Marketing a reklama — podobieństwa i wzajemne relacje

marketing a reklama podobienstwa i wzajemne relacje
Spis treści

• Marketing a reklama — definicje

• Jakie są rodzaje marketingu w internecie?

• Rodzaje reklam

• Marketing vs. reklama. Różnice

• Jak zaplanować komunikację marketingową?

• Podsumowanie

Pojęcia „marketing” i „reklama” stanowią tak zgrany duet, że czasem w powszechnym rozumieniu zaciera się granica między nimi. Jednak choć dotyczą podobnych zjawisk, znaczą co innego i stanowią różne narzędzia w świecie biznesu. Czym jest marketing, a czym reklama? Co je łączy, a w czym się od siebie różnią?

Z artykułu dowiesz się:

 • jakie są obszary wspólne pomiędzy marketingiem a reklamą i jakie mają cele?
 • w jaki sposób marketing wpływa na budowanie wizerunku marki, a jak wpisuje się w ten proces reklam ?
 • jakie są różnice między marketingiem a reklamą, a jak się one uzupełniają?

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Marketing a reklama — definicje

Marketing i reklama to pojęcia, które są ze sobą ściśle związane, ale jednak nie oznaczają tego samego. Czym są reklama i marketing? Sprawdźmy definicje obu pojęć.


Co to jest marketing?

Marketing to kompleksowe działania, polegające na promowaniu i sprzedaży produktów lub usług. Obejmuje szeroki zakres prac, począwszy od badań rynku i rozwoju produktu, aż po tworzenie strategii angażujących potencjalnych klientów. W gruncie rzeczy marketing kładzie fundamenty pod relację marki z jej odbiorcami.

Warto wyjaśnić jeszcze jedno pojęcie, które bywa mylone z marketingiem — branding. To budowanie i zarządzanie marką. Marka to nie tylko logo czy nazwa firmy, ale także cała identyfikacja i wizerunek, który kształtuje postrzeganie firmy w oczach klientów. Choć marketing i branding wiążą się ze sobą, to stanowią odrębne elementy, które każdy przedsiębiorca powinien zrozumieć. Branding definiuje, kim jesteś, podczas gdy marketing przekazuje tę definicję światu.


Na czym polega marketing mix?

Marketing mix to działania potrzebne podczas wprowadzania nowego produktu lub usługi na rynek. Koncepcja ta opiera się na równoważeniu czterech kluczowych elementów, znanych jako 4P:

 • produkt (product) — towar lub usługa, którą oferujesz swoim klientom i dzięki której zaspokajasz ich potrzeby;
 • cena (price) — kwota, jaką klient będzie skłonny zapłacić za Twój produkt lub usługę;
 • miejsce dystrybucji (place) — metody dystrybucji produktu lub usługi; przy sprzedaży stacjonarnej tym miejscem będzie fizyczny sklep, a przy usłudze online Twoja strona internetowa;
 • promocja (promotion) — sposoby reklamy produktu lub usługi wśród potencjalnych klientów (przy sprzedaży online obejmuje to np. pozycjonowanie stron czy płatne reklamy Google Ads, Facebook Ads czy Instagram Ads).

Włączenie tych czterech składników zapewnia, że oferta jest atrakcyjna i dostępna dla klientów w odpowiednim czasie i miejscu. Marketing mix w kontekście usług rozszerzono o trzy elementy, tworząc model 7P. Oprócz czterech tradycyjnych aspektów dodano:

 • ludzie (people) - dotyczy pracowników i klientów, kluczowych dla tworzenia korzystnych usług;
 • proces (process) — obejmuje procesy produkcyjne, obsługę klienta i sprzedaż, kluczowe dla dostarczania wartościowej usługi;
 • dowód rzeczowy (physical evidence) - elementy widoczne dla użytkowników, takie jak logo czy opakowanie, powinny być zgodne z wartościami firmy. Na przykład, jeśli oferujesz produkty wegańskie, zadbaj o to, by opakowanie i wizerunek marki kojarzyły się z troską o środowisko.

Dowiedz się więcej na temat marketingu:


Czym jest reklama?

Reklama to jedna z części marketingu, która skupia się na promocji produktów lub usług poprzez płatne komunikaty marketingowe, które są kierowane do docelowej grupy odbiorców. Reklama ma na celu zwrócenie uwagi, zainteresowanie i przekonanie potencjalnych klientów do zakupu produktu lub skorzystania z usługi.


Marketing vs reklama — role

Czym konkretnie różnią się marketing i reklama? Marketing obejmuje cały proces działań promocyjnych, począwszy od analizy rynku i konkurencji po dostarczenie produktu lub usługi klientowi. Jest to bardziej ogólna koncepcja, która uwzględnia wiele elementów, takich jak badania, planowanie strategii i zarządzanie relacjami z klientami. Z kolei reklama jest konkretną częścią strategii marketingowej i wykorzystuje różne narzędzia i media, takie jak telewizja, radio, Internet, prasa, plakaty, czy media społecznościowe, aby przekazywać przekaz reklamowy. Jej głównym celem jest budowanie świadomości marki, zachęcanie do zakupu oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku produktu lub usługi.


Jakie są rodzaje marketingu w internecie?

Strategie marketingowe stanowią wachlarz różnych opcji, z których każda koncentruje się na określonym obszarze promocji. Przyjrzymy się im bliżej, by stwierdzić, jakie metody najlepiej pomogą osiągnąć konkretne cele biznesowe.


Content marketing

Content marketing opiera się na tworzeniu i udostępnianiu wartościowych treści, których celem jest przykucie uwagi odbiorcy i zachęcenie go do zostania klientem marki. Treści te powinny być zgodne z grupą docelową marki oraz jej potrzebami. Poruszasz ciekawe i przydatne dla odbiorców tematy, a dzięki temu budujesz z nimi długotrwałe relacje. Na przykład marka Dove prowadzi kampanie promujące pozytywny wizerunek ciała i samoakceptację. Ich reklamy często nie mówią o produktach tej marki, ale podkreślają różnorodność piękna i są chętnie udostępniane przez odbiorców. Z kolei platforma Airbnb wykorzystuje w swojej promocji treści tworzone przez użytkowników (User Generated Content), podkreślając ciekawe podróże i historie, dla których usługa Airbnb była tłem. Jakie formaty można wykorzystać w ramach content marketingu?

 • blog — skutecznie zatrzymuje użytkowników na stronie, co poprawia pozycję Twojej witryny w organicznych wynikach wyszukiwania, zwłaszcza gdy treści zawierają rzetelne, wartościowe i przydatne informacje informacji i zdobywają popularność dzięki poleceniom;
 • wideo — ciekawy format, oparty na dzieleniu się wiedzą, buduje zaufanie i oferuje klientom wartość większą, niż sam produkt; możesz go wykorzystać np. do poradników i recenzji produktowych;
 • poradnik — świetny sposób na komunikację z odbiorcą; z jednej strony opisujesz oferowane produkty i usługi, podkreślając ich korzyści, z drugiej dajesz klientom cenną wiedzę;
 • podcast — dostarcza inspiracji, ułatwia identyfikację marki i daje możliwość przeprowadzenia ciekawych rozmów z ekspertami;
 • e-booki i raporty — dostarczają głębszych i bardziej rozbudowanych treści niż krótsze formy. Oferują czytelnikom wartościową wiedzę, rozwiązują problemy lub dostarczają inspiracji, jednocześnie umożliwiając firmie pozyskanie danych kontaktowych potencjalnych klientów w zamian za dostęp do treści; e-book możesz wykorzystać jako lead magnet, czyli element przyciągający uwagę, i za jego pomocą pozyskiwać dane kontaktowe odbiorców;
 • webinary — dają możliwość prezentacji wiedzy w czasie rzeczywistym, dzięki czemu uczestnicy mogą zadawać pytania i uzyskiwać natychmiastowe odpowiedzi. To świetne narzędzie do budowania zaangażowania, ugruntowywania autorytetu marki i zbierania cennych danych o uczestnikach.

Zobacz też:


Social media marketing

To marketing online, który korzysta z platform takich jak Facebook, Instagram, LinkedIn, TikTok itp., aby promować aktualne informacje na temat firmy, istotne wiadomości z branży oraz tworzyć ciekawe treści o produktach i usługach. To nie tylko publikowanie postów — chodzi o rozmowę z obserwującymi, dzielenie się ciekawostkami z branży i kształtowanie charakterystycznego wizerunku marki. Marketing w mediach społecznościowych to szansa na bezpośredni kontakt z publicznością, otrzymywanie opinii zwrotnej i wzmacnianie więzi z marką. Poprzez odpowiednie treści można przekształcić obserwujących w oddanych fanów marki.
Przeczytaj też:


Influencer marketing

Influencer marketing to współpraca z influencerami i znanymi osobami, dzięki której promujesz swoje produkty, usługi albo markę. Korzystasz z ich popularności i wpływu na społeczność, żeby dotrzeć do nowych osób i budować z nimi więzi. Co daje reklama u influencera?

 • Zaangażowanie i wiarygodność — dobrze dobrani do kampanii influencerzy mają silną więź i relację ze swoimi odbiorcami. W efekcie ich rekomendacje są postrzegane jako szczere i wiarygodne, co zwiększa zaufanie i zaangażowanie obserwatorów.
 • Zasięg i świadomość — dzięki influencerom Twoja marka może dotrzeć do nowych grup ludzi, zwiększyć oglądalność swoich treści i być lepiej rozpoznawalną.
 • Wzrost sprzedaży i konwersji — skuteczna kampania z influencerem może naprawdę podbić wyniki sprzedaży. Ich rekomendacje często przekonują ludzi do zakupów albo korzystania z Twoich usług.
 • Tworzenie treści — kiedy współpracujesz z influencerem, możecie razem stworzyć treści dostosowane do stylu jego i Twojej marki. To pomaga w tworzeniu unikalnych i przyciągających uwagę materiałów dla widzów.

Dowiedz się więcej:


Email marketing

Co to jest e-mail marketing? To jest jedna z najwcześniej wypracowanych strategii marketingowych, ale nadal jedna z najskuteczniejszych. Polega na wysyłaniu e-maili do potencjalnych i obecnych klientów w celu informowania, angażowania i generowania sprzedaży. Dzięki spersonalizowanym treściom i właściwej segmentacji odbiorców newsletter może przynieść znaczący zysk.
Marketing mailowy sprawia, że Twoje wiadomości trafiają bezpośrednio do skrzynek odbiorczych Twojej grupy docelowej, zapewniając im spersonalizowane i sprofilowane treści. Dzięki temu, choć koszty są stosunkowo niewielkie, konwersje w email marketingu mogą znacząco wzrosnąć.


Marketing afiliacyjny

Na czym polega marketing afiliacyjny? To współpraca z partnerami w celu promowania ich produktów lub usług. W ramach tej strategii firma (reklamodawca) nawiązuje współpracę z partnerem (nazywanym wydawcą lub afiliantem), który promuje jej ofertę. W zamian za reakcje odbiorców, takie jak kliknięcia, rejestracje czy zakupy, partnerzy afiliacyjni otrzymują prowizję lub inne formy wynagrodzenia. Im większy zasięg ma twórca, tym więcej zarabia — jednocześnie firma, która decyduje się na taką współpracę, płaci za rzeczywiste interakcje użytkowników. Jakie korzyści daje marketing afiliacyjny?

 • zwiększenie ruchu online — poprzez reklamowanie produktów lub usług firmy, afiliant przyciąga użytkowników, kierując ich na stronę, na której mogą dokonać zakupu lub skorzystać z oferty;
 • pozyskiwanie potencjalnych klientów — w czasie współpracy twórca generuje wartościowe kontakty, które mogą przekształcić odbiorców w potencjalnych klientów dla reklamodawcy;
 • większa sprzedaż — afiliant może przekierować zainteresowanych użytkowników na stronę partnera, zwiększając szanse na sprzedaż;
 • budowanie świadomości marki — współpraca z odpowiedzialnymi afiliantami wspiera budowanie marki i zwiększa świadomość o niej. Reklama produktów lub usług przez partnerów z ugruntowaną pozycją i wiernym gronem odbiorców przyczynia się do zwiększenia rozpoznawalności marki.

Chcesz poprawić widoczność swojej strony w Google? Postaw na pozycjonowanie


Rodzaje reklam

Reklama jako element marketingu rozróżniana jest według mediów, w jakich jest prezentowana. Reklama tradycyjna to sposób na promowanie produktów, usług lub idei przez starsze media, jak TV, radio czy gazety. To metoda, która dociera do wielu ludzi, ale zwykle jest droższa od reklamy online i nie dociera do precyzyjnie określonej grupy osób, tylko do bardzo szerokiego grona odbiorców. W wielu przypadkach jednak sprawdza się w budowaniu wizerunku marki i zapada w pamięć odbiorców. Koszty reklamy online są niższe i może ona być personalizowana. Z tego względu rosnącą popularność od wielu lat zyskuje reklama internetowa.


Reklamy internetowe

To nie zwyczajne ogłoszenie — to specjaliści od zwracania uwagi w zatłoczonym świecie cyfrowym. Reklama online pojawia się na stronach internetowych, w aplikacjach mobilnych, komunikatorach czy w mediach społecznościowych. Dzięki temu nie musi być uniwersalna, ale można ją dopasować do zachowań i preferencji osób, które chcemy zainteresować swoją ofertą. W świecie online dominuje model reklamy PPC, czyli płatnej promocji, w której przedsiębiorca płaci za kliknięcie linku przez użytkownika. Na tej zasadzie działają zarówno reklamy Google Ads dla stron i sklepów, jak i reklama w mediach społecznościowych, taka jak Facebook Ads, reklama na TikToku czy reklama na LinkedIn.


Reklamy tekstowe w sieci wyszukiwania

Reklamy tekstowe pojawiają się w wyszukiwarce Google oraz innych, takich jak na przykład Bing. Opierają się na słowach kluczowych, które wpisują użytkownicy i to pod ich kątem są optymalizowane, Jako przedsiębiorca możesz wybrać nie tylko same frazy, ale także ich typ dopasowania oraz kierowanie geograficzne. W efekcie Twoje reklamy docierają do właściwych osób, które realnie poszukują Twoich produktów lub usług.

Reklamy tekstowe wyświetlają się na górze wyników wyszukiwania.


Reklamy produktowe

To reklamy w wyszukiwarce Google widoczne w wynikach wyszukiwania oraz na karcie zakupy. W przeciwieństwie do reklamy tekstowej nie opierają się na słowach kluczowych tylko na właściwej optymalizacji pliku produktowego. Są przeznaczone wyłącznie dla sklepów internetowych i umożliwiają promowanie produktów bezpośrednio w wyszukiwarce. Reklamy produktowe Google Ads przyjmują atrakcyjny, wizualny charakter i przekazują najważniejsze informacje o produkcie, takie jak cena, marka, model i ocena użytkowników. Dla odbiorców stanowią rodzaj porównywarki cenowej.

Widok reklamy produktowej wyszukiwanych produktów w Google.


Reklamy displayowe

Reklama displayowa wykorzystuje banery, grafiki, teksty, animacje, filmy i dźwięki. Wzmacnia świadomość marki poprzez przyciągające wzrok grafiki na stronach innych firm — ma różne formy, od banerów po pop-upy i pełnoekranowe reklamy, które można zobaczyć na stronach internetowych. Ich celem jest przyciągnięcie uwagi, zainteresowanie użytkowników oraz zachęcenie do konkretnej reakcji, takiej jak odwiedzenie strony, zakup czy zapisanie się do newslettera. Formą reklamy displayowej jest remarketing, który dociera do użytkowników, którzy już odwiedzili Twoją stronę, ale nie zrealizowali transakcji.


Reklamy wideo

Filmy reklamowe dają wiele możliwości — mogą w krótkim czasie przedstawić produkt, pokazać wiele jego zastosowań, ale i przyciągają widzów dzięki angażującej opowieści (co przekłada się na wskaźniki konwersji). Na polskim rynku dobrym przykładem jest Allegro, które co roku w okresie Bożego Narodzenia publikuje poruszającą emocje reklamę wideo. Historia w niej zawarta wzrusza odbiorców, dzięki czemu zapada w pamięć i jest chętnie udostępniana. Format wideo reklamy wykorzystuje np. reklama in-stream.

Przykład wykorzystania przez Allegro reklamy wideo i storytellingu.


Reklama natywna

Reklama natywna — co to jest? Korzysta ona z treści istniejących na stronie do promocji produktu lub usługi. To bardziej subtelna forma reklamy, która informacje o ofercie wplata w materiały na stronie. Może przybierać formę artykułów sponsorowanych, wpisów na blogu, filmów czy zdjęć, zazwyczaj oznaczonych jako "sponsorowany" lub "reklama". Ważne jest, by natywna reklama była wartościowa dla odbiorcy i rozpraszała go, lecz stanowiła dodatkową wartość lub informację. Dowiedz się więcej, jakie korzyści daje reklama natywna w marketingu.


Reklama w mediach społecznościowych

Reklama w social mediach to płatne treści , które pojawiają się na platformach takich jak Facebook, Instagram czy LinkedIn. Można w nich precyzyjnie określić swoją grupę docelową — według wieku, lokalizacji, a nawet zainteresowań. Media tradycyjne (telewizja, radio, czasopisma)


Marketing vs. reklama. Różnice

Choć czasami pojęcia reklamy i marketingu są używane zamiennie, to występują istotne różnice między nimi. Marketing to szeroki zakres działań, z których reklama jest tylko jednym, choć wyjątkowo ważnym składnikiem. Jaka są różnice między reklamą a marketingiem?


Zakres i cel działania

Marketing to ogólna strategia określania grupy docelowej i dostarczania wartości tej grupie. Jego celem jest budowanie trwałych relacji. Obejmuje wszystko, począwszy od badań rynku i budowania marki, aż po obsługę klienta.
Reklama to jeden z elementów marketingu, skupia się na przyciąganiu uwagi i przekonywaniu potencjalnych klientów do zakupu. To konkretna promocja produktu lub usługi dla określonej grupy odbiorców.


Czas trwania

Marketing to ciągły, długoterminowy proces. Ewoluuje i zmienia się w miarę zmian marki, rynku lub grupy docelowej. Reklama jest zazwyczaj krótsza, z kampaniami o konkretnym początku i końcu.


Media i miejsce działania

Marketing dotyczy działań w wielu obszarach, wliczając w to media społecznościowe, tworzenie treści, obsługę klienta czy public relations. Reklama z kolei opiera się na konkretnych płatnych platformach, takich jak Google Ads, reklamy TV, billboardy czy reklamy w mediach społecznościowych.


Mierzenie efektywności

Skuteczność w marketingu można mierzyć przez pomiar satysfakcji klienta, rozpoznawalności marki czy ogólnego poziomu zaangażowania. Natomiast reklama koncentruje się zwykle na bezpośrednich metrykach, takich jak wskaźniki kliknięć, konwersji czy zapamiętanie reklamy.

Szukasz szybkiej i skutecznej reklamy online? Przetestuj Google Ads


Jak zaplanować komunikację marketingową?

Choć marketing i reklama nie są tym samym, w planowaniu obu tych działań potrzebne są podobne kroki. Planowanie marketingowe wymaga kilku kroków.


Jak określić grupę docelową?

Zacznij od zrozumienia, kto jest grupą docelową w Twoim przypadku i czego potrzebuje. Narzędzie Google Analytics 4 daje kompleksowe informacje o Twoich odbiorcach. Dzięki temu możesz dokładnie określić, kim jest Twój target — czy są to nowi odbiorcy Twoich treści, czy stali klienci, jakie mają zainteresowania, jakie mają wzorce zakupowe oraz jaki jest ich wiek czy miejsce zamieszkania. Te informacje pomogą lepiej dopasować Twoje działania do potrzeb Twojej publiczności. Dowiedz się więcej o tym, jak określić grę docelową:


Jak określić cel marketingowy?

Wyznaczenie celów w marketingu i reklamie to jak ustalanie punktu docelowego na mapie podróży. Najpierw zastanów się, co chcesz osiągnąć — czy chodzi o rozpoznawalność marki, zwiększenie sprzedaży, dotarcie do nowych klientów czy budowanie zaufania do produktu? Cel powinien być konkretny, mierzalny, osiągalny, istotny i zdefiniowany czasowo (tzw. SMART). Gdy masz jasny cel, możesz dostosować swoje działania marketingowe, wybierając odpowiednie strategie i narzędzia, aby osiągnąć zamierzony rezultat. Pamiętaj, że regularna analiza postępów w realizacji celu pozwala na dostosowanie działań i optymalne wykorzystanie zasobów.


Jak zaplanować budżet na marketing?

Zrozumienie swoich odbiorców i celu to fundament dla zaplanowania budżetu w marketingu i reklamie. W kolejnym kroku określ, które kanały i strategie najlepiej dotrą do Twojej grupy docelowej. Następnie przydziel środki na podstawie analizy zwrotu z inwestycji (ROI) oraz wybierz taktyki, które będą najbardziej efektywne — czy to reklamy w mediach społecznościowych, kampanie Google Ads, działania SEO czy tradycyjne reklamy. Regularnie monitoruj wydatki i ich efektywność, co pozwoli dostosować budżet do najlepiej działających kanałów i strategii.


Jak dbać o jakość treści?

Jak tworzyć wartościowe treści? Zawsze stawiaj na wartość dla odbiorcy. Twórz treści, które informują, inspirują lub rozwiązują problemy Twojej grupy docelowej. Dbaj o spójność, zarówno wizualną, jak i w tekstach, aby materiały pasowały do wizerunku marki. Bądź wiarygodny i prawdziwy — ludzie lubią autentyczność. Na bieżąco analizuj reakcje i opinie odbiorców, dostosowując treści do ich oczekiwań. To pozwoli budować zaangażowanie i lojalność wobec marki.


Jak mierzyć wyniki reklamy?

Skup się na metrykach związanych z tymi celami — może to być zasięg, liczba kliknięć, konwersji czy współczynnik zaangażowania. Korzystaj z narzędzi analitycznych dostępnych w platformach reklamowych, takich jak Google Analytics 4 czy narzędzia wbudowane w media społecznościowe (Meta Business Suite), aby śledzić efektywność kampanii. To pozwoli Ci dostosować strategię, by poprawić efektywność działań marketingowych. Przeczytaj też, jak mierzyć skuteczność marketingu internetowego.


Budowanie relacji z odbiorcami

Wchodzenie w interakcję z odbiorcami w marketingu jest jak rozmowa z nimi. Bądź aktywny na platformach społecznościowych, odpowiadaj na komentarze i pytania. Zadawaj pytania, organizuj konkursy, proś o opinię — to buduje zaangażowanie. Personalizuj komunikację, używając imion lub dostosowując treści do ich zainteresowań. Pamiętaj, że słuchanie jest kluczowe — reaguj na opinie i sugestie, tworząc relacje oparte na wzajemnym zrozumieniu.
Dowiedz się, jak zaangażować odbiorców swojej marki:


Marketing vs reklama. Podsumowanie

Choć często są używane jako synonimy, marketing i reklama nie są tym samym. Marketing to cała strategia, dzięki której budujesz trwałą relację ze swoimi klientami. Reklama natomiast jest do tego narzędziem, które pozwoli Ci zdobyć zainteresowanie odbiorcy. Umiejętnie dobrane kanały promocyjne sprawią, że Twoja firma odniesie sukces w swojej branży.

Czy reklama jest jedynym elementem marketingu?
Down arrow

Nie, reklama stanowi jedynie część szerszego planu marketingowego. Marketing obejmuje badania, identyfikację grupy docelowej, tworzenie strategii komunikacyjnych i promocyjnych, budowanie relacji z klientami i wiele innych obszarów.

Jak marketing i reklama współpracują ze sobą?
Down arrow

Reklama jest narzędziem wykorzystywanym w ramach strategii marketingowej. Marketing definiuje cele i strategię, a reklama jest jednym z elementów realizujących te cele poprzez promocję produktów/usług i budowanie świadomości marki.

Jakie są główne cele marketingu i reklamy?
Down arrow

Główne cele marketingu to zwykle budowanie świadomości marki, zwiększenie sprzedaży, budowanie lojalności klientów i zwiększanie zaangażowania. Reklama natomiast skupia się na promocji i dotarciu do potencjalnych klientów w celu zachęcenia ich do działania.


Poznaj historie sukcesów naszych klientów

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Zofia Podbielska
Zofia Podbielska

Doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pisząc teksty podczas praktyk w działach marketingu, a także tworząc materiały graficzne na media społecznościowe. Regularnie pogłębia znajomość content marketingu i SEO podczas szkoleń wewnętrznych oraz we własnym zakresie.

Studiowała na kierunku Grafika warsztatowa oraz Filologia polska, łącząc dwie ścieżki twórczego myślenia. Ukończyła kursy dotyczące copywritingu i pozycjonowania, a zdobytą wiedzę wykorzystuje w pracy na stanowisku Junior Content Specialist. Na co dzień doszkala się, czytając blogi o marketingu internetowym i pozycjonowaniu.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Marketing a reklama — podobieństwa i wzajemne relacje

Średnia ocen użytkowników4.98 na podstawie 130 głosów

UDOSTĘPNIJ