodatkowych oznaczeń. Natomiast strony promowane przy pomocy Google Ads mają zawsze widoczne oznaczenie "Reklama". W przypadku SEO, jeśli masz skuteczną strategię i działasz nieprzerywanie, możesz liczyć na to, że Twoje pozycje będą utrzymywać się na podobnym poziomie. Z kolei w przypadku Google Ads obecność Twojego sklepu internetowego w TOP10 będzie się utrzymywać tylko przez czas trwania kampanii.

To, co różni pozycjonowanie i Google Ads, to również czas oczekiwania na efekty. Pierwsze efekty SEO pojawiają się zazwyczaj później niż w przypadku Google Ads - mogą się one pojawić już po trzech pierwszych miesiącach, ale zwykle trzeba na nie czekać nieco dłużej. W najbardziej konkurencyjnych branżach efekty pojawiają się nawet po roku lub dwóch od wdrożenia strategii. Jest to zawsze bardzo indywidualna kwestia. Wiele osób mówi, że kampanie Google Ads przynoszą natychmiastowe efekty, ale nie zawsze tak się dzieje. Owszem, jeśli reklama jest bardzo dobrze skonstruowana, a Ty doskonale znasz swoją grupę docelową - możesz cieszyć się szybkimi efektami. Często jednak, pierwsze trzy miesiące pracy z Google Ads polegają na uczeniu się swojej grupy docelowej, pozyskiwaniu niezbędnych danych i optymalizowaniu kampanii. Taki proces może trwać nawet rok.

Dowiedz się więcej o czasie oczekiwania na efekty SEO i Google Ads dla sklepów internetowych:

Szacunkowy czas oczekiwania na efekty pozycjonowania strony internetowej.

Chcesz wiedzieć więcej o różnicach między SEO i Google Ads? Sprawdź ten artykuł:


Korzyści strategii SEO dla e-commerce

Pozycjonowanie stron internetowych jest jedną z najskuteczniejszych i najpopularniejszych form marketingu internetowego. Dlaczego tak wielu przedsiębiorców się decyduje na pozycjonowanie stron internetowych? Przedstawimy Ci pięć głównych powodów.


SEO zwiększa ruch w sklepie internetowym

Skuteczna strategia pozycjonowania może Ci przede wszystkim zapewnić większy ruch w witrynie, który z kolei może mieć przełożenie na większą sprzedaż. Umieszczenie strony na szczycie wyników wyszukiwań Google sprawia, że użytkownicy częściej ją zauważają i chętniej w nią klikają. Pamiętaj jednak, żeby zadbać również o intuicyjny, zgodny z UX projekt strony internetowej. Wówczas użytkownik nie tylko dotrze do Twojego sklepu, ale również chętniej w nim zostanie, by zrealizować konwersję.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


SEO pomaga w tworzeniu świadomości marki

Dzięki temu, że Twój sklep będzie się wyświetlać wysoko w wynikach wyszukiwania, będzie częściej zauważany przez użytkowników i łatwiej zapadnie im a pamięć. Korzystając przy tym z dobrze ukierunkowanych słów kluczowych, możesz mieć pewność, że Twoja marka zacznie być kojarzona przez odbiorców jako ta powiązana z daną branżą.


SEO wspiera budowę pozytywnego wizerunku marki

Jeśli Twój sklep internetowy będzie wyświetlał się w wynikach wyszukiwania na frazy ściśle powiązane z branżą, możesz sprawnie zbudować wizerunek eksperta. Ważne jest, aby Twoje treści odpowiadały na pytania, które interesują użytkowników i dały im poczucie, że Twój sklep jest profesjonalny nie tylko pod kątem zapewniania jakościowych produktów, ale również pod kątem wiedzy o branży.


SEO to przystępny koszt realizacji

Pozycjonowanie sklepu internetowego, w porównaniu do innych metod marketingu internetowego, ma bardzo przystępny koszt. Głównym kosztem jest czas i zaangażowanie, które musisz włożyć w realizację strategii, a także opłata dostępów do narzędzi SEO. Pozostałe koszta są opcjonalne i zależne od tego, jak bardzo rozbudowaną strategię chcesz wdrożyć i z iloma specjalistami planujesz współpracować.


SEO daje długoterminowe efekty

Przy stałym zaangażowaniu w strategię i wdrażaniu koniecznych optymalizacji, możesz się spodziewać, że SEO zapewni Ci długotrwałe efekty. Twój sklep internetowy może utrzymywać pozycję w TOP10 na frazy, które przynoszą Ci największy wzrost konwersji. Należy jednak pamiętać o tym, żeby zachowywać trwały poziom zaangażowania w strategię. Rezygnacja lub czasowe przerwanie pozycjonowania może sprawić, że Twoje wyniki znacząco spadną i bardzo trudno będzie je odzyskać.


Korzyści z Google Ads dla e-commerce

Wśród wielu strategii marketingu internetowego, kampania Google Ads jest zdecydowanie jedną z tych popularniejszych. Zapewnia ona świetne efekty i nie wymaga tak długotrwałego zaangażowania, jak pozycjonowanie.


Reklama Google Ads jest dobrze widoczna w wynikach wyszukiwania

Realizacja reklamy w Google Ads, pozwoli Ci na to, by wyróżnić swój sklep internetowy w wynikach wyszukiwania Google, nawet jeśli Twoja strona nie ma jeszcze zbudowanej silnej pozycji w internecie. Twoja witryna będzie wyświetlana na górze strony wyników wyszukiwania, dzięki czemu możesz dotrzeć do znacznie większej liczby osób.


Reklama Google Ads jest atrakcyjna wizualnie

Należy przyznać, że reklamy Google Ads potrafią znacznie skuteczniej przyciągnąć wzrok niż wyniki organiczne. Przy ich realizacji możesz wykorzystać materiały graficzne, wideo, podać cenę produktu/usługi, a także dodać informacje techniczne dotyczące oferty. Tak podane dane znacznie bardziej przyciągają wzrok i zachęcają do kliknięcia.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


Reklama Google Ads pozwala na kontrolę budżetu

Chociaż realizacja reklamy Google Ads zazwyczaj wypada drożej niż pozycjonowanie, to należy podkreślić, że pozwala ona na pełną kontrolę wydawanych finansów. Możesz je łatwo dopasować do swojego budżetu przeznaczonego na promocję sklepu internetowego.


Reklama Google Ads pozwala na szczegółowe kierowanie na odbiorców

Reklamowanie się za pomocą Google Ads, pomaga Ci na większą kontrolę nad tym, do kogo docierają Twoje reklamy. Płatne reklamy mogą być kierowane do klientów według takich czynników jak płeć, wiek, zainteresowania, a nawet urządzenia, na których wyszukują daną frazę.


Reklama Google Ads pozwala na szybkość działania

Chociaż optymalizacja reklamy Google Ads może zająć trochę czasu, to z reguły efekty kampanii są i tak zauważalne szybciej niż w przypadku strategii SEO. Dzięki temu możesz liczyć na szybszy wzrost sprzedaży. Musisz jednak pamiętać, że taki efekt jest ograniczony czasowo - zwiększoną sprzedażą możesz się cieszyć głównie w trakcie trwania kampanii, po jej zakończeniu efekt nie jest już tak skuteczny.


Co jest lepsze dla e-commerce, Google Ads czy SEO?

Pytanie o wybór między pozycjonowaniem a kampanią Google Ads jest bardzo trudne, ponieważ każde z tych rozwiązań zapewnia inny, ale równie ważny, zestaw korzyści. Jako agencja widoczni, polecamy zintegrowane podejście do marketingu e-commerce, które opiera się między innymi na połączeniu SEO i Google Ads. Pozwoli to na skuteczniejsze docieranie do odbiorców i zwiększenie efektywności strategii marketingowej.

Przede wszystkim połączenie SEO i Google Ads sprawi, że Twój sklep widoczny będzie mógł być widoczny na to samo słowo kluczowe w wielu miejscach jednocześnie: w wynikach organicznych, reklamie produktowej, w reklamach w wynikach wyszukiwania i w sieci reklamowej. Dzięki temu kilkukrotnie zwiększasz szansę na dotarcie do osób podatnych na konwersję. Połączenie obu strategii pozwoli Ci również na to, by szybciej pozyskiwać większą liczbę danych dotyczących skuteczności poszczególnych słów kluczowych, a także skuteczności treści. Dzięki temu możesz sprawniej wdrażać optymalizacje i cieszyć się lepszymi wynikami.

SEO i Google Ads potrafią się także w świetny sposób uzupełniać. Pozycjonowanie może zapewniać długoterminowe efekty, więc możesz wykorzystać tę strategię do promowania swojej stałej oferty. Z kolei kampanię Google Ads możesz wykorzystać do promowania swojej oferty sezonowej, aktualnych promocji lub reklamowania produktów na święta i dni okolicznościowe. Często zdarza się również tak, że pozycjonowanie zapewnia ruch w sklepie internetowym, ale nie wiąże się to ze wzrostem konwersji. Wówczas warto wykorzystać Google Ads, zrealizować kampanię remarketingową i ponownie dotrzeć do tych użytkowników, by przekonać ich do skorzystania z oferty.

Porównanie SEO i kampanii Google Ads pod kątem najważniejszych czynników z punktu widzenia e-commerce.

Więcej wskazówek dotyczących zintegrowanego podejścia do marketingu e-commerce, znajdziesz tutaj:


SEO czy Google Ads dla e-commerce - co wybrać? Podsumowanie

Zarówno pozycjonowanie stron internetowych i kampania Google Ads potrafią przynieść świetne wyniki, ale najlepsze efekty promowania marki osiągniesz dopiero przy połączeniu obu strategii. W ten sposób będziesz zwiększać świadomość marki i poziom sprzedaży dbając jednocześnie o aktualne, jak i przyszłe wyniki.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
SEO czy Google Ads - co wybrać dla sklepu?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ