Co to jest Gołąb?

golab

Algorytm Gołąb to jeden z algorytmów stosowanych w wyszukiwarkach internetowych, który został wprowadzony przez Google w lipcu 2014 roku. Jego głównym celem jest poprawa wyników wyszukiwania dla użytkowników poszukujących lokalnych usług i biznesów. W przeciwieństwie do ogólnych zapytań, algorytm Gołąb koncentruje się na dostarczeniu użytkownikom informacji o lokalnych firmach, które spełniają ich konkretne potrzeby. W tym artykule zapoznamy się z definicją algorytmu Gołąb, jego zasadą działania, zastosowaniami oraz porównaniem z innymi algorytmami.


Gołąb - definicja

Algorytm Gołąb jest częścią szerszego systemu rankingowego Google, który ma na celu dostarczanie użytkownikom wyszukiwarki najbardziej relewantnych i trafnych wyników dla zapytań dotyczących lokalnych usług. Algorytm ten bierze pod uwagę wiele czynników, takich jak lokalizacja użytkownika, informacje o firmach związanych z danym miejscem oraz oceny i opinie użytkowników. Dzięki temu algorytm Gołąb umożliwia użytkownikom znalezienie lokalnych usługodawców, takich jak restauracje, sklepy czy salony usługowe, które są najlepiej dopasowane do ich potrzeb.


Zasada działania algorytmu Gołąb

Algorytm Gołąb działa na podstawie kilku kluczowych czynników. Oto główne aspekty, które wpływają na jego działanie:

 • Lokalizacja użytkownika - algorytm Gołąb bierze pod uwagę położenie geograficzne użytkownika, aby dostarczyć mu wyniki skoncentrowane na lokalnych usługach. To oznacza, że jeśli użytkownik szuka pizzy w swoim sąsiedztwie, algorytm pokaże mu najbliższe restauracje oferujące tę usługę.
 • Informacje o firmach - algorytm Gołąb analizuje informacje o firmach zgromadzone w bazie danych Google Moja Firma, takie jak adres, godziny otwarcia, numer telefonu czy opinie klientów. Dzięki temu może skuteczniej dopasować wyniki wyszukiwania do potrzeb użytkownika.
 • Oceny i opinie użytkowników - algorytm Gołąb bierze pod uwagę recenzje i oceny wystawione przez użytkowników dotyczące różnych firm lokalnych. Pozytywne opinie i wyższe oceny mogą wpłynąć na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.


Zastosowania algorytmu Gołąb

Algorytm Gołąb ma wiele zastosowań i jest szczególnie przydatny dla lokalnych biznesów. Oto kilka obszarów, w których wykorzystuje się ten algorytm:

 • Wyszukiwanie restauracji i kawiarni - dzięki algorytmowi Gołąb użytkownicy mogą łatwo znaleźć restauracje i kawiarnie w ich okolicy, uwzględniając preferencje, takie jak rodzaj kuchni, godziny otwarcia i oceny klientów.
 • Sklepy lokalne - algorytm Gołąb umożliwia użytkownikom wyszukiwanie lokalnych sklepów, takich jak sklepy spożywcze, butiki czy salony kosmetyczne. Mogą oni znaleźć najbliższe miejsca, w których mogą zaspokoić swoje potrzeby zakupowe.
 • Usługi lokalne - jeśli użytkownik potrzebuje konkretnych usług lokalnych, takich jak warsztat samochodowy, pralnia czy usługi remontowe, algorytm Gołąb pomoże mu znaleźć najodpowiedniejsze firmy w jego okolicy.


Zalety i ograniczenia

Algorytm Gołąb ma wiele zalet, które przynoszą korzyści zarówno użytkownikom, jak i lokalnym biznesom. Oto główne zalety tego algorytmu:

 • Personalizacja wyników - dzięki algorytmowi Gołąb użytkownicy otrzymują wyniki wyszukiwania dostosowane do ich lokalizacji i preferencji. To pozwala im znaleźć dokładnie to, czego szukają w ich okolicy.
 • Wyróżnienie lokalnych biznesów - algorytm Gołąb umożliwia lokalnym biznesom zdobycie większej widoczności w wynikach wyszukiwania, co może przyczynić się do zwiększenia ruchu na stronie internetowej i generowania większej liczby potencjalnych klientów.
 • Ułatwienie dla użytkowników mobilnych - algorytm Gołąb jest szczególnie istotny dla użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych, którzy często szukają lokalnych usług w czasie rzeczywistym, gdy są w podróży lub w pobliżu konkretnego miejsca.

Należy jednak pamiętać, że algorytm Gołąb ma również pewne ograniczenia. Niektóre z nich to:

 • Brak precyzji w niektórych przypadkach - mimo że algorytm Gołąb stara się dostarczyć jak najbardziej trafne wyniki, w niektórych przypadkach może się zdarzyć, że firma otrzyma wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania pomimo niższej jakości usług.
 • Zależność od danych firm - algorytm Gołąb opiera się na danych firm dostępnych w bazie danych Google Moja Firma. Jeśli informacje te są nieaktualne lub niekompletne, może to wpłynąć na wyniki wyszukiwania.


Porównanie z innymi algorytmami

Algorytm Gołąb różni się od innych algorytmów stosowanych w wyszukiwarkach, takich jak algorytm PageRank czy algorytm RankBrain. Oto kilka różnic:

 1. Obszar skoncentrowania: Algorytm Gołąb skupia się głównie na wyszukiwaniu lokalnych usług, podczas gdy algorytm PageRank koncentruje się na ocenie popularności strony, a algorytm RankBrain wykorzystuje sztuczną inteligencję do rozumienia zapytań użytkowników.
 2. Dane wejściowe: Algorytm Gołąb wykorzystuje dane firm lokalnych, takie jak informacje z Google Moja Firma, oceny i opinie klientów. W przypadku algorytmu PageRank dane wejściowe obejmują linki do strony, a algorytm RankBrain analizuje zapytania użytkowników.
 3. Wyniki wyszukiwania: Algorytm Gołąb dostarcza użytkownikom wyniki skoncentrowane na lokalnych usługach, podczas gdy algorytmy PageRank i RankBrain mają na celu dostarczanie ogólnych i trafnych wyników wyszukiwania.


Podsumowanie

Algorytm Gołąb jest ważnym elementem systemu rankingowego Google, który pomaga użytkownikom w wyszukiwaniu lokalnych usług. Dzięki uwzględnieniu lokalizacji użytkownika i informacji o firmach związanych z danym miejscem, algorytm Gołąb dostarcza trafne i spersonalizowane wyniki wyszukiwania. Wzmacnia to widoczność lokalnych biznesów i ułatwia użytkownikom znalezienie odpowiednich usług w ich okolicy. Jednak jak każdy algorytm, również algorytm Gołąb ma swoje ograniczenia i wymaga regularnej aktualizacji, aby zapewnić jak najlepsze doświadczenia wyszukiwania dla użytkowników.

 

Bezpłatna konsultacja eksperta
Wyślij zapytanie
Wyślij
Karolina Dopierała
Karolina Dopierała

Specjalistka ds. marketingu internetowego. Ukończyła studia na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja o specjalizacji Nowe media. Swoją wiedzę uzupełnia na szkoleniach z zakresu copywritingu, strategii marki, SEO, Google Ads i Analytics.

W swojej pracy dba o przejrzysty wizerunek Widocznych i budowanie rozpoznawalności agencji. Zagłębia się w tajniki mediów społecznościowych, optymalizacji strony internetowej oraz marketingu w szerokim tego słowa znaczeniu.

W wolnej chwili Karolina lubi wpaść w wir książek o tematyce fantasy lub fotografować świat i ludzi przez pryzmat starych aparatów analogowych.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Co to jest Gołąb?
Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu. Badź pierwszy
UDOSTĘPNIJ