Checklista SEO. Zobacz, jak samemu pozycjonować stronę

Słyszałeś, że pozycjonowanie to kompleksowe działanie, ale nie wiesz, co dokładnie obejmuje? Przygotowaliśmy listę działań realizowanych w ramach pozycjonowania. To checklista SEO, po którą możesz sięgać zarówno współpracując z agencją, jak i realizując działania samodzielnie. Są to zalecane działania, których skuteczność potwierdza wielu ekspertów, w tym nasz zespół SEO. Realizacja kroków wymienionych na naszej liście nie gwarantuje sukcesu, a jedynie znacznie Cię do niego przybliża. Zobacz, co warto wdrożyć w skutecznym pozycjonowaniu stron - od zmian technicznych po optymalizację konwersji.

Działania przed rozpoczęciem optymalizacji

Audyt SEO i eliminacja błędów

Zanim rozpoczniesz pozycjonowanie, warto zawsze przeprowadzić audyt SEO. Chodzi o sprawdzenie, czy strona nie ma istotnych błędów i braków, które będą utrudniać prace nad jej widocznością.

Doświadczony pozycjoner wie, co będzie mu potrzebne na kolejnych etapach pozycjonowania. Może już sprawdzić, czy np. na stronie jest możliwość dodania treści na wszystkich podstronach. W efekcie przygotuje listę zaleceń dla administratora strony. Dzięki temu na późniejszym etapie prac SEO będzie mógł płynnie wdrażać wszystkie zmiany optymalizacyjne, bez konieczności oczekiwania na bieżące dostosowywanie strony do potrzeb SEO.

Jeśli strona była wcześniej pozycjonowana, audyt pozwala też ocenić, jakie efekty wypracowano, jakie działania były prowadzone i...ewentualnie, jakie błędy popełniono. Zdarza się, że pozycjonowanie trzeba rozpocząć od usunięcia filtra Google. Ale to już temat na osobny artykuł.

Wiele agencji oferuje bezpłatne audyty stron, ale dotyczą one zwykle kilku wybranych aspektów strony i dostarczają ogólnej informacji. Audyt rozpoczynający pozycjonowanie powinien być dogłębny i dobrze, jeśli poza technicznymi aspektami sprawdza również funkcjonalność strony i wykrywa problemy obniżające współczynnik konwersji. Nie ma jednego wzoru audytu, dlatego warto zapytać swoją agencję, w jaki sposób ona zbada Twoją stronę przed rozpoczęciem współpracy.

Chcesz wiedzieć, o co zapytać agencję SEO? Zobacz artykuł.


Otwierasz sklep internetowy? Zainwestuj w marketing internetowy

Strategia SEO

Działania, które prowadzą do zbudowania strategii i planu działań pozycjonowania strony to przede wszystkim analiza. Można zacząć od analizy branży i bezpośredniej konkurencji w zakresie zawartości strony internetowej. Jak wykorzystać wnioski z analizy? Oto kilka istotnych obszarów:

 • wybór słów kluczowych - warto wzbogacić listę słów kluczowych, na którą pozycjonujemy stronę o słowa zastosowane przez konkurencję,
 • rozbudowa treści strony - można porównać, jaka objętość tekstu, zagęszczenie fraz itp. pozwoliła wypozycjonować stronę w top 10 i postawić sobie za cel stworzenie jeszcze lepszej, bogatszej treści,
 • linkbuilding - analiza miejsc, z których konkurencja pozyskała linki i sprawdzenie, czy jest możliwość dodania tam linka również do naszej strony


Można sprawdzić także, w jaki sposób dobrze wypozycjonowana konkurencja prezentuje produkty/usługi na stronie. Zwracamy uwagę m.in. na podział na kategorie i podkategorie.

Analityka i narzędzia

Jeśli strona internetowa nie ma założonego i poprawnie skonfigurowanego konta Google Analytics i Google Search Console, należy to zrobić. Narzędzia te umożliwią późniejszą analizę efektów pozycjonowania i będą cennym źródłem wiedzy, np. o frazach, jakie wpisują użytkownicy w Google. Oba narzędzia są bezpłatne.

Zobacz, jak korzystać z Google Search Console 

Do czego oprócz analityki przyda się Google Search Console? Pozycjoner dzięki dostępowi do narzędzia sprawdzi stan zaindeksowania i pozna ewentualne błędy z tym związane. Może dodać mapę strony do Google i tym samym przyspieszyć zaindeksowanie.

W Google Analytics warto natomiast ustawić cele (konwersje), czyli wskaźniki, które będziemy analizować jako efekty pozycjonowania. Cele dobieramy indywidualnie do prowadzonych działań i może to być np. wysyłka formularza kontaktowego lub złożenie zapytania.

W przypadku sklepu internetowego korzystamy nie tylko z celów, ale również z danych zawartych w raporcie e-commerce. Zwróć uwagę, że moduł e-commerce w Google Analytics nie jest domyślny i trzeba go wdrożyć, aby zbierał dane.

Jest wiele typów biznesów, gdzie mierzenie konwersji w GA nie będzie możliwe, ale możesz w takiej sytuacji ustawić mikro cele, np. dotarcie do określonej strony. Badanie konwersji poza GA polega po prostu na pozyskaniu informacji na temat sprzedaży od właściciel firmy.

Czy wiesz, że dzięki pozycjonowaniu Twoja strona będzie w top 10 Google?

Wybór słów kluczowych

Już wspomnieliśmy o tym kroku w punkcie dotyczącym strategii. Gdy już masz opracowaną strategię fraz, czas sięgnąć po narzędzia. Następnie powinieneś zweryfikować znalezione słowa - czy pasują rzeczywiście do tematyki strony, czy są przydatne, jaka jest ich konkurencyjność. Kolejne kroki znajdziesz poniżej.Strategia słów kluczowych

Warto podzielić słowa kluczowe na grupy pokrywające się z etapem lejka sprzedażowego. Dzięki temu pozycjonowanie pozwoli dotrzeć nie tylko do świadomych i zdecydowanych klientów, ale także do osób, którym trzeba jeszcze dostarczyć wiedzy i pokazać im nieznane rozwiązania.

Pozycjonerzy przyjmują różne metody podziału fraz. Najprostszy to podział na frazy opisujące elementy oferty i produkty i frazy poradnikowe - opisujące problemy, które możemy rozwiązać dzięki produktom/usługom.

Porównaj te frazy:

mata edukacyjna dla dziecka samochody vs. co kupić rocznemu dziecku na urodziny?

W pierwszym przypadku trafiamy do osób, które wiedzą konkretnie, co chcą kupić. W drugim - do osób, którym potrzebna jest najpierw porada i kilka propozycji produktów.

Wyszukiwanie fraz w narzędziach

Trudno byłoby wybierać fraz w oparciu wyłącznie o własną wiedzę, dlatego tak ważnym etapem jest wyszukiwanie fraz za pomocą narzędzi. Warto skorzystać z takich, które dostarczają także fraz typu long-tail. Niektóre narzędzia oceniają frazy pod kątem konkurencyjności, a nawet pokazują, które strony już są dobrze wypozycjonowane na te frazy.

Przykładowe narzędzia do wyszukiwania fraz darmowe i płatne:

 • KWfinder
 • keywordtool.io
 • ubersuggest
 • Wordstream
 • Senuto
 • SEMSTORM
 • Surfer
 • Ahrefs

 

Wyszukiwanie synonimów i słów powiązanych tematycznie

Oprócz fraz dla każdej podstrony witryny, warto przygotować także listę synonimów i słów, które tworzą kontekst tematyczny. Tutaj jednak jest znacznie trudniej o dobre narzędzie bezpłatne. Można ewentualnie wesprzeć się tym, co podpowiada nam Google, ale to za mało. Polecamy więc korzystanie z płatnych narzędzi, np. SEMSTORM ma funkcję “powiązane słowa kluczowe”, a Senuto “słowa zależne”. Na pewno przydaje się także dobra intuicja i dogłębna wiedza na temat branży i jej klientów (czytaj dobry kontakt z właścicielem strony, który może wiele podpowiedzieć).

Optymalizacja techniczna

Kilka technicznych aspektów pozycjonowania omówiliśmy już w kontekście wykorzystania GSC: generowanie i dodanie mapy strony do Google, sprawdzenie strony pod względem błędów w indeksowaniu. Jednak warto poruszyć jeszcze kilka ważnych kwestii przy okazji GSC: dostosowanie do urządzeń mobilnych i plik robots.txt. Ale o tym poniżej.

Plik robots.txt

Plik robots.txt służy m.in. do zasygnalizowania robotom Google, których podstron witryny nie chcemy indeksować w wyszukiwarce. Warto wykluczyć strony, które stanowią wycinek jakiejś całości, np. kolejne ekrany kroków zakupowych, ale również np. strony z wynikami filtrowania i sortowania produktów. Weź pod uwagę, że plik robots.txt niczego nie gwarantuje, Google może go zignorować. Nie jest to również metoda na ukrycie pewnych podstron przed wyszukiwarką. Nie każda strona będzie potrzebowała pliku robots.txt, ale jeśli już go ma, trzeba sprawdzić ewentualne błędy.

Można tu popełnić kilka błędów. Może się zdarzyć, że ktoś omyłkowo wykluczy całą stronę z indeksowania. Może być też tak, że Google w ogóle nie uwzględni naszych sugestii z pliku robots.txt. Jak to sprawdzić? Google udostępnia narzędzie do tego celu: https://www.google.com/webmasters/tools/robots-testing-tool

Jak więc wykorzystać plik robots.txt w procesie pozycjonowania?

 • Wykluczyć nieistotne podstrony z indeksowania i tym samym przyspieszyć indeksowanie wartościowych dla klienta podstron.
 • Wykluczyć strony, które mają powieloną treść.

Dostosowanie do urządzeń mobilnych

Google Search Console pozwala sprawdzić, czy nasza strona prawidłowo wyświetli się na smartfonach. To bardzo przydatna funkcja, bo dowiadujemy się nie tylko, jak się wyświetla, ale konkretnie otrzymujemy listę błędów do poprawienia. Warto potraktować to poważnie, nie tylko z uwagi na algorytm mobile-first index, ale przede wszystkim w trosce o naszego użytkownika. Trudno poważnie myśleć o rozwoju sprzedaży, jeśli klient nie może ukończyć transakcji na smartfonie, bo treść nie mieści się na ekranie.

Niedziałające linki

Niedziałające linki wpływają na ocenę Twojej strony przez Google. Linki możesz sprawdzić za pomocą różnych narzędzi od bezpłatnych po płatne, np. Sreaming Frog lub Ahrefs. To nie jest problem, który rozwiązuje się raz na zawsze, a cykliczne zadanie. Co jakiś czas warto sprawdzić, czy nie mamy zbyt wielu linków prowadzących np. do nieistniejących stron albo czy nadal działają automatyczne przekierowania. Ze względu na pozycjonowanie zalecane jest niwelowanie liczby niedziałających linków. Warto przyjąć strategię, która przynajmniej zmniejszy liczbę błędów 404, np. wdrożyć przekierowania przy zmianie URL.

Certyfikat bezpieczeństwa SSL

Od kiedy przeglądarki zaczęły komunikować użytkownikom, że strony nie mają certyfikatu bezpieczeństwa, coraz więcej osób zainteresowało się pozyskaniem SSL dla swojej strony. Pojawiły się również głosy, że posiadanie certyfikatu wpływa na pozycjonowanie i Google wynagradza strony, które taki certyfikat mają. Trudno jednak szukać przykładów popierających tę tezę. Niezależnie od tego, jak istotny SSL jest dla SEO, zalecamy wdrożenie bezpłatnego certyfikatu przynajmniej ze względu na klientów. W szczególności jest to ważne w sklepach internetowych, gdzie klient proszony jest o podanie wielu danych.

Szybkość ładowania się strony

Podobnie jak SSL, szybkość ładowania się witryny to kwestia mało istotna dla pozycjonowania, ale ważna dla użytkownika. Przyspieszając stronę nie zyskamy dużych awansów pozycji, ale jednak zwiększymy szanse na pozytywne doświadczenia naszych użytkowników i stworzymy im komfortowe warunki do dokonania zakupu. Z myślą o szybkości ładowania się strony warto przyjąć kilka strategii:

 • dbać o optymalną wielkość plików graficznych dodawanych na stronę,
 • nie dodawać plików video bezpośrednio, a korzystać z funkcji osadzania np. z YouTube lub Vimeo.

 

Usunięcie duplikacji treści

Dlaczego ta kwestia zaliczana jest do technicznej optymalizacji strony? Bo to zwykle techniczne przyczyny powodują duplikację. Algorytm Google zwraca uwagę na unikalność treści. Jeśli pod jednym adresem pod różnymi adresami URL widzi tę samą lub bardzo podobną treść, nie jest w stanie ocenić, która jest ważniejsza, bardziej wartościowa dla użytkownika i tym samym taka treść ma trudności z dotarciem do top 10 Google. To częsty problem w sklepach internetowych, gdzie powstają nowe treści na tym samym adresie URL np. w wyniku sortowania, filtrowania i przełączania się między różnymi wariantami produktu.

Jakie jest rozwiązanie? Ustawienie linków kanonicznych, które wskażą robotom Google, która wersja strony jest ważna, a które są jej duplikatami i nie chcemy ich pokazywać w wynikach wyszukiwania.

Duplikacją jest również pokazywanie w Google strony z www i bez www, w wersji http i https jednocześnie. Wybierz jedną oficjalną wersję, a z pozostałych ustaw przekierowania. Zobacz, jak działa to na naszej stronie. Wpisz nasz adres w formacie https://www.widoczni.com, a i tak trafisz na stronę https://widoczni.com.


Uffff, to dopiero początek naszej listy. Już za tydzień uzupełnimy checklistę o kolejne ważne punkty. Obserwuj nasz profil na LinkedInie i na Facebooku, aby nie przeoczyć nowych treści :)

Optymalizacja on-page

Podobne działania jak w przypadku optymalizacji technicznej wchodzą w zakres on-page SEO. Są to zmiany w obrębie witryny. Wiele z nich można zrealizować z podstawową wiedzą, a CMS-y i panele do zarządzania sklepem pozwalają to zrobić nawet bez konieczności pracy na kodzie strony. Jakie to konkretnie działania?

Optymalizacja title strony

Title, czyli tytuł strony widoczny w wynikach wyszukiwania oraz na karcie przeglądarki, odgrywa ważną rolę w pozycjonowaniu. Zaleca się, aby pełnił równocześnie dwie funkcje - był użyteczny dla robota Google oraz zachęcał użytkownika do kliknięcia w link w wynikach wyszukiwania.

Title powinien zawierać frazę, ale zastosowaną w naturalny sposób. Kiedyś standardem było dodawanie fraz po przecinku, dziś to niedopuszczalne. Wybieramy jedną istotną dla danej podstrony frazę i umieszczamy ją w title. Może być wzbogacona o częste rozwinięcie, np. cena, opinie, tani, dobry, skuteczny itp. Dla każdej podstrony title musi być unikalny i dopasowany do jej zawartości.

Warto pamiętać także o długości title. Gdy piszemy ten artykuł zalecana długość to 120 znaków dla urządzeń mobilnych. Celowo nie podajemy długości dla desktopowej wersji, ponieważ łatwiej będzie stworzyć krótszy title, który będzie odpowiedni dla wszystkich urządzeń. Warto pamiętać, że chociaż ta długość podawana jest w liczbie znaków, Google bierze pod uwagę piksele. Dużo szerokich liter w title może więc zmniejszyć widoczną liczbę znaków. Dobrą praktyką jest również umieszczanie (najczęściej za pomocą automatyzacji w CMSie) nazwy firmy/marki w title.


Optymalizacja adresów URL

Wiele CMSów w tym popularny Wordpress domyślnie mają ustawione nieczytelne adresy URL, składające się np. z ciągu znaków. Tymczasem zarówno ze względu na pozycjonowanie, jak i z uwagi na użytkownika adresy warto konstruować tak, aby jasno komunikowały jakiej strony dotyczą. W wielu przypadkach oznacza to, że adres jest taki sam jak title. URL powinien zawierać frazę, ale powinien być też możliwie najkrótszy. Wiele źródeł wskazuje na długość ok. 70 znaków. Chociaż optymalizacja adresów URL to stały element każdej optymalizacji strony, nie stanowi najważniejszego czynnika wpływającego na pozycjonowanie.
Z punktu widzenia SEO ważna jest także struktura adresów URL na całej stronie - czy zastosujemy płaską strukturę i strona docelowa będzie znajdowała się w adresie bezpośrednio po nazwie witryny, np. widoczni.com/kariera. Czy może wybierzesz strukturę, która odzwierciedla ścieżkę dostępu do danej podstrony np. widoczni.com/o-nas/kariera. Warto zauważyć, że w wielu przypadkach ta druga wersja będzie przyczyną powstawania duplikacji treści.

Google przestrzega także, aby w adresach URL nie stosować podkreślników w roli odstępów pomiędzy słowami, tylko myślniki.

Nagłówek h1

Jeszcze do niedawna straszono, że nagłówek h1 musi być tylko jeden na danej podstronie, ponieważ Google bardzo źle ocenia strony z kilkoma nagłówkami h1. Oficjalne stanowisko Google głosi, że kilka nagłówków h1 nie ma szkodliwego wpływu na pozycję strony. Jednak dobrą praktyką nadal jest stosowanie wyłącznie jednego nagłówka h1, który będzie komunikował zawartość danej podstrony. Zaleca się, aby nagłówek h1 zawierał frazę. W przypadku wpisów blogowych jest to zwykle fraz typu long-tail. Nagłówek na stronie internetowej, który daje korzyści powinien być prosty i wyszukiwany przez użytkowników Google. Nie sprawdza się tu oryginalność, metafory i inne dziennikarskie zabiegi. Warto zawsze nagłówki przetestować w Google - czy są już podobne artykuły i jakie mają h1. A także sięgnąć po narzędzia do wyszukiwania fraz lub wręcz do generowania tematów.

Nagłówki h2, h3, h4…

Poza nagłówkiem h1, warto zadbać także o pozostałe nagłówki. Pełnią one rolę śródtytułów i podobnie jak h1, dobrze, żeby zawierały frazę w różnych odmianach lub ewentualnie synonim frazy. Warto trzymać się tutaj tej samej zasady - tworzymy takie śródtytuły, które mogą być wyszukiwane przez użytkowników Google. Z punktu widzenia użytkownika natomiast ważne, aby śródtytuły jasno komunikowały zawartość poszczególnych akapitów. Wielu użytkowników przeczyta wyłącznie nagłówki h2 i h3, więc dobrze byłoby, aby wiedziały mniej więcej o czym jest tekst, a także w którym fragmencie znajdą informacje ważne dla siebie.


Linkowanie wewnętrzne i struktura strony

Robot Google przegląda poszczególne podstrony witryny korzystając z sieci linków pomiędzy podstronami. Istotne jest, aby do każdej podstrony można było dotrzeć poprzez linki, począwszy od strony głównej. Ważną rolę odgrywa tu przejrzyste menu z kategoriami i podkategoriami, a także wdrożenie bread crumbs.

Linki służą także przekazywaniu mocy pomiędzy stronami. Warto przemyśleć, do której podstrony całej witryny będziemy linkować najczęściej. Zwykle jest to strona główna lub strategiczne sprzedażowo strony, np. najważniejszy punkt oferty.

Linki pomiędzy podstronami witryny pozwalają także stworzyć jej strukturę. To głębokość podlinkowania podstrony wskazuje jak istotna jest dana podstrona w hierarchii całej witryny. Szczególnie istotną formą linkowania wewnętrznego, które tworzy architekturę strony jest menu.

Warto zwrócić uwagę na sposób linkowania wewnętrznego. Poza linkowaniem z menu możemy zastosować linkowanie frazy w tekście. Tutaj istotną zasadą jest różnorodność. Można także linkować cały adres strony docelowej.Linkowanie wychodzące

Linki innych witryn mogą pomóc lub zaszkodzić w pozycjonowaniu strony. Jeżeli strona, do której linkujemy ma duży autorytet i jest związana z treścią, w której umieszczamy link, możemy do niej linkować z korzyścią dla swojej witryny. Taki sposób linkowania to m.in. metoda, aby odwołać się do źródła, które cytujemy u siebie. Jeśli nie mamy pewności, co do jakości strony docelowej i obawiamy się, że taki link może nas osłabić, oznaczamy go jako nofollow. Zalecenia Google wskazują jednak, aby przynajmniej część linków była dofollow.

Optymalizacja zdjęć

Jest to jeden z kroków, które nie są najważniejsze, ale są proste w realizacji i mogą pomóc w pozycjonowaniu, przede wszystkim w Google Grafice. Zadbaj o nazwanie pliku graficznego tak, aby zawierał frazę. Wykorzystaj potencjał tagu alt - w nim również możesz zawrzeć frazę. Unikaj jednak przestarzałych metod, które polegają na dodawaniu fraz po przecinku. Umiar jest tu tak samo istotny, jak w dodawaniu fraz w treści.

Poleć ten artykuł znajomym:

Autor
anna zalewska widoczni
Anna Zalewska

Pasjonatka content marketingu i marketingu internetowego. Chętnie sięga po wszelkie książki od powieści po wegańskie książki kucharskie. Dzień zaczyna od dobrych biznesowych i psychologicznych podcastów, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi.

Zobacz więcej o autorze

Autor
Inne artykuły o podobnej tematyce:
kelvin newman widoczni
Jak organizuje się jedną z największych konferencji SEO na świecie? Zapytaliśmy organizatora Brighto...
Zobacz więcej
ile kosztuje sklep widoczni blog
Otwarcie sklepu, kwestie techniczne i pozyskiwanie klientów to stałe koszty, które warto znać. Zobac...
Zobacz więcej
wywiad z timem soulo
Które funkcje Ahrefsa są najpopularniejsze? Jak tworzyć skuteczny blog? Zapytaliśmy Tima Soulo z Ahr...
Zobacz więcej
Oceń ten artykuł
Checklista SEO. Zobacz, jak samemu pozycjonować stronę
Średnia ocen użytkowników 4.85 na podstawie 94 głosów
Bezpłatna 45min.
konsultacja + audyt

Chcesz zwiększyć sprzedaż? Jesteś niezadowolony z prowadzonych kampanii?

Zamów BEZPŁATNĄ telekonferencję z naszym ekspertem, który przeanalizuje Twój serwis i jego pozycję na tle konkurencji, a na koniec przedstawi możliwości ZWIĘKSZENIA SPRZEDAŻY.

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO