Jak promować hotel w internecie? Stwórz skuteczną strategię!

jak promowac hotel w sieci
Spis treści

1. Promowanie hotelu w internecie - wyzwania i trudności

2. Jakie efekty można osiągnąć reklamując hotel w internecie?

3. Jak dobierać frazy do SEO i Google Ads, by promować hotel?

4. Jak SXO może Ci pomóc wypromować hotel?

5. Podsumowanie

Prowadzisz hotel i chcesz go wypromować w sieci, ale nie wiesz jak poradzić sobie z silną konkurencją? Doskonale rozumiemy, jakie może być to trudne, dlatego przygotowaliśmy poradnik, w którym zdradzamy, jaką strategię promowania hotelu w internecie przyjmujemy my, jako agencja widoczni. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz mieć w głowie wiele pomysłów na działania promocyjne dla swojej marki!

Znasz już naszą ofertę? Zobacz, co dla Ciebie zrobimy :)


Promowanie hotelu w internecie - wyzwania i trudności

Rozważania dotyczące tego, jak promować hotel w internecie są zwykle spowodowane tym, że trudno jest się wyróżnić na tle konkurencji. Branża hotelarska jest szeroko rozbudowana, a przez to wysoce konkurencyjna, to właśnie dlatego skuteczne wypromowanie swojej marki jest bardzo trudne. Wbrew pozorom nie wystarczy tutaj atrakcyjna lokalizacja hotelu i przystępna cena - konieczne jest zrealizowanie szerokiej kampanii internetowej.

“Branża hotelarska to bogactwo ofert, ale jednocześnie spora konkurencyjność na rynku. Tworząc treści dla hoteli i pensjonatów trzeba zatem zwrócić uwagę przede wszystkim na wyjątkowość danej oferty i unikalność tekstu. Sztuką jest stworzyć taki opis, który przekona klienta, że właśnie to miejsce będzie dla niego najlepszym wyborem. Czym jeszcze warto się kierować przy tworzeniu treści dla branży hotelarskiej? Jak w każdym przypadku, tak i tutaj kluczowe jest dokładne poznanie klienta oraz grupy, do jakiej kieruje on swoją ofertę. Tworząc treści możemy wówczas zwrócić uwagę na te aspekty, które będą interesować potencjalnych gości odwiedzających obiekt. Inne walory podkreślimy opisując ofertę małego hoteliku w niewielkim miasteczku, inne pensjonatu położonego na łonie natury, a jeszcze inne - pięciogwiazdkowego hotelu w centrum metropolii. Warto również nawiązywać do ciekawych obiektów i miejsc w okolicy wartych zwiedzenia, wspomnieć o zapleczu kulturalnym i gastronomicznym.”

Marta Mrowińska, Copywriterka

Marketing dla hotelu musi się opierać o przemyślaną strategię, która jest nie tylko ambitna, ale również realna. Wielu właścicieli hotelów chciałoby, żeby ich strona internetowa była widoczna w pierwszych wynikach wyszukiwania na ogólne frazy, takie jak na przykład “hotel w górach”, “hotel nad morzem”, “hotel ze spa”. Problemem jest tutaj nieprawidłowa ocena możliwości względem zasobów. Takie efekty oczywiście są możliwie do osiągnięcia, ale wymagają wieloletniej, ciężkiej pracy nad budowaniem strony, widoczności w sieci i zdobywania zaufania użytkowników sieci. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie promocja hotelu na rynku lokalnym - szybciej będziesz mógł/mogła zwiększyć widoczność strony w sieci, a także zwiększyć współczynnik konwersji.


Jakie efekty można osiągnąć reklamując hotel w internecie?

Jako agencja widoczni współpracujemy z różnymi hotelami - prowadzimy dla nich kampanie SEO, Google Ads, SXO, a także zajmujemy się optymalizacją techniczną strony. Przed rozpoczęciem współpracy zawsze przeprowadzamy dokładny audyt strony, a także audyt konkurencji, aby dokładnie wiedzieć, na jakich aspektach należy skupić się priorytetowo.

Najczęstszymi celami, w przypadku marketingu hotelowego, są:

  • wzrost widoczności strony,
  • wzrost ruchu w witrynie,
  • wzrost zapytań o ofertę,
  • wzrost konwersji (czyli najczęściej rezerwacji noclegu).

Zastanawiasz się nad wdrożeniem SEO?

Wśród naszych klientów można znaleźć osoby, które od lat promują swoją działalność w sieci, jak i osoby, które stawiają tu swoje pierwsze kroki. Zawsze edukujemy naszych klientów w zakresie tego, jak długo można oczekiwać na pierwsze efekty działań promocyjnych w tym zakresie. Tak jak w przypadku kampanii Google Ads efekty można obserwować natychmiast, tak w przypadku kampanii SEO efekty przychodzą po co najmniej 3-6 miesiącach. Pierwszym zauważalnym efektem jest wzrost widoczności strony, a dopiero następnie przychodzą również wzrost ruchu i sprzedaży. Bez wątpienia warto jednak czekać na takie rezultaty, o czym możesz się przekonać czytając artykuł “Czy opłaca się czekać na efekty SEO?”, w którym znajdziesz historie naszych klientów i ich czas oczekiwania na pierwsze efekty.

Poniżej możesz zaobserwować wzrost widoczności na frazy w top 50 na stronie hotelu, którego pozycjonowaniem się zajmowaliśmy. Widoczność stopniowo wzrastała, jednak na największe efekty trzeba było poczekać.

Wzrost widoczności strony hotelu na frazy w top50, źródło: Senuto.

Z kolei na kolejnym zdjęciu możesz się przyjrzeć przykładowej zmianie widoczności na konkretne frazy jednego z naszych klientów. Zwróć uwagę na to, że wiele z fraz, które mają teraz większą pozycję, ma wysoką średnią miesięczną liczbę wyszukiwań - taka praca wymagała dużo czasu i zaangażowania, ale przełożyła się z sukcesem na zwiększenie ruchu na stronie, a także na wzrost konwersji.

Przykładowe wzrosty widoczności fraz po pozycjonowaniu strony internetowej hotelu.


Jak dobierać frazy do SEO i Google Ads, by promować hotel?

Jeśli nie wiesz, jak promować hotel, koniecznie powinieneś/powinnaś dowiedzieć się więcej o pozycjonowaniu stron internetowych. SEO jest szczególnie skuteczne w przypadku, gdy promowane są lokalne biznesy, czyli na przykład hotele, hostele, domki letniskowe itp. Musisz jednak pamiętać, że podstawą skutecznej strategii lokalnego SEO są dobrze dobrane słowa kluczowe - powinny one nie tylko odzwierciedlać Twoją ofertę, ale również potrzeby i oczekiwania klientów. Jesteś dumny/dumna z tego, że prowadzisz w Krakowie hotel w stylu loftowym? To świetnie! Musisz jednak wiedzieć, że frazy “hotel w stylu loftowym Kraków” czy nawet “hotel w stylu loftowym” nie przyniosą Ci odbiorców, ponieważ nie są wpisywane przez użytkowników w wyszukiwarce. Musisz znaleźć takie frazy, które będą odzwierciedlać obie strony - Twoją ofertę i potrzeby klientów. W znalezieniu odpowiednich słów kluczowych do promowania hotelu mogą Ci pomóc narzędzia takie jak Semstorm, Ubersuggest, Google Keyword Planner czy też Ahrefs.

Przykładowe frazy lokalne dotyczące branży hotelarskiej - narzędzie Senuto.

Wybierając frazy do pozycjonowania strony swojego hotelu pamiętaj, że Google o różne elementy opiera decyzję o tym, jakie wyniki wyświetli wybranym użytkownikom. Część fraz jest automatycznie uznawana przez Google jako lokalna, dlatego użytkownik nie musi dopisywać nazwy miejscowości, by wyświetliły mu się wyniki w jego okolicy - wystarczy na przykład, że wpisze w wyszukiwarce frazę “hotel blisko mnie”. Co zrobić, żeby Twoja strona wyświetlała się w wynikach wyszukiwania na takie zapytania? Zadbaj o poprawną optymalizację wizytówki w Google Moja Firma, umieść szczegółowe o firmie na swojej stronie (szczególnie pamiętaj o adresie i kontakcie), zadbaj również o posiadanie recenzji i opinii od swoich wcześniejszych klientów. Obecność recenzji sprawi, że stron Twojego hotelu będzie pozycjonowana wyżej w wynikach dla zapytania “blisko mnie”.

Chcesz lepiej zoptymalizować swoją stronę internetową?

Zastanawiasz się nad tym, na jakie frazy kluczowe powinieneś/powinnaś się ostatecznie zdecydować, by skutecznie promować hotel w sieci? Dobrym rozwiązaniem będzie stworzenie strategii opartej o różne rodzaje słów kluczowych.

  • Frazy z nazwą lokalizacji (np. Hotel w Krakowie) - wykorzystanie takich fraz da Ci pewność, że nawet, gdy użytkownik znajduje się w innej miejscowości, znajdzie w wynikach wyszukiwania stronę Twojego hotelu.
  • Frazy ogólne (np. Hotel obok mnie, nowoczesny hotel ze spa) - takie słowa kluczowe pomagają na przykład zwiększyć Twoją widoczność przy geolokalizacji. Co więcej, frazy ogólne pomogą Ci też powoli budować pozycję marki na rynku i dbać o konkretny wizerunek.
  • Frazy z długim ogonem (np. hotel rodzinny kraków, hotel ze spa w krakowie) - dłuższe frazy są rzadziej wyszukiwane, więc są mniej konkurencyjne i łatwiejsze do wypozycjonowania. Mimo, że są one rzadziej wyszukiwane przez użytkowników to częściej przekładają się na konwersję, ponieważ docierają do odbiorców na ostatnim etapie procesu zakupowego, dlatego warto z nich korzystać. Co więcej, widoczność strony na frazy szczegółowe wpływa pozytywnie na zwiększenie widoczności strony na frazy ogólne. W związku z tym, jeżeli będziesz pozycjonować się na frazę “hotel rodzinny kraków”, podniesiesz również widoczność na frazę “hotel kraków”.

Chcesz dowiedzieć się więcej o dobieraniu słów kluczowych, które będą wspierać promowanie hotelu? Sprawdź nasze artykuły:


Jak SXO może Ci pomóc wypromować hotel?

SXO, czyli Search Experience Optimization, jest aktualnie uznawana za najskuteczniejszą strategię promowania stron w internecie. Łączy ona działania SEO i UX, dzięki czemu strona jest świetnie widoczna w sieci, a także jest dostosowana do użytkownika w taki sposób, by zapewnić mu jak najlepsze doświadczenia.

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu SXO? Przeczytaj te artykuły:

Jeśli chcesz projektować swoją stronę zgodnie ze standardami SXO musisz skupić się nie tylko na pozycjonowaniu strony, ale również na tym, by przygotować swoją stronę pod kątem użyteczności. Jeśli chodzi o promowanie hotelu, musisz zadbać o łatwy dostęp do najważniejszych informacji o Twojej ofercie. Upewnij się, że użytkownicy odwiedzający Twoją witrynę z łatwością znajdą informację o lokalizacji hotelu, dostępnych terminach, cenach za nocleg, a także warunkach noclegowych.

Przydatne może się okazać udostępnienie kalendarza z dostępnymi datami do rezerwacji, możesz również zapewnić użytkownikom formularz rezerwacji online. Pamiętaj, że sam proces rezerwacji noclegu w Twoim hotelu powinien być prosty i przyjemny. Zadbaj o tym, by formularz nie zawierał błędów i aby wymagał wprowadzenia jedynie najważniejszych informacji. Bardzo ważne jest to, by proces rezerwacji przebiegał sprawnie, ponieważ wymaga on od użytkownika wprowadzenia wrażliwych danych do systemu - formularz powinien wzbudzać zaufanie.

SXO polega między innymi na projektowaniu pozytywnych doświadczeń użytkowników, dlatego warto zadbać również o wykorzystanie dobrej jakości, atrakcyjnych zdjęć do promowania hotelu. Pamiętaj przy tym, że ważne jest nie tylko zadbanie o poziom wykonania zdjęć, ale również o ich optymalizację. Zbyt duże zdjęcia będą się długo ładować, a także obciążać system - to może spowodować, że użytkownik zdecyduje się opuścić stronę nie finalizując rezerwacji. Podczas dodawania zdjęć na stronę hotelu, pamiętaj także o dodawaniu atrybutu Alt. Roboty Google nie potrafią jeszcze samodzielnie odczytywać treści obrazków i grafik, pomagają im w tym opisy alternatywne - w ten sposób wpływasz na widoczność oferty swojego hotelu w sieci.

O co jeszcze warto zadbać w kontekście SXO? Bardzo ważna jest płynna, logiczna nawigacja witryny i dobrze zrealizowane linkowanie wewnętrzne. Zapewnij użytkownikom proste przełączanie się między różnymi opcjami pokojów do zarezerwowania, aby mogli sprawnie zapoznać się z całą ofertą i wybrać tę, która najbardziej odpowiada ich potrzebom i możliwościom finansowym. Sugerowanie powiązanych stron nie tylko wpływa pozytywnie na doświadczenia użytkowników, ale również pomaga osiągnąć lepsze efekty SEO.

Nie wiesz, jak zadbać o nawigację w swojej witrynie? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami w poniższym artykule:


Zależy Ci na szybkim dotarciu do nowych odbiorców?

Pamiętaj również o tym, że branża hotelarsko-turystyczna nie ogranicza się jedynie do klientów z Polski - na stronę Twojego hotelu mogą również trafiać osoby z innych krajów, które nie znają języka polskiego, dlatego jedna wersja językowa Twojej oferty zdecydowanie nie wystarczy. Powinieneś/powinnaś zadbać co najmniej o to, by Twoja oferta była również przygotowana w wersji anglojęzycznej. Pamiętaj przy tym, że każda wersja językowa miała odpowiednio nałożone atrybuty hreflang. Przy możliwości zmiany języka, warto także zapewnić klientom możliwość płatności w innej walucie.


Jak promować hotel w internecie? Stwórz skuteczną strategię. Podsumowanie

Marketing hotelowy, głównie ze względu na dużą konkurencję, nie należy do prostych zadań. Aby osiągnąć sukces w tej dziedzinie musisz przygotować szczegółowy plan działania i stale analizować osiągane efekty, a także wdrażać ewentualne zmiany. Na naszym blogu znajdziesz dużo wskazówek dotyczących skutecznego promowania stron internetowych.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

opinie

450 pozytywnych opinii

Ponad 450 pozytywnych opinii w Google - to zobowiązuje!

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na Facebooku i Google. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

"Zdaniem naszych klientów jesteśmy skuteczną i profesjonalną firmą, która zawsze dotrzymuje słowa. A przy tym sympatycznymi ludźmi, z którymi dobrze się współpracuje."

 

 

 

Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak promować hotel w internecie? Stwórz skuteczną strategię!

Średnia ocen użytkowników4.89 na podstawie 107 głosów

UDOSTĘPNIJ