Jak reklamować hotel w internecie?

jak promowac hotel w sieci
Spis treści

• Reklama hotelu w internecie - wyzwania i trudności

• Jakie efekty można osiągnąć reklamując hotel w internecie?

• Jak reklamować hotel w internecie poprzez SEO?

• Pozycjonowanie lokalne hotelu

• Reklama Google Ads dla hotelu w internecie

• Jak SXO może Ci pomóc wypromować hotel w internecie?

• Reklama Facebook Ads i Instagram Ads dla obiektów hotelowych

• Podsumowanie

Prowadzisz hotel i chcesz go wypromować w sieci, ale nie wiesz jak poradzić sobie z silną konkurencją? Doskonale rozumiemy, jakie może być to trudne, dlatego przygotowaliśmy poradnik, w którym zdradzamy, jaką strategię promowania hotelu w internecie przyjmujemy my, jako agencja widoczni. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz mieć w głowie wiele pomysłów na działania promocyjne dla swojej marki!

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Reklama hotelu w internecie - wyzwania i trudności

Rozważania dotyczące tego, jak reklamować i promować hotel w internecie, są zwykle spowodowane tym, że trudno jest się wyróżnić na tle konkurencji. Branża hotelarska jest szeroko rozbudowana, a przez to wysoce konkurencyjna, to właśnie dlatego skuteczne wypromowanie swojej marki jest bardzo trudne. Wbrew pozorom nie wystarczy tutaj atrakcyjna lokalizacja hotelu i przystępna cena - konieczne jest zrealizowanie szerokiej kampanii internetowej.

“Branża hotelarska to bogactwo ofert, ale jednocześnie spora konkurencyjność na rynku. Tworząc treści dla hoteli i pensjonatów trzeba zatem zwrócić uwagę przede wszystkim na wyjątkowość danej oferty i unikalność tekstu. Sztuką jest stworzyć taki opis, który przekona klienta, że właśnie to miejsce będzie dla niego najlepszym wyborem. Czym jeszcze warto się kierować przy tworzeniu treści dla branży hotelarskiej? Jak w każdym przypadku, tak i tutaj kluczowe jest dokładne poznanie klienta oraz grupy, do jakiej kieruje on swoją ofertę. Tworząc treści możemy wówczas zwrócić uwagę na te aspekty, które będą interesować potencjalnych gości odwiedzających obiekt. Inne walory podkreślimy opisując ofertę małego hoteliku w niewielkim miasteczku, inne pensjonatu położonego na łonie natury, a jeszcze inne - pięciogwiazdkowego hotelu w centrum metropolii. Warto również nawiązywać do ciekawych obiektów i miejsc w okolicy wartych zwiedzenia, wspomnieć o zapleczu kulturalnym i gastronomicznym.”

Marta Mrowińska, Copywriterka

Marketing dla hotelu musi się opierać o przemyślaną strategię, która jest nie tylko ambitna, ale również realna. Wielu właścicieli hotelów chciałoby, żeby ich strona internetowa była widoczna w pierwszych wynikach wyszukiwania na ogólne frazy, takie jak na przykład “hotel w górach”, “hotel nad morzem”, “hotel ze spa”. Problemem jest tutaj nieprawidłowa ocena możliwości względem zasobów. Takie efekty oczywiście są możliwie do osiągnięcia, ale wymagają wieloletniej, ciężkiej pracy nad budowaniem strony, widoczności w sieci i zdobywania zaufania użytkowników sieci. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie promocja hotelu na rynku lokalnym - szybciej będziesz mógł/mogła zwiększyć widoczność strony w sieci, a także zwiększyć współczynnik konwersji.


Jakie efekty można osiągnąć reklamując hotel w internecie?

Jako agencja widoczni współpracujemy z różnymi hotelami - prowadzimy dla nich kampanie SEO, Google Ads, SXO, a także zajmujemy się optymalizacją techniczną strony. Przed rozpoczęciem współpracy zawsze przeprowadzamy dokładny audyt strony, a także audyt konkurencji, aby dokładnie wiedzieć, na jakich aspektach należy skupić się priorytetowo.

Najczęstszymi celami, w przypadku marketingu hotelowego, są:

 • wzrost widoczności strony,
 • wzrost ruchu w witrynie,
 • wzrost zapytań o ofertę,
 • wzrost konwersji (czyli najczęściej rezerwacji noclegu).

Chcesz lepiej zoptymalizować swoją stronę internetową?

Wśród naszych klientów można znaleźć osoby, które od lat promują swoją działalność w sieci, jak i osoby, które stawiają tu swoje pierwsze kroki. Zawsze edukujemy naszych klientów w zakresie tego, jak długo można oczekiwać na pierwsze efekty działań promocyjnych w tym zakresie. Tak jak w przypadku kampanii Google Ads efekty można obserwować natychmiast, tak w przypadku kampanii SEO efekty przychodzą po co najmniej 3-6 miesiącach. Pierwszym zauważalnym efektem jest wzrost widoczności strony, a dopiero następnie przychodzą również wzrost ruchu i sprzedaży. Bez wątpienia warto jednak czekać na takie rezultaty, o czym możesz się przekonać czytając artykuł “Czy opłaca się czekać na efekty SEO?”, w którym znajdziesz historie naszych klientów i ich czas oczekiwania na pierwsze efekty.

Poniżej możesz zaobserwować wzrost widoczności na frazy w top 50 na stronie hotelu, którego pozycjonowaniem się zajmowaliśmy. Widoczność stopniowo wzrastała, jednak na największe efekty trzeba było poczekać.

Wzrost widoczności strony hotelu na frazy w top50, źródło: Senuto.

Z kolei na kolejnym zdjęciu możesz się przyjrzeć przykładowej zmianie widoczności na konkretne frazy jednego z naszych klientów. Zwróć uwagę na to, że wiele z fraz, które mają teraz większą pozycję, ma wysoką średnią miesięczną liczbę wyszukiwań - taka praca wymagała dużo czasu i zaangażowania, ale przełożyła się z sukcesem na zwiększenie ruchu na stronie, a także na wzrost konwersji.

Przykładowe wzrosty widoczności fraz po pozycjonowaniu strony internetowej hotelu.


Jak reklamować hotel w internecie poprzez SEO?

Sprawdźmy, jak zaplanować skuteczną strategię SEO, która wypromuje hotel w internecie.


Audyt SEO i analiza konkurencji wx

Podstawą przygotowania strategii pozycjonowania hotelu jest audyt SEO strony oraz analiza konkurencji. W trakcie tych działań specjalista SEO ocenia, w jakim stopniu strona jest przystosowana do pozycjonowania oraz jakie prace należy wykonać. Ocenia także, kto stanowi konkurencję hotelu i w jakie działania inwestuje. To pozwala zainspirować się i opracować skuteczny zakres działań.


Wybór słów kluczowych w pozycjonowaniu hotelu

Jak wybierać słowa kluczowe w pozycjonowaniu hotelu? Pamiętaj, że musisz we frazach uwzględnić lokalizację. W przypadku większych miejscowości warto dodać także dzielnicę, w której znajduje się Twój obiekt. Przykład dobrej frazy to “hotel 3-gwiazdkowy Poznań Jeżyce”. Frazy ogólne, takie jak hotel + lokalizacja, przyporządkuj dla strony głównej, ale zadbaj także o rozbudowę witryny o nowe podstrony i do nich przyporządkuj bardziej rozbudowane frazy z długiego ogona. Mogą to być np. Takie frazy, jak “hotel dla rodzin z dziećmi”, hotel dla par. Przygotuj podstrony dla konkretnych atrakcji. Do poszukiwania fraz wykorzystaj narzędzie Google Keyword Planner i szukaj słów kluczowych o relatywnie niedużej konkurencji, dużej liczbie wyszukiwań.


Content marketing w reklamie hotelu w internecie

Nie ma skutecznego pozycjonowania hotelu bez marketingu treści. W przypadku contentu dla hotelu warto zadbać o następujące kwestie:

 • określenie, do kogo kierujemy naszą ofertę - czy będą to rodziny z dziećmi, czy może single czy osoby starsze,
 • dopasowanie treści do sezonowości - inne zalety hotelu i okolicy będziesz prezentował dla lata, a inne dla zimy,
 • zaprezentowanie zalet hotelu, które mogą być ważne dla odbiorców,
 • pisanie językiem korzyści,
 • stworzenie bloga, na którym możesz dzielić się na przykład planami wycieczek po okolicy i sposobami na speðzanie wolnego czasu w blisko położonych miastach.


Optymalizacja techniczna strony hotelu w pozycjonowaniu

W reklamie hotelu za pomocą pozycjonowania nie można zapomnieć o optymalizacji technicznej strony obiektu. Zadbaj o:

 • stworzenie mapy strony oraz pliku robots.txt,
 • optymalizację linków wewnętrznych,
 • optymalizację adresów URL,
 • przygotowanie skutecznych title i description dla każdej podstrony,
 • wdrożenie przekierowań i adresów kanonicznych (w razie potrzeby),
 • optymalizację stron 404,
 • poprawę szybkości działania strony,
 • optymalizację mobilną witryny.


Rozbudowa profilu linków w promocji hotelu

Pozycjonowanie strony hotelu to także pozyskiwanie linków przychodzących. W jaki sposób pozyskujemy linki dla hoteli będących naszymi klientami?

 • Budujemy profil linków w sposób naturalny.
 • Pozyskujemy linki stopniowo i z różnorodnych stron o'dobrej pozycji w Google.
 • Szukamy linków na stronach lokalnych, by wesprzeć lokalne SEO.
 • W razie potrzeby zrzekamy się szkodliwych linkóœ w imieniu klientów.


Pozycjonowanie lokalne hotelu

Jak promować hotel na lokalnym rynku? Nie zapominaj o lokalnym SEO. Opiera się ono o:

 • treści uwzględniające frazy z lokalizacją,
 • stworzenie profilu hotelu w Google (Profil firmy) i uzupełnienie go o istotne elementy, takie jak godziny działania recepcji, dokładna lokalizacja, zdjęcia),
 • pozyskiwanie opinii w profilu firmy w Google,
 • pozyskiwanie linków z lokalnych stron internetowych, np. o miejskim zasięgu (portale informacyjne miasta, lokalne katalogi ogłoszeniowe).

Popraw widoczność strony w internecie


Reklama Google Ads dla hotelu w internecie

Jak reklamować hotel w internecie? Wykorzystaj Google Ads! Formaty, które warto wykorzystać, to:


Jak reklamować hotel w sieci wyszukiwania?

Jak reklamować hotel w internecie? Nie może zabraknąć Twojej reklamy w wyszukiwarce Google. Jak przygotować skuteczną kampanię?

 • Wybierz właściwe słowa kluczowe uwzględniające położenie hotelu, np. hotel 3-gwiazdkowy Międzyzdroje.
 • Określ maksymalną stawkę, którą jesteś w stanie zapłacić za kliknięcie. pamiętaj, że przy popularnych frazach niska stawka może nie wystarczyć.
 • Dodaj w treści reklamy informacje, które mogą skłonić użytkowników do kliknięcia w reklamę, np. o rabacie.
 • Zadbaj o zawartość strony docelowej, która zachęca do konwersji - dodaj atrakcyjne zdjęcia i formularz rezerwacyjny.
 • Dopasuj treść reklamy do strony docelowej.

Za pomocą reklamy Google Ads w sieci wyszukiwania możesz w krótkim czasie zwiększyć ruch na stronie, a także poprawić liczbę rezerwacji dla hotelu.

Przykłady reklamy hotelu w sieci wyszukiwania Google Ads


Jak promować hotel w sieci reklamowej Google?

Reklama w sieci reklamowej Google dla hotelu stanowi dobre uzupełnienie reklamy w sieci wyszukiwania. W ten sposób budujesz świadomość marki i możesz dotrzeć do tysięcy użytkowników przeglądających różnorodne witryny, a także do użytkowników Gmaila.


Jak reklamować hotel poprzez remarketing?

Remarketing to skuteczna reklama do hotelu. Pozwala dotrzeć do osób, które odwiedziły wcześniej Twoją stronę, ale nie zrealizowały celu, np. nie skorzystały z formularza rezerwacyjnego. Za pomocą remarketingu przypomnisz im o swojej ofercie. By wzmocnić przekaz, przygotuj atrakcyjny baner z informacją o dostępnej promocji.


Jak promować hotel za pomocą reklamy video?

Reklama video to również skuteczny sposób na promocję hotelu w internecie. Za pomocą platformy YouTube możesz dotrzeć do użytkowników, którzy oglądają filmy o określonej tematyce. Różnorodne formaty i długości filmów dają duże pole do manewru.


Reklama lokalna dla hotelu w internecie

Jak wypromować hotel na lokalnym rynku i dotrzeć do osób, które znajdują się w pobliżu? Przygotuj reklamę lokalną. Za jej pomocą zaprezentujesz swój hotel osobom znajdującym się w pobliżu, które aktywnie szukają usług hotelowych albo korzystają z map Google.

Szukasz marketingu internetowego dla strony, który da szybkie efekty?


Jak SXO może Ci pomóc wypromować hotel w internecie?

SXO, czyli Search Experience Optimization, jest aktualnie uznawana za najskuteczniejszą strategię promowania stron w internecie. Łączy ona działania SEO i UX, dzięki czemu strona jest świetnie widoczna w sieci, a także jest dostosowana do użytkownika w taki sposób, by zapewnić mu jak najlepsze doświadczenia.

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu SXO? Przeczytaj te artykuły:

Jakie aspekty SXO i optymalizacji konwersji wdrożyć, by zwiększyć liczbę rezerwacji w hotelu?

 • Zadbaj o łatwy dostęp do najważniejszych informacji na stronie, np. o dostępności terminów, warunkach noclegowych i cenach.
 • Umieść podstronę z cennikiem. Poinformuj o wszystkich dodatkowych opłatach.
 • Dodaj referencje klientów na stronach ofertowych.
 • Dodaj atrakcyjne zdjęcia pokazujące zalety Twojego obiektu.
 • Pisz treści dopasowane do potrzeb swojej grupy docelowej - zadbaj o czytelność i użyteczność treści.
 • Popracuj nad optymalizacją mobilną strony, np. w taki sposób, by można było dokonać rezerwacji za pomocą smartfona bez konieczności kontaktu telefonicznego.
 • Dodaj formularz rezerwacji online lub kalendarz prezentujący wolne terminy.

Pamiętaj również o tym, że branża hotelarsko-turystyczna nie ogranicza się jedynie do klientów z Polski - na stronę Twojego hotelu mogą również trafiać osoby z innych krajów, które nie znają języka polskiego, dlatego jedna wersja językowa Twojej oferty zdecydowanie nie wystarczy. Zadbaj o ofertę w wersji anglojęzycznej. Pamiętaj przy tym, że każda wersja językowa miała odpowiednio nałożone atrybuty hreflang. Przy możliwości zmiany języka, warto także zapewnić klientom możliwość płatności w innej walucie.

Jak zwiększyć zaangażowanie użytkowników w witrynie?


Jak promować hotel w mediach społecznościowych? Reklama Facebook Ads i Instagram Ads dla obiektów hotelowych

Jak przygotować skuteczną reklamę hotelu w Facebook Ads? Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

 • Dobrze wybierz cel kampanii - dla hotelu może być to zarówno zasięg, jak i ruch czy konwersje. W ten sposób możesz zyskać więcej polubień (co jest ważne w dobie ograniczania zasięgu organicznego) oraz klientów.
 • Umieść w treściach reklam dowody zaufania społecznego.
 • Wykorzystaj zaawansowane metody kierowania - to pozwoli Ci dotrzeć do naprawdę wąskich grup odbiorców. Wykorzystaj kierowanie na lokalizację, na zainteresowania (np. podróże), na zachowania odbiorców (np. poszukiwanie miejsca noclegowego w Polsce w określonym czasie).
 • Korzystaj z wysokiej jakości zdjęć prezentujących funkcje i udogodnienia obiektu.
 • Postaw na reklamę w formie kolekcji, karuzeli, a także rolek i InstaStories.
 • Wykorzystaj promowanie postów do poprawy zasięgu postów informujących o promocjach, konkursach czy nowych udogodnieniach w hotelu.
 • Wykorzystaj video do reklam zasięgowych w Facebook Ads.
 • Ustaw ograniczenie liczby wyświetleń kampanii skierowanych na zasięgi, aby reklamy nie wyświetlały się zbyt często tym samym użytkownikom, co może powodować zmęczenie.
 • Stwórz reklamę skupioną na generowaniu leadów - wypełnianiu formularzy rezerwacyjnych i formularzy kontaktowych.

Chcesz zwiększyć swoją widoczność w social mediach?


Jak promować hotel w internecie? Stwórz skuteczną strategię. Podsumowanie

Marketing hotelowy, głównie ze względu na dużą konkurencję, nie należy do prostych zadań. Aby osiągnąć sukces w tej dziedzinie musisz przygotować szczegółowy plan działania i stale analizować osiągane efekty, a także wdrażać ewentualne zmiany. Na naszym blogu znajdziesz dużo wskazówek dotyczących skutecznego promowania stron internetowych.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 500 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak reklamować hotel w internecie?

Średnia ocen użytkowników4.89 na podstawie 107 głosów

UDOSTĘPNIJ