Pozycjonowanie czy Adwords - co wybrać? Wady i Zalety

blog widoczni seo94

Aby firma zaistniała w internecie, konieczne jest coś więcej, niż założenie strony internetowej i opublikowanie oferty. Jeśli nasza strona ma trafić do potencjalnych odbiorców, nie możemy pozostawić jej samej sobie - musimy pomóc użytkownikowi ją odnaleźć. Kluczowe jest tutaj zastosowanie odpowiedniego sposobu działania, do wyboru mamy bowiem różne rozwiązania. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć pozycjonowanie oraz Google Adwords.

Chcesz zwiększyć sprzedaż na stronie internetowej? Zobacz naszą ofertę

 

Pozycjonowanie - co to takiego?

Pozycjonowanie strony internetowej to proces mający na celu zwiększenie widoczności strony w bezpłatnych wynikach wyszukiwania Google.

W zakres pozycjonowania wchodzą liczne działania, takie jak:

  • Content marketing (tworzenie tekstów wartościowych zarówno z punktu widzenia pozycjonowania, jak i dla klienta),
  • Optymalizacja strony internetowej (stworzenie strony przyjaznej dla użytkownika)
  • Link building (pozyskiwanie wartościowych linków odnoszących do naszej strony).

O pozycji strony w wyszukiwarce decyduje algorytm, który pod uwagę bierze wiele stale zmieniających się czynników. Utrudnieniem jest fakt, że czynniki wpływające na pozycję strony nie są oficjalnie znane. Dlatego bardzo ważne jest nieustanne śledzenie zmian w branży SEO oraz analizowanie efektów pozycjonowania, aby móc ocenić, jakie działania są skuteczne i pozwalają na budowę wysokich pozycji stron.

 

Co jest lepsze: pozycjonowanie czy Adwords?

  • Wzrost liczby odwiedzin

Zaletą pozycjonowania jest przede wszystkim wzrost liczby odwiedzin na stronie oraz wzrost konwersji, czyli liczby osób, które zdecydowały się podjąć oczekiwane przez nas działanie - na przykład kupić produkt, zapisać się do newslettera czy złożyć zapytanie przez formularz. Dzięki znalezieniu się w top 10 (czyli na pierwszej stronie wyników w Google) na stronę zagląda więcej użytkowników. Jednak sama obecność w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania nie wystarczy. Aby odbiorca zdecydował się skorzystać z usług firmy, sama witryna musi być dla niego przyjazna i intuicyjna, a teksty wartościowe i interesujące.

Właśnie dlatego pozycjonowanie obejmuje również liczne działania związane z optymalizacją strony - zadbanie o cały proces, przez jaki przechodzi odbiorca od momentu kliknięcia w wynik w wyszukiwarce, znacząco zwiększa prawdopodobieństwo tego, że ostatecznie zdecyduje się on na zostanie naszym klientem.

  • Spadek kosztów

Do istotnych zalet należy zaliczyć również stopniowy spadek kosztów. Co to oznacza? Choć na efekty pozycjonowania trzeba poczekać kilka miesięcy, to jednak później nasza strona wyświetla się w wyszukiwarce przy coraz większej, stale rozbudowywanej liczbie fraz, co jednocześnie skutkuje większą liczbą odwiedzin i konwersji. Tym samym, jeśli zlecamy pozycjonowanie agencji, w każdym kolejnym miesiącu koszt pozyskania nowego klienta jest coraz niższy.

 

  •  Rozbudowa treści strony

Pozycjonując stronę, zwiększamy także świadomość marki wśród klientów - pozycjonowanie to bowiem również rozbudowa treści, na przykład poprzez artykuły eksperckie lub blogowe. Dzięki temu osoby odwiedzające stronę mogą przekonać się, że naprawdę jesteśmy ekspertami w danej dziedzinie. W ten sposób możemy przekonać niezdecydowanych jeszcze użytkowników do skorzystania z naszych usług. Bardzo często bywa również tak, że klient dopiero zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że potrzebuje danej usługi lub produktu. Jeśli pozyska wyczerpujące, wartościowe informacje na naszej stronie, szansa na to, że to właśnie u nas dokona zakupu, jest dużo większa.
Warto wspomnieć o tym, że tworząc teksty blogowe często automatycznie, w sposób naturalny tworzymy również nowe frazy, na które nasza strona może zostać wyszukana.

 

  • Mierzalność działań

Decydując się na pozycjonowanie, mamy także gwarancję mierzalności naszych działań. Dzięki takim narzędziom jak Google analytics wiemy, czy nasze frazy są skuteczne, widzimy, kto wchodzi na stronę i w jakim momencie ją opuszcza. Takie dane umożliwiają skuteczną optymalizację konwersji - możemy na bieżąco dokonywać zmian na stronie, aby ułatwić odbiorcy przejście przez proces zakupowy i wykluczyć momenty, w których rezygnuje i opuszcza naszą witrynę. Warto zauważyć, że tego typu mierzalność jest domeną marketingu internetowego - inne sposoby reklamy, jak reklama typu outdoor, nie zapewniają takich danych.

 

  • Oczekiwanie na efekty

Do wad pozycjonowania należy zaliczyć wspomniany już dłuższy okres oczekiwania na efekty. Zależy to w dużej mierze od konkurencji - coraz więcej firm decyduje się na pozycjonowanie, przez co wzrasta poziom rywalizacji. Warto też zauważyć, że sam proces pozycjonowania jest czasochłonny - pisanie wartościowych, merytorycznych tekstów, optymalizacja strony czy budowa linków przychodzących to działania, na które nie wystarczy poświęcić kilku minut. Jeśli nie chcemy ryzykować spadku pozycji, warto postawić na usługi doświadczonej agencji seo, gdzie odpowiednie osoby będą stale czuwać nad całym procesem.

 

 

Kto powinien pozycjonować swoją stronę?

Odpowiedź brzmi: każdy! W dobie tak ogromnej popularności marketingu internetowego dotarcie do odbiorcy wymaga zwiększonego wysiłku. Nawet jeśli marzą nam się natychmiastowe efekty, warto uzbroić się w odrobinę cierpliwości i zaufać agencji, która posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Efekty, które przyjdą z czasem, z pewnością okażą się warte zainwestowanego czasu i pieniędzy.

 

Ile kosztuje kampania Adwords ?

Firmy, które mają możliwość skorzystania z obu form promocji, powinny zdecydowanie pomyśleć nad takim rozwiązaniem. W artykule ‘pozycjonowanie + Adwords = synergia czy kanibalizacja?’ Pisaliśmy’, że według badań przeprowadzonych przez tns infratest strona, która wyświetla się jednocześnie w wynikach organicznych oraz jako reklama Adwords, ma niemal 20% szans więcej na kliknięcie. Jest to tak zwany efekt synergii. Dzięki temu działaniu nie tylko wzmacniamy skuteczność obu kanałów, zwiększając szansę na konwersję, ale także, zajmując dwa miejsca na pierwszej stronie, blokujemy konkurencję.


Warto także rozważyć rozwiązanie w postaci kampanii remarketingowej - jest to forma reklamy wyświetlająca się użytkownikom, którzy już odwiedzili naszą stronę. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku usług i produktów, przy których zakupie klient potrzebuje więcej czasu do namysłu. W ten nienachalny sposób możemy przypomnieć mu o naszej stronie i zachęcić do powrotu. Remarketing jest także często formą tańszą niż reklamy w sieci wyszukiwania.
Jak widać możliwości promocji w internecie jest naprawdę wiele. Każde z nich posiada liczne zalety, a dzięki umiejętnemu połączeniu efekty mogą nas naprawdę pozytywnie zaskoczyć

 

Chcesz zwiększyć sprzedaż na stronie internetowej? Zobacz naszą ofertę

 

Oceń ten artykuł:
Pozycjonowanie czy Adwords - co wybrać? Wady i Zalety

Średnia ocen użytkowników4.93 na podstawie 86 głosów

UDOSTĘPNIJ