14 trików seo dla sklepu. Poznaj je wszystkie!

14 niezbednych strategii SEO dla Twojego sklepu
Spis treści

• Najlepsze metody SEO dla sklepu internetowego

• Znajdź słowa kluczowe uwzględniające intencje kupującego

• Nie zapomnij o frazach typu long tail

• Zoptymalizuj strony produktowe

• Upewnij się, że Twoja witryna jest przyjazna dla użytkownika

• Użyj prostej struktury adresów URL

• Zoptymalizuj title i description

• Użyj danych strukturalnych Schema.org

• Unikaj duplikacji treści

• Zoptymalizuj wezwania do działania

• Zadbaj o szybkość ładowania Twojej strony

• Stwórz wysokiej jakości profil linków przychodzących

• Dodaj mapę witryny

• Dodaj czat na żywo

• Dodaj do strony sekcję z opiniami klientów

• Podsumowanie

Chcesz zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie e-commerce, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Jest jedna rzecz, o której być może nie pomyślałeś. SEO! Pozycjonowanie sklepu to strategia wybierana przez wielu przedsiębiorców na całym świecie. Pozwala ona zwiększyć widoczność strony w wynikach wyszukiwania, co bezpośrednio wpływa na wzrost liczby potencjalnych klientów. W tym artykule poznasz najlepsze praktyki SEO dla sklepu internetowego, które pozwolą Ci prześcignąć konkurencję!

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Najlepsze metody SEO dla sklepu internetowego

Skuteczna strategia SEO (Search Engine Optimization) może być kluczem do sukcesu Twojego sklepu internetowego. Optymalizacja witryny pod kątem wyszukiwarek przyczynia się do wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania, przyciągając organiczny ruch i zwiększając sprzedaż. Przedstawiamy najlepsze metody SEO dla sklepów internetowych, które pomogą Ci zwiększyć widoczność online i przyciągnąć odpowiednią grupę docelową.


1. Znajdź słowa kluczowe uwzględniające intencje kupującego

Aby skutecznie zoptymalizować sklep online pod kątem SEO, niezbędne jest znalezienie słów kluczowych, które uwzględniają intencje i potrzeby kupującego. W tym celu skup się na identyfikacji zapytań, które potencjalni klienci wpisują w wyszukiwarkę, gdy szukają produktów lub usług z Twojej oferty. Użyj do tego specjalistycznych narzędzi, takich jak Google Keyword Planner, Ahrefs czy Senuto.

Gdy już odnajdziesz właściwe frazy kluczowe, umieść je w swoich treściach na stronie sklepu, np. w artykułach blogowych lub na stronach ofertowych. Użytkownicy przechodzą przez kilka etapów, zanim dotrą do Twojego sklepu, np. w fazie badań wpisują frazy takie jak „najlepsze smartfony 2023”, a gdy są już na etapie rozważania, mogą wyszukiwać hasła takie jak „lepszy iPhone czy Samsung". Jak widzisz, na każdym etapie swojej ścieżki zakupowej, klienci szukają różnych informacji. Dlatego też ważne jest, aby tworzyć treści, które zawierają odpowiedzi na pytania Twoich odbiorców i uwzględniają ich potrzeby.


2. Nie zapomnij o frazach typu long tail

W ramach strategii SEO dla sklepu online bardzo skuteczną praktyką jest wykorzystanie fraz typu long tail. Te długie, specyficzne frazy kluczowe są niezwykle istotne dla skutecznego pozycjonowania. Co sprawia, że są one tak wartościowe? Przede wszystkim, frazy long tail są mniej konkurencyjne, co oznacza, że wykorzystując je, możesz łatwiej zdobyć lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania. Jednak to nie wszystko — ich kluczową zaletą jest to, że przyciągają użytkowników o wysokiej intencji zakupowej. Dzięki swojej precyzji te frazy doskonale odpowiadają na bardzo konkretną potrzebę klientów. Przykładowo, zamiast używać ogólnej frazy kluczowej „kurtki na wiosnę” sklep odzieżowy może wykorzystać hasło takie jak „kurtki wiosenne damskie dżinsowe". Tak szczegółowa fraza przyciąga bardziej zaangażowanych użytkowników, którzy są już blisko podjęcia decyzji o zakupie.


3. Zoptymalizuj strony produktowe

W ramach SEO dla sklepu online niezbędną strategią jest optymalizacja stron produktowych. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu tych stron możesz bezpośrednio wpłynąć na widoczność w wynikach wyszukiwania i z powodzeniem przyciągać nowych klientów. Jak zatem przeprowadzić optymalizację stron produktowych?

 • Przede wszystkim ważne jest wykorzystanie odpowiednich słów kluczowych w tytułach, opisach i nagłówkach na stronie. Słowa kluczowe powinny być związane zarówno z nazwą produktu, jak i z zapytaniami, które potencjalni klienci mogą wpisywać w wyszukiwarce.
 • Ważne jest również dostarczanie unikalnych i wartościowych treści na stronach produktowych, które opisują produkty w sposób szczegółowy, użyteczny i przekonujący.
 • Dodatkowo należy pamiętać o czytelności i łatwości nawigacji na stronie, aby użytkownicy mogli łatwo odnaleźć interesujące ich informacje.
 • Nie można zapominać również o optymalizacji elementów technicznych, takich jak szybkość ładowania strony i responsywność na różnych urządzeniach.
 • Na koniec należy też zadbać o skuteczne wezwania do działania, które zmotywują użytkowników do zakupu oraz atrakcyjne zdjęcia produktu, które zatrzymają uwagę klienta.

Przykładowa, dobrze zoptymalizowana, strona produktowa.


4. Upewnij się, że Twoja witryna jest przyjazna dla użytkownika

Optymalizacja stron produktowych jest bardzo ważna, ale nie możesz zapominać o innych miejscach w Twojej witrynie — upewnij się, że cały Twój sklep internetowy jest przyjazny dla użytkownika. To istotne, ponieważ oprócz przyciągania potencjalnych klientów na stronę, ważne jest również zatrzymanie ich uwagi. Oto kilka kroków, które warto podjąć w celu zapewnienia wygody użytkownika na stronie:

 • Responsywność - upewnij się, że Twoja witryna jest dostosowana do różnych urządzeń, zarówno do komputerów, jak i smartfonów i tabletów.
 • Przejrzysty interfejs - zastosuj prosty i schludny projekt sklepu internetowego, który umożliwi klientom łatwą nawigację po stronie. Sprawdź, jak optymalizować stronę główną sklepu e-commerce
 • Szybkość ładowania strony - skróć czas ładowania strony, aby uniknąć frustracji użytkowników i poprawić ich doświadczenie na stronie.
 • Jakość treści - dostarczaj wysokiej jakości treści, które są pomocne, interesujące i odpowiednie dla Twojej grupy docelowej.
 • Łatwo dostępne dane kontaktowe - upewnij się, że dane kontaktowe lub formularz kontaktowy są łatwo dostępne na Twojej stronie.
 • Skrócony proces zakupowy - umożliwiaj klientom dokonanie szybkich zakupów, np. możesz wprowadzić możliwość zakupów bez rejestracji i wykonania szybkiej płatność (BLIK, Google Pay, Apple Pay).

Dowiedz się więcej o User Experience:

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


5. Użyj prostej struktury adresów URL

Adresy URL są nie tylko sposobem nawigacji po stronie, ale także mają wpływ na widoczność Twojej witryny w wynikach wyszukiwania. Oto kilka wskazówek, które warto wziąć pod uwagę, aby zoptymalizować strukturę adresów URL:

 • URL powinny być krótkie, zwięzłe i dokładnie określać co znajduje się na stronie. Przejrzysta struktura adresów ułatwia zarówno użytkownikom, jak i wyszukiwarkom zrozumienie zawartości strony.
 • Użyj odpowiednich słów kluczowych w adresach URL. Skup się na precyzyjnych terminach związanych z treścią strony, co pomoże robotom Google zidentyfikować tematykę Twojej witryny.
 • Stosuj tylko litery, cyfry i myślniki w adresach URL. Unikaj znaków specjalnych, takich jak znaki interpunkcyjne czy znaki specjalne, które mogą powodować problemy z indeksowaniem przez wyszukiwarki.
  Jeśli konieczne jest wprowadzenie zmian w strukturze adresów URL, zastosuj odpowiednie przekierowania, takie jak przekierowanie 301, aby uniknąć utraty linków i zachować wartość SEO.


6. Zoptymalizuj title i description

Title i description to kolejne elementy witryny, które mają duże znaczenie w optymalizacji SEO dla sklepów e-commerce. Title to tytuł strony, który pojawia się na pasku przeglądarki oraz w wynikach wyszukiwania. To pierwsze, co widzą użytkownicy i roboty wyszukiwarek, dlatego musi być atrakcyjny, jednoznaczny i odzwierciedlać treść strony. Ważne jest, aby w tytule zawrzeć istotne słowa kluczowe, które są powiązane z produktem lub usługą oferowaną przez sklep. Dzięki odpowiednio skonstruowanemu title możesz bardzo skutecznie zwiększyć klikalność i osiągać lepsze pozycje w SERP. Z kolei description jest krótkim opisem zawierającym informacje o zawartości strony. Powinien on być zwięzły, przekonujący i zawierać kluczowe słowa, które przyciągną uwagę użytkowników. Zarówno title, jak i description powinny być unikalne dla każdej strony, aby uniknąć powtarzania się treści.

Lokalizacja title i description.


7. Użyj danych strukturalnych Schema.org

Wykorzystanie danych strukturalnych Schema.org to jedna z kluczowych praktyk SEO, która może znacznie poprawić widoczność i atrakcyjność sklepu online. Dane strukturalne to zbiór mikrodanych, które pozwalają stronie internetowej dostarczać dodatkowe informacje dla wyszukiwarek. Dzięki nim możliwe jest również wyświetlanie fragmentów rozszerzonych, czyli rich snippets, które bardzo skutecznie zwiększają atrakcyjność strony w wynikach wyszukiwania. Dane strukturalne Schema.org umożliwiają sklepowi online wyróżnienie się wśród konkurencji, przyciągnięcie uwagi użytkowników i zwiększenie współczynnika klikalności. Ponadto, korzystając z tych danych, pomagasz robotom Google lepiej zrozumieć treść strony, co może przekładać się na lepsze pozycje w wynikach organicznych.

Sprawdź więcej informacji na temat rich snippets:


8. Unikaj duplikacji treści

Duplikacja treści to jedno z najczęstszych problemów SEO, z którymi mogą zmagać się sklepy internetowe. Google i inne wyszukiwarki preferują unikalne treści i mogą obniżać ranking strony, jeśli zauważą, że zawiera ona duplikaty.

Duplikacja treści może wystąpić na różne sposoby. Przykładowo, jeśli prowadzisz sklep z odzieżą, istnieje możliwość posiadania kilku stron produktowych dla różnych kolorów tej samej bluzki. Jeżeli opis dla każdej z tych stron jest identyczny, możesz napotkać problem z duplikacją treści. Podobnie, korzystanie z gotowych opisów produktów dostarczanych przez producenta, które są wykorzystywane przez wiele innych sklepów, również może prowadzić do powielania treści. W takiej sytuacji ważne jest stworzenie własnych, unikalnych opisów dla każdego produktu.

Jednym ze sposobów na identyfikację problemów z duplikacją treści jest użycie narzędzi SEO, takich jak Screaming Frog czy Netpeak Spider. Te narzędzia umożliwiają identyfikację stron, które mogą mieć zduplikowane treści, co pozwoli Ci podjąć odpowiednie działania optymalizacji tekstów w witrynie.


9. Zoptymalizuj wezwania do działania

Wezwania do działania to nieodłączny element każdego sklepu internetowego. Są to proste hasła, które zachęcają użytkowników do podjęcia konkretnej akcji, np. „Dodaj do koszyka”, „Kup teraz” czy „Zapisz się do newslettera". Odpowiednio zoptymalizowane CTA mogą znacznie zwiększyć konwersje i sprzedaż w sklepie e-commerce:

 • Optymalizacja CTA zaczyna się od ich widoczności - powinny one być łatwe do odróżnienia od innych elementów na stronie. Możesz to osiągnąć poprzez użycie kontrastujących kolorów, większych rozmiarów czcionki czy wyraźnych przycisków.
 • Drugim ważnym aspektem jest treść CTA - hasła powinny być proste, jasne i bezpośrednie. Użytkownik powinien natychmiast zrozumieć, co się stanie, jeśli kliknie CTA. Unikaj niejasnych lub ogólnych fraz, takich jak „Kliknij tutaj”, na rzecz konkretnych i korzystnych, jak „Kup teraz i skorzystaj z darmowej dostawy".
 • Lokalizacja CTA na stronie również ma znaczenie - wezwania do działania powinny być umieszczane tam, gdzie użytkownik naturalnie kończy czytanie, np. na końcu opisu produktu lub artykułu na blogu.
 • Na koniec, najlepszym sposobem na optymalizację CTA jest testowanie - spróbuj różnych wersji, zmieniaj treść, kolory, rozmiary czy położenie, a następnie zobacz, co działa najlepiej dla Twojego sklepu. Do analizowania różnych wersji CTA najlepiej sprawdzi się test A/B.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


10. Zadbaj o szybkość ładowania Twojej strony

Zapewnienie szybkiego ładowania strony jest w tych czasach obowiązkowe - użytkownicy oczekują natychmiastowych rezultatów, a opóźnione ładowanie strony może prowadzić do frustracji i zniechęcenia. Wpływa to nie tylko na doświadczenie użytkowników, ale także na pozycję w wynikach wyszukiwania. Wyszukiwarki, takie jak Google, przywiązują coraz większą wagę do czasu ładowania stron i uwzględniają ten czynnik w swoich algorytmach rankingowych. Sprawdź inne, ważne czynniki rankingowe Google.

Poznaj kilka skutecznych sposobów na poprawę szybkości ładowania strony:

 • Zoptymalizuj rozmiar i format obrazów, zachowując przy tym odpowiednią jakość - polecany format zdjęć lub grafik to JPG.
 • Zadbaj o wydajny hosting, który zapewni stabilne i szybkie działanie strony.
 • Zminimalizuj ilości kodu - usunięcie niepotrzebnych wtyczek oraz skompresowanie plików CSS i JavaScript może być bardzo korzystne.
 • Dodatkowo możesz skorzystać z technologii buforowania, takiej jak pamięć podręczna przeglądarki, aby przyspieszyć kolejne ładowanie strony dla powracających użytkowników.

Przykład konkretnego i jasnego CTA.


11. Stwórz wysokiej jakości profil linków przychodzących

Tworzenie profilu linków przychodzących o wysokiej jakości jest niezbędnym elementem strategi pozycjonowania dla sklepów online. Roboty Google przywiązują dużą wagę do linków przychodzących, traktując je jako głosy zaufania i autorytetu dla Twojej strony. Jednak nie chodzi tylko o ilość linków, ale także o ich jakość. Warto starać się, aby pochodziły one z renomowanych i związanych z branżą stron internetowych. Ważne jest również, aby linki były naturalne i organiczne, pochodzące z prawdziwych źródeł, a nie ze sztucznie generowanych lub spamowych witryn.

Jednym ze sposobów na zdobycie wartościowych linków jest tworzenie wysokiej jakości treści, które są atrakcyjne dla innych witryn i zachęcają do udostępniania oraz linkowania. Możesz również korzystać z technik takich jak budowanie relacji z innymi właścicielami stron, udział w branżowych wydarzeniach czy publikowanie gościnnych artykułów na renomowanych witrynach. Pamiętaj jednak, że budowanie profilu linków to proces długoterminowy, który wymaga czasu, wysiłku i stałego monitorowania. Sprawdź, jak analizować profil linków na stronie.


12. Dodaj mapę witryny

Dodanie mapy witryny to jedna z istotnych praktyk SEO dla sklepów online, którą zdecydowanie warto zastosować. Mapa witryny, znana również jako XML sitemap, jest plikiem specjalnego formatu, który zawiera listę wszystkich stron w obrębie Twojego sklepu online. Jej głównym celem jest ułatwienie wyszukiwarkom indeksowania i zrozumienia struktury Twojej witryny. Mapa witryny dostarcza wyszukiwarkom wskazówek dotyczących ważności, aktualizacji i priorytetu poszczególnych stron. Dodatkowo mapa witryny umożliwia sklepom online informowanie wyszukiwarek o zmianach w treści, takich jak dodawanie nowych produktów czy aktualizowanie opisów. Dzięki temu wyszukiwarki mogą szybko odnaleźć i zaindeksować te zmiany, co przekłada się na szybsze pojawienie się ich w wynikach wyszukiwania. Warto również pamiętać, że mapa witryny jest przydatna nie tylko dla wyszukiwarek, ale również dla użytkowników. Może ona pełnić rolę nawigacyjną, umożliwiając klientom łatwe poruszanie po stronach Twojego sklepu online. Zobacz, jak szybko stworzyć mapę strony.


13. Dodaj czat na żywo

Dodanie czatu na żywo to innowacyjny sposób na interakcję z klientami, poprawę obsługi i zdobycie cennych informacji zwrotnych. Przy okazji wpływa pozytywnie na SEO, przyczyniając się do zwiększenia ruchu na stronie, lepszej widoczności w wyszukiwarkach i budowania silnej relacji z klientami. Czat na żywo to narzędzie komunikacji, które umożliwia bezpośredni kontakt między klientami a sklepem. Wprowadzenie czatu na żywo na stronie internetowej pozwala na natychmiastową interakcję i wsparcie dla potencjalnych i obecnych klientów. Wpływa to na poprawę jakości obsługi klienta oraz zwiększenie zaangażowania i satysfakcji użytkowników. Co więcej, czat na żywo może też być korzystny dla SEO. Dzięki bezpośredniej interakcji sklep może zgromadzić cenne informacje zwrotne od klientów, które mogą być wykorzystane do ulepszania produktów i usług. Ponadto czat na żywo umożliwia zdobycie unikalnych i wartościowych słów kluczowych, które warto później wykorzystać do optymalizacji treści na stronie.

Czat na żywo na wyświetlany na stronie internetowej.


14. Dodaj do strony sekcję z opiniami klientów

Dodanie sekcji z opiniami klientów na stronie sklepu ma duże znaczenie zarówno dla użytkowników, jak i dla optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Opinie klientów stanowią istotne źródło informacji dla potencjalnych nabywców, którzy często polegają na nich przed dokonaniem zakupu. Prezentowanie autentycznych opinii przyczynia się więc do zwiększenia zaufania i budowania pozytywnego wizerunku marki. Ponadto, opinie są cennym źródłem treści generowanym przez użytkowników, zawierającym unikalne słowa kluczowe. Wyszukiwarki wysoko oceniają tego typu treści, co przekłada się na lepszą widoczność sklepu w wynikach wyszukiwania. Sekcja z opiniami nie tylko zwiększa zaangażowanie użytkowników, ale także wspomaga proces konwersji oraz zdobycie przewagi konkurencyjnej. Sprawdź najlepsze taktyki pozyskiwania opinii od klientów.

Sekcja z opiniami klientów na stronie sklepu.


14 niezbędnych strategii SEO dla Twojego sklepu. Poznaj je wszystkie! Podsumowanie

Pozycjonowanie sklepu nie jest łatwe, ale z pewnością warte poświęconego czasu. Efekty uzyskane dzięki SEO są długotrwałe - zapewniają stały ruch i przypływ w nowych użytkowników na stronę. Stosując strategie takie jak wykorzystanie fraz typu long tail, optymalizacja szybkości ładowania strony czy dodanie mapy witryny, możesz znacznie zwiększyć widoczność swojego sklepu w wynikach wyszukiwania, co z pewnością przełoży się na wzrost sprzedaży. Nie czekaj dłużej i rozpocznij działania SEO w swoim sklepie e-commerce! 

Jak zwiększyć widoczność mojego sklepu internetowego w wynikach wyszukiwania?
Down arrow

Aby zwiększyć widoczność sklepu e-commerce w wynikach wyszukiwania, warto skoncentrować się na praktykach SEO, takich jak zoptymalizowanie słów kluczowych, tworzenie wartościowych treści, budowanie profilu linków przychodzących, optymalizacja strony pod kątem mobilności i szybkości ładowania strony.

Jakie narzędzia SEO są przydatne do optymalizacji sklepu online?
Down arrow

Podczas optymalizacji sklepu online warto użyć narzędzi do monitorowania słów kluczowych, np. Google Keyword Planner czy Ahrefs oraz do analizy efektywność działań, np. Google Analytics 4. Możesz także wykorzystać PageSpeed Insights, by sprawdzić szybkość ładowania strony oraz Google Search Console, które umożliwia wykrycie duplikacji treści.

Jak monitorować i mierzyć efektywność działań SEO w sklepie internetowym?
Down arrow

Aby monitorować i mierzyć efektywność działań SEO w sklepie internetowym, warto korzystać z narzędzi takich jak Google Analytics 4, które dostarcza Ci dane o ruchu na stronie, słowach kluczowych, wskaźnikach konwersji itp. Możesz również śledzić pozycje w wynikach wyszukiwania dla określonych słów kluczowych, analizować wskaźniki takie jak czas przebywania na stronie, współczynnik odrzuceń i ścieżki nawigacji użytkowników.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
14 trików seo dla sklepu. Poznaj je wszystkie!

Średnia ocen użytkowników2.96 na podstawie 137 głosów

UDOSTĘPNIJ