Jak zacząć pracę w marketingu internetowym?

jak zaczac prace w marketingu internetowym
Spis treści

• Na czym polega marketing internetowy i jakie oferuje ścieżki kariery?

• Co studiować, żeby zrobić karierę w marketingu internetowym?

• Jak zdobyć pierwszą pracę jako copywriter?

• Jak zdobyć pierwszą pracę jako specjalista ds. contentu?

• Jak zdobyć pierwszą pracę jako specjalista ds. SEO?

• Jak zdobyć pierwszą pracę jako specjalista ds. Google Ads?

• Jak zdobyć pierwszą pracę jako specjalista ds. UX i CRO?

• Podsumowanie

Wraz z rozwojem technologii i rosnącą popularnością kanałów online, coraz więcej osób jest zainteresowanych rozpoczęciem kariery w obszarze marketingu internetowego. Jednak początki mogą być trudne - to branża wymagająca specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia. W tym artykule przedstawimy podstawowe informacje oraz praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zacząć pracę w marketingu internetowym i skutecznie ukierunkować karierę.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Na czym polega marketing internetowy i jakie oferuje ścieżki kariery?

Marketing internetowy to zestaw działań marketingowych skierowanych do użytkowników sieci. Obejmuje on różnorodne strategie, takie jak np. pozycjonowanie stron internetowych, reklama w wyszukiwarkach, e-mail marketing, a także reklama w mediach społecznościowych. Współcześnie marketing internetowy jest coraz częściej wykorzystywany nie tylko w celu zwiększenia sprzedaży, ale również do budowania wizerunku i prowadzenia działań komunikacyjnych w biznesie.

Co więcej, jest to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się sektorów na rynku pracy. Z uwagi na rosnącą obecność firm w Internecie, coraz większą popularność e-commerce oraz zmiany w sposobach komunikacji i konsumpcji, zapotrzebowanie na specjalistów ds. marketingu internetowego rośnie w szybkim tempie.

Według raportu "Digital in 2022" opracowanego przez Hootsuite i We Are Social (https://datareportal.com/reports/digital-2022-global-overview-report), liczba użytkowników internetu na świecie w 2022 roku przekroczyła 4,95 miliarda, co stanowi 62,5% populacji globu. To oznacza, że internet jest obecnie największym rynkiem na świecie, na którym firmy mogą dotrzeć do swoich klientów. Dlatego coraz więcej firm inwestuje w marketing internetowy, aby przyciągnąć uwagę swoich odbiorców i zwiększyć sprzedaż.

Z tego powodu praca w marketingu internetowym jest bardzo atrakcyjna wśród coraz większej liczby osób, której zależy na stabilnej, dochodowej pracy. Wzrost popytu na specjalistów ds. marketingu internetowego powoduje, że wiele firm oferuje atrakcyjne warunki zatrudnienia oraz wysokie wynagrodzenia. Pozycja marketingu internetowego na rynku zawodowym jest bardzo silna i z pewnością będzie rosła w przyszłości, co czyni ten sektor bardzo obiecującym dla przyszłych pracowników.

Chcesz bardziej zgłębić kwestię marketingu internetowego? Sprawdź nasz artykuł:

Branża marketingu internetowego jest bardzo szeroka, dlatego mogą się w niej odnaleźć osoby o różnych umiejętnościach. Pierwsza praca w marketingu internetowym może wiązać się z takimi stanowiskami jak na przykład:

 • copywriter,
 • specjalista ds. Contentu,
 • specialista ds. SEO,
 • specjalista ds. Google Ads,
 • specjalista ds. UX i CRO.

 

Aktualne oferty

Zostań jednym/jedną z Widocznych!

Od 1999 roku na rynku, ponad 100 osób na pokładzie pracujących w dwóch biurowcach tworzących jedność: Kampus Widoczni. Dołączysz? :)

 

Aktualne oferty pracy:


Co studiować, żeby zrobić karierę w marketingu internetowym?

W Polsce istnieje wiele uczelni, które oferują kierunki związane z marketingiem internetowym na różnych poziomach kształcenia, takich jak licencjat, inżynier, magister i studia podyplomowe. Aktualnie niemal w każdym większym mieście można znaleźć studia powiązane z tą branżą.

Przykładowe kierunki studiów na polskich uczelniach, które są związane z marketingiem internetowym:

 1. Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, kierunek: E-biznes i Nowe Media.
 2. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, kierunek: Nowe media w komunikacji.
 3. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, kierunek: E-Business.
 4. Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, kierunek: Marketing i Komunikacja w Internecie.
 5. Politechnika Warszawska, kierunek: Informatyka, specjalność: Projektowanie Systemów Internetowych.
 6. Uniwersytet Warszawski, kierunek: Socjologia, specjalność: Media, Komunikacja i Marketing.
 7. Uniwersytet Łódzki, kierunek: Informatyka, specjalność: Inżynieria Systemów Internetowych.
 8. Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, kierunek: Marketing w Internecie.
 9. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, kierunek: Marketing internetowy i e-commerce.

Gdzie studiowali specjaliści od e-marketingu z Poznania? Źródło: widoczni.com/blog/27-najwiekszych-agencji-w-poznaniu-2021/

Chcielibyśmy jednak stanowczo podkreślić, że nie ma jednej prawidłowej ścieżki kariery w marketingu internetowym. Wielu świetnych specjalistów w naszej agencji ukończyło studia, które w żaden sposób nie wiązały się z nowymi mediami. Na sukces ich kariery w marketingu internetowym wpłynęła przede wszystkim silna determinacja do rozwoju i chęć zdobywania wiedzy. Przykłady? Oto tylko kilka historii niestandardowych ścieżek kariery specjalistów z agencji widoczni:

 • Aleksandra Szymkowiak, liderka zespołu Google Ads - ukończyła studia na kierunku Chemia analityczna.
 • Anna Zalewska, menadżerka działu marketingu - ukończyła studia na kierunku Filologia rosyjska.
 • Piotr Skrzypek, ekspert ds. pozycjonowania i SXO w widoczni - ukończył studia na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna.
 • Agata Stasik, menadżerka działu content marketingu - ukończyła studia na kierunku Etnologia.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO

Marketing internetowy jest branżą, która stale się rozwija i zmienia. Nowe technologie, trendy, preferencje użytkowników internetu i zmieniające się algorytmy wyszukiwarek są tylko niektórymi z czynników, które wpływają na rozwój tej dziedziny. Zmiany te wymuszają na specjalistach stały rozwój, poszerzanie wiedzy i ciągłe dostosowywanie swoich działań do zmieniających się warunków, aby osiągać najlepsze wyniki. Dlatego specjaliści ds. marketingu internetowego muszą być na bieżąco ze zmianami w branży i stale doskonalić swoje umiejętności, aby sprostać wymaganiom rynku. System studiów w Polsce nie jest w pełni przystosowany do tego, by nadążać za tak dynamicznymi zmianami, więc, poza zdobywaniem wiedzy na studiach, ważne jest samodzielne dokształcanie się z tej dziedziny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, skąd czerpać wiedzę o marketingu internetowym, sprawdź nasze artykuły:


Jak zdobyć pierwszą pracę jako copywriter?

Praca copywritera polega na tworzeniu tekstów reklamowych i marketingowych, które mają na celu przyciągnięcie uwagi klientów i zachęcenie ich do zakupu produktów lub skorzystania z usług oferowanych przez firmę. Zadaniem copywritera jest tworzenie różnego rodzaju tekstów, takich jak opisy produktów, artykuły na stronie internetowej, treści w mediach społecznościowych, newslettery, banery reklamowe i wiele innych. Ważne jest, aby teksty były atrakcyjne, zrozumiałe dla odbiorców i skłaniały do podjęcia konkretnych działań. Copywriterzy muszą mieć umiejętności pisarskie oraz wiedzę na temat marketingu i psychologii konsumenckiej. Powinni też umieć dostosować język i styl pisania do charakteru marki, dla której piszą teksty. Praca copywritera wymaga kreatywności oraz elastyczności w dostosowaniu się do wymagań klienta.

Ze względu na to, że praca copywritera opiera się przede wszystkim o tworzenie treści, chcąc zdobyć swoją pierwszą pracę w marketingu internetowym, musisz udowodnić potencjalnemu pracodawcy, że potrafisz pisać w sposób chwytliwy, interesujący i kreatywny. To wcale nie oznacza, że musisz mieć udokumentowane doświadczenie w agencji marketingowej - wykorzystuj te okazje, które masz wokół siebie i umiejętnie przedstaw je w swoim portfolio. Oto kilka pomysłów, jak zdobywać doświadczenie, by zdobyć pierwszą pracę jako copywriter:

 • działaj w szkolnych i studenckich gazetach,
 • twórz własne treści do internetu i dodaj je do swojego portfolio,
 • wysyłaj swoją twórczość do magazynów i portali otwartych na współpracę z amatorami (np. szajnmag),
 • aktywnie działaj w kołach naukowych i angażuj się w projekty, które pomogą Ci udowodnić Twoje zdolności,
 • angażuj się w akcje wolontariackie,
 • bierz udział w stażach,
 • bierz udział w konkursach literackich.

Przykład wymagań na stanowisko Copywritera

Jeśli chcesz się wyróżnić na tle innych, postaw na zdobycie wiedzy z marketingu internetowego. Nie musisz wydawać pieniędzy na drogie kursy copywriterskie, Google oferuje szereg darmowych kursów o marketingu internetowym, które są cenione w branżowym środowisku.

Darmowe kursy od Google, które warto ukończyć, jeśli chcesz zdobyć pierwszą pracę copywriter:

Kurs Google "Promuj firmę za pomocą treści"


Jak zdobyć pierwszą pracę jako specjalista ds. contentu?

Content Marketing Specialist to osoba odpowiadająca za tworzenie wartościowych treści, które przyciągają, angażują i zwiększają świadomość marki wśród potencjalnych klientów. Specjalista ds. Contentu może tworzyć treści, takie jak artykuły, blogi, ebooki, filmy, infografiki, a także zarządzać treściami publikowanymi na stronie internetowej, mediach społecznościowych i innych kanałach dystrybucji.

Przykład wymagań na stanowisko Junior Content Specialist

Co warto przedstawić w CV, żeby zdobyć pierwszą pracę jako specjalista ds. contentu?

 • Doświadczenie w pisaniu - możesz przedstawić swoje wcześniejsze prace, takie jak artykuły, blogi, teksty do mediów społecznościowych lub e-booki. Ważne, aby wykazać się umiejętnością pisania w różnych stylach, dbałością o poprawność językową i publikowaniem na różnych kanałów dystrybucji.
 • Doświadczenie w marketingu - może to być np. staż w dziale marketingu, gdzie zdobyłeś/aś wiedzę z zakresu marketingu internetowego, lub praktyki studenckie związane z promocją. Może to być również praca przy projekcie studenckim,
 • Znajomość narzędzi content marketingowych - warto przedstawić znajomość narzędzi do tworzenia treści, takich jak: Canva, Google Keyword Planner, Inshot. Warto również wykazać się znajomością obsługi systemu CMS (np. wordpress).
 • Projektowanie treści - warto przedstawić swoje projekty dotyczące content marketingu, w tym przykłady planowania strategii, kampanii i działań związanych z tworzeniem treści. Możesz opisać swoją pracę w grupie projektowej lub przedstawić projekty wykonane w ramach swojego portfolio.
 • Umiejętności analityczne - opisz swoje umiejętności w analizie danych, może to być np. wykorzystanie narzędzi analitycznych do śledzenia działań content marketingowych i raportowanie wyników.

Darmowe kursy od Google, które warto ukończyć, jeśli chcesz zdobyć pierwszą pracę jako specjalista ds. content marketingu:

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Jak zdobyć pierwszą pracę jako specjalista ds. SEO?

Specjalista ds. SEO (ang. Search Engine Optimization) jest osobą odpowiedzialną za optymalizację strony internetowej pod kątem wyszukiwarek internetowych. Jego głównym celem jest zwiększenie widoczności strony w wynikach wyszukiwania dla określonych słów kluczowych, co ma przyczynić się do wzrostu ruchu organicznego na stronie.

Specjalista ds. SEO zajmuje się m.in.:

 • analizą słów kluczowych i doborem tych najbardziej odpowiednich dla strony;
 • optymalizacją treści i struktury strony pod kątem słów kluczowych;
 • optymalizacją techniczną strony internetowej;
 • budową linków prowadzących do strony (tzw. link building);
 • monitorowaniem i analizą wyników działań SEO oraz wprowadzaniem odpowiednich modyfikacji w celu poprawy wyników;
 • przeprowadzaniem audytów SEO w celu wykrycia błędów.

Specjalista ds. SEO powinien posiadać szeroką wiedzę z zakresu marketingu internetowego, jak również znać podstawy programowania, analizy danych oraz marketingu treści. Ważne jest również, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami i zmianami w algorytmach wyszukiwarek, aby efektywnie optymalizować strony internetowe.

Przykład wymagań na stanowisko Młodszego Specjalisty ds. pozycjonowania

Pamiętaj, że aplikując na stanowisko juniorskie, raczej nikt nie będzie wymagał od Ciebie zaawansowanej wiedzy technicznej. Jest ono zawsze mile widziane, ale nie jest warunkiem koniecznym. Firmy najczęściej zwracają uwagę na to, czy jesteś realnie zainteresowany/a tematem i chcesz się w nim rozwijać. Jeśli Twoje CV to potwierdza, profesjonalna agencja marketingowa powinna zapewnić Ci bazę wiedzy, dzięki której będziesz rozwijać swoją wiedzę z tego zakresu. Dlatego, żeby zdobyć pierwszą pracę w SEO, polecamy Ci ponownie skorzystać z darmowych kursów SEO, a także z poszerzania wiedzy na specjalistycznych blogach i kanałach Youtube.

Darmowe kursy od Google, które warto ukończyć, jeśli chcesz zdobyć pierwszą pracę w SEO:

Aby lepiej zrozumieć pozycjonowanie stron internetowych, warto odwiedzać następujące strony:

 • Blog Hubspot - to anglojęzyczny portal z wiedzą na temat pozycjonowania, który świetnie się sprawdzi dla osób początkujących, zawiera wiele artykułów w formie przewodników.
 • Blog Ahrefs - oferuje wiele specjalistycznych treści, w tym przewodniki, samouczki, case study oraz opinie ekspertów z branży SEO. Blog jest prowadzony w języku angielskim.
 • Blog Widoczni - dostarcza aktualne informacje z branży, samouczki, case studies i opinie ekspertów dla różnych poziomów zaawansowania. Treści są dostępne w języku polskim.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce

Zależy Ci, na skondensowanej wiedzy i znaczącym wyróżnieniu się na tle innych kandydatów? Możesz zdecydować się na kursy SEO - to na pewno będzie na plus dla Ciebie, jako kandydata, ale nie jest warunkiem koniecznym w przypadku większości rekrutacji.

 • Kursy Lexy, stworzone przez Martę Gryszko, to dwa płatne kursy SEO w języku polskim, skierowane do początkujących i średniozaawansowanych pozycjonerów. Kursy składają się zarówno z teorii, jak i z praktycznych zadań, dzięki czemu pozwalają lepiej zrozumieć sposób działania pozycjonowania stron internetowych.
 • Kurs MOZ dla początkujących specjalistów SEO to bezpłatny, anglojęzyczny kurs opracowany przez światowej sławy specjalistę SEO Randa Fishkina. Materiał jest bardzo dobrze zorganizowany i pomoże osobom początkującym zrozumieć świat SEO. Kurs ten warto rozważyć nie tylko ze względu na jego wartość edukacyjną, ale także fakt, że jest dostępny za darmo.


Jak zdobyć pierwszą pracę jako specjalista ds. Google Ads?

Specjalista ds. Google Ads jest ekspertem zajmującym się reklamami w wyszukiwarce Google. Jego zadaniem jest tworzenie kampanii reklamowych w Google Ads, które pomogą firmom osiągnąć cele marketingowe, takie jak zwiększenie sprzedaży, generowanie leadów czy poprawa rozpoznawalności marki.

Specjalista ds. Google Ads zajmuje się m.in.:

 • doborem słów kluczowych do kampanii,
 • tworzeniem reklam tekstowych, graficznych i wideo,
 • optymalizacją kampanii pod kątem wyników,
 • analizą danych, aby stale poprawiać efektywność kampanii.

Taka praca wymaga, by być na bieżąco z najnowszymi trendami i zmianami w algorytmach Google Ads, aby efektywnie tworzyć i zarządzać kampaniami reklamowymi. Ważne jest także posiadanie umiejętności analitycznych, aby skutecznie optymalizować kampanię w oparciu o wyniki.

Przykład wymagań na stanowisko Młodszego Specjalisty ds. Google Ads

W niektórych poradnikach dotyczących zdobywania pierwszej pracy jako specjalista ds. Google Ads pojawiają się sugestie, by uczyć się poprzez prowadzenie własnych kampanii reklamowych. My mamy jednak na uwadze, że stworzenie takich reklam wymaga inwestycji finansowej i nawet jeśli będzie się operować na mniejszych kwotach, nie każdy chce lub może sobie na to pozwolić. Zdecydowanie bardziej polecamy skupienie się na przyswojeniu teorii dotyczącej tworzenia kampanii Google Ads i jej optymalizacji. Świetnie sprawdzą się w tym celu branżowe blogi, takie jak blog agencji widoczni, a także wspominane już wcześniej kursy Google. Szukaj także praktyk lub staży w agencjach marketingowych i działach marketingu różnych firm, aby zdobyć doświadczenie w rzeczywistych projektach i zobaczyć, jak wygląda praca specjalisty ds. Google Ads.

Darmowe kursy od Google, które warto ukończyć, jeśli chcesz zdobyć pierwszą pracę jako specjalista ds. Google Ads:

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Jak zdobyć pierwszą pracę jako specjalista ds. UX i CRO?

Specjalista ds. UX i CRO (ang. User Experience and Conversion Rate Optimization) to osoba odpowiedzialna za projektowanie oraz optymalizację stron internetowych i aplikacji mobilnych, które będą zapewniać jak najlepsze doświadczenie użytkownika, jednocześnie przekładając się na konwersję i zysk dla firmy.

Specjalista ds. UX i CRO zajmuje się m.in.:

 • analizą zachowań użytkowników na stronie internetowej;
 • testowaniem użyteczności strony internetowej;
 • projektowaniem interfejsu użytkownika, który będzie intuicyjny i łatwy w obsłudze;
 • optymalizacją procesu zakupowego i wprowadzaniem zmian na stronie w celu poprawy konwersji;
 • testowaniem różnych wersji strony, aby wybrać tę, która daje najlepsze wyniki;
 • analizą danych i modyfikacją strony, aby stale poprawiać wyniki konwersji.

W przypadku pracy z UX i CRO umysł analityczny to podstawa. Ważne jest, aby poznać i zrozumieć jak działa Google Analytics 4. Możesz zdobywać wiedzę z blogów branżowych, a także z darmowej bazy wiedzy w Akademii Analytics, warto również próbować swoich sił na koncie demonstracyjnym Google Analytics 4 - to w pełni funkcjonalne konto GA4, które jest dostępne dla wszystkich użytkowników Google. Możesz tam dowiedzieć, jak działają firmowe bazy danych, a także poznać funkcje Analytics.

Darmowe kursy dotyczące pracy z Google Analytics

Szukaj także treści, które pomogą Ci zrozumieć analizę danych i nauczą przeprowadzania testów A/B. Wypróbuj popularne narzędzia, które ułatwiają projektowanie interfejsu użytkownika, na przykład Sketch, Figma, Adobe XD lub Axure. Niezmiennie szukaj praktyk lub staży w agencjach, a także udzielaj się w kołach naukowych, które zapewnią Ci rozwój w tej dziedzinie.

Darmowe kursy od Google, które warto ukończyć, jeśli chcesz zdobyć pierwszą pracę jako specjalista ds. UX i CRO:


Jak zacząć pracę w marketingu internetowym? Podsumowanie

Praca w marketingu internetowym może być bardzo interesująca i satysfakcjonująca, ale wymaga ciągłego kształcenia się i aktualizacji wiedzy. Kluczowe jest zdobycie teoretycznej wiedzy, a także budowanie doświadczenia w praktyce poprzez staże, pracę własną lub wolontariat. Warto przyglądać się wymaganiom podanym na stanowiskach juniorskich i szukać sposobów na zdobycie wymaganych kompetencji.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak zacząć pracę w marketingu internetowym?

Średnia ocen użytkowników3.95 na podstawie 178 głosów

UDOSTĘPNIJ