7 pomysłów na skuteczny marketing B2B dla sklepów

7 sposobow na skuteczny marketing
Spis treści

• Dlaczego już dziś powinieneś/nnaś zainwestować w marketing internetowy B2B?

• ABC marketingu B2B. Jak przygotować się do realizacji kampanii?

• 7 wskazówek, jak zrealizować skuteczny marketing internetowy B2B

• Podsumowanie

Wielu przedsiębiorców w branży B2B wciąż nie docenia możliwości, jakie zapewnia im marketing internetowy. To świetna forma reklamy, która pomaga zdobyć nowych odbiorców i zwiększyć konwersję. Prowadzisz sprzedaż B2B? W naszym artykule dowiesz się, jak skutecznie wykorzystać marketing internetowy B2B.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Dlaczego już dziś powinieneś/nnaś zainwestować w marketing internetowy B2B?

Rynek e-commerce B2B z każdym rokiem rośnie w siłę, już w 2020 roku został wyceniony na kwotę 14,9 biliona dolarów, co jest kwotą ponad pięciokrotnie większą niż wartość rynku e-commerce B2C (źródło: https://www.statista.com/study/44442/statista-report-b2b-e-commerce/). Handel B2B intensywnie się rozpędza i zakłada się, że w samych Stanach Zjednoczonych do 2023 roku handel elektroniczny B2B będzie stanowił aż 17% całej sprzedaży B2B (źródła: https://www.forrester.com/report/US-B2B-eCommerce-Will-Hit-18-Trillion-By-2023/RES136173). Dla porównania jeszcze przed pandemią ten wskaźnik wynosił tylko 9%, jak podaje raport eMarketer (źródło: https://content-na1.emarketer.com/b2b-best-practices-in-a-covid-19-world). Natomiast według Gartnera do 2025 roku 80% transakcji sprzedaży B2B będzie odbywać się za pośrednictwem kanałów cyfrowych (źródło: https://www.gartner.com/en/newsroom/press-releases/2020-09-15-gartner-says-80--of-b2b-sales-interactions-between-su).

Pandemia sprawiła, że coraz więcej osób działa w sieci i można to zaobserwować w wielu obszarach, również w przestrzeni B2B. To idealny moment, by zainwestować w marketing internetowy B2B - oczekiwania potencjalnych klientów zmieniają się coraz szybciej, a Twoja konkurencja może odpowiedzieć na nie szybciej niż Ty. Przestrzeń B2C już bardzo silne opiera się o marketing internetowy, podobna wizja w najbliższej przyszłości czeka B2B. Jeśli Twoja firma utknęła w starych systemach to najprawdopodobniej dawno nie weryfikowałeś/weryfikowałaś potrzeb swoich odbiorców i trendów na rynku. Im dłużej zwlekasz z dokonaniem zmian, tym trudniej będzie Ci wejść na rynek e-commerce B2B.


ABC marketingu B2B. Jak przygotować się do realizacji kampanii?

Podjęłaś/podjąłeś decyzję o tym, by zrealizować strategię marketingową B2B w internecie? To świetnie! Na początku musisz poświęcić czas na przygotowania i research, aby podjęte działania przyniosły zamierzone skutki.

Określ pozycję Twojej marki - zastanów się nad tym, jak jest postrzegana Twoja marka w branży. Kto, kiedy, dlaczego i jak określa tożsamość Twojej marki? Upewnij się, czy to, w jaki sposób klienci postrzegają Twoją firmę, jest zgodne z tym, jak chcesz być postrzegany/postrzegana.

Zidentyfikuj swoją grupę docelową - czy wiesz, kto tak naprawdę szuka produktów lub usług Twojej marki? To bardzo ważna informacja w procesie promowania marki B2B. Pamiętaj, żeby możliwie najbardziej szczegółowo określić swoją grupę docelową - nie wystarczy na przykład informacja “mężczyzna, w przedziale 30-50 lat, zainteresowany wędkarstwem”. Te dane pomogą Ci stworzyć persony kupujących i zrozumieć, w jaki sposób podejmują decyzje zakupowe i w jaki sposób możesz do nich dotrzeć.

Przeprowadź analizę konkurencji - konieczne sprawdź, w jaki sposób działa Twoja konkurencja w sieci. Pomoże Ci to nie tylko znaleźć niszę dla siebie, ale również lepiej zrozumieć Twoją grupę docelową - dowiesz się, co może ich przekonywać do zakupu. Przeanalizuj przede wszystkim oferty produktów konkurencji, taktykę sprzedaży, treści marketingowe, obecność w mediach społecznościowych, działania SEO i obecność kampaniii Google Ads, strukturę strony.

Zdefiniuj swoje cele - w sieci możesz znaleźć wiele rodzajów reklam, które mogą Ci pomóc promować Twój biznes B2B. Kluczem do sukcesu jest jednak to, żeby wybrać taki rodzaj reklamy i tworzyć takie treści, aby wspierały one dążenie do Twojego celu. Działanie bez określenia swoich planów jest mało efektywne i można je porównać do błądzenia we mgle - gdzieś dotrzesz, ale trudno jest przewidzieć gdzie.

Więcej informacji o tym, jak przygotować się do kampanii reklamowej, możesz dowiedzieć się z naszych wcześniejszych artykułów:


7 wskazówek, jak zrealizować skuteczny marketing internetowy B2B

Chcąc skutecznie realizować reklamę B2B w internecie, należy wiedzieć, jak prezentują się aktualne trendy, a także być świadomym/świadomą tego, w co warto inwestować i jakich efektów można oczekiwać. Poniżej prezentujemy spis wskazówek, dzięki którym Twoja strategia marketingowa B2B będzie mogła przynieść spodziewane efekty.

Zależy Ci na szybkim dotarciu do nowych odbiorców?


Przygotuj dla biznesu B2B witrynę odpowiadającą zasadom SXO

Sprzedając swoje produkty na rynku B2B musisz być pewien/pewna, że Twoja witryna jest przyjazna użytkownikom pod wieloma kątami. Strategia SXO skupia się na tym, by zoptymalizować stronę internetową pod kątem pozycjonowania, a także User Experience. Dbając o te aspekty sprawisz, że użytkownik szybciej trafi na Twoją stronę, chętniej zdecyduje się na konwersję i lepiej zapamięta markę. Przede wszystkim zwróć uwagę na następujące elementy:

  • Odpowiedni dobór słów kluczowych,
  • Optymalizacja techniczna strony,
  • Dostosowanie strony do urządzeń mobilnych,
  • Przygotowanie intuicyjnej nawigacji w witrynie,
  • Szybki proces ładowania się strony,
  • Wysoka jakość treści w witrynie,
  • Spełnienie warunków Core Web Vitals.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zasadach SXO? Sprawdź te artykuły:


Zapewnij różne metody płatności

To w jaki sposób prowadzisz sprzedaż B2B online bardzo znacząco wpływa na to, ile przedsiębiorstw przekonasz do współpracy z Tobą. Im łatwiej klienci będą mogli zrealizować u Ciebie zakup, tym lepiej. Zadbaj o to, by użytkownicy mogli skorzystać z różnych form płatności za zakup. Możesz na przykład włączyć PayPal lub Apple Pay, to może się przyczynić do zwiększenia wygody potencjalnego klienta.


Zadbaj o bezpieczeństwo danych

Na rynku B2C bardzo ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa klientom, ale jeszcze bardziej zwracają na to uwagę klienci B2B. Ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa płatności oraz przetwarzania danych, dlatego korzystaj ze sprawdzonych, solidnych serwerów oraz portali. Pamiętaj również, aby informować użytkowników o tym, w jaki sposób są przetwarzane ich dane. Zadbaj również o to, by Twoi klienci mieli zapewniony prosty sposób na zrezygnowanie z udzielania zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych.


Wykorzystuj treści generowane przez użytkowników

Aby przekonać przedsiębiorcę do tego, że Twoja oferta jest wyjątkowa to właśnie z niej powinien skorzystać, musisz mu dostarczyć konkretne dowody. W tym celu warto wykorzystać zdanie swoich wcześniejszych klientów - zachęć ich do dodawania opinii, recenzji, a także do wystawiania referencji, których treść będziesz mógł/mogła wykorzystać na swojej stronie internetowej. To nie tylko skuteczny sposób na budowanie zaufania i przekonywanie użytkowników do konwersji, ale również na budowanie zaangażowanej społeczności. Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się wyłącznie do tekstowych rekomendacji - możesz prosić klientów o przesłanie referencji w formie wideo lub przesłanie zdjęć z wykorzystaniem Twoich produktów. Taka forma treści bez wątpienia lepiej przyciągnie wzrok innych osób.


Uruchom kampanię Google Ads dla B2B

Jedną ze skutecznych reklam w internecie jest Google Ads dla B2B. Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że efekty przychodzą natychmiast. Wykorzystanie płatnych reklam pozwoli Ci na to, by w szybki sposób dotrzeć do szczegółowo określonej grupy docelowej. Jeżeli wiesz, kto jest Twoim idealnym odbiorcą - Google Ads zapewni Ci sprawne dotarcie do niego, dzięki czemu zyskujesz większa szanse na przekonanie go do konwersji. Reklamę Google Ads możesz również skierować do osób, które już odwiedziły Twoją stronę, lecz z jakiegoś powodu nie zrealizowały konwersji - taka reklama przypomni im o Twojej ofercie. Google Ads dla B2B zapewnia na pewno znacznie szybsze efekty niż pozycjonowanie witryny, co pozwoli przynieść wynik nawet po roku lub dwóch. Musisz jednocześnie pamiętać, że kampania Google Ads dla B2B nie jest rozwiązaniem bez wad - wymaga ona sporego nakładu finansowego, dlatego wiele się na nią nie decyduje. Są jednak sposoby na realizację skutecznej kampaniii Google Ads dla B2B przy skromnym budżecie finansowym - poniżej znajdziesz linki do wpisów blogowych ze wskazówkami w tym temacie.

Chcesz lepiej zoptymalizować swoją stronę internetową?

Chcesz dowiedzieć się, jak zrealizować kampanię PPC dla B2B? Sprawdź nasze artykuły:

Nie wiesz, jak zrealizować skuteczną kampanię Google Ads dla B2B przy małym budżecie? Poniżej znajdziesz przydatne wskazówki:


Stwórz interesującą strategię treści dla B2B

ABC marketingu B2B, jeśli działasz w internecie, opiera się w dużej mierze o tworzenie treści. Wszystko co tworzysz w internecie opiera się o content - opis firmy, opis usług i produktów, treść reklamy, treść postów w mediach społecznościowych i artykuły na blogach. To bardzo ważne, by współpracować z profesjonalistami w tym zakresie - przygotowana treść będzie w dużym stopniu świadczyć o Twojej firmie. Możesz w ten sposób zachęcić potencjalnych klientów do konwersji lub wręcz przeciwnie - całkowicie ich zniechęcić do jakiejkolwiek interakcji. Dobrze zrealizowana strategia treści dla B2B pomoże Ci zwiększyć widoczność marki w sieci, a także zwiększy ruch na stronie i podniesie współczynnik konwersji. Już dzisiaj zastanów się nad tym, co mógłbyś/mogłabyś publikować na firmowym blogu, a także, jakie treści publikować na swoich social mediach.

Jesteś na etapie tworzenia strategii content marketingowej? Przeczytaj nasze artykuły i zadbaj o jej wysoką efektywność:


Przewiduj zmiany, które mogą wpłynąć na sprzedaż B2B

Rozpoczęcie działania w marketingu internetowym to dopiero początek pracy nad skutecznym wypromowaniem Twojej firmy B2B. Wraz z momentem, gdy przestajesz analizować i badać rynek, automatycznie stawiasz się w niższej pozycji niż Twoja konkurencja. Podstawową kwestią jest oczywiście stała analiza Twoich wyników sprzedażowych, widoczności marki w sieci i skuteczność prowadzonej kampani, abyś mógł/mogła wprowadzać ewentualne zmiany, gdy to konieczne. Pamiętaj jednak również o tym, by analizować ogólne zmiany zachodzące w branży - mogą być to aktualizacje systemów często wykorzystywanych na rynku B2B, wprowadzenie nowych technologii do Twojej branży itp. Pamiętaj, że będąc na bieżąco z informacjami z rynku dbasz o to, by zapewniać swoim klientom najwyższej jakości ofertę.

Zastanawiasz się nad wdrożeniem SEO?


7 pomysłów na skuteczny marketingu B2B dla sklepów. Podsumowanie

Marketing internetowy to świetne rozwiązanie dla sprzedaży B2B - możesz w ten sposób zbudować silną markę, dotrzeć do znacznie większej ilości odbiorców, a przede wszystkim pomoże Ci zwiększyć wyniki sprzedażowe. Skup się na tym, by wraz ze swoim zespołem marketingowym opracować szczegółową strategię działania w sieci - na naszym blogu znajdziecie wiele wskazówek dotyczących branży B2B.

 

Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 550 pozytywnych opinii w Google i 80 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: Google i Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Aleksandra Boniecka
Aleksandra Boniecka

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła szereg szkoleń z zakresu SEO, copywritingu, Google Ads oraz content marketingu. Ma doświadczenie w pracy z marketingiem internetowym zarówno w agencji, jak i jako freelancerka. Jest absolwentką studiów na kierunku Komunikacja i Psychologia w Biznesie. Regularnie weryfikuje swoją wiedzę czytając polskie i zagraniczne blogi o marketingu internetowym, a także biorąc udział w kolejnych kursach. Treści, które publikuje, zawsze opiera o najnowsze informacje z branży. Do tworzenia artykułów wykorzystuje takie sprawdzone narzędzia marketingowe np. SENUTO, Ahrefs i SEMSTORM.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
7 pomysłów na skuteczny marketing B2B dla sklepów

Średnia ocen użytkowników4.77 na podstawie 138 głosów

UDOSTĘPNIJ