Checklista SEO. Zobacz, jak samemu pozycjonować stronę

checklista seo widoczni

Słyszałeś, że pozycjonowanie to kompleksowe działanie, ale nie wiesz, co dokładnie obejmuje? Nie wiesz, jak pozycjonować stronę samemu, ale chciałbyś taką wiedzę zdobyć? Przygotowaliśmy listę działań realizowanych w ramach pozycjonowania. To checklista SEO, po którą możesz sięgać zarówno współpracując z agencją, jak i realizując działania samodzielnie. Są to zalecane działania, których skuteczność potwierdza wielu ekspertów, w tym nasz zespół SEO. Realizacja kroków wymienionych na naszej liście nie gwarantuje sukcesu, ale znacznie Cię do niego przybliża. Zobacz, co warto wdrożyć w skutecznym pozycjonowaniu stron - od zmian technicznych po optymalizację konwersji.

Sprawdź, co musi wiedzieć specjalista SEO

 

Działania przed rozpoczęciem optymalizacji

Audyt SEO i eliminacja błędów

Zanim rozpoczniesz pozycjonowanie strony samemu, warto zawsze przeprowadzić audyt SEO. Chodzi o sprawdzenie, czy strona nie ma istotnych błędów i braków, które będą utrudniać prace nad jej widocznością.

Doświadczony pozycjoner wie, co będzie mu potrzebne na kolejnych etapach pozycjonowania. Może już sprawdzić, czy np. na stronie jest możliwość dodania treści na wszystkich podstronach. W efekcie przygotuje listę zaleceń dla administratora strony. Dzięki temu na późniejszym etapie prac SEO będzie mógł płynnie wdrażać wszystkie zmiany optymalizacyjne, bez konieczności oczekiwania na bieżące dostosowywanie strony do potrzeb SEO.

Jeśli strona była wcześniej pozycjonowana, audyt pozwala też ocenić, jakie efekty wypracowano, jakie działania były prowadzone i...ewentualnie, jakie błędy popełniono. Zdarza się, że pozycjonowanie trzeba rozpocząć od usunięcia filtra Google. Ale to już temat na osobny artykuł.

Wiele agencji oferuje bezpłatne audyty stron, ale dotyczą one zwykle kilku wybranych aspektów strony i dostarczają ogólnej informacji. Audyt rozpoczynający pozycjonowanie powinien być dogłębny i dobrze, jeśli poza technicznymi aspektami sprawdza również funkcjonalność strony i wykrywa problemy obniżające współczynnik konwersji. Nie ma jednego wzoru audytu, dlatego warto zapytać swoją agencję, w jaki sposób ona zbada Twoją stronę przed rozpoczęciem współpracy.

Otwierasz sklep internetowy? Zainwestuj w marketing internetowy Zobacz ofertę pozycjonowania sklepów

Od czego rozpocząć strategię SEO?

Działania, które prowadzą do zbudowania strategii i planu działań pozycjonowania strony to przede wszystkim analiza. Można zacząć od analizy branży i bezpośredniej konkurencji w zakresie zawartości strony internetowej. Jak wykorzystać wnioski z analizy, by skutecznie zacząć pozycjonowanie strony samemu? Oto kilka istotnych obszarów:

 • wybór słów kluczowych - warto wzbogacić listę słów kluczowych, na którą pozycjonujemy stronę o słowa zastosowane przez konkurencję,
 • rozbudowa treści strony - można porównać, jaka objętość tekstu, zagęszczenie fraz itp. pozwoliła wypozycjonować stronę w top 10 i postawić sobie za cel stworzenie jeszcze lepszej, bogatszej treści,
 • linkbuilding - analiza miejsc, z których konkurencja pozyskała linki i sprawdzenie, czy jest możliwość dodania tam linka również do naszej strony


Można sprawdzić także, w jaki sposób dobrze wypozycjonowana konkurencja prezentuje produkty/usługi na stronie. Zwracamy uwagę m.in. na podział na kategorie i podkategorie.

 

Analityka i narzędzia

Jeśli strona internetowa nie ma założonego i poprawnie skonfigurowanego konta Google Analytics i Google Search Console, należy to zrobić. Narzędzia te umożliwią późniejszą analizę efektów pozycjonowania i będą cennym źródłem wiedzy, np. o frazach, jakie wpisują użytkownicy w Google. Oba narzędzia są bezpłatne.

Zobacz, jak korzystać z Google Search Console 

Do czego oprócz analityki przyda się Google Search Console? Pozycjoner dzięki dostępowi do narzędzia sprawdzi stan zaindeksowania i pozna ewentualne błędy z tym związane. Może dodać mapę strony do Google i tym samym przyspieszyć zaindeksowanie.

W Google Analytics warto natomiast ustawić cele (konwersje), czyli wskaźniki, które będziemy analizować jako efekty pozycjonowania. Cele dobieramy indywidualnie do prowadzonych działań i może to być np. wysyłka formularza kontaktowego lub złożenie zapytania.

W przypadku sklepu internetowego korzystamy nie tylko z celów, ale również z danych zawartych w raporcie e-commerce. Zwróć uwagę, że moduł e-commerce w Google Analytics nie jest domyślny i trzeba go wdrożyć, aby zbierał dane.

Jest wiele typów biznesów, gdzie mierzenie konwersji w GA nie będzie możliwe, ale możesz w takiej sytuacji ustawić mikro cele, np. dotarcie do określonej strony. Badanie konwersji poza GA polega po prostu na pozyskaniu informacji na temat sprzedaży od właściciel firmy.

Czy wiesz, że dzięki pozycjonowaniu Twoja strona będzie w top 10 Google? Zobacz naszą ofertę

Wybór słów kluczowych

Już wspomnieliśmy o tym kroku w punkcie dotyczącym strategii. Gdy już masz opracowaną strategię fraz, czas sięgnąć po narzędzia. Następnie powinieneś zweryfikować znalezione słowa - czy pasują rzeczywiście do tematyki strony, czy są przydatne, jaka jest ich konkurencyjność, czy przyniosą zamierzone efekty, gdy zaczniesz pozycjonowanie strony samemu. Kolejne kroki znajdziesz poniżej.

 

Strategia słów kluczowych

Warto podzielić słowa kluczowe na grupy pokrywające się z etapem lejka sprzedażowego. Dzięki temu pozycjonowanie pozwoli dotrzeć nie tylko do świadomych i zdecydowanych klientów, ale także do osób, którym trzeba jeszcze dostarczyć wiedzy i pokazać im nieznane rozwiązania.

Pozycjonerzy przyjmują różne metody podziału fraz. Pozycjonowanie stron samemu również warto zacząć od najprostszego podziału na frazy opisujące elementy oferty i produkty i frazy poradnikowe - opisujące problemy, które możemy rozwiązać dzięki produktom/usługom.

 

Porównaj te frazy:

mata edukacyjna dla dziecka samochody vs. co kupić rocznemu dziecku na urodziny?

W pierwszym przypadku trafiamy do osób, które wiedzą konkretnie, co chcą kupić. W drugim - do osób, którym potrzebna jest najpierw porada i kilka propozycji produktów.

 

Wyszukiwanie fraz w narzędziach

Trudno byłoby wybierać fraz w oparciu wyłącznie o własną wiedzę, dlatego tak ważnym etapem jest wyszukiwanie fraz za pomocą narzędzi. Warto skorzystać z takich, które dostarczają także fraz typu long-tail. Niektóre narzędzia oceniają frazy pod kątem konkurencyjności, a nawet pokazują, które strony już są dobrze wypozycjonowane na te frazy.

Przykładowe narzędzia do wyszukiwania fraz darmowe i płatne:

 • KWfinder,
 • keywordtool.io,
 • ubersuggest,
 • Wordstream,
 • Senuto,
 • SEMSTORM,
 • Surfer,
 • Ahrefs.

 

Wyszukiwanie synonimów i słów powiązanych tematycznie

Oprócz fraz dla każdej podstrony witryny, warto przygotować także listę synonimów i słów, które tworzą kontekst tematyczny. Tutaj jednak jest znacznie trudniej o dobre narzędzie bezpłatne. Można ewentualnie wesprzeć się tym, co podpowiada nam Google, ale to za mało. Polecamy więc korzystanie z płatnych narzędzi, np. SEMSTORM ma funkcję “powiązane słowa kluczowe”, a Senuto “słowa zależne”. Na pewno przydaje się także dobra intuicja i dogłębna wiedza na temat branży i jej klientów (czytaj dobry kontakt z właścicielem strony, który może wiele podpowiedzieć).

 

Optymalizacja techniczna

Kilka technicznych aspektów pozycjonowania omówiliśmy już w kontekście wykorzystania GSC: generowanie i dodanie mapy strony do Google, sprawdzenie strony pod względem błędów w indeksowaniu. Jednak warto poruszyć jeszcze kilka ważnych kwestii przy okazji GSC: dostosowanie do urządzeń mobilnych i plik robots.txt. Ale o tym poniżej.

 

Do czego służy plik robots.txt?

Plik robots.txt służy m.in. do zasygnalizowania robotom Google, których podstron witryny nie chcemy indeksować w wyszukiwarce. Warto wykluczyć strony, które stanowią wycinek jakiejś całości, np. kolejne ekrany kroków zakupowych, ale również np. strony z wynikami filtrowania i sortowania produktów. Weź pod uwagę, że plik robots.txt niczego nie gwarantuje, Google może go zignorować. Nie jest to również metoda na ukrycie pewnych podstron przed wyszukiwarką. Nie każda strona będzie potrzebowała pliku robots.txt, ale jeśli już go ma, trzeba sprawdzić ewentualne błędy.


Można tu popełnić kilka błędów. Może się zdarzyć, że ktoś omyłkowo wykluczy całą stronę z indeksowania. Może być też tak, że Google w ogóle nie uwzględni naszych sugestii z pliku robots.txt. Jak to sprawdzić? Google udostępnia narzędzie do tego celu: https://www.google.com/webmasters/tools/robots-testing-tool

Jak wykorzystać plik robots.txt w procesie pozycjonowania?

Wykluczyć nieistotne podstrony z indeksowania i tym samym przyspieszyć indeksowanie wartościowych dla klienta podstron. Wykluczyć strony, które mają powieloną treść.

 

Dostosowanie do urządzeń mobilnych

Google Search Console pozwala sprawdzić, czy nasza strona prawidłowo wyświetli się na smartfonach. To bardzo przydatna funkcja, bo dowiadujemy się nie tylko, jak się wyświetla, ale konkretnie otrzymujemy listę błędów do poprawienia. Warto potraktować to poważnie, nie tylko z uwagi na algorytm mobile-first index, ale przede wszystkim w trosce o naszego użytkownika. Trudno poważnie myśleć o rozwoju sprzedaży i sprawnie prowadzić pozycjonowanie stron samemu, jeśli klient nie może ukończyć transakcji na smartfonie, bo treść nie mieści się na ekranie.

 

Niedziałające linki

Niedziałające linki wpływają na ocenę Twojej strony przez Google. Linki możesz sprawdzić za pomocą różnych narzędzi od bezpłatnych po płatne, np. Sreaming Frog lub Ahrefs. To nie jest problem, który rozwiązuje się raz na zawsze, a cykliczne zadanie. Co jakiś czas warto sprawdzić, czy nie mamy zbyt wielu linków prowadzących np. do nieistniejących stron albo czy nadal działają automatyczne przekierowania. Ze względu na pozycjonowanie zalecane jest niwelowanie liczby niedziałających linków. Warto przyjąć strategię, która przynajmniej zmniejszy liczbę błędów 404, np. wdrożyć przekierowania przy zmianie URL.

 

Certyfikat bezpieczeństwa SSL

Od kiedy przeglądarki zaczęły komunikować użytkownikom, że strony nie mają certyfikatu bezpieczeństwa, coraz więcej osób zainteresowało się pozyskaniem SSL dla swojej strony. Pojawiły się również głosy, że posiadanie certyfikatu wpływa na pozycjonowanie i Google wynagradza strony, które taki certyfikat mają. Trudno jednak szukać przykładów popierających tę tezę. Niezależnie od tego, jak istotny SSL jest dla SEO, zalecamy wdrożenie bezpłatnego certyfikatu przynajmniej ze względu na klientów. W szczególności jest to ważne w sklepach internetowych, gdzie klient proszony jest o podanie wielu danych.

 

Szybkość ładowania się strony

Podobnie jak SSL, szybkość ładowania się witryny to kwestia mało istotna dla pozycjonowania, ale ważna dla użytkownika. Przyspieszając stronę nie zyskamy dużych awansów pozycji, ale jednak zwiększymy szanse na pozytywne doświadczenia naszych użytkowników i stworzymy im komfortowe warunki do dokonania zakupu. Z myślą o szybkości ładowania się strony warto przyjąć kilka strategii:

 • dbać o optymalną wielkość plików graficznych dodawanych na stronę,
 • nie dodawać plików video bezpośrednio, a korzystać z funkcji osadzania np. z YouTube lub Vimeo.

 

Usunięcie duplikacji treści

Dlaczego ta kwestia zaliczana jest do technicznej optymalizacji strony? Bo to zwykle techniczne przyczyny powodują duplikację. Algorytm Google zwraca uwagę na unikalność treści. Jeśli pod jednym adresem pod różnymi adresami URL widzi tę samą lub bardzo podobną treść, nie jest w stanie ocenić, która jest ważniejsza, bardziej wartościowa dla użytkownika i tym samym taka treść ma trudności z dotarciem do top 10 Google. To częsty problem w sklepach internetowych, gdzie powstają nowe treści na tym samym adresie URL np. w wyniku sortowania, filtrowania i przełączania się między różnymi wariantami produktu.

Jakie jest rozwiązanie? Ustawienie linków kanonicznych, które wskażą robotom Google, która wersja strony jest ważna, a które są jej duplikatami i nie chcemy ich pokazywać w wynikach wyszukiwania.

Duplikacją jest również pokazywanie w Google strony z www i bez www, w wersji http i https jednocześnie. Wybierz jedną oficjalną wersję, a z pozostałych ustaw przekierowania. Zobacz, jak działa to na naszej stronie. Wpisz nasz adres w formacie https://www.widoczni.com, a i tak trafisz na stronę https://widoczni.com.


Uffff, to dopiero początek naszej listy. Już za tydzień uzupełnimy checklistę o kolejne ważne punkty. Obserwuj nasz profil na LinkedInie i na Facebooku, aby nie przeoczyć nowych treści o tym, jak samemu pozycjonować stronę :)

 

Optymalizacja on-page

Na czym polega optymalizacja on-page?

Podobne działania jak w przypadku optymalizacji technicznej wchodzą w zakres on-page SEO. Są to zmiany w obrębie witryny. Wiele z nich można zrealizować z podstawową wiedzą, a CMS-y i panele do zarządzania sklepem pozwalają to zrobić nawet bez konieczności pracy na kodzie strony. Jakie to konkretnie działania?

 

Czym jest title strony?

Title, czyli tytuł strony widoczny w wynikach wyszukiwania oraz na karcie przeglądarki, odgrywa ważną rolę w pozycjonowaniu. Zaleca się, aby pełnił równocześnie dwie funkcje - był użyteczny dla robota Google oraz zachęcał użytkownika do kliknięcia w link w wynikach wyszukiwania.

 

Optymalizacja title strony

Title powinien zawierać frazę, ale zastosowaną w naturalny sposób. Kiedyś standardem było dodawanie fraz po przecinku, dziś to niedopuszczalne. Wybieramy jedną istotną dla danej podstrony frazę i umieszczamy ją w title. Może być wzbogacona o częste rozwinięcie, np. cena, opinie, tani, dobry, skuteczny itp. Dla każdej podstrony title musi być unikalny i dopasowany do jej zawartości.

Warto pamiętać także o długości title. Gdy piszemy ten artykuł zalecana długość to 120 znaków dla urządzeń mobilnych. Celowo nie podajemy długości dla desktopowej wersji, ponieważ łatwiej będzie stworzyć krótszy title, który będzie odpowiedni dla wszystkich urządzeń. Warto pamiętać, że chociaż ta długość podawana jest w liczbie znaków, Google bierze pod uwagę piksele. Dużo szerokich liter w title może więc zmniejszyć widoczną liczbę znaków. Dobrą praktyką jest również umieszczanie (najczęściej za pomocą automatyzacji w CMSie) nazwy firmy/marki w title.

 

Optymalizacja adresów URL

Wiele CMSów w tym popularny Wordpress domyślnie mają ustawione nieczytelne adresy URL, składające się np. z ciągu znaków. Tymczasem zarówno ze względu na pozycjonowanie, jak i z uwagi na użytkownika adresy warto konstruować tak, aby jasno komunikowały jakiej strony dotyczą. W wielu przypadkach oznacza to, że adres jest taki sam jak title. URL powinien zawierać frazę, ale powinien być też możliwie najkrótszy. Wiele źródeł wskazuje na długość ok. 70 znaków. Chociaż optymalizacja adresów URL to stały element każdej optymalizacji strony, nie stanowi najważniejszego czynnika wpływającego na pozycjonowanie.
Z punktu widzenia SEO ważna jest także struktura adresów URL na całej stronie - czy zastosujemy płaską strukturę i strona docelowa będzie znajdowała się w adresie bezpośrednio po nazwie witryny, np. widoczni.com/kariera. Czy może wybierzesz strukturę, która odzwierciedla ścieżkę dostępu do danej podstrony np. widoczni.com/o-nas/kariera. Warto zauważyć, że w wielu przypadkach ta druga wersja będzie przyczyną powstawania duplikacji treści.

Google przestrzega także, aby w adresach URL nie stosować podkreślników w roli odstępów pomiędzy słowami, tylko myślniki.

 

Nagłówek h1

Jeszcze do niedawna straszono, że nagłówek h1 musi być tylko jeden na danej podstronie, ponieważ Google bardzo źle ocenia strony z kilkoma nagłówkami h1. Oficjalne stanowisko Google głosi, że kilka nagłówków h1 nie ma szkodliwego wpływu na pozycję strony. Jednak dobrą praktyką nadal jest stosowanie wyłącznie jednego nagłówka h1, który będzie komunikował zawartość danej podstrony. Zaleca się, aby nagłówek h1 zawierał frazę. W przypadku wpisów blogowych jest to zwykle fraz typu long-tail. Nagłówek na stronie internetowej, który daje korzyści powinien być prosty i wyszukiwany przez użytkowników Google. Nie sprawdza się tu oryginalność, metafory i inne dziennikarskie zabiegi. Warto zawsze nagłówki przetestować w Google - czy są już podobne artykuły i jakie mają h1. A także sięgnąć po narzędzia do wyszukiwania fraz lub wręcz do generowania tematów.

 

Nagłówki h2, h3, h4…

Poza nagłówkiem h1, warto zadbać także o pozostałe nagłówki. Pełnią one rolę śródtytułów i podobnie jak h1, dobrze, żeby zawierały frazę w różnych odmianach lub ewentualnie synonim frazy. Warto trzymać się tutaj tej samej zasady - tworzymy takie śródtytuły, które mogą być wyszukiwane przez użytkowników Google. Z punktu widzenia użytkownika natomiast ważne, aby śródtytuły jasno komunikowały zawartość poszczególnych akapitów. Wielu użytkowników przeczyta wyłącznie nagłówki h2 i h3, więc dobrze byłoby, aby wiedziały mniej więcej o czym jest tekst, a także w którym fragmencie znajdą informacje ważne dla siebie.

 

Linkowanie wewnętrzne i struktura strony

Robot Google przegląda poszczególne podstrony witryny korzystając z sieci linków pomiędzy podstronami. Istotne jest, aby do każdej podstrony można było dotrzeć poprzez linki, począwszy od strony głównej. Ważną rolę odgrywa tu przejrzyste menu z kategoriami i podkategoriami, a także wdrożenie bread crumbs.

Linki służą także przekazywaniu mocy pomiędzy stronami. Pozycjonowanie stron samemu warto zacząć od przemyślenia, do której podstrony całej witryny będziemy linkować najczęściej. Zwykle jest to strona główna lub strategiczne sprzedażowo strony, np. najważniejszy punkt oferty.

Linki pomiędzy podstronami witryny pozwalają także stworzyć jej strukturę. To głębokość podlinkowania podstrony wskazuje jak istotna jest dana podstrona w hierarchii całej witryny. Szczególnie istotną formą linkowania wewnętrznego, które tworzy architekturę strony jest menu.

Warto zwrócić uwagę na sposób linkowania wewnętrznego. Poza linkowaniem z menu możemy zastosować linkowanie frazy w tekście. Tutaj istotną zasadą jest różnorodność. Można także linkować cały adres strony docelowej.

 

Linkowanie wychodzące

Linki innych witryn mogą pomóc lub zaszkodzić, jeśli nie wiesz do końca, jak samemu pozycjonować stronę. Jeżeli strona, do której linkujemy ma duży autorytet i jest związana z treścią, w której umieszczamy link, możemy do niej linkować z korzyścią dla swojej witryny. Taki sposób linkowania to m.in. metoda, aby odwołać się do źródła, które cytujemy u siebie. Jeśli nie mamy pewności, co do jakości strony docelowej i obawiamy się, że taki link może nas osłabić, oznaczamy go jako nofollow. Zalecenia Google wskazują jednak, aby przynajmniej część linków była dofollow.

 

Optymalizacja zdjęć

Jest to jeden z kroków, które nie są najważniejsze, ale są proste w realizacji i mogą pomóc w pozycjonowaniu, przede wszystkim w Google Grafice. Zadbaj o nazwanie pliku graficznego tak, aby zawierał frazę. Wykorzystaj potencjał tagu alt - w nim również możesz zawrzeć frazę. Unikaj jednak przestarzałych metod, które polegają na dodawaniu fraz po przecinku. Umiar jest tu tak samo istotny, jak w dodawaniu fraz w treści.

 

Optymalizacja treści i content marketing

Kolejnym istotnym filarem pozycjonowania jest optymalizacja i rozbudowa treści strony. Dzięki treści algorytm Google rozpoznaje, czego dotyczy nasza strona. Optymalizacja tekstów jest ściśle powiązana z opisanym już punktem związanym z frazami. Co oprócz fraz jest ważne dla pozycjonowania stron w kontekście tekstów?

 

Wartościowa treść

Pojęcie wartościowe treści w procesie pozycjonowania jest wieloaspektowe. Po pierwsze wartościowa treść dla pozycjonowania stron to taka, w której zastosowano frazy. Zaleca się, aby najważniejsza fraza wystąpiła już w pierwszych 150 znakach tekstu. Co specyficzne dla języka polskiego - frazy powinny wystąpić zarówno w formie nieodmienionej, np. agencja marketingowa, jak i w odmienionej, np. agencjom marketingowym. Poza frazami, z uwagi na pozycjonowanie, stosowane są także synonimy i słowa powiązane tematycznie.

Wartościowe treści rozpatrujemy także z punktu widzenia użytkownika. Powinny spełniać jego oczekiwania i dostarczać wyczerpujących informacji. Warto zadać sobie pytanie, czy naszymi treściami dajemy użytkownikom coś więcej niż inne strony widoczne w top 10 wyników wyszukiwania Google. Nie bez znaczenia ma tutaj objętość tekstu. Trudno konkurować z długimi tekstami, którą notką.

 

Edycja i wygląd tekstu

Google zwraca uwagę na to, czy strony są dostosowane do użytkowników i łatwe w odbiorze. W kontekście samych tekstów będzie to oznaczało konieczność wdrożenia nie za długich akapitów, nagłówków, pogrubień, wypunktowań, zestawień, tabel i innych elementów graficznych, które sprawiają, że tekst łatwo się czyta. Coraz częściej są to normy dostosowane do użytkowników urządzeń mobilnych. Zadbaj więc, aby treści na Twojej stronie nie były jednolitym blokiem tekstu i w miarę możliwości wzbogać je o zdjęcia i filmy.

 

Objętość tekstów

W pozycjonowaniu objętość ma znaczenie, ale nie każdy tekst powinien być długi. Opisy produktów muszą być przede wszystkim przydatne, a nie długie. Natomiast treści na stronie głównej mogą być rozbudowane. Jak zdecydować, jaka objętość będzie odpowiednia? Możesz porównać strony, które są już dobrze wypozycjonowane i stworzyć podobną, a najlepiej bogatszą treść.

 

Promowanie treści

Wiesz już, jak samemu pozycjonować stronę, ale nie zapomnij też o tradycyjnym promowaniu treści. Content marketing w pozycjonowaniu wykorzystywany jest również do pozyskiwania linków. Można to zrobić poprzez promowanie swojej treści i zachęcanie innych portali do podlinkowania. Taktykę tę opisuje m.in. Brian Dean z Backlinko. W skrócie chodzi o namierzenie stron, które linkują do innych portali tematycznie powiązanych z Twoją stroną. Dzięki temu możesz u siebie stworzyć artykuły na podobne tematy, ale bogatsze, obszerniejsze, bardziej wnikliwe i zachęcić właściciela portalu, aby podlinkował do Ciebie zamiast do innych stron. Aby to się udało musisz jednak zaoferować coś więcej niż mają linkowane strony.

 

Schema, czyli dane strukturalne

Wiele wskazuje na to, że stosowanie danych strukturalnych na stronie pozwala nie tylko na lepsze rozumienie Twojej treści przez roboty, ale także na poprawę pozycji w wynikach wyszukiwania. Po części dane strukturalne stanowią wartość dodaną dla użytkowników w postaci rozszerzenia informacji np. o cenę i stan magazynowy bezpośrednio w wynikach wyszukiwania. Jednak nie wszystkie dostępne typy danych strukturalnych są widoczne dla użytkowników. Wtedy mamy do czynienia z informacjami dla wyszukiwarek. Typów danych strukturalnych jest dużo, możesz je sprawdzić m.in. na stronie Schema.org

 

Linkbuilding

Działania w zakresie budowy profilu linków przychodzących od lat stanowią jeden z najważniejszych filarów pozycjonowania. Wiele źródeł wskazuje na brak linków przychodzących jako główną przyczynę braku widoczności strony w Google. Temat jest bardzo szeroki, dlatego skupimy się na działaniach, które może realizować każdy, nie tylko doświadczony linkbuilder. Nie wyczerpiemy tematu linkbuildingu, dlatego zaznaczamy, że poza wymienionymi poniżej krokami jest wiele innych działań w zakresie budowy profilu linków przychodzących.

 

Współpraca redakcyjna

Linki prowadzące do naszej strony z portali powiązanych tematycznie, wartościowych w ocenie Google, są niezwykle cenne. Możesz je pozyskiwać dzięki współpracy redakcyjnej. To czasochłonne działanie, bo wymaga starannego wybrania portali i redakcji online do współpracy, nawiązania relacji i następnie napisania wartościowego tekstu. W takiej współpracy najcenniejszy jest link, dlatego warto ustalić ten warunek już na początku, aby nie okazało się po publikacji, że dany portal linków nikomu nie daje.

Są różne modele współpracy - portal może korzystać na niej, poprzez otrzymywanie bezpłatnie merytorycznych treści, więc oszczędza na opłaceniu dziennikarzy i redaktorów. Z drugiej strony można zawrzeć współpracę polegającą na wymianie artykułów. W praktyce oznacza to, że linkujemy do siebie wzajemnie. Aby taka współpraca miała dla Ciebie sens, zadbaj o to, by portal miał naprawdę dobre oceny w zakresie Domain i URL Rating (wskaźniki Ahrefs) lub inne w zależności od narzędzia, którym sprawdzisz stronę. Nie warto podejmować współpracy w celu pozyskania linka od portalu o niskiej wartości dla Google i poruszającego zupełnie niezwiązane z Twoją stroną tematy.

Wreszcie możesz zasugerować swój link autorom prasówek i podsumowań. Jak dotrzeć do takich treści? Można skorzystać na przykład z narzędzia Ahrefs i odnaleźć wszystkie publikacje z danym słowem kluczowym w tytule. My kierujemy się także swoją wiedzą o branży i portalach i blogach branżowych. Łącząc te dwie metody możesz zbudować sobie bazę miejsc do publikacji. Następnie czeka się czasochłonna praca nawiązywania kontaktów - część portali na pewno odrzuci Twoją propozycję, ale ostatecznie na pewno znajdziesz partnerów do publikacji Twoich artykułów w zamian za link. Nie oczekuj jednak, że każdy zechce opublikować to samo. Czeka Cię więc tworzenie unikalnych artykułów, czasem na temat zlecony przez daną redakcję.

 

Wyszukiwanie miejsc na linki poprzez analizę konkurencji

Aby zrealizować ten krok, niezbędne są narzędzia, np. Ahrefs. Analizujemy za jego pomocą profil linków przychodzących naszej konkurencji do top 10. Następnie sprawdzamy, czy na stronach, na których znajdują się linki konkurencji, można opublikować link do swojej strony. Najłatwiej jest pozyskać linki w przypadku miejsc, w których sami się dodajemy, np. w katalogach branżowych. Na pewno wśród linków konkurencji znajdą się miejsca, które wymagają nawiązania relacji lub wiążą się z opłatą, np. artykuły sponsorowane. Ale inną korzyścią z takiej analizy jest też inspiracja odnośnie sposobu pozyskiwania linków. Może zauważyć np. że konkurencja dodaje dużo linków na forach, w komentarzach na blogach itp., a być może sami nie wpadlibyśmy na taki pomysł. Warto więc analizować dobrze wypozycjonowaną konkurencję, aby przenosić jej dobre praktyki w zakresie linkbuildingu na swoją stronę i dowiedzieć się jeszcze więcej o tym, jak pozycjonować stronę samemu. 

Angażowanie do artykułu innych twórców i firmy

Inną praktyką, która pośród wielu korzyści niesie za sobą także pozyskanie wartościowego linka jest współpraca z uznanymi twórcami z branży, z influencerami, ekspertami. Ta strategia polega na tworzeniu wartościowych artykułów, w których wypowiadają się goście. Część z nich może dodać do siebie na stronę informację o artykule, w którym się wypowiada wraz z linkiem do niego.

Zanim jednak wpadniesz w wir zapraszania ekspertów na swój blog, weź pod uwagę, że większość z nich podlinkuje do artykułu, ale tylko w mediach społecznościowych. Taki link nie ma dla nas wartości w kontekście linkbuildingu, ale wciąż wiąże się chociażby z większą rozpoznawalnością Twojej strony i budowaniem zasięgu. Warto podejść do takich artykułów rzetelnie i realizować je z myślą o czytelnikach. Jeśli któryś z zaproszonych ekspertów czy influencerów miałby linkować do artykułu, to na pewno jednym z warunków jest to, że sam widzi w treści wartość dla swoich odbiorców. Zadanie trudne i czasochłonne.

Jest jeszcze inne podejście do tego działania - sama wzmianka o blogerze lub ekspercie w Twoim artykule. W tym wypadku musisz jedynie powiadomić te osoby, że zostały ujęte w artykule. Sam musisz ocenić, która forma angażowania osób z zewnątrz do działań linkbuildingu będzie lepsza.

Jest jeszcze scenariusz, który zakłada, że jak w swoim artykule umieszczasz kogoś z dużym zapleczem fanów, to oni będą nieśli w świat informację o artykule. U nas stało się tak kilka razy i zupełnie niezamierzenie. Najwięcej udostępnień i komentarzy było właśnie o fanów pewnej blogerki.

 

Sposób linkowania do strony - anchor

W zakresie linkbuildingu warto na początku ustalić, co będziemy linkować - zarówno jaka będzie treść linka, jak i które strony z witryny powinny być najintensywniej linkowanie.

Treść linka powinna być zróżnicowana. Odchodzi się od praktyk linkowania wyłącznie fraz. Nadal to dopuszczalne, ale pośród linków prowadzących do naszej strony powinny dominować podlinkowane adresy URL i ewentualnie nazwa firmy/strony.

Jeśli chodzi o wybór stron docelowych, to najważniejsze jest zadbanie o moc strony głównej. Następnie najważniejszych stron ofertowych. Jednak ostateczna strategia linkowania powinna być poprzedzona analizą i określeniem celów.

 

Podsumowanie

Powyższa checklista jest zbiorem najważniejszych naszym zdaniem wskazówek, jak pozycjonować stronę samemu. Im bardziej wnikliwe spojrzenie na pozycjonowanie, tym więcej można wymienić kroków na checkliście. Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to ani recepta na wypozycjonowaną stronę, ani też kompletna i skończona lista działań jakie można prowadzić. Chcesz się z nami podzielić swoim doświadczeniem? Dodałbyś jakiś punkt do naszej checklisty? Daj nam znać w komentarzach.

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Anna Zalewska
Anna Zalewska

Anna Zalewska - menadżerka marketingu. Doświadczona specjalistka w zakresie content marketingu i marketingu internetowego. Zaczynała od pracy w sklepach internetowych. W agencji widoczni przeszła różnorodną drogę pozyskując linki, pisząc teksty dla klientów, prowadząc kampanie Google Ads i Facebook Ads. Dziś zajmuje się marketingiem agencji, dbając o jej markę i rozpoznawalność, również w zakresie employer brandingu. Trenerka Akademii widoczni, prelegentka i wykładowczyni na uczelniach wyższych. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi. Dzień zaczyna od dobrych podcastów o biznesie, psychologii i zrównoważonym rozwoju, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. 

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Checklista SEO. Zobacz, jak samemu pozycjonować stronę

Średnia ocen użytkowników4.43 na podstawie 99 głosów

UDOSTĘPNIJ