Jak optymalizować UX? 52 statystyki o doświadczeniach użytkowników

Jak optymalizowac UX 52 statystyki o doswiadczeniach uzytkownikow
Spis treści

• Ogólne statystyki o doświadczeniach użytkowników

• Zachowania użytkowników na stronie - statystyki UX

• Statystyki o doświadczeniach użytkowników a optymalizacja konwersji

• Statystyki UX a optymalizacja mobilna stron

• Podsumowanie

Doświadczenia użytkowników (UX) na stronie mają ogromne znaczenie dla powodzenia Twojej strategii marketingowej. Powinieneś zaprojektować je w taki sposób, by zachęcić odbiorców do skorzystania z Twojej oferty. Ważną rolę odgrywa m.in. design, nawigacja i jej intuicyjność oraz przejrzystość treści. Jak optymalizować UX? Kluczem do sukcesu jest wnikliwa analiza zachowań klientów. Dlatego przygotowaliśmy 52 statystyki o doświadczeniach użytkowników, które musisz poznać, by skuteczniej rozwijać swój biznes.

Z artykułu dowiesz się:

  • jak optymalizować UX dzięki ogólnym statystykom UX,
  • co mówią statystyki UX o zachowaniach użytkowników na stronie,
  • jak optymalizacja konwersji prezentuje się w statystykach UX,
  • jakie znaczenie dla optymalizacji mobilnej mają statystyki o optymalizacji doświadczeń użytkowników.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Ogólne statystyki o doświadczeniach użytkowników

User Experience (UX) odnosi się do tego, w jaki sposób użytkownicy postrzegają i wchodzą w interakcję z produktem, usługą czy systemem. UX na stronie internetowej skupia się na zapewnieniu użytkownikom pozytywnych wrażeń podczas korzystania ze strony. Polega m.in. na stworzeniu atrakcyjnego designu, zapewnieniu funkcjonalności, intuicyjności strony oraz dostarczeniu pozytywnych wrażeń i emocji podczas interakcji. Znając kluczowe statystyki o optymalizacji doświadczeń użytkowników, będziesz mógł udoskonalić swoją stronę!

 

1. Dla 75% użytkowników o wiarygodności strony decyduje jej wygląd. (źródło: https://startupbonsai.com/ux-statistics/)
2. Czy wiesz, dla 93% pierwszych wyświetleń strony kluczowy jest jej projekt? (źródło: https://www.webfx.com/web-design/statistics/)
3. Według 52% respondentów, głównym powodem, dla którego nie wrócą na stronę, jest jej estetyka. (źródło: https://uxcam.com/blog/ux-statistics/)
4. Statystyki UX wykazują, że wystarczy 5 użytkowników, aby zidentyfikować 85% problemów z Twoją witryną. (źródło: https://www.webfx.com/blog/business-advice/identify-85-of-usability-problems-with-only-5-users/)
5. Ponad 70% małych firm nie wykorzystuje na stronie przycisków wezwania do działania (CTA). (źródło: https://www.leadpages.com/blog/ux-statistics)
6. Firma ESPN.com uwzględniła opinie klientów dotyczące projektu strony głównej i jej przychody wzrosły o 35%! (źródło: https://www.invisionapp.com/inside-design/statistics-on-user-experience/)
7. 36% odwiedzających, który odwiedzili stronę internetową z polecenia, kliknie logo firmy, aby wrócić na stronę główną. (źródło: https://www.leadpages.com/blog/ux-statistics)
8. Statystyki UX pokazują, że użytkownicy pozostaną o 88% dłużej na stronach, które zawierają filmy. (źródło: https://ledgeviewpartners.com/blog/web-traffic-statistics-you-should-know-in-2020/)
9. Wiedziałeś, że użytkownicy skupiają się na logo marki przez średnio 6,48 sekundy? (źródło: https://cxl.com/blog/first-impressions-matter-the-importance-of-great-visual-design)
10. Dane statystyczne wskazują, że przestarzałe strony internetowe nie wzbudzają zaufania u 94% użytkowników. (źródło: https://www.leadpages.com/blog/ux-statistics)
11. Według kluczowych statystyk optymalizacji doświadczeń użytkowników, zaledwie 55% firm przeprowadza testy UX! (źródło: https://www.leadpages.com/blog/ux-statistics)
12. Zgodnie z danymi statystycznymi, 28% małych firm nadal nie ma strony internetowej. (źródło: https://www.leadpages.com/blog/ux-statistics)
13. Wiesz, że masz tylko 2,6 sekundy, by zrobić dobre pierwsze wrażenia na użytkowniku i pomóc mu dotrzeć do kluczowych dla niego informacji? (źródło: https://startupbonsai.com/ux-statistics/)
14. Według prognoz, w ciągu 5 lat 45,9% firm nada priorytet doświadczeniom użytkowników. (źródło: https://startupbonsai.com/ux-statistics/)
15. Statystyki pokazują, że 12-46 % konsumentów zaczyna od przejrzenia oferty na stronie internetowej przed wizytą w sklepie stacjonarnym. (źródło: https://userguiding.com/blog/ux-statistics-trends/)
16. Powodem porażki 70% firm uczestniczących w e-handlu jest zła użyteczność strony. (źródło: https://www.leadpages.com/blog/ux-statistics)
Jakie wnioski powinieneś wyciągnąć z ogólnych statystyk o doświadczeniach użytkowników?
Zadbaj o dobre pierwsze wrażenie! Masz niecałe 3 sekundy, by zainteresować klienta swoją marką. Dlatego przygotuj przemyślany, spójny i atrakcyjny projekt strony internetowej, który spełni oczekiwania Twojej grupy docelowej. Uwzględnij trendy w projektowaniu UX oraz opinie użytkowników. Możesz przeprowadzać testy A/B, by sprawdzić m.in. skuteczność projektu strony lub poszczególnych elementów, np. CTA. Dzięki temu zbudujesz swoją wiarygodność i zachęcisz klientów do konwersji.

Wykres kluczowych obszarów na stronie ważnych dla UX klientów


Zachowania użytkowników na stronie - statystyki UX

Zachowanie użytkowników na stronie internetowej odgrywa kluczową rolę w strategii optymalizacji UX. To, jak klienci reagują m.in. na treści, jak długo zatrzymują się na poszczególnych podstronach, czy dokonują konwersji, dostarcza cennych informacji o skuteczności Twoich działań. Analiza ścieżki zakupowej klienta pozwala lepiej zrozumieć jego preferencje i potrzeby. To pokaże Ci jak zoptymalizować UX na stronie. Zacznij od zapoznania się z poniższymi danymi statystycznymi:

17. Badania przeprowadzone przez PwC wykazały, że 32% klientów opuściłoby markę, którą uwielbiają po zaledwie jednym złym doświadczeniu. (źródło: https://baymard.com/learn/ux-statistics)
18. Pamiętaj, że 13% klientów, którzy mieli negatywne doświadczenia ze stroną, powie o tym przynajmniej 15 osobom. (źródło: https://baymard.com/learn/ux-statistics)
19. Przeprowadzone badania dowiodły, że 46,7% konsumentów, którzy mieli negatywne doświadczenia ze stroną, poinformowałoby znajomych o złych doświadczeniach związanych z zakupami za pośrednictwem poczty elektronicznej, telefonu lub osobiście. (źródło: https://startupbonsai.com/ux-statistics/)
20. Statystyki UX na stronie alarmują - 91% niezadowolonych klientów nie podzieli się z Tobą swoimi złymi doświadczeniami, po prostu odejdzie bez informacji zwrotnej. (źródło: https://baymard.com/learn/ux-statistics)
21. Czy wiesz, że zadowolenie z każdej wizyty na stronie potwierdza tylko 1% użytkowników? (źródło: https://baymard.com/learn/ux-statistics)
22. Dane statystyczne wskazują, że 88% klientów rzadziej wraca na stronę, jeśli wywołała u nich negatywne doświadczenia. (źródło: https://baymard.com/learn/ux-statistics)
23. 90% konsumentów deklaruje, że autentyczność marki jest dla nich ważna. (źródło: https://www.leadpages.com/blog/ux-statistics)
24. Wiesz, że 91% klientów wybierze marki, które wykorzystują humor na stronie? (źródło: https://www.leadpages.com/blog/ux-statistics)
25. 54% użytkowników oczekuje, że marki dostarczą im treści dostosowanych do ich zainteresowań. (źródło: https://www.leadpages.com/blog/ux-statistics)
26. Statystyki UX na stronie mówią jasno - 68% klientów rezygnuje z interakcji ze stroną, jeśli uzna, że ​​firmie nie zależy na kliencie. (źródło: https://www.leadpages.com/blog/ux-statistics)
27. 64% użytkowników szuka danych kontaktowych na stronie internetowej firmy. (źródło: https://saleslion.io/sales-statistics/once-on-a-companys-homepage-64-of-visitors-want-to-see-the-companys-contact-information/)
28. Według danych statystycznych, 47% kupujących przegląda od 3 do 5 treści stronie przed nawiązaniem kontaktu z firmą. (źródło: https://www.leadpages.com/blog/ux-statistics)
29. ​​Jeśli strategia marketingowa marki nie jest jasna, 46% odwiedzających użytkowników nie obdarzy jej zaufaniem. (źródło: https://www.leadpages.com/blog/ux-statistics)
30. Statycznie, 17–34% użytkowników dokona nieplanowanego zakupu po zapoznaniu się ze spersonalizowanymi treściami. (źródło: https://userguiding.com/blog/ux-statistics-trends/)
31. 14-45% konsumentów oczekuje od marek treści, które będą się dobrze wyświetlały na wszystkich urządzeniach. (źródło: https://userguiding.com/blog/ux-statistics-trends/)
32. Statystyki UX wskazują, że 89% konsumentów decyduje się na zakupy u konkurencji po negatywnym doświadczeniu użytkownika. (źródło: https://www.webfx.com/web-design/statistics/)
33. Badania pokazują, że 79% użytkowników natychmiast poszuka innej witryny, jeśli nie zadowoli ich to, co zobaczą na pierwszej. (źródło: https://www.leadpages.com/blog/ux-statistics)
34. Firmy, które oferują klientom doskonałą obsługę, osiągają 5,7 razy większe przychody niż konkurenci branżowi. (źródło: https://www.leadpages.com/blog/ux-statistics)

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie

 

Wniosek: Przyjazna komunikacja z klientem, świadomość marki, przejrzystość strategii marketingowej oraz personalizacja przekazu mogą istotnie poprawić doświadczenia użytkowników na stronie. Dzięki temu wzbudzisz ich zaufanie i zbudujesz z nimi trwałą relację. To może zachęcić klientów do interakcji oraz przełożyć się na wyższy współczynnik konwersji. Pamiętaj o systematycznej analizie zachowań użytkowników, bo móc identyfikować na stronie potencjalne obszary wymagające optymalizacji.

Przeczytaj także nasze wskazówki:

Wykres przedstawiający kluczowe oczekiwania klientów wobec marek


Statystyki o doświadczeniach użytkowników a optymalizacja konwersji

Optymalizacja konwersji z perspektywy doświadczeń użytkownika to proces doskonalenia elementów na stronie internetowej, by zachęcały klientów do interakcji, np. zakupów, rejestracji. Podstawą sukcesu jest zrozumienie i reagowanie na oczekiwania oraz potrzeby użytkowników. To pozwala wyeliminować potencjalne problemy na ścieżce konwersji. Sprawdź, co mówią o tym kluczowe statystyki o optymalizacji doświadczeń użytkowników na stronie i dowiedz się, jak zoptymalizować UX na stronie.

35. Jeżeli szybkość ładowania strony przekracza trzy sekundy, 40% użytkowników rezygnuje z interakcji (źródło: https://baymard.com/learn/ux-statistics)
36. Według statystyk UX, 39% użytkowników przestanie wchodzić na stronę, jeśli obrazy nie będą się ładowały lub czas ładowania będzie zbyt wolny. (źródło: https://www.bluecorona.com/blog/20-web-design-facts-small-business-owners/)
37. Według danych statystycznych, współczynnik odrzuceń wzrasta o 123%, jeśli czas ładowania strony przekracza jedną sekundę. (źródło: https://www.leadpages.com/blog/ux-statistics)
38. Wiedziałeś, że przyjazny dla użytkownika interfejs może podnieść współczynnik konwersji nawet o 200%? (źródło: https://www.forrester.com/report/The-Six-Steps-For-Justifying-Better-UX/RES117708)
39. Statystyki UX na stronie mówią wprost - lepszy projekt UX może zwiększyć konwersję nawet o 400%! (źródło: https://www.leadpages.com/blog/ux-statistics#conversion-focused-ux-statistics)
40. Pamiętaj, wystarczy 1 sekunda opóźnienia w odpowiedzi strony, a konwersja spada o 7%. (źródło: https://www.leadpages.com/blog/ux-statistics)
41. Korzystaj z tła wideo na stronie internetowej, dzięki temu współczynnik konwersji może wzrosnąć nawet o 138%. (źródło: https://www.leadpages.com/blog/ux-statistics)
42. Dla 74% firm doświadczenie użytkownika jest kluczowym czynnikiem prowadzącym do zwiększenia sprzedaży. (źródło: https://www.leadpages.com/blog/ux-statistics)
43. Według statystyk UX na stronie, aż 80% użytkowników jest skłonnych zapłacić dodatkowo za dobre doświadczenia na stronie (źródło: https://www.leadpages.com/blog/ux-statistics)
44. Statystyki UX nie pozostawiają złudzeń, 65% użytkowników odwiedzających stronę internetową odmówiłoby wypełnienia formularza, gdyby zawierał prośbę o podanie zbyt wielu danych osobowych. (źródło: https://www.leadpages.com/blog/ux-statistics)

Wniosek: Jeśli zastanawiasz się, jak optymalizować UX na stronie, zadbaj szybkość i płynność ładowania strony. Przeanalizuj ją np. w narzędziu Google Page Insights, by zidentyfikować obszary wymagające optymalizacji. Równie ważna są: intuicyjna nawigacja, krótki proces zakupowy, przemyślane i przekonujące opisy produktów itp. Dzięki tym trikom optymalizacyjnym podniesiesz komfort korzystania ze strony oraz zachęcisz klientów do poznania Twojej marki.

Poszukaj inspiracji w naszych artykułach:

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


Statystyki UX a optymalizacja mobilna stron

Prawie 63% ruchu w e-commerce pochodzi z urządzeń mobilnych (źródło: https://explodingtopics.com/blog/mobile-internet-traffic). Konsumenci cenią komfort robienia zakupów z dowolnego miejsca. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jak zoptymalizować UX na stronie, przeanalizuj kluczowe statystyki UX, by ulepszyć swoją strategię marketingową.

45. Zgodnie z danymi statystycznymi, 52% użytkowników stwierdziło, że negatywne doświadczenia związane z korzystaniem z urządzeń mobilnych zmniejsza prawdopodobieństwo nawiązania kontaktu z firmą. (źródło: https://www.urbanemu.com/the-impact-of-user-experience-today-and-tomorrow/)
46. Jak wynika z badań, 45% użytkowników oczekuje, że treści na stronie będą poprawnie wyświetlane na różnych urządzeniach. (źródło: https://www.leadpages.com/blog/ux-statistics)
47. Wiedziałeś, że statystycznie, 74% użytkowników prawdopodobnie wróci na Twoją stronę, jeśli będzie dostosowana do urządzeń mobilnych? (źródło: https://www.webfx.com/blog/web-design/user-experience-matters-marketing/)
48. Statystyki UX wskazują, że aż 90% użytkowników smartfonów potwierdziło chęć kontynuowania zakupów, pod warunkiem że będą mieli zapewnione doskonałe doświadczenia. (źródło: https://www.leadpages.com/blog/ux-statistics)
49. 67% użytkowników smartfonów twierdzi, że wolałoby nagrodzić stronę dostosowaną do urządzeń mobilnych, kupując tam produkt lub usługę, a nie od konkurencji. (źródło: https://www.leadpages.com/blog/ux-statistics)
50. Badania dowodzą, że jeśli witryna nie jest dostosowana do urządzeń mobilnych, to 50% użytkowników będzie z niej korzystać rzadziej, nawet jeśli podoba im się ta firma! (źródło: https://www.leadpages.com/blog/ux-statistics)
51. Pamiętaj, że dla 52% użytkowników responsywny projekt strony decyduje o tym, czy wejdą z nią w interakcję. (źródło: https://www.leadpages.com/blog/ux-statistics)
52. Według statystyk UX na stronie, nieprawidłowa optymalizacja mobilna wywołuje irytację u 48% użytkowników. (źródło: https://www.leadpages.com/blog/ux-statistics)

Podsumowując, podstawą Twojej strategii projektowania doświadczeń użytkowników powinno być stworzenie responsywnego projektu strony. Dzięki temu przeglądanie Twojej oferty będzie bardziej intuicyjne i przyjemniejsze dla użytkownika. Przyjazny dla urządzeń mobilnych interfejs sprawia, że robienie zakupów jest komfortowe. To może przyczynić się do zwiększenia ruchu pochodzącego z urządzeń mobilnych oraz konwersji.

O znaczeniu optymalizacji mobilnej dla UX dowiesz się więcej z:


Jak optymalizować UX? 52 statystyki o doświadczeniach użytkowników. Podsumowanie

Monitorowanie zachowań użytkowników na stronie powinno być stałym elementem Twojej strategii marketingowej. Mogą Ci w tym pomóc zebrane przez nas 52 statystyki o doświadczeniach użytkowników. Dzięki analizie danych statystycznych będziesz mógł zidentyfikować preferencje i potrzeby swoich klientów. W ten sposób ocenisz skuteczność dotychczasowych działań oraz dowiesz się, jak możesz optymalizować UX na stronie, by zachęcić klientów do konwersji.

Jakie są kluczowe statystyki UX, których warto monitorować w celu optymalizacji doświadczeń użytkowników?
Down arrow

Istnieje kilka kluczowych statystyk UX, które są istotne dla optymalizacji doświadczeń użytkowników. Wśród nich warto wymienić wskaźniki takie jak czas na stronie, wskaźnik odrzuceń, konwersje oraz ścieżki nawigacyjne. Monitorowanie tych statystyk pozwala zidentyfikować obszary do poprawy i dostosować witrynę do preferencji użytkowników.

Jakie są trzy kluczowe statystyki dotyczące doświadczeń użytkowników, które mogą wpłynąć na konwersje na stronie internetowej?
Down arrow

Trzy kluczowe statystyki dotyczące doświadczeń użytkowników, mające wpływ na konwersje, to:

  • Czas ładowania strony - długi czas ładowania może zniechęcać użytkowników i prowadzić do zwiększonej liczby odrzutów.
  • Współczynnik odrzuceń - niski współczynnik odrzuceń wskazuje, że użytkownicy znajdują treści zgodne z ich oczekiwaniami, co zwiększa szanse na konwersje.
  • Prostota i intuicyjność nawigacji nawigacji - skomplikowana nawigacja może frustrować użytkowników. Monitorowanie przejrzystości i efektywności nawigacji pomaga zoptymalizować doświadczenie użytkownika i wpływa na konwersje.
Dlaczego statystyki dotyczące responsywności strony są kluczowe dla optymalizacji UX?
Down arrow

Statystyki dotyczące responsywności strony są kluczowe dla optymalizacji UX, ponieważ coraz więcej użytkowników korzysta z różnych urządzeń, takich jak smartfony czy tablety. Zapewnienie responsywności strony pozwala na dostosowanie się do różnych rozmiarów ekranów, co wpływa na komfort korzystania z witryny. Monitorowanie tych statystyk umożliwia dostosowywanie strony do potrzeb użytkowników, co przekłada się na lepsze doświadczenia i zwiększa szanse na osiągnięcie celów biznesowych.


Poznaj historie sukcesów naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Maria Błaszkowiak
Maria Błaszkowiak

Maria pierwsze kroki w marketingu stawiała na kursie podstaw SEO, copywritingu i content marketingu. W agencji widoczni zajmuje się pisaniem eksperckich artykułów z zakresu SEO, Google Ads i innych zagadnień związanych z marketingiem internetowym, które pomagają firmom osiągać cele biznesowe. W pracy wykorzystuje takie narzędzia jak np. Keyword Planner, Senuto, Google Analytcs 4 i Google Search Console.

Systematycznie poszerza wiedzę z obszaru marketingu, czytając artykuły branżowe na stronach m.in.. Search Engine Journal, MOZ, sprawny.maketing. Na bieżąco śledzi nowinki e-commerce na stronie Federacji e-commerce i sprzedaży na odległość (Fevad), w poszukiwaniu inspiracji do treści marketingowych.

Pasjonują ją możliwości AI i ich wpływ na marketing internetowy. Dlatego rozwija swoje kompetencje, pracując z różnymi narzędziami AI, np. ChatGPT, Gemini AI. Czyta publikacje dotyczące AI, np. na stronach Harvard Buissnes Review, HubSpot, by doskonalić swoje umiejętności i nadawać świeżości treściom.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak optymalizować UX? 52 statystyki o doświadczeniach użytkowników

Średnia ocen użytkowników4.98 na podstawie 121 głosów

UDOSTĘPNIJ