Pozycjonowanie czy Adwords - co wybrać? Wady i Zalety

Aby firma zaistniała w internecie, konieczne jest coś więcej, niż założenie strony internetowej i opublikowanie oferty. Jeśli nasza strona ma trafić do potencjalnych odbiorców, nie możemy pozostawić jej samej sobie - musimy pomóc użytkownikowi ją odnaleźć. Kluczowe jest tutaj zastosowanie odpowiedniego sposobu działania, do wyboru mamy bowiem różne rozwiązania. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć pozycjonowanie oraz Google Adwords.


Pozycjonowanie - co to takiego?


Pozycjonowanie strony internetowej to proces mający na celu zwiększenie widoczności strony w bezpłatnych wynikach wyszukiwania Google. W jego zakres wchodzą liczne działania, takie jak:

 • Content marketing  (tworzenie tekstów wartościowych zarówno z punktu widzenia pozycjonowania, jak i dla klienta),
 • Optymalizacja strony internetowej (stworzenie strony przyjaznej dla użytkownika)
 • Link building (pozyskiwanie wartościowych linków odnoszących do naszej strony).

O pozycji strony w wyszukiwarce decyduje algorytm, który pod uwagę bierze wiele stale zmieniających się czynników. Utrudnieniem jest fakt, że czynniki wpływające na pozycję strony nie są oficjalnie znane. Dlatego bardzo ważne jest nieustanne śledzenie zmian w branży seo oraz analizowanie efektów pozycjonowania, aby móc ocenić, jakie działania są skuteczne i pozwalają na budowę wysokich pozycji stron.

Chcesz zwiększyć sprzedaż na stronie internetowej?

Co lepsze pozycjonowanie czy Adwords?

 

 • Wzrost liczby odwiedzin

Zaletą pozycjonowania jest przede wszystkim wzrost liczby odwiedzin na stronie oraz wzrost konwersji, czyli liczby osób, które zdecydowały się podjąć oczekiwane przez nas działanie - na przykład kupić produkt, zapisać się do newslettera czy złożyć zapytanie przez formularz. Dzięki znalezieniu się w top 10 (czyli na pierwszej stronie wyników w Google) na stronę zagląda więcej użytkowników. Jednak sama obecność w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania nie wystarczy - aby odbiorca zdecydował się skorzystać z usług firmy, sama witryna musi być dla niego przyjazna i intuicyjna, a teksty wartościowe i interesujące. Właśnie dlatego pozycjonowanie obejmuje również liczne działania związane z optymalizacją strony - zadbanie o cały proces, przez jaki przechodzi odbiorca od momentu kliknięcia w wynik w wyszukiwarce, znacząco zwiększa prawdopodobieństwo tego, że ostatecznie zdecyduje się on na zostanie naszym klientem.

 • Spadek kosztów

Do istotnych zalet należy zaliczyć również stopniowy spadek kosztów. Co to oznacza? Choć na efekty pozycjonowania trzeba poczekać kilka miesięcy, to jednak później nasza strona wyświetla się w wyszukiwarce przy coraz większej, stale rozbudowywanej liczbie fraz, co jednocześnie skutkuje większą liczbą odwiedzin i konwersji. Tym samym, jeśli zlecamy pozycjonowanie agencji, w każdym kolejnym miesiącu koszt pozyskania nowego klienta jest coraz niższy.

 • Rozbudowa treści strony

Pozycjonując stronę, zwiększamy także świadomość marki wśród klientów - pozycjonowanie to bowiem również rozbudowa treści, na przykład poprzez artykuły eksperckie lub blogowe. Dzięki temu osoby odwiedzające stronę mogą przekonać się, że naprawdę jesteśmy ekspertami w danej dziedzinie. W ten sposób możemy przekonać niezdecydowanych jeszcze użytkowników do skorzystania z naszych usług. Bardzo często bywa również tak, że klient dopiero zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że potrzebuje danej usługi lub produktu. Jeśli pozyska wyczerpujące, wartościowe informacje na naszej stronie, szansa na to, że to właśnie u nas dokona zakupu, jest dużo większa.
Warto wspomnieć o tym, że tworząc teksty blogowe często automatycznie, w sposób naturalny tworzymy również nowe frazy, na które nasza strona może zostać wyszukana.

 • Trwałość działań

Kolejną ważną zaletą pozycjonowania jest trwałość działań. W przeciwieństwie do Adwords, efekt pozycjonowania nie zależy od czasu trwania umowy. Nawet po zakończeniu działań seo nasza strona nadal będzie widoczna w wynikach wyszukiwania, będzie też generować konwersje. Nie oznacza to jednak, że wystarczy wypozycjonować stronę w ciągu kilku miesięcy, a następnie pozostawić ją samą sobie - bez stałych działań optymalizacyjnych pozycja naszej witryny będzie stopniowo spadać.
Warto zauważyć, że użytkownicy często znacznie chętniej korzystają z organicznych wyników wyszukiwaniu, ignorując reklamy. Jeśli dobrze zoptymalizujemy stronę, możemy doprowadzić do zdominowania wyników w top 10 przez naszą witrynę, zwiększając tym samym szansę na pozyskanie odwiedzin i wspomnianej już konwersji.

 • Mierzalność działań

Decydując się na pozycjonowanie, mamy także gwarancję mierzalności naszych działań. Dzięki takim narzędziom jak Google analytics wiemy, czy nasze frazy są skuteczne, widzimy, kto wchodzi na stronę i w jakim momencie ją opuszcza. Takie dane umożliwiają skuteczną optymalizację konwersji - możemy na bieżąco dokonywać zmian na stronie, aby ułatwić odbiorcy przejście przez proces zakupowy i wykluczyć momenty, w których rezygnuje i opuszcza naszą witrynę. Warto zauważyć, że tego typu mierzalność jest domeną marketingu internetowego - inne sposoby reklamy, jak reklama typu outdoor, nie zapewniają takich danych.

 • Oczekiwanie na efekty

Do wad pozycjonowania należy zaliczyć wspomniany już dłuższy okres oczekiwania na efekty. Zależy to w dużej mierze od konkurencji - coraz więcej firm decyduje się na pozycjonowanie, przez co wzrasta poziom rywalizacji. Warto też zauważyć, że sam proces pozycjonowania jest czasochłonny - pisanie wartościowych, merytorycznych tekstów, optymalizacja strony czy budowa linków przychodzących to działania, na które nie wystarczy poświęcić kilku minut. Jeśli nie chcemy ryzykować spadku pozycji, warto postawić na usługi doświadczonej agencji seo, gdzie odpowiednie osoby będą stale czuwać nad całym procesem.

Kto powinien pozycjonować swoją stronę?


Odpowiedź brzmi: każdy! W dobie tak ogromnej popularności marketingu internetowego dotarcie do odbiorcy wymaga zwiększonego wysiłku. Nawet jeśli marzą nam się natychmiastowe efekty, warto uzbroić się w odrobinę cierpliwości i zaufać agencji, która posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Efekty, które przyjdą z czasem, z pewnością okażą się warte zainwestowanego czasu i pieniędzy.


Czym jest Adwords i co jest lepsze?


Google Adwords - inaczej linki sponsorowane - to reklamy wyświetlane w wyszukiwarce Google oraz u jej partnerów, a także na stronach, które z Google współpracują. Google Adwords działa w modelu pay per click - oznacza to, że reklamodawca płaci tylko wówczas, jeśli odbiorca kliknie w reklamę i zostanie przekierowany na stronę. Innymi słowy: nawet jeśli nasza reklama zostanie wyświetlona przez 100 tysięcy użytkowników, ale nie wygeneruje kliknięć, nie poniesiemy żadnych kosztów (będzie to jednak oznaczać, że najprawdopodobniej źle zoptymalizowaliśmy kampanię i powinniśmy jeszcze nad nią popracować).
Bardzo ważny jest również fakt, iż nie zawsze najwyżej w rankingu znajdują się strony, które przeznaczają na kliknięcie najwyższą stawkę. Na pozycję ma wpływ także wynik jakości, który uwzględnia takie aspekty jak jakość strony internetowej, jakość reklamy oraz fraz kluczowych w niej zawartych. Dzięki temu mniejsze biznesy również mają możliwość uzyskać świetne wyniki kampanii.


Zalety i wady korzystania z kampanii Adwords


Główną i niepodważalną zaletą kampanii Adwords jest natychmiastowy efekt. Odpowiednio zoptymalizowana kampania pojawi się na pierwszej stronie jeszcze tego samego dnia. Bardzo szybko będziemy też mieli wgląd w rozbudowane statystyki i zachowania odbiorców, dzięki czemu łatwiejsze będzie zmodyfikowanie kampanii, gdyby przynosiła niewymierne efekty.
Google Adwords pozwala bardzo ściśle dopasować grupę odbiorców. Przede wszystkim reklama wyświetla się tylko po wpisaniu konkretnych, określonych słów kluczowych. Możemy też dodatkowo wyznaczyć konkretny zasięg (region czy miasto) czy godziny wyświetlania reklam. Dzięki temu mamy gwarancję, że reklamę zobaczą te osoby, na których uwadze nam zależy.
Decydując się na linki sponsorowane mamy do wyboru różne formy reklamy, między innymi:

 • Reklamę w sieci wyszukiwania - jest to reklama tekstowa. Pojawia się w miejscu 4 pierwszych oraz trzech ostatnich wyników na stronie, od zwykłych linków odróżnia ją specjalne oznaczenie.
 • Google shopping - tego typu reklama przenosi nas bezpośrednio do karty produktu w sklepie internetowym, wyświetla także jego nazwę, cenę, nazwę witryny oraz dodatkowe informacje.
 • Sieć reklamową - jest to reklama graficzna w formie banneru, wyświetlana u partnerów Google i na stronach z nim współpracujących.

Korzystając z Adwords, możemy również zdeterminować stronę docelową - przykładowo, jeśli zależy nam na wzroście sprzedaży lub chcemy promować nowy produkt, możemy stworzyć reklamę odnoszącą bezpośrednio do karty produktu w sklepie internetowym. W pozycjonowaniu nie mamy aż tak dużego wpływu na to, która podstrona witryny wyświetli się po wpisaniu danej frazy - może to być zarówno karta produktu, jak i artykuł blogowy - wydłuża to proces przekierowania odbiorcy do właściwego miejsca na stronie.
Adwords to ponadto bardzo skuteczne narzędzie pozwalające zbadać słowa kluczowe - jeśli dodatkowo pozycjonujemy naszą stronę, bardzo szybko będziemy wiedzieć, czy wykorzystujemy do tego właściwe frazy.
Z drugiej strony niewłaściwe dobranie słów kluczowych może skutkować wysoką ceną za kliknięcie, a w konsekwencji - bardzo szybkim wykorzystaniem budżetu. Koszt jednego kliknięcia nie musi być też stale taki sam - może rosnąć lub maleć, m.in. w zależności od działań konkurencji.
Warto też zauważyć, że choć Adwords może gwarantować bardzo dużą liczbę odwiedzin na stronie, efekty te nie są długotrwałe - gdy tylko kampania się zakończy, nasze reklamy znikną z wyszukiwarki. Dodatkowo część użytkowników nie ufa reklamom i ignoruje je - ich zainteresowaniem cieszą się jedynie organiczne wyniki wyszukiwania.

Ile kosztuje kampania Adwords ?


Firmy, które mają możliwość skorzystania z obu form promocji, powinny zdecydowanie pomyśleć nad takim rozwiązaniem. W artykule ‘pozycjonowanie + Adwords = synergia czy kanibalizacja?’ Pisaliśmy’, że według badań przeprowadzonych przez tns infratest strona, która wyświetla się jednocześnie w wynikach organicznych oraz jako reklama Adwords, ma niemal 20% szans więcej na kliknięcie. Jest to tak zwany efekt synergii. Dzięki temu działaniu nie tylko wzmacniamy skuteczność obu kanałów, zwiększając szansę na konwersję, ale także, zajmując dwa miejsca na pierwszej stronie, blokujemy konkurencję.
Warto także rozważyć rozwiązanie w postaci kampanii remarketingowej - jest to forma reklamy wyświetlająca się użytkownikom, którzy już odwiedzili naszą stronę. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku usług i produktów, przy których zakupie klient potrzebuje więcej czasu do namysłu. W ten nienachalny sposób możemy przypomnieć mu o naszej stronie i zachęcić do powrotu. Remarketing jest także często formą tańszą niż reklamy w sieci wyszukiwania.
Jak widać możliwości promocji w internecie jest naprawdę wiele. Każde z nich posiada liczne zalety, a dzięki umiejętnemu połączeniu efekty mogą nas naprawdę pozytywnie zaskoczyć

Chcesz zwiększyć sprzedaż na stronie internetowej?

Skutecznie wypromujemy Cię w sieci.

 

Wyślij zapytanie
Poleć ten artykuł znajomym:

Inne artykuły o podobnej tematyce:
narzedzia profilowanie lingwistyczne widoczni
Narzędzia do wyszukiwania i doboru słów kluczowych (profilowanie lingwistyczne) oszczędzają czas i p...
Zobacz więcej
155H
W poniższym artykule omawiamy jak połączenie obu kampanii wpływa na wyniki marketingu internetowego.
Zobacz więcej
canary wharf
Z pewnością wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z reklamami Google zastanawia się, jak sprawd...
Zobacz więcej
Oceń ten artykuł
Pozycjonowanie czy Adwords - co wybrać? Wady i Zalety
Średnia ocen użytkowników 2.93 na podstawie 85 głosów
Bezpłatna 45min.
konsultacja + audyt

Chcesz zwiększyć sprzedaż? Jesteś niezadowolony z prowadzonych kampanii?

Zamów BEZPŁATNĄ telekonferencję z naszym ekspertem, który przeanalizuje Twój serwis i jego pozycję na tle konkurencji, a na koniec przedstawi możliwości ZWIĘKSZENIA SPRZEDAŻY.

Strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań.
Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej

Czy wiesz ile tracisz ruchu bez optymalizacji
strony pod kątem pozycjonowania?  

Dowiedz się jakie błędy zawiera Twoja strona oraz jak wygląda jej widoczność w Google na tle konkurencji.
 

Zamów Bezpłatny Audyt SEO