Jak przeprowadzić audyt treści w sklepie internetowym?

Jak przeprowadzic audyt tresci w sklepie internetowym
Spis treści

• Czym jest audyt treści w sklepie online?

• Dlaczego audyt treści na stronie sklepu online jest ważny?

• 6 kroków do perfekcyjnego audytu treści w sklepie internetowym

• Określ, czym jest dla Ciebie audyt treści strony i jakie mają być jego cele

• Zrób research treści na stronach konkurencji

• Zweryfikuj unikalność treści na stronie sklepu online

• Sprawdź jakość i aktualność słów kluczowych na stronie sklepu

• Uporządkuj treści na stronie swojego sklepu internetowego

• Popraw jakość treści na stronie sklepu

• Analizuj wyniki, by zapewnić skuteczność audytu treści strony sklepu

• Podsumowanie

Jednym z kluczowych elementów efektywnej strategii biznesowej w e-commerce jest cykliczny audyt treści. Pozwala ocenić ich jakość, aktualności i stopień dopasowania do potrzeb klientów oraz zidentyfikować obszary wymagające poprawy. Dzięki temu możesz poprawić doświadczenia klientów i utrzymać stały ruch na stronie. Jak przeprowadzić audyt treści w e-commerce? Sprawdź nasze wskazówki.

Z artykułu dowiesz się:

 • czym jest audyt treści strony sklepu online,
 • dlaczego audyt treści na stronie sklepu jest ważny,
 • jak przygotować strategię efektywnego audytu treści na stronie sklepu,
 • dlaczego analiza wyników audytu treści ma znaczenie dla Twojej strategii marketingowej.

Chcesz rozkręcić swoją stronę?

Skorzystaj z indywidualnych porad ekspertów

 

Chcesz zwiększyć wyniki swojej firmy? Skorzystaj ze wsparcia naszych ekspertów i poznaj pełnię możliwości Twojej strony. 

Poznaj bezpłatne wskazówki od Widocznych zakresu:

 • Pozycjonowania
 • Kampanii Google Ads
 • Optymalizacji UX
Umów się na darmowy audyt
widoczni 54


Czym jest audyt treści w sklepie online?

Audyt treści w e-commerce to kompleksowa analiza wszystkich treści zamieszczonych na stronie internetowej sklepu. Służy zidentyfikowaniu obszarów do poprawy, aktualizacji informacji oraz optymalizacji strony pod kątem SEO. Co powinien obejmować audyt treści w sklepie internetowym? Wnikliwą analizę m.in.:

Audyt treść w e-commerce ma na celu m.in. poprawę efektów pozycjonowania sklepu, doświadczeń użytkowników (UX), zwiększenie konwersji. To może przełożyć się na większe zyski.

O audycie dowiesz się więcej tutaj:


Dlaczego audyt treści na stronie sklepu online jest ważny?

Podstawą efektywnej strategii marketingowej sklepu internetowego jest cykliczny audyt treści na stronie. Dzięki niemu będziesz mógł ocenić Twoją obecną pozycję na rynku e-commerce i określić kierunek potrzebnych optymalizacji. Wiedząc, czym jest audyt treści strony sklepu online, lepiej zrozumiesz, jak klienci reagują na Twoje treści, oraz jak możesz poprawić ich skuteczność, by przynosiły Ci większe zyski. Dzięki audytowi możesz m.in.:

 • poprawić jakość i efektywność treści - zidentyfikować te o niskiej jakości; zoptymalizować treści pod kątem stylu, formy, języka itp.,
 • określić najskuteczniejsze treści, które mogą wspierać Twoje cele i wykorzystać je, by wzmocnić skuteczność strategii marketingowej,
 • poznać aktualne potrzeby klientów i dostosować do nich treści na stronie sklepu, by zadbać o personalizację przekazu oraz zachęcić klientów do interakcji,
 • zwiększyć ruch na stronie sklepu dzięki optymalizacji treści,
 • zadbać utrzymanie pozycji rankingowej swojego sklepu w Google,
 • poprawić współczynnik konwersji,
 • zwiększyć szanse na wzrost zysków.

Jak często powinieneś przeprowadzać audyt treści w e-commerce? To zależy m.in. od profilu Twojej działalności, branży oraz indywidualnych potrzeb. Ważne, abyś go robił cyklicznie, np. raz na 3 miesiące, raz na pół roku. Wtedy będziesz mógł na bieżąco kontrolować stan optymalizacji strony sklepu i wprowadzać niezbędne aktualizacje.

W DUECIE TANIEJ

-250zł na drugą usługę

 

Oferta ważna do końca kwietnia

Nie wiesz co wybrać pozycjonowanie czy Google Ads? Skorzystaj z naszej promocji i zobacz jak dobrze się uzupełniają. Ten duet nie tylko pozyska dla ciebie nowych klientów, ale również poprawi konwersje i zwiększy zyski Twojej firmy.

Skontaktuj się z naszym ekspertem i zyskaj zniżkę na pierwszą fakturę

 

Skorzystaj z promocji
promocja kwiecien


6 kroków do perfekcyjnego audytu treści w sklepie internetowym

Nie ma optymalizacji strategii marketingowej w e-commerce bez poprawy jakości treści na stronie sklepu. To dzięki nim możesz zaprezentować swoją ofertę i dotrzeć do szerokiego grona klientów i zwiększyć szanse na zyski. Dlatego ważne, aby wiedzieć, jak umiejętnie przeprowadzić audyt treści w e-commerce, by przyniósł oczekiwane efekty. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw wskazówek, które mogą Ci pomóc. Sprawdźmy.


1. Określ, czym jest dla Ciebie audyt treści strony i jakie mają być jego cele

Zanim przeprowadzisz audyt treści na stronie sklepu, zdefiniuj swoje cele biznesowe, które chcesz dzięki niemu osiągnąć, np. zwiększenie konwersji, wzrost ruchu na stronie. W ten sposób przygotujesz precyzyjny plan działań i zmaksymalizujesz efektywność audytu. Możesz przygotować szczegółową listę kontrolną, którą będziesz sukcesywnie realizował. Co warto w niej uwzględnić?

 • Weryfikację celu treści, tj. czy strona wspiera określone cele biznesowe, np. generowanie leadów, sprzedaż.
 • Analizę jakości i użyteczności treści - czy treść jest aktualna, unikalna, przydatna i dopasowana do potrzeb odbiorcy.
 • Sprawdzenie wydajności treści pod kątem kluczowych wskaźników, m.in. zaangażowania, konwersji.
 • Ocenę stanu optymalizacji SEO - czy treści na stronie sklepu są prawidłowo identyfikowane przez algorytmy Google i przyjazne dla użytkowników.
 • Identyfikację jakości struktury linkowania wewnętrznego - m.in. czy na stronie sklepu klienci nie trafią na stronę z błędem 404, która może obniżać ich poziom satysfakcji i zniechęcać do pozostania na stronie.
 • Analizę konkurencji, by ocenić stan efektywności strategii marketingowej na tle branży oraz zainspirować się do poprawy jej jakości.
 • Określenie swoich aktualnych celów i sposób ich realizacji, by skupić się na najważniejszych aspektach strony, oraz ustalić co powinien w szczególności obejmować audyt treści w Twoim sklepie internetowym.

Dzięki temu będziesz mógł podejmować świadome decyzje, które przyczynią się do osiągnięcia wyznaczonych celów. Regularne przeprowadzanie audytu treści strony w e-commerce i dostosowywanie swojej strategii do aktualnych trendów i oczekiwań klientów ma kluczowe znaczenie dla utrzymania pozycji w branży.

Opracowując plan działania, możesz skorzystać z tych wskazówek:


2. Przeanalizuj zawartość strony sklepu online

Podstawowym elementem skutecznego audytu treści jest wnikliwa analiza dotychczasowej zawartości strony. To pomaga w identyfikacji m.in.:

 • stron generujących najwyższe przychody, aby zapewnić ich odpowiednią widoczność i optymalizację,
 • nowych treści, które zwiększą efektywność procesu zakupowego,
 • kierunku optymalizacji działań, np. odświeżeniu zestawu słów kluczowych.

Jak możesz ustalić, co powinien obejmować audyt treści w sklepie internetowym? Skorzystaj ze specjalistycznych narzędzi np. Google Analytics 4, by ocenić m.in.:

 • stopień dostosowania treści do klientów - przeanalizuj kluczowe wskaźniki demograficzne, takie jak wiek, płeć, lokalizację, by poznać swoich aktualnych klientów; dzięki temu sprawdzić, czy Twoje treści nadal spełniają ich oczekiwania pod względem języka, formy przekazu itp.; to pomoże Ci ustalić zakres niezbędnych optymalizacji, np. zmianę tonu języka, uwzględnienie więcej treści interaktywnych (infografik, quizów itp.),
 • skuteczność treści - zwróć uwagę na kluczowe wskaźniki, m.in. ruch na stronie, zaangażowanie użytkowników, współczynnik odrzuceń i konwersje; to pomoże Ci określić skuteczność treści i pomoże przygotować plan optymalizacji,
 • użyteczność treści - oceń jakość i aktualność każdego elementu treści, np. opisy produktów, microcopy, CTA; sprawdź m.in., czy treść jest zrozumiała i odpowiada na pytania odbiorców oraz realizuje Twoje cele biznesowe.

Na tej podstawie będziesz mógł ustalić zakres potrzebnych optymalizacji. Określisz luki w swoich treściach, by wiedzieć jak przeprowadzić audyt treści na stronie w e-commerce, np. dodać nowe treści, dopasować treści do poszczególnych etapów ścieżki zakupowej klienta, usunąć lub odświeżyć treści. Pamiętaj, by zakres Twoich działań odpowiadał założeniom biznesowym, uwzględniał potrzeby klientów oraz rodzaj towarów z oferty sklepu. Zanim wprowadzisz optymalizacje, możesz przeprowadzić testy A/B poszczególnych elementów na stronie. Przygotuj dwie wersje, np. opisów produktu i sprawdzić, która z nich bardziej zainteresuje Twoją grupę docelową. W te sposób zmaksymalizujesz szanse na powodzenie audytu treści.

Korzyści na start

Odbierz 1200 zł na kampanię Google Ads

To Twoja pierwsza kampania Google Ads? Odbierz 1200 zł na wydatki w kampanii Google Ads.

Ciesz się korzyściami już od pierwszego dnia współpracy. Więcej szczegółów uzyskasz u naszych doradców.

Odbierz 1200 zł na kampanię Google Ads
Odbierz 1200 zł na kampanię Google Ads
Kampania na Twoim koncie
Kampania na Twoim koncie
Skorzystaj z bezpłatnego audytu konta
Skorzystaj z bezpłatnego audytu konta

Sprawdź też:

Analiza danych demograficznych użytkowników w Google Analytics 4

Analiza zaangażowania użytkowników w Google Analytics 4


3. Zrób research treści na stronach konkurencji

Czym jest audyt treści strony sklepu online bez analizy konkurencji branżowej? To bardzo ważny element Twojej strategii marketingowej, który pozwoli Ci ocenić swoją pozycję na rynku i będzie źródłem inspiracji do poprawy treści. Dzięki temu zaproponujesz klientom świeży oraz wartościowy content, oraz zachęcisz ich do poznania oferty Twojego sklepu. Oto kilka kluczowych wskazówek, jak umiejętnie analizować treści konkurencji:

 • zidentyfikuj głównych konkurentów branżowych - możesz to zrobić, np. sprawdzając ręcznie który z nich pojawi się na najwyższych pozycjach w bezpłatnych wynikach wyszukiwania lub skorzystać ze specjalistycznych narzędzi, np. Senuto,
 • przejrzyj treści na stronach konkurentów - zwróć uwagę m.in. na: rodzaje treści, (blogi, poradniki, case study, wideo itp.), tematykę treści, słowa kluczowe, język,
 • zweryfikuj proces dystrybucji treści - oceń sposób prezentacji treści i zachowania użytkowników, co skłania ich do interakcji, np. przejrzystość CTA, zwięzłość opisów produktu, jakość strony docelowej.

Na podstawie analizy konkurencji, opracuj strategię treści, która zaspokoi niewykorzystane potrzeby Twoich odbiorców i uzupełni luki w Twojej strategii, np. pozwoli Ci lepiej dopasować treści do ścieżki zakupowej klienta. Dzięki temu możesz przyciągnąć ruch na stronę oraz zadbać o utrzymanie swojej pozycji w branży.

Warto, żebyś sprawdził:

Analiza konkurencji w narzędziu Senuto


4. Zweryfikuj unikalność treści na stronie sklepu online

Unikalność treści odgrywa kluczową rolę w budowaniu skutecznej obecności sklepu w internecie. Taki content buduje zaufanie i pozytywny wizerunek marki. Zachęca użytkowników do interakcji i powrotu na stronę sklepu. Unikalne treści wyróżniają się:

 • oryginalnością,
 • świeżością,
 • wartością, jaką dostarczają odbiorcom.

Dlatego jeśli chcesz przeprowadzić efektywny audyt treści w e-commerce, zwróć uwagę czy na Twojej stronie nie występuje duplikacja treści. W kontekście sklepów internetowych polega na tym, że identyczne lub bardzo podobne informacje pojawiają się na wielu podstronach wewnątrz strony sklepu, lub na różnych stronach internetowych. Występują trzy rodzaje duplikacji treści:

 • wewnętrzna - gdy identyczne treści znajdują się na kilku stronach w obrębie tej samej strony sklepu online, np. stworzyłeś te same opisy produktów na różnych stronach produktowych,
 • zewnętrzna - gdy treści z jednej strony są dokładnie powielane lub są bardzo podobne do treści na innej, zewnętrznej strony internetowej, np. powielasz opis produktu producenta, ze strony konkurencji, i udostępniasz go na stronie sklepu,
 • duplikacja techniczna - gdy ta sama treść znajduje się pod różnymi adresami URL; dlatego powinieneś to sprawdzać w narzędziach do audytu SEO, np. Screaming Frog; zazwyczaj przyczyną takiej duplikacji jest dostępność tego samego produktu w kilku kategoriach; by to poprawić, zadbaj, by jeden produkt był dostępny tylko pod jednym adresem URL niezależnie od tego, do jakiej kategorii należy; najlepiej w takim przypadku pominąć w adresie URL nazwę kategorii produktowej, by wyeliminować ryzyko błędu.

Pamiętaj, że Google dąży do prezentowania użytkownikom oryginalnych i przydatnych wyników. Jeśli na Twojej stronie pojawią się zduplikowane treści, boty Google mogą je odczytać jako mniej wartościowe. To może skutkować spadkiem pozycji w bezpłatnych wynikach wyszukiwania oraz obniżeniem zaufania do sklepu. Dlatego dostarczaj klientom autorskich treści, które są bezpośrednio związane z oferowanymi produktami lub usługami.

Zadbaj o pozytywne doświadczenie klientów z Twoją stroną Poznaj naszą ofertę PRO SXO


5. Sprawdź jakość i aktualność słów kluczowych na stronie sklepu

Analiza słów kluczowych wykorzystywanych w treściach na stronach sklepu online są kluczowymi elementami audytu treści w e-commerce. Jakość i aktualność fraz kluczowych wpływają bezpośrednio na widoczność Twojej strony w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. To z kolei ma przełożenie na ruch na stronie oraz może wpłynąć na wzrost współczynnika konwersji.

Trendy konsumenckie systematycznie się zmieniają, dlatego regularny research słow kluczowych oraz związana z nim optymalizacja treści na stronie sklepu mogą zapewnić Ci wysokie dopasowanie treści do bieżących zapytań użytkowników i zwiększyć szanse na przyciągniecie wartościowego ruchu na stronę. Jak przeprowadzić audyt treści w e-commerce pod kątem słów kluczowych? Powinieneś m.in.:

 • przeanalizować swój bieżący zestaw słów kluczowych - użyj specjalistycznych narzędzi, np. Keyword Planner, Senuto i sprawdź m.in. ich aktualność, popularność i konkurencyjność; zweryfikuj, czy wykorzystujesz frazy typu long tail, np. porcelanowa filiżanka do herbaty w kwiaty; one lepiej dopasowują się do intencji użytkowników i pozwalają dotrzeć do klientów, którzy rzeczywiście są zainteresowani Twoją ofertą; są ważnym elementem strategii e-commerce, bo mogę zwiększyć szanse na konwersje,
 • sprawdzić, jakie słowa kluczowe budują ruch na stronie, powodują wyświetlenia i kliknięcia strony w Google - te dane znajdziesz w raporcie skuteczności treści w Google Search Console,
 • zweryfikować zachowania użytkowników - wykorzystaj do tego narzędzia, np. Google Analytics 4, i oceń, jak reagują na treści z Twoimi słowami kluczowymi i czego aktualnie potrzebują; zwróć uwagę m.in. na źródło ruchu i konwersję; to może być dla Ciebie sygnał, w jakim kierunku powinieneś przeprowadzać optymalizacje, m.in. wykorzystać frazy sprzedażowe, czyli wskazujące na chęć zakupów, np. buty męskie do koszykówki rozmiar 45, dodać słowa podkreślające intencję zakupową, np. tanio, okazja, wyprzedaż, darmowa dostawa, podkreślić unikalne cechy towaru, np. nietuzinkowy design,
 • zbadać aktualne trendy - możesz wykorzystać do tego np. Google Trends; sprawdzisz w nim m.in. frazy i tematy, które interesują Twoich odbiorców; to może być świetna inspiracja do odświeżenia zestawu słów kluczowych oraz optymalizacji treści pod konkretne potrzeby klientów; dzięki temu możesz zainteresować ich swoją ofertą i zwiększysz szanse na konwersje.

O słowach kluczowych przeczytasz więcej tutaj:

Wynik analizy słów kluczowych w Keyword Planner

Analiza frazy kluczowej w narzędziu Google Trends


6. Uporządkuj treści na stronie swojego sklepu internetowego

Porządek i przejrzystość strony to podstawa efektywnej strategii e-commerce. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, czym jest audyt treści strony sklepu, weź pod uwagę, że to doskonały sposób na uporządkowanie zawartości strony. Dzięki niemu będziesz mógł zadbać o większą użyteczność strony i poprawić doświadczenia użytkowników (UX). To może pomóc Ci osiągnąć lepsze wyniki sprzedażowe. Zobacz, co warto m.in. zrobić:

 • zadbaj o intuicyjną nawigację - upewnij się, że menu strony jest przystępne i przejrzyste; sprawdź, czy wszystkie przyciski są zrozumiałe dla użytkowników (używasz powszechnie znanych słów, prostych komunikatów itp.), warto także umieścić wyszukiwarkę w widocznym miejscu i zastosować opcję podpowiedzi, aby ułatwić użytkownikom znalezienie interesujących ich produktów,
 • stwórz logiczne kategorie produktów, tak aby ich nazwy były jednoznaczne i zrozumiałe dla użytkowników, np. pielęgnacja włosów; kieruj się potrzebami klienta; wyróżnij ważne kategorie, np. okazja, nowości, by klient łatwiej zwrócił na nie uwagę i zachęcisz go do poznania oferty,
  przygotuj przejrzysty i nowoczesny projekt strony - zadbaj, aby jej design zachęcał klientów; powinien być spójny z Twoją markę, ofertą i odpowiadać potrzebom grupy docelowej; warto akcentować trendy; możesz wykorzystać np. ciekawe grafiki, filmy, możliwości wirtualnej rzeczywistości, by zainteresować klientów i poprawić ich doświadczenia; zachowaj umiar, by nie przytłoczyć użytkownika; sprawdź, czy rozmiar czcionki jest czytelny i przystępny, a przyciski znajdują się widocznych miejscach, a ich treść zrozumiała dla odbiorcy,
 • zweryfikuj jakość opisów produktów - każdy produkt na stronie produktowej powinien mieć jasny i zwięzły opis; dlatego jeśli chcesz wiedzieć, jak umiejętnie przeprowadzić audytu treści w e-commerce; umieść w opisie produktu wszystkie kluczowe informacje, m.in. cenę, rozmiar, kolor, materiał, instrukcje użytkowania itp.; sprawdź jakość i aktualność zdjęć produktowych; dodaj unikalne cechy i korzyści produktu, aby wyróżnić się na tle konkurencji; unowocześnij je, prezentując produkt z różnych perspektyw, w naturalnym środowisku itp., to może zachęcić klienta do zakupów i zwiększyć szanse na zyski,
 • uporządkuj opinie klientów - umieść recenzje i opinii klientów bezpośrednio przy produktach; to może znacznie zwiększyć zaufanie do sklepu oraz skrócić proces decyzyjny klienta; upewnij się, że sekcja opinii jest łatwo dostępna dla użytkowników i wyróżniasz ją na stronie, np. za pomocą gwiazdek,
 • popraw jakość wezwania do działania (CTA) - każda strona produktowa powinna zawierać wyraźne wezwanie do działania, np. Dodaj do koszyka, Kup teraz; zadbaj, by przyciski CTA były łatwo widoczne (bezpośrednio pod ofertą, po prawej stronie itp.) i wyróżniały się na tle innych elementów strony, np. innym kolorem.

Sprawdź też:

Przejrzysta strona produktowa

Przykład wyróżnienia opinii na stronie produktowej


7. Popraw jakość treści na stronie sklepu

Ostatnim elementem, który wskaże Ci jak przeprowadzić perfekcyjny audyt treści w e-commerce, jest optymalizacja jakości treści. To kluczowy etap, dzięki któremu będziesz mógł poprawić doświadczenia klientów oraz zwiększyć szanse na zyski. Mamy dla Ciebie kilka cennych wskazówek, na które warto zwrócić uwagę. Sprawdźmy.

 • Dopasuj treści do ścieżki klienta - na podstawie wcześniejszych wskazówek, dostosuj strategię tworzenia treści, aby lepiej odpowiadała oczekiwaniom Twoich użytkowników. Uwzględniaj frazy charakterystyczne dla etapów ścieżki zakupowej klienta, m.in. poradnikowe, np. jak złożyć łóżko?, które możesz wykorzystać w artykułach poradnikowych, by zwiększyć świadomość i zasięg marki, sprzedażowe, np. czarna zamszowe szpilki 38. Skoncentruj się na intencji użytkownika, by umiejętnie dopasować treści do potrzeb klientów i zwiększyć szanse na zyski.
  Zweryfikuj długość treści - to, co powinien obejmować audyt treści w sklepie internetowym, to analiza skuteczności i użyteczności treści. Jeśli nie zachować spójności między długością treści a ich efektywnością, możesz narazić się na straty. Dlatego sprawdź, np. w Google Analytics 4, Ahrefs, jakich treści oczekują Twoi klienci. Może warto je skrócić, odświeżyć, zaakcentować kluczowe informacje, np. za pomocą pogrubień. Dzięki temu tekst stanie się bardziej przejrzysty i przystępny. Klient może chętniej się z nim zapoznać, co może skłonić go do interakcji.
 • Unowocześnij język treści - kiedy poznasz dokładnie swoją grupę docelową, sprawdź jakim językiem się posługuje. Jeśli wpleciesz w treści na stronie słowa i zwroty charakterystyczne dla Twojej niszy, możesz zwrócić ich uwagę i wzmocnić ich zaangażowanie. Pamiętaj, by teksty były przystępne oraz przyjazne. Unikaj nadmiernego żargonu biznesowego, aby nie odstraszyć klienta. Jeśli używasz słownictwa profesjonalnego, rób to z odpowiednim natężeniem. Ważne, aby ton komunikacji odpowiadał preferencjom Twojej grupy docelowej.
  Sprawdź spójność tonu marki - pamiętaj, Twoje treści powinny być spójne z wartościami firmy, a jednocześnie odpowiadać na potrzeby i oczekiwania Twoich klientów. Dlatego zweryfikuj, czy treści nadal odzwierciedlają Twoje założenia biznesowe. Ma ona kluczowe znaczenie dla budowania rozpoznawalności marki i zaufania klientów.
  Aktualizuj swoje treści - usuń te, które są przestarzałe lub nie wpasowują się w wizję Twojej marki i mogą dezorientować odbiorców. Możesz odświeżyć treści na stronie za pomocą recyklingu, by nadać im nową formę. Dbaj o aktualność danych i przydatność informacji. Dzięki temu utrzymasz uwagę klientów oraz stały ruch na stronie.
  Zoptymalizuj title i description - sprawdź, czy są chwytliwe, unikalne oraz ich długość jest odpowiednia (dla title max. 70 znaków ze spacjami, dla description max. 160 znaków ze spacjami). Wykorzystaj w nich słowa kluczowe, by zwiększyć szanse na wzrost współczynnika CTR.

Sprawdź też:

Zależy Ci na zwiększenie sprzedaży w sklepie online? Postaw na Google Ads dla e-commerce


Analizuj wyniki, by zapewnić skuteczność audytu treści strony sklepu

Jeśli chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić skuteczny audyt treści w e-commerce, pamiętaj o regularnej analizie wyników swoich działań. Korzystaj ze specjalistycznych narzędzi, np. Google Analytics 4, Google Search Console, Screaming Frog, które pomogą Ci monitorować wydajność treści na stronie. Zwracaj uwagę na kluczowe wskaźniki sukcesu w e-commerce, m.in. współczynnik odrzuceń, konwersji. Przeprowadzaj testy A/B różnych elementów treści, np. opisów produktów, zdjęć, aby zobaczyć, która wersja lepiej dotrze do Twoich klientów i zwiększy szanse na zyski. Analizuj opinie klientów na swojej stronie. To może być cenna wskazówka do określenia kierunku oraz częstotliwości aktualizacji treści.


Jak przeprowadzić audyt treści w sklepie internetowym? Podsumowanie

Czym jest audyt treści strony sklepu? To kompleksowy proces analizy jakości i użyteczności treści w Twoim sklepie. Obejmuje weryfikację m.in. opisów produktów, artykułów blogowych i elementów wizualnych. Celem audytu jest poprawa doświadczeń użytkowników, która może przełożyć się na poprawę widoczności sklepu w bezpłatnych wynikach wyszukiwania i większą sprzedaż. Kluczem do sukcesu są: dbałość o potrzeby klientów i systematyczna analiza trendów. Umiejętnie przeprowadzony audyt treści jest podstawą skutecznej strategii marketingowej sklepu internetowego. Zapewnia jego rozwój i zwiększa szanse na zyski.


FAQ - pytania i odpowiedzi

Czym jest audyt treści strony sklepu internetowego?
Down arrow

Audyt treści strony sklepu internetowego to kompleksowa analiza wszystkich treści opublikowanych na stronie e-commerce. Proces ten ma na celu ocenę jakości, aktualności, spójności i optymalizacji pod kątem SEO wszystkich materiałów tekstowych, graficznych oraz multimedialnych. Audyt pozwala zidentyfikować obszary wymagające poprawy lub aktualizacji, co przyczynia się do lepszego pozycjonowania w wyszukiwarkach, poprawy doświadczeń użytkowników i zwiększenia efektywności sprzedaży online.

Jak przeprowadzić audyt treści w e-commerce?
Down arrow

Przeprowadzenie audytu treści w e-commerce wymaga kilku kroków. Najpierw należy ustalić cele i zakres audytu, decydując, które elementy strony zostaną przeanalizowane. Następnie przeprowadza się szczegółową analizę treści, oceniając jej jakość, aktualność, spójność z brandingiem oraz optymalizację SEO. Ważne jest również sprawdzenie, jak treści komunikują się z użytkownikami i czy są dostosowane do ich potrzeb. Po zebraniu i analizie danych należy opracować plan działania, który określi, jakie zmiany są konieczne do wprowadzenia w celu optymalizacji sklepu internetowego.

Co powinien obejmować audyt treści w sklepie internetowym?
Down arrow

Audyt treści w sklepie internetowym powinien obejmować analizę wszystkich istotnych aspektów treści, w tym tekstów, obrazów, filmów, opisów produktów, blogów, FAQ i wszelkich innych materiałów dostępnych dla użytkowników. Szczególną uwagę należy zwrócić na:

 • Jakość i aktualność treści - czy informacje są precyzyjne, aktualne i czy nie zawierają błędów.
 • Optymalizację SEO - czy treści są zoptymalizowane pod kątem słów kluczowych, meta tagów, opisów alt obrazów itp.
 • Spójność i czytelność - czy treści są spójne z ogólną marką i czy są łatwe do zrozumienia dla użytkowników.
 • Strukturę i nawigację - czy struktura strony i jej nawigacja ułatwiają dostęp do treści.
 • Dostosowanie do potrzeb użytkowników - czy treści odpowiadają na pytania i potrzeby potencjalnych klientów.

 

Poznaj historie sukcesów naszych klientów

widoczni 56
Clitch
4.9
Google
4.8
Corner

Clutch.co to jedna z najbardziej wiarygodnych platform z opiniami na świecie!

opinie

Ponad 560 pozytywnych opinii w Google i 70 opinii na Clutch.co

 

Jesteśmy jedną z najlepiej i najczęściej ocenianych agencji marketingu internetowego w Polsce na największych platformach do ocen: w Google i na Clutch.co. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

 

 

 

 

Bezpłatna konsultacja SEO/ADS
Wyślij zapytanie
Wyślij zapytanie
Maria Błaszkowiak
Maria Błaszkowiak

Maria pierwsze kroki w marketingu stawiała na kursie podstaw SEO, copywritingu i content marketingu. W agencji widoczni zajmuje się pisaniem eksperckich artykułów z zakresu SEO, Google Ads i innych zagadnień związanych z marketingiem internetowym, które pomagają firmom osiągać cele biznesowe. W pracy wykorzystuje takie narzędzia jak np. Keyword Planner, Senuto, Google Analytcs 4 i Google Search Console.

Systematycznie poszerza wiedzę z obszaru marketingu, czytając artykuły branżowe na stronach m.in.. Search Engine Journal, MOZ, sprawny.maketing. Na bieżąco śledzi nowinki e-commerce na stronie Federacji e-commerce i sprzedaży na odległość (Fevad), w poszukiwaniu inspiracji do treści marketingowych.

Pasjonują ją możliwości AI i ich wpływ na marketing internetowy. Dlatego rozwija swoje kompetencje, pracując z różnymi narzędziami AI, np. ChatGPT, Gemini AI. Czyta publikacje dotyczące AI, np. na stronach Harvard Buissnes Review, HubSpot, by doskonalić swoje umiejętności i nadawać świeżości treściom.

Przeczytaj o autorze
Oceń ten artykuł:
Jak przeprowadzić audyt treści w sklepie internetowym?

Średnia ocen użytkowników4.81 na podstawie 126 głosów

UDOSTĘPNIJ