Czy protokół SSL wpływa na pozycjonowanie strony?

pozycjonowanie lokalne 13 widoczni2

Około 500 milionów rekordów zawierających dane osobowe zostało wykradzionych ze stron internetowych w samym roku 2015 (źródło: Internet Security Threat Report Internet Report 2016). Nic więc dziwnego, że bezpieczeństwo to jeden z priorytetów Google.

W ostatnim czasie dużo mówi się o coraz większym znaczeniu certyfikatu SSL, również w kontekście pozycjonowania. Dotyczy to głównie stron serwisów bankowych, instytucji, dużych firm czy sklepów internetowych. Z dużą dozą prawdopodobieństwa niedługo dla każdej witryny, na której obsługuje się klientów, będzie to standardem. Czy Twoja strona jest na to przygotowana?

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż na stronie internetowej? Zobacz naszą ofertę

 

Co chroni Certyfikat SSL?

Certyfikat SSL jest gwarantem bezpiecznego połączenia przy wchodzeniu na stronę internetową. Można go rozpoznać po przedrostku „https” przed adresem URL strony. Ma przede wszystkim chronić dane zostawiane przez użytkowników stron.

 

Jakie dane chroni Certyfikat SSL?

  • dane osobowe, w tym numery dowodów osobistych, pesele, numery telefonu, adresy,
  • hasła dostępu i loginy,
  • transakcje pieniężne, przelewy i zakupy, m.in. numery i daty ważności kart płatniczych,
  • wiadomości wysyłane przez formularze kontaktowe na stronie, wszelką korespondencję.

 

Jakie ma znacznie dla pozycjonerów?

W roku 2015 na oficjalnym blogu Firefoxa pojawiła się informacja dotycząca protokołu SSL. Dotyczyła ona rozpoczęcia przez Firefoxa działań mających na celu stopniowe ograniczenie dostępu do funkcji wyszukiwarki dla stron bez https.

Podobne deklaracje padły ze strony Chrome. Od 2017 roku strony bez protokołu https maja być oznaczane w przeglądarce jako strony niegodne zaufania i próbujące przechwycić poufne dane użytkowników, co w konsekwencji będzie prowadziło do spadku ich pozycji i znaczenia w wyszukiwarkach.

Również na blogu dla webmasterów Google pojawiają się wzmianki o rosnącym znaczeniu tego czynnika dla uznania strony za wartościową. Google, chcąc wspomóc webmasterów przy wprowadzeniu zmian, zapowiada stworzenie poradnika dotyczącego wdrożenia certyfikatu SSL w możliwie najłatwiejszy sposób.

Co więcej, na blogu pojawiła się również wzmianka o tym, iż Google zamierza faworyzować strony posiadające protokół SSL. Nie jest to zatem odległa przyszłość. Certyfikat SSL to konieczność i w krótkiej perspektywie czasu – standard dla każdej strony internetowej.

 

Źródło obrazka: https://ebmasters.googleblog.com/2016/11/heres-to-more-https-on-web.html


Ile kosztuje sam certyfikat?

Przeciętnie certyfikat od zaufanego dostawcy powinien kosztować od 10 do 100 dolarów. W zależności od poziomu bezpieczeństwa. Najwyższe standardy ochrony są zalecane dla stron bankowych i instytucji. Najniższe dla lokalnych stron nie przeprowadzających transakcji pieniężnych. Najtańsze certyfikaty zwykle nie obejmują subdomen.


WAŻNE!

Kupuj certyfikat od sprawdzonych i renomowanych sprzedawców. Uważaj na strony z darmowym protokołem. Istnieje ryzyko, iż oferowany przez nich SSL wcale nie chroni danych ze strony. Co więcej, może być próbą przejęcia danych poprzez złośliwe oprogramowanie. Może to poważnie zaszkodzić stronom biznesowym i firmowym.

 

Korzystny wpływ certyfikatu SSL na relacje z klientem

Certyfikat SSL to nie tylko gwarant bezpieczeństwa i lepszej pozycji w wyszukiwarce, ale również symbol prestiżu dla stron biznesowych. Buduje wizerunek firmy jako solidnej, godnej zaufania, bezpiecznej i dbającej o dobro klienta.

 

Podsumowanie

Świadomość użytkowników internetu w aspekcie bezpieczeństwa jest z roku na rok coraz wyższa. Szczególnie w dobie rozwoju urządzeń mobilnych z dostępem do bankowości online czy e-commerce. Warto zatem wyjść naprzeciw oczekiwaniom internautów i zapewnić im ochronę, a co za tym idzie swobodę korzystania z usług.

 

Źródła:

  1. Deprecating Non-Secure HTTP - Mozilla Security Blog 
  2. HTTPS as a ranking signal - Google Security Blog
  3. Here’s to more HTTPS on the web! - Google Security Blog

 

Oceń ten artykuł:
Czy protokół SSL wpływa na pozycjonowanie strony?

Średnia ocen użytkowników5.00 na podstawie 96 głosów

UDOSTĘPNIJ