Jak wyprzedzić konkurencję i zyskać przewagę w SEO?

Jak wyprzedzic konkurencje i zyskac przewage w SEO
Spis treści

• 10 metod SEO, które pozwolą Ci pokonać konkurencję!

• Zidentyfikuj swoją konkurencję

• Przeanalizuj witrynę konkurencji pod kątem słów kluczowych

• Twórz lepsze treści

• Skoncentruj się na artykułach evergreen

• Wykorzystuj swoje treści na różne sposoby

• Popraw on-page SEO

• Użyj lepszej strategii linkowania wewnętrznego

• Sprawdź profil linków konkurencji

• Stwórz solidny profil linków przychodzących

• Dodaj do strony znaczniki schema.org

• Podsumowanie

SEO to strategia, która jest niezbędnikiem dla mnóstwa firm na całym świecie. Dlaczego? Pozycjonowanie stron internetowych zapewnia długotrwałe wyniki - stały ruch w witrynie, regularną sprzedaż, zwiększenie wiarygodności w świecie online czy zbudowanie zaufania wśród klientów. SEO to narzędzie, które pozwala nie tylko zaistnieć w sieci, ale także prześcignąć konkurencję. Jak to zrobić? Przedstawiamy kilka metod.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


10 metod SEO, które pozwolą Ci pokonać konkurencję!

Nawet w najbardziej popularnych branżach, odpowiednia strategia SEO może dać Ci przewagę nad konkurencją. Poniżej przedstawiamy 10 skutecznych metod, które pomogą Ci poprawić widoczność swojej strony, zwiększyć ruch i w efekcie pokonać konkurencję. Każda z nich ma swoje unikalne zalety, ale ich wspólne wykorzystanie może przynieść Ci największe korzyści. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o każdej z metod i o tym, jak zastosować je w praktyce.


1. Zidentyfikuj swoją konkurencję

Aby pokonać swoją konkurencję, musisz najpierw wiedzieć, kto nią jest. Pamiętaj, że Twoi rywale to nie tylko bezpośredni konkurenci w branży, ale także wszelkie strony, rankujące wysoko dla słów kluczowych, które są dla Ciebie istotne.

Aby skutecznie zidentyfikować swoją konkurencję, wyszukaj istotne dla Ciebie słowa kluczowe i zobacz, kto ich używa. To, co odróżnia Twoją stronę od innych, to unikalne frazy, które definiują Twoją markę, produkty lub usługi. Aby zidentyfikować te słowa, skorzystaj z narzędzi takich jak Google Keyword Planner czy Senuto. Jak już je znajdziesz, wpisz w wyszukiwarkę Google i zobacz, które strony pojawiają się na czołowych pozycjach. To będą Twoi główni rywale w SEO.

Aby być na bieżąco i mieć kontrolę nad swoją pozycją w wyszukiwarce, sprawdzaj regularnie, jakie strony pojawiają się na pierwszych miejscach w wynikach wyszukiwania. Skorzystaj z narzędzi SEO, takich jak Google Analytics 4, Ahrefs czy SEMrush, aby analizować wyniki oraz trendy i być na bieżąco z działaniami konkurencji.


3. Przeanalizuj witrynę konkurencji pod kątem słów kluczowych

Analiza stron konkurencji pod kątem słów kluczowych to bardzo przydatna metoda w strategii SEO. Pomoże Ci to zrozumieć, na jakich frazach koncentrują się Twoi konkurenci i jak możesz wykorzystać te informacje do optymalizacji swojej strony. Poniżej znajdują się kroki, które możesz podjąć w tym celu:

 • Użyj narzędzi do analizy słów kluczowych - istnieje wiele narzędzi, takich jak Surfer czy Ahrefs, które mogą pomóc Ci zrozumieć, jakie słowa kluczowe są najważniejsze dla Twoich konkurentów. Te narzędzia pokazują, które frazy przynoszą najwięcej ruchu na ich stronę i jakie mają pozycje w wynikach wyszukiwania.
 • Sprawdź, jak konkurencja wykorzystuje słowa kluczowe - przejrzyj strony konkurencji i zobacz, w jaki sposób używają wybranych słów kluczowych. Zwróć uwagę na tytuły, opisy, nagłówki, linki wewnętrzne i ogólną zawartość strony.
 • Szukaj luk w słowach kluczowych - analiza konkurencji może również pomóc Ci znaleźć „luki” w słowach kluczowych - frazy, które są ważne dla Twojej branży, ale są ignorowane przez konkurencję. Wykorzystanie tych słów kluczowych może dać Ci przewagę.
 • Wykorzystaj te informacje do optymalizacji swojej strony - po zebraniu wszystkich tych informacji, możesz zacząć optymalizować swoją stronę. Może to oznaczać dodanie nowych słów kluczowych, poprawę wykorzystania istniejących lub stworzenie nowych treści w oparciu o nowe, popularne frazy.


3. Twórz lepsze treści

Content marketing to nieodłączny element skutecznych strategii SEO. Tworząc wartościowe, angażujące i unikalne treści, zwiększasz szanse na przyciągnięcie i zatrzymanie czytelników na swojej stronie. Tym samym poprawiasz też swoją widoczność w wynikach wyszukiwania i szansę na osiągnięcie lepszej pozycji. Aby stworzyć lepsze treści, które pomogą Ci prześcignąć konkurencję, weź pod uwagę następujące aspekty:

 • Poznaj swoją grupę docelową - zrozumienie oczekiwań Twoich odbiorców jest kluczem do tworzenia treści, które będą dla nich atrakcyjne. Badaj swoją grupę docelową, określ, czym się interesuje i jakie ma problemy, a następnie twórz treści, które będą odpowiedzią na ich potrzeby.
 • Przeanalizuj treści tworzone przez konkurencję - dzięki temu dowiesz się, co interesuje waszą wspólną grupę docelową i jakie treści najbardziej jej odpowiadają. Teksty oraz słowa kluczowe, których używa Twoja konkurencja, mogą być dla Ciebie inspiracją do tworzenia własnego contentu.
 • Zadbaj o wysoką jakość treści - teksty, które publikujesz, powinny być rzetelne i wartościowe dla czytelników. Zadbaj o ich strukturę, używaj nagłówków i podziału na akapity, twórz krótkie paragrafy i skup się na dobrej czytelności.
 • Używaj odpowiednich słów kluczowych - słowa kluczowe to podstawa SEO. Zidentyfikuj frazy, które będą odpowiednie dla danego tematu artykułu oraz popularne wśród czytelników i użyj ich w treści. Pamiętaj jednak, aby umieszczać je w naturalny sposób.
 • Regularnie aktualizuj swoje treści - aktualność treści jest bardzo ważna, zarówno dla użytkowników, jak i wyszukiwarek. Regularnie optymalizując swoje teksty, zapewniasz wysoką jakość dla czytelników i dbasz o swoją pozycję w SERP.
 • Zadbaj o unikalność treści - Twoja strona powinna oferować coś, czego nie ma konkurencja. Może to być unikalny punkt widzenia, najnowsze informacje z waszej branży lub specjalistyczna wiedza potwierdzona badaniami.

Dowiedz się więcej o tworzeniu treści pod SEO:


4. Skoncentruj się na artykułach evergreen

Jednym z najważniejszych elementów skutecznej strategii SEO jest tworzenie treści o wysokiej jakości, które przyciągają i angażują czytelników. W tym kontekście szczególne znaczenie mają artykuły evergreen, które są zawsze aktualne i stanowią cenne źródło informacji dla użytkowników przez długi czas.

Artykuły evergreen to treści, które nie tracą na swojej aktualności i wartości z biegiem czasu. Można do nich zaliczyć, na przykład, poradniki, instrukcje „jak zrobić”, artykuły porównawcze, definicje kluczowych terminów, a także wiele innych typów treści, które pozostają „świeże” niezależnie od aktualnych trendów czy sezonowych zmian.

Oto kilka wskazówek, jak tworzyć artykuły evergreen:

 • Zidentyfikuj tematy o długotrwałej wartości dla Twojej publiczności - pomyśl, jakie informacje są zawsze istotne dla Twojej grupy docelowej. Jeśli prowadzisz bloga kulinarnego, może to być artykuł o tym, jak gotować ryż. Jeśli tworzysz treści dla strony o marketingu, może to być przewodnik po podstawach SEO. Sprawdź, jak tworzyć treści zorientowane na klienta!
 • Twórz kompleksowe i wyczerpujące treści - artykuły evergreen powinny być jak najbardziej kompleksowe. Zamiast pisać o różnych aspektach tematu w wielu krótkich postach, skup się na stworzeniu jednego, dogłębnego artykułu, który przedstawi temat w całości.
 • Aktualizuj treści - chociaż artykuły evergreen są z definicji zawsze aktualne, niektóre szczegóły mogą się zmieniać z biegiem czasu. Regularne aktualizowanie treści pomoże Ci utrzymać ich wiarygodność i użyteczność.
 • Optymalizuj dla SEO - pamiętaj, że artykuły evergreen, tak jak wszystkie Twoje treści, powinny być zoptymalizowane pod kątem SEO. Używaj odpowiednich słów kluczowych, linkuj do innych powiązanych treści na Twojej stronie i dbaj o jakość pisania.

Tworzenie artykułów evergreen to inwestycja w długotrwałą wartość dla Twojej strony. Przyciągając czytelników przez długi czas, mogą pomóc Ci zyskać przewagę w wynikach wyszukiwania.

Przykłady evergreen content.


5. Wykorzystuj swoje treści na różne sposoby

Recykling treści może być bardzo pomocny w pozycjonowaniu. Jeśli masz teksty, które zostały dobrze odebrane przez czytelników i generowały duże zainteresowanie, warto wykorzystać je na różne sposoby, np. zmieniając ich format. Oto kilka naszych propozycji:

 • Przekształcaj treści w pliki PDF - przekształcenie artykułów blogowych w pliki PDF to doskonały sposób na zapewnienie wartości dla użytkowników, którzy wolą czytać treści offline. PDFy mogą być również łatwo udostępniane i pobierane, co zwiększa potencjał dystrybucji Twojego contentu.
 • Twórz infografiki - infografiki to atrakcyjna i skuteczna forma przedstawienia informacji. Mogą być wykorzystane do zilustrowania statystyk, procesów, porównań czy dowolnych danych, które lepiej przyswaja się w formie wizualnej niż tekstowej.
 • Publikuj e-booki - e-booki to dłuższe, bardziej szczegółowe treści, które mogą być wykorzystane jako materiały do pobrania dla subskrybentów newslettera lub jako nagroda za wypełnienie formularza kontaktowego na stronie.
 • Organizuj webinary - webinary to doskonały sposób na interakcję z publicznością na żywo. Możesz wykorzystać je do prezentacji treści z bloga w formie prezentacji, dyskusji czy Q&A.
 • Twórz pliki wideo - wideo to jeden z najpopularniejszych i najbardziej angażujących formatów treści. Możesz przekształcić swoje artykuły w filmy i udostępnić je na platformach takich jak YouTube czy Vimeo.
 • Opracuj kursy - jeżeli posiadasz specjalistyczną wiedzę w określonym obszarze, możesz stworzyć kurs internetowy. Może on być oferowany na Twojej stronie lub na platformach do nauki online.

Pamiętaj, że każda z tych form ma swoją specyfikę i wymaga odpowiedniego dostosowania treści. Jednak korzyści płynące z użycia wielu formatów takie jak zwiększona widoczność, angażowanie różnych grup odbiorców, czy zbudowanie autorytetu, są zdecydowanie warte tego wysiłku.

Proces recyklingu treści.


6. Popraw on-page SEO

On-page SEO, optymalizacja elementów strony pod kątem SEO, jest jednym z głównych kroków do skutecznego pozycjonowania. To niezbędne działanie, które pozwoli Ci odpowiednio przygotować witrynę, aby móc poprawić jej widoczność i pozycję w SERP. Istotne elementy on-page SEO to:

 • Optymalizacja title - tytuł strony to pierwsza rzecz, którą widzą użytkownicy i roboty wyszukiwarek. Dlatego też powinien być chwytliwy, by zachęcić potencjalnych klientów do kliknięcia oraz krótki i uzupełniony o słowo kluczowe, aby był łatwy do zrozumienia dla wyszukiwarek.
 • Poprawna struktura URL - adres powinien być krótki, zrozumiały i zawierać słowo kluczowe. Dobrze skonstruowany URL pomaga użytkownikom i wyszukiwarkom zrozumieć, czego dokładnie dotyczy dana strona.
 • Użycie nagłówków - nagłówki (H1, H2, H3, itd.) pomagają organizować treść na stronie i czynią ją łatwiejszą do przeczytania zarówno dla użytkowników, jak i wyszukiwarek. Warto też użyć słów kluczowych w nagłówkach, aby były bardziej wartościowe dla SEO. Zobacz, jak napisać chwytliwy nagłówek!
 • Optymalizacja treści - teksty na Twojej stronie mają być unikalne i angażować użytkowników, tak aby jak najdłużej pozostawali w witrynie. Zadbaj o odpowiednią strukturę, słowa kluczowe, elementy wizualne i wezwania do działania, a także twórz treści, które naprawdę przydadzą się Twoim odbiorcom.
 • Optymalizacja obrazów - wszelkie grafiki czy zdjęcia na stronie powinny być optymalizowane poprzez dodanie opisów ALT oraz zmniejszenie ich wielkości (nie tracąc na jakości).
 • Szybkość ładowania strony - czas ładowania strony ma duży wpływ na doświadczenie użytkowników i jest jednym z czynników rankingowych Google. Można ją poprawić na wiele sposobów, na przykład poprzez optymalizację obrazów, używanie cache czy minimalizację kodu strony.
 • Optymalizacja mobilna - Twoja strona musi być również responsywna, czyli dostosowana do urządzeń mobilnych, by zapewnić wygodę dla użytkowników, którzy przeglądają ją na mniejszych ekranach.
 • Użycie znaczników schema.org - znaczniki schema.org to dane strukturalne, które dodaje się do kodu strony. Pomagają one wyszukiwarkom lepiej rozumieć zawartość witryny i poprawnie ją indeksować.


7. Użyj lepszej strategii linkowania wewnętrznego

Linkowanie wewnętrzne to proces tworzenia sieci linków pomiędzy różnymi stronami w Twojej witrynie. Jest to kluczowy element SEO, który ma wpływ na nawigację na stronie, strukturę witryny, a także zaangażowanie użytkowników, poprzez dłuższe eksplorowanie witryny i przeglądanie interesujących ich stron.

Głównym celem linkowania wewnętrznego jest poprawa wygody użytkowania strony poprzez ułatwienie klientom nawigacji i dostarczenie im dodatkowych, wartościowych informacji. Ponadto poprawnie zastosowane linki wewnętrzne pomagają wyszukiwarkom zrozumieć strukturę i hierarchię Twojej strony, co pozwala na lepsze indeksowanie i klasyfikację stron w wynikach wyszukiwania.

Oto kilka najważniejszych praktyk linkowania wewnętrznego, które warto zastosować:

 • Twórz wiele wartościowych treści - im więcej treści masz na swojej stronie, tym więcej możliwości masz do tworzenia linków wewnętrznych. Staraj się tworzyć jakościowe i użyteczne teksty, które mogą być naturalnie powiązane z innymi stronami w Twojej witrynie.
 • Używaj tekstów kotwicy opartych na słowach kluczowych - tekst kotwicowy to klikalny tekst linku. Warto użyć w nich słów kluczowych, ale też zadbać o ich naturalność i spójność z tekstem.
 • Linkuj do najważniejszych stron - niektóre strony w Twojej witrynie są prawdopodobnie ważniejsze od innych (np. strony produktów czy usług). Staraj się tworzyć więcej linków wewnętrznych do tych stron, aby podkreślić ich znaczenie dla wyszukiwarek.
 • Zadbaj o naturalność linków - linki wewnętrzne powinny wyglądać naturalnie w kontekście Twojej treści. Unikaj przesadnego linkowania i staraj się, aby były one użyteczne dla odbiorców, a nie tylko dla wyszukiwarek.

Pamiętaj, że linkowanie wewnętrzne to proces, który wymaga ciągłego monitorowania i optymalizacji. Regularnie sprawdzaj i aktualizuj swoje linki wewnętrzne, aby utrzymać ich aktualność i efektywność.


8. Sprawdź profil linków konkurencji

Zrozumienie, jak Twoi konkurenci budują swoje profile linków, może być bardzo wartościowe w Twojej strategii SEO. Możesz wykorzystać te informacje, aby nawiązać relacje z witrynami, które linkują do Twoich konkurentów, tworzyć treści, które mogą zachęcić użytkowników do linkowania, czy nawet unikać pewnych typów linków, które wydają się nieefektywne.

Aby rozpocząć analizę linków konkurencji, najpierw zdecyduj, które firmy chcesz zweryfikować pod tym kątem. Używając narzędzi SEO, takich jak Ahrefs, SEMRush czy Moz, zbadaj, skąd konkurenci zdobywają linki oraz jaka jest ich wartość. Następnie przeprowadź szczegółową analizę źródeł tych linków. Sprawdź, czy pochodzą z blogów, portali, forów czy komentarzy. To pozwoli Ci zrozumieć, jakie strategie linkowania będą dla Ciebie najefektywniejsze. Na koniec oceń jakość linków konkurencji, uwzględniając ich autorytet, naturalność i sposób pozyskiwania. Sprawdź, jak pozyskiwać linki dla sklepu!

Analiza profilu linków w narzędziu Ahrefs.


9. Stwórz solidny profil linków przychodzących

Tworzenie solidnego profilu linków przychodzących, zwanych również backlinkami, jest kluczowe dla poprawy widoczności Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Linki przychodzące z autorytatywnych, dobrze ocenianych stron mogą znacznie zwiększyć wiarygodność Twojej witryny w oczach wyszukiwarki. Poniżej przedstawiamy, jak możesz stworzyć taki profil linków:

 • Pierwszym krokiem w budowie solidnego profilu linków jest tworzenie wartościowych i unikalnych treści. Tworząc content, który jest użyteczny dla czytelników i innych stron, możesz sprawić, że sami będą chcieli linkować do Twoich treści. Jest to najlepszy sposób na pozyskiwanie odnośników, który szczególnie doceniają algorytmy wyszukiwarek.
 • Następnie, możesz rozpocząć pracę nad nawiązywaniem relacji z innymi stronami. Możliwe, że istnieją witryny, które są związane z Twoją branżą i mogą być zainteresowane linkowaniem do Twojej strony. To może wymagać od Ciebie wysłania wiadomości do właścicieli tych stron, nawiązania z nimi relacji i proponowania współpracy.
 • Inną strategią jest guest posting, czyli pisanie gościnnych postów na innych blogach lub stronach. W zamian za dostarczenie wartościowych treści wiele stron zezwoli Ci na umieszczenie linku do Twojej strony w poście gościnnym.

Na koniec, pamiętaj o monitorowaniu i analizie efektów Twoich działań. Używaj narzędzi do analizy SEO, aby śledzić, jakie linki kierują użytkowników do Twojej strony, skąd one pochodzą, i jak wpływają na Twoją widoczność w wynikach wyszukiwania.

Dowiedz się więcej o link buildingu:


10. Dodaj do strony znaczniki schema.org

Znaczniki schema.org są jednym z narzędzi, które mogą znacznie przyczynić się do poprawy Twojej widoczności w wynikach wyszukiwania. Są to dane strukturalne, które wprowadza się do kodu strony, by dostarczyć więcej informacji robotom wyszukiwarek. Dzięki nim mogą one lepiej zrozumieć kontekst i znaczenie Twoich treści, co z kolei może prowadzić do uzyskania lepszej pozycji w SERP.

Na przykład, jeśli na Twojej stronie znajdują się recenzje produktów, możesz użyć znaczników schema.org, aby wskazać, że dana część strony zawiera recenzję. Możesz nawet użyć tych znaczników, aby pokazać ocenę produktu, cenę, dostępność i wiele innych informacji. Gdy wyszukiwarki zrozumieją, że Twoja strona zawiera recenzje, mogą one wyświetlać te informacje w wynikach wyszukiwania.

Dodanie znaczników schema.org do Twojej strony wymaga pewnej wiedzy technicznej, ale istnieją narzędzia, które mogą ułatwić ten proces. Możesz na przykład użyć generatorów znaczników, które ułatwią Ci tworzenie danych strukturalnych dla Twojej strony.

Dodanie znaczników schema.org do Twojej strony nie gwarantuje natychmiastowego wzrostu ruchu, ale w dłuższej perspektywie może pomóc Ci wyróżnić się w wynikach wyszukiwania. Jest to kolejny element w kompleksowej strategii SEO, który pomaga zbudować solidną obecność online i przewyższyć konkurencję.

Przykład wyniku wyszukiwania ze znacznikami Schema.org.


Jak wyprzedzić konkurencję i zyskać przewagę w SEO? Podsumowanie

Pozycjonowanie stron internetowych to niekończąca się gra, w której nieustannie dążymy do zyskania przewagi nad konkurencją. Powyższe strategie SEO to tylko niektóre z metod, które pomogą Ci osiągnąć ten cel. Dzięki kompleksowej strategii i regularnym optymalizacjom możesz osiągać najwyższe pozycje w wyszukiwarce i ciągle rozwijać swój biznes. Zdecyduj się na pozycjonowanie strony internetowej i osiągaj założone cele biznesowe!

Jakie są kluczowe elementy strategii SEO?
Down arrow

Kluczowe elementy strategii SEO obejmują optymalizację on-page (używanie odpowiednich słów kluczowych, tworzenie wartościowych treści, poprawa szybkości ładowania strony), optymalizację off-page (budowanie profilu linków) i techniczną optymalizację SEO (poprawa struktury strony, dodawanie znaczników Schema.org).

Czym są artykuły Evergreen?
Down arrow

Artykuły evergreen to treści, które są zawsze aktualne i nie starzeją się z upływem czasu. Są to teksty, które ciągle przyciągają ruch, niezależnie od tego, ile czasu minęło od ich opublikowania. Przykłady artykułów evergreen to poradniki, tutoriale, „jak to zrobić” czy artykuły edukacyjne, które tłumaczą ważne zagadnienia.

Co to są znaczniki Schema.org?
Down arrow

Znaczniki schema.org, to dane strukturalne, które są dodawane do kodu HTML strony, aby pomóc wyszukiwarkom zrozumieć, jakie informacje są zawarte na danej stronie. Mogą one dotyczyć szczegółów takich jak ceny i opinie o produkcie, dane adresowe lokalnej firmy, daty i miejsca wydarzeń oraz wiele innych.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

Historie sukcesów sklepów internetowych

Od 1999 roku realizujemy skuteczny marketing internetowy generujący zyski sklepów internetowych. Nasze kampanie finansują się same!

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak wyprzedzić konkurencję i zyskać przewagę w SEO?

Średnia ocen użytkowników4.98 na podstawie 123 głosów

UDOSTĘPNIJ