Optymalizacja konwersji - co warto wiedzieć na początek?

17-02-2017
autor: Anna Zalewska

Konwersja jako cel marketingu internetowego

Pod pojęciem konwersji może kryć się wiele działań, np. pozyskanie subskrybentów do listy mailingowej, pobranie bezpłatnego e-booka zamieszczonego na stronie czy chociażby odtworzenie filmu video. Na potrzeby tego artykułu skupię się jednak na konwersji rozumianej jako działanie przynoszące zysk, czyli dokonanie zakupu lub złożenie zapytania.

Zgodnie z naszą filozofią inwestycja w marketing internetowy musi się zwracać właśnie w postaci zysku z konwersji. Działania, które mają do tego prowadzić noszą wspólne miano optymalizacji współczynnika konwersji. Nie wystarczy reklama Adwords, nawet najwięcej odwiedzin dziennie z pozycjonowania nic nie da, nie pomoże też milion lajków na Facebooku, jeśli w efekcie nie ma zakupu. W przeciwieństwie do marketingu tradycyjnego, marketing internetowy jest działaniem policzalnym. Można bardzo szczegółowo badać jego efekty, analizować i zestawiać ze sobą szeroki zakres danych, a następnie dane te...przeliczać na pieniądze.

Co to jest optymalizacja konwersji?

Czym dokładnie jest optymalizacja współczynnika konwersji? Nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ optymalizacja musi zostać dobrana indywidualnie do strony internetowej i charakteru e-biznesu. Zwykło się utożsamiać ją z pracą nad UX i UI strony, jednak to duże uproszczenie. Optymalizacja może obejmować m.in. takie elementy jak:

  • UX i UI strony
  • ścieżka klienta
  • grafika strony internetowej
  • content marketing - typ, język i treść tekstów na stronie
  • przydatność strony w procesie obsługi posprzedażowej
  • działanie formularzy
  • działanie systemów sprzedaży, płatności lub rezerwacji

Zacznij od najprostszych działań

 

Z własnego doświadczenia możemy wytypować kilka najprostszych działań z zakresu optymalizacji. Oto niektóre z nich:

Optymalizacja formularza rejestracyjnego

Zasada jest prosta - im więcej pól do wypełnienia tym większe ryzyko, że klient ucieknie. Warto wspólnie z zespołem sprzedawców ustalić, które dane klienta są niezbędne. Może wystarczy tylko adres e-mail? Czy faktycznie musimy znać nip i adres firmy, która składa zapytanie? U naszych klientów, którym skróciliśmy znacznie formularze, zaobserwowaliśmy wzrost liczby konwersji już w pierwszych tygodniach od optymalizacji.

Ułatwienie dostępu do kontaktu

Ten punkt w szczególności dotyczy firm usługowych. Skupiają się one na estetyce strony internetowej, zapominając o danych kontaktowych. Bywa, że dane dostępne są “głęboko” na stronie, np. w regulaminie albo w polityce prywatności. Zakładamy, że każdy potencjalny klient chce wiedzieć, z jaką firmą ma do czynienia - poznać nazwę firmy, jej lokalizację, numer telefonu. Wciąż wiele osób popełnia błąd, udostępniając na stronie w zakładce kontakt jedynie formularz zgłoszeniowy. Nie podają ani maila, ani telefonu, ani nazwiska. To może wzbudzać nieufność potencjalnych klientów. My zawsze zalecamy naszym klientom umieszczenie w widocznym miejscu na stronie głównej przycisku “kontakt”, a dodatkowo w stopce strony umieszczenie danych firmy. 

Rezygnacja z konieczności rejestracji przed dokonaniem zakupu

To jak często klienci rezygnują z zakupu ze względu na konieczność rejestracji, potwierdza chociażby Google, który w swoich wymaganiach wobec sklepów dla kampanii Google Shopping. Kampania nie może być realizowana dla sklepów obowiązkową rejestracją. Dokonanie zakupu idealnie powinno odbyć się w trzech kliknięciach, to oczywiście dla wielu wciąż niedościgniony ideał

Przebudowa menu głównego

Menu główne nie powinno klientów zmuszać do myślenia. Przede wszystkim chodzi o jasne i czytelne nazwy kategorii produktowych. Warto przeanalizować obecne nazwy kategorii i rozstrzygnąć, czy są ogólnie zrozumiałymi pojęciami, wskazującymi jednoznacznie, jakich produktów można się spodziewać w danej kategorii.

Wdrożenie wysokiej jakości zdjęć produktów (także w technologii 360 stopni)

Zakupy internetowe dokonywane są w oparciu o zdjęcia produktów, dlatego warto zadbać o to, by zdjęcia oddawały w pełni cechy produktu. Dobrym rozwiązaniem są zdjęcia 360 stopni. W sklepach odzieżowych można znaleźć prezentację produktów w formie krótkiego video - modelka prezentuje się w odzieży

Treść CTA

Czasami kluczowe jest zastosowanie adekwatnego Call to Action. Drogą testowania warto wyeliminować takie treści na przyciski, które odstraszają klientów. Z naszego doświadczenia są to CTA w stylu: “Zamów”

Warto pamiętać, że powyższe działania nie są uniwersalne. Nie można wykluczyć, że w przypadku niektórych stron internetowych i typów biznesu przyniosłyby wręcz skutek odwrotny do zamierzonego, dlatego tak ważnym etapem optymalizacji konwersji jest testowanie. Obecnie Google ułatwia przeprowadzanie testów, udostępniając bezpłatne narzędzie Google Optimize. Za jego pomocą możliwe jest prowadzenie testów A/B oraz testów multiwariacyjnych.

Pomagamy budować biznes dzięki optymalizacji konwersji

Poleć ten artykuł znajomym:


Autor
anna-z-m.jpg
Anna Zalewska

Pasjonatka content marketingu i marketingu internetowego. Chętnie sięga po wszelkie książki od powieści po książki kucharskie o wegańskiej kuchni. Dzień zaczyna od lektury dobrych biznesowych podcastów, a kończy na macie z jogą lub z hantlami. W pracy najbardziej ceni kreatywne zadania realizowane z zespołem inspirujących ludzi.

Zobacz więcej o autorze

Autor
Inne artykuły o podobnej tematyce:
promocja sklepu internetowego
13-06-2017
Zobacz, płatne i zupełnie darmowe sposoby promocji sklepu internetowego!
Zobacz więcej
blog 16 05
16-05-2017
Jak zmotywować użytkowników, aby korzystali z zapytań przez formularz online?
Zobacz więcej
iphone strawberries
17-10-2016
Sprawdź, które z bagatelizowanych rozwiązań na stronie mogą znacząco pomóc w pozycjonowaniu!
Zobacz więcej
Wyślij zapytanie

W ciągu max 2 godzin skontaktujemy się z Tobą.

Nie lubisz formularzy? Zadzwoń do nas: 61 224 83 26 lub wyślij e-mail na: zawsze@widoczni.pl

Masz pytania?

Zadzwoń do Nas

61 224 83 26