15 zasad skutecznego content marketingu
• Czym jest content marketing?
• Zachowaj prostotę contentu dzięki metodzie KISS
• Zrozum odbiorcę treści
• Najpierw angażuj, potem sprzedawaj
• Zadbaj o czytelność tekstu w content marketingu
• Przekonaj odbiorców dzięki danym i statystykom
• Pisz dla swojego odbiorcy, nie działu marketingu
• Dbaj o spójność treści swojej marki
• Przygotuj nagłówek, który przyciągnie uwagę
• Zadbaj o SEO, ale rób to z wyczuciem
• Aktualizuj swój starszy content
• Wprowadź recykling treści
• Zachęć do działania dzięki CTA
• Pamiętaj o responsywności
• Twórz interaktywne treści
• Mierz skuteczność contentu przy pomocy KPI
• Podsumowanie
Skuteczny content marketing to nie tylko tworzenie tekstów sprzedażowych czy edukacyjnych wpisów na blogu. Jeśli samodzielnie piszesz kreatywne treści dla swojej marki, musisz być trochę dziennikarzem, trochę ekspertem w danej dziedzinie i trochę badaczem — a przy tym posłużyć się poczuciem humoru, gdy jest taka potrzeba. Jak tworzyć wartościowy content? Poznaj nasze sprawdzone strategie i zasady skutecznego content marketingu!
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są najważniejsze strategie content marketingu?
- Jak tworzyć wartościowy content i angażować odbiorców?
- Dlaczego dobry content marketing powinien być konsekwentnie monitorowany i poddawany analizie wyników?
Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów
Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony.
Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:
- Pozycjonowania
- Kampanii Google Ads
- Optymalizacji UX
Czym jest content marketing?
Content marketing to strategia marketingowa polegająca na tworzeniu i publikowaniu wartościowych i użytecznych treści, dzięki którym firma dociera do swoich odbiorców. Kreatywne treści są ważne dla budowania wizerunku marki i przyciągania klientów.
Skuteczny content marketing — korzyści
Content marketing odpowiada na pytania Twoich odbiorców i pomaga budować zaufanie, rozwijać relacje, poprawiać konwersje i generować leady. Klienci od swoich ulubionych marek oczekują spójnych, wysokiej jakości treści. Wartościowe i angażujące materiały wpływają na decyzje użytkowników bardziej niż jakakolwiek inna technika.
Dlaczego warto inwestować w content marketing?
- Zwiększa zasięg i ruch — kreatywne treści przyciągają uwagę. Publikowanie wartościowych materiałów może przyciągnąć nowych odwiedzających na stronę internetową lub do social mediów, zwiększając zasięg Twojej marki.
- Buduje zaufanie i wiarygodność — kiedy dostarczasz dobry content marketing, wartościowy i pomocny dla odbiorców, budujesz zaufanie do marki. To z kolei przekłada się na większą wiarygodność wśród klientów.
- Pozycjonuje Cię jako eksperta — publikowanie treści związanych z obszarem działalności Twojej firmy sprawia, że stajesz się autorytetem w danej dziedzinie. To może zachęcać ludzi do korzystania z Twoich usług lub produktów.
- Wspiera proces sprzedaży — kreatywne treści mogą przekonywać klientów do zakupu, edukując ich na temat produktów lub usług. Informacje zawarte w treściach mogą pomagać w podejmowaniu decyzji zakupowych.
- Buduje lojalność klienta — regularne dostarczanie wartościowych treści sprawia, że Twoi klienci czują się docenieni. To buduje więź i lojalność wobec marki.
- Optymalizuje SEO — wysokiej jakości treści z odpowiednio dobranymi słowami kluczowymi mogą poprawić widoczność Twojej strony w wynikach wyszukiwania, co z kolei zwiększa ruch organiczny.
Odbierz nawet do 3500 zł na kampanię Google Ads
To Twoja pierwsza kampania Google Ads? Otrzymaj dodatkowe środki na wydatki w kampanii Google Ads.
Ciesz się korzyściami już od pierwszego dnia współpracy. Więcej szczegółów uzyskasz u naszych doradców.
1. Zachowaj prostotę contentu dzięki metodzie KISS
Są różne strategie content marketingu, ale ich wspólnym mianownikiem jest prostota. Reguła KISS (skrót od Keep it Simple and Succinct) głosi, że proste rozwiązania są najlepsze. Skuteczny content marketing to ten, który jest prosty, zrozumiały i bezpośredni. Pomoże w tym odpowiednia struktura treści:
- Wprowadzenie powinno przedstawić wartość, jaką treść daje czytelnikom. Jeśli to pominiesz, możesz nie zdobyć zaangażowania i uwagi odbiorcy. Nawet najlepszy tekst nie spełni swojego zadania, jeśli nie zatrzyma uwagi użytkownika.
- Treść główna to miejsce, w którym rozwijasz zapowiedź z początku. Tutaj przedstawiasz dowody wspierające Twój punkt.
- Podsumowanie powtarza wprowadzenie i wyjaśnia, w jaki sposób dany fragment treści przyniósł korzyść czytelnikowi.
2. Zrozum odbiorcę treści
Skuteczny content marketing polega na przyciąganiu odpowiedniej grupy docelowej — czyli odbiorców, którzy zaangażują się w Twoją markę i skorzystają z Twojej oferty. Jednak aby napisać kreatywne treści, które przyciągną właściwą publiczność, potrzebujesz najpierw dobrze ją poznać. Nie musisz przeprowadzać wywiadów z każdym klientem, który kiedykolwiek skorzystał z Twoich usług czy produktów. Stwórz personę kupującego, idealnego klienta, który najlepiej pasuje do Twojej firmy. Będziesz chciał uwzględnić zarówno informacje psychograficzne, jak i demograficzne, tworząc dokument profilu kupującego, do którego będziesz mógł się odwoływać, planując skuteczny content marketing. Poznanie swojej grupy docelowej pomaga tworzyć treści, które przemawiają do nich w trakcie ich drogi zakupowej.
Jak stworzyć personę kupującego? Zadaj sobie kilka pytań na temat swoich klientów i stwórz przykładowego odbiorcę swojej marki.
- Przyjrzyj się klientom, którzy już skorzystali z Twoich usług. Czy możesz ich dokonać segmentacji odbiorców na podstawie ich cech? Czy należą do nich dojrzali fani majsterkowania, młode mamy, imprezowi studenci?
- Przeanalizuj dane demograficzne swoich odbiorców — płeć, wiek, miejsce zamieszkania, wykształcenie.
- Czym na co dzień zajmuje się Twój klient?
- Jak wygląda jego standardowy dzień? O której wstaje, czym się porusza, jakie ma zwyczaje?
- Z czym się zmaga? Czy możesz rozwiązać jakieś jego problemy?
- Jakie są jego marzenia i cele?
- Czy jest coś, czego się obawia?
Dzięki temu przygotujesz charakterystykę konkretnego człowieka, do którego chce dotrzeć Twoja marka. Przypisz mu imię i wiek oraz dodaj zdjęcie, by stworzyć kompletną personę klienta. Zastanów się też, które cechy uznasz za najważniejsze i jakie czynniki kierują nim przy podejmowaniu decyzji zakupowe.
3. Najpierw angażuj, potem sprzedawaj
Skuteczny content marketing różni się od reklamy tym, że pozwala czytelnikowi lub widzowi poczuć się częścią historii, którą opowiadasz. Wykorzystaj storytelling. Chodzi o tworzenie treści, która nie tylko dostarcza informacji czy promuje produkt, ale także angażuje emocjonalnie odbiorcę. To nie tylko suchy opis produktu czy usługi, ale opowieść, która łączy się z odbiorcą, pobudza ciekawość, wzrusza lub skłania do refleksji.
Przykładem mogą być działania marki Red Bull, która nie skupia się wyłącznie na swoim produkcie. Firma stworzyła platformę medialną o nazwie Red Bull Media House, która nie tylko promuje napoje energetyczne, ale również tworzy treści związane z ekstremalnymi sportami, muzyką, kulturą oraz aktywnym trybem życia. Przez filmy, artykuły, wywiady i relacje na żywo z wydarzeń sportowych czy muzycznych, Red Bull buduje społeczność wokół pasji i zainteresowań swojej grupy docelowej.
Na przykład marka tworzy serię filmów dokumentalnych o ekstremalnych sportowcach, pokazując ich życie, przygotowania, i same niezwykłe wydarzenia, w których uczestniczą. Nie tylko promuje to produkty Red Bulla, ale też inspiruje i angażuje widzów, którzy dzięki tym treściom mogą doświadczyć adrenaliny i emocji związanych ze sportem ekstremalnym.
Klientom coraz bardziej zależy na tym, by wybierane przez nich marki były zaangażowane społecznie. W związku z tym storytelling stał się wyjątkowo potężnym narzędziem marketingowym. Opowieści pozwalają pokazać zaangażowanie firmy w działania na rzecz społeczeństwa, a także ich wiarę w produkt. Jak, wykorzystując storytelling, stworzyć skuteczny content marketing? Odpowiedz sobie na te 3 pytania:
- Jaki chcesz osiągnąć rezultat? Chodzi o to, jak po wysłuchaniu Twojej historii odbiorcy mają się poczuć i zareagować.
- Jaka jest fabuła? Czyli jak ma wyglądać początek, środek i koniec opowieści.
- Jaka jest narracja? To pytanie o to, jak chcesz połączyć elementy fabuły w spójną historię.
Następnie spytaj znajomych lub współpracowników, jaki jest ich odbiór Twojej opowieści. Wtedy możesz zdecydować, w jaki sposób historia zostanie włączona do Twojej kampanii lub marki.
Dowiedz się też, jak wykorzystać storytelling w marketingu i biznesie.
4. Zadbaj o czytelność tekstu w content marketingu
Dobry content marketing powinien być prosty i zapewniać łatwą dostępność informacji dla użytkownika. Najlepszym podejściem jest tworzenie treści krótkich i jasnych, umożliwiających odbiorcy natychmiastowe zrozumienie przekazu. Im bardziej skomplikowane zdanie, tym więcej wysiłku wymaga jego zrozumienie. Jak tworzyć wartościowy content, który będzie czytelny?
- Stosuj naturalny język, podobny do mówionego. To sprawia, że zdania są krótsze i przekaz jest łatwy do zrozumienia.
- Unikaj długich bloków tekstu, rozbij go na kilka krótszych akapitów.
- Zachowaj hierarchię treści — najistotniejsze fragmenty powinny być wyraźnie widoczne.
- Popraw odstępy między wersami i marginesami — częsty błąd to zbyt gęste upakowanie tekstu, co utrudnia czytelność. Zwiększenie odstępów między wierszami sprawi, że czytanie nie będzie tak męczące dla oczu.
- Pamiętaj o wprowadzaniu pustych przestrzeni (whitespace) oraz marginesów — poprawia to czytelność struktury.
- Wykorzystuj wyróżnienia w tekście — nagłówki, pogrubienia, wypunktowanie ułatwiają szybkie przejrzenie treści.
- Ogranicz używanie trudnych słów czy specjalistycznego języka. Żargon może zniechęcić czytelnika do rozczytywania sensu i skłonić go do szukania informacji w innych źródłach
- Utrzymuj spójny ton komunikacji.
Struktura treści ma ogromne znaczenie dla czytelności tekstu.
5. Przekonaj odbiorców dzięki danym i statystykom
Łatwo jest coś stwierdzić, jednak trudniej przedstawić to tak, by faktycznie przekonać drugą stronę. Przywołaj konkretne dane, by utwierdzić swoich czytelników w przekonaniu, że warto Ci zaufać. Jeśli napiszesz “Nasz krem na dzień naprawdę działa i jest uwielbiany przez kobiety”, będzie to tylko wyrażona opinia. Zmień jednak to zdanie na “Badania konsumenckie pokazały, że 97% kobiet używających naszego kremu na dzień jest z niego zadowolona, a jego działanie nawilżające zostało potwierdzone badaniami laboratoryjnymi”, a będzie miało znacznie większą moc przekonywania.
Warto powoływać się na konkretne dane w content marketingu z kilku powodów:
- Wiarygodność i zaufanie — dane i statystyki dodają wiarygodności Twoim treściom. Udowodnione fakty potwierdzają Twoje twierdzenia, co z kolei buduje zaufanie wśród odbiorców.
- Perswazja — liczby i konkretne dane mają moc przekonywania. Wprowadzają obiektywność do Twoich twierdzeń, co skuteczniej przekona odbiorcę niż same ogólne opinie czy przypuszczenia.
- Ważne argumenty — konkretne dane ułatwiają przekazanie kluczowych informacji. Pomagają zrozumieć istotę przekazu, mocno go podkreślając.
- Pozycjonowanie wobec konkurencji — posiadanie konkretnych danych, zwłaszcza jeśli są one unikalne lub wyróżniające, pozwala Ci wyróżnić się na tle konkurencji. To może być elementem, który przyciągnie uwagę odbiorcy.
Przeczytaj też, jak budować wiarygodność e-sklepu.
6. Pisz dla swojego odbiorcy, nie działu marketingu
Dobre strategie content marketingu biorą pod uwagę nie tylko cele biznesowe, ale także to, czego pragną ludzie. W przypadku treści o produkcie chcesz przekonać, dlaczego jest on wyjątkowy. Ale w treściach zorientowanych na klienta skupiasz się na jego potrzebach i problemach, który Twoja marka może rozwiązać. Dlaczego to istotne? Bo ludzie, szukając informacji w sieci, nie myślą o Twoim produkcie, tylko o rozwiązaniu swoich problemów. Musisz mówić ich językiem, aby dotrzeć do nich.
Zastanawiając się, jak tworzyć wartościowy content, musisz zapomnieć na chwilę o swojej marce i postawić się na miejscu klienta. Co chętnie czyta lub ogląda? By zyskać uwagę, Twoje treści powinny dostarczać rozrywkę lub rozwiązywać problemy odbiorców.
Daj użytkownikom powód do zaangażowania
Skuteczny content marketing nie tylko jednostronne dostarczanie treści, ale także aktywne uczestnictwo w rozmowie. Twórz treści, które inspirują do aktywnego udziału, np. poprzez zadawanie pytań, zachęcanie do dzielenia się opiniami czy dzielą user-generated content. Pokaż też odbiorcom, że ich zdanie jest dla Ciebie ważne! Odpowiadanie na komentarze, reakcje na feedback, organizacja konkursów lub ankiet to sposoby, dzięki którym zwiększysz zaangażowanie.
Wykorzystaj humor… z wyczuciem
Świetnym sposobem, by zmniejszyć dystans między marką a odbiorcami, są treści wykorzystujące poczucie humoru. Dobrze zastosowany dowcip sprawia, że wpis dostarcza rozrywki, a odbiorcy chętnie udostępniają go między sobą.
Jednym z wyjątkowych przykładów wykorzystania humoru w marketingu jest firma Old Spice. Ich kampania reklamowa zatytułowana "The Man Your Man Could Smell Like" stała się hitem. W reklamie występował mężczyzna, który — przy zmieniającej się absurdalnej scenerii i gadżetach w tle, opowiadał o produktach Old Spice w niezwykle ironiczny, nonszalancki sposób.
Ta kampania reklamowa była nie tylko zabawna, ale także sprytnie wykorzystała humor, aby podkreślić korzyści i wartość produktów, przyciągając tym uwagę odbiorców. Efektowne, odważne i humorystyczne podejście Old Spice zapadło w pamięć, przyciągając uwagę zarówno młodszych, jak i starszych konsumentów.
Należy jednak pamiętać, że kreatywne treści muszą być spójne z wizerunkiem marki, a stosowanie humoru wymaga dużego wyczucia i znajomości swojej grupy odbiorców. W przeciwnym razie treści mogą być nietrafione i wywołać więcej szkody, niż pożytku.
7. Dbaj o spójność treści swojej marki
By zachować spójność treści, stwórz wyrazisty ton (brand voice), który będzie reprezentować markę. Może to brzmieć nieco abstrakcyjnie. Ton jest trudny do uchwycenia lub zmierzenia, w przeciwieństwie do innych wskaźników w marketingu, takich jak wyniki SEO, częstotliwość odwiedzin na stronie czy liczba obserwujących w mediach społecznościowych.
Chodzi tu o rozpoznawalny wizerunek, który zwiększa świadomość marki. Ton odnosi się do emocji i wrażenia konkretnej osobowości, jaka stoi za komunikacją Twojej firmy. Wpływa on też na odbiór przez grupę docelową. Jedynym elementem brand voice, który można obiektywnie sprawdzić, jest jego spójność w różnych kanałach komunikacji. Twoja marka zwraca się do starszej czy młodszej publiki? Chce brzmieć przyjaźnie i bezpośrednio, czy stawia na chłodny profesjonalizm? Konsekwentne budowanie komunikacji sprawia, że nawet jeśli wykorzystujesz różne kanały marketingowe, Twoi odbiorcy widzą Twoje kreatywne treści i myślą “Ach, to właśnie ta marka!”.
Stosuj omnichannel marketing
Omnichannel marketing to podejście, które integruje wszystkie kanały komunikacji, umożliwiając spójne doświadczenia dla klientów, niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie spójności w komunikacji marki na różnych platformach.
Dzięki tej strategii niezależnie od tego, czy to na stronie internetowej, w sklepie stacjonarnym, czy na mediach społecznościowych, marka prezentuje spójny i rozpoznawalny przekaz. To tak jakbyś odkrywał swoją ulubioną opowieść w różnej formie – jako film czy książkę: doświadczenie jest różne, ale zawsze poznasz tę samą fabułę i bohaterów. To oznacza, że możemy mówić o naszej marce w ciekawy, dopasowany sposób na Instagramie, a równocześnie na stronie internetowej czy w mailach – i to wszystko będzie brzmiało spójnie dla odbiorców.
8. Przygotuj nagłówek, który przyciągnie uwagę
Jednym z najważniejszych elementów, który przyciąga uwagę czytelników, jest nagłówek. Tytuł stanowi pierwsze wrażenie i ma ogromny wpływ na to, czy odbiorca zatrzyma się przy Twojej treści, czy nie. Oto kilka wskazówek, jak tworzyć chwytliwe nagłówki:
- Zwróć uwagę na jasność i zwięzłość — nagłówek powinien prosto określać, o czym jest treść, jednocześnie będąc zwięzłym i przyciągającym uwagę.
- Twórz emocjonalne i intrygujące tytuły — wywołaj ciekawość lub wykorzystaj marketing emocjonalny, aby zachęcić czytelników do dalszego czytania. Możesz to zrobić poprzez pytania, obietnice, intrygujące fakty czy emocjonalne odwołania.
- Użyj słów kluczowych — włącz słowa kluczowe związane z treścią. Tagi nagłówków pomogą w pozycjonowaniu w wyszukiwarkach i zwrócą uwagę grupy docelowej.
- Bądź kreatywny i oryginalny — unikaj szablonowych i nudnych tytułów. Postaraj się znaleźć unikalny punkt widzenia lub sposób przedstawienia treści.
- Testuj — sprawdź, które nagłówki najlepiej działają dla Twojej grupy docelowej poprzez testy A/B różnych wariantów i analizę danych. To pomoże Ci lepiej zrozumieć, co przyciąga uwagę czytelników.
9. Zadbaj o SEO, ale rób to z wyczuciem
Dobry content marketing musi utrzymać odpowiedni balans. Zachowanie równowagi między SEO a doświadczeniem użytkownika jest bardzo ważne — strategia pozycjonowania treści nie może być zbyt nachalna. Możesz pozycjonować stronę, dbając jednocześnie o naturalność i użyteczność treści dla użytkowników. Jak to zrobić?
- Twórz wartościowe treści — skup się na tym, by treść odpowiadała na pytania i potrzeby Twojej grupy docelowej.
- Stawiaj użytkownika na pierwszym miejscu – treść powinna być czytelna, angażująca i użyteczna.
- Wplataj naturalne słowa kluczowe — nadmierne powtarzanie słów kluczowych to częsty błąd w pozycjonowaniu, który może zaburzyć płynność czytania.
- Używaj różnych fraz kluczowych — zamiast skupiać się tylko na frazach brandowych, pozycjonuj też teksty na tzw. długi ogon.
- Pamiętaj o strukturze treści — użyj nagłówków, podtytułów, list, czy punktów, by ułatwić czytanie i zrozumienie treści. Upewnij się, że treść jest łatwo przyswajalna i logicznie poukładana.
- Zadbaj o optymalizację — dostosuj tytuły stron, opisy meta, atrybuty ALT dla obrazków, by były zgodne z treścią.
- Wprowadź klastry tematyczne — ułatw użytkownikom poruszanie się po stronie dzięki grupowaniu wpisów według tematów.
- Stosuj linkowanie wewnętrzne — wprowadź linki wewnętrzne, które ułatwią nawigację po stronie. Staraj się, aby były naturalnie wpisane w treść i prowadziły do istotnych stron na temat.
- Analizuj skuteczność SEO — regularnie sprawdzaj wyniki treści, by śledzić, jakie tematy i frazy kluczowe przynoszą ruch na stronę.
- Dostosuj strategię na podstawie analiz, ale pamiętaj, żeby nie tracić z oczu użytkownika – ich doświadczenie powinno być zawsze priorytetem.
10. Aktualizuj swój starszy content
By praca, jaką wkładasz w kreatywne treści, nie poszła na marne, pamiętaj o odświeżaniu starszych wpisów. Aby upewnić się, że Twoje treści pozostają aktualne, przestrzegaj tych 3 wskazówek:
- Zrezygnuj z umieszczania roku w adresie strony. Dobre adresy URL się nie zmieniają.
- Dodaj rok w tytule treści.
- Zaplanuj swój kalendarz redakcyjny tak, aby regularnie wracać do tych wpisów co roku i sprawdzać je, co może obejmować aktualizację tagu tytułu, metaopisu i samej treści.
Jeśli wprowadzasz strategię optymalizacji, kluczowe jest nieaktualizowanie adresu URL. Adres URL powinien pozostać taki sam, aby nie trzeba było ponownie zdobywać linków zwrotnych. Dodatkowo nie chcesz tworzyć niepotrzebnych przekierowań — w tym procesie najważniejsza jest spójność. Publikowanie treści w sposób konsekwentny nie tylko pomoże Ci uzyskać wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, ale także zbuduje zaufanie wśród Twojej publiczności.
11. Wprowadź recykling treści
Wydaje się, że ciągłe znajdowanie pomysłów na treści może być męczące. Jednak wcale nie musi tak być! Recykling treści polega na przekształcaniu i wykorzystaniu Twoich już istniejących wpisów tak, by powstały z nich nowe treści lub dostosowane do innych kanałów komunikacji. To sprawia, że nadal pozostają wartościowe i atrakcyjne dla odbiorców.
Dlaczego warto stosować recykling treści?
- Oszczędzasz czas — gotowe treści stanowią solidną bazę, którą można ponownie wykorzystać, przyspieszając tym samym proces marketingowy.
- Zwiększasz widoczność w sieci — dostosowując treści do różnych kanałów i formatów, możesz zwiększyć widoczność w sieci i przypomnieć odbiorcom o swojej marce.
- Poprawiasz zaangażowanie użytkowników — recykling treści umożliwia tworzenie bardziej spersonalizowanych treści, dostosowanych do aktualnych trendów.
Przeczytaj nasz artykuł, aby poznać 17 sprytnych sposobów na recykling treści w content marketingu Twojej marki.
12. Zachęć do działania dzięki CTA
Dobry content marketing powinien nie tylko zwracać uwagę, ale i zostawić odbiorcę z przekonaniem, że wie, co ma dalej zrobić. Świetnym sposobem na to jest Call to Action, czyli wezwanie do działania!
Jeśli klient poświęcił czas na przeczytanie Twojego tekstu, a ty włożyłeś pracę w przygotowanie wartościowej treści, to wezwanie do działania daje korzyść Wam obojgu. Mocne, klarowne CTA podpowiada czytelnikowi następny krok do podjęcia z Twoją marką, by skorzystać z Twojej oferty.
13. Pamiętaj o responsywności
Jeśli poświęcasz czas, by przygotować dobry content marketing, upewnij się, że treści dostosowują się do różnych urządzeń, takich jak komputery, tablety i telefony komórkowe. Responsywność w content marketingu to ważny krok, który pozwala dotrzeć do odbiorców korzystających z różnych urządzeń, zapewniając im doskonałe wrażenia z użytkowania. Pamiętaj też, że responsywny projekt strony wpływa na pozycjonowanie.
O tym powinieneś pamiętać:
- Responsywna strona — wykorzystaj responsywne szablony do tworzenia stron internetowych i blogów, które automatycznie dostosowują się do różnych rozmiarów ekranów.
- Dostosowane obrazy i multimedia — upewnij się, że obrazy, filmy i inne multimedia są zoptymalizowane pod kątem różnych urządzeń, aby zapewnić szybkie ładowanie i odpowiednie wyświetlanie.
- Krótsze akapity — zamiast tworzyć długi blok tekstu, rozpij go na mniejsze części, by ułatwić czytanie na urządzeniach mobilnych.
- Elastyczne treści — twórz treści, które są elastyczne i dopasowane do różnych rozmiarów ekranów. Upewnij się, że czcionka, odstępy i układ treści są czytelne na mniejszych urządzeniach.
- Testowanie na różnych urządzeniach — sprawdzaj odbiór swoich treści na różnych urządzeniach, aby upewnić się, że wyglądają i działają poprawnie.
- Uwzględnianie SEO — upewnij się, że treści responsywne są zoptymalizowane pod kątem mobile SEO, aby były łatwiejsze do wyszukiwania i indeksowania przez wyszukiwarki.
- Szybkość ładowania — zadbaj o szybkie ładowanie treści. Szybkość działania jest ważna dla doświadczenia użytkownika, zwłaszcza na urządzeniach mobilnych.
14. Twórz interaktywne treści
Wzrost popularności wideo nie zatrzymuje się — a wraz z rosnącym znaczeniem interaktywnych treści w wynikach wyszukiwania, byłoby błędem nie uwzględnić ich w strategii content marketingowej. Specjaliści od content marketingu od dawna chwalą infografiki jako jedne z najlepszych formatów multimedialnych do umieszczenia w postach na blogu. Rzeczywiście są atrakcyjne i ułatwiają przyswojenie informacji, jednak świat treści cały czas się rozwija. Wideo marketing wymaga początkowo zrozumienia podstaw technicznych tworzenia filmów, ale ta inwestycja może szybko zwrócić się w postaci popularności Twoich treści.
15. Mierz skuteczność contentu przy pomocy KPI
Twoja marka i treści są dynamiczne, podobnie jak Twoi odbiorcy. Trendy i tematy zmieniają się z czasem. Skuteczny content marketing z zeszłego tygodnia niekoniecznie zadziała w przyszłym miesiącu. Dodatkowo pozycje w wyszukiwarkach stale się zmieniają, dlatego warto monitorować, jak dobrze Twoje treści sobie radzą w wynikach wyszukiwania.
Wykorzystaj wskaźniki KPI, by analizować skuteczność swojego marketingu. Regularnie sprawdzaj liczbę odsłon i wskaźnik odrzuceń treści na blogu, żeby zobaczyć, które wpisy zdobywają popularność. Skorzystaj z Google Search Console, żeby zobaczyć swoje pozycje w wynikach wyszukiwania. Sprawdzaj też działania innych twórców treści z Twojej branży na Semrush lub Google Trends, żeby wiedzieć, o czym warto napisać następnym razem.
15 zasad skutecznego content marketingu. Podsumowanie
Content marketing to więcej niż tylko promocja produktów czy usług — to sposób na budowanie relacji z Twoją publicznością. Ludzie chętnie udostępniają między sobą kreatywne treści, które angażują, inspirują i rozwiązują problemy odbiorców. Ale pamiętaj, aby tworzyć skuteczny content marketing, musisz być elastyczny i dostosowywać swoje strategie do zmieniających się trendów i potrzeb odbiorców. Twoja unikalna historia i autentyczność przyciągną ludzi i sprawią, że Twoje przesłanie będzie silne i wyjątkowe. Pamiętaj o ciągłym dostosowywaniu, angażowaniu odbiorców i dzieleniu się wartościowymi treściami, a zobaczysz, jak Twoja marka będzie rozwijać się i angażować coraz większe grono zainteresowanych!
FAQ — pytania i odpowiedzi
Dobry content marketing to nie tylko promocja Twojej marki — to budowanie relacji z publicznością poprzez wartościowe treści. Pomaga to w budowaniu zaufania, zwiększaniu zaangażowania i pozyskiwaniu lojalnych klientów.
Kluczowe sposoby na to, jak tworzyć wartościowy content, to zrozumienie odbiorców, dostarczanie wartościowej treści, ciągłe dostosowywanie się do zmieniających się trendów i monitorowanie wyników.
Istotne metryki to między innymi wskaźniki zaangażowania (engagement), konwersji, liczba odsłon, udział w mediach społecznościowych czy pozycja w wynikach wyszukiwania.
Poznaj historie sukcesów naszych klientów
Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!
Ponad 570 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co
Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.