Jak pozycjonować stronę w lokalnych wynikach wyszukiwania?
Efektywność pozycjonowania lokalnego Google to połączenie działań w zakresie optymalizacji profilu Google Moja Firma i optymalizacji strony z uwzględnieniem nazwy lokalizacji. Rezultatem takich działań ma być widoczność strony dla użytkowników, którzy wyszukują usług, firm, miejsc w pobliżu miejsca, gdzie się znajdują. Aby Google mogło dobrze rozpoznać Twoją lokalizację, tak istotne są działania, które podkreślają Twój fizyczny adres: frazy lokalizacji na stronie, spójne dane adresowe we wszystkich miejscach online, gdzie się promujesz, treści wskazujące na Twój związek z daną lokalizacją i linki. Poniżej znajdziesz listę najważniejszych czynników rankingowych w lokalnym SEO:
Wszystkie czynniki wpływające na lokalne pozycjonowanie strony:
- Strona Google Moja firma
- Dobrze dobrana kategoria w Google Moja Firma
- Zdjęcia na GMF
- Katalogi firmowe
- Strony z opiniami
- Liczba pozytywnych opinii
- Treść opinii ze słowami kluczowymi i wskazaniem lokalizacji
- Opinie z odpowiedziami
- Odsetek negatywnych opinii pozostawionych bez odpowiedzi
- Wyczerpujący profil firmowy na Facebooku (najlepiej typu lokalna firma)
- Profile firmowe z adresem w innych mediach społecznościowych (LinkedIn, Twitter, Instagram)
- Spójne dane firmy we wszystkich źródłach online
- Dostosowanie do urządzeń mobilnych
- Mikro dane dla lokalnych stron (oznaczenie różnych siedzib, godziny otwarcia, telefon, adres, strona www, menu)
- CTR w Google
- Treści wskazujące na powiązania z daną lokalizacją
- Optymalizacja on-page i zastosowania lokalnych słów kluczowych
- Lokalne słowa kluczowe w title i description
- Wysokiej jakości linki przychodzące
- Różnorodność linków przychodzących
- Linki z innych lokalnych stron
- Linki przychodzące osadzone na frazie lokalnej
- Fizyczna odległość od użytkownika
- Autorytet domeny
Omówimy najważniejsze czynniki rankingowe lokalnego SEO z powyższej listy:
Profil Google Moja Firma
Stworzenie profilu jest bezpłatne i oprócz wspierania pozycjonowania stron lokalnych daje także inne korzyści - użytkownicy mają łatwy dostęp do takich informacji jak godziny otwarcia, adres, telefon, wskazówki dojazdu i inne. Ważnym aspektem jest poprawne i wyczerpujące uzupełnienie profilu. Na pozycjonowanie będzie miał wpływ nawet wybór kategorii firmy, który ułatwi algorytmom zrozumienie tematyki Twojej lokalnej strony. Zanim przystąpisz do zakładania profilu upewnij się, że nie już takiego nie masz. Nie jest rzadkością tworzenie automatyczne profili firm, które warto przejąć i rozwijać, zamiast mnożyć kolejne profile dla tej samej firmy. Takie działanie z pewnością nie wpłynie dobrze na pozycjonowanie strony lokalnej.
Optymalizacja strony
Istotną kwestią jest dobór słów kluczowych. Nacisk powinniśmy kłaść na frazy z nazwą miasta (lokalizacji). Dobierając frazy uwzględnij:
- Słowa kluczowe z nazwą miasta (service in location, fryzjer w Poznaniu, a nawet fryzjer na Grunwaldzie)
- jak użytkownicy/sprzedawcy nazywają lokalne usługi na portalach typu Allegro i OLX.
- nie tylko frazy prezentujące usługi, ale też opisujące problem, który rozwiąże Twoja usługa, np. “piekarnik nie grzeje”
Korzystasz z narzędzi do wyszukiwania fraz? Wcale nie musisz wpisywać w nich lokalizacji. Zrób research słów kluczowych tak, jak dla pozycjonowania szerokiego, a nazwę miasta wpleć w treść tekstów. To szczególnie ważna wskazówka dla firm z mniejszych miejscowości, których narzędzia mogą nawet nie pokazywać jako frazy wartościowe. Wynika to z mniejszej miesięcznej liczby wyszukiwań. W przypadku lokalnego SEO i doboru fraz liczba wyszukiwań nie zawsze będzie istotną informacją, bo im mniejsza miejscowość tym mniej wyszukiwań.
Wybrane frazy, podobnie jak w każdej innej formie pozycjonowania stron, dodaj do treści. Zadbaj również o to, by na stronie pojawiły się treści, które podkreślają Twój związek z wybraną lokalizacją. Możesz zrealizować takie teksty np. na blogu firmowym.
NAP - dane Twojej firmy w sieci
NAP to skrót od Name Address Phone, a często występuje również w formie NAPW, gdzie W jest skrótem od Website. Są to dane Twojej firmy dostępne w internecie:
- w katalogach
- na lokalnych portalach
- w ogłoszeniach
- na portalach sprzedażowych/aukcyjnych
- w mediach społecznościowych
Dla pozycjonowania lokalnego stron internetowych istotne jest, aby te dane były spójne. Nie możesz sobie pozwolić na nieaktualne lub różne dane na temat Twojej firmy. Dlatego ważne jest przeprowadzenie na początek audytu, w celu sprawdzenia, gdzie i w jakiej formie dostępne są dane teleadresowe Twojej firmy. Popularnym miejscem, gdzie można wyczerpująco (niemal tak wyczerpująco jak w GMF) przedstawić dane firmy są profile firmowe na Facebooku. Tworząc taki profil oznacz firmę jako lokalny biznes i uzupełnij wszelkie dane, łącznie z oznaczeniem firmy na mapce. Warto tworzyć profile dla firmy także w innych mediach społecznościowych - wszędzie, gdzie można uzupełnić namiary firmy.
Opinie
Pod hasłem opinie kryje się nie tylko przyznanie komuś określonej oceny, ale również załączenie rekomendacji lub wręcz przeciwnie - negatywnej opinii. Google oficjalnie przyznaje, że bierze pod uwagę opinie. Warto więc wdrożyć strategię zarządzania opiniami, czy to w Google, na Facebooku czy w jakimkolwiek innym portalu:
- aktywnie pozyskuj opinie - klienci, którzy są zadowoleni z usług rzadziej niż ci niezadowoleni wystawiają opinie z własnej inicjatywy. Warto więc przypominać wszystkim klientom o możliwości oceny miejsca. Ale uwaga - Google też już to robi, wysyłając do swoich użytkowników pytania po odwiedzeniu danego miejsca. Są to nie tylko prośby o ocenę, ale również o uzupełnienie informacji, jak np. czy miejsce jest dostępne dla osób na wózku, czy jest toaleta itp.
- odpowiadaj użytkownikom - dostałeś negatywną opinię? Nie ma znaczenia, czy się z nią zgadzasz, czy nie. Nawet jeżeli jest przesadzona i mało wartościowa, odpowiedz. Wiele wskazuje na to, że wchodzenie w dialog z użytkownikami też ma znaczenie.
- treść opinii - na to niestety nie masz dużego wpływu, ale jeśli jednak klient przed udzieleniem opinii zapyta Cię wprost, na jakich rekomendacjach Ci zależy, poproś, aby w treści wymienił chociażby nazwę lokalizacji. Google zwraca uwagę na zawartość fraz, ale na szczęście w większości przypadków te frazy pojawiają się w naturalny sposób w opiniach, np. “najlepsza pizza w Poznaniu”, “moja ulubiona kawiarnia we Wrocławiu” itp.
Linki
Linki przychodzące są istotnym czynnikiem rankingowym, ale to w pozycjonowaniu lokalnych firm szczególnie będziesz dobierać ich źródło. Obok wielu linków, jakie pozyskasz, popracuj nad linkowaniem ze stron lokalnych. Na miejskim portalu jest spis najlepszych szkół językowych? Dodaj się tam. Lokalna redakcja robi ranking lodziarni? Zadbaj o to, by Cię nie pominęli. Poza tym warto się udzielać na blogach i portalach, które tworzą treści związane z lokalizacją. Dzięki temu podkreślisz swój związek z miastem w ocenie algorytmów Google.