10 najczęstszych błędów w retargetingu na Facebooku

Bledy w reklamach retargetingowych na facebooku
Spis treści

• Jakie są zalety retargetingu na Facebooku?

• Jakich błędów unikać w retargetingu na Facebooku?

• Podsumowanie

Retargeting na Facebooku to strategia, która może przynieść Ci naprawdę zaskakujące wyniki. Dzięki niej możesz docierać do osób, które już wykazały zainteresowanie Twoją marką, produktami czy usługami, lecz nie podjęły jeszcze oczekiwanej akcji, takiej jak zakup. Czy jednak wiesz, jak wykorzystać pełnię potencjału, jaki oferuje retargeting na Facebooku, unikając przy tym typowych błędów? Sprawdź praktyczne wskazówki i strategie, które pomogą Ci zoptymalizować kampanie retargetingowe, aby przynosiły jeszcze lepsze rezultaty.

W tym artykule dowiesz się:

 • czym jest reklama retargetingowa na Facebooku,
 • jakich błędów powinno się unikać w retargetingu na Facebooku,
 • jak stworzyć efektywną reklamę retargetingową na Facebooku.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Retargeting na Facebooku - co to jest?

Retargeting na Facebooku to potężne narzędzie marketingowe, które pozwala na ponowne dotarcie do użytkowników, którzy wcześniej wchodzili w interakcję z Twoimi treściami, stroną internetową czy aplikacją mobilną. Dzięki retargetingowi możesz wyświetlić spersonalizowane reklamy użytkownikom, którzy już wykazali zainteresowanie Twoimi produktami lub usługami, ale z jakiegoś powodu opuścili stronę bez dokonania zakupu lub podjęcia innej oczekiwanej akcji. Jest to swego rodzaju forma „przypomnienia się” tym osobom, prezentując im odpowiednio dopasowane treści reklamowe, które mogą skłonić ich do powrotu na stronę i finalizacji transakcji.

Ta strategia sprawdza się szczególnie dobrze w procesie budowania długotrwałych relacji z klientami. Umożliwia markom utrzymanie ciągłości i spójności w komunikacji z potencjalnymi klientami, dzięki czemu możesz zbudować silną społeczność wokół swojej firmy.

Sprawdź, też inne sposoby na budowanie pozytywnych relacji z klientami:


Jakie są zalety retargetingu na Facebooku?

Retargeting na Facebooku to nieocenione narzędzie, które pozwala odzyskiwać potencjalnych klientów i zwiększać sprzedaż. Jeśli Twoja witryna generuje ruch, ale nie wykorzystujesz retargetingu, możesz tracić cenne możliwości sprzedaży. Poznaj 3 główne zalety zastosowanie tej strategii:

 • Wyższe ROI - retargeting często przynosi wyższy zwrot z inwestycji w porównaniu do innych form reklamy online. Osoby, które już odwiedziły Twoją stronę, są bardziej zaznajomione z Twoją marką, co zwiększa prawdopodobieństwo finalizacji zakupu. To oznacza, że reklamy retargetingowe mogą szybko generować sprzedaż, docierając do osób, które już wykazały zainteresowanie Twoją ofertą. Sprawdź, jak maksymalizować ROI w reklamach na Facebooku!
 • Większa trafność reklam - retargeting daje możliwość analizy i kierowania reklam na podstawie konkretnych zachowań użytkowników na Twojej stronie. Dzięki temu możesz wyświetlać potencjalnym klientom reklamy produktów, które są dla nich najbardziej interesujące, co z kolei zwiększa szanse na konwersję.
 • Zwiększenie współczynnika konwersji - retargeting może pomóc w poprawie ogólnego współczynnika konwersji Twojej witryny. Reklamy retargetingowe, skierowane do osób, które nie dokończyły zakupu lub opuściły stronę, zwiększają prawdopodobieństwo, że potencjalni klienci wrócą i dokonają zakupu, poprawiając wyniki sprzedaży i ogólną efektywność kampanii. Sprawdź, jaka jest różnica między retargetingiem a remarketingiem.


Jakich błędów unikać w retargetingu na Facebooku?

Użycie strategii retargetingu na Facebooku może znacząco przyczynić się do sukcesu Twoich kampanii reklamowych. Mimo że jest to strategia oferująca potężne możliwości dotarcia do interesujących Cię odbiorców, niesie ze sobą także wiele pułapek, które mogą obniżyć efektywność działań. Jakich błędów warto unikać, planując i realizując kampanie retargetingowe na Facebooku? Poznaj praktyczne wskazówki, które pomogą Ci unikać często popełnianych błędów i zwiększyć szanse na osiągnięcie zadowalających wyników.


1. Nie powtarzaj tej samej treści reklamy

Kiedy użytkownik wykazuje zainteresowanie Twoją marką, konieczne jest zaoferowanie mu różnorodnych i angażujących treści reklamowych. Stałe powtarzanie tej samej wiadomości może wywołać uczucie monotonii i zniechęcić potencjalnych klientów. Zalecane jest, aby nie wyświetlać tej samej reklamy jednemu użytkownikowi więcej niż dwa razy. Zamiast tego, staraj się tworzyć zróżnicowane reklamy retargetingowe, które będą przedstawiały różne aspekty Twojej firmy lub oferty. Możesz tam uwzględnić:

 • różne produkty,
 • aktualne nowości w Twoim sklepie,
 • opinie klientów,
 • sezonowe promocje,
 • ciekawe artykuły z Twojego bloga,
 • czy zwyczajnie zmienić grafikę i wezwanie do działania. Zobacz, jak stworzyć przekonujące CTA!

W ten sposób utrzymasz zainteresowanie i zaangażowanie odbiorców, prezentując im różne korzyści Twojej oferty i samej marki.


2. Nie twórz zbyt mocnych przekazów reklamowych

Energetyczne i zapadające w pamięć reklamy przynoszą pożądane rezultaty w wielu różnych kampaniach, jednak w kontekście retargetingu, zbyt intensywny przekaz może działać na niekorzyść. Reklama retargetingowa powinna być dyskretna, subtelna i łatwo wpasować się w inne treści, które przegląda użytkownik. Powinna skupiać się na jednym, klarownym przekazie, który w spójny i nienachalny sposób komunikuje wartości marki.

W retargetingu ważne jest, aby reklama nie była natarczywa lub irytująca. Oglądanie innowacyjnej i kreatywnej reklamy raz może być interesujące i przyjemne dla odbiorcy. Natomiast ciągłe powtarzanie tej samej reklamy może prowadzić do uczucia irytacji i przesytu. Dlatego, staraj się tworzyć reklamy, które delikatnie przyciągają uwagę użytkowników i utrzymują zainteresowanie, nie powodując jednocześnie uczucia zmęczenia u odbiorcy. Zobacz, jak wygląda przykładowa reklama na Facebooku:

Przykładowa reklama na Facebooku.


3. Nie pomijaj analizy swojej grupy docelowej

Zrozumienie, kto jest Twoim idealnym odbiorcą, jest fundamentem skutecznego retargetingu. Pominięcie analizy grupy docelowej i brak określenia, kto tak naprawdę powinien być adresatem Twoich działań, może prowadzić do nieefektywnego wykorzystania zasobów, takich jak czas i budżet.

Przeprowadzając analizę, skoncentruj się na identyfikacji preferencji, zachowań oraz miejsc w internecie, poza Facebookiem, w których potencjalni klienci najczęściej przebywają. Wykorzystaj te informacje do trafnego kierowania swoich reklam retargetingowych, dostosowując swój przekaz tak, aby był jak najbardziej dopasowany i przyciągający dla konkretnej grupy odbiorców. Sprawdź, jak określić swoją grupę docelową!

Pamiętaj, że wiedza na temat Twojej grupy docelowej to nie tylko demografia, ale także zrozumienie ich potrzeb, zainteresowań oraz etapu, na którym aktualnie znajdują się w procesie zakupowym. Inwestując czas w głęboką analizę grupy docelowej, możesz lepiej dostosować swoje strategie retargetingowe, co zwiększy ich efektywność i zwrot z inwestycji.


4. Nie używaj tylko jednego narzędzia lub piksela

Nie polegaj wyłącznie na jednym narzędziu lub jednym pikselu w swoich działaniach retargetingowych. Każda platforma społecznościowa, tak jak Facebook, oferuje swoje własne narzędzia do śledzenia i analizy, które warto wykorzystać, instalując odpowiednie piksele na swojej stronie. Upewnij się, że każde z narzędzi jest właściwie skonfigurowane i aktywnie wykorzystywane w ramach Twoich kampanii.

Rozważ również poszerzenie swoich działań o różne formy reklam retargetingowych, nie ograniczając się tylko do reklam w mediach społecznościowych. Możesz zainstalować piksele od różnych dostawców, np. Google Ads, aby zyskać szersze spektrum możliwości, takich jak reklamy displayowe, które pojawiają się na różnych stronach internetowych.

Dywersyfikacja narzędzi i metod pozwoli Ci na urozmaicenie swoich kampanii, dotarcie do szerszej grupy odbiorców i zwiększenie efektywności działań retargetingowych. Dzięki temu Twoje reklamy będą bardziej spersonalizowane i lepiej dostosowane do różnych platform i typów odbiorców.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


5. Nie ograniczaj retargetingu do jednej kampanii

Często obserwuje się sytuacje, gdzie retargeting jest ograniczony tylko do jednej specyficznej kampanii. Na przykład, firma może mieć kampanię skierowaną na pozyskanie nowych klientów oraz osobną kampanię retargetingową z pikselem na stronie, ale to może nie być wystarczające. Oczywiście, retargeting użytkowników, którzy odwiedzili Twoją stronę, jest ważny, ale warto również rozważyć inne możliwości.

Możesz na przykład targetować osoby, które widziały Twoją reklamę, ale nie kliknęły jej, albo skupić się na retargetingu byłych klientów, aby zachęcić ich do ponownego skorzystania z oferty. Istnieje wiele różnych możliwości retargetingowych, które możesz wykorzystać, a unikanie ich pełnego potencjału może oznaczać utratę potencjalnych zysków.

Przemyśl różne strategie retargetingu i staraj się je zintegrować, aby stworzyć bardziej szczegółową kampanię, która dotrze do różnych segmentów odbiorców i zmaksymalizuje efektywność Twoich działań reklamowych.


6. Nie zapominaj o personalizacji

Poświęcenie czasu na precyzyjne skonfigurowanie i personalizację reklam retargetingowych jest kluczowe dla ich skuteczności. Im bardziej spersonalizowany i dopasowany do potrzeb użytkownika jest przekaz, tym większe prawdopodobieństwo przyciągnięcia jego uwagi i zainteresowania ofertą. Sprawdź, jak personalizacja może zwiększyć Twoje zyski!

Przykładowo, jeśli potencjalny klient odwiedził sekcję czatu na Twojej stronie lub stronę „Skontaktuj się z nami”, to już posiadasz cenne informacje na temat jego potrzeb i intencji. Wykorzystaj je do stworzenia spersonalizowanych reklam, które będą bezpośrednio odpowiadały na potrzeby i pytania użytkownika.

Zamiast tworzyć ogólne reklamy skupiające się wyłącznie na logo czy nazwie firmy, staraj się tworzyć przekazy, które będą bogatsze w kontekst i informacje. W treści reklamy odzwierciedlaj indywidualne zainteresowania i interakcje każdego użytkownika z Twoją stroną czy serwisem. Takie podejście zwiększa szanse na nawiązanie głębszego kontaktu z odbiorcą i budowanie bardziej zaangażowanej relacji.


7. Nie stosuj jednej strategii

Efektywny retargeting na Facebooku powinien być zróżnicowany i dopasowany do różnorodnych potrzeb i zachowań użytkowników. Częstym błędem marketerów jest stosowanie jednej, uniwersalnej strategii retargetingu dla wszystkich kampanii. Jednak aby były one bardziej efektywne, warto korzystać z różnych taktyk. Dzięki dostępnym danym oraz informacjom o historii interakcji i zakupach użytkowników możesz stworzyć zróżnicowane kampanie. Sprawdź, jak możesz ulepszyć swoje kampanie reklamowe w Facebook Ads!

Często marketerzy używają danych oraz analiz pochodzących z systemów CRM, aby dostosowywać oferty i komunikaty do konkretnych użytkowników. Możesz, na przykład, sprawdzić co dany użytkownik dodał do koszyka, a następnie wyświetlić mu spersonalizowaną reklamę. Dobrym sposobem jest również zawarcie w treści produktów, które mogą zwiększyć wartość koszyka i zachęcić do dodatkowych zakupów.

Wszelkie informacje o swoich odbiorcach możesz wykorzystać w celu stworzenia kampanii skrojonej na miarę, która lepiej trafia do użytkowników i generuje większą liczbę konwersji. Pamiętaj, aby adaptować i testować różne strategie, aby znaleźć najbardziej efektywne podejście dla różnych segmentów odbiorców.


8. Nie zapominaj o budowaniu rozpoznawalności swojej marki

Retargeting na Facebooku jest doskonałym narzędziem, które może pomóc przyciągnąć klientów z powrotem na Twoją stronę i zachęcić ich do dokonania zakupu. Jednakże jego pełny potencjał może zostać zrealizowany tylko wtedy, gdy konsumenci już rozpoznają i mają zaufanie do Twojej marki.

Przed rozpoczęciem intensywnych działań retargetingowych, warto poświęcić czas na budowanie solidnych fundamentów rozpoznawalności i wiarygodności marki. Możesz to zrobić za pomocą różnych strategii, np. SEO, content marketingu czy reklamie w wyszukiwarce Google. Jest wiele opcji i możesz dopasować je do swoich potrzeb oraz możliwości finansowych.

Pracując nad budowaniem marki, tworzysz podstawy, które sprawią, że Twoje działania retargetingowe będą bardziej efektywne. Klienci, którzy już znają Twoją markę i mają z nią pozytywne skojarzenia, są bardziej skłonni wrócić na stronę i dokonać zakupu, reagując na Twoje działania retargetingowe.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


9. Nie skupiaj się na jednym kanale

Skoncentrowanie wszystkich działań retargetingowych wyłącznie na jednym kanale, np. tylko na Facebooku, to błąd, który może ograniczyć efektywność Twoich kampanii. Skuteczne strategie retargetingowe często wymagają zintegrowanego podejścia, które łączy różne platformy i kanały komunikacji.

Jeżeli na przykład zauważysz, że Twoja grupa docelowa interesuje się technologią i chętnie odwiedza takie strony internetowe, wykorzystaj to w swojej strategii. Możesz to zrobić za pomocą kampanii Google Ads w sieci reklamowej, gdzie masz możliwość wybrania konkretnych stron, na których będziesz wyświetlał swoje reklamy. Poznaj najskuteczniejsze kanały marketingu online!

Użycie różnych kanałów umożliwia stworzenie bardziej autentycznej i spersonalizowanej komunikacji marki, która jest konsekwentnie prezentowana użytkownikowi w różnych miejscach w internecie. Pamiętaj, że cel to nie tylko przyciągnąć uwagę użytkownika, ale również zbudować bardziej pozytywne doświadczenie, które przekłada się na lojalność i zaufanie do marki.

Dowiedz się, jak skutecznie reklamować swój biznes za pomocą innych strategii:


10. Nie zapominaj o testowaniu swojej strategii

Retargeting, jak każda inna strategia marketingowa, wymaga ciągłego testowania i optymalizacji, aby osiągnąć jak najlepsze wyniki. Często marketerzy popełniają błąd, traktując kampanie retargetingowe jako „ustaw i zapomnij”, stosując tę samą, niezmienioną taktykę przez dłuższy czas, niezależnie od efektów.

Zamiast tego, warto przyjąć bardziej dynamiczne podejście, przygotowując różne wersje komunikatów i kreacji, które można przetestować w różnych wariantach (testy A/B). Pozwala to zrozumieć, które elementy kampanii działają najlepiej i które wymagają poprawy lub modyfikacji. Elastyczność jest kluczem do sukcesu w retargetingu. Nie bój się eksperymentować - analizuj wyniki, a następnie dostosuj swoje strategie w oparciu o zebrane dane i obserwacje.

Dowiedz się jak skutecznie reklamować firmę na Facebooku:


Błędy w reklamach retargetingowych na Facebooku. Podsumowanie

Retargeting na Facebooku, gdy jest przemyślanie i umiejętnie wykorzystany, może być potężnym narzędziem w arsenale marketingowym każdej marki. Przez unikanie typowych błędów i stosowanie się do zaprezentowanych wyżej praktycznych wskazówek, możesz znacznie zwiększyć szanse na przyciągnięcie i utrzymanie uwagi potencjalnych klientów, a co za tym idzie – osiągnięcie lepszych wyników sprzedażowych. Pamiętaj, aby regularnie analizować i optymalizować swoje kampanie, będąc otwartym na testowanie nowych podejść i strategii, które pomogą Twojej marce wykorzystać pełnię możliwości, jakie oferuje retargeting na Facebooku.

Co to jest retargeting na Facebooku?
Down arrow

Retargeting na Facebooku to strategia marketingowa, która pozwala ponownie docierać z reklamami do użytkowników, którzy wcześniej weszli w interakcję z Twoją stroną internetową lub aplikacją mobilną. Dzięki temu możesz prezentować im spersonalizowane reklamy bazujące na ich wcześniejszych aktywnościach i zachęcić do dokonania zakupu.

Jakie są najczęstsze błędy w retargetingu na Facebooku?
Down arrow

Najczęstsze błędy to między innymi: monotonne powtarzanie tej samej reklamy, brak personalizacji przekazu, ograniczanie się do jednego kanału czy brak budowania rozpoznawalności marki oraz pomijanie testowania i optymalizacji swojej strategii.

Jak zmierzyć efektywność kampanii retargetingowej na Facebooku?
Down arrow

Możesz to zrobić, korzystając z narzędzi analitycznych oferowanych przez Facebooka, takich jak Facebook Insights czy Pixel Facebooka, które dostarczą Ci szczegółowych danych na temat wydajności Twoich reklam i zachowań użytkowników.


Poznaj historie sukcesów naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
10 najczęstszych błędów w retargetingu na Facebooku

Średnia ocen użytkowników4.99 na podstawie 121 głosów

UDOSTĘPNIJ