Jak wybrać najlepszy system CRM dla e-commerce?

Jak wybrac najlepszy system CRM dla e commerce
Spis treści

• System CRM dla e-commerce - co to jest?

• Dlaczego potrzebujesz systemu CRM dla e-commerce?

• Wybór systemu CRM. Czynniki, które powinieneś wziąć pod uwagę

• praw

• Podsumowanie

Wybór systemu CRM dla sklepu internetowego to nie lada wyzwanie nie tylko dla początkujących przedsiębiorców. W procesie podejmowania decyzji powinieneś wziąć pod uwagę szereg kryteriów. Nie wiesz, jakie są zalety wykorzystania systemu CRM w sklepie internetowym i jak efektywnie zarządzać sklepem za pomocą systemu CRM? Sprawdź nasz poradnik, w którym przeprowadzimy Cię krok po kroku przez wybór systemu CRM dla biznesu e-commerce.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


System CRM dla e-commerce - co to jest?

System CRM (Customer Relationship Management) to specjalne oprogramowanie, za pomocą którego możesz kompleksowo zarządzać sprzedażą i relacjami z klientami, partnerami biznesowymi czy dostawami w e-commerce. W efekcie wszystkie dane o działalności sklepu, klientach i historii relacji z nimi znajdują się w jednym miejscu i są w pełni niezależne od pamięci poszczególnych pracowników. Dzięki kompleksowym danym i możliwości zarządzania relacjami z klientami z jednego miejsca możesz tworzyć spersonalizowane strategie sprzedażowo-marketingowe i efektywnie docierać do swoich klientów.


Dlaczego potrzebujesz systemu CRM dla e-commerce?

Jakie są zalety zastosowania systemu CRM w sklepie internetowym?


Szeroka baza danych w jednym miejscu

Jako właściciel zyskujesz dostęp do szerokiej bazy danych zgromadzonej w jednym miejscu. Dane zbierane są w czasie rzeczywistym i umożliwiają szybkie podejmowanie decyzji.


Umocnienie pozycji sklepu na rynku

Kolejną z zalet wykorzystania systemu CRM w e-commerce jest przewaga konkurencyjna nad sklepami online, które tego nie robią. Co więcej, wykorzystanie narzędzia CRM pozwala umocnić Twoją pozycję na rynku w danej branży. Możesz:

 • sprzedawać więcej w ramach tego samego budżetu reklamowego,
 • zapewniać klientom lepsze doświadczenia (Customer Experience),
 • zapewniać klientom bardziej spersonalizowaną obsługę.

Zobacz, jak wdrożyć personalizację w e-commerce.


Lepsza obsługa klienta

Po wdrożeniu CRM wszystkie dane na temat klientów są usystematyzowane i mogą być wykorzystane w przyszłości do budowania trafniejszych i skuteczniejszych strategii zakupowych. Ułatwia to również dotarcie do nowych klientów i zmniejsza koszty utrzymania stałych.


Lepsze możliwości śledzenia KPI

Niezaprzeczalną zaletą systemu CRM dla e-commerce jest możliwość wykorzystania go do lepszego śledzenia marketingowych wskaźników efektywności (KPI). Za pomocą CRM możesz dowiedzieć się, ile budżetu reklamowego marnujesz, zrozumieć, które leady nie przynoszą dochodu, a także poprawić wyniki, np. średnią wartość zamówienia, liczbę porzuconych koszyków, częstotliwość zakupów, koszt pozyskania klienta itp. Zobacz najważniejsze KPI w e-commerce, które powinieneś śledzić.


Wzrost produktywności zespołu obsługi klienta

Posiadanie systemu CRM w e-commerce znacząco ogranicza konieczność wykonywania wielu powtarzalnych zadań przez zespół obsługi klienta. Dzięki temu mogą oni skupić się na tych działaniach, których nie da się zautomatyzować.


Optymalizacja logistyki

Dzięki zrozumieniu zapotrzebowania klientów na Twoje produkty w czasie możesz optymalizować procesy logistyczne, wyeliminować nadprodukcję i braki towarów czy usprawnić dostawy produktów sezonowych.


Ograniczenie kosztów utrzymania i pozyskania klienta

Koszty pozyskiwania leadów w e-commerce rosną wraz ze wzrostem liczby osób, które są zaangażowane w cały proces. Jedną z zalet systemu CRM w sklepie internetowym jest możliwość zaangażowania zespołu w pozyskiwanie leadów i automatyzacja działań, co sprawia, że koszt pozyskania pojedynczego klienta maleje, a dział sprzedaży może pozyskiwać więcej odbiorców.


Wybór systemu CRM. Czynniki, które powinieneś wziąć pod uwagę

Nie wiesz, jak wybrać najlepszy CrM dla Twojego biznesu e-commerce? Sprawdź nasz poradnik, w którym znajdziesz szereg kryteriów, które warto wziąć pod uwagę w procesie podejmowania decyzji o wyborze konkretnego narzędzia.


1. Zaplanuj budżet w wyborze CRM dla sklepu

Wybrane oprogramowanie CRM ma pomóc w rozwoju Twojego sklepu internetowego, a nie spowodować wydatki, na które Twojej firmy nie stać. Dlatego też wybór platformy CRM uzależnij od posiadanego budżetu na ten cel. Rozważ zatem ile możesz wydać, i szukaj rozwiązania CRM w założonej kwocie.

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


2. Zdefiniuj potrzeby i problemy swojego sklepu

Zanim zaczniesz rozważać wybór konkretnego narzędzia CRM, musisz najpierw pomyśleć o swoich bieżących potrzebach i wszelkich problemach, z którymi boryka się Twój zespół. Dlatego też dobrą poradą jest, by odbyć rozmowę z zespołem, aby dowiedzieć się, które zadania pochłaniają najwięcej czasu i jakie obszary ich procesów mogłyby zostać ulepszone za pomocą systemu CRM. Dowiedz się:

 • Czy Twój zespół spędza dużo czasu na ręcznym wprowadzaniu danych potencjalnych klientów i klientów?
 • Czy Twojemu zespołowi trudno jest dowiedzieć się, jakie interakcje mieli potencjalni klienci z Twoim zespołem i o czym rozmawiali?
 • Czy Twojemu zespołowi trudno jest szybko znaleźć dane kontaktowe klientów i potencjalnych klientów?

Po zidentyfikowaniu potrzeb i problemów możesz lepiej wybrać platformę CRM, która zapewnia najlepsze rozwiązania dla Twojej firmy.


3. Zidentyfikuj cele wdrożenia CRM dla e-commerce

Podstawą wyboru dobrego systemu CRM jest to, by narzędzie realizowało cele, które chcesz osiągnąć. Dlatego też zanim podejmiesz decyzję, zastanów się, jaki cel chcesz zrealizować poprzez wdrożenie narzędzia do zarządzania relacjami z klientami. Twoje cele mogą być następujące:

 • wzrost produktywności zespołu sprzedaży,
 • ograniczenie ręcznego wprowadzania danych i innych powtarzalnych zadań,
 • oszczędność czasu,
 • wzrost liczby konwersji poprzez śledzenie zachowań użytkowników i ścieżek konwersji.

Poświęcając czas na ustalenie celów, możesz znaleźć platformę CRM, która pomoże Ci je osiągnąć.


4. Rozważ, jakie funkcjonalności potrzebujesz

Najlepszy system CRM dla e-commerce to taki, które oferuje potrzebne funkcje, dopasowane do twojego biznesu i realizowanych zadań. Zastanów się zatem, jakich rozwiązań i funkcjonalności potrzebujesz, a następnie zidentyfikuj te narzędzia CRM, które je oferują. Dopasuj funkcjonalności platformy CRM do celów, które chcesz osiągnąć. Na przykład: Jeśli chcesz zwiększyć produktywność zespołu sprzedaży, musisz szukać systemu CRM, który oferuje narzędzia do automatyzacji. Jeśli chcesz poprawić wydajność marketingu, musisz wybrać narzędzie CRM, które zapewnia kompleksowy wgląd w ścieżkę zakupową klienta. Przykładowe funkcjonalności CRM, na które warto zwrócić uwagę, to:

 • automatyzacja e-mail marketingu,
 • raportowanie,
 • zbieranie danych o klientach i historii ich interakcji ze sklepem,
 • zarządzanie kontaktami,
 • możliwość pracy zespołowej,
 • dostępne integracje.


5. Zidentyfikuj zespoły, które będą korzystać z narzędzia CRM w e-commerce

Szukasz najlepszej platformy CRM? Rozważ, które zespoły w sklepie będą z niego korzystać, i zaangażuj ich w proces wyboru CRM dla e-commerce. W końcu to te osoby będą z systemu korzystać, więc platforma musi być dla nich łatwa w obsłudze i intuicyjna. Na początek opracuj listę wszystkich osób, które będą korzystać systemu CRM, i zapytaj je, jakie funkcje chciałyby znaleźć w systemie. Następnie daj zespołowi możliwość przetestowania potencjalnie wybranych narzędzi, aby uzyskać opinie na temat najlepszych rozwiązań.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


6. Sprawdź zgodność systemu CRM z RODO

Dane i informacje to jeden z największych zasobów biznesu e-commerce. Pamiętaj jednak, że musisz przechowywać je i wykorzystywać zgodnie z przepisami dotyczącymi prywatności. Dlatego też w procesie wyboru systemu CRM sprawdź, czy dana platforma zapewnia zgodność z RODO, czyli Rozporządzeniem Unii Europejskiej o Ochronie Danych osobowych.


7. Sprawdź, czy narzędzie CRM oferuje rozwiązania dla Twojej branży

Jako biznes e-commerce, który chce zarabiać, nie możesz sobie pozwolić na wybór platformy CRM, której twórcy nie obsługują sklepów z Twojej branży. Dlatego też, jeśli liczysz na efektywne zarządzanie sklepem za pomocą systemu CRM, dowiedz się, jakie branże wykorzystują daną platformę. Możesz porozmawiać o tym z dostawcą usługi, ale także poszukać informacji o sklepach, które korzystają z danego systemu, i zapytać ich o opinię.


8. Dowiedz się, czy CRM zapewnia aplikację mobilną do zarządzania sklepem

Jeszcze niedawno aplikacja mobilna była miłym dodatkiem do systemu CRM. Czasy się jednak zmieniają, a Ty prawdopodobnie potrzebujesz dostępu do systemu z każdego miejsca i z poziomu smartfona. Dowiedz się zatem, czy w cenie usługi zyskujesz dostęp do aplikacji mobilnej systemu CRM dla sklepu. W ten sposób nigdy nie przegapisz okazji do rozwoju i będziesz miał dostęp do danych nawet w delegacji czy w domu, bez konieczności uruchamiania laptopa.


9. Rozważ typ systemu CRM - lokalny czy w chmurze?

Firmy oferujące rozwiązania CRM proponują systemy chmurowe lub lokalne. W przypadku CRM w chmurze płacisz dostawcy za zdalne hostowanie wszystkich informacji CRM i dostęp do nich przez Internet. Z kolei lokalny system CRM występuje wówczas, gdy wszystkie dane przechowywane są na lokalnym, wewnętrznym serwerze Twojej firmy. Jakie rozwiązanie w tym zakresie powinieneś wybrać dla swojego sklepu? Jeśli masz większy budżet i zależy Ci na wysokim poziomie kontroli nad danymi, wybierz rozwiązanie hostowane na lokalnym dysku. Weź jednak pod uwagę, że wiąże się ono zazwyczaj ze wsparciem specjalisty IT. Jeśli Twój budżet jest ograniczony, rozważ system CRM w chmurze.


10. Sprawdź poziom obsługi klienta i wsparcia dostawcy systemu CRM

Jeśli swoim klientom oferujesz wysoki poziom obsługi, prawdopodobnie tego samego oczekujesz od usługodawcy systemu CRM dla e-commerce. Efektywne zarządzanie sklepem internetowym za pomocą systemu CRM może być utrudnione, jeśli nie będziesz mieć dostępu do pomocy technicznej i wsparcia z ramienia dostawcy. Zasięgnij opinii aktualnych klientów dostawcy i dowiedz się:

 • czy narzędzie CRM dla sklepu działa płynnie i bez zakłóceń,
 • w jakim czasie rozwiązywane są ewentualne problemy i usterki systemu CRM,
 • w jakich godzinach i kanałach masz dostęp do wsparcia,
 • czy możesz uzyskać wsparcie w zakresie maksymalizacji efektów biznesowych za pomocą CRM,
 • czy dostawca zapewnia wsparcie w zakresie wdrożenia systemu CRM dla Twojego sklepu.


11. Sprawdź możliwość integracji z narzędziami, z których korzystasz

Wraz z rozwojem Twojego sklepu prawdopodobnie będziesz potrzebował więcej funkcjonalności i integracji. A może już ich potrzebujesz? Wybór systemu CRM dla e-commerce powinieneś uzależnić od dostępności integracji platformy z narzędziami, z których korzystasz. Dowiedz się także, jakie plany rozwoju w tym zakresie ma dany usługodawca. W ten sposób upewnisz się, że system CRM będzie się rozwijał wraz z Twoim sklepem. To bardzo ważna porada, ponieważ przenoszenie wszystkich danych do nowego systemu CRM może być czasochłonne i kosztowne.

Potrzebujesz skutecznej strategii w social mediach? Sprawdź naszą ofertę


12. Skorzystaj z bezpłatnych wersji próbnych CRM dla sklepu

Kolejną poradę, z której warto skorzystać, jeśli nie wiesz, jak wybrać system CRM, jest skorzystanie z wersji próbnych wybranych narzędzi. Bezpłatne wersje próbne to świetny sposób na samodzielne wypróbowanie oprogramowania CRM bez wydawania ani grosza. W trakcie korzystania z systemu CRM w okresie próbnym zwróć uwagę na:

 • doświadczenia użytkownika - czy platforma jest łatwa i intuicyjna w użyciu, czy potrzebne dane można szybko znaleźć,
 • dostępne funkcje i integracje - czy w systemie CRM znajdziesz wszystkie funkcjonalności i integracje, na których Ci zależy i czy korzystanie z nich jest intuicyjne,
 • obsługa klienta - przetestuj wsparcie obsługi klienta CRM, zweryfikuj, w jakim czasie możesz liczyć na odpowiedź i jak działają poszczególne kanały wsparcia.

Skorzystaj z wersji próbnych kilku rozwiązań CRM i na podstawie swoich doświadczeń wybierz platformę, z której będziesz docelowo korzystać na potrzeby swojego sklepu internetowego.


Jak wybrać system CRM dla sklepu? Podsumowanie

Z naszym poradnikiem bez problemu wybierzesz system CRM, który pozwoli Ci realizować cele biznesowe, wspierać działalność sklepu i budować lepsze relacje z klientami. W procesie podejmowania decyzji weź pod uwagę założony budżet, dostępne funkcjonalności i dostęp do obsługi klienta. Nie zapomnij przetestować narzędzia przed jego zakupem - to pozwoli Ci zdecydować się na najlepszy system CRM dla Twojego sklepu internetowego.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Katarzyna Kapelczak
Katarzyna Kapelczak

Zawodową karierę zaczynała od dziennikarstwa sportowego, by następnie trafić do agencji widoczni i tworzyć treści dla klientów. Od 2018 roku przeszła drogą od juniora do stanowiska Content Managerki. Obecnie planuje i koordynuje proces tworzenia merytorycznych treści o digital marketingu na blogu widoczni, szuka nowych pomysłów na treści i usprawnienia. Tworzy artykuły blogowe dotyczące różnych aspektów marketingu internetowego – m.in. pozycjonowania, content marketingu, płatnych kampanii Google Ads, optymalizacji konwersji oraz UX. Regularnie poszerza swoją wiedzę, czytając zagraniczne blogi o pozycjonowaniu i promowaniu biznesu w internecie (m.in. Search Engine Journal, Search Engine Land, MOZ, Content Marketing Institute, blog Neil'a Patela). W swojej pracy wykorzystuje szereg narzędzi marketingowych, takich jak: Planer słów kluczowych, Ahrefs, Surfer, Senuto, Semstorm, a ChatGPT powoli przestaje mieć przed nią tajemnice. Swoje treści publikuje nie tylko na blogu widocznych, ale także w branżowych magazynach, np. Nowa Sprzedaż, E-commerce & Digital Marketing, Online Marketing.

Jest trenerką Akademii Widoczni, w ramach której realizuje szkolenia z zakresu zastosowania sztucznej inteligencji w content marketingu. Uczy, jak z powodzeniem wykorzystywać ChatGPT i inne narzędzia AI do tworzenia treści, by zwiększyć wydajność content marketingu bez utraty jakości i zaufania klientów.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak wybrać najlepszy system CRM dla e-commerce?

Średnia ocen użytkowników4.84 na podstawie 116 głosów

UDOSTĘPNIJ