Google Bard - przewodnik po najnowszym narzędziu od Google

Google Bard przewodnik po najnowszym narzedziu od Google
Spis treści

• Czym jest Google Bard?

• Jak uzyskać dostęp do Google Bard?

• Jak działa Google Bard?

• Jaka jest przyszłość narzędzia Google Bard?

• Google Bard vs. ChatGPT — różnice i podobieństwa

• Aktualność informacji uzyskiwanych od Google Bard

• Podsumowanie

Google Bard to nowe narzędzie uruchomione przez Google w odpowiedzi na zwiększającą się popularność chatbotów, takich jak ChatGPT. Bard został zaprojektowany w celu symulowania rozmów z człowiekiem i wykorzystuje kombinację przetwarzania języka naturalnego oraz uczenia maszynowego, aby zapewnić realistyczne i pomocne odpowiedzi na pytania, które możesz mu zadać. Zrozumienie, jak działa Bard i jak może być zintegrowany z wyszukiwarką, jest niezbędne dla każdej osoby zajmującej się SEO lub publikowaniem treści online. Dowiedz się więcej o działaniu Barda i jego funkcjonalnościach.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

  • Pozycjonowania
  • Kampanii Google Ads
  • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czym jest Google Bard?

Google Bard to nowy produkt firmy Google, który jest odpowiedzią na bardzo popularny w ostatnich miesiącach ChatGPT, stworzony przez OpenAI. Aktualnie firma Google przedstawia go jako eksperyment, który jest ciągle w fazie rozwoju. Jest to chatbot z zastosowaniem sztucznej inteligencji, którego zadaniem ma być pomoc w eksplorowaniu różnych tematów — ma generować treściwe i konkretne odpowiedzi na pytania zadawane przez użytkowników wyszukiwarki. Bard wykorzystuje technologię LaMDA oraz architekturę sieci neuronowej Transformer firmy Google, która jest podstawą innych narzędzi do generowania sztucznej inteligencji, takich jak model językowy GPT-3.5 (Generative Pre-trained Transformer), używany we wcześniej wspomnianym ChatGPT. Bard pozwala na bardzo przystępną i efektywną współpracę z generatywną sztuczną inteligencją i może pomóc w pobudzeniu wyobraźni, zwiększeniu produktywności w pracy oraz pomocy w urzeczywistnieniu pomysłów. Możesz użyć Barda, aby przeprowadzać burzę mózgów, opracowywać plany, uzyskać podsumowania złożonych tematów, tworzyć szkice konspektów, e-maili, postów na blogach, wierszy i wiele innych. Google Bard to narzędzie, które ma zbierać najświeższe informacje z całego świata, dzięki czemu jego odpowiedzi mają być zawsze aktualne. Sprawdź, jak możesz wykorzystać sztuczną inteligencję w marketingu.


Jak uzyskać dostęp do Google Bard?

Google Bard jest aktualnie dostępny tylko dla użytkowników ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Pierwsi użytkownicy mogą już testować możliwości tego chatbota i korzystać z nowych funkcji. Dostęp do tego narzędzia jest możliwy po zapisaniu się na listę oczekujących. Jeśli mieszkasz, w którymś z tych krajów, możesz skorzystać z krótkiej instrukcji:

  • Wejdź na bard.google.com i wybierz opcję Join waitlist.
  • Zaloguj się na swoje konto Google.
  • Wybierz Yes, I'm in. Google doda Cię do listy oczekujących i wyśle Ci powiadomienie e-mail, gdy uzyskasz dostęp do Bard.

Google Bard jest przedstawiany jako narzędzie eksperymentalne i ciągle się rozwija. Na ten moment użytkownicy z Polski nie mają do niego dostępu, ale Google twierdzi, że z czasem będą rozszerzali tę usługę na kolejne kraje i języki.


Jak działa Google Bard?

Google Bard to nowa technologia AI, która ma na celu ułatwienie wyszukiwania informacji w internecie, przede wszystkim poprzez wyjaśnianie skomplikowanych zagadnień w sposób zrozumiały dla wszystkich użytkowników. Do tego celu wykorzystuje model językowy Google for Dialogue Applications (LaMDA) oraz uczenie maszynowe, które analizuje duże ilości tekstu, aby przewidywać słowa i generować odpowiedzi podobne do tych, jakie byłyby udzielane przez ludzi.
Model językowy LaMDA to narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, stworzone przez Google, które ma za zadanie poprawić jakość interakcji człowieka z maszyną. Model ten został zaprojektowany w taki sposób, aby w czasie rzeczywistym udzielać odpowiedzi na złożone pytania lub wypowiedzi użytkownika, uwzględniając kontekst, temat i poprzednie wypowiedzi. Dzięki zaawansowanym technikom uczenia maszynowego, LaMDA jest w stanie nauczyć się nowych koncepcji i może być wykorzystywany w wielu różnych dziedzinach.
Warto jednak pamiętać, że Bard to urządzenie eksperymentalne i niektóre jego odpowiedzi mogą być niedokładne. Mimo że Bard ma wbudowane mechanizmy kontroli bezpieczeństwa i mechanizmy jasnego przekazywania informacji zwrotnych, może wyświetlać mało precyzyjne odpowiedzi lub obraźliwe stwierdzenia. Google zaangażowało tysiące testerów, aby poprawić jakość, bezpieczeństwo i dokładność Barda, więc w przyszłości możemy spodziewać się, że chatbot od Google będzie bardzo pomocnym narzędziem, który skutecznie ułatwi wyszukiwanie informacji i przyspieszy ten proces. Zobacz przykładową odpowiedź wygenerowaną przez Google Bard:

Przykładowe pytanie w narzędziu Google Bard.


Jaka jest przyszłość narzędzia Google Bard?

Na ten moment przyszłość narzędzia Google Bard to tylko przewidywania. Z ostatniej wypowiedzi prezesa generalnego Google - Sundar Pichai, możemy wywnioskować, że Google Bard ma prawdopodobnie zostać funkcją wyszukiwania Google. Nie zastąpi wyszukiwarki, a wzbogaci ją o kolejną przydatną opcję, z której użytkownicy będą mogli korzystać w poszukiwaniu konkretnych i precyzyjnych informacji (https://blog.google/technology/ai/bard-google-ai-search-updates/). Być może odpowiedzi Google Bard zastąpią tzw. wynik zerowy w wyszukiwarce Google. Jego odpowiedzi mają streszczać wiele tekstów znajdujących się w wyszukiwarce i przekazywać skondensowane wiadomości, zawierające najważniejsze wątki. Aby otrzymać prostą odpowiedź na bardziej szczegółowe pytanie, musimy zazwyczaj przejrzeć kilka artykułów znajdujących się w sieci, Google Bard ma ułatwić tę czynność i pomóc zaoszczędzić czas. Zobacz, jak Google Bard może wyglądać w wyszukiwarce:

Przykład zastosowania Google Bard w wyszukiwarce. Źródło: https://clamor.pl/google-bard-co-to-jest-jak-dziala-gdzie/

Dowiedz się więcej o wyszukiwarce Google i jej zastosowaniach:

Nie wiesz, jak skutecznie wypromować sklep w internecie? Wypróbuj pozycjonowanie dla e-commerce


Google Bard vs. ChatGPT — różnice i podobieństwa

Oba chatboty — Google Bard i ChatGPT — są oparte na modelach języka naturalnego i uczenia maszynowego, ale różnią się zestawem funkcji.
Bard ma na celu poprawić proces wyszukiwania i ułatwić zrozumienie informacji dotyczących edukacji, biznesu i innych dziedzin, podczas gdy ChatGPT jest bardziej skoncentrowany na funkcjach tekstowych, czyli generowaniu przeróżnych treści. Oczekuje się, że Bard będzie dostarczał dokładniejszych informacji w odróżnieniu od ChatGPT, który wymaga starannego stworzenia komunikatu lub pytania, aby generować bardziej szczegółowe odpowiedzi. Sprawdź, jak możesz skutecznie wykorzystać ChatGPT do SEO dla Twojej strony internetowej.

Ważne jest również to, że oba chatboty korzystają z nieco innych modeli językowych. Google Bard wykorzystuje LaMDA, a ChatGPT opiera się na GPT-3.5. Mimo że narzędzia mogą być dla siebie konkurencyjne w przyszłości, Google uważa, że ChatGPT ma większy potencjał w odpowiadaniu na pytania zadawane w języku naturalnym. Co więcej, ChatGPT posiada wykrywacz plagiatu (zazwyczaj generuje unikalne treści, których można użyć bez obaw przed powielaniem), którego Google Bard obecnie nie posiada.

Warto również zauważyć, że ChatGPT opiera się głównie na danych gromadzonych do 2021 roku. Z kolei Google Bard może wykorzystywać aktualne informacje do tworzenia odpowiedzi. Dodatkowo Bard podaje też źródła swojej wiedzy, więc łatwo możemy sprawdzić podstawę jego odpowiedzi:

Linki źródłowe w narzędziu Google Bard.


Ostatnią już różnicą jest dostępność — obecnie ChatGPT może być używany przez internautów z całego świata, w tym także użytkowników z Polski. Można z nim rozmawiać w wielu językach, również w języku polskim, z którym radzi sobie zaskakująco dobrze. Z kolei Google Bard to wersja eksperymentalna, która jest dostępna na ten moment tylko dla użytkowników w USA i UK.


Bard jako interaktywna metoda eksploracji tematów

Google Bard to zaawansowane narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które oferuje użytkownikom możliwość lepszego zrozumienia informacji i skuteczniejszego uzyskiwania odpowiedzi na skomplikowane pytania. Przykładowo, jeśli chcesz porównać ze sobą naukę gry na pianinie i gitarze, Google Bard może pomóc Ci zebrać wiedzę z różnych źródeł i syntetyzować ją w sposób łatwy do zrozumienia. Otrzymasz wtedy konkretną odpowiedź, w której znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące gry na tych instrumentach, co pozwoli Ci wybrać, który z nich będzie dla Ciebie bardziej odpowiedni.

W ramach korzystania z Google Bard możesz zgłębiać różne punkty widzenia i opinie dotyczące danej tematyki, aby uzyskać bardziej wszechstronne i pełne rozumienie danego zagadnienia. Dodatkowo, narzędzie udostępnia linki do źródeł, z których pochodzi dana wiedza, co pozwala użytkownikom łatwiej zweryfikować prawdziwość informacji. Dzięki Google Bard masz możliwość eksploracji tematów i generowania odpowiedzi na bardziej złożone pytania. Narzędzie to pozwala na zdobycie szerszej wiedzy z różnych źródeł, w bardziej przystępny i zrozumiały sposób.


Aktualność informacji uzyskiwanych od Google Bard

Duże modele językowe, takie jak GPT-3.5, na którym opiera się ChatGPT, mają tendencję do naśladowania odpowiedzi, co może prowadzić do różnych błędów i pomyłek. Naukowcy, którzy stworzyli model LaMDA, wykorzystany w narzędziu Google Bard, próbowali rozwiązać ten problem poprzez zwiększenie rozmiaru modelu, ale stwierdzili, że podejście to nie działa w obszarach i branżach, w których fakty stale się zmieniają.

Aby zapewnić aktualność informacji, LaMDA korzysta z systemu wyszukiwania informacji, który znajduje się w zestawie narzędzi Toolset (TS). W skład TS wchodzą również kalkulator i tłumacz. TS pobiera pojedynczy ciąg znaków jako dane wejściowe i zwraca listę jednego lub więcej ciągów. Na przykład kalkulator otrzymując „135+7721” zwróci listę [„7856”]. Podobnie, tłumacz przetłumaczy „cześć po francusku” na „Bonjour” i zwróci listę [„Bonjour”]. System wyszukiwania informacji odpowiadając na pytanie „Ile lat ma Barack Obama?” zwróci listę [„Barack Obama/ Wiek / 61”]. System wyszukiwania informacji może również zwracać fragmenty treści ze stron internetowych wraz z odpowiadającymi im adresami URL.

TS próbuje przetworzyć ciąg wejściowy za pomocą każdego narzędzia i łączy wyniki z każdego z nich w jedną listę danych wyjściowych, zgodnie z ich kolejnością w tekście: kalkulator, tłumacz i system wyszukiwania informacji. Jeśli któreś narzędzie nie może przetworzyć danych wejściowych (np. kalkulator nie wie ile lat ma Barack Obama), nie zostanie uwzględnione w liście wynikowej i zwrócona zostanie pusta lista wyników. Ze względu na wykorzystanie LaMDA w Google Bard możemy podejrzewać, że będzie on działał właśnie z wykorzystaniem TS, dzięki czemu zapewni użytkownikom najświeższe informacje z całego świata.

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


Na jakie pytanie Google Bard odpowiedział źle?

Google Bard został zaprezentowany po raz pierwszy 6 lutego 2023 roku, ale jego wprowadzenie na rynek nie było łatwe. W trakcie demonstracji przedpremierowej Google Bard popełnił błąd, odpowiadając na pytanie dotyczące ostatnich odkryć Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Według Google Bard udało mu się jako pierwszemu zrobić zdjęcie egzoplanety poza naszym Układem Słonecznym, jednak takie zdarzenie miało miejsce już wiele lat wcześniej. Błędne informacje, które Google Bard wyświetlił z dużą pewnością, spotkały się z ostrą krytyką, a narzędzie zostało porównane do niektórych słabości ChatGPT. W odpowiedzi na to, cena akcji Google spadła o kilka punktów.


Google Bard - przewodnik po najnowszym narzędziu od Google. Podsumowanie

Sztuczna inteligencja to już teraźniejszość, a nie przyszłość. Jej rozwój i postęp są nieuniknione, a to, jak z niej korzystamy, zależy tylko od nas. Narzędzia, takie jak Google Bard czy ChatGPT, to dopiero początek, a możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji są ogromne. Jednakże, aby czerpać z nich maksymalne korzyści, musimy nauczyć się z nią żyć oraz pracować w sposób odpowiedzialny i etyczny. Tak będziemy w stanie zapewnić, że sztuczna inteligencja będzie służyła ludzkości, a nie odwrotnie.

Kiedy Google Bard będzie dostępny w Polsce?
Down arrow

Google Bard jest już dostępny w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Z biegiem czasu Google z pewnością będzie rozszerzało działanie swojego narzędzia na kolejne kraje, natomiast będzie to postępowało stopniowo, ponieważ jest ono nadal w fazie rozwoju. W przyszłości możemy liczyć na to, że narzędzie będzie dostępne również w Polsce i innych krajach Europy.

Jak włączyć Google Bard?
Down arrow

Jeśli mieszkasz w którymś z krajów mających dostęp do Google Bard (USA lub UK), możesz włączyć go w bardzo prosty sposób. Wystarczy zalogować się do konta Google i zapisać się na listę oczekujących. Następnie otrzymasz maila z powiadomieniem, w którym poinformują Cię o uzyskaniu dostępu i możliwości korzystania z Google Bard.

Jaka jest różnica między Google Bard a ChatGPT?
Down arrow

Narzędzia te wykorzystują nieco inne modele językowe — Google Bard używa LaMDA, a ChatGPT opiera się na GPT-3.5. Dodatkowo ChatGPT bazuje głównie na danych gromadzonych do 2021 roku. Z kolei Google Bard może wykorzystać aktualne informacje do tworzenia odpowiedzi. Chatbot Bard i ChatGPT są do siebie bardzo podobne, a więcej różnic będziemy mogli zauwazyć gdy produkt od Google będzie już bardziej rozwinięty i dostępny dla większej ilości użytkowników.


Poznaj historie sukcesu naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
5
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 60 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Milena Masłowska
Milena Masłowska

Milena swoje doświadczenie w marketingu internetowym zdobywała, pracując na stanowisku copywriterki w agencji oraz jako freelancerka. Regularnie pogłębia wiedzę z zakresu content marketingu, SEO, czy Google Ads studiując na kierunku Copywriting jako narzędzie reklamy.

Jest absolwentką studiów na kierunku Filologia rosyjska, ze specjalizacją literaturoznawstwo. Ukończyła kursy marketingu internetowego, a na co dzień doszkala się, czytając blogi o promowaniu biznesu i poznaje nowe zagadnienia związane z Google Ads. Swoje treści opiera na najświeższych informacjach branżowych i danych pozyskanych z narzędzi takich jak Senuto, Semstorm i Ahrefs.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Google Bard - przewodnik po najnowszym narzędziu od Google

Średnia ocen użytkowników4.89 na podstawie 134 głosów

UDOSTĘPNIJ